Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 04:36 Scris de Emil Condor

» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
triste 23 romana 1 Limba istorie jazz frig comment-143 sibiu curiozitati Când brasov nobel este drumetie English problema turism placut
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 23 Noi 2011, 01:19

@dolion a scris:
Ma uimesti, Emil... felicitari!
Ce să zic frate? Nu stiu! Nu stiu ce să zic. Sau stiu dar te las pe tine... că le zici bine. Very Happy
Multumesc pentru felicitări dar... crezi că e meritul meu?
Referitor la asta am să scriu ultima strofă din poezia „Iubesc Cuvântul”:

Mi-a dat Isus, bunul Părinte
Un dar să-l folosesc mereu,
El face pana mea să cânte;
Glorificat să fii, Tu, Dumnezeu!

EC - 30 Nov. 2004

Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 23 Noi 2011, 01:25

Mihaela a scris:
Emil mwah! hug Extraordinar de frumos si adevarat! thumb_yello flower aplauze
Mihaela mwah! hug Mă bucur tare mult că ti-a plăcut. floare
Voi încerca să mai pun aici si alte creatii semnate EC.
Totodată am intentia să compun ceva special despre voi, cu voi, prietenii mei dragi de la Popas.
Dumnezeu să ne ajute!

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 23 Noi 2011, 11:06

@Emil Condor a scris:

Totodată am intentia să compun ceva special despre voi, cu voi, prietenii mei dragi de la Popas.
Dumnezeu să ne ajute!
mwah! hug Dumnezeu sa te ajute si pe tine, dragul nostru!
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1331
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Sam 26 Noi 2011, 01:33

@Emil Condor a scris:
Ca sa întelegi Isaia 48:09 citeste pâna la versetul 11, apoi încearca un pic sa le unesti, ca toate în Biblie merg împreuna într-o deplina unitate
De ce pana la 11?
Oricum, punctul pe care eu il ridic, cu dragostea, nu e cu Scriptura, ci cu interpretarea pe care o fortati. Si pentru ca "în Biblie merg împreuna într-o deplina unitate", luati de unde nu este, fortand atat Scriptura si limba romana cat si logica!
Dragostea de sine se numeste egoism, si nu este de apreciat, ci de condamnat. Iar daca Scriptura ar avea textele pe care le sustineti, tot nu au sens decat in inteles trinitar. In inteles "manifestar", dragostea devine egoism. E atat de simplu.
No acuma, sa vedem Isaia 48:11, traducerea Cornilescu:
Citat :
Isa 48:11 Din dragoste pentru Mine, din dragoste pentru Mine vreau sa lucrez! Caci cum ar putea fi hulit Numele Meu? Nu voi da altuia slava Mea.
Problema aici e de traducere. Vers. 11 e o repetare a vers. 9. care zice, in aceasi traducere:
Citat :
Isa 48:9 Din pricina Numelui Meu, sînt îndelung rabdator, pentru slava Mea Ma opresc fata de tine, ca sa nu te nimicesc.

Nu este pentru prima data pe forumul asta, se face confuzie intre Scriptura si traducerea Cornilescu. Ori Cornilescu nu are cea mai potrivita traducere aici.
De ex:

ESV a scris:
Isa 48:11 For my own sake, for my own sake, I do it, for how should my name be profaned? My glory I will not give to another.
Care nu e tot una cu dragostea de sine. Dimpotriva, ceea ce Dumnezeu afirma e ca El va ramane credincios celor promise, nu din cauza poporului evreu, care l-a inselat, ci numai din cauza ca El nu se poate nega pe Sine, si va ramane credincios promisiunilor facute, in ciuda tradarii poporului. (si nu, versetul 6 nu mi se adreseaza, oricat mi-ar place sa fie un verset cu numele meu; se adreseaza poporului evreu)

Citat :
La un moment dat mi-ai creat impresia ca posezi învataturi adeventiste dar am alungat acel gând de la mine.
Cum asa?
Citat :
Acum, dupa viziunea ta despre cele spirituale pari a fi un baptist: doar ei cred 10% din Biblie, restul de 90% fiind nepotrivit crezului lor.
Cum asa?

Citat :
Când vorbesti de algoritm gnostic, vezi ca la 2 Corinteni 3:6 spune ceva despre litera care omoara si Duhul ce da viata. Poti asimila acel adevar? Încep sa ma îndoiesc... Dumnezeu e Duh si poate fi înteles deplin doar prin duh, adica duhovniceste - asta nu este exprimare gnostica, ci biblica.
Pe cale duhovniceasca pot fi patrunse cele mai adânci taine ale lui Dumnezeu, asa spune Pavel, dar Ciprian nu e de acord! Pentru el Biblia e litera moarta, iar Isus spune ca toate cuvintele Lui sunt duh si viata. Oricum, nu pentru toti!
Afirmatiile de mai sus sunt defectoase din toate punctele de vedere, logic si "duhovnicesc" (si am sa ignor atacul la persoana):
1. Cum trebuie eu sa inteleg cele de mai sus, in litera sau in duh?Cum sunt ele formulate, in litera sau in duh? E evident ca litera nu omoara, pentru ca este tocmai litera care ma face sa inteleg sensul versetului, si de care Pavel se foloseste. E ca si cum as spune "nu pot sa vorbesc/ scriu nici macar un cuvant in romaneste". Ori ca sa ma folosesc de altceva de care am dat pe forum: "Nu exista adevar absolut!"
2. Prin urmare, este Pavel neconsecvent? NU, Emil este!
In primul rand, Pavel nu vorbeste despre Biblie, nici macar despre VT, ori Tora, macar, ci se refera la Lege si la cei care si-au pus speranta in ea, ca sa-i salveze. Ori Legea nu poate salva, doar condamna la moarte, iar textul asta, 2Cor. 3:6, si tot capitolul, este raspuns la intrebarea din 2:16.
Noul legamant= Duh=Noul Testament (Ioan 6:63)de care vorbeste Pavel e Evanghelia, iar slova e Legea, nu Scriptura! Ca asa stau lucrurile, e cat se poate de evident, citind negru pe alb, in limba romana, versetele care urmeaza versetului 6, asa dupa cum am fost cu totii invatati in scoala sa citim, nici un algoritm spiritual necesar.
3. Nu eu nu am afirmat ca Biblia este litera moarta, ci...Emil! Va calcati singur pe picioare, si mai apoi strigati fault! E cazul sa va stabiliti pozitia.

Citat :
Referitor la finalul mesajului tău, acolo unde atingi subiectul „Dictionar”, când te referi la Dumnezeu, la Emil Condor si le amesteci (nu stiu cu ce scop!!!), nici nu vreau să mă exprim, e totul o aiureală

Nu amestec nimic! E cat se poate de clar. Noi romanii vorbim romaneste, nu condoriceste. Cuvintele ca atare au anumite sensuri stabilite inca din-nainte de a ne naste noi, mai toate de sute sau mii de ani. Ba mai mult, exista carti de gramatica a limbii romane, cat si dictionare. Toate astea stabilesc sensurile si cum ne folosim de ele cuvinte.
Prin umrare, cand deschid o Biblie in romaneste, ma astept sa gasesc cuvinte romanesti, cu sensuri romanesti.
Aiureala e sa vezi sinonime, sensuri, deduceri si inferente unde nu sunt, si sa le numesti intelegere duhovniceasca!
Cu ce autoritate?
Intelesul asta "duhovnicesc" e doar eschivare.
Martorii au intelesuri duhovnicesti cand vad in Scripturi organizatia lor, din Brooklin, New York. Isus Insusi vorbeste de ei! Tot asa, pentru ca "slova" omoara, au intelesuri aparte pentru invataturile Domnului.
Mai apoi, Biserica Catolica a fost in conflict cu Luther pe tema asta. Catolicii si Papa au declarat si ei ca "slova" omoara, cand Luther le-a pus Scriptura in fata (d'aia protestantii au trebuit sa invete greceste si evreeste inainte de a traduce in germana Scriptura).
Toate intelesurile asta spirituale, ascunse nu se intalnesc in Scriptura, ci doar la gnostici, cum zic. Si in Zohar/ Kabbalah

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Sam 26 Noi 2011, 01:48

Citat :
Ca exemplu ia viata lui Isus pe pământ, ca Fiu al Omului: mereu, mereu le-a vorbit oamenilor în mod spiritual, în pilde si multi nu pricepeau imediat, dar în final ajungeau si acolo (la pricepere). Cum a spus Isus în perioada când urma să plece acolo unde a fost mereu (adică în Tatăl): „v-am vorbit în pilde, acum vă voi vorbi deslusit...” Ce zici de asta? Vorbele lui Isus nu erau chiar atât de „negru pe alb” cum unii îsi imaginează.
1.De ce Hristosul a vorbit in pilde este clar aratat, negru pe alb in Scripturi, si nu e nevoie de nici un algoritm pentru a intelege motivul pentru care Hristos a vorbit cum a vorbit.
2. Noi, restul omenirii, nu suntem farisei.
3. In Scriptura, Dumnezeu se desopera, nu se ascunde dupa ghicitori, ca la pagani!
Citat :
Dumnezeu în primul rând este trăire, nu se dau examene (negru pe alb) pentru a fi admisi în El, nu se dau note, ci se trăieste. Si ceea ce voiam să spun e (tin'te bine că nu găsesti informatia asta în Biblie si sustine oarecum, ideea lui Zuum!), poti intra în Dumnezeu si fără să stii Biblia, fără acel „negru pe alb” ce-l sustii atâta. Te shochează? Atunci... meditează.
Ce inseamna cele de mai sus? Trebuiesc intelese "negru pe alb" sau au anume inteles, aparte?
Ce inseamna "traire"? E "negru pe alb":

DEX a scris:
TRĂÍRE s. f. 1. Faptul de a trăi; viețuire. 2. Proces sufletesc, experiență sufletească (trăite cu intensitate). 3. Metodă metafizică de cunoaștere care pretinde că se poate ajunge la cunoașterea întregii realități pe baza experienței psihice subiective; totalitatea proceselor psihice care servesc ca mijloc de cunoaștere, ale acestei metode. – V. trăi.
sau "nu-i chiar asa?"
Cat despre povestea cu Zum:
L-am citit cu teoria lui, si practic se rezuma la Povestea Drobului de Sare a lui Creanga. Sa faci o intreaga teorie pe asta e ridicol si inutil.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Sam 26 Noi 2011, 03:14

Ciprian,

Ai câteva afirmatii frumoase în sustinerea dragostei, să nu crezi că nu apreciez ceea ce scrii, chiar dacă nu sunt de acord cu toate, si e normal să fie asa, gândesc eu.

Am mers prin mai multe traduceri biblice si, ce pot să spun decât că... sunt multe atât de diferite!
Tu ai vrea să cred că English Standard Vesion de unde ai citat Isaia 48:11 e cea mai bună traducere?
Dă-mi voie să nu fiu de acord, iar asta nu doar de dragul contrazicerii. No, no!
Am căutat în acea Biblie versetele pe care se bazează sustinătorii trinitătii si care nu au fost în manuscrisele originale: sunt acolo, deci nu putem acorda încredere deplină respectivei traduceri. Scuze, dar nu pot să cred o traducere ce sustine trei dumnezei atotputernici, atoatestiutori, toti trei mântuitori (unici!).
Oricum, voi continua să caut un răspuns mai bun la cele scrise în Isaia 48 si când voi găsi îti voi reaminti că trăiesc si caut... caut... caut. Cine caută găseste, nu-i asa?

În ce priveste logica noastră (chiar cu toate dictionarele în mână!) nu se potriveste cu logica lui Dumnezeu - Cuvântul spune asta, NU TU SAU EU. Noi nu putem schimba ce Dumnezeu afirmă. Bineînteles că tu spui despre mine că eu schimb, fortez, iar eu sunt convins că tu schimbi prin lipsă de întelegere. Cine are dreptate? smile
Si încă un lucru: puterea lui Dumnezeu e în Spirit, nu în literă, iar aceea nu o vom întelege niciodată doar cu ajutorul literei, ci în mod spiritual - unde-Si are puterea, acolo trebuie căutat.

La celelalte puncte atinse de tine voi reveni mai târziu - acum, mintea mea, sufletul meu sunt acaparate de alte lucruri foarte importante în viata mea.

Să ne auzim cu bine!

Ciprian

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Sam 26 Noi 2011, 06:41

@Emil Condor a scris:
La celelalte puncte atinse de tine voi reveni mai târziu - acum, mintea mea, sufletul meu sunt acaparate de alte lucruri foarte importante în viata mea.
Nici nu mi-ar trece prin cap forumul sa fie prioritate.
Citat :
Num 6:24 ,Domnul să te binecuvinteze, și să te păzească!
Num 6:25 Domnul să facă să lumineze Fața Lui peste tine, și să Se îndure de tine!
Num 6:26 Domnul să-Și înalțe Fața peste tine, și-să-ți dea pacea!
Despre Isaia 48, am luat prima traducere care o am in computer. Toate insa, inclusiv varianta originala, si cea evreeasca-JPS- traduc la fel. Dupa cum si traducerea ortodoxa BOR. Numerele care insotesc anumite traduceri sunt cele dupa care sunt catalogate in diferite dictionare. In cazul nostru, "sake" se traduce:
H4616
מען
ma‛an
BDB Definition:
1) purpose, intent
1a) for the sake of
1b) in view of, on account of
1c) for the purpose of, to the intent that, in order to conjunction
1d) to the end that
Part of Speech: substantive
A Related Word by BDB/Strong’s Number: from H6030
Same Word by TWOT Number: 1650g
Sau
H4616
מען
ma‛an
mah'-an
From H6030; properly heed, that is, purpose; used only adverbially, on account of (as a motive or an aim), teleologically in order that: - because of, to the end (intent) that, for (to, . . . ‘s sake), + lest, that, to.

Isa 48:11

Citat :
(ESV) For my own sake, for my own sake, I do it, for how should my name be profaned? My glory I will not give to another.

(HOT+) למעניH4616 למעניH4616 אעשׂהH6213 כיH3588 איךH349 יחלH2490 וכבודיH3519 לאחרH312 לאH3808 אתן׃H5414

(JPS) For Mine own sake, for Mine own sake, will I do it; for how should it be profaned? And My glory will I not give to another.

(KJV) For mine own sake, even for mine own sake, will I do it: for how should my name be polluted? and I will not give my glory unto another.

(KJV+) For mine own sake,H4616 even for mine own sake,H4616 will I doH6213 it: forH3588 howH349 should my name be polluted?H2490 and I will notH3808 giveH5414 my gloryH3519 unto another.H312

(KJVA) For mine own sake, even for mine own sake, will I do it: for how should my name be polluted? and I will not give my glory unto another.

(LITV) For My sake, for My sake, I will act; for how is it defiled? And I will not give My glory to another.

(RDCT) Din dragoste pentru Mine, din dragoste pentru Mine vreau să lucrez! Căci cum ar putea fi hulit Numele Meu? Nu voi da altuia slava Mea.

(ROB) Pentru Mine, și numai pentru Mine o fac; oare cum voi îngădui ca numele Meu să fie pângărit? Nimănui nu voi da slava Mea!

Citat :
Scuze, dar nu pot să cred o traducere ce sustine trei dumnezei atotputernici, atoatestiutori, toti trei mântuitori (unici!).
Nici una dintre cele de mai sus nu sustin asa ceva. Nici nu cred ca exista o astfel de traducere.
Trinitatea nu e triteism.
Citat :
În ce priveste logica noastră (chiar cu toate dictionarele în mână!) nu se potriveste cu logica lui Dumnezeu - Cuvântul spune asta
Desigur ca logica noastra nu se potriveste cu cea divina. Dar asta nu pentru ca Dumnezeu nu se foloseste de logica, ori pentru ca nu este logic. Logica noastra, ca si orice in ce ne priveste, este imperfecta, defectuoasa, pe cand cea a lui Dumnezeu este perfecta, dupa cum e El. Dar logica logica ramane, iar Dumnezeu ne cheama sa apelam la ea.
Citat :
Si încă un lucru: puterea lui Dumnezeu e în Spirit, nu în literă, iar aceea nu o vom întelege niciodată doar cu ajutorul literei, ci în mod spiritual - unde-Si are puterea, acolo trebuie căutat.
Inteleg. Insa cautarea asta sa nu ne duca in ratacire. Dumnezeu nu se contrazice. Ceea ce e scris e pentru noi, ca si calauza. Minunile nu sunt o garantie a prezentei divine, si nici o alta evanghelie, sprijinita de orice "dovezi" nu pot sa contrazica "slova," ce e scris.
Sa ne "vedem" cu pace!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Dum 27 Noi 2011, 02:52

Zic sa dau și eu o interpretare a versetului cu pricina:

(RDCT) Din dragoste pentru Mine, din dragoste pentru Mine vreau să lucrez! Căci cum ar putea fi hulit Numele Meu? Nu voi da altuia slava Mea.

(ROB) Pentru Mine, și numai pentru Mine o fac; oare cum voi îngădui ca numele Meu să fie pângărit? Nimănui nu voi da slava Mea!

După cum am observat, voi când vreți să explicați un verset, apelați imediat, la Biblia in limba engleză. Probabil că eu nu mi-am dat seama încă, că după ce a fost descoperit Vechiul Testament original, scris in limba ebraică, a fost tradus imediat, de cei 70 sau 72 de învățați în Alexandria din Egipt, in limba engleză!!!
Asa că cel mai autentic text al V.Testament, este traducerea în limba engleză.
Eu însa care trăiesc aici în Grecia și nu știu engleza, bâjbâi și eu cautând prin întuneric în traducerea a V.Testament, în limba greaca a Septuagintei.
De acea, zic sa va expun și eu părerea mea în legătura cu traducerea versetului acesta:
Deci în limba greaca antica, versetul este scris cu litere majuscule și este acesta:

ΕΝΕΚΕΝ ΕΜΟΥ ΠΟΙΗΣΩ ΣΟΙ, ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΟΝ ΟΝΟΜΑ ΒΕΒΗΛΟΥΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΞΑΝ ΜΟΥ ΕΤΕΡΩ ΟΥ ΔΩΣΩ.

Traducerea motamo este:

ΕΝΕΚΕΝ = Din cauza...ΕΜΟΥ = a mea...ΠΟΙΗΣΩ = voi face...ΣΟΙ= ție...ΟΤΙ= deoarece...ΤΟ ΕΜΟΝ = al meu...ΟΝΟΜΑ=Nume...ΒΕΒΗΛΟΥΤΑΙ= se spurcă...ΚΑΙ= și...ΤΗΝ ΔΟΞΑΝ =Slava...ΜΟΥ= mea...ΕΤΕΡΩ =altuia...ΟΥ =nu...ΔΩΣΩ=voi da.

Ceea ce înseamna că în traducerea liberă versetul spune:

Din cauza Mea, iți voi face acest lucru ție, deoarece Numele Meu se spurcă, si Slava Mea altuia nu o voi da.
Ma scuzați de deranj!!!

http://www.kalvesmaki.com/LXX/

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:SnRWg0KXqi4J:ro.wikipedia.org/wiki/Septuaginta+&cd=1&hl=ro&ct=clnk
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Dum 27 Noi 2011, 17:31

Dia, multumim pentru traducerea din greacă! Apreciem!
Eu am aici Biblia în Greek - English si nu am deschis-o!
Despre dragoste nu avem cuvinte destule să o zugrăvim. Atât cât putem, încercăm... smile

zaraza26

Numarul mesajelor : 8398
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mar 13 Dec 2011, 10:13

Si adevar, si dragoste, aici:
- Intru totul de acord...
(primit pe mail)

"Iata care sunt cele zece lectii invatate de Doreen Virtue de la ingeri:

1. Traieste in integritate. Ingerii mi-au spus: „Petrece-ti timpul facand activitati care se potrivesc cu cele mai inalte intentii ale tale. Renunta la lucrurile pe care intuitia ta te indeamna sa renunti. Acele lucruri fie se vot vindeca, astfel incat sa te bucuri de ele ori altfel, activitatea va pica de la sine.”

Ingerii m-au indemnat sa-mi ascult inima. M-au asigurat ca voi fi in siguranta daca refuz munca care nu se potriveste adevaratelor mele intentii. Am descoperit rapid ca ingerii aveau dreptate!

2. Nu exista decat ACUM. „Esti complet si intreg acum. Nu-ti arunca ochii asupra a ceea ce-ti poate aduce ziua de maine – asta ar implica ca esti imperfect sau iti lipseste ceva acum, si ca vei fi complet atunci cand ceva exterior apare in viata ta intr-un viitor.”

Cand ingerii mi-au spus acestea, am realizat ca eu traiam pentru viitor. Ma concentram pe ceea ce ziua de maine mi-ar fi putea aduce, si nu pe binecuvantarile din prezent. Acum fac o „lista de recunostinta” mentala in fiecare seara.

3. Tot conflictul este in interiorul mintii tale. „Orice conflict pe care il vezi sau il experimentezi in lumea exterioara este o proiectie a egoului tau. In realitate, lumea este in pace si tu iti proiectezi frica de pace asupra lumii. Tu nu vrei sa-ti rezolvi conflictul interior, dar vrei sa-l indepartezi de tine. Asa ca-l proiectezi asupra altor oameni si crezi ca „ei” sunt cei care iti cauzeaza disconfortul. Alti oameni sunt neutri, tablite goale pe care tu le colorezi cu propriile semnificatii si definitii. Apoi, reactionezi de parca aceste culori si definitii ar fi reale. Alti oameni, in schimb, te trateaza in felul in care te astepti, intr-o profetie de auto-indeplinire.”

In timp ce ingerii imi explicau acestea, am realizat cat de des i-am permis fricii sa-mi creeze momente dureroase. Dar intotdeauna am avut puterea de a alege gandurile si sentimentele pe care eu le-am atribuit situatiilor.

4. Purifica-ti dieta. „Toata hrana are vibratie si tu vrei sa vibrezi la fel de inalt si de fin cu frecventa la care rezonezi. Hraneste-te cu fructe si legume proaspete, nuci si cereale integrale, deoarece au cele mai inalte frecvente vibrationale. Evita carnea, produsele lactate, alcoolul, zaharul, ciocolata si cofeina, care au cele mai scazute vibratii. Si aminteste-ti ca esenta tuturor alimentelor pe care le mananci te afecteaza mult timp dupa ce mancarea se digera.”

In momentul in care ingerii mi-au spus de lectia a patra, dieta mea era deja destul de sanatoasa. Renuntasem la carne rosie si alba si la alcool. Totusi, mai era loc de imbunatatiri, asa ca am urmat sfaturile ingerului meu pazitor si am adoptat o abordare alimentara Vegan. Imbunatatirea aspectului si energiei a fost radicala si imediata! In loc sa simt ca-mi lipseste ceva, alegerea unei alimentatii mai sanatoase era usoara si naturala.

5. Nu da pentru a primi. „Renunta la a mai planifica rezultatele pe care le astepti ca urmare a ceea ce daruiesti. Vei primi rezultate pentru ca ai daruit; aceasta este o lege universala. Dar nu depinde de tine felul in care cauza si efectul vor circula. In plus, daca vei astepta ceva in schimb, n-ai oferit in realitate nimic. In schimb, retii darul in constiinta ta, asteptand sa primesti ceva inainte ca tu sa-l eliberezi complet.”

Inca o data, m-am simtit jenata in timp ce ingerii vedeau in strafundurile sufletului meu. Stiau ca sunt o persoana generoasa. Totusi, trebuia sa recunosc ca daruiam uneori cu dorinta de a primi ceva in schimb. Cu o incredere totala in ingerii mei, am decis sa renunt la toate legaturile atasate de darurile mele pentru ceilalti. Aproape imediat, am inceput sa primesc recompense surprinzatoare, cum ar fi noi propuneri de afaceri si experiente minunate cu prietenii.

6. Petrece timp de unul singur in natura. „Sunetele si mirosurile naturii sunt invizibile, asa ca iti poarta mintea spre taramul invizibil al spiritului, unde lucrurile vibreaza mai inalt si mai rapid decat materia. Exista proprietati vindecatoare in natura. De asemenea, exista ingeri ai naturii foarte reali. Le poti cere acestor ingeri ai naturii sa te vindece. A sta in natura te ajuta sa te adaptezi ritmului natural al pamantului si asa cum sincronizarea si ciclurile fac parte din tot, tu te vei sincroniza cu ritmul vietii.”

La indemnul ingerilor, m-am indepartat de biroul meu si am inceput sa-mi petrec orele pranzului afara. Aerul proaspat, razele de soare si parfumul florilor m-au ajutat sa patrund la niveluri mai profunde. Stau afara si ii rog pe ingerii naturii sa ma inconjoare.

7. Detaseaza-te de materie. „Atunci cand esti atasat de materie in gand, ramai atasat de produsele mintii egoului si astfel ramai atasat de ego. Nu exista cale de a scapa de aceasta lege.”

Ingerii mei mi-au clarificat ca nu exista nimic rau in lucrurile materiale. Materia e neutra, conform cu ingerii. Ei de asemenea realizeaza ca oamenii au nevoi materiale, cum ar fi mancarea, imbracamintea si adapostul. Dar cand idolatrizam aceste lucruri materiale – cum ar fi gandirea continua la bani si posesiuni – ne concentram asupra naturii noastre inferioare si nu asupra sinelui nostru superior.

8. Nu judeca. „Ii judeci pe altii ca o metoda de a te apara pe tine insuti, pentru a-i tine departe de tine, astfel incat sa nu te apropii de ei si sa te ranesti. Dar ti-am spus ca nu e nevoie sa te gandesti la siguranta ta. Tu esti in siguranta, iar un tipar de gandire de ingrijorare covarsitor in ceea ce priveste securitatea ta, poate aduce exact ceea ce te temi in viata ta.”

Ingerii au explicat ca atragem spre noi lucrurile la care ne gandim. Daca ma gandesc in mod obsesiv la pericolul fizic si emotional, creez un climat in care cele mai teribile temeri se adeveresc. Prin exercitiu, am inceput sa observ momentele in care ii judecam pe ceilalti oameni. Am inceput sa-mi eliberez temerile catre ingeri si am descoperit ca obiceiul de a judeca a disparut treptat.

9. Traiesti acolo unde constiinta ti-e focalizata. „Daca ai un gand neiubitor sau lipsit de iubire – competitie, invidie, grija – simti durere. Tu ESTI constiinta ta si simti efectele locului in care iti este focalizata constiinta. Tu nu-ti doresti durere. Asa ca, alege sa dai luminii toate gandurile tale neiubitoare.”

La inceput, aceasta lectie a fost dureroasa. Intotdeauna am crezut ca circumstantele din exterior imi influentau fericirea. Si totusi, ingerii insistau ca lucrurile stau invers si ca gandurile mele erau cele care colorau lumea. Ei mi-au spus ca fericirea mea nu era legata de ceea ce aveam, ci de ceea ce gandeam.

10. Slaveste-l pe Dumnezeu in toate. „Nu cauta slava pentru tine insuti. In esenta, totusi, atunci cand il slavesti pe Dumnezeu, tu slavesti acea parte din tine care este una cu Dumnezeu. Prin slavirea Sa, stai departe de starea ta de ego si te centrezi pe constiinta sinelui tau superior.”

Initial, lectia mea m-a umilit. Dar inainte de a aluneca in sentimente de rusine, ingerii mei mi-au oferit un sprijin, amintindu-mi ca – deoarece sinele meu adevarat este una cu Dumnezeu – imi laudam adevaratul „eu” de fiecare data cand il slaveam pe Dumnezeu.

Cele zece lectii sunt acum parti permanente ale vietii mele. Atunci cand clientii mei imi fac complimente in privinta claritatii indrumarii Divine pe care o primesc in timpul sedintelor noastre, le spun:

„Va multumesc, insa tot meritul le apartine lui Dumnezeu si ingerilor. Ei m-au invatat cum sa primesc indrumarea Divina. Meritul meu este ca urmez aceasta indrumare, deoarece – multumita lor – sunt acum un foarte bun ascultator.”

am gasit sursa
http://reiki-angels.com/2011/12/03/zece-lectii-invatate-de-la-ingeri/

Reiki nu este ceva 100% bun, dar, ca orice de pe pamant, contine si multe lucruri bune.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mar 13 Dec 2011, 13:13

@zaraza26 a scris:
Si adevar, si dragoste, aici:
- Intru totul de acord...
(primit pe mail)

"Iata care sunt cele zece lectii invatate de Doreen Virtue de la ingeri:

Reiki nu este ceva 100% bun, dar, ca orice de pe pamant, contine si multe lucruri bune.

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 14 Dec 2011, 01:30

@zaraza26 a scris:
Si adevar, si dragoste...
Uneori cele două sunt atât de asemănătoare, aproape identice că poti credea că, de fapt sunt una si aceeasi, doar numele diferă.

zaraza26

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 14 Dec 2011, 12:55

@Emil Condor a scris:
@zaraza26 a scris:
Uneori cele două sunt atât de asemănătoare, aproape identice că poti credea că, de fapt sunt una si aceeasi, doar numele diferă.

Cand am gasit topicul asta, singurul potrivit, cred eu, pentru ce voiam sa postez, m-am gandit la acestea doua in lumina noilor informatii. Am zis asa, ca: stiu ca Dumnezeu este iubire, El este numai Iubire, frecventa pe care ESTE, este frecventa iubirii. Adevarul e in Iubire. Cam asa vad lucrurile acum. smile
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 14 Dec 2011, 14:33

@zaraza26 a scris:
... stiu ca Dumnezeu este iubire, El este numai Iubire, frecventa pe care ESTE, este frecventa iubirii. Adevarul e in Iubire. Cam asa vad lucrurile acum. smile
desi am zis ca nu ma mai leg. Nu este chiar asa. sa te fereasca Dumnezeu de bataia Lui! Ca vezi tu ...:keep normal: nu se poate(2)
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 14 Dec 2011, 22:19

@zaraza26 a scris:
@Emil Condor a scris:
@zaraza26 a scris:

Cand am gasit topicul asta, singurul potrivit, cred eu, pentru ce voiam sa postez, m-am gandit la acestea doua in lumina noilor informatii. Am zis asa, ca: stiu ca Dumnezeu este iubire, El este numai Iubire, frecventa pe care ESTE, este frecventa iubirii. Adevarul e in Iubire. Cam asa vad lucrurile acum. smile

E corect ce ai scris: Dumnezeu este iubire----El este numai Iubire.
Frecventa pe care ESTE, este frecventa iubirii. Asta e mai greu de explicat. Ca sa fiu mai clar, e mai greu de înțeles, nu de explicat.

Adevărul e in Iubire. Da, dar e posibil ca Adevărul sa nu fie totdeauna exprimat sau manifestat, prin iubire. Ci prin dreptate, echitate, unde uneori poate sa fie chiar aspra si neplăcuta, nepărtinitoare.

Pot sa dau si un exemplu, unde de dragul adevărului, Apostolul Pavel la certat pe Apostolul Petru in public:

13 Împreună cu el au început să se prefacă și ceilalți Iudei, așa că pînă și Barnaba a fost prins în lațul fățărniciei lor.

14 Cînd i-am văzut eu că nu umblă drept după adevărul Evangheliei, am spus lui Chifa în fața tuturor: „Dacă tu, care ești Iudeu, trăiești ca Neamurile, și nu ca Iudeii, cum silești pe Neamuri să trăiască în felul Iudeilor?”
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 15 Dec 2011, 13:19

@Diaporevomenos a scris:

E corect ce ai scris: Dumnezeu este iubire----El este numai Iubire.
Frecventa pe care ESTE, este frecventa iubirii. Asta e mai greu de explicat. Ca sa fiu mai clar, e mai greu de înțeles, nu de explicat.

Adevărul e in Iubire. Da, dar e posibil ca Adevărul sa nu fie totdeauna exprimat sau manifestat, prin iubire. Ci prin dreptate, echitate, unde uneori poate sa fie chiar aspra si neplăcuta, nepărtinitoare.

Pot sa dau si un exemplu, unde de dragul adevărului, Apostolul Pavel la certat pe Apostolul Petru in public:

13 Împreună cu el au început să se prefacă și ceilalți Iudei, așa că pînă și Barnaba a fost prins în lațul fățărniciei lor.

14 Cînd i-am văzut eu că nu umblă drept după adevărul Evangheliei, am spus lui Chifa în fața tuturor: „Dacă tu, care ești Iudeu, trăiești ca Neamurile, și nu ca Iudeii, cum silești pe Neamuri să trăiască în felul Iudeilor?”

Ma refer la pasajul subliniat. Eu vorbesc de Adevarul absolut, cel cunoscut de Dumnezeu. Tot ce e pe pamant cunoastem cu simturile noastre limitate, cu ceea ce ni s-a dat in aceasta lume. Suntem extrem de limitati in ce priveste Adevarul. La Dumnezeu nu exista contrarii sau polaritate. El cunoaste numai adevarul, minciuna exista numai pe nivele inferioare dumnezeirii.
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 15 Dec 2011, 16:50

@zaraza26 a scris:

Ma refer la pasajul subliniat. Eu vorbesc de Adevarul absolut, cel cunoscut de Dumnezeu. Tot ce e pe pamant cunoastem cu simturile noastre limitate, cu ceea ce ni s-a dat in aceasta lume. Suntem extrem de limitati in ce priveste Adevarul. La Dumnezeu nu exista contrarii sau polaritate. El cunoaste numai adevarul, minciuna exista numai pe nivele inferioare dumnezeirii.

La fel ca tine, gândesc si eu. Suntem limitați nu numai in ceea ce privește adevărul dar in toate simțurile si sentimentele noastre. Si cel a iubiri, pentru ca nu exista om pe pământ, care sa aibă un singur fiu si sa-l dea sa fie pedepsit cu moarte, ca un tălhar, pentru a se elibera si ierta faptele unor criminali
La fel si cu adevărul: Suntem sincer pana la o adică. Chiar si firea noastră reacționează automat in felul asta.
Ce sa mai spun despre vederea si auzul nostru, sau despre rațiunea si credința noastră minimalizata.
Dar nu trebuie sa ne plângem, aceste calități ne sunt suficiente ca sa înțelegem si sa hotăram ce sa alegem : Binele sau răul, pe Dumnezeu sau pe Diavol. Ce anume vom alege, aceasta va hotărâ si soarta vieți noastre aici pe pământ dar si in viata ce de apoi, veșnica.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 13 Noi 2013, 02:48

@Diaporevomenos a scris:
@zaraza26 a scris:
Tot ce e pe pamant cunoastem cu simturile noastre limitate, cu ceea ce ni s-a dat in aceasta lume. Suntem extrem de limitati in ce priveste Adevarul.
La fel  ca tine, gândesc  si eu. Suntem limitați nu numai in ceea ce privește adevărul dar in toate simțurile  si sentimentele noastre.
Vorbim de dragoste? Nu-i rău, dar înseamnă atât de putin, de fapt.
Adevărata dragoste se simte.
Ei, Dumnezeu e Dragoste - El se simte.

Si la întrebarea din titlul acestui topic:
Adevărul sau Dragostea?
Adevărul te conduce si te tine în dragoste iar dragostea, cum am spus mai sus este El, adică Adevărul.
Le putem, oare separa?

zaraza26

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 13 Noi 2013, 15:56

@Emil Condor a scris:
@Diaporevomenos a scris:
@zaraza26 a scris:
Tot ce e pe pamant cunoastem cu simturile noastre limitate, cu ceea ce ni s-a dat in aceasta lume. Suntem extrem de limitati in ce priveste Adevarul.
La fel  ca tine, gândesc  si eu. Suntem limitați nu numai in ceea ce privește adevărul dar in toate simțurile  si sentimentele noastre.
Vorbim de dragoste? Nu-i rău, dar înseamnă atât de putin, de fapt.
Adevărata dragoste se simte.
Ei, Dumnezeu e Dragoste - El se simte.

Si la întrebarea din titlul acestui topic:
Adevărul sau Dragostea?
Adevărul te conduce si te tine în dragoste iar dragostea, cum am spus mai sus este El, adică Adevărul.
Le putem, oare separa?
A contrapune adevarul dragostei sau invers e scorneala mintii omenesti. Mintea exista cat existam pe pamant. Dincolo ea nu mai este, ca nu mai are rol si rost. Adevarul si dragostea sunt dincolo de minte. Adevarul e unul singur, dar mintea fiecaruia face ca fiecare sa aiba o anumita perceptie a adevarului, deci cate capete atatea adevaruri. Dragostea e esenta universului, e ceea ce simte sufletul dincolo, iar aici avem numai palide infatisari.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 14 Noi 2013, 00:26

Adevărul iubirii mi se pare o expresie perfectă.

Mintea nu e obligatoriu să aibă tangente cu adevărul.
Adevărul există si fără mintea umană.
Că omul preferă să declare adevăr ceea ce el sustine, face parte din... lipsa lui de minte, dar nu distruge adevărul câtusi de putin. El rămâne acelasi si ieri si azi si-n vecii vecilor.

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 14 Noi 2013, 05:59

@Emil Condor a scris:

Că omul preferă să declare adevăr ceea ce el sustine, face parte din... lipsa lui de minte, dar nu distruge adevărul câtusi de putin. El rămâne acelasi si ieri si azi si-n vecii vecilor.
Dar ....dragoste, adevar,minciuna,ura sunt concepte umane, construite pe observatii omenesti cu capacitatea limitata umana din experiente umane.....noi judecam universul prin sentimente si rationalizari umane fiindca nu avem acces la intreaga creatie vazuta de sus

Nu stiu daca universul iubeste sau uraste iar pe Dumnezeu il raportez tot la capacitatile si sentimentele mele. Ii atribui LUI trairile pe care le cunosc si le simt eu fiindca altele nu stiu
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 14 Noi 2013, 23:32

@zuum a scris:
@Emil Condor a scris:

Dar ....dragoste, adevar,minciuna,ura sunt concepte umane, construite pe observatii omenesti cu capacitatea limitata umana din experiente umane.....noi judecam universul prin sentimente si rationalizari umane fiindca nu avem acces la intreaga creatie vazuta de sus

Nu stiu daca universul iubeste sau uraste iar pe Dumnezeu il raportez tot la capacitatile si sentimentele mele. Ii atribui LUI trairile pe care le cunosc si le simt eu fiindca altele nu stiu
Dar intensitatea trăirilor tale sau ale oricui pot varia, iar asta depinde de fiecare în parte.

Chair dacă în esentă as fi de acord cu cele afirmate de tine despre adevăr, minciună,, ură, ca fiind concepte umane, trebuie să mergem la perioada când Dumnezeu S-a întrupat si prin Maria a devenit unul dintre noi si ne-a arătat Calea, adică ceea ce vrea de la noi asa cum suntem (nu altfel!) cu trăirile noastre pur omenesti.
Tot ce spune El că trebuie, credintă si prin ea limitele noastre se extind considerabil.
El a experimentat trăirile noastre, durerile omenesti si ne-a spus cum putem creste pentru a depăsi „faimoasele limite” cărora omul, practic se închină, si e o greseală că o face. Eu cred în spargerea acelor limite - Dumnezeul meu îmi dă dreptul să cred aceasta.

Referitor la „universul care iubeste sau urăste...”:
întregul univers este întuneric si lumină, bun si rău, sfânt si păcătos, Dumnezeu si Diavol... dragoste si ură.
Le avem la îndemână, depinde de fiecare ce vrea să aleagă.

zuum

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Vin 15 Noi 2013, 03:02

..... trebuie să mergem la perioada când Dumnezeu S-a întrupat si prin Maria a devenit unul dintre noi si ne-a arătat Calea, adică ceea ce vrea de la noi asa cum suntem (nu altfel!) cu trăirile noastre pur omenesti. Tot ce spune El că trebuie, credintă si prin ea limitele noastre se extind considerabil. El a experimentat trăirile noastre, durerile omenesti si ne-a spus cum putem creste pentru a depăsi „faimoasele limite” cărora omul, practic se închină, si e o greseală că o face. Eu cred în spargerea acelor limite - Dumnezeul meu îmi dă dreptul să cred aceasta. Referitor la „universul care iubeste sau urăste...”: întregul univers este întuneric si lumină, bun si rău, sfânt si păcătos, Dumnezeu si Diavol... dragoste si ură. Le avem la îndemână, depinde de fiecare ce vrea să aleagă....

Ce spun eu acum este o filozofie de doi bani si nu are de a face cu credinta mea, incerc sa dspic firul in patru sau sa fac pe avocatul diavolului asa ca m-am intins un pic dupa o zi de alergaturi...
Nu avem acces la acea perioada despre care spui decat prin intermediul altor filtre omenesti, multe de tot. Evangheliile la origine au fost mai mult de 4, si circulau din mana in mana copiate si recopiate , modificate, adaugite. E greu sa -ti imaginezi exact care era atmosfera timpului dar cert este ca Isus a marcat tranzitia de la o epoca de civilizatie la alta.
Daca Dumnezeu este puterea suprema care poate face orice, oricand, de ce a ales o cale atat de complicata pentru a arata Calea? Ii trebuia lui Dumnezeu sa experimenteze trairi omenesti, nu el ne-a facut? Dumnezeu experimenteaza? Deci iata cum ii atribuim de fapt sentimentele noastre. Il facem curios, manios,blajin, il plasam in timp cand EL ar trebui sa fie atemporal. Pentru noi viata are un inceput si un sfarsit si deci tot ceea ce facem se raporteaza la aceste limite dincolo de care nu stim nimic. Biblia incepe povestea in punctul faerii si o termina cu apocalipsa, sfarsitul ca si cand toata istoria omenirii a fost si este un fel de joc al divinitatii.Cred ca suntem limitati in intelegerea lui Dumnezeu si traditional, adica de mii de ani invatam gresit sa credem. Noi il punem pe Dumnezeu in ipostaze omenesti, se naste, sufera ,moare prin Isus fiindca avem nevoie de un model uman ca sa intelegem rostul vietii. Noi am creat acest model, Dumnezeu nu are nevoie sa se explice fiindca el nu e nici acum, nici atunci, el este tot timpul
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Dum 17 Noi 2013, 18:03

Acum nu am timp să intru mai adânc în discutii pe marginea celor postate de tine, Zuum,
dar voi reveni...

@zuum a scris:
Cred ca suntem limitati in intelegerea lui Dumnezeu si traditional, adica de mii de ani invatam gresit sa credem.
Nu pot fi decât total de acord cu afirmatia asta.

Citat :
Noi il punem pe Dumnezeu in ipostaze omenesti, se naste, sufera ,moare prin Isus fiindca avem nevoie de un model uman ca sa intelegem rostul vietii. Noi am creat acest model, Dumnezeu nu are nevoie sa se explice fiindca el nu e nici acum, nici atunci, el este tot timpul.
Păi, planul lui Dumnezeu a fost exact cum zici: să vină în trup, ca OM, si prin El (Omul Isus) să realizăm ce trebuie si ce nu trebuie să facem.
Bineînteles că scopul venirii Lui nu a fost doar cel descris de mine, dar si acela.

zuum

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Lun 18 Noi 2013, 14:16

@Emil Condor a scris:
Citat :
Noi il punem pe Dumnezeu in ipostaze omenesti, se naste, sufera ,moare prin Isus fiindca avem nevoie de un model uman ca sa intelegem rostul vietii. Noi am creat acest model, Dumnezeu nu are nevoie sa se explice fiindca el nu e nici acum, nici atunci, el este tot timpul.
Păi, planul lui Dumnezeu a fost exact cum zici: să vină în trup, ca OM, si prin El (Omul Isus) să realizăm ce trebuie si ce nu trebuie să facem.
Bineînteles că scopul venirii Lui nu  a fost doar cel descris de mine, dar si acela.
aici e punctul neclar, a fost nevoia noastra sa-l cream pe Isus sau nevoia lui Dumnezeu ?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   

Sus In jos

ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: