Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
placut 1 problema Limba frig sibiu brasov informatica jazz romana monumente nobel altaintrebare este USL 23 comment-143 curiozitati istorie English drumetie triste Când
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorMesaj
Ciprian

Numarul mesajelor : 1328
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 15 Iun 2011, 21:50

@Cogito, ergo sum a scris:
@Ciprian a scris:
Cogito a scris:
...pt ca prin Isus eu vad Biblia foarte umanista.
Cred ca, de fapt, e "umanitara", nu "umanista"?

Cand ma refeream la umanista, nu ma gandeam la sensul strict al fenomenului/curentului/miscarii din Renastere, ci la faptul ca pune in valoare sau da valoare fiecarui individ in parte. Cum spune si definitia: "Omul constituie astfel valoarea supremă, este un scop în sine și nu un mijloc." sau "Concepție social-politică care afirmă dreptul ființei umane la libertate, desăvârșire și dezvoltare multilaterală, proclamând ca principii etice supreme egalitatea și demnitatea umană."
Umanitar se refera la o masa de indivizi, si binenteles ca se include in ceea ce am vrut sa spun.

Bine, asa fie.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 15 Iun 2011, 22:07

Cogito a scris:
Cum zicea si Ciprian asta se intampla in iudaism, cat despre crestinism nici macar nu poate veni vorba....
Nu ati prins intocmai ideea: Nu se intampla nici in iudaism! Exterminarea a fost un eveniment unic. Evreii nu au facut-o, iar Dumnezeu nu lasa exterminarea ca si principiu de credinta, dimpotriva. Este cat se poate de clar din Scripturi ca Dumnezeu lasa pe evrei sa-si faca singuri patul, si vor avea de trait cu consecintele: in loc sa fie liberi, vor deveni robii celor crutati. Si asa a fost. Subiectul asta a fost inchis atunci si acolo. Nici un evreu, de atunci pana astazi nu pretinde ca are datoria sa implineasca acele porunci.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Mier 15 Iun 2011, 22:50

Lord Farquaad a scris:
Exact așa și este. Însă chiar și punându-ți această întrebare îmi arăți că ai capacitatea de a raționa. Însă îndoctrinare mă tem că o să de dovedească mai puternică în cazul tău...
Ce exemplu monumental de infatuare:
Citat :
I've tried to be fair to you creatures...

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Cogito, ergo sum

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 03/05/2011

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 00:10

Citat :
Internetul stă drept dovadă că te înșeli. Acum 3000 oamenii se războiau precum chiorii cu săbii din fier și săgeți de lemn, acum... Se numește evoluție și fie că o negi sau nu, ea continuă să există și să împingă societatea umană înainte.

Chestia cu evolutia de acu 3000 de ani e relativa, si n-are a face cu alte evolutii. Chiar tu-mi spuneai ca la un moment dat omul merge dpre autodistrugere (asa ca paranteza).
Citat :
Ateismul nu este o credință, iar a susține contrariul mi se pare iarăși un gest naiv și totodată disperat.
Din punctul tau de vedere. Din punctul meu de vedere ateismul e credinta ca nu exista nimic....Mai are multe de explicat ca sa devina certitudine sau realitate.
Citat :
Mi-e greu să cred că nu știi ce înseamnă aceea cruciadă, deși acum îmi demonsttrezi că nu prea ai avea habar. Omule, cruciadele au fost războaiele sfinte ale creștinilor pentru eliberarea Ierusalimului. Eliberare care nu avea niciun alt motiv în afara celui religios!
smile Bun. Razboiaie sfinte sunt la fel de sfinte, cum inghet eu cand iti spun de Razboiul rece.
Hai sa ne uitam pe wikipedia, si da niste cauze:
-ca si cauza religioasa, eliberarea asa-numitelor locuri sfinte. (care acu sunt detinute in coproprietate de evrei si arabi si nu le mai dau nici un crestin in cap, in plus la crestini nue ca la musulmani, locurile sfinte nu inseamna mare lucru) - bullshit
restul....vreo alte 10 motive n-au legatura cu religia....
Mi se pare naivitatea naivitatilor sa crezi ca Papa si regele Frantei se gandeau la rasplata lui Dumnezeu cand au initiat cruciadele, probabil se gandeau la prazile de razboi.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruciad%C4%83
Curios ca papa Urban al nustiucatelea (parca), le-a dat si indulgente pentru iertarea pacatelor retroactiv si in perspectiva participantilor l;a cruciade. Adica le-a dat un cec in alb, faceti ce vreti ca veti fi iertati, inclusiv omarati din abundenta....
Hai sa fim seriosi cu motivul real al cruciadelor!!!!
Si razboialele dintre catolici-protestanti: vezi istoria Frantei Henric al nu stiu catelea care a trecut de la protestantism la catolicism intr-o noapte ca sa poata urca pe tron, vezi a angliei cu certurile dintre reginele Scotiei si Angliei, comploturi etc... pentru putere.......
Musulmani crestini - vezi cruciadele
.....
Credinta a fost pentru prostime prezentat ca motiv, pentru conducatori razboaiel;e s-au purtat din interese economice si politice, sub umbrela crestinismului.
Citat :
Tot așa și tu mi-ai zis că d-zeu era barbat pentru că astea erau timpurile.....
Nu, am spus:

@Iisus a scris:
Timpul acela in care a fost scrisa Tora, sa ucizi nu era un lucru anormal si rau, pot sa zic ca a ierta era considerat o slabiciune. (in Levitic 20:1 "paganii" isi omaorau proprii lor copii pentru Moloch)
.

Adică dacă era timpurile nebune se cuvenea să fie și d-zeu puțin nebun și să-i sfătuiască pe oameni să-și zdrobească copiii de stânci, nu? Căci, deh, ce altceva ar fi putut atotputernicul și atotștiutorul d-zeu să facă, dacă nu să se dea și el pe val și să urmeze legea făcută de oameni.

Deci am spus in alte mesaje ca Dumnezeu n-a soptit nimanui la ureche nimic si ca Biblia treuie citita prin prisma culturii timpului in care au fost srisa si ca evreii isi legitimau actiunile sub pretextrul voii lui Dumnezeu. Tu ai spus ca:"Adică dacă era timpurile nebune se cuvenea să fie și d-zeu", nu eu.

____________P.s.
Scuze pentru gandurile aruncate haotic, da miu-e lene sa mai corectez/aranjez acu,
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 02:17

@Diaporevomenos a scris:
In orice tara democratica (exemplu U.S. care e simbol al democratiei) daca ai incalcat legea platesti, in U.S. si cu viata.
Repet Tora pentru evrei era si constitutie si lege si religie si
Cum zicea si Ciprian asta se intampla in iudaism, cat despre crestinism nici macar nu poate veni vorba....

Cum adică? Si toate căcaturile astea pe care le scria Rumeguș in semnătura lui despre creștinism demonstrează ca sunt rezultatul idioțeniilor a creierul lui bolnav?

Observ ca lumea de pe forum începe sa facă diferența intre ce este logic si sănătos, de ceea ce este schizofrenic.
Gata! Vreau să încheiati pace.
Cuvintele urâte nu pot duce la un dialog civilizat si vor aduce alte cuvinte si mai urâte.

Cea mai indicată pace în situatia asta ar fi să nu mai conversati între voi. Încercati? Vă rog!
Nu vreau să trec la alte procedee de rezolvare a conflictului. Pe cuvânt că nu vreau!

Dia, tu nu mai te referi la userul Iisus (Alex) cu numele Rumegus si nu-l mai ataca la orice ocazie găsesti. Te rog!

Alex, cu toată inima te rog să nu mai răspunzi niciunui atac venit de la Dia, chiar dacă ai dreptate. Lasă-mă să o fac eu atunci când e cazul.

Vă rog mult! Vreau pace, atât e tot ce vreau eu si toti ceilalti de la Popas.

Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 05:22

Abuserul Farquaad a scris:
Internetul stă drept dovadă că te înșeli. Acum 3000 oamenii se războiau precum chiorii cu săbii din fier și săgeți de lemn, acum... Se numește evoluție și fie că o negi sau nu, ea continuă să există și să împingă societatea umană înainte.
Si pe cand crezi ca le-ai citit pe toate, abuserul nostru nu se lasa mai prejos de ultima perla. Auzi, dom'e, internetul e dovada de... evolutie! doh so funny!
Ar fi trebuit sa incepeti cu asta "argument" la "evolutie si evolutionism", ca si asta e la fel de calificat precum toate alea insirate acolo.
Dar regresul e tot "evolutionism"? Ca omul a trecut si prin astfel de perioade, de regres, si asta in mai multe randuri, si pentru sute de ani!
abuserul a scris:
Am observat ca exista nenumarate interpretari eronate si conceptii gresite cu previre la ce anume inseamna evolutia. Am deschis asadar acest subiect pentru a incerca sa ofer informatii asupra eventualelor nelamuriri pe care le-ati putea avea. Si din cate am observat pe topicul legat intitulat "coincidente", astfel de nelamuriri exista.
Astept interesati, promit sa nu musc sau sa dau cu parul.
Asa... no bine... asa...
E drept, cu parul nu da, dar cu bata-n balta, are tot dreptul! Si cu stangul in dreptul, de asemenea:
Vezi tu... am observat eu... confuzii... si evolutia... si internetul....
Brava dom'le! aplauze
De unde se vede, si de la subiectul mai sus mentionat, si de de-asupra, se vede ca habar n-aveti nici de istorie, nici de religia de care tineti cu atata habotnicie!
La wikipedia! Si la mai marii preotii, sa ne ajute, daca au pe cine!

Citat :
Ateismul nu este o credință, iar a susține contrariul mi se pare iarăși un gest naiv și totodată disperat.
Ba este, si asta dupa orice defintie doriti! Si, in plus, habotnicia de care dati dovada de asemenea o dovedeste!

Citat :
Biblia nu ți-a lăsat niciun drept! În biblie era nu doar preacticată sclavia, dar și susținută ca un lucru absolut normal. Lasă-mă cu toată popologhia asta că biblia ne-a dat ceva, că tot avansul nostru s-au datorat celor care au luptat împotriva preconcepțiilor din ea. Omorârea ereticilor, vânătoarea de vrpjitoare, impunerea docmei cu forța, cucerirea altor popoare, jertfele aduse lui d-zeu, îndemnurile acestuia de-a se ucide ca niște boi între ei și așa mai departe, astea ce sunt?

EVOLUTIE, dom'le, asta este: EVOLUTIE! Sau ati si uitat ce ati scris mai sus? Si ce tot o dati cu crimele, ca iarasi dati dovada ca nu cunoasteti ce zice propria religie:
Moartea este cea care selecteaza si evolutioneaza! Prin urmare, ce tot deplangeti cu lacrimi de crocodil istoria?

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 07:03

Citat :
Cogito, ergo sum a scris:
Ti-am mai spus ca genialitatea pe care am vazut-o in Moise e legata de un Dumnezeu creator si nu de n zeitati ca explicatie a fenomenelor naturale, ca a ucis sau nu, sau viata lui nu am pus-o in discutie.

abuser a scris:
Și ți-am explicat că n-a fost deloc genial. Altfel Platon, Democrit ori Aristotel ar face parte dintr-o clasă superioară de super-geniali. Căci, dacă Moise ar fi fost genial, puțin ar fi fost aceea care să nu fie.
Am sa va spun eu unde e "genialitatea" lui Moise, ca la lectiile de propaganda precis nu v-au invatat d'astea. Nu vad cum cele ale lui Platon, ori Aristotel, ori Democrit, au tinut pe greci de-a lungul timpului. Grecii nu mai vorbesc aceiasi limba, nu mai au aceiasi identitate, nu mai au aceiasi zei. Dar iata ca "genialitatea" lui Moise a tinut un popor pentru mii de ani, cu atat mai mult cu cat acel popor nu a avut o tara pentru aproape doua mii de ani. Unde e Republica lui Platon, dar utopia lui Aristotel?
PS
Cogito, iata inca un argument pentru existenta lui Dumnezeu: poporul evreu!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 07:20

Si apropos de Republica lui Platon si de utopia lui Aristotel:
Iata o carte, Republica lui Platon, care ar trebui sa fie lectura obligatorie in scoala. Citind-o pe asta una si singura, e sufiecient ca sa vezi toata istoria din-nainte si dupa Platon. Asa ca toate astea
Cogito a scris:
Bun. Razboiaie sfinte sunt la fel de sfinte, cum inghet eu cand iti spun de Razboiul rece.
Hai sa ne uitam pe wikipedia, si da niste cauze:
-ca si cauza religioasa, eliberarea asa-numitelor locuri sfinte. (care acu sunt detinute in coproprietate de evrei si arabi si nu le mai dau nici un crestin in cap, in plus la crestini nue ca la musulmani, locurile sfinte nu inseamna mare lucru) - bullshit
restul....vreo alte 10 motive n-au legatura cu religia....
Mi se pare naivitatea naivitatilor sa crezi ca Papa si regele Frantei se gandeau la rasplata lui Dumnezeu cand au initiat cruciadele, probabil se gandeau la prazile de razboi.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruciad%C4%83
Curios ca papa Urban al nustiucatelea (parca), le-a dat si indulgente pentru iertarea pacatelor retroactiv si in perspectiva participantilor l;a cruciade. Adica le-a dat un cec in alb, faceti ce vreti ca veti fi iertati, inclusiv omarati din abundenta....
Hai sa fim seriosi cu motivul real al cruciadelor!!!!
Si razboialele dintre catolici-protestanti: vezi istoria Frantei Henric al nu stiu catelea care a trecut de la protestantism la catolicism intr-o noapte ca sa poata urca pe tron, vezi a angliei cu certurile dintre reginele Scotiei si Angliei, comploturi etc... pentru putere.......
Musulmani crestini - vezi cruciadele
.....
Credinta a fost pentru prostime prezentat ca motiv, pentru conducatori razboaiel;e s-au purtat din interese economice si politice, sub umbrela crestinismului.

si cat toate altele ar fi trebuit sa-i fie mai mult decat clare abuserului nostru. Dar asa se intampla cand ii place sa se lege mai degraba de cum altul gandeste si cunoaste, decat de cultura generala. De parca ar fi in masura sa poata evalua ceva. Orice!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 07:28

@Ciprian a scris:
Citat :
Ti-am mai spus ca genialitatea pe care am vazut-o in Moise e legata de un Dumnezeu creator si nu de n zeitati ca explicatie a fenomenelor naturale, ca a ucis sau nu, sau viata lui nu am pus-o in discutie.

abuser a scris:
Și ți-am explicat că n-a fost deloc genial. Altfel Platon, Democrit ori Aristotel ar face parte dintr-o clasă superioară de super-geniali. Căci, dacă Moise ar fi fost genial, puțin ar fi fost aceea care să nu fie.
Am sa va spun eu unde e "genialitatea" lui Moise, ca la lectiile de propaganda precis nu v-au invatat d'astea. Nu vad cum cele ale lui Platon, ori Aristotel, ori Democrit, au tinut pe greci de-a lungul timpului. Grecii nu mai vorbesc aceiasi limba, nu mai au aceiasi identitate, nu mai au aceiasi zei. Dar iata ca "genialitatea" lui Moise a tinut un popor pentru mii de ani, cu atat mai mult cu cat acel popor nu a avut o tara pentru aproape doua mii de ani. Unde e Republica lui Platon, dar utopia lui Aristotel?
PS

Da, pentru mine e argument!
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 07:42

eu a scris:
Si razboialele dintre catolici-protestanti: vezi istoria Frantei Henric al nu stiu catelea care a trecut de la protestantism la catolicism intr-o noapte ca sa poata urca pe tron,
Din graba am uitat esentialul, Henric asta, una dintre capeteniile hughenotilor (macelariti de noapte sf. Bartolomeu) a evadat din inchisoare inainte sa faca pasul la tron/catolicism. Dovada ca luptele lui de la La Rochelle contra catolicilor nu aveau nici o treaba cu "crezul protestant", aveau treaba cu altele....
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 17:57

@Ciprian a scris:
Citat :

abuser a scris:
PS

După ce vei citi acest mesaj (e posibil) sa-mi răspunzi precum Coana Gherghina de la Ciocile de Vale.
A venit Coana Gherghina la oraș si a văzut ca multa lume mananca plăcinta cu brînza. A cumpărat si ea o plăcinta cu brînza, dar din neatenție a lovit pe cineva si i-a murdărit haina.
Respectivul i-a reproșat:
A fost cu intenție!
Dar Coana Gherghina i-a răspuns:
Nu, a fost cu brînza!

Asa cred ca vei încerca sa justifici comparația ta incomparabila.

Cu ce si cu cine se poate compara Poporul Israel?
Toate popoarele lumii au fost înființate de oameni cu scopul de a trai si a progresa in viata asta aici pe pămînt, in schimb poporul Israel este înființat de Dumnezeu pentru a trai după poruncile sfinte a le Lui Dumnezeu, cu scopul de a trece din viata asta de pe planeta Pămînt, in Împărăția Ceruirilor.

Tocmai de aceia nu a pierit poporul Israel si nu a pierdut nimic, din tot ce a poruncit Dumnezeu Lui Moise pana azi. Si nu se va pierde nici o iota in veci pentru ca ca Cuvîntul Domnului rămîne in veci vecilor pentru ca din sămînța acestui popor trebuia sa iasă Mîntuitoru.

Matei 24:35
Cerul și pămîntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Ψαλ. 102:26; Ησ. 51:6; Μάρκ. 13:31; Εβρ. 1:11;

Romeus 9:27
Isaia, de altă parte, strigă cu privire la Israel: „Chiar dacă numărul fiilor lui Israel ar fi ca nisipul mării, numai rămășița va fi mîntuită. Ησ. 10:22;
28 Căci Domnul va împlini pe deplin și repede pe pămînt cuvîntul Lui.
29 Și, cum zisese Isaia mai înainte: „Dacă nu ne-ar fi lăsat Domnul Savaot o sămînță, am fi ajuns ca Sodoma, și ne-am fi asemănat cu Gomora.” Ησ. 1:9; Γέν. 19:24; Ησ. 13:19; Ιερ. 50:40; Ιεζ. 16:46;
Acesta este motivul pentru care exista astăzi poporul Israel, nealterat, neschimbat, la fel, ieri azi dar si mîine.

Evrei 13:8
Isus Hristos este acelaș ieri și azi și în veci!

Cat despre greci, zic sa nu-ti răspund pe forum, doar in privat.

Afla totuși ca greci vorbesc si azi aceeași limba ( ușor modificata - adaptata la nevoile contemporane), o învață si o studiază si copiilor lor in facultăți.
Au aceeași identitate ( sînge nu gluma) de acea se zice ca :
(that heroes fight like Greeks. ")

Si faptul ca numai au aceiași zei, asta dovedește gradul de ințelepciune a poporului grec, precum este primul stat in lume, care a adoptat creștinismul.

Sus In jos
Iisus

Numarul mesajelor : 355
Data de inscriere : 11/12/2009

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Joi 16 Iun 2011, 20:25

____________P.s.
Scuze pentru gandurile aruncate haotic, da miu-e lene sa mai corectez/aranjez acu,

Cogito, mi-a făcut plăcere să discut cu tine, iar dacă te-am mai ironizat sau alocuri sau te-am luat de sus doresc să-mi iertare. Îți mulțumesc de răspunsuri, în ceea ce mă privește mă declar mulțumit că am fost în stare să văd chiar și o părticipă din modul tău de raționare.
Din păcate însă mă văd să închei această discuție pentru că, recunosc mâhnit, nu îmi aduce nicio plăcere. Și asta nu din vina stai, stai liniștit.
Cât despre cruciace și toate celelalte mi se pare absurd să spui că n-au fost și sunt războaie religioase... mai ai de zis că secta catarilor a fost rasă de pe fața pământului datorită, eu știu, mirosui neplăcut emanat de reprezentanții săi :thumbs down: și ai rezolvat-o.

P.S. Toate cele bune și mulțumesc încă o dată. Sper să mai vorbim și în alte împrejurări și pe seama altor subiecte.

Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 17 Iun 2011, 00:01

@Iisus a scris:
____________P.s.

Cogito, mi-a făcut plăcere să discut cu tine, iar dacă te-am mai ironizat sau alocuri sau te-am luat de sus doresc să-mi iertare. Îți mulțumesc de răspunsuri, în ceea ce mă privește mă declar mulțumit că am fost în stare să văd chiar și o părticipă din modul tău de raționare.
Din păcate însă mă văd să închei această discuție pentru că, recunosc mâhnit, nu îmi aduce nicio plăcere. Și asta nu din vina stai, stai liniștit.
Cât despre cruciace și toate celelalte mi se pare absurd să spui că n-au fost și sunt războaie religioase... mai ai de zis că secta catarilor a fost rasă de pe fața pământului datorită, eu știu, mirosui neplăcut emanat de reprezentanții săi :thumbs down: și ai rezolvat-o.

P.S. Toate cele bune și mulțumesc încă o dată. Sper să mai vorbim și în alte împrejurări și pe seama altor subiecte.

Nu pot sa cred. Daca ma crezi, inainte sa scriu ultimul mesaj, am inceput un altul cu: "Am obosit, ma predau!!! Consider unele argumente bune, dar nu toate...." cam asa ceva..... dar nu l-am mai trimis, dar urma....
Placerea e de partea mea in discutiii, si-ti multumesc si eu.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 17 Iun 2011, 05:56

@Iisus a scris:
Cogito, mi-a făcut plăcere să discut cu tine.
Placerea e de partea mea...
Si eu v-am citit cu plăcere! thumb_yello
Sper să o fac în continuare si în alte diverse teme.

Ciprian

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 17 Iun 2011, 07:44

@Diaporevomenos a scris:
Afla totuși ca greci vorbesc si azi aceeași limba ( ușor modificata - adaptata la nevoile contemporane), o învață si o studiază si copiilor lor in facultăți.
Atunci, mai bine sa dau inapoi!
Am vazut cat de aprig luptati si la "stiri internationale". Nu e intentia mea sa injosesc pe grec! Wink

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
CRUCIAT

Numarul mesajelor : 1568
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 17 Iun 2011, 10:27

@Ciprian a scris:
@Diaporevomenos a scris:
Am vazut cat de aprig luptati si la "stiri internationale". Nu e intentia mea sa injosesc pe grec! Wink

Departe de mine sa apar modul in care Dia a socotit necesar sa isi apere tara si poporul, limbajul folosit de el. Dar incerc sa explic si probabil ca nu am gasit eu cuvintele potrivite, ca:
1 Grecii au gresit si platesc acum;( din pacate platesc toti, si eu printre ei, desi am platit pina la ultimul sfant ce trebuia ) problema este ca , asa cum e mereu, platesc mai mult cei nevinovati. S-au grabit sa "dea cu piatra" multi, desi problema Greciei este f complexa, dincolo de vina reala exista si exagerarile necesare unora pentru a justifica atacurile .
2 Nu injosesti nici un grec daca spui lucruri reale si intr-un mod exact si fara jigniri. cel mult se poate injosi pe el insusi cel ce depaseste aceste limite, sau cel ce "nu vede" cind cineva le incalca. A propos de asta: au sarit in ochi ( cum era normal) vorbele lui Dia. Altceva nu ai mai remarcat la acel topic?

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 17 Iun 2011, 10:57

1. Stiu. Problema grecilor e chiar... antica! Si nu ma refer la caracterul grecului. Problema e ca suntem oameni imperfecti, si nu putem constitui decat societati imperfecte. Aceleasi probleme care le are Grecia le are si SUA, si Europa (ca sa ne oprim aici). Diferenta e ca SUA si CE au putere sa impuna.
2. Am citit. Ma leg de Dia pentru ca rimeaza bine cu spiritul luptator de care tot el zicea mai sus, aici. Adica era in gluma.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
CRUCIAT

Numarul mesajelor : 1568
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 17 Iun 2011, 11:01

@Ciprian a scris:
1. Stiu. Problema grecilor e chiar... antica! Si nu ma refer la caracterul grecului. Problema e ca suntem oameni imperfecti, si nu putem constitui decat societati imperfecte. Aceleasi probleme care le are Grecia le are si SUA, si Europa (ca sa ne oprim aici). Diferenta e ca SUA si CE au putere sa impuna.
2. Am citit. Ma leg de Dia pentru ca rimeaza bine cu spiritul luptator de care tot el zicea mai sus, aici. Adica era in gluma.

asta intelesesem si iti dadeam dreptate. Altceva insa ?
remarcasem si gluma..

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   Vin 17 Iun 2011, 12:57

@Ciprian a scris:
@Diaporevomenos a scris:

Te cred, n-a fost cu intentie, a fost cu brinza!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE   

Sus In jos

BISERICA CREȘTINĂ DUPĂ EVANGHELIE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: NEOPROTESTANTA-
Mergi direct la: