Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 17:35 Scris de dolion

» BANCURI
Astazi la 17:33 Scris de dolion

» Stiri politice internationale
Ieri la 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mier 15 Noi 2017, 18:31 Scris de Anahoret

» Personalitatea zilei
Mier 15 Noi 2017, 14:12 Scris de zaraza26

» ISTORIE DIVERSA
Mier 15 Noi 2017, 14:11 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 13 Noi 2017, 15:07 Scris de Anahoret

» Bășcălia la români
Lun 13 Noi 2017, 14:48 Scris de Anahoret

» Limba română
Lun 13 Noi 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 11 Noi 2017, 08:31 Scris de dolion

» JURNALISM
Vin 10 Noi 2017, 12:44 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Vin 10 Noi 2017, 10:20 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 10 Noi 2017, 09:29 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Joi 09 Noi 2017, 16:31 Scris de Anahoret

» 1 Decembrie 1918
Joi 09 Noi 2017, 16:23 Scris de Anahoret

» Invatamant
Joi 09 Noi 2017, 16:13 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
istorie Când English placut 23 Limba curiozitati este comment-143 sibiu 1 romana brasov problema drumetie frig
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

W.M.Branham

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Sam 04 Oct 2008, 23:55

Chiar că ti se spune, tot nu întelegi! Asa e omul...

Crede în Mine, nu spune crede de Mine, de ceea ce spun Eu! Sesizezi diferenta?
Credinta este în Dumnezeu, nu de Dumnezeu!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 00:14

@Karima a scris:
...vor urma o serie de intrebari...
Acu' depinde ce fel de întrebări: stiu sigur că nu voi răspunde chiar la fiecare dintre ele.
Citat :
cum ,,te manifesti,,?
Bine că ai folosit ghilimelele: Cel ce se manifestă este Dumnezeu, nu eu!
Prin punerea mâinilor - tot ce-i rău iese din trupul bolbav si intră în mâinile mele; cel putin una dintre mâini se resimte câteva zile după aia, apoi totul trece. La început m-am speriat că boala vindecată în cel de lângă mine a intrat în trupul meu si o să rămân asa dar apoi m-am rusinat de necredinta mea si... am stiut că totul o să fie bine.
Citat :
Cum ti-ai dat seama?
Aici pot da un răspuns care nu cred că o să satisfacă: mi-am dat seama prin credintă. Vă amintiti topicul deschis de mine: Credinta dă putere? - doar faceti legătura.
Citat :
Cand?
Câtiva ani buni în urmă.
Citat :
Mare este Dumnezeu,Cel mai Mare,si puterea lui este nemarginita. sunny sunny
Nemărginită, da, nemărginită precum credinta Celui ce a fost în trup ca om. Glorificat să fie El!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 00:25

@Emil Condor a scris:
Chiar că ti se spune, tot nu întelegi! Asa e omul...

Crede în Mine, nu spune crede de Mine, de ceea ce spun Eu! Sesizezi diferenta?
Credinta este în Dumnezeu, nu de Dumnezeu!

Se stie ca orice traducere are alta semnificatie in alta limba,traducerea nu poate fi redata litera cu litera caci daca ai traduce Tanahul litera cu litera ai vedea ce mare diferenta este desi continutul ar trebui sa fie acelasi cu parti (mici mici parti)din Biblie
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 00:26

@Emil Condor a scris:
@Karima a scris:
...vor urma o serie de intrebari...
Acu' depinde ce fel de întrebări: stiu sigur că nu voi răspunde chiar la fiecare dintre ele.
Citat :
cum ,,te manifesti,,?
Bine că ai folosit ghilimelele: Cel ce se manifestă este Dumnezeu, nu eu!
Prin punerea mâinilor - tot ce-i rău iese din trupul bolbav si intră în mâinile mele; cel putin una dintre mâini se resimte câteva zile după aia, apoi totul trece. La început m-am speriat că boala vindecată în cel de lângă mine a intrat în trupul meu si o să rămân asa dar apoi m-am rusinat de necredinta mea si... am stiut că totul o să fie bine.
Citat :
Cum ti-ai dat seama?
Aici pot da un răspuns care nu cred că o să satisfacă: mi-am dat seama prin credintă. Vă amintiti topicul deschis de mine: Credinta dă putere? - doar faceti legătura.
Citat :
Cand?
Câtiva ani buni în urmă.
Citat :
Mare este Dumnezeu,Cel mai Mare,si puterea lui este nemarginita. sunny sunny
Nemărginită, da, nemărginită precum credinta Celui ce a fost în trup ca om. Glorificat să fie El!

Si cum ti-ai dat seama ca poti vindeca?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 00:28

Si by the way ,nu oi fi stiind eu romana la perfectie dar expresia ,,crede de mine,,nu cred ca exista in romaneste
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 00:42

Există!

Crede de mine, de vorbele mele, crede la mine, la ceea ce zic...
Vezi că expresia "crede de mine" se găseste si în dictionarul englez-român on line.
Stiu că nu este frecvent folosită dar... e româneste. Tu ai învătat limba bucuresteană sau româna?!

Întrebi cum mi-am dat seama: ti-am răspuns deja la acea întrebare si am prevenit că unii nu vor fi multumiti de răspuns. Se pare că esti unul dintre nemultumiti. smile
Prima dată s-a întâmplat fără să-mi dau seama că de fapt, aia se întâmpla.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 01:43

@Emil Condor a scris:
Există!

Crede de mine, de vorbele mele, crede la mine, la ceea ce zic...
Vezi că expresia "crede de mine" se găseste si în dictionarul englez-român on line.
Stiu că nu este frecvent folosită dar... e româneste. Tu ai învătat limba bucuresteană sau româna?!

Întrebi cum mi-am dat seama: ti-am răspuns deja la acea întrebare si am prevenit că unii nu vor fi multumiti de răspuns. Se pare că esti unul dintre nemultumiti. smile
Prima dată s-a întâmplat fără să-mi dau seama că de fapt, aia se întâmpla.

Emile,te rog sa ma scuzi dar te contrazici degeaba si chiar rog si pe ceilalati participanti la forum care vor citi aceste randuri sa-si spuna parerea.Expresia crede de mine nu este corecta poti sa cauti si pe aici:http://dexonline.ro/search.php?cuv=de

Cat despre cum ti-ai dat seama ma refeream cum ai inceput,cum a fost prima data,cum ti-ai dat seama ca ai vindecat pe cineva,poate eu nu stiu sa ma exprim sau poate tu nu vrei sa dai prea multe detalii asa cum ai zis.
Mie de exemplu mi se intampla sa o adorm pe fiica-mea cand era mica ,puneam mana pe fata ei si o tineam acolo si doar spuneam de cateva ori acum trebuie sa dormi si ea dormea.Am incercat si cu altii dar nu mergea.
La asta m-am referit,cum ai facut prima data si cum ti-ai dat seama
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 01:57

Nu Karima, nu vreau să contrazic (mai ales "degeaba"!)...

A fost o chestie simplă, de credintă (asa cum spuneam mai sus): am pus mâinile pe cel în cauză si m-am rugat, o rugăciune simplă, din toată inima. Respectiva persoană mi-a spus apoi că totul este perfect, nu mai are probleme - aia a fost deschizătoare de ochi pentru mine. Data următoare am făcut-o cu certitudinea că Dumnezeu o să lucreze, si a lucrat. credinta mea crestea mereu, mereu.
A fost si un caz care în momentul când am pus mâinile pe ea, a început să tipe de durere, a păsit departe de mine si a spus că nu mai vrea nimic: a avut după credinta ei, adică nimic, niciun efect.

PS. Am încercat si la mine însumi dar fără efecte... a rămas la faza de încercare!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 02:04

Frumos ,foarte frumos.Ar fi mai multe de spus dar ma opresc aici.
Dumnezeu sa te aibe in paza lui si sa mareasca binecuvantarile si harul lui asupra ta flower flower
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 02:10

Puteti spune orice, atunci când nu voi dori să răspund doar voi preciza aceea.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 02:13

Vroiam sa te intreb,poti sa vindeci doar atingand locul sau persoana bolnava sau si poti localiza unde este boala?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 02:26

Au fost si unele situatii în care mi-a fost localizată (de Domnul) problema dar... nu este o regulă.
Deci, ar fi corect să răspund NU, la întrebarea ta. Depinde de Dumnezeu...
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 02:55

Dureaza mult o vindecare sau sunt mai multe sedinte?
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 07:59

Emil, eu as dori sa te intreb daca Domnul iti vorbeste prin vedenii cu privire la persoana pe care vrea Domnul sa o vindece prin mainile tale.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 08:06

Interesant e că altcineva (uneori) a avut vedenii despre ce urma iar alteori, niciun fel de preaviz.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 08:12

@Karima a scris:
Dureaza mult o vindecare sau sunt mai multe sedinte?
Încă nu au trebuit "mai multe sedinte" la nimeni. Stiu la ce gândesti - vrei să conduci discutia în alte directii, pentru ca apoi să afirmi că acele vindecări au fost făcute prin alte căi, nu tocmai divine.
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 10:29

eu cred ca vindecarile facute de fratele Emil Condor sunt de la Dumnezeu pentru ca scrie ca unul din semnele celor credinciosi este acela ca isi vor pune mainile peste bolnavi si acestia se vor face sanatosi. Interesant este urmatorul aspect: si W. Branham, cand facea vindecarile, primea boala celui pentru care se ruga pe o mana, si dupa vindecari se simtea foarte obosit, trebuia sa il ajute altii chiar sa si mearga.
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 10:34

Tudor, despre autorul predicii "pilda neghinei", care a facut acele minunate vindecari, nu ne spui nimic ? sunt foarte interesata si nu e numai curiozitate. M-am concentrat asupra discutiilor noastre si am avut acel vis foarte tulburator.
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 11:47

@Roxy a scris:
eu cred ca vindecarile facute de fratele Emil Condor sunt de la Dumnezeu pentru ca scrie ca unul din semnele celor credinciosi este acela ca isi vor pune mainile peste bolnavi si acestia se vor face sanatosi. Interesant este urmatorul aspect: si W. Branham, cand facea vindecarile, primea boala celui pentru care se ruga pe o mana, si dupa vindecari se simtea foarte obosit, trebuia sa il ajute altii chiar sa si mearga.

Ai perfectă dreptate Roxana. Și încă ceva. Fratele Emil nu-și atribuie nici un merit. El face ceea ce este îndemnat de Duhul Domnului. De vindecare au parte doar cei aleși de Domnul.

Fratele Branham deasemeni nu-și atribuia vre-un merit personal.
Adevărații slujitori ai Domnului știu de către Cine sînt conduși, și ale Cui sînt meritele.

Mă bucur că Fratele Emil nu poate fi intimidat de atacurile batjocoritorilor. El este un mădular din Dumnezeu, și Dumnezeu nu se mai lasă batjocorit (Galateni 6:7).

Era de așteptat ca "o moldoveancă" ca tine să-l descopere la timpul potrivit, pentru că un om al lui Dumnezeu nu poate sta ascuns, nici să lucreze în ascuns. El trebuia recunoscut de către cineva, pentru ca lumea să știe prin cine lucrează Dumnezeu.

Nici Isus nu a trebuit să-Și decline singur, la toată lumea, calitatea Sa de Prooroc, și nici nu a spus tuturora că EL este Hristosul. Femeia Samariteancă l-a făcut de cunoscut celor din Samaria, unde a avut loc o adevărată trezire (Ioan 4:7-42).

Citat: ~ Tudor, despre autorul predicii "Pilda neghinei", care a facut acele minunate vindecari, nu ne spui nimic ? sunt foarte interesata si nu e numai curiozitate. M-am concentrat asupra discutiilor noastre si am avut acel vis foarte tulburator.

Păi încă nu știu dacă ai citit și "Ecourile".
Dumnezeu îți va da înțelepciune și tot tu îl vei descoperi.
Cei doi măslini trebuie descoperiți de aceeaș "moldoveancă".
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 12:08

Draga Tudor,
dar de ce spui ca sunt moldoveanca ? La profil nu am afisat nicio localitate.
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 12:57

@Roxy a scris:
Draga Tudor,
dar de ce spui ca sunt moldoveanca ? La profil nu am afisat nicio localitate.

Pentru că este adevărat.
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 13:17

@TUDOR a scris:

Pentru că este adevărat.

imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc. Nu sunt din Moldova, locuiesc in orasul Deva.
Iti spun ca unui frate si ca unui prieten, ai mare grija ce inspiratii primesti, pentru ca Ioan ne avertizeaza:

1 Ioan 4:1 Preaiubiților, să nu dați crezare oricărui duh; ci să cercetați duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu

sper sa nu te superi pe mine. Ma rog Domnului ca pe viitor sa-ti vorbeasca Duhul Sfant si nu alte duhuri.
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 13:33

Nu te-ai prins. Te-am făcut moldoveancă pentru că ai folosit un regionalism din Moldova.
Este vorba de cuvîntul "oleacă". Dar nu-i nici o problemă. Nu mi-am dat seama că n-ai să observi gluma.
Îmi cer scuze dacă te-am deranjat.
Dar tot ție îți cade în sarcină să-l descoperi pe cel care a predicat "Pilda neghinei".
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 15:24

@TUDOR a scris:
Nu te-ai prins. Te-am făcut moldoveancă pentru că ai folosit un regionalism din Moldova.
Este vorba de cuvîntul "oleacă". Dar nu-i nici o problemă. Nu mi-am dat seama că n-ai să observi gluma.
Îmi cer scuze dacă te-am deranjat.
Dar tot ție îți cade în sarcină să-l descoperi pe cel care a predicat "Pilda neghinei".

Nu m-am suparat sau nu m-a deranjat cu absolut nimic, stai linistit, draga Tudor.
Inseamna ca tu esti din Moldova. Nu stiam ca "oleaca" este un regionalism moldovenesc. Se foloseste si aici, oleaca, olecuta.

Eu stiu cine este cel care a predicat "Pilda neghinei", si stiu si ce lucrare are de facut, pentru ca am avut inca un vis, pe langa cel pe care vi l-am povestit.
Cred din toata inima ca cel care a predicat "Pilda neghinei" impreuna cu un alt frate, nu stim cine va fi, sunt cei doi maslini sau cei doi unsi care vor propovadui in ultimele zile ale acestui veac . Unul este deja, cel care a predicat "pilda neghinei" si a facut acele vindecari extraordinare, dar trebuie sa mai apara cineva.
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   Dum 05 Oct 2008, 17:17

Roagă-L pe Domnul să-ți de-a răspunsul tot în vis. Dar nu-l desconspira încă pe primul. Mai bine mai așteaptă o predică sau chiar două, de acelaș predicator. Trebuie să vezi dacă Domnul dorește să-l facă de cunoscut acuma sau mai tîrziu. Sînt convins că Domnul te va îndemna la momentul potrivit, cam în acelaș mod cum a simțit și Samariteanca pentru a-L face de cunoscut pe Domnul în Samaria.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: W.M.Branham   

Sus In jos

W.M.Branham
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 22Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: