Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
informatica USL 1 sibiu curiozitati altaintrebare romana problema drumetie monumente Când nobel placut frig comment-143 istorie brasov triste English este 23 Limba jazz
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BISERICA CRESTIN BAPTISTA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mar 30 Sept 2008, 06:11

Popularizarea denumirii de baptiști, formă prescurtată a titulaturii de anabaptist se datorează, în special, eforturilor lui John Smith care a întemeiat în Țările de Jos, în anul 1609, o biserică baptistă. Dacă această titulatură s-a perpetuat, până în ziua de astăzi, acest fapt nu poate fi pus decât pe seama continuării unei tradiții.
În prezent, baptiștii constituie una din cele mai răspândite confesiuni creștine protestante din lume, având biserici în peste 211 țări și state și un număr de aproximativ 120 milioane de credincioși. În România, prima biserică baptistă a luat ființă în anul 1856, în București.
În practica religioasă, baptiștii își propun să se remarce prin reîntoarcerea la ceea ce înțeleg prin „simplitatea bisericii din veacul apostolic”. Ei afirmă principiile Reformei: „Sola Scriptura – Numai Scriptura", „Sola Fidae – Numai Credința", „Sola Gratia – Numai Harul" și „Soli Deo Gloria – Numai lui Dumnezeu i se cuvine slava". Potrivit acestor principii, singura autoritate în materie de credință și practică religioasă este atribuită Bibliei, ca fiind inspirată în totalitate de Duhul lui Dumnezeu. Mântuirea se dobândește numai prin credința în Domnul Isus Hristos și prin harul lui Dumnezeu, iar in toate și pentru toate slava se cuvine doar lui Dumnezeu. Astfel, este înlăturat tot ceea ce este considerat ca fiind tradiție ulterioară „veacului apostolic”: sunt negate autoritatea și tradiția Bisericii, este lăsat deoparte cultul liturgic și alte tradiții bisericești, nu sunt recunoscute rolul (mijlocitor) al Maicii Domnului – Fecioara Maria, al sfinților, rolul și autoritatea clerului bisericesc, cinstirea icoanelor, statuilor și moaștelor.
Baptiștii acceptă, în linii mari, simbolul de credință niceeo-constantinopolitan, afirmându-și credința într-un singur Dumnezeu, revelat în Sfânta Scriptură în Trei Persoane: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Baptiștii cred că Dumnezeu Tatăl este creatorul tuturor lucrurilor văzute și nevăzute. Baptiștii cred în dumnezeirea și umanitatea Domnului Isus Hristos, născut din fecioara Maria, în moartea Sa ispăsitoare pe cruce, în învierea glorioasă și înalțarea la cer, precum și în a doua venire a Fiului lui Dumnezeu, în slavă. Baptiștii cred, de asemenea, în dumnezeirea Duhului Sfant, care lucreaza în om nașterea din nou (convertirea) și transformarea lui după chipul Fiului lui Dumnezeu.
În crezul și practica bisericii baptiste, botezul se administrează în numele Tatălui, Fiului și Sfântului Duh, prin afundare în apă și este precedat de convertirea celui ce se botează. Pentru copiii nou-născuți există un serviciu religios de binecuvântare de către comunitate.
Baptiștii se organizează pe baza principiului autonomiei bisericii locale și practică așa-numita „preoție universală”, sugerându-se prin aceasta că, în rândurile lor nu ar exista o distincție între clerici și laici. Pe lângă simplii frați și surori există frații-păstori, frații-presbiteri sau frații-diaconi.
Închinarea publică a baptiștilor se realizează prin participarea tuturor credincioșilor, de regulă, prin cantare, rugăciune, citirea și propovăduirea Sfintelor Scripturi. Zidirea duhovnicească se face și in grupuri mici, in case particulare sau in lăcașul de închinare, prin studiul Bibliei și rugăciune. Momentul culminant al inchinării publice îl reprezintă Cina Domnului, înțeleasă în mod simbolic, prin care biserica locala comemorează jertfa unică a Noului Legământ, ce a fost adusă o dată pentru totdeauna de Isus Hristos.
Baptiștii sărbătoresc Duminica - ziua învierii Domnului, ca zi de închinare săptămânală, precum și sărbătorile anuale legate de evenimentele principale ale istoriei mântuirii: Nașterea Mântuitorului, Botezul Domnului, Săptămâna Patimilor, Învierea Domnului, Înălțarea Domnului Isus Hristos și Pogorârea Duhului Sfânt.
Baptiștii promovează pe plan mondial un tip de misiune potrivit căruia fiecare credincios este dator să răspândească în lume Evanghelia. Misiunea se adresează persoanei și societății în întregul lor, atât prin Evanghelie, cât și prin acțiuni de caritate și de identificare în dragoste creștină cu cei marginalizați și nedreptățiți.
Baptiștii din România s-au organizat pe plan național în Uniunea Comunităților Creștine Baptiste, în anul 1920. În prezent, Cultul Creștin Baptist din România – Uniunea Bisericilor Creștine Baptiste din Romania, care constituie unul dintre cele 18 culte religioase recunoscute de stat și funcționează în baza Decretului-Lege nr. 553/1944, a Decretului nr. 178/1948 pentru regimul general al Cultelor, a Decretului nr. 1203/1950 de aprobare a Statutului Cultului și a prevederilor constituționale. Statutul Cultului Creștin Baptist din România, aprobat prin Decretul 1203 din 1950 a fost modificat și completat de Conferința Națională a Uniunii Bisericilor Creștine Baptiste, la Arad, în data de 27 noiembrie 1998.
În prezent, Cultul Creștin Baptist din România cuprinde circa 1800 de biserici în toate regiunile țării, organizate teritorial în comunități, numărând aproximativ 127.000 de persoane (conform recensământului din 2002). Aceste biserici sunt slujite de 700 de pastori și misionari. Personalul duhovnicesc și de specialitate este pregătit în cadrul școlilor cultului. În România, Cultul Creștin Baptist are opt licee teologice, două școli postliceale și două instituții de învățământ superior: Institutul Teologic Baptist din București, cu specializarea Teologie Baptistă Pastorală, și Universitatea Emanuel din Oradea cu specializările Teologie Baptistă Pastorală, Teologie Baptistă Didactică–Asistență Socială, Pedagogie Muzicală și Managementul Organizațiilor. De asemenea, în cadrul Universității din București funcționează Facultatea de Teologie Baptistă–Litere și Asistență Socială, iar în cadrul Universității din Oradea funcționează specializarea Teologie Baptistă–Litere.
Uniunea Baptistă din România editează revista „Creștinul-azi”, un supliment teologic periodic, precum și lucrări teologice și alte materiale tipărite sau audio-vizuale pentru activitățile specifice ale bisericilor.
Datorită credinței în separarea bisericii de stat, baptiștii din Romania nu acceptă subvenții de la stat pentru salarizarea personalului de cult. Ei cred că este datoria liber consimțită a fiecărui credincios să contribuie la susținerea spirituală și materială a bisericii de care aparține. Implicarea statului în redistribuirea unui procent din taxele și impozitile percepute de la cetățeni către cultele religioase reprezintă impunerea unei anumite teologii politice de stat asupra cetățenilor care nu împărtășesc respectiva teologie politică.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mar 30 Sept 2008, 06:26

@abbilbal a scris:
Mântuirea se dobândește numai prin credința în Domnul Isus Hristos și prin harul lui Dumnezeu, iar in toate și pentru toate slava se cuvine doar lui Dumnezeu.

deci cine crede in Dumnezeu doar ,nu se poate mantui dupa parerea baptistilor? Question
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mar 30 Sept 2008, 06:56

@Karima a scris:
@abbilbal a scris:
Mântuirea se dobândește numai prin credința în Domnul Isus Hristos și prin harul lui Dumnezeu, iar in toate și pentru toate slava se cuvine doar lui Dumnezeu.

deci cine crede in Dumnezeu doar ,nu se poate mantui dupa parerea baptistilor? Question

Să ne spună ei, eu sunt ortodox.
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mar 21 Oct 2008, 17:03

@Karima a scris:
@abbilbal a scris:

Pai eu as putea sa fiu persoana cea mai apropiata de ceea numiti voi "baptist". Desi eu ma consider crestin si nu baptist sau penticostal etc.
Raspunsul la intrebarea ta este: Ba da!
Dar cine crede in Dumnezeu cu adevarat si asculta/citeste Cuvantul lui Isus atunci crede si asculta si in El, care este Cuvantul lui Dumnezeu si Adevarul iar cine crede in Dumnezeu (doar in Dumnezeu) in mod logic nu are nimic in potriva sa faca botezul in apa si duh precum spune Isus, n-are nimic impotriva sa-l asculte pe Isus caci El reprezinta Voia lui Dumnezeu!
Nu pot spune ca dogma baptista e perfecta dar asta nu pot spune despre nicio dogma a oamenilor.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 27 Oct 2008, 21:04

@tomi a scris:
@Karima a scris:
@abbilbal a scris:

Pai eu as putea sa fiu persoana cea mai apropiata de ceea numiti voi "baptist". Desi eu ma consider crestin si nu baptist sau penticostal etc.
Raspunsul la intrebarea ta este: Ba da!
Dar cine crede in Dumnezeu cu adevarat si asculta/citeste Cuvantul lui Isus atunci crede si asculta si in El, care este Cuvantul lui Dumnezeu si Adevarul iar cine crede in Dumnezeu (doar in Dumnezeu) in mod logic nu are nimic in potriva sa faca botezul in apa si duh precum spune Isus, n-are nimic impotriva sa-l asculte pe Isus caci El reprezinta Voia lui Dumnezeu!
Nu pot spune ca dogma baptista e perfecta dar asta nu pot spune despre nicio dogma a oamenilor.

Așa este Tomi. Toate dogmele sunt subiective și poartă amprenta cultului de care aparțin. Omul niciodată nu va putea spune că are știința perfecțiunii pentru a scoate un lucru perfect. Nici măcar cercul nu este perfect rotund.

adiel

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Data de inscriere : 25/11/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Vin 28 Noi 2008, 15:32

abbilbal a scris:

Karima

deci cine crede in Dumnezeu doar ,nu se poate mantui dupa parerea baptistilor?

Conceptul acesta nu este parerea baptistilor, conform prejudecatii tale, ci este ideia si decizia Lui Dumnezeu despre lucrul acesta este scris in biblie.
Ioan 1:12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
1 Ioan 5:11 Și mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viața veșnică, și această viață este în Fiul Său.
1 Ioan 5:12 Cine are pe Fiul, are viața; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are viața.
1 Ioan 5:13 V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică.

Imi fac impresia ca nu ai citit biblia.
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Vin 28 Noi 2008, 16:14

Adiel. cui te adresezi? Ai folosit două usere.

Ar trebui de văzut că avem doar un singur Mîntuitor și numai un singur Mijlocitor.

,, Eu, Eu sunt Domnul, si afara de Mine nu este niciun Mantuitor! " (Isaia 43:11)
,,Hristosul este Mîntuitorul" (Ioan 4:42) ,,Isus Hristos, Mîntuitorul nostru" (Tit 1:4).

,,Avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit"(1Ioan 2:1).
,,Este un singur Mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos" (1Timotei 2:5).
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Sam 29 Noi 2008, 00:51

@MIRCEA a scris:
Adiel. cui te adresezi? Ai folosit două usere.
Cred că a dat citat din Abby, fiind de acord cu el, apoi s-a adresat doar lui Karima.

@adiel a scris:

Ioan 1:12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
1 Ioan 5:11 Și mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viața veșnică, și această viață este în Fiul Său.
1 Ioan 5:12 Cine are pe Fiul, are viața; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are viața.
1 Ioan 5:13 V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică.
AMIN!

Citat :
Imi fac impresia ca nu ai citit Biblia.
Eheee! Sunt foarte multi ce citesc Biblia si tot crează impresia aia!

Adiel,
Bine ai venit la Popasul nostru asezat chiar...în LUMINA LUMII!
Sper că te vei simti bine aici.
Sus In jos
adiel

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 01 Dec 2008, 11:39

Mircea m-am adresat Karimei.

Pentru Mircea
Imi cer iertare nu pre stiu sa ma folosesc, insa ma voi invata.

Ar trebui de văzut că avem doar un singur Mîntuitor și numai un singur Mijlocitor.

,, Eu, Eu sunt Domnul, si afara de Mine nu este niciun Mantuitor! " (Isaia 43:11)
,,Hristosul este Mîntuitorul" (Ioan 4:42) ,,Isus Hristos, Mîntuitorul nostru" (Tit 1:4).

,,Avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit"(1Ioan 2:1).
,,Este un singur Mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos" (1Timotei 2:5).

AMIN
Sunt deacord cu Biblia, Cuvintul Lui Dumnezeu infailibil si ADEVAR ABSOLUT, si nu cu interpretari scoase din contecsul Bibliei sau dogme preconcepute de oameni.
Sus In jos
adiel

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 01 Dec 2008, 11:42

Domnule Condor va multumesc mult pentru atentie, sper ca imi va facea placere sa comunicam.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mier 03 Dec 2008, 03:11

@adiel a scris:
Domnule Condor...
Emil sună perfect - nu mă fă să mă simt inconfortabil. Multumesc mult!

@adiel a scris:
Emil, multumesc mult pentru atentie, sper ca imi va facea placere sa comunicam.
Toti sunt atenti la acest Popas (îi vei cunoaste cu timpul) iar comunicarea între noi este terifică până în prezent.
Si eu sper să ne întelegem minunat.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Vin 12 Dec 2008, 02:25

@adiel a scris:
abbilbal a scris:

Karima

deci cine crede in Dumnezeu doar ,nu se poate mantui dupa parerea baptistilor?

Conceptul acesta nu este parerea baptistilor, conform prejudecatii tale, ci este ideia si decizia Lui Dumnezeu despre lucrul acesta este scris in biblie.

Imi fac impresia ca nu ai citit biblia.

Adiel daca ai fi citit cu atentie eu doar am luat o fraza din ce a scris Abbilbal si in care spune cate ceva despre dogma baptista.Ba chiar am dat quote la acea fraza.
De acolo si intrebarea mea,care desigur era pentru un eventual baptist aflat pe aici.
Intrebarea a venit ca urmare a faptului ca eu cred doar in Dumnezeu,adica lui-i recunosc deplina unicitate,pentru mine Isus(pbuh)a fost doar un trimis a lui Dumnezeu pentru a propovadui cuvantul Lui.
Se intelege de aici ca nu am nici un fel de prejudecata asa cum tu ai afirmat.
A fost o simpla intrebare nu o afirmatie.
Cat despre faptul ca tu iti faci impresia ca eu am citit sau nu Biblia ,in contextul de fata nu e relevant.Discutia era despre dogma.Ma rog
Pentru linistea ta sufleteasca ,da ,am citit Bibliile toate,cu siguranta iti spun

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 29 Dec 2008, 19:59

@adiel a scris:

Karima crede numai in Dumnezeu, este sau nu si ea socotita "copil" al lui Dumnezeu?
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Dum 18 Oct 2009, 22:40

@zuum a scris:
@adiel a scris:

Karima crede numai in Dumnezeu, este sau nu si ea socotita "copil" al lui Dumnezeu?

Zuumulica,
din Luna Decembrie a anului trecut încă nu sa găsit cineva sa-ti dea răspuns la întrebarea ta?

Versetul de mai sus explica destul de clar : Cine are pe Fiul are viata, cine nu, n-are.
Unde-i lege nu-i tocmeala!

Dacă frumoasa Karima crede numai in Dumnezeu si nu vrea sa creadă si in Fiul Lui Dumnezeu care este Mântuitorul întregi omeniri, nu este "copil" a Lui Dumnezeu.
Ne pare foarte rău dar nu-i.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 19 Oct 2009, 02:07

@Diaporevomenos a scris:
Zuumulica,
din Luna Decembrie a anului trecut încă nu sa găsit cineva sa-ti dea răspuns la întrebarea ta?
Karima nu raspunde cand trebuie sa de-a un raspsuns clar. Prefera sa pastreze o anumita "aura" de popularitate si ocoleste subiectele incomode
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 19 Oct 2009, 06:49

@Diaporevomenos a scris:
@zuum a scris:
@adiel a scris:

Zuumulica,

Versetul de mai sus explica destul de clar : Cine are pe Fiul are viata, cine nu, n-are.
Unde-i lege nu-i tocmeala!

Dacă frumoasa Karima crede numai in Dumnezeu si nu vrea sa creadă si in Fiul Lui Dumnezeu care este Mântuitorul întregi omeniri, nu este "copil" a Lui Dumnezeu.

Din cite inteleg, exista oameni care considera ca au dreptul de a-i judeca pe alti oameni ca fiind sau nefiind "copii ai lui Dumnezeu" scratch Cu ce drept?! ... Un om crede intr-un Dumnezeu -UNIC- si CREDE in Isus ca fiind un trimis al Dumnezeului unic. Asta nu inseamna ca n-ar fi si el tot un copil al lui Dumnezeu. Imi pare rau (si mie chiar imi pare rau!), dar este un tip de atitudine exclusivista care nu imi place pentru ca nu duce la nimic bun Neutral ...
ps: Unde-i lege, nu-i tocmeala, iar atitudinea exclusivista nu se-ncadreaza deloc in Legea Iubirii si a Tolerantei (inclusiv religioase) care ar trebui sa guverneze relatiile dintre oameni.

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 19 Oct 2009, 07:08

@Cristina a scris:
Din cite inteleg, exista oameni care considera ca au dreptul de a-i judeca pe alti oameni ca fiind sau nefiind "copii ai lui Dumnezeu"

Cristina, nu cred ca e vorba de a judeca. Nu totul este relativ, din fericire sau din pacate uneori exista si principii pe care fiecare si le respecta. Dupa cum se stie Karima are o groaza de principii pe care le respecta cu strictete, indiferent daca are sau nu logica in ceea ce afirma uneori.
Aici e vorba de o discutie de principiu, atat!
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 19 Oct 2009, 07:28

@zuum a scris:

Aici e vorba de o discutie de principiu, atat!

ok, Zuum, si unde este discutia principiala, aici, din moment ce o judecam pe Karima cu astfel de "principii" ? scratch

@Diaporevomenos a scris:

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 19 Oct 2009, 11:43

Pai, nu o judecam noi ci Cuvântul Sfânt a Lui Dumnezeu. La el sa te adresezi cu reclamații nu la mine, eu numai am amintit ce spune EL. adica (Cuvântul Sfânt a Lui Dumnezeu)

Si sa știi ca e cam absolut. Ce spune aia e.
Acolo nu tine vrajala cu, sa vezi ca asa si pe dincolo.

Acum poate vrei sa-mi spui ca in verset, nu scrie ca nu-i copil a Lui Dumnezeu. OK. Dar spune ca nu are viata . Deci e mort . Numai dacă tu crezi ca Dumnezeu are si copii morți sau e un Dumnezeu al morților. Atunci se schimba socoteala.
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 19 Oct 2009, 12:47

@Diaporevomenos a scris:
Pai, nu o judecam noi ci Cuvântul Sfânt a Lui Dumnezeu. La el sa te adresezi cu reclamații nu la mine, eu numai am amintit ce spune EL. adica (Cuvântul Sfânt a Lui Dumnezeu)

Acum poate vrei sa-mi spui ca in verset, nu scrie ca nu-i copil a Lui Dumnezeu. OK. Dar spune ca nu are viata . Deci e mort . Numai dacă tu crezi ca Dumnezeu are si copii morți sau e un Dumnezeu al morților. Atunci se schimba socoteala.

No
hal de atitudine in spiritul dialogului tolerant, al legii iubirii promovata de insusi Isus si alti intelepti ai lumii.
No comment si consider discutia incheiata, din punctul meu de vedere.
ps: QED!

Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Lun 19 Oct 2009, 16:44

@Cristina a scris:
@Diaporevomenos a scris:

No
hal de atitudine in spiritul dialogului tolerant, al legii iubirii promovata de insusi Isus si alti intelepti ai lumii.
No comment si consider discutia incheiata, din punctul meu de vedere.
ps: QED!

Deci de fapt tu nu esti de acord cu ce scrie in Biblie. Pai asta e cu totul altceva!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mar 20 Oct 2009, 19:08

Zuum, fiecare cu Biblia lui. Așa scrie în biblia noastră. În altele nu. Iisus este Fiul lui Dumnezeu și noi vrem să acceptăm această sintagmă care pentru alții nu este valabilă.

Karima are o altă religie și ca atare o altă Biblie în care nu scrie că Iisus este Fiul lui Dumnezeu, ci cel mai mare proroc. Se cuvine să respectăm religia Karimei și a tuturor celor care nu-l consideră pe Iisus ca Fiu al lui Dumnezeu. Și din respect nu se cuvine să-i spunem că nu are dreptate în ce crede. Crede în ce vrea, cum vrea și cât vrea. Singur Dumnezeu este în măsură să aprecieze dacă cineva crede bine sau crede greșit. Eu sunt ortodox pentru că vreau eu să fiu, dar tot așa de bine aș putea fi de altă religie cu o credință diferită de cea a ortodoxiei.

zuum

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mar 20 Oct 2009, 21:53

@abbilbal a scris:
Și din respect nu se cuvine să-i spunem că nu are dreptate în ce crede. Crede în ce vrea, cum vrea și cât vrea. Singur Dumnezeu este în măsură să aprecieze dacă cineva crede bine sau crede greșit. Eu sunt ortodox pentru că vreau eu să fiu, dar tot așa de bine aș putea fi de altă religie cu o credință diferită de cea a ortodoxiei.

Sunt de acord cu tine! Daca toata lumea are dreptate si nu se poate discuta in contradictoriu ca e "lipsa de respect" ( adica o parere devine deodata o chestie foarte personala ) atunci nu vad de ce mai propunem subiecte?

Stii cum e abi, asa zic si homesexualii, ca si ei tot fiii lui Dumnezeu sunt, nu poti sa spui ca nu e asa ca se simt insultati !
Insa cum ramane cu opinia mea, a mea nu e la fel de valabila? O opinie altfel decat cea impusa nu are dreptul la 'respect' ?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mar 20 Oct 2009, 23:39

@zuum a scris:
...asa zic si homesexualii, ca si ei tot fiii lui Dumnezeu sunt, nu poti sa spui ca nu e asa ca se simt insultati !
Insa cum ramane cu opinia mea, a mea nu e la fel de valabila? O opinie altfel decat cea impusa nu are dreptul la 'respect' ?
Foarte corect ceea ce spui, Zuum! thumb_yello

Emil Condor

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   Mar 20 Oct 2009, 23:41

@abbilbal a scris:
Eu sunt ortodox pentru că vreau eu să fiu...
Eu sunt crestin pentru că vrea Dumnezeu să fiu.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BISERICA CRESTIN BAPTISTA   

Sus In jos

BISERICA CRESTIN BAPTISTA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: NEOPROTESTANTA-
Mergi direct la: