Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
brasov English noapteacahotii Limba 23 drumetie comment-143 sibiu problema curiozitati 1 istorie romana placut
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

W.M.Branham

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 22  Urmatorul
AutorMesaj
TUDOR

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mar 21 Oct 2008, 21:53

enohabel a scris:

Sa va fie de bine domnilor !!!

Gata, ți-ai luat jucăriile și ai plecat? Sau ai epuizat argumentele?
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 22 Oct 2008, 06:59

TUDOR a scris:
enohabel a scris:
Sa va fie de bine domnilor !!!
Gata, ți-ai luat jucăriile și ai plecat? Sau ai epuizat argumentele?

La subiectul asta nu e nevoie de argumente fiindca nu e nimic de argumentat. Sunt unii cazuti in mare idolatrie fata de un nou profet mincinos asa precum a prevestit Biblia, unul intre mii! Am si eu aici unu din astia care zbiara la microfon in mijlocul strazii si vantura o Biblie prin aer cu multa ravna. E incruntat, suparat si bineinteles plin de "duhul sfant"! Cine poate dovedi contrariul? Enohabel s-a gandit ca-si pierde timpul de geaba, atata tot!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 22 Oct 2008, 19:52

Si... unde vezi idolatria aceea despre care vorbesti, Zuum? Se închină cineva lui Branham?!
N-am auzit niciunul (poate mi-a scăpat, arată-mi si mie mesajul cu pricina).
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 22 Oct 2008, 20:23

Branham a fost un slujitor. Pot fi si altii si chiar vor fi.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Joi 23 Oct 2008, 07:17

Emil Condor a scris:
Si... unde vezi idolatria aceea despre care vorbesti, Zuum? Se închină cineva lui Branham?!

Numai 'idolatrizand' un om de rand poti sustine asa ceva

la ora actuala, nu exista un asemenea om al lui Dumnezeu de talia lui Branham, de exemplu, sa deschida ochii orbilor sau sa faca mutii sa vorbeasca. Stiti ca Branham a avut lucrari de putere asa cum au avut si apostolii.
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Joi 23 Oct 2008, 20:19

zuum a scris:

la ora actuala, nu exista un asemenea om al lui Dumnezeu de talia lui Branham, de exemplu, sa deschida ochii orbilor sau sa faca mutii sa vorbeasca. Stiti ca Branham a avut lucrari de putere asa cum au avut si apostolii.

m-am convins ca exista si la vremea hotarata Domnul il va face cunoscut.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 24 Oct 2008, 02:01

zuum a scris:
Spune lucru ăsta si lui Enohabel, poate, poate... Cine stie cum lucrează Dumnezeu la inima fiecăruia?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 24 Oct 2008, 07:24

Emil Condor a scris:
zuum a scris:
Spune lucru ăsta si lui Enohabel, poate, poate... Cine stie cum lucrează Dumnezeu la inima fiecăruia?

Si diavolul lucreaza ...e foarte harnic. Satisfactiile cele mai mari ale incornoratului sunt cand ii face pe muritorii prosti sa se creada destepti, foarte destepti si importanti. Aroganta omului limitat si redus care se crede vraci, sau profet sau...de ce nu, dumnezeu!
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 24 Oct 2008, 16:32

Emil Condor a scris:

Emile tu inca nu ai fost in casele celor ce cred in mesajul lui Branham???
eu am fost (e drept ca era lider local) da avea poza mare a lui Branham pe perete...sa zicem ca ar fi ok pe undeva,dar cand vezi ca detin sute de kg( cred ca traducatorii tone) de literatura din viata si predicile lui Branham, este clar ca accentul este pus pe" marele" profet, apoi casete video,etc
unii i-au copiat si stilul si balbaielile lui Branham...de exemplu; "vedeti".o expresie care Branham o repeta des, iar cand transcriu mesajele lui ei scriu exact chiar daca Branham a facur deseori greseli majore de exprimare...
Vedeti??? Very Happy ...asa au patit si adventistii au bagat-o pe coana mare la inaintare si au cazut in idolatrie
Emile spune tu ce s-ar intampla in crestinism daca fiecare ar face o secta si si-ar lua un lider,care desigur a fost un om al lui Dumnezeu???
Chiar si eu am fost ispitit ca imi place mult Watchman Nee, da no Branham pe linga el e departe ca cerul de pamant...

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 24 Oct 2008, 16:57

enohabel a scris:
poza mare a lui Branham pe perete.. ...

firea umana nu poate "crede" fara o imagine, vazuta sau nevazuta
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 24 Oct 2008, 17:50

zuum a scris:
enohabel a scris:
poza mare a lui Branham pe perete.. ...

De asta Dumnezeu a spus sa nu ne inchinam la chip cioplit pentru a nu crede cum ne indeamna firea umana!
Iar cand Dumnezeu ne indeamna impotriva a ceva ce tine firea umana ca in acest caz eu concluzionez ca avem multe de invatat ...
Tu ce poze ai zum pe "perete"?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 24 Oct 2008, 23:18

zuum a scris:

Deci poate crede cu o imagine nevazuta nu?Ce inseamna imagine nevazuta?Daca e nevazuta nu mai e imagine..... scratch
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Sam 25 Oct 2008, 03:24

tomi a scris:
De asta Dumnezeu a spus sa nu ne inchinam la chip cioplit pentru a nu crede cum ne indeamna firea umana!

De acord. Eu de cate ori ma privesc in oglinda imi aduc aminte de cuvintele din Biblie

26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie. (Facerea)

Io sunt om, de asta sunt foarte sigur, deci un pic, un pic chipul din oglinda trebuie ca are ceva din divinitatea care l-a creat.

Citat :

pozele celor dragi....pe cei ce-i iubesc mai mult vreau sa-i am mereu in preajma
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 26 Oct 2008, 19:28

B R A N H A M I S M / W I L L I A M B R A N H A M
de Phillip Arnn

Fondator: William Marion Branham

Data fondarii: Slujba de vindecare a lui Branham a inceput in mai 1946

Publicatii oficiale: The Voice of God Recording, Inc.(fosta Spoken Word Publication), produce numeroase carti, casete si tractate - cele mai multe cu mesajele lui Branham.

Structura de organizare: Asociatia evanghelica William Branham; Cortul lui Branham; Vocea lui Dumnezeu se inregistreaza, Inc. Aproape 100 de grupuri mici se intalnesc in intreaga lume, dar nu exista o asociere oficiala de biserici.

Termeni unici: Epoca bisericii Laodicea, Mesajul ingerului al saptelea, Semnul fiarei.

ISTORIC

William Marrion Branham s-a nascut pe 6 aprilie 1909, in muntii statului Kentucky. El a fost primul din noua copii. Tatal lui a fost taietor de busteni si prima lor casa a fost o cabana din busteni, cu dusumeaua murdara. Lui Branham i s-a spus de catre mama sa, ca nasterea lui a fost insotita de un semn supranatural. El s-a nascut inainte de ivirea zorilor. I s-a spus ca atunci cand mica fereastra a cabanei s-a deschis, s-a vazut o mica lumina in deschizatura.(Fratele Branham, predica inregistrata si scrisa, pag.21).

Viata lui Branham a fost intersectata si influentata de numeroase viziuni si vizite angelice. El isi aminteste ca la varsta de sapte ani a auzit o voce:”Bine, am inceput din nou cararea. Si m-am intors sa ma uit din nou la aceasta. Si cand am facut-o o voce umana audibila cum este vocea mea a spus:”Sa nu bei niciodata, nica sa nu fumezi, sau sa-ti intinezi trupul in vreun fel. Cand vei fi mai mare vei avea o lucrare de facut. De ce, m-a speriat de moarte!”(Ibid., pag.24). Branham repovesteste despre alte comunicari audibile si viziuni, care i-au impartasit informatii specifice referitoare la evenimente viitoare care urmau sa se intample.

Branham s-a convertit in jurul varstei de douazeci de ani si s-a casatorit cu Hope Brumbach. Convertirea sa a fost rezultatul unei serii de viziuni care au avut loc in timpul si dupa o boala care i-a amenintat viata (faptele profetului pag. 40-43). La inceputul slujirii sale, a luat contactul cu Penticostalii “Isus-singurul”. Aceasta secta s-a rupt de miscarea traditionala penticostala, negand doctrina Trinitatii. El a participat la una dintre conventiile lor nationale si a fost invitat sa predice. Unii dintre conducatorii lor l-au invitat sa conduca programe inchinate trezirii in bisericile lor. El s-a intors acasa si si-a informat sotia:”Oh, am intalnit crema recoltei. Este ce poate fi mai bun. Oamenii acestia nu se rusineaza de religia lor” (Fratele Branham, pg.39).

Cu toate ca a fost convins de familie si colegii de slujire sa nu mai continue asocierea, Branham a fost influentat enorm de miscarea penticostala “Isus-singurul”. Mai tarziu el a adoptat cateva dintre punctele lor doctrinare.

Sotia lui Branham si fetita au murit in 1937 de meningita tuberculara. El a simtit ca acesta s-a datorat faptului ca nu a continuat partasia cu penticostalii si ca a pierdut voia lui Dumnezeu (Ibid.,pg.47).

In 1946 Branham a primit in mod repetat de la o voce audibila, ceea ce el a numit “schimbarea sa”. In timp ce boteza convertitii in raul Ohio, pretinde a se fi intamplat aceasta.”Si tocmai cand un vartej s-a coborat din cer a venit acea Lumina, stralucind jos … si S-a oprit deasupra locului unde eram. De acolo a vorbit o voce si a spus:”Asa cum Ioan Botezatorul a fost trimis inainte de venirea lui Hristos, tu ai … un Mesaj care sa-l prezinte pe predecesorul celei de-a doua veniri a lui Hristos” (Ibid., pag.71).

Nu dupa mult timp de la insarcinarea primita de a fi predecesorul celei de-a doua veniri a lui Hristos, Branham a fost vizitat de un inger. I s-a spus ca-i vor fi date doua daruri de slujire. El va primi darul vindecarii si darul “cunoasterii cuvantului”.

Branham a ajuns sa creada ca acest inger a fost sursa tuturor viziunilor. Branham a facut cercetari asupra ingerului, de ce ar trebui sa creada ca era un inger al lui Dumnezeu. Ingerul i-a spus ca, conducatorii religiosi din zilele lui Hristos, L-au numit pe Isus un diavol. El nu trebuie sa se ingrijoreze de opozitia din partea familiei si a tovarasilor de slujire. Ghicitorii, la o intrunire facuta pe neasteptate i-au spus lui Branham , ca are un dar special de la Dumnezeu si ca s-a nascut sub un semn. Ingerul l-a asigurat ca pana si demonii au confirmat ca Isus era Hristosul si sa nu-si faca griji datorita marturiei ghicitorilor (Ibid., pag.74,75,79).

In duminica urmatoare, prima provocare a lui Branham a fost o femeie pe moarte, bolnava de cancer, care a fost adusa in fata lui. Intocmai cum ii spusese ingerul , el a avut o viziune si s-a rugat pentru femeie. Ea a fost vindecata. Faima lui s-a raspandit in lung si in lat (Ibid., pag. 80). Incepand de atunci, Branham a pretins ca ingerul a fost cu el zi si noapte. El a afirmat ca daca ingerul nu se afla langa el, era incapabil de slujire (Occult Bondage and Deliverance, pag. 49,50).

Branham a fost un om cu o educatie saraca si fara o educatie Biblica. Slujirea lui a fost proclamata de asa numitele manifestari supranaturale si facute sa aiba putere, de catre o fiinta spirituala.

DOCTRINA

TRINITATEA: Ca si penticostalii “Isus singur”, Branham neaga doctrina Trinitatii, propagand o forma de Modalism, In locul a trei Persoane in dumnezeire, Branham invata ca exista doar o singura Persoana (Isus), care ia diferite titluri sau moduri, in diferitele etape ale istoriei. Invatatura lui Branham este o variatie a ereziei secolului al doilea, propagata de Sabellius, cunoscut ca Monarhismul Modalistic sau Patripasianism. Branham explica:”…in nici un loc din Biblie nu este mentionat vreodata cuvantul trinitate… Catolicii si voi Protestantii va inchinatI in fata lui”(Conduct, Order, Doctrine O and A, pag.182). “Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt functii ale unui Dumnezeu. El era Tatal; El era Fiul; El era Duhul Sfant. Sunt trei functii sau trei dispensatii,… (Ibid., pag.392). Acest punct de vedere referitor la dumnezeire este denumit Modalism si atat bisericile Catolice cat si cele Protestante au sustinut a fi eretic.

BOTEZUL:

Branham pretinde ca botezul adevarat a fost necesar pentru a evita “semnul Fiarei” al bisericilor denominationale si de a scapa de pericolul de a nu fi rapite si de a intra in Necazul cel mare. Botezul adevarat trebuie facut doar in numele lui Isus. Botezul cu formula trinitariana din Matei 28:18(“in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant) nu este acceptat de Dumnezeu.

Branham explica: Niciodata pana la inceputurile bisericii Catolice, o persoana nu a fost botezata in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant”(Ibid.,pag.178). “UitatI-va in Bibliile dumneavoastra si vedeti daca apare numele cu forma de plural. Scrie? Nu. Scrie, in NUMELE(singular). Branham a incercat sa explica distinctia : “Vedeti, ati inteles gresit. Este un singur Dumnezeu in trei dispensatii… Si cand El a spus:”Botezati-i in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant” era Isus Hristos. Acesta este motivul pentru care noi botezam in Numele lui Isus” (Ibid.,pag.181,184).

Daca in timpul botezului era folosita o formula incorecta, Branham simtea ca convertitul va merge in intuneric. “Dar un botez tritheist, triunitar nu a fost niciodata recunoscut in Biserica Nou Tetamentara… Acum stiti ce sa faceti, nu-i asa; si daca refuzati sa mergeti in Lumina, cand Lumina v-a fost pusa in fata, va intoarceti la intuneric. Adevarat! Amin!”(Ibid., pag.190)

ALTE DOCTRINE

1) Samanta sarpelui: Branham credea ca pacatul Evei din Gradina Edenului (Genesa 3) era de natura sexuala. Dupa Branham, Eva a fost sedusa la o relatie sexuala cu sarpele si a ramas insarcinata cu Cain. El explica: “Iata ce s-a intamplat de fapt in gradina Edenului. Cuvantul spune ca Eva a fost ademenita de sarpe. De fapt ea a fost sedusa de sarpe. A fost atat de aproape de a fi uman, ca samanta lui a putut si s-a unit cu cea a femeii si a facut-o sa conceapa.” (The Original Sin, pag.2,3). Samanta sarpelui a fost Cain si toti descendentii lui. Ei sunt predestinati Iadului. Samanta dumnezeiasca este Set si urmasii lui care au fost descoperiti prin chemarea lor in slujba lui Branham. Un al treilea grup este prezentat de cei care sunt inca in bisericile denominationale, au vointa libera de a alege Raiul sau Iadul. Samanta dumnezeiasca este mireasa lui Hristos si va fi rapita inaintea Necazului cel mare. Denominatiunile sunt sau vor fi in final Semnul Fiarei si cei care raman in ele vor intra in Necazul cel mare.(Dictionary of Penticostal and Charismatic Movements, pag.96)

2) Profetul zilelor din urma: Urmasii lui Branham sustin ca a avut un rol special ca unicul profet al lui Dumnezeu, imputernicit pana la sfarsit. “Acum, sunt chiar fratele tau prin harul lui Dumnezeu. Dar cand ingerul lui Dumnezeu se coboara jos, devine atunci o voce a lui Dumnezeu pentru tine… Dar eu sunt Vocea lui Dumnezeu pentru tine.. Acum, vezi, nu pot sa spun nimic de la mine. Doar ce-mi arata El.”(Footprints on the sand of time, pag.214). Vizitatorul ingeresc i-a spus lui Branham ca o sa-i fie date doua daruri si ca el va restabili adevarul Biblic.

Urmasii lui Branham l-au identificat ca fiind Ilie din Maleahi 4 si ingerul al saptelea din Apocalipsa 10. Vorbind despre el insusi, Branham spunea: ”…deoarece vremea Bisericii Laodiceea este ultima vreme si mesajul ingerului al saptelea,… este cel care va urma sa dezvaluie , prin Duhul Sfant, toate aceste lucruri misterioase… Observati. Acest ultim mesaj al ultimei vremi a bisericii nu este un reformator, el este un PROFET!”(The Seven Seals, pag.144,45).

Dupa urmasii sai, Branham nu este doar un profet, ci este un profet important. “UN OM TRIMIS DE DUMNEZEU. De accea slujba lui William Branham se califica a fi cea a unui profet important si astfel, se implineste Maleahi 4,5 si 6 si Apocalipsa 10:7 ar trebui sa devina din abundenta clara fiecaruia care isi face timp sa conduca chiar si o investigatie scurta…”

RASPUNSUL BIBLIC

1) Doctrina Trinitatii nu poate fi inteleasa pe deplin de omul finit.Oricum, aricare alte puncte de vedere despre dumnezeire, nu vor satisface propria revelare a lui Dumnezeu in Scriptura. Modalismul invata ca este doar o singura Persoana in dumnezeire, functionand prin “moduri” relationale. Cand El este in modul Tatalui, modurile Fiului si Duhului nu sunt functionale. In Matei 3:13-17, Fiul este botezat, Duhul se coboara si Tatal vorbeste. De asemenea, “in numele lui Matei” (Matei 28:19) sau sub autoritatea lui sa nu se limiteze natura dumnezeirii la o singura Persoana, cand are canotatia egalitatii in esenta cu dumnezeirea (2 Corinteni 13:14).

2) Botezul doar in numele lui Isus poate a fost o practica a bisericii din Ierusalim. Oricum, toate manuscrisele textului din Matei 28:19 au formula trinitariana, ca fiind insarcinarea data de Isus. Un document datand din anul 60 A.D., Didache, prescrie formula din Matei (Tatal, Fiul si Sfantul Duh), pentru botezul in biserica. Fara sa se faca referire la formulare, botezul nu este o cerinta pentru rapire sau evitarea Necazului cel Mare. Mantuirea deplina este prin har, prin credinta si nu fapte, cum ar fi botezul (Efeseni 2:8-9).

3) Doctrina samantei Sarpelui este o interpretare improprie a textului din Genesa 3, care este alegoric si arbitrar. Pacatul Evei nu a fost de natura sexuala. Ea a luat un fruct litarar dintr-un pom literar. Adam a luat de asemenea din acelasi fruct ca Eva (Genesa 3:6). Aceasta nu este o referire la un pacat sexual. Doctina samantei Sarpelui limiteaza in mod artificial ispasirea prin rasa sau genetica. In timp ce este adevarat ca cea mai mare parte a umanitatii nu va beneficia de jertfa mortii lui Hristos (Matei 7:13-14), Isus a murit pentru pacatele intregii lumi (1 Ioan 2:2). Rascumpararea prin Hristos nu este limitata la o familie anume sau o anume rasa de oameni.

Doctrina samamtei Sarpelui nu isi are inceputul odata cu Branham. Versiunea doctrinara a lui Branham este paralela cu puctele de vedere rasiste ale unor grupari din interiorul miscarii “Identity” (Identitate) si filozofiile speculative ale lui Sun Myung Moon.

4) In lumina afirmatiilor ca Branham a fost profetul lui Dumnezeu pentru totdeauna, este semnificativ faptul ca a profetit in mod fals ca America va fi distrusa in 1977 (The Seven Church Ages, pag. 322). Branham s-a facut vinovat de profetii false (Deuteronom 18:20-22). In timp ce el a incercat sa o numeasca o prezicere mai degraba decat o profetie (fara sa explice diferenta), el a afirmat cu fermitate ca data din 1977 s-a bazat pe cel de-al treizecilea an al studierii Bibliei si “Inspitatie divina.” Slujirea lui Branham si afirmatiile lui au fost sustinute de asa numitele verificari supranaturale. Oricum, semnele si minunile nu sunt dovezi de necontestat. Multe secte aflate in conflicte si ideologii se lauda cu “dovezi” similare (2 Tesaloniceni 2:9; Matei 12:39, 24:24; Evrei 1:1; 1 Ioan 4:1-3).

preluat de pe Forum Crestin...

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Lun 27 Oct 2008, 00:38

in afara de dat copy paste de pe google ce mai sti ?? imi este mila de tine !
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Lun 27 Oct 2008, 03:34

sam22 a scris:
in afara de dat copy paste de pe google ce mai sti ?? imi este mila de tine !

Iti este mila pentru ca ai convingerea ca voi doar sunteti pe calea buna restul care nu sunt cu Branham sunt pierduti...
Aceste studii documentate sunt ca sa va trezeasca din inselarea in care ati cazut, si sunt atat de clare ca nu se poate ca cineva cine iubeste adevarul si pe Domnul sa nu ia seama...
Dar si cu aceasta scriptura se implineste pas cu pas Domnul zice;
Se vor scula proroci mincinosi si hristosi mincinosi si vor in sela pe multi!!!

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Lun 27 Oct 2008, 06:57

Bramham a spus : “I'm convinced that that very Spirit that you feel, the Holy Spirit that is moving in us, I'm convinced that that's Christ. Amen! I'm convinced that, right now, that This is what I'm looking at, this Circle of Light before me, I'm convinced that's the Holy Spirit! I'm convinced that vision is over my eyes! I know it is. Amen!”

Sunt convins ca insusi acel Spirit pe care voi il simtiti, Duhul Sfant care se misca in noi, sunt convins ca acela este Cristos. Amin! Sunt convins ca in clipa aceastam Acela este El la care eu ma uit, acest cerc de foc dinaintea mea, sunt convins ca este duhul Sfant. Sunt convins ca acea viziune imi acope ochii. Stiu ca e asa.Amin!

Intrebat daca a fost Sfantul Duh care a adus semnele supernaturale si minunile de la intalnirile lui, Branham a raspuns :
“No, my angel does these things!” “I believe that that same Angel anoints us, because It was God.”

NU, ingerul meu face aceste lucruri. Eu cred ca acelasi inger ne sfinteste, pentru ca era Dumnezeu.

RASPUNSUL pentru cotcariile lui B

Galateni 1
6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8.Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9.Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema!

Corinteni 2:11

13. Pentru că unii ca aceștia sunt apostoli mincinoși, lucrători vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos.
14.Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii.
15.Nu este deci lucru mare dacă și slujitorii lui iau chip de slujitori ai dreptății, al căror sfârșit va fi după faptele lor.
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Lun 27 Oct 2008, 10:53

zuum a scris:
tomi a scris:

De acord. Eu de cate ori ma privesc in oglinda imi aduc aminte de cuvintele din Biblie

26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie. (Facerea)

Io sunt om, de asta sunt foarte sigur, deci un pic, un pic chipul din oglinda trebuie ca are ceva din divinitatea care l-a creat.

Un pic din chip sau un pic din caracter? Caracterul se refelecta in chip, nu?
Dar de ce sa fie chipu aducerea noastra aminte si nu caracterul? Chipul se mai schimba insa trasatura de caracter care ne facea sau ne face sa semanam cu Dumnezeu catusi de putin nu cred ca se schimba caci ea nu ne apartine noua!
Chipul este ceva trecator, maine avem o fata a doua zi alta fata dupa un mare soc sau bucurie!
Dumnezeu este mult mai inteligent decat ce am scris eu mai sus si a spus asta oamenilor acum cateva mii de ani bune prin cuvinte care au fost intelese de oameni atunci si sunt intelese de oameni si acum.
Insa eu nu sunt sigur defaopt ce intelegi tu zum? Vad ca mi-ai dat dreptate dar ce ai scris dupa ... nu stiu ce vrea sa arate legat de ce vorbeam....

zuum a scris:

Citat :

pozele celor dragi....pe cei ce-i iubesc mai mult vreau sa-i am mereu in preajma
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Lun 27 Oct 2008, 15:05

tomi a scris:
Un pic din chip sau un pic din caracter? Caracterul se refelecta in chip, nu?
Dar de ce sa fie chipu aducerea noastra aminte si nu caracterul? Chipul se mai schimba insa trasatura de caracter care ne facea sau ne face sa semanam cu Dumnezeu catusi de putin nu cred ca se schimba caci ea nu ne apartine noua!

Dumnezeu are ....caracter???? Shocked Daca are caracter ( ca un om ) inseamna ca are si alte "caracteristici" tot omenesti! De unde se vede ca de fapt omul l-a facut pe Dumnezeu nu Dumnezeu pe om!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mar 28 Oct 2008, 20:56

nu va mai luati dupa ce se scrie despre Branham, mai bine cititi predicile lui in intregime si trageti singuri concluziile.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mar 28 Oct 2008, 21:46

Roxy a scris:
nu va mai luati dupa ce se scrie despre Branham, mai bine cititi predicile lui in intregime si trageti singuri concluziile.

Mai bine citim Scripturile, nu? Mai la..obiect !
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mar 28 Oct 2008, 23:22

zuum a scris:
Roxy a scris:

daca vrei sa-ti faci o parere despre Branham, citeste scrierile lui, nu ce au scris altii despre el, rauvoitori si invidiosi. Daca nu vrei sa-ti faci o parere despre Branham, nu te obliga nimeni sa citesti ceva despre el.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 29 Oct 2008, 05:13

Roxy a scris:
zuum a scris:
Roxy a scris:

daca vrei sa-ti faci o parere despre Branham, citeste scrierile lui, nu ce au scris altii despre el, rauvoitori si invidiosi. Daca nu vrei sa-ti faci o parere despre Branham, nu te obliga nimeni sa citesti ceva despre el.

Scumpa Roxy....habar n-am avut cine este domnul acesta pana ...aici ! Am vazut ca poarta titlu de topic si m-am intrebat de ce e asa de important!!!Am citit...m-am lamurit! Inca un individ cu dereglari psihice destul de serioase. In ce priveste credinta in Isus sau Cuvantul Scripturii nimic nu este mai adevarat, mai potrivit si mai apeoape de Dumnezeu decat citirea Bibliei in mod direct sau participarea la Liturghie!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 29 Oct 2008, 20:37

Liturghia este o chestie total necunoscuta primilor crestini.
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Joi 30 Oct 2008, 00:10

zuum a scris:
Roxy a scris:

da mai bine citim scripturile .... dar bagate un pic in apocalipsa .... intelegi ce citesti? dc nu accepti pe cineva care este legitimat de dumnezeu.... sa iti desluseasca .... si nu el omul .... ci duhul domnului prin acel om.?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   

Sus In jos

W.M.Branham
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 22Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 22  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: