Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
este 23 brasov comment-143 istorie triste Limba 1 turism nobel sibiu English Când frig curiozitati drumetie placut romana problema jazz
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 20 Noi 2013, 02:30

Iar mie nu mi se pare neclar... smile Ori înteleg eu aiurea?

Nu a fost nevoia lui Dumnezeu să vină în trup si să sufere.
E clar că a fost nevoia noastră dar... nu L-am creat noi.
Este în întregime un plan dumnezeiesc făcut pentru noi după limitele noastre de a întelege,
de a întelege o părticică din dumnezeire si pentru a ne scuti de necazuri viitoare.
Dusmanul nostru cel mai mare a fost (si încă este!) moartea.
El a venit si a învins moartea, iar noi, adică semenii nostri din acea vreme au fost martori la toate aceste evenimente extraordinare.

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 20 Noi 2013, 06:52

da, asa am fost invatati sa credem, asa suntem crescuti, sa credem ca moartea e un dusman, cand de fapt nu e asa.
Din nou, explicam moartea prin prisma sentimentelor  noastre, adica frica in cazul de fata, frica de cea mai mare necunoscuta. Nicaieri si nimeni, din nici o religie sau filozofie nu garanteaza cunoasterea celuilalt taram, oricat de multi si convingatori ar fi toti magicienii, spiritistii si sfintii din toate timpurile.
Ne e frica de moarte fiindca NU STIM nimic ...inca. Crestem cu aceasta temere fiindca asa este cultura si formatia noastra. Sunt popoare care au un altfel de cult al mortii, pentru ei moartea este trecerea in alta "stare", e acceptata ca o alta etapa a existentei. Noi in schimb disperam, ne agatam de viata cu dintii, vrem sa o prelungim la nesfarsit, ne luptam cu bolile, cu batranetea. Luam pastile sa facem dragoste la 8o de ani, operatii estetice sa aratam "tineri", exercitii fizice sa ne "pastram elasticitatea" muschilor, nu vrem sa murim . De ce? Moartea ca si viata sunt tot de la Dumnezeu, doar el este fara inceput si fara sfarsit, sau asa ar trebui sa fie.Ar trebui sa fie dincolo asa cum este si aici fiindca EL este atemporal , daca nu credem asta inseamna ca avem o intelegere gresita fata de Dumnezeu. Nu mi se pare ca Isus a invins moartea. Isus este Dumnezeu iar Dumnezeu nu are moarte , el ESTE pur si simplu....Isus nu a invins moartea fiindca nu a murit.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 21 Noi 2013, 01:24

@zuum a scris:
Nu mi se pare ca Isus a invins moartea. Isus este Dumnezeu iar Dumnezeu nu are moarte , el ESTE pur si simplu....Isus nu a invins moartea fiindca nu a murit.
Spuneai la topicul ADEVĂRATUL CRESTIN...
@zuum a scris:
Isus a fost...  un OM cu chip, cu corp,cu glas ....generatiile care L-au vazut asa l-au memorat !
Istoria, precum spui si tu, Îl arată pe Isus (la istoria biblică mă refer în primul rând) ca fiind în postura de Om, Fiu al Omului pe o perioadă de circa 33 de ani. Acel Om a murit si înviat.
Latura Lui spirituală de Dumnezeu Atotputernic nu a cunoscut moartea.
Si cu noi o să fie la fel, trupul moare si putrezeste, dar duhul revine la Matcă.

Ultima editare efectuata de catre Emil Condor in Mar 08 Apr 2014, 02:27, editata de 1 ori
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 21 Noi 2013, 06:57

@Emil Condor a scris:

Si cu noi o să fie la fel, trupul moare si putrezeste, dar duhul revine la Matcă.
Motiv de bucurie, nu de tristete...moartea este singura modalitate de a revenii la Matca, deci nu ne este dusman sau nu ar trebui sa o privim ca pe un dusman...a invinge moartea insemana deci a fi inlantuit in trupul muritor
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 21 Noi 2013, 08:16

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mar 08 Apr 2014, 02:36

@zuum a scris:
http://www.robertlanzabiocentrism.com/does-death-exist/
L-am citit pe Robert Lanza, dar nu stiu de ce, parcă afirmatiile lui au trecut pe lângă mine, nu si-au putut găsi ecou în fiinta mea. Una din două cauze: eu sunt de vină, ori el. Cine e în stare să afirme hotărât unde e problema?

zaraza26

Numarul mesajelor : 8398
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 09 Apr 2014, 09:53

@Emil Condor a scris:
@zuum a scris:
http://www.robertlanzabiocentrism.com/does-death-exist/
L-am citit pe Robert Lanza, dar nu stiu de ce, parcă afirmatiile lui au trecut pe lângă mine, nu si-au putut găsi ecou în fiinta mea. Una din două cauze: eu sunt de vină, ori el. Cine e în stare să afirme hotărât unde e problema?

Ca regula generala, cand vezi o problema cu siguranta e la tine. Nu e logic?  old Mintea ta o vede. Aici este evident mai complicat. Aici nu se potriveste viziunea ta despre viata/moarte cu a lui. Dar fiecare are dreptate.

N-am putut citi cuvant cu cuvant, dar e un domeniu pe care il cunosc destul de bine si pot trece peste unele fraze care nu mi-au fost clare. Cred ca putem discuta si fara acele fraze carora le-am inteles ideea. Aici textul e o imbinare intre spiritualitate si fizica cuantica. E o propulsare a stiintei dincolo de ceea ce se stie la nivel acceptat in majoritatea lumii stiintifice de astazi. Unii oameni cu studii avansate refuza categoric sa accepte aceasta extrapolare a ultimelor cuceriri ale fizicii cuantice. Pe de alta parte, in spiritualitate ideile din textul discutat sunt puse in alta forma si sunt mult mai inteligibile si logice, mai coerente.

Omul este o fiinta ce traieste pe pamant. Este o imbinare intre spiritul nemuritor si mintea ce ii slujeste doar aici in conditiile terestre, ale mediului pe care il cunoastem cu ajutorul stiintei si a celor cinci simturi. Teoria multiversului e un fel de a intelege universul pe baza a ceea ce ne poate indica fizica cuantica. Sunt doar vagi repere pe care s-a constituit aceasta teorie. Exista "lumi" unde e cu totul altfel ca pe pamant, cam diferenta intre lumea asta a obiectelor ce le cunoastem cu simturile noastre si lumea noastra interioara, unde cunoastem iubire, speranta, deznadejde, prietenie, cinste, libertate. Cum o fi aratand urmatoarea lume, mergand pe acest fir? Habar n-am. S-ar putea sa fie o lume unde ceea ce numim aici "inima", sa fie centrul ei. In acea lume nu mai exista deznadejde, teama. Acolo cunoasterea se bazeaza pe deschiderea inimii fara frica, acolo nu mai exista vulnerabilitate, ci doar dorinta de a experimenta orice.

Moartea nu e decat o trecere in alta lume. Probabil o lume de unde putem experimenta alte lumi destinate experimentarii. Acea lume este ceva de trecere sau o baza. Pentru a trai pe deplin aceasta lume terestra a fost nevoie sa uitam cine suntem si sa credem in moarte. Dar noi purtand cu noi acel spirit nemuritor, putem avea si constiinta lui, legatura cu nemurirea si cu celelalte lumi nu e rupta in mod total. Fiecare avem viziunea unei vieti de dincolo, iar unii deloc.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Mier 09 Apr 2014, 10:04

Biocentrism? Si la margine ce-i?  Laughing Viata e peste tot. Totul e viu. Totul.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 10 Apr 2014, 00:05

@zaraza26 a scris:
Ca regula generala, cand vezi o problema cu siguranta e la tine. Nu e logic?  old
 smile Mda, dar fiecare regulă are si exceptiile de la ea, nu?  smile 

Da, Zaraza, realitatea fiecăruia e exact ce poate cuprinde propriul creier, ai dreptate

Emil Condor

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Joi 10 Apr 2014, 00:09

@zaraza26 a scris:
Viata e peste tot. Totul e viu. Totul.
Chiar si ce-i mort...  Very Happy Hai să spun: în aparentă, mort.

Ciprian

Numarul mesajelor : 1331
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Lun 14 Apr 2014, 03:11

Aceaisi Mărie, cu maramă în loc de pălărie, dar la fel de încurcată ca în articolul în engleză, de mai sus, citat de zum:
http://www.renasterea.ro/stiri-mapamond/america/s-a--dovedit-stiintific-moartea-nu-exista.html

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   Lun 14 Apr 2014, 13:02

@Ciprian a scris:
Aceaisi Mărie, cu maramă în loc de pălărie, dar la fel de încurcată ca în articolul în engleză, de mai sus, citat de zum:
http://www.renasterea.ro/stiri-mapamond/america/s-a--dovedit-stiintific-moartea-nu-exista.html

Multumesc foarte mult, m-am lamurit ce era cu acei 20 de wati! smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?   

Sus In jos

ADEVĂRUL sau DRAGOSTEA?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: