Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 13:41 Scris de zaraza26

» POPASUL DOLION (III)
Ieri la 10:28 Scris de dolion

» Știri muzicale
Mar 12 Dec 2017, 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Mar 12 Dec 2017, 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
problema drumetie Când triste 1 jazz Limba brasov istorie romana nobel comment-143 sibiu English 23 curiozitati frig placut este
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ÎN PARCARE (off topic)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24, 25  Urmatorul
AutorMesaj
Anahoret

Numarul mesajelor : 7032
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 09:53

@Emil Condor a scris:
Eu as fi chiar si mai direct de atât: cei mai multi ce merg la biserică nu au nicio legătură cu viata spirituală ce în mod normal o are un crestin adevărat.
Bisericile au ajuns doar o cale de socializare, iar ăsta e un caz fericit, totusi!
Eu stau cât mai departe de ele - din 1997 nu am mai intrat în nicio biserică.
Si mă voi mentine pe pozitia asta.
Asta nu înseamnă că nu sunt credincios Celui ce merită totul, dimpotrivă.
Pentru că mi-au murit amândoi părinții, a trebuit să merg la biserică să le fac pomenile rânduite. În plus, când merg prin țară, dacă am ocazia, trec și pe la mănăstirile din zonă. Este drept, mai mult din motive culturale. Dar, asta nu înseamnă că intru înăuntru, pcnesc blițul și ies. Mă comport acolo așa cum se comportă orice alt creștin ortodox. Pentru că așa mi se pare normal, din moment ce cred în Dumnezeu.

Acum... ce să spun? Nu vreau să critic, chiar dacă așa pare. Am văzut și lucruri care nu mi-au plăcut.
Spre exemplu la mănăstirea Zamfira, unde, în 1985, m-am cununat cu soția mea. Am fost acum vreo câțiva ani într-o duminică și am stat și la slujbă. La un moment dat a venit o femeie foarte târnără cu un băiețel în brațe, ca să-l împărtășească. Copilul avea cam la doi ani și era mai neastâmpărat. A ajuns până în dreptul altarului și acolo am văzut ceva ceea ce nu credeam c-am să văd într-o biserică: s-a enervat popa! S-a enervat popa și n-a vrut să-l împărtășească pe cel mic fiindcă era neastâmpărat. A trimis-o pe femeie la duhovnic, să-l împărtășească el pe copil. Săraca, a ieșit cu ochii plini de lacrimi, gata să isbucnească în plăns și vorbea singură... Noi voiam ca la nunta de argint să mergem tot acolo. Ne-am dus la Slănic. Din motive evidente.

În plus, nu-mi plac practicile babelor de pe la noi: ele știu mereu ce este bine! Mor! Ca să nu mai spun că, în jurul parastaselor pe care trebuie să le faci celor decedați, s-a dezvoltat o adevărată industrie. Sunt unele practici care m-au făcut să ridic dintr-o sprânceană. Spre exemplu, timp de vreo două sau trei săptămâni, există obiceiul ca să se care nu știu câte găleți cu apă la vecini. Dar, vezi-Doamne, nu cumva să le cari tu că nu e bine. Trebuie să le ducă altcineva care, bineînțeles, trebuie plătit. În afară de partea mercantilă a situației, m-am întrebat în sinea mea: ce are căratul apei pentru sufletul mortului cu credința creștină? Păi nu i s-a făcut slujbă la înmormântare pentru iertarea păcatelor? Atunci, care mai este rolul apei? O dăm în vrăjitorie? Laughing

Bine, toate astea nu mă opresc să intru în biserică și să mă rog, atunci când am ocazia. Într-adevăr, nu mă duc la slujbă în fiecare duminică și nici măcar o dată pe lună. Asta este. Niciodată n-am spus că-s un bun creștin. Părerea mea este că pe bunii creștini îi vedem pictați pe catapeteasmă și pe pereții biesricii. Noi, ăștiilalți, să ne vedem de treabă și, dacă nu putem face vr-un bine, măcar să avem grijă să nu facem rău. Cam asta este filosofia mea de viață. Very Happy

Anahoret

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 10:02

@Emil Condor a scris:

După cum decurg lucrurile la noi, pare că si Dumnezeu Si-a întors fata de la poporul nostru.
Pentru cât timp? Nu stiu! Sper că nu pentru mult...
Aici și eu aș merge pe ideea Zarazei.
Știi vorba aia: "Dumnezeu îți dă, dar nu-ți umple și traista".
Cred c-ar trebui să mai facem și noi ceva eforturi. Am putea începe, spre exemplu, prin a munci cu ceva mai multă seriozitate. Din păcate sunt destule locuri pe unde menta se freacă cu spor și sunt încă multe firme care fură într-o veselie. Dar, ca-ntr-o minune, nu le vede nimeni.
Iar dac-o ducem rău (ca s-o dau puțin în politică) s-avem pardon: politicienii pe care-i avem, noi i-am ales. Nu fac parte din flora spontană a României, ca să fi crescut în Parlament din crăpăturile betonului. Iar pe președinți tot noi i-am ales, nu i-a pus acolo Papa ca pe împărați. Deci, dacă ne place, îi putem schimba. Dacă ne place, îi lăsăm acolo. Este foarte simplu!

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Sam 14 Iul 2012, 10:04, editata de 1 ori (Motiv : ortografie)
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 11:10

@Anahoret a scris:
...
Iar dac-o ducem rău (ca s-o dau puțin în politică) s-avem pardon: politicienii pe care-i avem, noi i-am ales. Nu fac parte din flora spontană a României, ca să fi crescut în Parlament din crăpăturile betonului. Iar pe președinți tot noi i-am ales, nu i-a pus acolo Papa ca pe împărați. Deci, dacă ne place, îi putem schimba. Dacă ne place, îi lăsăm acolo. Este foarte simplu!
Desigur ca ii putem schimba. Problema este: sa fie unanimitate la vot? Cred ca minoritatea trebuie sa se supuna majoritatii.

Si mai cred ca nu putem sa iubim sau sa urâm in grup. Eu urasc PSD-ul. Altii urasc PDL-ul.
Eu ii respect pe cei care nu urasc la fel ca mine si nu-i jignesc. Si am motivele mele pentru care am ajuns aici, care tin de experienta mea si de viata mea.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 15:47

Textul de mai jos l-am primit astăzi, însă el a mai circulat prin internet, este puțin probabil să nu-l mai fi primit până acum. Dar, a propos despre ceea ce discutam în postarea cu bisericile și babele, cred că se lipește perfect aici.

Deci:

Un ateu se plimba prin pădure minunându-se de frumusețile naturii: "Ce copaci impresionanți! Ce râuri cristaline! Ce animale frumoase!".
La un moment dat, în timp ce se relaxa, omul aude în spatele său zgomote ciudate. Când se întoarce, vede un urs ca-n povesti: mare, frumos, sănătos și cu poftă de mâncare. Îngrozit, ateul o ia la fugă, însă ursul avea condiție fizică așa că se ține după el conștiincios. Tipul era atât de îngrozit încât, la un moment dat se împiedică și cade. Ursul îl apucase deja de un picior, așa ca omul, îngrozit de frică, răcnește:
"Doamneeee!!!". În secunda următoare timpul se opri, ursul îngheță în poziția în care se afla, pădurea ramase neclintită și o lumină se revărsă din cer. Tipul, șocat, auzi o voce:
— Mi-ai negat existența toată viața ta, le-ai explicat și altora că Eu nu sunt decât un mit, ai pus toată creația Mea pe seama întâmplării cosmice... vrei acum să te salvez?!?! Pot eu să te consider credincios cu adevărat?
Ateul se uită fix în lumină și răspunse:
— Aș fi ipocrit să Îți cer brusc să mă consideri credincios. Dar, uite, fă să devină ursul creștin!
— Foarte bine! răspunse vocea.
Lumina dispăru, zgomotul pădurii reveni.
Ursul îl eliberă din ghearele sale, își împreună labele din față și spuse:
— Binecuvântează, Doamne, aceste bucate! Amin.

zaraza26

Numarul mesajelor : 8400
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 16:01

@Anahoret a scris:
Textul de mai jos l-am primit astăzi, însă el a mai circulat prin internet, este puțin probabil să nu-l mai fi primit până acum. Dar, a propos despre ceea ce discutam în postarea cu bisericile și babele, cred că se lipește perfect aici.

Deci:

Un ateu se plimba prin pădure minunându-se de frumusețile naturii: "Ce copaci impresionanți! Ce râuri cristaline! Ce animale frumoase!".
La un moment dat, în timp ce se relaxa, omul aude în spatele său zgomote ciudate. Când se întoarce, vede un urs ca-n povesti: mare, frumos, sănătos și cu poftă de mâncare. Îngrozit, ateul o ia la fugă, însă ursul avea condiție fizică așa că se ține după el conștiincios. Tipul era atât de îngrozit încât, la un moment dat se împiedică și cade. Ursul îl apucase deja de un picior, așa ca omul, îngrozit de frică, răcnește:
"Doamneeee!!!". În secunda următoare timpul se opri, ursul îngheță în poziția în care se afla, pădurea ramase neclintită și o lumină se revărsă din cer. Tipul, șocat, auzi o voce:
— Mi-ai negat existența toată viața ta, le-ai explicat și altora că Eu nu sunt decât un mit, ai pus toată creația Mea pe seama întâmplării cosmice... vrei acum să te salvez?!?! Pot eu să te consider credincios cu adevărat?
Ateul se uită fix în lumină și răspunse:
— Aș fi ipocrit să Îți cer brusc să mă consideri credincios. Dar, uite, fă să devină ursul creștin!
— Foarte bine! răspunse vocea.
Lumina dispăru, zgomotul pădurii reveni.
Ursul îl eliberă din ghearele sale, își împreună labele din față și spuse:
— Binecuvântează, Doamne, aceste bucate! Amin.

Pai, ce-as putea adauga, comenta?
Ca omul trebuia sa se intinda pe jos, sa se prefaca mort. Altfel trezeste instinctul de a vâna al animalului.

In al doilea rand, in asemenea cazuri nu stiu cat ajuta ca devii credincios. In cel mai bun constientizezi... ceva, depinde cata invatatura adunasesi inainte. Daca erai doar la un pas de a realiza ceva important pentru fiinta ta, poate faci acel pas atunci.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 16:20

@zaraza26 a scris:
Pai, ce-as putea adauga, comenta?
Ca omul trebuia sa se intinda pe jos, sa se prefaca mort. Altfel trezeste instinctul de a vâna al animalului.

In al doilea rand, in asemenea cazuri nu stiu cat ajuta ca devii credincios. In cel mai bun constientizezi... ceva, depinde cata invatatura adunasesi inainte. Daca erai doar la un pas de a realiza ceva important pentru fiinta ta, poate faci acel pas atunci.
Da, Zaraza, ai drepate!
Însă, cu ocazia asta, am văzut și noi care este diferența dintre un sălbatic (ursul) și un creștin (tot ursul Very Happy). Creștinul este mai manierat. El știe să mulțumească pentru hrana primită. oh da!

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 21:50

@zaraza26 a scris:

Pe mine ma mira sa spui asta, Zaraza (ceea ce am bolduit). Rolling Eyes Din punctul meu de vedere, sa devii credincios este cel mai important lucru. Ma refer la credinta si nu la mersul la biserica.

Pe de alta parte, pilda oricum e o gluma draguta. smile
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 21:50

@Anahoret a scris:

Însă, cu ocazia asta, am văzut și noi care este diferența dintre un sălbatic (ursul) și un creștin (tot ursul Very Happy). Creștinul este mai manierat. El știe să mulțumească pentru hrana primită. oh da!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 22:25

Mai demult am primit o listă cu întrebări amuzante. Una dintre ele mi-a rămas în memorie:

De ce atunci când noi ne adresăm lui Dumnezeu se numește rugăciune, iar când Dumnezeu ni Se adresează nouă, se numește schizofrenie? Razz

Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 23:13

Da, psihopatii au impresia că le vorbeste Dumnezeu chiar si când dracul o face.
Dar sunt si foarte multi (declarati) sănătosi psihic care preferă un diavol drept dumnezeul lor - mdeh, libertatea de a alege! smile

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 14 Iul 2012, 23:23

@Anahoret a scris:
Mai demult am primit o listă cu întrebări amuzante. Una dintre ele mi-a rămas în memorie:

De ce atunci când noi ne adresăm lui Dumnezeu se numește rugăciune, iar când Dumnezeu ni Se adresează nouă, se numește schizofrenie? Razz
Noi am stabilit care ar fi asa zisa "normalitate". Stii ca bolnavii psihic (nebunii - cum li se mai spunea odata) sunt ferm convinsi ca ei sunt perfect sanatosi si de fapt ceilalti oameni sunt bolnavi psihic.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:03

@zaraza26 a scris:
@Emil Condor a scris:
[...]

După cum decurg lucrurile la noi, pare că si Dumnezeu Si-a întors fata de la poporul nostru.
Pentru cât timp? Nu stiu! Sper că nu pentru mult...

Eu vad doua posibilitati. Fie Dumnezeu lucreaza pe cai numai de el stiute, fie (si asta se poate intampla concomitent cu prima varianta), noi suntem cei care ne-am intors... Dumnezeu respecta credinta fiecaruia... cu rare exceptii, sa zicem, despre care nu putem comenta prea mult, pentru ca lipseste una din parti, Dumnezeu. El poate fi cunoscut de catre fiecare in parte. EL ESTE, El nu vorbeste despre el.
Nu văd nimic care să mă împiedice a întelege ce spui tu - da, în mare parte, adevărat.

„Căi numai de El stiute” sunt căile pe care noi nu le stim doar din cauză că nu le întelegem.
Dumnezeu nu este un dumnezeu ascuns. Da, ai perfectă dreptate: El este Cel ce este, în noi si Îl vom întelege când Îl vom lăsa să se manifeste liber în viata noastră.

Că noi ne-am întors fata de la El, e categoric, tocmai din cauza aceea Si-a întors si El fata de la noi, pentru că nu L-am dorit destul.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:11

Eu nu cred ca EL si-a intors fata de la noi. Rolling Eyes Altfel nimic n-ar mai avea sens...
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:16

Eu doar ce începeam să cred căăă... nimic nu mai are sens! Laughing
Glumesc!
Într-o oarecare măsură, glumesc! smile

Anahoret

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:20

@Emil Condor a scris:
Că noi ne-am întors fata de la El, e categoric, tocmai din cauza aceea Si-a întors si El fata de la noi, pentru că nu L-am dorit destul.
Emil, dă-mi voie să te contrazic.
Părerea mea este că a fost o acțiune unilaterală: noi ne-am întors fața de la El.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:23

Si nu te contrazic, chiar repet:
noi ne-am întors fata de la El.
Dar rezultatul întoarcerii fetei noastre este chiar întoarcerea fetei Lui de la noi.
El nu-si fortează intrarea în inimile, în viata noastră.
Cuvântul Lui mentionează cele spuse în finalul mesajului meu.

Anahoret

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:34

Părerea mea este că, totuși, Dumnezeu încă se mai uită spre noi și așteaptă.
Diferența este că El are timp o eternitate. Noi nu.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:41

@Emil Condor a scris:
Eu doar ce începeam să cred căăă... nimic nu mai are sens! Laughing
Glumesc!
Într-o oarecare măsură, glumesc! smile
Very Happy Very Happy Dar poate ca si nimicul are sensul lui... scratch Rolling Eyes

Si eu cred ca EL nu si-a intors fata de la noi doar pt ca noi nu ne mai uitam in directia LUI. EL are rabdare si ne asteapta, doar doar ne-o veni si noua mintea la cap..
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:50

Da, nimeni nu-L egalează în răbdare.

Eu înteleg „întoarcerea fetei Lui”, un pic diferit:
El ne-a lăsat în blestemătia gândirii noastre până vom lovi tocul de sus al usii si ne vom trezi. Atunci fata Lui o să fie văzută asa cum este în realitate si vom întelege ceea ce vrea de la noi, adică să fim exact după „fata Lui”, după chipul Său, ca El. Buni, iubitori, îngăduitori...

Anahoret

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:54

@Emil Condor a scris:

El ne-a lăsat în blestemătia gândirii noastre până vom lovi tocul de sus al usii si ne vom trezi. Atunci fata Lui o să fie văzută asa cum este în realitate si vom întelege ceea ce vrea de la noi, adică să fim exact după „fata Lui”, după chipul Său, ca El. Buni, iubitori, îngăduitori...
Și, când spuneam eu că are răbdare?! Laughing
Ne-a tras un șut în fund acum vreo două mii de ani și, de atunci, tot așteaptă săracul... Iar noi, tot p-alăturea mergem.
Și doar Iisus ni le-a dat pe toate mură în gură... nici nu trebuia să mai gândim: puteam, lejer, să lucrăm "pe proceduri". Laughing

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 00:55

@Emil Condor a scris:

Da, asta vrea EL de la noi, sa fim dupa "fata LUI". Doar ca acest lucru e greu si nu se face de la sine ci trebuie mult lucru. Si de asta cred eu ca EL nu-si intoarce fata de la noi si nu ne lasa singuri, vrea sa ne ajute. Noi insa ...
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 01:05

Da, suntem creati pentru a fi după chipul Lui, doar că noi... am „alterat” acel chip, ne plac mai mult alte chipuri create de om. Si mă refer strict la partea spirituală...

Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 06:15

@Anahoret a scris:
@Emil Condor a scris:
Și, când spuneam eu că are răbdare?! Laughing
Aveai perfectă dreptate, doar că am omis să mentionez la timp.

Apostolul nostru, Pavel Îl descrie prin cuvintele: „Dumnezeul răbdării și al mângâierii.

Tot el spune: „Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuiește; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie...”
Adică Dumnezeu care e dragostea, este îndelung răbdător...

Citat :
Și doar Iisus ni le-a dat pe toate mură în gură...
Chiar asa! El a făcut tot ce trebuia omul să facă, iar noi apoi, doar să culegem roadele oferite de El.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 15 Iul 2012, 21:19

@Emil Condor a scris:
...
Citat :
Chiar asa! El a făcut tot ce trebuia omul să facă, iar noi apoi, doar să culegem roadele oferite de El.
Emil, cine a spus asta ca "ni le-a dat pe toate mura in gura"? Rolling Eyes
Pentru ca eu nu cred ca asa s-ar interpreta: Iisus a facut totul iar omul nu trebuie sa mai faca nimic... Atunci de ce atata suferinta si osteneala pe oameni ?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Lun 16 Iul 2012, 00:56

Mihaela a scris:
@Emil Condor a scris:
...
Citat :
Emil, cine a spus asta ca "ni le-a dat pe toate mura in gura"? Rolling Eyes
Pentru ca eu nu cred ca asa s-ar interpreta: Iisus a facut totul iar omul nu trebuie sa mai faca nimic... Atunci de ce atata suferinta si osteneala pe oameni ?
Pentru că oamenii nu dau atentie la ceea ce a făcut Isus.
Isus e Calea pe care trebuie să mergem, dar omul îsi are propriiile sale căi si neascultarea duce la rătăcire, la suferintă, la osteneală, asa cum bine spui.

„Isus le-a dat...” este citat după Anahoret.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   

Sus In jos

ÎN PARCARE (off topic)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 23 din 25Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24, 25  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: