Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
comment-143 Limba USL placut frig English este drumetie Când informatica triste istorie nobel 1 problema curiozitati altaintrebare monumente 23 brasov romana jazz sibiu
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Iisus

Numarul mesajelor : 355
Data de inscriere : 11/12/2009

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 27 Mai 2011, 19:27

@Cogito, ergo sum a scris:
Da. Diferit de Zeus sigur, si probabil si de Shiva (despre care recunosc ca nu stiu prea multe, dar din cate stiu Shiva este ca Satana crestinilor, ca sa folosesc o analogie). Dar cred in "cel barbar al lui Moise".
OK. Însă nu mi-ai spus ce anume îl face pe al tău real și pe al celorlalți nu. Dar dacă nu știi, sau nu poți argumenta, sau nu vrei, sau etc., e ok.
Daca mai toti te trimit la culcare p-aici, eu am recunoscut sincer ca-mi face placere sa discut cu tine, deci conform rationamentului tau ar trebui sa cred ca doua persoane folosesc userul tau sau esti doua persoane, sau ca ai dubla personalitate macar.
Nu știu de care anume raționament, al meu, vorbești. Când am cu cine discuta discut. Să nu crezi că n-am încercat și cu alții, cu unii încă o fac, chiar dacă îmi tot citează din biblie și mă sperie cu flăcările iadului. Din păcate ăștia formază mulțimea. Cei care cred din frică sau din ură, sau care profită de pe urma celor care cred din frică, ură sau de dragul vreunei răsplate.
Pentru tiine, cea mai buna dovada pe care o am e ca nu cred in intamplare inlantuita, si "compexul proces evolutiv" nu-mi demonstreaza nici ratiunea,nici emotiile, nici sentimentele si nici macar de ce ne folosim doar o mica parte din creer (mai pe scurt ceea ce nu tine de materie).
Știința a evoluat, corect? Ceea ce înseamnă că dacă ai luat orice an la întâmplare vei putea observa că unele lucruri ulterior explicate, în momentul acele nu erau explicate. Dar, pe parcurs, asta a făcut și asta o să continue să facă. Și ca să vezi ce simplistă este varianta unui d-zeu care să umple golurile științei, atunci imaginează-i că de la un moment dat știința ar renunța la metodele sale și-ar pretinde că ce nu-și poate explica (la acel moment) se datorează nu-știu-căror entități misterioase. Își dai seama câți adepți ar aduna?
Dar nu face asta… pentru că nu pune niște lucruri nu le poate explica pe seama altora inexistente, doar de dragul raționamentului sau pentru a pretinde că a descifrat totul.
Însă, ți-am mai spus, când începi să crezi în ceva a cărui prezență nu va putea fi demonstrată, atunci nu mai există limită în ce poți crede, fără să poți fi contrazis. Poți susține atunci că ORICE, absolut orice, există. Și nu vei avea nevoie să-l demonstrezi. Pentru că asta-i credința. Iar credința este oarbă. Pe unii îi face să ucidă, pe alții să comintă nu-știu-ce atrocități ș.a.m.d. Însă nu mai poți susține că vreunii din ei n-au dreptate. Pentru că se bazează pe același lucru pe care te bazezi și tu: credință.
Iar eu nu am intrat ca misionar/preot/pastor pe forum ca sa trebuiasca sa-ti demonstrez ceva, ar fi o copilarie din partea mea sa cred ca as putea sa ti-l demonstrez pe Dumnezeu, daca tu dupa ce ai citit Biblia o alaturi Iliadei si Epopeii lui Ghilgames.
Ok. De acord cu asta. Plus că faptul că nu-ți răspândești credința mi se pare încă și mai binevenit.
In schimb nu inteleg ceva, daca eu nu cred in vrajitorul din Oz, eu nu voi intra pe lumeacopiilor.com sa incep sa le demonstrez copiilor ca nu au dreptate...
Și știi de ce nu intri? Pentru că sunt copii și pentru că știi că vor vedea de un moment dat că s-au înșelat. Însă dacă s-ar face mari, și-ar face instutiții care să-l promoveze pe vrăjitorul din Oz drept creator al universului, ar cere bani de la stat, ar spune că statul lor e binecuvântat de vrăjitor și că vrăjitorul este singurul zeu care există și care a existat vreodată, iar că cei care nu cred în el vor ajunge să fie chinuiți vreme de-o eternitate, când încep să se poarte războaie în numele lui, când lumea nu anumite localități este omorâtă pentru că nu crede în vrăjitorul din Oz, când 1/3 din populația lumii ajunge să creadă în vrăjitor în urma războielor, cruciadelor, atacurilor de tip terorist, îndocrtrinării copiilor… tot așa, impasibil, ai rămâne?
Pentru că nici eu nu le spun copiilor că nu există moș Crăciun, însă când văd un adult care încă mai crede că există, încerc să-i atrag atenția. Pentru că ceva este în neregulă cu el.
Nu inteleg de ce tu care-mi spui ca eu cre in Mos Craciun, te chinui atat sa-mi demonstrezi ca nu exista. Eu am trecut foarte succint peste treburile care nu mi se par Ok in evolutie, fara sa reiau argumentatia de n ori.
Nu încerc să-ți demonstrez că nu există, încerc doar să te înțeleg. Să pricep cum anume poți tu să treci peste aceste contradicții colosale. Și observ că nu mi le explici. Iar dacă nu vrei, sau nu poți, e ok, n-am să mai bat apa-n piuă.
Cât despre trecutul succind, nu mi se pare… am tratat deja probabilitățile cap-pajură de-a lungu a trei mesaje  (e o glumă)
Epopeea lui Ghilgames nu mi se pare o revelatie... Mai precis un om facut ca sa-i scuteasca pe zei de munca e o relevatie sumbra pentru mine, sau o irelevatie.
Ție nu, altuia da. Poți acum susține că revelația ta este mai revelație decât revelația ianimistului sau a mazdaistului sau a musulmanului citind Coranul?
Despre hinduism nu stiu destule asa incat sa port un dialog. In shimb am citit Eliade, spre exemplu, despre religia babiloniana, egipteana, despre zoroastrism, etc... probabil cand voi avea timp si chef voi aprofunda si hinduismul in toate formele lui, si budismul si multe altele de care acum am numai cate o idee. Am timp, sunt foarte tanar.
E bine că te preocupă. Ți-l recomand sincer pe Confucius. Și Citadela de Exupery, o carte care deși nu tratează religia, este pentru mine un soi de biblie (să nu înțelegi că mă închin ei, sau alte astfel de lucruri).
Dar nu inteleg ce e treaba cu sinceritatea, ti se pare ca eu te-am mintit (cu voia mea) doar ca sa nu fiu de acord cu tine?
Nu, nu mi se pare că ai făcut-o sau că o faci. Doream doar o introspecție din partea ta. Și aici, poate că te-am îngrămădit într-un tipar al creștinului ignorant, când am făcut-o și-mi cer scuze pentru asta.
Însă, în apărarea mea, țin să precizez că am avut parte de mulți creștini foarte ipocriți și mincinoși.
Ahura Mazda mi se pare mult mai ilogic ca Dumnezeu. Iar pe Zoroastru si Mohamed n-am cum sa-i compar cu Isus, n-am cum.
Același lucru îl poate spune și un mazdaist în favoarea zeului său, sau un mahomedan…
D.p. meu d.v. e un rezultat al îndoctrinării (nu zic neapărate de tine, dar de cei care-l văd pe-al lor unic și logic și pe-al altora fals și ilogic).
Probabil ca am facut-o, desi eu nu tin minte, da-mi un exemplu sa vad sigur unde te-am deranjat. Si scuze pentru deranj!
Uite aici: http://luminalumii.forum-gratuit.ro/t1163p88-homosexualitatea când, în urma unui mesaj mai amplu de-al meu mi-ai răspuns cu-n citat din biblie.
Chestia cu moarte si cu iadul, si cu citatul din Biblie nu iti erau adresate tie, erau adresate lui Emil Condor si apoi lui Ciprian. Deci n-am insinuat ca nu stii de unde vine notiunea de iad, sau ca eu stiu ca tu te vei duce in iad, sau chestii d-astea...
Ok. Dacă ai însă îndoieli de locul în care vei ajunge, întreabă-l pe Diaspovnicus. El le știe 
In afara ca textul citat de tine este de o profunzime enorma din puctul meu de vedere, la care multi crestini (inclusiv eu) sunt corijenti, mai e un verset: Matei 13:10 „De ce le vorbești în pilde?” Pilde pe care Isus nu le dezminte. In plus Isus li se adresa unor omeni care aveau deja conceptia unui seol/hades bine conturata in minte.... Cred in toata Biblia, dar nu pot "sa o inteleg literal" pe toata.
Am pricepu. Nedumeririle mele erau legate de felul în care o împarți tu în alegorică și literară. După ce principiu te ghidezi?
P.S. N-am inteles tonul tau din ultimile doua mesaje, care mi s-a parut prea aspru.
În cer mii de scuze, dar când mă interesează ceva, tind să pun suflet și mă mai încing și eu. N-am intenționat să par aspru sau să te jignesc în vreun fel. Ba dimpotrivă, te-am lăudat.
De ce te superi asa pe mine ca-s batut in cap?
Dacă ar fi toți creștinii așa “bătuți în cap” ca tine, apăi ar fi puțintel mai bine pe lume.

Iisus

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 27 Mai 2011, 19:41

@Diaporevomenos a scris:
Scrii prostii.
Unde ai văzut tu : La început spuneau că or să moară neînmormîntați?
Unde ai văzut tu : O să le arunce necredincioșilor cadavrele într-o mlaștină de lîngă oraș, pe valea Gheenei?

In Noul Testament cînd se face referința la Gheena, se specifica si în focul care nu se stinge.
Nici neînmormîntați, nici mlaștină. Mlaștina e in sufletul tău!

...până nu ești și fudul:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol în VT nu era gheena, era sheol, tradus în greacă drept hades. Știi ce-i ăla hades? Dacă da, atunci află că nu-o iadul cu pucioasă în care ai vrea tu să ți se scalde dușmanii.

"The ancient Hebrews had no idea of an immortal soul living a full and vital life beyond death, nor of any resurrection or return from death. Human beings, like the beasts of the field, are made of "dust of the earth," and at death they return to that dust (Gen. 2:7; 3:19). The Hebrew word nephesh, traditionally translated "living soul" but more properly understood as "living creature," is the same word used for all breathing creatures and refers to nothing immortal...All the dead go down to Sheol, and there they lie in sleep together — whether good or evil, rich or poor, slave or free (Job 3:11-19). It is described as a region "dark and deep," "the Pit," and "the land of forgetfulness," cut off from both God and human life above (Pss. 6:5; 88:3-12). Though in some texts YHWH's power can reach down to Sheol (Ps. 139:8), the dominant idea is that the dead are abandoned forever. This idea of Sheol is negative in contrast to the world of life and light above, but there is no idea of judgment or of reward and punishment. If one faces extreme circumstances of suffering in the realm of the living above, as did Job, it can even be seen as a welcome relief from pain–see the third chapter of Job. But basically it is a kind of "nothingness," an existence that is barely existence at all, in which a "shadow" or "shade" of the former self survives (Ps. 88:10)."

Gheena din NT: http://en.wikipedia.org/wiki/Gehenna

Originea cuvântului:
Gehenna (Greek γέεννα), Gehinnom (Rabbinical Hebrew: גהנום, גהנם,) and Yiddish Gehinnam, are terms derived from a place outside ancient Jerusalem known in the Hebrew Bible as the Valley of the Son of Hinnom (Hebrew: גֵיא בֶן־הִנֹּם or גיא בן-הינום); one of the two principal valleys surrounding the Old City.
English "Gehenna" represents the Greek Geenna (γεεννα) found in the New Testament, a phonetic transcription of Aramaic Gēhannā (ܓܗܢܐ), equivalent to the Hebrew Ge Hinnom, literally "Valley of Hinnom". This was known in the Old Testament as Gai Ben-Hinnom, literally the "Valley of the son of Hinnom", and in the Talmud as Gehinnam (גהנם) or Gehinnom (גהנום). In the Qur'an, Jahannam (جهنم) is a place of torment for sinners or the Islamic equivalent of Hell.

Gheena în VT (nu-i folosită cu sensul de iad, ci se vorbește de ea ca regiunea unde erau aruncate leșurile, gunoaiele și unde erau jertfiți copiii pentru zeul Moloch):

The oldest historical reference to the valley is found in Joshua 15:8, 18:16 which describe tribal boundaries.
The next chronological reference to the valley is at the time of King Ahaz of Judah who sacrificed his sons there according to 2 Chron. 28:3. Since his legitimate son by the daughter of the High Priest Hezekiah succeeded him as king, this, if literal, is assumed to mean children by unrecorded pagan wives or concubines. The same is recorded of Ahaz' grandson Manasseh in 33:6. There remains debate about whether the phrase "cause his children to pass through the fire" meant a simple ceremony or the literal child sacrifice. The Book of Isaiah does not mention Gehenna by name, but the "burning place" 30:33 in which the Assyrian army is to be destroyed, may be read "Topheth", and the final verse of Isaiah which concerns the corpses of the same or a similar battle, Isaiah 66:24, "where their worm does not die" is cited by Jesus in reference to Gehenna in Mark 9:44, 9:46, and 9:48.

In the reign of Josiah a call came from Jeremiah to destroy the shrines in Topheth and to end the practice Jeremiah 7:31-32, 32:35. It is recorded that King Josiah destroyed the shrine of Molech on Topheth, to prevent anyone sacrificing children there in 2 Kings 23:10. Despite Josiah's ending of the practice, Jeremiah also included a prophecy that Jerusalem itself would be made like Gehenna and Topheth (19:2-6, 19:11-14).

A final purely geographical reference is found in Neh. 11:30 to the exiles returning from Babylon camping from Beersheba to Hinnom.

iar apoi se ajunge la a se reveri la gheena ca la iad.

N-ar fi rău, Diaporevomenos să și știi în ce crezi. Nu crezi? Iar dacă ai impresia că acestea sunt rupte din context sau mai știu eu ce, sunt sigur că vei fi în stare să urmezi referințele și să te duci la versetele menționate. Că doar te pricepi să citezi din biblie... Din păcate cu înțelesul stai mai prost... Dar nu-ți face grijă, o să se abată flăcările domnului tău peste cei care-s mai inteligenți ca tine!

Ciprian

Numarul mesajelor : 1328
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 27 Mai 2011, 19:59

@Ciprian a scris:
@Ciprian
Bun. Adaug si Marcu 9:42-48
"Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din acești micuți care cred în Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gât o piatră mare de moară și să fie aruncat în mare.
Dacă mâna ta te face să cazi în păcat, taie-o; este mai bine pentru tine să intri ciung în viață, decât să ai două mâini, și să mergi în gheenă, în focul care nu se stinge,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge.
Dacă piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-l; este mai bine pentru tine să intri în viață șchiop, decât să ai două picioare, și să fii aruncat în gheenă, în focul care nu se stinge,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge.
Și dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l; este mai bine pentru tine să intri în Împărăția lui Dumnezeu numai cu un ochi, decât să ai doi ochi, și să fii aruncat în focul gheenei,unde viermele lor nu moare, și focul nu se stinge."

Bataie cu lovituri mai multe sau mai putine, sau focul gheenei care nu se stinge? Sau amandoua?
De adaugat se pot adauga multe altele, atat din NT cat si din VT. Am mentionat pe Hristos pentru ca El este cea mai buna si directa referinta pentru ceea ce crede crestinul. Imi pare mie ca vreti mai degraba sa punteti in discutie afirmatiile lui Hristos acum? Aveti probleme cu intelesul limbii romane?

Vorbeste cu "bah" cu mine, te rog.
N-am inteles chestia cu meditatul citind, si daca ma contrazici de ce nu o faci fatis? Nu vreau sa pun in discutie ceea ce vad ca tu nu vrei sa pun in discutie, dar cand corectez pe cineva ii arat concret unde a gresit, nu ii explic conceptia mea asupra meditatiei.
Scuze daca n-am inteles bine ce ai vrut sa-mi transmiti.
Dar Psalmul 1:2 intelegeti? Crestinul mediteaza la Cuvant, nu ca si esticii, in "gol". Si cele afirmate de mine sunt clare, am crezut eu. Cititi primul mesaj de la pagina 11. Daca iadul nu e vesnic, ci doar o anihilare, cele de mai sus nu au sens, dupa cum nu au sens cele zise de Hristos cand descrie pedeapsa iadului.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 27 Mai 2011, 20:24

Citat :
..până nu ești și fudul:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol
Iarasi ati dat cu stangul in dreptul, si va dati, iarasi mai citit decat sunteti. Sau poate ca nu, din moment ce wikipedia va este sursa autoritara!
Serios, stimabile, nici macar nu citati pe Eliade, macar? Sau va lipsesc ghilimelele?
Citat :
"The ancient Hebrews had no idea of an immortal soul living a full and vital life beyond death, nor of any resurrection or return from death.
Ce face? Evreii nici vorba sa creada asa ceva! Ginzburg si Guttman ce sunt, budisti? Ia gugalitii si pe astia, la "Talmudic Scholars"!
Cat despre Biblie, asta cu ce se mananca:
Citat :
Job 26:5 Înaintea lui Dumnezeu tremură umbrele supt ape și supt locuitorii lor;
Sau tremura... dormind? Sau la capitolul 26 vedem o involutie fata de capitolul 3, pe care-l citati?
Atunci sa citam din Genesa:
Citat :
Gen 37:35 După aceea s-au adunat toți feciorii lui și toate fetele lui și au venit să-l mângâie; dar el nu voia să se mângâie, ci zicea: "Plângând, mă voi pogorî în locuința morților la fiul meu!" Și-l plângea astfel tatăl său.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 00:00

Citat :
This idea of Sheol is negative in contrast to the world of life and light above, but there is no idea of judgment or of reward and punishment.
Musai ca asa trebuie sa fie, daca wikipedia, si oarece evreu liberal care reda pe Harris, zice aia. Dar asta atunci ce e, daca nu judecata si pedeapsa:
Citat :
Deu 32:21 Ei M-au întărâtat la gelozie prin cei ce nu sunt Dumnezeu și au aprins mânia Mea prin idolii lor; îi voi întărâta și Eu pe ei printr-un popor care nu e popor, le voi aprinde mânia printr-un neam fără pricepere.
Deu 32:22 Că foc s-a aprins din pricina mâniei Mele: va arde până în fundul locuinței morților, va mânca pământul și roadele lui și va pârjoli temeliile munților.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 01:34

Citat :
http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol în VT nu era gheena, era sheol, tradus în greacă drept hades. Știi ce-i ăla hades? Dacă da, atunci află că nu-o iadul cu pucioasă în care ai vrea tu să ți se scalde dușmanii.

Dacă nu mîncai rahat la adresa mea si a tuturor celor care cred in Dumnezeu, puteam sa te lămuresc cum stau lucrurile intrade-var cu Gheena.
Pentru ca Biblia nu-i pentru toți prosti care au o ura si dușmănie pe Dumnezeu si tot ce este legat de Sfințenia Lui. De asta nici nu pot s-o înțeleagă. Biblia nu-i o carte ca toate celelalte, cu rețete exacte ca la farmacie. Biblia are un mister ( secret) care nu e necesar sa fii absolvent a vre-unei facultati ca s-o intelegi.
Trebuie sa ai Duhul Lui Dumnezeu ca sa poți sa începi sa înțelegi ce scrie in Biblie.
Dumnezeu Duhul Lui nu-L da la toți idioți. Un exemplu viu este Iuda. Cu toate ca Domnul Iisus Hristos l-a chemat sa-l facă apostol si el ca un idiot ce era, a cautat sa fure din punga comuna a apostolilor si cu toate ca a stat lîngă Iisus trei ani si jumătate nu a înțeles nimic. Tot timpul era un Gica Contra l-a vîndut pe Fiul Lui Dumnezeu si la urma sa spînzurat. De ce? Pentru ca nu a vrut sa creadă nici o clipa in învățătura creștina pe care o avea la îndemîna direct din mana Fiului Lui Dumnezeu. Cum sa nu zic ca era idiot. Da, idiot si încă cu litere mari. Mai mare prost ca el in lumea asta, nu a mai existat.
Un alt exemplu ești tu. Ti-sa dat ocazia sa fii in compania unor oamenii aici pe forum credincioși si bine cunoscători ai Bibliei si tu latri si musti pe oricine scoate o vorba despre Dumnezeu.

Si mai incet cu lectiile de limba greaca, facute pentru mine.
Esti prea mic tu, sa-mi faci mie lectii de limba greaca!
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 09:03

Cogito a scris:
Iar eu nu am intrat ca misionar/preot/pastor pe forum ca sa trebuiasca sa-ti demonstrez ceva, ar fi o copilarie din partea mea sa cred ca as putea sa ti-l demonstrez pe Dumnezeu, daca tu dupa ce ai citit Biblia o alaturi Iliadei si Epopeii lui Ghilgames.
De fapt, datoria de a demonstra nu cade pe crestin, ci pe ateu. El este cel care trebuie sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu.
Pentru om, folosindu-se de facultatile mintale, gaseste firesc sa creada in Dumnezeu, observand ordine, aranjament, detaliu, si stricata desfasurare a evenimentelor din natura potrivit unor legi clar stabilite. Ateul este cel care sfideaza logica si bunul simt, cu afirmatii bazate pe... nimereala: "asa a fost sa fie", "a fost odata ca niciodata, si inca odata nu ar mai fi"!
Ordine?
nimereala!
Detaliu?
nimereala!
Existenta legilor naturii?
nimereala!
Existenta a orice?
nimereala?
Cauza si efect?
nimereala!
Aparitia vietii?
nimereala!
Ratiunea?
nimereala!
Perceptie?
nimereala!
Adevar?
nimereala!
...
Da' stai numa' ca daca arunci moneda odata, ba de o mie de ori, eu pot demonstra... nimereala! LOL

Iar sa alaturi Biblia Iliadei sau Epopeii lui Ghilgames dovedeste doar ignoranta pe toata linia, atat in ce priveste Biblia, dar si celelalte.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Cogito, ergo sum

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 03/05/2011

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 12:47

@Ciprian a scris:
Dar Psalmul 1:2 intelegeti? Crestinul mediteaza la Cuvant, nu ca si esticii, in "gol". Si cele afirmate de mine sunt clare, am crezut eu. Cititi primul mesaj de la pagina 11. Daca iadul nu e vesnic, ci doar o anihilare, cele de mai sus nu au sens, dupa cum nu au sens cele zise de Hristos cand descrie pedeapsa iadului.
Inteleg foarte bine... si cred ca intelegi si tu la fel de bine ca mine, versetul 2. Dar versetul 2 incepe cu "ci" care face legatura cu versetul 1, care se pare ca tu nu-l intelegi la fel ca mine.
Ideea de durata, natura, etc.... iadului, cred ca mi-a parvenit din Cuvant nu din mitologia greaca, asa ca daca meditez asupra acestor lucruri nu meditez in "gol". Si la fel am dat niste referinte biblice referitor la "moartea vesnica", cat despre durata am spus ca nu sunt sigur, si o sa explic mai jos de ce am spus ca nu sunt sigur.

Cogito a scris:
Nu sunt sigur ca moartea vestinca sa refera la o stare de inconstienta a materiei, cum o percepem noi astazi.
Dumnezeu ii zice lui Adam: "....vei muri negresit...", sau Pavel "...morti in pacatele noastre...",etc.... cat si reversul medadiei Pavel: "Morti pentru pacat...".
Cred ca anecdota atribuita copilului Einstein, in care absenta caldurii determina frigul, iar absenta luminii determina intunericul, se poate folosi si in cazul acesta, absenta lui Dumnezeu (Isus: "Eu sunt calea, adevarul si viata", "Eu sunt invierea si viata") determina moartea.
La fel cum alegerea lui Adam de a trai liber a determinat "moartea negresita" in conceptia lui Dumnezeu.
Cat despre chinuirea eterna, o vad ca si chinuirea actuala bolile, accidentele,plictiseala, depresia, nemultumirea,nedreptatea etc... determinata de absenta lui Dumnezeu. Cat despre eternitatea nu stiu cat "dureaza". Dar cu siguranta nu vad un iad cu smoala, si furci/trident...
E o parere de a mea, la care inca mai meditez....
"Nu sunt sigur" folosit in prima fraza, e o forma de a nu-mi impune ideile. Din puctul meu de vedere sunt foarte sigur, si am si argumentat de ce nu cred ca "moartea eterna" = inconstiena. Dar eu respect parerea altora despre ceva care nu poate fi demonstrat fizic si logic deocamdata.
Eu am zis ceva de genul:
1. Moartea vesnica nu e o stare de inconstienta (anihilare).
2. Nu stiu cat dureaza "vesnicia".
3. Nu cred intr-un iad cu smoala, furci si flacari.
Deci nu ma pronunt in privinta duratei/vesniciei. Nu stiu ce conceptie aveau autorii si interlocutorii la momentul acela despre vesnicie.
Ipotetic vesnicia s-ar putea termina odata cu universul acesta.
Daca nu pot sa ma pronunt, atunci ca durata vesniciei nu este infinita nu pot sa o numesc nici macar o speculatie.

Dar cum vroiai sa raspund mesajului acesta:
@Emil Condor a scris:
Bisericile (cele mai multe din ele, dacă nu toate) asa spun, dar bisericile (religiile) sunt mincinoase.
Dumnezeu nu afirmă asa ceva, iar Cuvântul biblic explică pe îndelete ce este IAD.

Lipsa de întelegere asupra versetelor ce vorbesc despre iad nu se ia în considerare?

Iadul nu este ceea ce unii conducători religiosi spun multimii!
Surprins?

Iadul este explicat în versete pe care dacă le doresti ti le pot da.
Concluzia trasă după citirea acelor versete este că iadul vesnic nu există.
Chinuirea eternă într-un iad fără sfârsit nu există.
Biblia afirmă cât se poate de clar că „răsplata păcatului este moartea, moartea a doua, adică moartea vesnică”.
Asa spune Biblia ce tu ai impresia că o stii, si nu e cazul... încă!
Sunt multi ce citesc Biblia, dar nu multi o si înteleg, mai exact: nici nu-si dau interesul să o înteleagă,
iar respectivii nu au nicun drept să se dea cunoscători ai Cuvântului.
"Nici tu nu citesti Biblia cum trebuie, scrie clar ca iadul e vesnic si la fel de clar ca moarte a doua nu este inconstienta/anihilare."

Unii au omorat, torturat, etc... cu Biblia in mana, datorita sigurantei lor in a interpreta Biblia. Cel mai elocvent exemplu Galileo Galilei, sunt o groaza de texte in Biblie care ar sugera ca pamantul e plat si ca soarele se invarteste in jurul lui, o conceptie pagana zic eu. Si daca deja unii au cazut in gresala raspunsului final, de ce sa o fac si eu?
A fi crestin de frica iadului pentru mine creaza o problema morala. Asta nefacandu-ma sa exclud iadul, dar nici nu voi ameninta lumea cu el.

Citat :
De fapt, datoria de a demonstra nu cade pe crestin, ci pe ateu. El este cel care trebuie sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu.
Din prisma faptului ca userul Iisus m-a abordat cu privire la Dumnezeu, da, el trebuia sa-mi demonstreze inexistenta lui Dumnezeu.
Dar nu cred ca asa se pune problema, userul Iisus are niste intrebari foarte legitime din punctul meu de vedere.
Cel face pe Dumnezeul tau adevarat printre atatea zeitati?
Deci de ce ar trebui sa aleg la un moment dat sa cred intr-un Dumnezeu ilogic/alogic, daca acelas Dumnezeu mi-a dat si logica? Atunci de ce mi-a mai dat-o? Si aici are foarte mare dreptate, multi din crestinii fundamentalisti, s-ar fi aruncat in aer daca s-ar fi nascut in Siria spre exemplu.
Puterea exemplului unde este? Binecunoscutul proberb roamnesc "Fa ce zice popa, nu fa ce face popa".
............
Am prieteni atei/agnostici a caror intrebari, m-au facut sa vad ca raspunsurile generale ale crestinilor nu sunt de multe ori logice si nici macar bine fundamentate in Biblie, ci provin mai mult din traditie (ca sa-i spun asa), pe care isnusi Isus Hristos a condamnat-o la un moment dat. Si din punctul asta de vedere cred ca orice discutie cu el este bineventita atat timp cat aceasta se poarta fara jigniri, frustrari,etc... (de care eu nu am avut parte).
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 13:41

@Iisus a scris:

Nu știu de care anume raționament, al meu, vorbești. Când am cu cine discuta discut. Să nu crezi că n-am încercat și cu alții, cu unii încă o fac, chiar dacă îmi tot citează din biblie și mă sperie cu flăcările iadului. Din păcate ăștia formază mulțimea. Cei care cred din frică sau din ură, sau care profită de pe urma celor care cred din frică, ură sau de dragul vreunei răsplate.
Deci daca doi oameni care au citit acelesi lucruri scrise de tine, te vad "foarte altfel". Mi se pare normal ca alte doua persoane sa-l vada pe Dumnezeu diferit (si sa lase pe paginile Biblie pe Dumnezeu din perspectiva lor). Variabila nefiind tu/Dumnezeu, ci celelalte doua persoane care au un mod diferit de a privi lucrurile (provenit din cultura, caracter, cunostinte, etc....).
Citat :
Am pricepu. Nedumeririle mele erau legate de felul în care o împarți tu în alegorică și literară. După ce principiu te ghidezi?
Cand citesc Biblia si trag concluzi incerc pe cat pot si atat cat pot sa am in vedere doua treburi:
-o interpretez exegetic (cred ca si hermeneutic ii mai spune), adica la fel cum incerci sa ma localizezi pe mine in timp/spatiu sa-ti dai seama cum si de ce am ajuns la niste concluzii, asa si eu incerc sa fac cu Moise spre exemplu. Deci Moise a apartinut unei culturi, cu alte principii de viata si asupra vietii decat mine, si doar asa pot sa-mi dau seama exact ce a vrut sa zica. Iarasi consider foarte important ca nu numai cel ce afirma conteaza, dar si cui i se adreseaza. Pentru ca oricine vorbeste e limitat de interlocutori, in vorbire. Moise probabil ca nu gandea ca ceea ce a scris/zis el o sa ajunga peste 4000 de ani ca un reper.
Daca ar fi plecat de la aceasta premisa, probabil ca ar fi scris un "pic mai bine", el fiind socotit fiu al faraonului, si "studiind" la casa faraonului (cultura egipteana fiind una din cele mai stralucite pe atunci) cred ca avea cunostinte mai mari decat un evreu tribal, cred ca se putea expima mai bine, dar a fost limitat de ascultatori (evrei tribali).
Si de aia am pomenit de genialitatea lui Moise, a putut sa se rupa de cultura in care traia si a fost educat, sa veda toti astrii fiinte si fenomenele fiinte spre exemplu. Care mi se pare un progres extraordinar pentru vremurile alea, daca tin cont ca dupa mult ani grecii inca credeau ca Zeus e nervos cand ploua.
-intertextualitatea. Incerc ca sa-mi fac o parere sa citesc mai multe texte care se refera la acelas lucru. Textele din diferite parti formeaza un ansamblu.

Binenteles ca acestea le fac de la ipoteza (si axioma pentru mine) ca Biblia e adevarata.

Citat :
Uite aici: http://luminalumii.forum-gratuit.ro/t1163p88-homosexualitatea când, în urma unui mesaj mai amplu de-al meu mi-ai răspuns cu-n citat din biblie.
Daca citesti citatele "din tine" care le-am pus inaintea versetelor citate din Biblie, vei observa ca eram nemultumit ca ma acuzai ca citesc Biblia asa incat sa-l scot pe Dumnezeu basma curata.

Citat :
Ceea ce faci tu este că te îndepărtezi de la normele acceptate de anumite culte/secte și-ți creezi unul/una propiu/e. Ceea ce nu mi se pare tocmai corect.
Citat :
chestiuni pe care tu încerci să le explici într-un mod propriu, care nu converge decât arareori și incidental cu gnoseologia creștină.
Citat :
Ne reîntoarcem de unde am plecat: pe ce anume te bazazi făcând asta și după ce criterii? Pentru că singurul vizibil este că ți-l mulezi pe d-zeu după propria ta înțelegere.

Si eu am replicat prin: „Din pricina împietririi inimilor voastre a îngăduit Moise" spuse de Isus, insasi origine crestinismului.
Care pentru mine spune, ca Moise a tinut cont de natura,pregatirea,conceptia umana, cand le-a legiut ceva. Acelas lucru care-l spuneam la exegeza, trebuie avut in vedere si vorbitorul si ascultatorii.
Citatul a fost mai lung ca sa nu scot din context o afirmatie, dar nu am intentionat sa pun in discutie divortul sau alte lucruri.
Citat :
Nu m-a deranjat că ai folosit un citat din biblie, m-a deranjat că mi-ai răspuns prin el unor întrebări diferite ce nici măcar nu erau legate de acel citat.
Deci prin citat am incercat sa raspund acuzatiilor aduse de tine referitor la citirea si interpretarea Bibliei, daca nu te satisface, asta este alta problma.
Mai este vre-un loc in care am raspuns cu Biblia cand nu era nevoie?

Problemelor celelalte le discutam mai incolo, acum nu mai am timp.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 16:21

Nu sunt sigur ca moartea vestinca sa refera la o stare de inconstienta a materiei, cum o percepem noi astazi.
Dar suntem siguri că viata în Dumnezeu este eternă, pentru că El e etern, deci dacă rămânem în El, suntem ca El.

Despre moarte, asa cum ai pomenit si tu în trecut, este ceva departe de Dumnezeu, fără El care e Însăsi Viata, nu?
Esti cu Dumnezeu (Dumnezeu în tine si mai ales TU ÎN DUMNEZEU - Cuvântul îmi permite să folosesc exprimarea asta, chiar prin afirmatiile lui Isus) trăiesti, nu esti cu Dumnezeu, esti mort în păcatul tău, iar răsplata păcatului e moartea, adică departe de Creator. Că mai departe spune ce înseamnă moartea, aceea întelege fiecare cum crede, eu o văd ca pe o inexistentă vesnică; esti în Dumnezeu, trăiesti, nu esti în Dumnezeu, nu existi. Simplu, nu? smile Iar asta nu se referă la viata de aici, viata asta scurtă ce o avem în perioada asta de tranzit...

Emil Condor

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 16:46

...doi oameni care au citit aceleasi lucruri scrise de tine, te vad "foarte altfel". Mi se pare normal ca alte doua persoane sa-l vada pe Dumnezeu diferit (si sa lase pe paginile Biblie pe Dumnezeu din perspectiva lor). Variabila nefiind tu/Dumnezeu, ci celelalte doua persoane care au un mod diferit de a privi lucrurile (provenit din cultura, caracter, cunostinte, etc....).
Este foarte adevărat, chiar dacă Dumnezeul biblic e descris într-un anume fel, totul se relatează la puterea de întelegere a fiecărui individ, si din puterea aceea se naste un dumnezeu propriu care este mai aproape sau mai departe de cel real. Asta e una din cauzele pentru care avem atâtea religii diferite pe planetă, dar cauza principală o stim: bani, putere, influentă. Toate, de fapt sunt legate de bani...
Avem atâtia dumnezei falsi, construiti de oameni după chipul si asemănarea lor când ar trebui să fie invers: oamenii construiti după chipul si asemănarea Lui (si mă refer la Chipul Spiritual al fiecăruia) - asta e ratiunea pentru care nu voi fi nicicând aproape de religii si le voi condamna falsitatea ce o demonstrează la fiecare pas.

Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 20:48

@Cogito:
Despre meditatie: nu am vrut sa fac un subiect din asta. Ideea este ca un crestin intotdeauna mediateaza preocupandu-si mintea cu Cuvantul. Atat.
Citat :
"Nu sunt sigur" folosit in prima fraza, e o forma de a nu-mi impune ideile. Din puctul meu de vedere sunt foarte sigur,
vedeti o problema de comunicare aici?
Citat :
si am si argumentat de ce nu cred ca "moartea eterna" = inconstiena. Dar eu respect parerea altora despre ceva care nu poate fi demonstrat fizic si logic deocamdata.
Demonstratia fizica a facut-o Hristos.
Nu toate cate le acceptam sunt demonstrate fizic. De fapt, viata ne este bazata in majoritate pe adevar care nu este demonstrat fizic. Adevarul insusi nu este demonstrat fizic.
Citat :
Cat despre subiectul asta in particular, daca noi nu avem o experienta, logic si prudent este sa ne bazam pe Cineva care a avut aceasta experienta.
Eu am zis ceva de genul:
1. Moartea vesnica nu e o stare de inconstienta (anihilare).
2. Nu stiu cat dureaza "vesnicia".
3. Nu cred intr-un iad cu smoala, furci si flacari.

1. de acord, pentru ca asta este singura concluzie logica bazat pe ce Biblia spune. Ca noi Biblie discutam. Daca nu, trebuie sa mutam cortul (redefinim discutia)
2. nu stiti sau "nu sunteti sigur"? Ca nu-mi vine a crede ca nu cunoasteti cuvinte elementare.
3 Smoala si furci nu sunt niciunde; de flacari, ele sunt mentionate. Dar este adevarat ca iadul este descris doar astfel, iar flacarile sunt doar un mod de al descrie. Biblia foloseste mai multe imagini. Oricum ar fi, ideea e ca iadul e groaznic.
Citat :
Deci nu ma pronunt in privinta duratei/vesniciei. Nu stiu ce conceptie aveau autorii si interlocutorii la momentul acela despre vesnicie.
Ipotetic vesnicia s-ar putea termina odata cu universul acesta.
Daca nu pot sa ma pronunt, atunci ca durata vesniciei nu este infinita nu pot sa o numesc nici macar o speculatie.
Depsre durata vesniciei, vedeti pct.2.
Ce au vrut sa zica scriitorii biblici cand au zis "vesnicie"? Io cred ca au vrut sa spuna... vesnicie!
Exista un sens mai profund, de fapt, pe care grecii-l aveau pentru aion/ aionios dar am sa-i las placerea lui Diaporevomenos sa vorbeasca despre asta, daca vrea.
Oricum, scriitorii biblici sustin ca universul va exista pentru totdeauna, precum pamantul.
Citat :
Dar cum vroiai sa raspund mesajului acesta:
Ba sa avem pardon!
Citat :
Unii au omorat, torturat, etc... cu Biblia in mana, datorita sigurantei lor in a interpreta Biblia. Cel mai elocvent exemplu Galileo Galilei, sunt o groaza de texte in Biblie care ar sugera ca pamantul e plat si ca soarele se invarteste in jurul lui, o conceptie pagana zic eu. Si daca deja unii au cazut in gresala raspunsului final, de ce sa o fac si eu?
A fi crestin de frica iadului pentru mine creaza o problema morala. Asta nefacandu-ma sa exclud iadul, dar nici nu voi ameninta lumea cu el.
Conceptia despre pamantul plat si restul este o conceptie pagana, intr-adevar, si civilizatia vestica a luat-o nu din Biblie, ca habar n-aveau ce zice Scriptura, ci de la Aristotel.
Problemele bisericii catolice, in principal, au izvorat tocmai de acolo ca au fortat Biblia sa potriveasca lui Aristotel. Iar asta este un lucru mai putin cunoscut. Daca ar fi cautat mai atent in Biblie,vedeau altceva. Dar au preferat sa interpreteze Biblia cu ochelari aristotelieni.
Crestinul nu are de "exclus" ori "amenitat", ci doar sa-si faca datoria de mesager. ATAT. De aia eu nu-s stanjenit. Nu va place mesajul? Return to Sender(Elvis, iarasi, lol)!
Dar eu stiu in Cine ma incred (stiti ce zice Pavel)
Si aicea, putina divagatie. Cu totii avem un model. Nici unul dintre noi nu suntem produsul exclusiv al propriilor eforturi. Daca cineva respinge Biblia si pe Hristos, alege altceva si pe altcineva. Cine e mai bun exemplu de urmat decat Hristos?
Hristos este raspunsul final.
Citat :
Cel face pe Dumnezeul tau adevarat printre atatea zeitati?
Serios? Nu presupune cumva subintelesul ca nici unul nu e adevarat?
Ce face pe Dumnezeu adevarat? Adevarul in face Adevarat!
Cum poti cunoaste Adevarul? Recunoscand in primul rand ca poti! Aia inseamna ca am fost creati astfel! Evolutionistii au o problema aici, nu crestinul! Ei trebuie sa demonstreze cum pot sa faca un sistem coerent din toate prostiile care le scot la fiecare pas privitor la adevar, perceptie, om, viata, univers, daca toate-s la nimereala. Daca fiecare-si alege idolul lui, atunci intr-adevar e ca si la Craciun, fiecare se lauda cu jucaria lui!
Mai apoi, daca recunoastem ca putem ajunge la o concluzie, ca putem cunoaste adevarul- lucru la care evolutionistul este deja placat de propriile "adevaruri", putem recunoaste ca acelasi Dumnezeu care ne-a dat noua o gandire organizata, a facut un univers organizat(si stiti ce zice Pavel, in Romani), deci putem sa vedem insusirile Sale din ceea ce a facut.
Mai apoi, Dumnezeu se descopera in Biblie. NU EXISTA NICI O SCRIERE CA BIBLIA. Hristos a implinit ceea ce a fost promis cu mii de ani in urma de zeci de scriitori diferiti, presarati de-a lungul timpului. Cititi ce zice Hristos. Vedeti cum se poarta. Vedeti cum actioneza. Daca toate alea-s inventie, atunci ala de le-a inventat a fost un geniu... Dumnezeesc!

Citat :
Am prieteni atei/agnostici
Prietenul ateu sa demonstreze de ce si cum credinta lui este mai buna. Pentru ca ateismul credinta este, si din cea oarba. Daca eu zic ca Dumnezeu a facut toate, si astea prin credinta afirm, ateul da cu tifla ca el stie mai bine ca toate toate au fost facute de "Nimereala". Stie ca nu este Dumnezeu, cu toate ca nu are cum sa susina asta decat daca el insusi are cunoastere absoluta!
Cat despre agnostic, se recunoate singur ignorant, ca asta inseamna prin definitie. Pentru amandoi ramane doar sa puna pana pe carte si sa gandeasca. Kant a zis ca cele mai importante intrebari ale filozofiei sunt cele privitor la Dumnezeu, libertate si nemurire. Sa nceapa de acolo.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Iisus

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 21:48

@Diaporevomenos a scris:
Dacă nu mîncai rahat la adresa mea si a tuturor celor care cred in Dumnezeu, puteam sa te lămuresc cum stau lucrurile intrade-var cu Gheena.
Dar te rog lărmurește-mă, nu mă lăsa așa, ignorant. Vreau să pot vedea și eu draci, asemeni ție! Spune-mi exegetule, spune-mi! Vreau să mă cufund și eu și să mă îmbăiez în dragostea Domnului!

@Diaporevomenos a scris:
Pentru ca Biblia nu-i pentru toți prosti care au o ura si dușmănie pe Dumnezeu si tot ce este legat de Sfințenia Lui.
Ba să avem pardon, se pare că pentru ăștia este în primul rând biblia. Există o relație între puterea de raționare și credință… iar fanaticii mereu au fost ceva mai… naivi (ca să nu spun proști). Ai să observi că-n genere oamenii mai inteligenți sunt și mai toleranți, ceea ce nu-i și cazul tău. Ți-am văzut reacțiile legate de homosexuali și ți-am mai spus, dacă te-ai fi născut altundeva, te-ai fi aruncat fericit în aer ori i-ar fi schingiuit pe cei care nu erau de acord cu tine.
Ce te împiedică să faci astăzi toate astea sunt legile societății. Și ce bine e că le avem!

@Diaporevomenos a scris:
De asta nici nu pot s-o înțeleagă. Biblia nu-i o carte ca toate celelalte, cu rețete exacte ca la farmacie. Biblia are un mister ( secret) care nu e necesar sa fii absolvent a vre-unei facultati ca s-o intelegi.
Tu așa, cam câte clase ai? Eu zic că până-n 12, cel mai probabil 8 sau 10. Și alea făcute pe la undeva, pe la țară. Îmi cez scuze anticipat dacă mă înșel, deși cred c-am nimerit-o. Iar IQ-ul ți-e pe undeva pe la 90. Cu indulgență. Dar dacă tu consideri că te jignesc spunând asta, atunci fă-ți, te rog, un test de inteligență și spune-mi mai apoi rezultatul.
@Diaporevomenos a scris:
Trebuie sa ai Duhul Lui Dumnezeu ca sa poți sa începi sa înțelegi ce scrie in Biblie.
Dumnezeu Duhul Lui nu-L da la toți idioți.
Fiecare argumentare de-a ta e ridicolă și ilară. Conform celei de mai sus, de exemplu, ar însemna că d-zeu i-ar judeca și pedepsi apoi pe cei pe care tot ei nu i-a înzestrat cu duh, condamnând-i astfel dinainte ca aceștia să se nască.
Și cui, mă rog, dă d-zeul duhul? Celor care nu sunt în stare să dea dovadă de toleranță, de rațiune, celor care confundă în mod grosolan noțiunea de proces cu cea de nimereală, celor care nu citesc și alte cărți și au impresia că morala ne vine de la d-zeu, celor în stare să ucidă în numele unui ființe imaginare, celor care sunt conduși de ură și vor ca dușmanii lor să fie pedepsiți, celor meschini, celor mincinoși, celo ipocriți? Sau poate toți aceștia au devenit astfel după ce-au început să creadă într-un astfel de d-zeu? Nu știu, dar mă înteb... un lucru care nu prea pe placul credincioșilor. Să se întrebe... ei știu... ei au duhul în ei, iar atunci când încalcă vreo poruncă de-a domnului, găsesc ei imediat o scuză să se justifice și sunt siguri sută-n sută că li se va ierta. Căci ei au duhu-n ei. Iar cum de unde așa convinși? Asta e chiar o întrebare naivă...

@Diaporevomenos a scris:
Un exemplu viu este Iuda. Cu toate ca Domnul Iisus Hristos l-a chemat sa-l facă apostol si el ca un idiot ce era, a cautat sa fure din punga comuna a apostolilor si cu toate ca a stat lîngă Iisus trei ani si jumătate nu a înțeles nimic.
Se pare că ești la curent cu detaliile din manuscrisele de la marea Moartă. Stai, nu te exalta, eram ironic.
Și-n plus, Iuda făcea parte din planul divin. Sai nu? Că eu am rămas cu impresia că dacă nu era el Iisus nu mai era prins de romani. Nu-i așa? Nu l-a intervievat d-zeu înainte și i-a dat rolul? Căci d-zeu știa totul, implicit că Europa avea să se scufunde într-un ev întunecat ca urmare a acestei jertfe și că o să apari tu și alții ca tine, care să vă închipuiți deja în rai.
@Diaporevomenos a scris:
Tot timpul era un Gica Contra l-a vîndut pe Fiul Lui Dumnezeu si la urma sa spînzurat. De ce?
Planul divin… Fără el stăteai și așteptat judecata în seol.
@Diaporevomenos a scris:
Pentru ca nu a vrut sa creadă nici o clipa in învățătura creștina pe care o avea la îndemîna direct din mana Fiului Lui Dumnezeu. Cum sa nu zic ca era idiot. Da, idiot si încă cu litere mari. Mai mare prost ca el in lumea asta, nu a mai existat.
Nu știu ce să zic… dar cunoscându-te pe tine (atât cât te lași cunoscut, iar acest atât mi-e de ajuns, mi-e încă prea mult) tind să cred că era ceva mai inteligent decât măria ta.
@Diaporevomenos a scris:
Un alt exemplu ești tu. Ti-sa dat ocazia sa fii in compania unor oamenii aici pe forum credincioși si bine cunoscători ai Bibliei si tu latri si musti pe oricine scoate o vorba despre Dumnezeu.
Măcar nu mă dau drept creștin, iubitor și ascultător al cuvântului ca apoi să-mi dau arama pe față și să strig moarte gay-lor și "iete-l pe dracu". Poate nu știai... dar doar cei care-l au pe dracu-n ei îl pot vedea pe necuratul... Așa cum doar cei cu duh îl pot vedea pe d-zeu. Nu ți se pare logic? Ah scuză-mă... am uitat că logica și religia sunt la cuțite...
@Diaporevomenos a scris:
Si mai incet cu lectiile de limba greaca, facute pentru mine.
Esti prea mic tu, sa-mi faci mie lectii de limba greaca!
Desigur, mărite. La cele câte-clase-ale-tale, știi atât de multe. E chiar surprinzător. Faptul că reușești să trăiești cu un creier ca al tău. Din păcate nu glumesc…

Iisus

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 22:25

Deci daca doi oameni care au citit acelesi lucruri scrise de tine, te vad "foarte altfel". Mi se pare normal ca alte doua persoane sa-l vada pe Dumnezeu diferit (si sa lase pe paginile Biblie pe Dumnezeu din perspectiva lor). Variabila nefiind tu/Dumnezeu, ci celelalte doua persoane care au un mod diferit de a privi lucrurile (provenit din cultura, caracter, cunostinte, etc....).
Eu nu-s d-zeu, iar dacă aș fi fost mi-aș fi dat puțin mai multă silință…
Dar ai dreptate cu interpretatul, însă tot nu pricep ce anume îi determină pe unii să afirme că varianta lor de interpretare este cea corectă. Fapt care înseamnă că a celorlalți nu este.
Iar răspunsul tău vine să-mi confirme că ceea ce-i face să creadă asta e doar o întâmplare... este pur condiționată de capacitatea și modul lor de înțelegere… Și nicidecum de ceva divin.
Iar de aici ar trebuie redus ori la faptul că nu există niciun d-zeu, ori la faptul că biblia nu trebuie interpretată.
Pentru că dacă este… știi și tu ce se întâmplă. Apar sectele, fiecare spunând că interpretarea lor este cea corectă, apare extremismul religios…
Cand citesc Biblia si trag concluzi incerc pe cat pot si atat cat pot sa am in vedere doua treburi:
Da, dar asta însemnă și că interpretarea ta este cea corectă…?
-o interpretez exegetic (cred ca si hermeneutic ii mai spune), adica la fel cum incerci sa ma localizezi pe mine in timp/spatiu sa-ti dai seama cum si de ce am ajuns la niste concluzii, asa si eu incerc sa fac cu Moise spre exemplu. Deci Moise a apartinut unei culturi, cu alte principii de viata si asupra vietii decat mine, si doar asa pot sa-mi dau seama exact ce a vrut sa zica. Iarasi consider foarte important ca nu numai cel ce afirma conteaza, dar si cui i se adreseaza. Pentru ca oricine vorbeste e limitat de interlocutori, in vorbire. Moise probabil ca nu gandea ca ceea ce a scris/zis el o sa ajunga peste 4000 de ani ca un reper.
Daca ar fi plecat de la aceasta premisa, probabil ca ar fi scris un "pic mai bine", el fiind socotit fiu al faraonului, si "studiind" la casa faraonului (cultura egipteana fiind una din cele mai stralucite pe atunci) cred ca avea cunostinte mai mari decat un evreu tribal, cred ca se putea expima mai bine, dar a fost limitat de ascultatori (evrei tribali).
Hai s-o lăsăm așa cum este. Cum tu nu-ți poți imagina un grăsan (Buda) ori o creatură cu multe brațe (Shiva) ca fiind stăpân/ă al/a universului, tot așa nu-i pot imagina eu un d-zeu care, pentru că omul era barbar, trebuia să se comporte și el ca un barbar. Un d-zeu capabil de genocid… (potopul)… dintr-o vină care-n primă instanță îi aparține… Dacă opera sa nu era una taman bună, asta nu era cumva și vina creatorului?
Iar mie aici grăsanul (Buda) mi se pare mult mai revelator și logic. Deși nu cred nici în el, însă cei care cred în el par să fie ceva mai toleranți și pașnici….
Si de aia am pomenit de genialitatea lui Moise, a putut sa se rupa de cultura in care traia si a fost educat, sa veda toti astrii fiinte si fenomenele fiinte spre exemplu. Care mi se pare un progres extraordinar pentru vremurile alea, daca tin cont ca dupa mult ani grecii inca credeau ca Zeus e nervos cand ploua.
Și hai să ținem cont că Moise a fost un criminal. Prima dată l-a omorâtpe egipten și l-a îngropat ca să nu mai afle nimeni ce-a făcut. Iar mai târziu, când a coborât pentru întâia oară de pe munte, a dat comandă unora să-i omoare pe ceilalți. Incluvis pe copii, pe femei, pe bătrâni. Tot el spune că 3.000 de oameni au fost masacrați în acea zi. Și asta pur și simplu pentru că nu s-au închinat la același zeu ca și el. Unde-i genialitatea aici?
Citește-l pe Confucius, care a trăit cu vreo câteva sute de ani după el, și care-i mult mai congruent în gândire. Și-n plus, se și comporta corespunzător. Nu omora, nu îndemna la ură, nu chinuia pe nimeni. Acesta nu mai e genial nu? Și asta pentru că s-a întâmplat ca tu să te naști într-o anumită religie…
-intertextualitatea. Incerc ca sa-mi fac o parere sa citesc mai multe texte care se refera la acelas lucru. Textele din diferite parti formeaza un ansamblu.
Poate ai să observi atunci că multe aspecte ale bibliei sunt împrumutate din alte religii și de la alte popoare… Potopul, de pildă, Moise în coș pe râu în jos (modelul lui fiind Sargon cel Mare, al Akkadului), Iisus (modelul lui fiind Isis, Dyonisos)…

Binenteles ca acestea le fac de la ipoteza (si axioma pentru mine) ca Biblia e adevarata.
Ce se întâmpla dacă te nășteai în China ori India (ori altă eră)? Tot de la aceeași axiomă mai porneai? Știi bine că nu! Și atunci?... nu te-ntrebi? De ce crezi că biblia este adevărată?
Si eu am replicat prin: „Din pricina împietririi inimilor voastre a îngăduit Moise" spuse de Isus, insasi origine crestinismului.
Care pentru mine spune, ca Moise a tinut cont de natura,pregatirea,conceptia umana, cand le-a legiut ceva. Acelas lucru care-l spuneam la exegeza, trebuie avut in vedere si vorbitorul si ascultatorii.
Erau vremuri nebune, se comporta și d-zeu ca un nebun… Nu e ca și când ar fi avut puterea să schimbe ceva… Și nu prin genocid, ca-n cazul potopului…
Mai este vre-un loc in care am raspuns cu Biblia cand nu era nevoie?
Nu, doar acolo.
Problemelor celelalte le discutam mai incolo, acum nu mai am timp.
Nicio grabă.

Iisus

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Sam 28 Mai 2011, 22:39

Știu că nu mi te-ai adresat, dar făcând referire la mine îmi permit să intervin. Doar câteva mici remarce...

Din prisma faptului ca userul Iisus m-a abordat cu privire la Dumnezeu, da, el trebuia sa-mi demonstreze inexistenta lui Dumnezeu.
Dar, din acest punct de vedere ai dreptate. Cum eu l-am adus în discuție eu ar fi trebuit să-mi argumentez și opinia.
La scară planetară lucruri stau exact invers și e responsabilitatea celor care-și îndoctrinează copii, celor care cer bani altora (susțin cu tărie separerea bisericii de stat), celor care-l propăvăduiesc și așa mai departe. Și să nu uităm cum s-a răspândit creștinismul prin lume și câte zeci de milioane de oameni au murit din pricina lui...
Dar nu cred ca asa se pune problema, userul Iisus are niste intrebari foarte legitime din punctul meu de vedere.
Mi-a făcut plăcere să port această discuție cu tine și chiar dacă nu mi le-ai explicat într-un mod care să mă satisfacă, eu mă declar mulțumit. Că încerci și că gândești.
Pe mine m-au impresionat până la lacrimi frații Karamazov și drama lor ce se axa, în ultima instanță, nu pe idea de existență a lui d-zeu, ci pe cea de justificare. Și, recunosc, în mine zace un mic Ivan.
Si din punctul asta de vedere cred ca orice discutie cu el este bineventita atat timp cat aceasta se poarta fara jigniri, frustrari,etc... (de care eu nu am avut parte).
E vorba și de un respect pe care tu-l meriți, pentru că l-ai câștigat.

Unii au omorat, torturat, etc... cu Biblia in mana, datorita sigurantei lor in a interpreta Biblia. Cel mai elocvent exemplu Galileo Galilei
Cred că ai dorit să spui că a lui Giordano Bruno. Galilei n-a fost torturat ori omorât, ci doar condamnat la arest la domiciliu.

Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Dum 29 Mai 2011, 00:26

Citat :
Există o relație între puterea de raționare și credință… iar fanaticii mereu au fost ceva mai… naivi (ca să nu spun proști). Ai să observi că-n genere oamenii mai inteligenți sunt și mai toleranți, ceea ce nu-i și cazul tău. Ți-am văzut reacțiile legate de homosexuali
Industria romaneasca e sublima, tovarasi. Iarasi recurgem la formulari tovarasesti cu menirea sa ilumineze masele cu axiome venite de la tovarsul benevolent, cu experienta, de la Centru, care ingaduitor- doar cat trebuie, si ferm- obligatoriu, lumineaza pe toti din sala cu axiome propagandistice.
Despre naivitate, lasati-o copiilor care cred ca din broasca se face print! A, pardon, si evolutionistilor prealuminati!
Daca asa este precum predicati, cum se face ca nu sunteti... tolerant? Va contraziceti, iarasi, singur, ori sunteti... "naiv"?
Cat despre homosexuali, ziceti la Cogito:
Citat :
E vorba și de un respect pe care tu-l meriți, pentru că l-ai câștigat.
Ce v-au facut homosexualii de si-au castigat meritul de a fi respectati?

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Lun 30 Mai 2011, 05:46

@Cogito:
Am trecut in viteza, ca intoteauna, in mesajul de mai sus. Cateva precizari:
@ Psalmul 1: nu am vrut sa fac nici o legatura cu versetul 1, pentru ca nu se aplica defel discutiei. Si nu are nimic de a face cu userul nostru, ori faptul ca discutati cu el. Si discutand de user:
Citat :
Nu ati prins tocmai ideea. Ce spuneam eu mai sus este valabil pentru orice ateu, oricine ar fi el, in orice discutie, in orice context. El, ateul este cel care porneste de pe o pozitie nenaturala. Omul are un simt congenital, ca sa ma exprim astfel, innascut privitor la existenta lui Dumnezeu. Trebuie sa treci prin multi ani de scoala ca sa ajungi cum spunea Malcom Muggeridge, ca ne-am eduat pana la imbecilitate. Tot el zicea:
Citat :
One of the peculiar sins of the twentieth century which we've developed to a very high level is the sin of credulity. It has been said that when human beings stop believing in God they believe in nothing. The truth is much worse: they believe in anything.
M-am indepartat putin. Ziceam ca pozitia naturala a omului este sa recunoasca ordinea din univers si sa o atribuie unei inteligente, nu intamplarii oarbe. Asta e mai greu de crezut decat existenta lui Dumnezeu. Omul de rand intelege ca cinci pietre una peste alta e greu sa le atribui intamplarii (daca niste cosmonauti ar ajunge pe o planeta straina, si le-ar vedea, ce ar deduce? Pe Pamant insa, e intamplare). Daramite o casa? Poate ca e nevoie de mai mult timp!
Am auzit, nu cred ca a trecut luna, la radio, ca in Rusia 85% din populatie sunt crestini, asta in timp ce 5% nu au vrut sa participe. Dupa 75 de ani de ateism agresiv, pana la inchisoare si chiar moarte, tovarasii nu au resit sa extirpeze acest "instinct". Poate ca e nevoie de mai mult timp (si mai multa moarte, ca dupa teoria evolutionista, moartea ne-a adus la... viata)!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Lun 30 Mai 2011, 16:59

@Ciprian a scris:
@ Psalmul 1: nu am vrut sa fac nici o legatura cu versetul 1, pentru ca nu se aplica defel discutiei. Si nu are nimic de a face cu userul nostru, ori faptul ca discutati cu el.
Vis-a-vis de vers.1,alceva insinuam, si de care imi pare rau si-mi cer scuze.

Citat :
3 Smoala si furci nu sunt niciunde; de flacari, ele sunt mentionate. Dar este adevarat ca iadul este descris doar astfel, iar flacarile sunt doar un mod de al descrie. Biblia foloseste mai multe imagini. Oricum ar fi, ideea e ca iadul e groaznic.

Adica flacarile pot fi un mod de descriere dar "vesnic" nu poate fi un mod de descriere. Nu ma intelege gresit, nu pot sa afirm ca iadul nu e vesic (nu sunt sigur/ nu stiu), si nu am o problema ca tu crezi ca e vesnic si nici nu vreau sa te contrazic, probabil ai dreptate. Dar nu inteleg de ce vrei sa te lupti asa pentru o idee de care singur recunosti ca nu ai idee, de fapt ai doua "ideea e ca iadul e groaznic" si ca e vesnic.
Iar nu inteleg de ce atata teorie vis-a-vis de "nu sunt sigur" sau "nu stiu", daca vrei sa ai dreptate, uite iti dau dreptate nu vorbesc corect limba romana, si fac greseli elementare.
Citat :
Ce face pe Dumnezeu adevarat? Adevarul in face Adevarat!
Adevarul nu poate fi observat/masurat intodeauna, insa realitatea in principiu da.
Eu cred ca poate exista o discutie deschisa indiferent de cat de natural sau "nenatural" poate fi cineva sau conceptiile acestuia.
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Lun 30 Mai 2011, 18:01

@Iisus a scris:
Da, dar asta însemnă și că interpretarea ta este cea corectă…?
Am repetat de atatea ori ca nu am pretentia unei interpretati corecte...dar incerc sa fie o interpretare cat mai corecta in raport cu mine.
Citat :
Hai s-o lăsăm așa cum este. Cum tu nu-ți poți imagina un grăsan (Buda) ori o creatură cu multe brațe (Shiva) ca fiind stăpân/ă al/a universului, tot așa nu-i pot imagina eu un d-zeu care, pentru că omul era barbar, trebuia să se comporte și el ca un barbar.
Tare, forte tare asta cu grasanul de Buda....
Citat :
Poate ai să observi atunci că multe aspecte ale bibliei sunt împrumutate din alte religii și de la alte popoare… Potopul, de pildă, Moise în coș pe râu în jos (modelul lui fiind Sargon cel Mare, al Akkadului), Iisus (modelul lui fiind Isis, Dyonisos)…
Pot fi la un moment dat de acord cu:
-potopul altor popoare,
-planta vietii care o culege Ghilgames de pe fundul marii la sfatul lui Zisudra (sau Ziusudra nu mai tin bine minte), ca alternativa la fructul vietii, de care ambii si Adam si Ghilgames desi au avut-o la indemana nu s-au folosit...
-la Moise vs Sargon
-etc....
Sunt trei posibilitati, si o sa le spun pe nume chiar daca se pot deranja unii:
-sa fi avut origini comune scrierile
-evreii sa se fi inspirat de la babilonieni
-babilonienii sa se fi inspirat de la evrei
Primele doua posibilitati mi se par mai aproape de adevar, desi Tora s-a definitivat la forma actuala prin rescriere si din texte mai iudaice vechi in robia babilniana. Oricum ar fi pot fi de-acord cu oricare posibilitate.

Dar asemanarea intre Isus si Osiris/Horus, Dyonisos,Mithra etc.... nu mi se pare relevanta sub nici un aspect.
De la motivul aparitiei pe lume pana la modul aparitiei pana la viata pana la origine ..... sincer nu vad legatura. In shimb filme de gen Zeitgeist, care din punctul meu de vedere este forte prost documentat (voit) in ceea ce priveste religia, este propaganda ateista, care propune un nonsens la urma-urmei. Ca esti de acord sau nu, asta-i parerea mea. Citeam un raport ca 25% din spectatorii americani au renuntat la religie/credinta, in urma vizionarii acestui film prost documentat.
Citat :
Și hai să ținem cont că Moise a fost un criminal.
Singurul model 100% de urmat in Biblie este Isus Hristos, Moise a fost pedepsit de Dumnezeu din cauza pornirilor lui.... si ori ce om poate fi genial dar sigur are bubele lui....
Citat :
Ce se întâmpla dacă te nășteai în China ori India (ori altă eră)? Tot de la aceeași axiomă mai porneai? Știi bine că nu! Și atunci?... nu te-ntrebi? De ce crezi că biblia este adevărată?
Sincer? Probabil ca eram budist daca tu zici ca e mai logic decat crestinismul, atat timp cat nu ma contraria ceva violent cum ar fi reincarnarea repetata (curios in reincarnare e ca desi trebuie sa te purifici, tot de la zero incepi, adica tot un copil egoist,rau etc... asta daca ai sansa sa te incarnezi in om din nou), in schimb impartirea in caste din hinduism si opreslistile inumane pe care le intimpina casta de jos cred ca m-ar fi facut sa ma lepad foarte repede de hinduism. Daca sa omori o vaca e crima dar sa omori un om din casta de jos, fiind un brahman spre exemplu e ceva acceptat.... imi spune ca sunt.... cum sunt, nu mai comentez.
Citat :
Pentru că Moise, Pavel și Luther își cer să fii naivi și-ți prezintă această naivitate ca pe o calitate. De aceeași și apar atât de mulți șarlatani astăzi, pentru că s-a înrădăcinat această prezumție, că a crede ceva în lipsa dovezilor, ba chiar în pofida acestora, îți pot asigura o viață de apoi plină de bucurie.
„Deoarece mulți au încercat să alcătuiască o istorisire despre lucrurile pe deplin crezute printre noi, după cum ni le-au încredințat cei care le-au văzut cu ochii lor de la început și au fost slujitori ai Cuvântului, am găsit și eu că este bine, preaalesule Teofile, după ce am făcut cercetări amănunțite asupra tuturor acestor lucruri de la originea lor, să ți le scriu în ordine, unele după altele, ca să cunoști adevărul lucrurilor în care ai fost învățat” Luca 1:1-3. Mai sunt texte in Biblie.
Deci a facut cercetari amuanuntite....nicaieri nu ti se cere sa fi naiv.... chiar era sa lesin cand cineva mi-a spus:"Da nu e scris in Biblie crede si nu cerceta?"
Si nu cred ca din cauza crestinismului au aparut sarlatanii, astia-s de ori ce fel,mod si tip. Ca-ti vinde ierburi, bijuteri, carti sfinte, lumanari, artefecte, nu sunt neaparat "crestini"...De fapt e prostia majoritatii, asa incat sa nu-si mai bata capul (cu Dumnezeu) prefera sa plateasca oricat si sa fie sigur ca ajunge in rai. Si binenteles ca unii oameni profita, dar iti spun sigur, ca nu toate fetele bisericesti si toate bisericile fac asa...
Si tot la punctul asta nu-s de acord cu ororile crestinismului, bla, bla.... Isus e cat se poate de clar si in purtare si in vorbe asupra acestui aspect.... In schimb nazismul si comunismul (doua regimuri in principui ateiste) au produs mai multe orori si genocid ca orice regim religios. Banul si puterea sunt pericole morale,.... , dar nu are nimic a face cu credinta crestina sau atee, doar se folosesc si se justifica uneori pe baza lor...
Citeste despre Wurmbrand, Steinhard, Tutea care au facut ani de puscarie din cauza ca erau crestini, si nu-si tineau gura.
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Lun 30 Mai 2011, 23:45

@Cogito
Nu aveti pentru ce sa cereti scuze.
Flacarile sunt un fel de a descrie iadul. Hristos, ca sa ne intoarcem la El, se foloseste de Ghehena tocmai ca sa descrie iadul, nu sa localizeze iadul in groapa de gunoi a Ierusalimului!
De la Hristos insusi, doar,ca sa ne limitam, iadul are mai multe descrieri. Dar descrierile sunt folosite ca sa ilustreze ceva concret. Nu putem, de exemplu, descalifiaca si ignora toate pildele Domnului, doar pentru ca sunt descrieri/ ilustrari. Iar vesnic si groasnic sunt doua concluzii clare.
Ca aveti sau nu probleme cu ce cred eu e dincolo de subiect, si chiar nu are nimic de a face, de altfel. Hristos, Cuvantul, vrea sa transmita ceva, un inteles. Ramane sa-l acceptati sau nu.
Mai apoi, eu nu ma lupt pentru nimic, si nu stiu unde am afirmat eu ceva despre
Citat :
o idee de care singur recunosti ca nu ai idee
Poate ma lamuriti.
Citat :
Iar nu inteleg de ce atata teorie vis-a-vis de "nu sunt sigur" sau "nu stiu", daca vrei sa ai dreptate, uite iti dau dreptate nu vorbesc corect limba romana, si fac greseli elementare.
"Teoria" va apartine, Nu eu am facut caz. Ati explicat ca asa va exprimati personal. Daca exista confuzii aici in ce va priveste, in modul cum va exprimati (nu stiu= stiu, da' vreau sa fiu politicos), ce asteptati de la un altul sa inteleaga?
Citat :
Adevarul nu poate fi observat/masurat intodeauna, insa realitatea in principiu da.
asta da formulare. Cogito, adevarul = realitate!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mar 31 Mai 2011, 00:12

Mă întreb, realitatea pe care o trăim este adevărul? Sau ar trebui să fie?

Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mar 31 Mai 2011, 00:25

Emile,
Intrebarea asta mi-a adus aminte de ceva ce am citit. Flew zicea ca, pe cand era tanar, a fost la o conferinta tinuta de Wittgenstein cu titlul "Cogito, ergo sum" (serios!). Ori asta filozof era bine cunoscut ca batea campii despre orice, mai putin la subiect. La sfarsit, un alt profesor se ridica si-si zice omului, ok, dar un gand macar despre Cogito, ergo sum. La care filozoful nostru zice:
"Cogito, ergo sum! That's a very peculiar sentence."
@Emil a scris:
That's a very peculiar sentence/ question!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mar 31 Mai 2011, 00:52

Sunt trei posibilitati, si o sa le spun pe nume chiar daca se pot deranja unii:
-sa fi avut origini comune scrierile
-evreii sa se fi inspirat de la babilonieni
-babilonienii sa se fi inspirat de la evrei
Primele doua posibilitati mi se par mai aproape de adevar, desi Tora s-a definitivat la forma actuala prin rescriere si din texte mai iudaice vechi in robia babilniana. Oricum ar fi pot fi de-acord cu oricare posibilitate.
Prima: Scrierile să fi avut izvoare comune, e mai aproape de ceea ce văd eu.
Să luăm exemplul Bibliei de dată mai recentă: atâtea traduceri în atâtea diferite limbi fac ca Biblia să arate într-o oarecare măsură, o carte diferită în functie de zona în care o citesti. Să ne imaginăm cum o să fie după alti 2000 de ani...
Citat :
Dar asemanarea intre Isus si Osiris/Horus, Dyonisos,Mithra etc.... nu mi se pare relevanta sub nici un aspect.
Sunt alături de afirmatia ta.
Există asemănări între Isus si tine sau oricine prin faptul că si Isus a trăit aici ca om. Asta nu înseamnă că cineva dintre noi poate sta în conditia actuală, alături de ceea ce a însemnat si înseamnă Isus pe plan spiritual.

Citat :
Singurul model 100% de urmat in Biblie este Isus Hristos, Moise a fost pedepsit de Dumnezeu din cauza pornirilor lui.... si ori ce om poate fi genial dar sigur are bubele lui....
Păi, chiar din cauza imperfectiunii umane, Isus a venit în trup să ne servească drept exemplu, unul perfect.

Citat :
@Iisus a scris:
Ce se întâmpla dacă te nășteai în China ori India (ori altă eră)?
Sincer? Probabil ca eram budist daca tu zici ca e mai logic decat crestinismul, atat timp cat nu ma contraria ceva...
Erai tot crestin - acestia se găsesc peste tot, si în China, si în India, si... pretutindeni.

Citat :
„Deoarece mulți au încercat să alcătuiască o istorisire despre lucrurile pe deplin crezute printre noi,
după cum ni le-au încredințat cei care le-au văzut cu ochii lor de la început și au fost slujitori ai Cuvântului...”.
amin thumb_yello

Emil Condor

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mar 31 Mai 2011, 01:07

@Ciprian a scris:
@Emil a scris:
That's a very peculiar sentence/ question!
smile

Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mar 31 Mai 2011, 01:13

O, da, budistii sunt foarte logici!
Pai, in primul rand, credinta lor exclude logica. Logica nu are nimic de a face in budism, si asta zice ei!
Nu numai ca logica nu are sens, pentru ei, dar nici realitatea nu e ce pare sa fie; totul e iluzie, pentru ca perceptiile noastre sunt inselatoare:
"Daca, om fiind am dormit si am visat ca eram fluture, de unde stiu ca treaz fiind, nu sunt un fluture visand ca sunt om?"

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   

Sus In jos

BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: NEOPROTESTANTA-