Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
sibiu jazz brasov 23 nobel istorie placut 1 altaintrebare monumente English drumetie Când USL curiozitati este Limba comment-143 informatica frig problema triste romana
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Cogito, ergo sum

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 03/05/2011

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Dum 15 Mai 2011, 23:43

In primul rand ai dreptate asupra lucrarii lui Blaise Pascal, din lipsa de timp am scurtat povestea printr-o expresie "demonstreze-probabilitati-exisita". Imi cer scuze, nu am intentionat sa induc in eroare.
Nu vreau sa intru in polemica la acest capitol, dar in prima faza userul Ciprian folosise un citat corect din Dawkins, dar trunchiat in opinia noastra, la care amandoi "i-am sarit in cap".

Nu pot sa nu observ ca viziunea ta despre Biblie/crestinism/Dumnezeu este destul de simplista, la fel cum in general crestinii vorbesc despre teoria evolutiei "in trei cuvinte": omul s-a tras din maimuta (asta e tot ce stiu din teoria evolutiei, si pe asta bat moneda). Si ma acuzi ca nu citesc Biblia corect ci o citesc asa incat "sa-l scot pe Dumnezeu" si "nu-mi-l modelez" pe Dumenzeu corect, cu alte cuvinte ca nu sunt fundamentalist, ca sa-mi poti relpica apoi : uite cate contradictii are, deci e un fals. Hei!!! Biblia nu are un manual de instructiuni atasat, asa ca o citesc asa cum imi dicteaza constiinta si gandirea mea.
Citat :
Cum poate fii universul nedeterminat din moment ce d-zeu l-a creat și a intervenit și încă mai intervine în creația sa? Pentru astea cică-s rugăciunile și tot pentru asta a fost papa beatificat. Pentru că d-zeu intervine.

Citat :
Este un nonsens ceea ce spui tu. Din moment ce-i omnipotent, nimic nu-l limitează…

Ei, uite ca eu pro-creez un copil, si cu toate ca uneori actionez ca un factor determinant pentru el, asta nu inseama ca este un om determinat. Si copilul (cu toate riscurile de a se imbolnavi, suferii accident, , etc) mi-l doresc in dauna unui robot - care m-ar asculta orbeste. -aici trage tu concluzia-
Daca ma joc box cu copilul me de 8 ani n-o sa-i unflu ochii si nici n-o sa-l trantesc de toti peretii sa-i demonstrez ca-s atotputernic (in raport cu el), si daca in jocul nostru se impiedica ramane la latitudinea mea daca-l prind sau nu, daca-l prind, il prind ca-l iubesc, daca nu-l prind asta nu inseamna ca-l urasc, poate invata ceva din cazatura. Poate sa invete sa fie atent pe unde calca sau poate sa invete ca eu n-o sa intervin oricand/oricum, are libertate indiferent bine/rau. "Coborarea la mintea copiulului" este autolimitare care n-are nimic a face cu puterea reala.
Daca ar fi un copil "filozof" si l-as lasa sa cada ar putea gandi ca-l urasc. Daca i-as explica de ce l-am lasat sa cada n-ar intelege.
Citat :
Adică intră în atribuțile lui să îndemne oamenii la genocid, la viol și infanticid, să dea porunci, să judece, dar să ajute… nu. Asta nu. În niciun caz. Într-un astfel de d-zeu crezi? Unui astfel de d-zeu te închini?
In posturile trecute am tot repetat ca evreii ca sa-si legitimizeze actiunile considerau un ddumnezeu care indeamna la genocid. Sa fim productivi sa nu ne mai intoarcem la puncte stabilite deja.
Citat :
Pe baza dovezilor pe care le aveam și a multor, multor zeci de ani de cercetări științifice, se pare că am apărut în urma unui complex proces evolutiv.
Si de-aici incep sa devin eu carcotas. "se pare" ofera-mi un raspuns in clar alb sau negru cum il vrei tu de la mine.
Citat :
Creștinii nu cred că asta ar fi, ci dimpotrivă. Că biblia a fost scrisă prin intervenția lui. Faptul că tu te disociezi acum de cei care iau ad literam biblia nu-i demonstrează decât un singur lucru: cu cât un om e mai inteligent cu atât încearcă să-l modifice mai mult pe d-zeu, iar în cele din urmă să renunțe deloc la el.
Și tot aici să-ți mai spus și de falsa libertate… un om ce s-a născut acum 1.000 într-un trib subsaharian și care n-a auzit în viața lui de d-zeu și care s-a închinat zeilor locali, confrom lui d-zeu ar ajunge în iad. De ce? Iar tu o să-mi spui că era libertatea lui să caute prin lume adevărul… Așa cum este probabil și a oamenilor care se nasc într-o anumită religie și care o adoptă din acest simplu motiv: că s-au născut acolo. Și care să fie religia cea adevărată din moment ce ele se bat cap îm cap și fiecare, se pare, are un iad în care cei care nu cred în d-zeul lor or să ajungă. De unde știi tu că aia adevărată nu-i mormonismul? Că inventatorul ei spune că un înger venit de la d-zeu i-a vorbit. Așa spun și nenumărați arabi care se aruncă ca disperații în aer omorând creștini. Ei cred că d-zeu le cere asta și că o să-i răsplătească pentru asta. De unde știi tu că nu-i adevărat?
Nu anticipa ce o sa spun. Ca eu o sa spun ca numai o minte de fundamentalist poate gandi ca Dumnezeu este limitat (aici la propriu zic) sa trimita un mahomedan (spre ex.) in iad, din simplul fapt ca "a avut nesansa" sa se nasca in Sudan spre exemplu, si caruia i-au fost spalati creierii in mod sistematic (ca si crestinilor) asa incat cat cel putini in domeniul "credintei" este robot.
Citat :
Cum ți-am spus și-n mesajul precedent… și tu ți-ai inventat un d-zeu care să ți se muleze după caracter și cunoștiințe. Așa face fiecare creștin pentru a deveni imbatabil. Unde biblia se contrazice, ori vorbește despre răutatea lui d-zeu vin
e cu tot felul de explicați ca să-l scuze…. Este îngrijorător de trist.
Ok e opinia ta! Eu cred in exegeza, si a nu astepta de la evrei sa fi fost mai buni ca celelalte popoare. Biblia a fost scrisa prin prisma culturii de atunci si doar prin prisma culturii de atunci pot trage concluzii - asta nu inseamna a inventa scuze. Ca evreii l-au vazut capricios,crud, si violent pe Dumnezeu la fel ca celelate popoare pe divinitatile lor, e o gandire mai realista decat a citi Biblia avand pretetia ca omului care a scris-o i-a fost soptit la ureche. Si tu ma sustii aici, Dumnezeu in viziunea este mulat dupa caracterul si cunostintele mele, la fel ca evreul antic care vedea pe Dumnezeu prin prisma cunostintelor lui (inclusiv despre bine si rau).
Citat :
Aha… deci unde-i rău în biblie și-a închipuit omul, iar unde-i bine a fost autenticul d-zeu… În niciun caz nu putea omul să inventeze toate astea, așa cum există zeci de alte religii politeiste ori monoteiste care se pretind sau s-au pretins cândva, adevărate. Auzi, dar tu de ce nu crezi în Buda? Este mult mai blând, cu mult mai puține contradicții și cu mult mai multă logică… Oare e pentru că ai fost crescut de mic în religia asta? (iarăși falsa alegere)
smile) Nu cred in reincarnarea din gasca in om si iar in peste etc.... in functie de binele sau raul ce l-am facut, iar pentru mine ce traiesc acum e realitatea nu un alt timp/spatiu/univers.. si-mi pace sa savurez ceea ce-mi ofera viata sport, calatorii, etc... nu infometare si ascetism. Poate am exagerat, la fel cum faci tu cu crestinismul, dar nimic nu mi se pare logic la budism, si asta e probabil pentru ca vin dintr-o cultura care are un alt concept despre viata. In schimb sunt foarte de acord ca suntem tributari culturii si siritului in care am fost crescuti (mai mult sau mai putin). Si recunosc ca si eu sunt (mediu zic eu), si din pricina culturii in care am fost crescut il pun pe Dumnezeu cel care "a declansat" Big Bang-ul" (pe care cultura in care am fost crescut 'nu-l inghite', de aia sunt mediu)... dar ateismul si lumea stiintifica nu-mi ofera o alta alternativa, nici macar una.

Citat :
în big bang și evoluție. Vrei să afli ceva anume, îți stau la dispoziție.

N-o sa umblu dupa lacunele teoriilor cu aparitia a 25 cred, de specii care nu-si aveau locul in pre-cambrian, sau cu improbabilitatea aparitiei la intamplare a orice ceva...etc
ca probabil ai raspunsuri partiale, dar inaine de asta am 3 probleme mai mult de logica decat de stiinta:
1. Cum a aparut "supa primordiala" sau punctul de maxima energie si masa?
2. Cum functioneaza funcioneaza regula selectiei naturale de a fost posibil sa se desparta toata viata de pe pamant, in doua regnuri vegetal si animal? Ca pentru mine cele doua regnuri nu se aseamana de loc, si mi-e greu sa cred ca aceeasi regula le-a "calauzit"..
3. Cum au aparut emotiile la animale? Din doua puncte de vedere: nu le ajuta cu nimic la supreavietuire (ba de multe ori le impiedica) si mi se pare cea mai mare diferenta intre cele doua regnuri. Cum a aparut la om spre exemplu setea de cunoastere si iubirea de arta, lucru intalnit in exclusivitate la om si de ce omul nu mai vrea sa respecte insasi "legea care l-a creat" selectia naturala.

Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mar 24 Mai 2011, 11:49

@Iisus a scris:
Iar la urmă te-aș ruga să-mi răspunzi și mie întrebărilor pe care ți le-am adresat pe celălalt topic și să-mi explici mai bine în ce anume crezi tu (ce fel de d-zeu, cum și ce a creat, când, de ce, cum a apărut acesta etc).

Cred intr-un Creator al universului si la vietii, indiferent de modalitate in 6 zile sau in 13,7 miliarde de ani, indiferent daca direct sau indirect.
Personal cred in Big Bang si in o anumita evolutie (la evolutie nu sunt sigur). Dar cu siguranta nu pot sa cred intr-o intamplare la limita posibilului, asta plecand de la niste conditii existente la un moment dat. Dar daca nu am explicarea acestor conditii (de care eu nu am cunstinta, dar tu spui ca le-a demonstrat Hawking) nici macar intamplare nu pot sa-i spun.
Creatorului acesta eu ii spun Dumnezeu.
De ce Dumnezeu a creat oamenii? Probabil acelas motiv care-l au oamenii cand fac copii.
Cred in Biblie ca fiind una din modalitatile de revelatie, dar nu cred a fi stiintifica, din contra e accesibila si omului de acu 4000 de ani si omului actual.
Si o sa fiu franc, stiu ca nu pot sa-ti demonstrez negru pe alb toate acestea. Si am nelamuriri in ceea ce priveste Dumnezeu si eu, si sigur nu detin adevaruri ultime. Dar nici n-am nici o problema daca PARERILE mele sunt unanim acceptate sau deloc acceptate.

@Iisus a scris:
Cogito, ergo sum a scris:

Deuteronomul 24:1
Când cineva își va lua o nevastă și se va însura cu ea și s-ar întâmpla ca ea să nu mai aibă trecere înaintea lui, pentru că a descoperit ceva rușinos în ea, să-i scrie o carte de despărțire, și, după ce-i va da-o în mână, să-i dea drumul din casa lui.

Matei 19:7
„Pentru ce, dar”, I-au zis ei, „a poruncit Moise ca bărbatul să dea nevestei o carte de despărțire și s-o lase?”
Matei 19:8
Isus le-a răspuns: „Din pricina împietririi inimilor voastre a îngăduit Moise să vă lăsați nevestele; dar de la început n-a fost așa".

...

sper că n-ai început și tu să te comporți precum Dia și să-mi explici eventual prin propriile tale cuvinte, fără ajutorul unor pilde incidentale.

Așadar, pentru a ne putea înțelege te rog să-l definești în aspectele esențiale pe d-zeul în care crezi.

Motivul pentru care am pus citatele din Biblie aici este sa iti arat ca si Dumnezeu tine seama de limitele umane ("impietrirea imimii") si mai zice "a ingadui Moise".
Tu o sa-mi raspunzi, defapt cu mi-ai rapuns sa las pildele dintr-o carte de povesti la o parte.
Dar mi se pare corect ca daca tu imi argumentezi cu ceva din Biblie, eu sa-ti pot contra-argumenta tot cu ceva din Biblie, daca nu vrei sa mai vorbim din Biblie, OK, nu mai vorbim, nici tu nici eu.
Dar cand alticenva crede, la fel ca mine, in Biblie, si face o afirmatie bazata pe Biblie cred ca pot sa-mi spun parerea la fel bazata pe Biblie.

@Iisus a scris:
Cogito, ergo sum a scris:
Nu anticipa ce o sa spun. Ca eu o sa spun ca numai o minte de fundamentalist poate gandi ca Dumnezeu este limitat (aici la propriu zic) sa trimita un mahomedan (spre ex.) in iad, din simplul fapt ca "a avut nesansa" sa se nasca in Sudan spre exemplu, si caruia i-au fost spalati creierii in mod sistematic (ca si crestinilor) asa incat cat cel putini in domeniul "credintei" este robot.

Și totuși nu mi-ai răspuns. Îl trimite pe cel care nu i se închină în Iad? Că biserica așa zice, biblia așa zice, d-zeu așa zice. Iar dacă zice așa, înseamnă că așa și face. Că doar d-zeu e d-zeu și nu minte. Iar dacă nu admiți asta atunci ar trebui să reconsiderăm toată biblia și să ajunge la concluzia enunțată de mine mai sus, că d-zeu=satan.

Deci cand te referi la Biblie, tot din Biblie iti raspund. Cei 3 magi erau zoroastristi (zoroastrieni, sau cum le-o zice) probabil, d-aia care se inchinau focului, lui Ahura Mazda si Mithra, si mai faceau si astrologie care la un moment dat in Biblie e infierata, dar nu cred ca sunt sau vor ajunge in iad. Si Biblia mai face o afirmatie "Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta...", deci credinta in Dumnezeu nu este fundamentala pentru accesul in rai/iad... in shimb "nestiinta" cred ca e interpretabila, asa incat eu nu pot si nu sunt in masura sa pun un hotar exact intre nestiinta-stiinta raportat la Dumnezeu.
Asta-i parerea mea, si n-am nici o problema daca biserica/religia x sustine altceva.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 01:12

@Cogito, ergo sum a scris:
Cred intr-un Creator al universului si al vietii, indiferent de modalitate in 6 zile sau in 13,7 miliarde de ani, indiferent daca direct sau indirect.

...cu siguranta nu pot sa cred intr-o intamplare la limita posibilului, asta plecand de la niste conditii existente la un moment dat.

De ce Dumnezeu a creat oamenii? Probabil acelas motiv care-l au oamenii cand fac copii.
Cred in Biblie ca fiind una din modalitatile de revelatie, dar nu cred a fi stiintifica, din contra e accesibila si omului de acu 4000 de ani si omului actual.
thumb_yello Frumos, echilibrat, întelept! bravo

Citat :
Si o sa fiu franc, stiu ca nu pot sa-ti demonstrez negru pe alb toate acestea.
Asta se va rezolva doar când vom fi ca El. Very Happy:

Citat :
...mi se pare corect ca daca tu imi argumentezi cu ceva din Biblie, eu sa-ti pot contra-argumenta tot cu ceva din Biblie, daca nu vrei sa mai vorbim din Biblie, OK, nu mai vorbim, nici tu nici eu.
Dar cand altcineva crede, la fel ca mine, in Biblie, si face o afirmatie bazata pe Biblie cred ca pot sa-mi spun parerea la fel bazata pe Biblie.
Cât se poate de corect! thumb_yello Cel putin asa sună pentru mine.
Altii pot veni cu alte păreri...

Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 01:27

@Iisus a scris:
Îl trimite pe cel care nu i se închină în Iad? Că biserica așa zice, biblia așa zice, d-zeu așa zice. Iar dacă zice așa, înseamnă că așa și face. Că doar d-zeu e d-zeu și nu minte. Iar dacă nu admiți asta atunci ar trebui să reconsiderăm toată biblia și să ajunge la concluzia enunțată de mine mai sus, că d-zeu=satan.
Bisericile (cele mai multe din ele, dacă nu toate) asa spun, dar bisericile (religiile) sunt mincinoase.
Dumnezeu nu afirmă asa ceva, iar Cuvântul biblic explică pe îndelete ce este IAD.

Lipsa de întelegere asupra versetelor ce vorbesc despre iad nu se ia în considerare?

Iadul nu este ceea ce unii conducători religiosi spun multimii!
Surprins?

Iadul este explicat în versete pe care dacă le doresti ti le pot da.
Concluzia trasă după citirea acelor versete este că iadul vesnic nu există.
Chinuirea eternă într-un iad fără sfârsit nu există.
Biblia afirmă cât se poate de clar că „răsplata păcatului este moartea, moartea a doua, adică moartea vesnică”.
Asa spune Biblia ce tu ai impresia că o stii, si nu e cazul... încă!
Sunt multi ce citesc Biblia, dar nu multi o si înteleg, mai exact: nici nu-si dau interesul să o înteleagă,
iar respectivii nu au nicun drept să se dea cunoscători ai Cuvântului.

dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 08:26

@Emil Condor a scris:
răsplata păcatului este moartea, moartea a doua, adică moartea vesnică”.

Si cum nu exista om fara pacat, toti vom fi morti pentru o vesnicie! De aceea nici nu primim vesti de "dincolo", fiindca toti sunt morti, morti de-a binelea!

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 13:49

@Emil Condor a scris:
Concluzia trasă după citirea acelor versete este că iadul vesnic nu există.
Chinuirea eternă într-un iad fără sfârsit nu există.
Biblia afirmă cât se poate de clar că „răsplata păcatului este moartea, moartea a doua, adică moartea vesnică”.

Nu sunt sigur ca moartea vestinca sa refera la o stare de inconstienta a materiei, cum o percepem noi astazi.
Dumnezeu ii zice lui Adam: "....vei muri negresit...", sau Pavel "...morti in pacatele noastre...",etc.... cat si reversul medadiei Pavel: "Morti pentru pacat...".
Cred ca anecdota atribuita copilului Einstein, in care absenta caldurii determina frigul, iar absenta luminii determina intunericul, se poate folosi si in cazul acesta, absenta lui Dumnezeu (Isus: "Eu sunt calea, adevarul si viata", "Eu sunt invierea si viata") determina moartea.
La fel cum alegerea lui Adam de a trai liber a determinat "moartea negresita" in conceptia lui Dumnezeu.
Cat despre chinuirea eterna, o vad ca si chinuirea actuala bolile, accidentele,plictiseala, depresia, nemultumirea,nedreptatea etc... determinata de absenta lui Dumnezeu. Cat despre eternitatea nu stiu cat "dureaza". Dar cu siguranta nu vad un iad cu smoala, si furci/trident...
E o parere de a mea, la care inca mai meditez....
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 19:10

Cat despre eternitatea nu stiu cat "dureaza". Dar cu siguranta nu vad un iad cu smoala, si furci/trident...

Mediteaza si cand termini de meditat, anunta-ma si pe mine, sa aflu si eu ce ai inteles.
Ca din ce scrii, nu prea esti sigur de nimic. Nici de durata iadului, nici de smoala.

E, poate dupa ce stuidiezi mai amanuntit, o sa stii si o sa ne spui si noua.

Pa.
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 20:21

@Diaporevomenos a scris:
Mediteaza si cand termini de meditat, anunta-ma si pe mine, sa aflu si eu ce ai inteles.
Ca din ce scrii, nu prea esti sigur de nimic. Nici de durata iadului, nici de smoala.

E, poate dupa ce stuidiezi mai amanuntit, o sa stii si o sa ne spui si noua.

Pa.
smile
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1328
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 21:39

stimabilu' a scris:
Și tot aici să-ți mai spus și de falsa libertate… un om ce s-a născut acum 1.000 într-un trib subsaharian și care n-a auzit în viața lui de d-zeu și care s-a închinat zeilor locali, confrom lui d-zeu ar ajunge în iad. De ce? Iar tu o să-mi spui că era libertatea lui să caute prin lume adevărul… Așa cum este probabil și a oamenilor care se nasc într-o anumită religie și care o adoptă din acest simplu motiv: că s-au născut acolo. Și care să fie religia cea adevărată din moment ce ele se bat cap îm cap și fiecare, se pare, are un iad în care cei care nu cred în d-zeul lor or să ajungă.
Da' de unde stiti mataluta atata teologie, de stiti si ce nu scrie?! Mare surpriza mare!
Da, dom'le, fiecare are libertatea sa caute adevarul. Problema nu e accesibilitatea adevarului, ci intentia. ATAT. Mai toti oamenii cauta bazat pe formula "intent before content".
Nu mai are rost sa pomenit de Aristotel. Cand ati intrat pe forum, navala, de ati facut furtuna in polonic, v-ati dat cunoscator si de alea astea. Ei bine, el, Aristotel, un pagan, a reusit sa afle, nu din Scripturi, atributiile care urmeaza ale Divinitatii, si anume:
-imutabilitate
-imaterialitate
-omnipotenta
-omniscienta
-unitate
-indivisibilitate

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 21:46

Citat :
Îl trimite pe cel care nu i se închină în Iad? Că biserica așa zice, biblia așa zice, d-zeu așa zice. Iar dacă zice așa, înseamnă că așa și face. Că doar d-zeu e d-zeu și nu minte. Iar dacă nu admiți asta atunci ar trebui să reconsiderăm toată biblia și să ajunge la concluzia enunțată de mine mai sus, că d-zeu=satan.
Aicea ramane sa demonstati ceea ce afirmati. Pentru ca, atentie aici, afirmatie nu este tot una cu demonstratie. Iar cand afirmatiile vin de la unul ca mataluta, cu atat mai mult.
Cat despre concluzii, nu folositi impersonalul. Mai bine ziceti ca la aia concluzie ati putut ajunge personal, folosindu-va tot de aia logica personala ce va ajutat sa afirmati ca banana=maimuta

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 22:00

Cat despre iad:
Dumnezeu nu este doar dragoste. El este si sfant. Prin urmare drept.
Iar daca Dumnezeu da fiecaruia ce fiecare si-a dorit, este si bun, si drept.
Nu exista o singura rasplata, dupa cum nu exista o singura pedeapsa. Amandoua variaza, sunt mai mari sau mai mici. Ce e mai mare sau mai mic, daca doar moartea, anihilarea, exista?
Pacatul, zice Biblia va fi "invins", nu "distrus."

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 22:09

Ciprian, trei mesaje inainte, a scris:
Mai toti oamenii cauta bazat pe formula "intent before content".
Ceea ce inseamna, ca sa ma autoeditez, "ce cauta omul aia gaseste"

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 22:43

Cogito a scris:
Crestinul mediteaza citind. Cu precadere ceea ce Hristosul zice. Chiar si cand e vorba de iad.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 23:27

@Ciprian a scris:
Cogito a scris:
Crestinul mediteaza citind. Cu precadere ceea ce Hristosul zice. Chiar si cand e vorba de iad.

N-am inteles chestia cu meditatie.
Dar ca veni vorba de iad, unde ai citit tu ca este gradat?
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 25 Mai 2011, 23:52

Pai nu zic? Am citit ce zice Hristos:
Citat :
Mar 12:40 casele văduvelor le mănîncă, și fac rugăciuni lungi de ochii lumii. O mai mare osîndă va veni peste ei.”
Citat :
Luk 12:47 Robul acela, care a știut voia stăpînului său, și nu s'a pregătit deloc, și n'a lucrat după voia lui, va fi bătut cu multe lovituri.
Luk 12:48 Dar cine n'a știut-o, și a făcut lucruri vrednice de lovituri, va fi bătut cu puține lovituri. Cui i s'a dat mult, i se va cere mult; și cui i s'a încredințat mult, i se va cere mai mult.
Judecata dreapta, in sine, presupune pedeapsa dupa fapta:
Citat :
Rev 20:12...Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea.
Rev 20:13 Marea a dat înapoi pe morții cari erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții cari erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
Daca rasplata nu e aceiasi, si nu e, apoi nici pedeapsa nu e aceiasi.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 26 Mai 2011, 02:26

29 Cu cît mai aspră pedeapsă credeți că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pîngări sîngele legămîntului, cu care a fost sfințit, și va batjocori pe Duhul harului?
30 Căci știm cine este Cel ce a zis: „A Mea este răzbunarea, Eu voi răsplăti!” Și în altă parte: „Domnul va judeca pe poporul Său.”
31 Groaznic este să cazi în mînile Dumnezeului celui viu!

Ai auzit Rumegus?
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 26 Mai 2011, 10:21

@Ciprian
Bun. Adaug si Marcu 9:42-48
"Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din acești micuți care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară și să fie aruncat în mare.
Dacă mâna ta te face să cazi în păcat, taie-o; este mai bine pentru tine să intri ciung în viață, decât să ai două mâini, și să mergi în gheenă, în focul care nu se stinge,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge.
Dacă piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-l; este mai bine pentru tine să intri în viață șchiop, decât să ai două picioare, și să fii aruncat în gheenă, în focul care nu se stinge,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge.
Și dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l; este mai bine pentru tine să intri în Împărăția lui Dumnezeu numai cu un ochi, decât să ai doi ochi, și să fii aruncat în focul gheenei,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge."

Bataie cu lovituri mai multe sau mai putine, sau focul gheenei care nu se stinge? Sau amandoua?
Sus In jos
Iisus

Numarul mesajelor : 355
Data de inscriere : 11/12/2009

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 26 Mai 2011, 19:35

Cred intr-un Creator al universului si la vietii, indiferent de modalitate in 6 zile sau in 13,7 miliarde de ani, indiferent daca direct sau indirect.
Personal cred in Big Bang si in o anumita evolutie (la evolutie nu sunt sigur). Dar cu siguranta nu pot sa cred intr-o intamplare la limita posibilului, asta plecand de la niste conditii existente la un moment dat. Dar daca nu am explicarea acestor conditii (de care eu nu am cunstinta, dar tu spui ca le-a demonstrat Hawking) nici macar intamplare nu pot sa-i spun.
Ok. Deci crezi într-un d-zeu, da? Într-un anume d-zeu. Diferit de Shiva de pildă, de Zeus, ori de cel barbar al lui Moise. Da? Tu crezi că d-zeul în care tu crezi există. Da? Atunci, spune-mi și mie, din moment ce miliarde de oameni afirmă că d-zeul lor există, iar acești d-zei sunt cu toții diferiți între ei (în amănunte principale ori secundare), cum de doar al tău există? Cum ai ajuns la concluzia asta? Că tu ai dreptate, iar ceilalți nu? Din moment ce cu toții ai pornit, probabil, de la aceleași “documente”? Și din moment ce niciunul dintre voi nu are nevoie de nicio dovadă pentru a arăta că d-zeul lui există, simplele cuvinte fiindu-le de ajuns.
Explică-mi și mie cum.
Și vorbeai de mine că văd în mod simplist biblia….
La fel este și epopeea lui Ghilgameș și Iliada. Însă nimeni nu mai susține astăzi că ele ar vorbi despre niște zei reali. Creștinii însă încă mai susțin că acea carte a lor ar vorbi despre un d-zeu real.
Revelație? Ai citit Confucius? Ai citit textele vedice? Ce știi tu despre janimism? Le-ai citit sau ai citit măcar ceva amplu și cuprinzător legat de ele? Ceva care să nu fie din perspectiva unui creștin? Spune-mi sincer…
Si o sa fiu franc, stiu ca nu pot sa-ti demonstrez negru pe alb toate acestea. Si am nelamuriri in ceea ce priveste Dumnezeu si eu, si sigur nu detin adevaruri ultime. Dar nici n-am nici o problema daca PARERILE mele sunt unanim acceptate sau deloc acceptate.
Deci n-ai nicio problemă dacă d-zeul în care crezi tu de fapt nu există și există un altul. Promovat de o altă persoană. De pildă de Zoroaster…
Motivul pentru care am pus citatele din Biblie aici este sa iti arat ca si Dumnezeu tine seama de limitele umane ("impietrirea imimii") si mai zice "a ingadui Moise".
Nu m-a deranjat că ai folosit un citat din biblie, m-a deranjat că mi-ai răspuns prin el unor întrebări diferite ce nici măcar nu erau legate de acel citat.
Și-n plus există multe alte locuri în care același d-zeu arată că de fapt nu mai ține seama de limitele umane…
Tu o sa-mi raspunzi, defapt cu mi-ai rapuns sa las pildele dintr-o carte de povesti la o parte.
Dar mi se pare corect ca daca tu imi argumentezi cu ceva din Biblie, eu sa-ti pot contra-argumenta tot cu ceva din Biblie, daca nu vrei sa mai vorbim din Biblie, OK, nu mai vorbim, nici tu nici eu.
Ți-am spus mai sus ce m-a deranjat.
Dar cand alticenva crede, la fel ca mine, in Biblie, si face o afirmatie bazata pe Biblie cred ca pot sa-mi spun parerea la fel bazata pe Biblie.
Desigur.
Deci cand te referi la Biblie, tot din Biblie iti raspund. Cei 3 magi erau zoroastristi (zoroastrieni, sau cum le-o zice) probabil, d-aia care se inchinau focului, lui Ahura Mazda si Mithra, si mai faceau si astrologie care la un moment dat in Biblie e infierata, dar nu cred ca sunt sau vor ajunge in iad. Si Biblia mai face o afirmatie "Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta...", deci credinta in Dumnezeu nu este fundamentala pentru accesul in rai/iad... in shimb "nestiinta" cred ca e interpretabila, asa incat eu nu pot si nu sunt in masura sa pun un hotar exact intre nestiinta-stiinta raportat la Dumnezeu.
Asta-i parerea mea, si n-am nici o problema daca biserica/religia x sustine altceva.
D-zeul tău, în ultimă instanță e format pe-o părere? N-am nicio problemă cu asta, doar că mi se pare curios. Ca un d-zeu să existe pentru că cineva are o părere despre ceva.
Nu sunt sigur ca moartea vestinca sa refera la o stare de inconstienta a materiei, cum o
Cat despre chinuirea eterna, o vad ca si chinuirea actuala bolile, accidentele,plictiseala, depresia, nemultumirea,nedreptatea etc... determinata de absenta lui Dumnezeu. Cat despre eternitatea nu stiu cat "dureaza". Dar cu siguranta nu vad un iad cu smoala, si furci/trident...
Păi uite ce spune același Matei pe care mi l-ai citat: Dar Eu vă spun că ori și cine se mînie pe fratele său, va cădea supt pedeapsa judecății; și oricine va zice fratelui său: ,Prostule!` va cădea supt pedeapsa Soborului; iar oricine -i va zice: ,Nebunule`, va cădea supt pedeapsa focului gheenei. (Matei 5:22)
Fiul omului va trimete pe îngerii Săi, și ei vor smulge din Împărăția Lui toate lucrurile, cari sînt pricină de păcătuire și pe ceice săvîrșesc fărădelegea,
42și -i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plînsul și scrîșnirea dinților (Matei 13:41-42)
Dacă mîna ta te face să cazi în păcat, taie -o; este mai bine pentru tine să intri ciung în viață, decît să ai două mîni, și să mergi în gheenă, în focul care nu se stinge (Marcu 9:42)
Pe cînd era el în Locuința morților, în chinuri, și -a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam, și pe Lazăr în sînul lui,
24și a strigat: ,Părinte Avraame, fie-ți milă de mine, și trimete pe Lazăr să-și moaie vîrful degetului în apă, și să-mi răcorească limba; căci grozav sînt chinuit în văpaia aceasta.`(Luca 16:23-24)
10va bea și el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; și va fi chinuit în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului.
11Și fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Și nici ziua, nici noaptea n'au odihnă cei ce se închină fiarei și icoanei ei, și oricine primește semnul numelui ei! (Apocalipsa 14:10-11)
Și așa mai departe…
Tu de ce nu crezi în astea, din moment ce-s în biblie? De ce alegi să crezi o anume parte din ea și nu pe toată?

Și apropo, știu prea bine de unde vine noțiunea de iad în biblie. La început spuneau că or să moară neînmormântați, apoi că o să le arunce necredincioșilor cadavrele într-o mlaștină de lângă oraș, pe valea Gheenei, apoi Gheena s-a transformat într-o viață de apoi, eternă, în chinuri și flăcări și pucioasă. Eu văd aici un soi de involuție a celor care-au scris-o… Moralitate în așa ceva? Sursă de revelație? Ori motiv de spaimă și teamă?

Iisus

Numarul mesajelor : 355
Data de inscriere : 11/12/2009

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 26 Mai 2011, 19:40

@Diaporevomenos a scris:
29 Cu cît mai aspră pedeapsă credeți că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pîngări sîngele legămîntului, cu care a fost sfințit, și va batjocori pe Duhul harului?
30 Căci știm cine este Cel ce a zis: „A Mea este răzbunarea, Eu voi răsplăti!” Și în altă parte: „Domnul va judeca pe poporul Său.”
31 Groaznic este să cazi în mînile Dumnezeului celui viu!

Ai auzit Rumegus?

Să aud ce? Cum folosești noțiunea de d-zeu pentru a-ți satisface meschinele tale nevoi urgiastice? Același d-zeu în care tu crezi zicea și să nu-i iei numele în deșert, ceea ce pe tine te văd făcând zi de zi.
Vai de tine, păgâne, că ai o inimă atât de neagră în timp ce te pretinzi atât de bun și neprihănit. Mai bine te-ai ruga nu să existe d-zeu, ci să nu existe, că s-ar putea să te bage și pe tine în cuptor. Vorba lui Anatole France, când a venit la el un preot și i-a zis că l-a văzut pe dracul: "ei bine, dacă până acum nu exista niciun diavol părinte, acum, că l-ai văzut, există. Așa că fugi și teme-te că o să pună mâna pe tine".
Halal de tine omule. Că din toți d-zeii pe care ți-i putea imagina ai ales unul care să-ți semene.

Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 26 Mai 2011, 22:26

@Ciprian
"Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din acești micuți care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară și să fie aruncat în mare.
Dacă mâna ta te face să cazi în păcat, taie-o; este mai bine pentru tine să intri ciung în viață, decât să ai două mâini, și să mergi în gheenă, în focul care nu se stinge,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge.
Dacă piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-l; este mai bine pentru tine să intri în viață șchiop, decât să ai două picioare, și să fii aruncat în gheenă, în focul care nu se stinge,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge.
Și dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l; este mai bine pentru tine să intri în Împărăția lui Dumnezeu numai cu un ochi, decât să ai doi ochi, și să fii aruncat în focul gheenei,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge."

Bataie cu lovituri mai multe sau mai putine, sau focul gheenei care nu se stinge? Sau amandoua?
De adaugat se pot adauga multe altele, atat din NT cat si din VT. Am mentionat pe Hristos pentru ca El este cea mai buna si directa referinta pentru ceea ce crede crestinul. Imi pare mie ca vreti mai degraba sa punteti in discutie afirmatiile lui Hristos acum? Aveti probleme cu intelesul limbii romane?

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 26 Mai 2011, 22:30

Citat :
Și apropo, știu prea bine de unde vine noțiunea de iad în biblie. La început spuneau că or să moară neînmormântați, apoi că o să le arunce necredincioșilor cadavrele într-o mlaștină de lângă oraș, pe valea Gheenei, apoi Gheena s-a transformat într-o viață de apoi, eternă, în chinuri și flăcări și pucioasă. Eu văd aici un soi de involuție a celor care-au scris-o… Moralitate în așa ceva? Sursă de revelație? Ori motiv de spaimă și teamă?
Prea bine stiti? Iarasi sunteti modest?
Ca vad ca stiti tot atat despre involutie cat despre evolutie! LOL

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 27 Mai 2011, 00:35

Citat :

Scrii prostii.
Unde ai văzut tu : La început spuneau că or să moară neînmormîntați?
Unde ai văzut tu : O să le arunce necredincioșilor cadavrele într-o mlaștină de lîngă oraș, pe valea Gheenei?

In Noul Testament cînd se face referința la Gheena, se specifica si în focul care nu se stinge.
Nici neînmormîntați, nici mlaștină. Mlaștina e in sufletul tău!
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 27 Mai 2011, 08:22

De vazut, nu in Biblie le-a vazut. Cand vine vorba de Biblie, stimabilu' mai degraba se inspira din Istoria Religiilor a lui Mircea Eliade, sau alte interpretari liberale sau atee (personal, nu cred ca a citit-o, cel putin nu integral- ca sa o ataci si respinge, primul verset e suficient oricui, dupa ce chinul de a trece prin restul?). Asa se face ca stie atatea involutii.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 27 Mai 2011, 10:24

@Iisus a scris:
Ok. Deci crezi într-un d-zeu, da? Într-un anume d-zeu. Diferit de Shiva de pildă, de Zeus, ori de cel barbar al lui Moise. Da? Tu crezi că d-zeul în care tu crezi există. Da? Atunci, spune-mi și mie, din moment ce miliarde de oameni afirmă că d-zeul lor există, iar acești d-zei sunt cu toții diferiți între ei (în amănunte principale ori secundare), cum de doar al tău există? Cum ai ajuns la concluzia asta? Că tu ai dreptate, iar ceilalți nu? Din moment ce cu toții ai pornit, probabil, de la aceleași “documente”? Și din moment ce niciunul dintre voi nu are nevoie de nicio dovadă pentru a arăta că d-zeul lui există, simplele cuvinte fiindu-le de ajuns.
Explică-mi și mie cum.
Da. Diferit de Zeus sigur, si probabil si de Shiva (despre care recunosc ca nu stiu prea multe, dar din cate stiu Shiva este ca Satana crestinilor, ca sa folosesc o analogie). Dar cred in "cel barbar al lui Moise". Daca mai toti te trimit la culcare p-aici, eu am recunoscut sincer ca-mi face placere sa discut cu tine, deci conform rationamentului tau ar trebui sa cred ca doua persoane folosesc userul tau sau esti doua persoane, sau ca ai dubla personalitate macar.
Iar, "din moment ce miliarde de oameni afirma ca d-zeul lor exista", cum de doar al tau nu exista? Cat despre dreptate, ti-am spus si repet ca nu am in buzunar vre-un adevar final, si din punct de vedere al credintei chiar nu mai intereseaza ce zice unu sau altul.
Pentru tiine, cea mai buna dovada pe care o am e ca nu cred in intamplare inlantuita, si "compexul proces evolutiv" nu-mi demonstreaza nici ratiunea,nici emotiile, nici sentimentele si nici macar de ce ne folosim doar o mica parte din creer (mai pe scurt ceea ce nu tine de materie).
Iar eu nu am intrat ca misionar/preot/pastor pe forum ca sa trebuiasca sa-ti demonstrez ceva, ar fi o copilarie din partea mea sa cred ca as putea sa ti-l demonstrez pe Dumnezeu, daca tu dupa ce ai citit Biblia o alaturi Iliadei si Epopeii lui Ghilgames.
In schimb nu inteleg ceva, daca eu nu cred in vrajitorul din Oz, eu nu voi intra pe lumeacopiilor.com sa incep sa le demonstrez copiilor ca nu au dreptate... Nu inteleg de ce tu care-mi spui ca eu cre in Mos Craciun, te chinui atat sa-mi demonstrezi ca nu exista. Eu am trecut foarte succint peste treburile care nu mi se par Ok in evolutie, fara sa reiau argumentatia de n ori.
Citat :
La fel este și epopeea lui Ghilgameș și Iliada. Însă nimeni nu mai susține astăzi că ele ar vorbi despre niște zei reali. Creștinii însă încă mai susțin că acea carte a lor ar vorbi despre un d-zeu real.
Revelație? Ai citit Confucius? Ai citit textele vedice? Ce știi tu despre janimism? Le-ai citit sau ai citit măcar ceva amplu și cuprinzător legat de ele? Ceva care să nu fie din perspectiva unui creștin? Spune-mi sincer…

Epopeea lui Ghilgames nu mi se pare o revelatie... Mai precis un om facut ca sa-i scuteasca pe zei de munca e o relevatie sumbra pentru mine, sau o irelevatie.
Despre hinduism nu stiu destule asa incat sa port un dialog. In shimb am citit Eliade, spre exemplu, despre religia babiloniana, egipteana, despre zoroastrism, etc... probabil cand voi avea timp si chef voi aprofunda si hinduismul in toate formele lui, si budismul si multe altele de care acum am numai cate o idee. Am timp, sunt foarte tanar.
Dar nu inteleg ce e treaba cu sinceritatea, ti se pare ca eu te-am mintit (cu voia mea) doar ca sa nu fiu de acord cu tine?
Citat :
Deci n-ai nicio problemă dacă d-zeul în care crezi tu de fapt nu există și există un altul. Promovat de o altă persoană. De pildă de Zoroaster…
Ahura Mazda mi se pare mult mai ilogic ca Dumnezeu. Iar pe Zoroastru si Mohamed n-am cum sa-i compar cu Isus, n-am cum.
Citat :
Nu m-a deranjat că ai folosit un citat din biblie, m-a deranjat că mi-ai răspuns prin el unor întrebări diferite ce nici măcar nu erau legate de acel citat.
Și-n plus există multe alte locuri în care același d-zeu arată că de fapt nu mai ține seama de limitele umane…
Probabil ca am facut-o, desi eu nu tin minte, da-mi un exemplu sa vad sigur unde te-am deranjat. Si scuze pentru deranj!

Citat :
Păi uite ce spune același Matei pe care mi l-ai citat:...
...................................................
Chestia cu moarte si cu iadul, si cu citatul din Biblie nu iti erau adresate tie, erau adresate lui Emil Condor si apoi lui Ciprian. Deci n-am insinuat ca nu stii de unde vine notiunea de iad, sau ca eu stiu ca tu te vei duce in iad, sau chestii d-astea...
Citat :
Tu de ce nu crezi în astea, din moment ce-s în biblie? De ce alegi să crezi o anume parte din ea și nu pe toată?
In afara ca textul citat de tine este de o profunzime enorma din puctul meu de vedere, la care multi crestini (inclusiv eu) sunt corijenti, mai e un verset: Matei 13:10 „De ce le vorbești în pilde?” Pilde pe care Isus nu le dezminte. In plus Isus li se adresa unor omeni care aveau deja conceptia unui seol/hades bine conturata in minte.... Cred in toata Biblia, dar nu pot "sa o inteleg literal" pe toata.
P.S. N-am inteles tonul tau din ultimile doua mesaje, care mi s-a parut prea aspru. De ce te superi asa pe mine ca-s batut in cap?
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 27 Mai 2011, 10:32

@Ciprian a scris:
@Ciprian

De adaugat se pot adauga multe altele, atat din NT cat si din VT. Am mentionat pe Hristos pentru ca El este cea mai buna si directa referinta pentru ceea ce crede crestinul. Imi pare mie ca vreti mai degraba sa punteti in discutie afirmatiile lui Hristos acum? Aveti probleme cu intelesul limbii romane?

Vorbeste cu "bah" cu mine, te rog.
N-am inteles chestia cu meditatul citind, si daca ma contrazici de ce nu o faci fatis? Nu vreau sa pun in discutie ceea ce vad ca tu nu vrei sa pun in discutie, dar cand corectez pe cineva ii arat concret unde a gresit, nu ii explic conceptia mea asupra meditatiei.
Scuze daca n-am inteles bine ce ai vrut sa-mi transmiti.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   

Sus In jos

BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: NEOPROTESTANTA-
Mergi direct la: