Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 04:36 Scris de Emil Condor

» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
23 brasov sibiu romana frig placut problema comment-143 turism istorie drumetie curiozitati English este Limba jazz nobel Când triste 1
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

W.M.Branham

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 22  Urmatorul
AutorMesaj
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Joi 30 Oct 2008, 06:10

@Roxy a scris:
Liturghia este o chestie total necunoscuta primilor crestini.

Io n-am ambitia sa ma cred printre primii crestini, m-as bucura sa fiu si printre ultimii!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Joi 30 Oct 2008, 06:12

@sam22 a scris:
da mai bine citim scripturile .... dar bagate un pic in apocalipsa .... intelegi ce citesti? dc nu accepti pe cineva care este legitimat de dumnezeu.... sa iti desluseasca .... si nu el omul .... ci duhul domnului prin acel om.?

Mda, eu ma duc la preot ! Cel legitimat prin Sfanta Traditie cea coborata de la apostoli si prin apostoli. Restul sunt profeti mincinosi exact asa cum spune Biblia....nici nu incerca sa comentezi ca n-ai sa nimeresti!
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Joi 30 Oct 2008, 20:04

Traditia e facuta de oameni si este tributara paganismului.
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 31 Oct 2008, 00:34

@zuum a scris:
@sam22 a scris:
da mai bine citim scripturile .... dar bagate un pic in apocalipsa .... intelegi ce citesti? dc nu accepti pe cineva care este legitimat de dumnezeu.... sa iti desluseasca .... si nu el omul .... ci duhul domnului prin acel om.?

Mda, eu ma duc la preot ! Cel legitimat prin Sfanta Traditie cea coborata de la apostoli si prin apostoli. Restul sunt profeti mincinosi exact asa cum spune Biblia....nici nu incerca sa comentezi ca n-ai sa nimeresti!

aiai ... dute linistit/linistita la preotul tau legitimat de traditii ....... eu ma duc la PREOTUL/PROFETUL/INVATATORUL/MANGAIETORUL/SALVATORUL Isus Hristos Dumnezeul adevarat si viata vesnica legitimat de Dumnezeu prin profetul Isaia35.3-5 adica ca El Insusi va veni si ma va mantui .... iar cand El va veni se va intampla ceva !! ce? oki orbilor se vor deschide , urekile surzilor se vor deschide , schiopul va sari ca un cerb si limba mutului va canta de bucurie caci in pustie vor tasni ape si in pustietate paraie. astea fiind spuse sa vedem ce spune biblia in continuaare cand trimisii lui ioan botezatorul sunt trimisi la Isus sa il intrebe daca El este cel care trebuie sa vina sau sa astepte p altul in matei11.4-6 drept raspuns Isus lea zis:"ducetiva de spuneti lui ioan ce auziti si vedeti:"orbi isi capata vederea skiopii umbla , leprosii sunt curatiti , surzi aud morti inviaza si saracilor li se vesteste evanghelia." iar in versetul 6 ne spune ferice de acela pt care Eu nu sunt o pricina de poticnire.CE ZICI EL INSUSI A VENIT SAU ALTCINEVA? ( DAR AICI E GREU .... SI NECREDINTA E MARHAMA CARE ESTE PESTE MULTI ....NU POT INTELEGE CUM ATOTPUTERNICUL DUMNEZEU A PUTUT SA VINA EL INSUSI INTRUN TRUP ASEMENEA NOUA PRINTRE NOI PLIN DE HAR SI INDURARE) SLAVA DOMNULUI CA EU POT SA SPUN CA , CRED DIN TOATA INIMA CA ACEL TRUP NUMIT FIU DE DUMNEZEU ESTE INSUSI DUMNEZEU!
asadar tziaM comentat .... ramane la atitudinea ta sa crezi daca am vb prostii sau nu. ( CU TOATE CA SINCER NU SUNT CURIOS DACA SPUI CA SUNT NEBUN RATACIT SAU BRAHAMIST ..... SAU STIU EU CE ...... ITI SPUN DOAR ATAT .... SUNT CRESTIN SIMPLU ....FARA NICI O CONTINUARE ....... CRESTIN ORIGINAL DACA POT SPUNE ASA)
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 31 Oct 2008, 04:48

@Roxy a scris:

Traditia pagana este tributara paganismului iar traditia crestina, crestinismului. Nu le amesteca.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Vin 31 Oct 2008, 04:52

@sam22 a scris:
aiai ... dute linistit/linistita la preotul tau legitimat de traditii ....... eu ma duc la PREOTUL/PROFETUL/INVATATORUL/MANGAIETORUL/SALVATORUL Isus Hristos Dumnezeul adevarat si viata vesnica legitimat de Dumnezeu prin profetul Isaia35.3-5 adica ca El Insusi va veni si ma va mantui .... iar cand El va veni se va intampla ceva !! ce? oki orbilor se vor deschide , urekile surzilor se vor deschide , schiopul va sari ca un cerb si limba mutului va canta de bucurie caci in pustie vor tasni ape si in pustietate paraie. astea fiind spuse sa vedem ce spune biblia in continuaare cand trimisii lui ioan botezatorul sunt trimisi la Isus sa il intrebe daca El este cel care trebuie sa vina sau sa astepte p altul in matei11.4-6 drept raspuns Isus lea zis:"ducetiva de spuneti lui ioan ce auziti si vedeti:"orbi isi capata vederea skiopii umbla , leprosii sunt curatiti , surzi aud morti inviaza si saracilor li se vesteste evanghelia." iar in versetul 6 ne spune ferice de acela pt care Eu nu sunt o pricina de poticnire.CE ZICI EL INSUSI A VENIT SAU ALTCINEVA? ( DAR AICI E GREU .... SI NECREDINTA E MARHAMA CARE ESTE PESTE MULTI ....NU POT INTELEGE CUM ATOTPUTERNICUL DUMNEZEU A PUTUT SA VINA EL INSUSI INTRUN TRUP ASEMENEA NOUA PRINTRE NOI PLIN DE HAR SI INDURARE) SLAVA DOMNULUI CA EU POT SA SPUN CA , CRED DIN TOATA INIMA CA ACEL TRUP NUMIT FIU DE DUMNEZEU ESTE INSUSI DUMNEZEU!
asadar tziaM comentat .... ramane la atitudinea ta sa crezi daca am vb prostii sau nu. ( CU TOATE CA SINCER NU SUNT CURIOS DACA SPUI CA SUNT NEBUN RATACIT SAU BRAHAMIST ..... SAU STIU EU CE ...... ITI SPUN DOAR ATAT .... SUNT CRESTIN SIMPLU ....FARA NICI O CONTINUARE ....... CRESTIN ORIGINAL DACA POT SPUNE ASA)

Sami, du-te draga unde vezi cu "okii", cine te tine ? Sigur ca esti si original...si mai ales simplu ! Mergi linistit..io zic sa nu mai stai de vorba cu paganii!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Sam 01 Noi 2008, 08:33

@zuum a scris:
@Roxy a scris:

Traditia pagana este tributara paganismului iar traditia crestina, crestinismului. Nu le amesteca.

eu nu le-as amesteca, dar le-au amestecat altii de-a lungul secolelor de a iesit un ghiveci care numai crestin nu este.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Sam 01 Noi 2008, 19:32

@Roxy a scris:
@zuum a scris:
@Roxy a scris:

eu nu le-as amesteca, dar le-au amestecat altii de-a lungul secolelor de a iesit un ghiveci care numai crestin nu este.
Ai dat exact răspunsul pe care am vrut să-l scriu aici, ieri. Duh comun...

zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 02 Noi 2008, 06:47

@Roxy a scris:
@zuum a scris:
@Roxy a scris:

Ai dreptate dar cel putin in discutia asta sa incercam sa nu le amestecam. Wink
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 02 Noi 2008, 07:48

daca vrei sa nu fii tributar in credinta ta unor practici pagane, verifica tot ceea ce crezi cu Scripturile thumb_yello
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 02 Noi 2008, 18:43

@Roxy a scris:
daca vrei sa nu fii tributar in credinta ta unor practici pagane, verifica tot ceea ce crezi cu Scripturile thumb_yello

Depinde ce lapte sugi de la mama! Multi sunt intarcati de mici, altii cresc "in padure" , si inca altii n-au nici un Dumnezeu....e normal ca o data si o data sa inceapa sa "verifice" ceva. Daca au crescut intr-o credinta , o neaga ca e mai "cool" sa fie impotriva. Daca n-au o credinta pana atunci incep sa verifice cataloagele de credinte si sa vada care e a mai adevarata. Important e sa se simta bine.
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 02 Noi 2008, 21:21

ii cheama Domnul la pocainta pe cei merituosi care se afla in Planul Sau si vor intelege ce este placut inaintea Domnului. cum ? prin studierea Cuvantului si calauzirea Duhului.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Lun 03 Noi 2008, 00:07

@Roxy a scris:
ii cheama Domnul la pocainta pe cei merituosi care se afla in Planul Sau si vor intelege ce este placut inaintea Domnului. cum ? prin studierea Cuvantului si calauzirea Duhului.

Cu scuzele de rigoare roxy dar altceva in loc de propozitii plate si clisee repetate ...nu mai ai nimic?
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mar 04 Noi 2008, 00:36

@zuum a scris:
@Roxy a scris:

Cu scuzele de rigoare roxy dar altceva in loc de propozitii plate si clisee repetate ...nu mai ai nimic?

roxy a raspuns de fiecare data scurt si la subiect fara prea multe aberatiii si povesti nemuritoare (gen sf traditie stramoaseasca..pff)..... de fiecare data a spus adevarul biblic fara alte mish mashuri ......... si acum cand vezi si tu zuuuuum ca le da bine ....... si nu mai ai ce zice ......... te pretezi la afirmatii de genul de mai sus.... pacat.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mar 04 Noi 2008, 01:50

@sam22 a scris:
roxy a raspuns de fiecare data scurt si la subiect fara prea multe aberatiii si povesti nemuritoare (gen sf traditie stramoaseasca..pff)..... de fiecare data a spus adevarul biblic fara alte mish mashuri ......... si acum cand vezi si tu zuuuuum ca le da bine ....... si nu mai ai ce zice ......... te pretezi la afirmatii de genul de mai sus.... pacat.

Din astea am mai auzit! Argumente, argumente nu gargara de 2 bani!
Si satanistii sustin ca ei au supt adevarul de la mama lui dar spre deosebire de voi, aduc niste argumente, voi...ioc, nishta, nada un mare zero taiat!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mar 04 Noi 2008, 07:22

@zuum a scris:

Si satanistii sustin ca ei au supt adevarul de la mama lui dar spre deosebire de voi, aduc niste argumente,voi...ioc, nishta, nada un mare zero taiat!

da, si ce argumente au adus satanistii ?! unde ai vazut sau ai citit tu argumentele lor ?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mar 04 Noi 2008, 15:41

@Roxy a scris:
@zuum a scris:

Si satanistii sustin ca ei au supt adevarul de la mama lui dar spre deosebire de voi, aduc niste argumente,voi...ioc, nishta, nada un mare zero taiat!

da, si ce argumente au adus satanistii ?! unde ai vazut sau ai citit tu argumentele lor ?

Pe ale lor le stiu, pe ale tale nu !
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 05 Noi 2008, 00:53

@zuum a scris:
@Roxy a scris:
@zuum a scris:

Pe ale lor le stiu, pe ale tale nu !

daca aici p acest forum nu ai avut argumente cate ai vrut ............ io nu mai zic nimic ......... nu inteleg ........ ce mai vrei?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 05 Noi 2008, 06:09

Sa revenim la subiectul acesta atat de interesant

Citat :
Branham a fost un om simplu, cu 7 clase, si multi il ironizau pt engleza lui din kentucky. Cu toate acestea, Dumnezeu nu s-a rusinat sa-l foloseasca intr-un mod cum n-am mai intalnit decat in Scripturi.

De ce sa-i fie rusine lui Dumnezeu de engleza domnului B, un red neck din Kentucky ???
Au mai fost si altii "folositi" de Dumnezeu in foarte multe alt feluri.

Citat :
Intre acest mare om al lui Dumnezeu, si predicatorii cultelor de astazi sunt diferente enorme: in timp ce Branham facea lucrarea lui Dumnezeu, fara interese materiale, cei de astazi, desi nu fac lucrari precum semne si minuni, strang o multime de bani pentru a trai in desfatari in aceasta lume pacatoasa.

Uite aici s-ar fi potrivit o trimitere la Scripturi...Lucrarea lui Dumnezeu nu inseamna neaparat lecuirea orbilor sau ciungilor ! Un om se naste sau devine orb tot prin vointa lui Dumnezeu!

Un om nu e "mare" doar asa ca-l decreteaza secta pe care a inventat-o chiar el. Un "om mare" este mare pentru toata lumea....un exemplu, Einstein ! Sau Nostradamus!
Nu stim precis a cui lucrare o facea B ....

Citat :

Da, prin fratele Branham, orbii si-au primit vederea, surzii au primit auzul, schiopii au inceput sa mearga. Acestea sunt lucrarile la care Domnul Isus a facut referire cand a spus ca cel care crede, va face si el lucrarile Lui. Amin !
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 05 Noi 2008, 07:27

un om se naste orb ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu prin oamenii lui Dumnezeu, fiind vindecat
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8398
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 05 Noi 2008, 12:08

@Roxy a scris:
un om se naste orb ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu prin oamenii lui Dumnezeu, fiind vindecat

Un om ramane orb prin vointa lui Dumnezeu, ca sa vada ceilalti cum Il iubeste pe Dumnezeu in ciuda faptului ca e orb. Ii pune la incercare credinta orbului sau il intoarce la credinta...Cine poate sti ce urmareste Dumnezeu?...
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
bulache
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 05 Noi 2008, 15:26

Si cum ramane cu hoti si crimnali care la puscarie se pocfaiesc si is sfinti cand ies,dar cum domnul ii scapa de sub observatie ei hop o invart de una si intra inapoi la rugaciuni la parnaie. oh da! thumb_yello
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8398
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 05 Noi 2008, 15:28

@bulache a scris:
Si cum ramane cu hoti si crimnali care la puscarie se pocfaiesc si is sfinti cand ies,dar cum domnul ii scapa de sub observatie ei hop o invart de una si intra inapoi la rugaciuni la parnaie. oh da! thumb_yello

Ramane cum am stabilit! lol!
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zuum

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 05 Noi 2008, 15:45

@Roxy a scris:

N-am stiut ca OAMENII se nasc cum vor ei ! Eu credeam ca Dumnezeu are totul in control, poate ca n-am dreptate ! Dar tu n-ai cum sa ma convingi ca e altfel!
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Mier 05 Noi 2008, 17:25

@Roxy a scris:
@zuum a scris:

N-am stiut ca OAMENII se nasc cum vor ei ! Eu credeam ca Dumnezeu are totul in control, poate ca n-am dreptate ! Dar tu n-ai cum sa ma convingi ca e altfel!

Zuum. Ești pe post de răstălmăcitor?
Roxi nu a scris că oamenii s-ar naște cum vor ei.

Iată ce zice Dumnezeu: [Cine face pe om mut sau surd, cu vedere sau orb? Oare nu eu Domnul?]

Din tot ce a scris Roxi, nu reiese de nicăieri interpretarea pe care ai dat-o tu prin răstălmăcire.
Problema este la tine. Ai o rotiță dereglată ca să șicanezi pe interlocutorii cu care discuți.
Poate ar fi mai de folos să te frînezi de la a mai face poftele celui rău.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   

Sus In jos

W.M.Branham
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 22Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 22  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: