Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Astazi la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Ieri la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Ieri la 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Ieri la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
altaintrebare sibiu Popasul brasov curiozitati 1 Maxime 23 istorie problema drumetie cugetari Invatamant
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Erezii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Christina

Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 01/12/2008

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 18:13

@abbilbal a scris:
Te salut Christina. Presupun că nu-ți place să ți se sărute mâna.

Tocmai de aceea eretici sunt cei care scot din dogme ce nu le convine și apoi le prezintă ca învățături noi.

Corect, tocmai asta spuneam si eu.
Buna abbilbal, asa sa ne fie ziua si anul nou, ce vine.
Sus In jos
Christina

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 18:14

@Roxy a scris:
@Christina a scris:

Vezi ca la concursul acela, ai răspuns ceva mai devreme cu vre-o 6 ore.

Cristina, era vorba de ora 5, nu de 17.

Scuze Roxy [Mea Culpa]
Sus In jos
Christina

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 18:16

Nu stiu de ce nu ma intreaba nimeni, ce dovezi am? (Despre cuvantul erezie)
Sus In jos
Nicanor

Numarul mesajelor : 63

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 18:39

Am observat ca mare este interesul vostru pentru problemele legate de credința.
Sunt așa multe subiecte, de nu știi la care sa răspunzi mai întai.
O sa mă documentez mai bine si după ca citesc mai in detaliu, voi participa si eu la discuții.
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 18:47

@Nicanor a scris:
O sa mă documentez mai bine si după ca citesc mai in detaliu, voi participa si eu la discuții.

daca tot ai poposit pe acest topic, raspunde-i Cristinei cum stau lucrurile cu ereziile.
Caci la Apocalipsa spune ca e gresit nu numai sa scoti dar sa si adaugi...
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 19:12

@Roxy a scris:
@Nicanor a scris:

daca tot ai poposit pe acest topic, raspunde-i Cristinei cum stau lucrurile cu ereziile.

Dreptate ai Roxi. Christina s-a referit la erezie, iar ce spui tu nu este erezie. Nu sunt eretic atunci când spun ce am în cap. Sunt eretic atunci cund scot dintro pericopă 2 - 3 cuvinte, schimb sensul pericopei respective și apoi o dau mai departe, așa modificată, ca fiind cuvânt biblic. Dacă adaug 2 - 3 cuvinte la o pericopă se cheamă interpretare și poate fi adevărată sau falsă.

Nicanor

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 19:15

@Christina a scris:

Aveti un concurs cu intrebari despre erezie?
Sus In jos
Nicanor

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 19:18

@abbilbal a scris:
@Roxy a scris:
@Nicanor a scris:

Dreptate ai Roxi. Christina s-a referit la erezie, iar ce spui tu nu este erezie. Nu sunt eretic atunci când spun ce am în cap. Sunt eretic atunci cund scot dintro pericopă 2 - 3 cuvinte, schimb sensul pericopei respective și apoi o dau mai departe, așa modificată, ca fiind cuvânt biblic. Dacă adaug 2 - 3 cuvinte la o pericopă se cheamă interpretare și poate fi adevărată sau falsă.

Multumesc abbilbal, raspunsul este valabil si pentru Roxy.
Sus In jos
Nicanor

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 19:20

@Christina a scris:

As fi chiar eu, foarte curios, ce dovezi ai. ( Despre erezie)
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Erezii   Lun 01 Dec 2008, 19:41

Ei uite Roxi, definiția ereziei sună cam așa:

Erezie - eres : termen întâlnit de nouă ori în Noul Testament. El indică învîțătura greștă a unor persoane sau grupări de persoane, care și-au organizat și crezul lor aparte, deosebit de cei pe care iau părăsit. În Noul Testament, termenul are uneori înțelesul de erezie, când deosebirea este de credință; alteori prin același termen (airesis) se înțelege și sectă sau "partid" care s-a desprins de religia majorității.

Sfântul apostol Pavel spune: "trebuie să fie și între voi eresuri (erezii) ca să se învedereze cei încercați (I. Cor. 11, 19). Sfântul apostol Petru amintește ivirea învățătorilor mincinoși, care strecoară erezii pierzătoare, tăgăduind pe Stăpânul care i-a răscumpărat (II Petru 2, 1; ep.I Tim. 4, 1; Tit 3, 10)

Deci nici Petru și nici Pavel nu spun că ereticii au adăugat ceva de la ei ci că au scos (desprins, tăgăduit)

Acestea și multe altele, se găsesc în Dicționar al Noului Testament.

Dar pentru asta, eu nu am chemat pe nimeni în ajutor să-mi explice. Am căutat singur explicațiile.

Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Erezii   Mar 02 Dec 2008, 18:28

foarte buna explicatia.
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Erezii   Mar 02 Dec 2008, 19:01

@Roxy a scris:
foarte buna explicatia.

sărumâna... hug aplauze

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 07:50

Iata cum au aparut ereziile... Asa se prezenta situatia inainte de Niceea. Citez dintr-o scrisoare de-a Sfantului Clement, document original pastrat pana in zilele noastre

Chapter XLVII. Your recent discord is worse than the former which took place in the times of Paul.
Take up the epistle of the blessed Apostle Paul. What did he write to you at the time when the Gospel first began to be preached? [212] Truly, under the inspiration [213] of the Spirit, he wrote to you concerning himself, and Cephas, and Apollos, [214] because even then parties [215] had been formed among you. But that inclination for one above another entailed less guilt upon you, inasmuch as your partialities were then shown towards apostles, already of high reputation, and towards a man whom they had approved. But now reflect who those are that have perverted you, and lessened the renown of your far-famed brotherly love. It is disgraceful, beloved, yea, highly disgraceful, and unworthy of your Christian profession, [216] that such a thing should be heard of as that the most stedfast and ancient Church of the Corinthians should, on account of one or two persons, engage in sedition against its presbyters. And this rumour has reached not only us, but those also who are unconnected [217] with us; so that, through your infatuation, the name of the Lord is blasphemed, while danger is also brought upon yourselves.
http://mb-soft.com/believe/txv/clement1.htm

Prima Epistola a lui Clement al Romei adresata Corintienilor.( aprox 30- 100 AD)
Discordia voastra de acum este mai rea decat cea dinainte care a avut loc in timpul lui Pavel

Studiati Epistola Sfantului Apostol Pavel . Ce va scria el voua la timpul cand a inceput sa fie propovaduita Scriptura ? Cu adevarat sub inspiratia Sfantului Duh el v-a scris voua despre el insusi si Cefas si Appolo , pentru ca inca de atunci se formasera partide intre voi. Dar acea inclinare a voastra de a va ridica unul deasupra celuilalt va facea mai putin vinovati decat va face separatismul pe care l-ati aratat fata de apostolii ce aveau deja o mare reputatie atunci, si fata de un om pe care ei il aprobasera. Dar acum reflectati asupra celor care v-au pervertit si au micsorat faima voastra de oameni uniti prin dragoste frateasca. Este scandalos dragilor, da, foarte scandalos si nedemn de calitatea voastra de crestini ca un asemenea fapt sa se petreaca in sanul unei biserici atat de solide si vechi cum este cea din Corint si ca din pricina unui persoane sau doua, sa va dedati la razvratire impotriva presbiterilor vostri. Aceste vorbe n-au ajuns numai la noi ci si la cei straini de noi ( de credinta noastra), asa incat prin orbirea voastra , numele Domnului este hulit in timp ce pericolul cade asupra voastra.
( traducerea aproximativa imi apartine)
Sus In jos
Christina

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 08:51

@Nicanor a scris:
@Christina a scris:

Cuvantul erezie il gasim in N.T.de multe ori, sub forma de a scoate, de a taia. (In textul gr. )
Ex. Fapt 5 - 17, Fapt.15 -5, Fapt.24 -5, Fapt.24 -14, Mark 4-15 etc.
Sus In jos
Christina

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 08:57

@zuum a scris:
Iata cum au aparut ereziile... Asa se prezenta situatia inainte de Niceea. Citez dintr-o scrisoare de-a Sfantului Clement, document original pastrat pana in zilele noastre

Chapter XLVII. Your recent discord is worse than the former which took place in the times of Paul.
Take up the epistle of the blessed Apostle Paul. What did he write to you at the time when the Gospel first began to be preached? [212] Truly, under the inspiration [213] of the Spirit, he wrote to you concerning himself, and Cephas, and Apollos, [214] because even then parties [215] had been formed among you. But that inclination for one above another entailed less guilt upon you, inasmuch as your partialities were then shown towards apostles, already of high reputation, and towards a man whom they had approved. But now reflect who those are that have perverted you, and lessened the renown of your far-famed brotherly love. It is disgraceful, beloved, yea, highly disgraceful, and unworthy of your Christian profession, [216] that such a thing should be heard of as that the most stedfast and ancient Church of the Corinthians should, on account of one or two persons, engage in sedition against its presbyters. And this rumour has reached not only us, but those also who are unconnected [217] with us; so that, through your infatuation, the name of the Lord is blasphemed, while danger is also brought upon yourselves.
http://mb-soft.com/believe/txv/clement1.htm

Prima Epistola a lui Clement al Romei adresata Corintienilor.( aprox 30- 100 AD)
Discordia voastra de acum este mai rea decat cea dinainte care a avut loc in timpul lui Pavel

Studiati Epistola Sfantului Apostol Pavel . Ce va scria el voua la timpul cand a inceput sa fie propovaduita Scriptura ? Cu adevarat sub inspiratia Sfantului Duh el v-a scris voua despre el insusi si Cefas si Appolo , pentru ca inca de atunci se formasera partide intre voi. Dar acea inclinare a voastra de a va ridica unul deasupra celuilalt va facea mai putin vinovati decat va face separatismul pe care l-ati aratat fata de apostolii ce aveau deja o mare reputatie atunci, si fata de un om pe care ei il aprobasera. Dar acum reflectati asupra celor care v-au pervertit si au micsorat faima voastra de oameni uniti prin dragoste frateasca. Este scandalos dragilor, da, foarte scandalos si nedemn de calitatea voastra de crestini ca un asemenea fapt sa se petreaca in sanul unei biserici atat de solide si vechi cum este cea din Corint si ca din pricina unui persoane sau doua, sa va dedati la razvratire impotriva presbiterilor vostri. Aceste vorbe n-au ajuns numai la noi ci si la cei straini de noi ( de credinta noastra), asa incat prin orbirea voastra , numele Domnului este hulit in timp ce pericolul cade asupra voastra.
( traducerea aproximativa imi apartine)

Multumim pentru traducere, este f. clar ca erezie inseamna, dezbinare, departare, eliminare.
Sus In jos
Nicanor

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 09:16

@Christina a scris:
@Nicanor a scris:
@Christina a scris:

Cuvantul erezie il gasim in N.T.de multe ori, sub forma de a scoate, de a taia. (In textul gr. )

Am cautat, dar nu am gasit nimic asemanator cu expresiile de mai sus.

Ceva mai profund si mai detaliat ai?
Sus In jos
Nicanor

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 09:21

Citat :

Studiati Epistola Sfantului Apostol Pavel . Ce va scria el voua la timpul cand a inceput sa fie propovaduita Scriptura ? Cu adevarat sub inspiratia Sfantului Duh el v-a scris voua despre el insusi si Cefas si Appolo , pentru ca inca de atunci se formasera partide intre voi.

Pai daca de atunci inca sau manifestat asemenea fenomene, atunci e justificat ca azi avem mii de doctrine, culte, religii, s.m.d.
Sus In jos
Nicanor

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 09:24

@abbilbal a scris:

Erezie - eres : termen întâlnit de nouă ori în Noul Testament. El indică învîțătura greștă a unor persoane sau grupări de persoane, care și-au organizat și crezul lor aparte, deosebit de cei pe care iau părăsit. În Noul Testament, termenul are uneori înțelesul de erezie, când deosebirea este de credință; alteori prin același termen (airesis) se înțelege și sectă sau "partid" care s-a desprins de religia majorității.

Sfântul apostol Pavel spune: "trebuie să fie și între voi eresuri (erezii) ca să se învedereze cei încercați (I. Cor. 11, 19). Sfântul apostol Petru amintește ivirea învățătorilor mincinoși, care strecoară erezii pierzătoare, tăgăduind pe Stăpânul care i-a răscumpărat (II Petru 2, 1; ep.I Tim. 4, 1; Tit 3, 10)

Deci nici Petru și nici Pavel nu spun că ereticii au adăugat ceva de la ei ci că au scos (desprins, tăgăduit)

Dar pentru asta, eu nu am chemat pe nimeni în ajutor să-mi explice. Am căutat singur explicațiile.

Asta nu inseamna ca cei ce adauga ceva in Scripturi nu sunt eretici. (Chiar daca nu scot nimic din Scriptura.)
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 15:43

@Nicanor a scris:
Pai daca de atunci inca sau manifestat asemenea fenomene, atunci e justificat ca azi avem mii de doctrine, culte, religii, s.m.d.

Da, ar trebui sa ne puna pe ganduri. Eu as introduce cunostiintele astea despre religii obligatoriu in scoli, nu ce se face acum!
Sus In jos
Nicanor

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 16:19

@zuum a scris:
@Nicanor a scris:

Da, ar trebui sa ne puna pe ganduri. Eu as introduce cunostiintele astea despre religii obligatoriu in scoli, nu ce se face acum!

Eu cred ca nu ar fi rezultat nimic folositor din asta. Vor beneficia copii de cunostinte referitoare la religiile existente si s-ar scarbi si mai mult.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 16:59

@Nicanor a scris:
@zuum a scris:
@Nicanor a scris:

Eu cred ca nu ar fi rezultat nimic folositor din asta. Vor beneficia copii de cunostinte referitoare la religiile existente si s-ar scarbi si mai mult.
Asta se poate intampla oricum dar informarea ( in toate domeniile) nu vatama pe nimeni. Este paradoxal ...ce posibilitati de informare avem in ziua de azi dar nu mai avem sete de cunoastere.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 18:52

@Nicanor a scris:
@Christina a scris:
@Nicanor a scris:
@Christina a scris:

Am cautat, dar nu am gasit nimic asemanator cu expresiile de mai sus.

Ceva mai profund si mai detaliat ai?

Așa este Christina. Neavând aceleași Biblii nu corespund citatele.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 18:56

@Nicanor a scris:
@abbilbal a scris:

Asta nu inseamna ca cei ce adauga ceva in Scripturi nu sunt eretici. (Chiar daca nu scot nimic din Scriptura.)

Or fi, dar dicționarul dă clar definiția ereziei.

Dar dacă luăm definiția din DEX sau DLRC erezia este concepția religioasă în contradicție cu dogmele bisericii în cadrul căreia ia naștere și condamnată de aceasta, se poate spune că eretic este și cel care adaugă, căci și acesta modifică dogmele.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Erezii   Mier 03 Dec 2008, 19:10

@zuum a scris:
@Nicanor a scris:
@zuum a scris:
@Nicanor a scris:

Asta se poate intampla oricum dar informarea ( in toate domeniile) nu vatama pe nimeni. Este paradoxal ...ce posibilitati de informare avem in ziua de azi dar nu mai avem sete de cunoastere.

Dar se întâmplă ceva și mai dăunător. Copiii iau informații de pe internet așa cum le pică la mână. Unele bune, altele eronate și nu se ocupă nimeni de ei să le arate sensul real al respectivelor informații. Sunt lăsați în bătaia vântului să se descurce singuri și ei se descurcă. Refuză informațiile.

Nicanor

MesajSubiect: Re: Erezii   Joi 04 Dec 2008, 10:53

Referitor numai la ce sa scris in pagina aceasta, vreau sa spun ca am dovedit ca nici noi, care combatem situatia asta, nu facem nimic , spre a gasi informatia corecta referitoare la erezie.
Cautam acolo unde nu e de gasit.

Mi-am adus aminte de vecinul meu, beat turta intr-o seara tarzie, il vad ca se invartea in jurul unui stalp de lumina. Nea Costache, ii zic, ce faci matale aici? Pai caut cheia de la poarta. Ma uit si eu, zicandumi ca poate nu vede el bine, de beat chior ce era. Dar constat ca nu era nici o cheie acolo.
Il intreb atunci: Nea Costache, unde ai pierdut matale cheia bre?
Acolo la poarta cand m-am dus sa descui mi-a cazut cheia din mana.
Pai si de ce o cauti matale aci daca ti-a cazut acolo?
Pentru ca aici e lumina, acolo la poarta nu vezi ca e intuneric de iti bagi branca in ochi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Erezii   

Sus In jos

Erezii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: