Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
problema 1 jazz nobel frig altaintrebare sibiu English drumetie comment-143 informatica USL 23 istorie curiozitati brasov romana placut Când este monumente triste Limba
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ÎN PARCARE (off topic)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Vin 20 Iul 2012, 06:13

@ostrovna a scris:
...dugulescu fiul, a fost coleg cu mine...
Când spuneam că nu stii (vezi Popasul ANAHORET), nu mă refeream la colegi de-ai tăi!

Multi oameni, printre care si tu, numesc „pocăiti” pe cei ce nu fac parte din biserica ortodoxă ori catolică. Este complet eronat!
Pocăinta nu este o religie, ci o stare sufletească, un stadiu avansat al credintei.
Pocăinta este ceva la îndemâna oricui, din orice religie ar face parte. Subliniez: ORICE RELIGIE! Sau niciuna...ca mine. smile
Când omul greseste, face rău, adică păcătuieste, dacă este un bun crestin, se căieste de răul săvârsit, iar căinta aceea aduce pocăintă atunci când nu mai repetă greselile din trecut.

În concluzie: când spui cuiva „pocăit” este un mare compliment, nu cum cred unii! Very Happy

dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Vin 20 Iul 2012, 07:41

Unii ii numesc "pocaniti"... asta nu mai e compliment!

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Vin 20 Iul 2012, 08:37

@dolion a scris:
Unii ii numesc "pocaniti"... asta nu mai e compliment!

N-am nimic impotriva altor religii, toate sunt acceptate de Dumnezeu si deci si de mine. De la toate avem ceva de invatat...
La mine pe strada este o biserica a baptistilor si unul din ei are o masina cu numarul FLO. Pentru ca singurul lucru care il stiu despre ei e ca sunt "pocaiti", eu le zic... flocaiti... Embarassed
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
ostrovna

Numarul mesajelor : 13538
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Vin 20 Iul 2012, 11:56

In general pocaitii vin din america sau canada,ma refer la sefii lor si va zic ca ii stiu foarte bine,in orasul meu au facut biserici grandioase,au pus mina pe liceul ION VIDU,acolo au trimis acasa toti profesorii care nu s-au pocait ,copii care nu sunt pocaiti trebuie sa cotizeze serios la cei de "sus".
Va mai spun ca o colega de-a mea de munca care a nascut o fetita si care a avut cancer,s-au dus fratii si surorile la spital si s-au rugat pt. ea, ei au alte ritualuri, cinta il invoca pe Isus etc.
Apoi i-au spus ca daca nu se pocaieste ii moare fetita.
Intr-adevar fetita a murit dupa care i-a spus ca mai are una,credeti-ma ca dupa nu mult timp fata cealalta a avut un grav accident de masina.Imaginat-va ca tatal lor e seful pompierilor din orasul meu si a auzit toate tipetele copilului incarcerat pe calea Lugojului,saracul a ajuns imediat dupa ambulanta,totusi fata a fost salvata si ma bucur ca ei sunt ortodocsi si cred in Dumnezeu ca si mine !

Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1328
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 21 Iul 2012, 05:47

@ostrovna a scris:
In general pocaitii vin din america sau canada,ma refer la sefii lor si va zic ca ii stiu foarte bine,in orasul meu au facut biserici grandioase,au pus mina pe liceul ION VIDU,acolo au trimis acasa toti profesorii care nu s-au pocait ,copii care nu sunt pocaiti trebuie sa cotizeze serios la cei de "sus".
Va mai spun ca o colega de-a mea de munca care a nascut o fetita si care a avut cancer,s-au dus fratii si surorile la spital si s-au rugat pt. ea, ei au alte ritualuri, cinta il invoca pe Isus etc.
Apoi i-au spus ca daca nu se pocaieste ii moare fetita.
Intr-adevar fetita a murit dupa care i-a spus ca mai are una,credeti-ma ca dupa nu mult timp fata cealalta a avut un grav accident de masina.Imaginat-va ca tatal lor e seful pompierilor din orasul meu si a auzit toate tipetele copilului incarcerat pe calea Lugojului,saracul a ajuns imediat dupa ambulanta,totusi fata a fost salvata si ma bucur ca ei sunt ortodocsi si cred in Dumnezeu ca si mine !

Și știți ce mai fac pocăiții?
Se strâng împreună și sting lumina, după care fac sex care cu care! Sau nici nu sting lumina!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Sam 21 Iul 2012, 11:28

@Ciprian a scris:

Se strâng împreună și sting lumina, după care fac sex care cu care! Sau nici nu sting lumina!

Vai Ciprian stiam ca se spala pe picioare unii pe altii
Sigur si tu esti din Timisoara ca aici au impinzit orasul si Aradul mwah! uhuu
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 22 Iul 2012, 03:04

Nu, io-s din Cluj. Minciunile, prostia și răutatea sunt însă aceleași, peste tot!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 22 Iul 2012, 08:35

Apropo de Cluj... am vazut intr-o reclama cascada "Valul Miresei" din comuna Rachitele, jud. Cluj... trebuie neaparat sa merg intr-o buna zi pana acolo... e ceva de vis!

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 22 Iul 2012, 08:37

Am gasit o poza pe NET, dar nu e cea mai reprezentativa:

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 22 Iul 2012, 16:59

@Ciprian a scris:

Extraordinar, sa fie acu vreo 30 de ani cand mi-a zis cineva aici in Grecia acelasi lucru: Și știți ce mai fac pocăiții?

De 30 de ani umblu prin adunarile pocaitilor si a romanilor si a grecilor dar nu am intalnit asa ceva!
Cum se face ca acelalsi zvon circula si in Romania ca si aici in Grecia?

Probabil ca e valabil ce scrie tot Cristian mai jos:

@Ciprian a scris:

Minciunile, prostia și răutatea sunt însă aceleași, peste tot!
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 22 Iul 2012, 22:10

@Ciprian a scris:
Nu, io-s din Cluj. Minciunile, prostia și răutatea sunt însă aceleași, peste tot!

Corect ,ai perfecta drepate mwah! mwah! mwah!
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 22 Iul 2012, 22:16

@dolion a scris:
Am gasit o poza pe NET, dar nu e cea mai reprezentativa:

Merita sa vezi si cascada Iodolina de la Stana de Vale mwah! mwah! mwah!
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Dum 22 Iul 2012, 23:57

@Diaporevomenos a scris:
@Ciprian a scris:

Extraordinar, sa fie acu vreo 30 de ani cand mi-a zis cineva aici in Grecia acelasi lucru: Și știți ce mai fac pocăiții?

De 30 de ani umblu prin adunarile pocaitilor si a romanilor si a grecilor dar nu am intalnit asa ceva!
Cum se face ca acelalsi zvon circula si in Romania ca si aici in Grecia?

Probabil ca e valabil ce scrie tot Cristian mai jos:

@Ciprian a scris:

Iar eu am auzit-o cam 25 de ani în urmă, în București fiind. Culmea ironiei e că individul care-mi spunea el cum e la pocăiți a fost tare dezamăgit când i-am spus că e minciună.
Nu i-a venit să creadă că eu spuneam adevărul. Spunea el, că dacă era așa cum el zicea, ar fi vrut să se "pocăiască"!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Lun 23 Iul 2012, 17:05

@Ciprian a scris:
Nu i-a venit să creadă că eu spuneam adevărul. Spunea el, că dacă era așa cum el zicea, ar fi vrut să se "pocăiască"!

Pai nici el nu stia daca este adevarat: că dacă era așa cum el zicea. El zicea si el nu stia daca era asa. Halal om serios cu care te-ai gasit sa discuti si sa te documentazi. Cauta te rog singur si dute pe la toate adunarile pocaitilor ca sa ai o parere personala.
Nu te lua dupa toti idioti care din ura pentru Dumnezeu si ciuda, ca ei si rautatea lor nu sunt in stare sa se smereasca si sa ceara iertare de la Dumnezeu, manaca rahat la adresa copiilor Lui Dumnezeu, pe care i-a dobandit prin sangel Sfant a Lui Iisus Hristos.

9 Voi însă sînteți o seminție aleasă, o preoție împărătească, un neam sfînt, un popor , pe care Dumnezeu Și l-a cîștigat ca să fie al Lui, ca să vestiți puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întunerec la lumina Sa minunată.

28 Luați seama dar la voi înșivă și la toti frati peste care v'a pus Duhul Sfînt episcopi, ca să păstoriți Biserica Domnului, pe care a cîștigat-o cu însuș sîngele Său Sfant.
Sus In jos
Confucius

Numarul mesajelor : 32
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Lun 23 Iul 2012, 21:14

@Ciprian a scris:
@ostrovna a scris:
pocaitii
Biserica de stat a avut grija sa dezinformeze cat mai bine.
@Ciprian a scris:
si fara limite!
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Mar 24 Iul 2012, 00:40

@Confucius a scris:
@Ciprian a scris:
@ostrovna a scris:
pocaitii
@Ciprian a scris:
si fara limite!

Nu știu dacă la voi in Romania Biserica de Stat este cea Ortodocsa sau nu, dar aici la noi este Biserica de Stat si încă Oficiala, iar noi ceilalți de alte confesiuni, suntem considerați secte dăunătoare si periculoase, fără nici un drept legal in Grecia.

Noi in schimb ne desfășuram activitatea liber, dar nu suntem recunoscuți ca religie. Precum aici in Grecia sunt considerate Biserica Catolica, Biserica Anglicana, Biserica Germana Luterana, Rusa si cred ca si Armeana. Bineînțeles si Sinagoga Evreilor.
In rest Penticostali, Baptiști, Creștini după Evanghelie si Adventiști nu sunt luați in considerație.

Într-un fel încerc sa înțeleg Biserica Ortodoxa Greaca, numai pentru faptul ca in perioada de 400 de ani a ocupației Otomane, Biserica Ortodoxa Greaca au contribuit la eliberarea patriei de sub jugul Otoman si au întreținut in toată perioada aceasta, cultura si limba greaca ne alterata in cela 4-5 generații care au fost subjugate.
Pe deasupra multi preoți ortodoxu sau dedicat luptelor de eliberare si au dovedite prin fapte de vitejie. Chiar istoria recunoște cîțiva eroi ai eliberări in vesminte preoțești in linia întîi pe terenurile de bătălie.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Mar 24 Iul 2012, 16:38

@Diaporevomenos a scris:

Nu știu dacă la voi in Romania Biserica de Stat este cea Ortodocsa sau nu, dar aici la noi este Biserica de Stat si încă Oficiala, iar noi ceilalți de alte confesiuni, suntem considerați secte dăunătoare si periculoase, fără nici un drept legal in Grecia.

Noi in schimb ne desfășuram activitatea liber, dar nu suntem recunoscuți ca religie. Precum aici in Grecia sunt considerate Biserica Catolica, Biserica Anglicana, Biserica Germana Luterana, Rusa si cred ca si Armeana. Bineînțeles si Sinagoga Evreilor.
In rest Penticostali, Baptiști, Creștini după Evanghelie si Adventiști nu sunt luați in considerație.

Nici la noi biserica nu este chiar institutie de stat, adica in sensul ca ar avea vreun drept in plus. Nu este ca si invatamantul, de exemplu, unde este obligatoriu sa se mearga la scoala. Probabil preotii primesc un salariu de la stat (sau nu, chiar nu stiu) insa nu te obliga nimeni sa mergi la biserica. Este mai degraba o institutie culturala. La fel cum exista si muzeele. Ele exista insa nu te obliga nimeni sa mergi, decat numai daca doresti tu. Bine exista botezul, cununia si inmormantarea, care insa fac parte tot din traditie.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Mier 25 Iul 2012, 08:38

@Diaporevomenos a scris:
@Confucius a scris:
@Ciprian a scris:
@ostrovna a scris:
pocaitii
@Ciprian a scris:
si fara limite!

Într-un fel încerc sa înțeleg Biserica Ortodoxa Greaca, numai pentru faptul ca in perioada de 400 de ani a ocupației Otomane, Biserica Ortodoxa Greaca au contribuit la eliberarea patriei de sub jugul Otoman si au întreținut in toată perioada aceasta, cultura si limba greaca ne alterata in cela 4-5 generații care au fost subjugate.
Pe deasupra multi preoți ortodoxu sau dedicat luptelor de eliberare si au dovedite prin fapte de vitejie. Chiar istoria recunoște cîțiva eroi ai eliberări in vesminte preoțești in linia întîi pe terenurile de bătălie.

Cred ca e aceeasi situatie si la noi, bineinteles cu mici diferente cum e si normal.
Biserica Ortodoxa e biserica de stat si oficiala. Celelalte sunt agreate, libertatea de credinta exista, atata timp cat nu contravine libertatii celorlalti si legilor. Nu se poate ca un elev sa isi ia in fiecare vineri liber pe motiv ca e de alta religie.
Dar in mass media n-o sa gasesti nimic despre bisericile cu foarte putini membri, pe motiv ca nu exista suficienti membri ca sa justifice o emisiune. La inceput la stiri uitau sa spuna ca si greco-catolicii sarbatoresc si ei sarbatorile ortodocsilor. Inca mai sunt multi care cred ca noi tinem Pastele odata cu romano-catolicii.
Daca ai fonduri putine, ai si putina reprezentativitate in societate. Ai putini oameni, si astfel se uita usor de grupurile formate in jurul altei credinte.
Dar stirile despre noii sfinti ai bisericii ortodoxe apar cu promptitudine. Preotii ortodocsi apar mereu sa sfinteasca tot felul de... ce-or fi, dupa caz si nevoie. Etc etc.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Mier 25 Iul 2012, 08:41

Mihaela a scris:
@Diaporevomenos a scris:

Nici la noi biserica nu este chiar institutie de stat, adica in sensul ca ar avea vreun drept in plus. Nu este ca si invatamantul, de exemplu, unde este obligatoriu sa se mearga la scoala. Probabil preotii primesc un salariu de la stat (sau nu, chiar nu stiu) insa nu te obliga nimeni sa mergi la biserica. Este mai degraba o institutie culturala. La fel cum exista si muzeele. Ele exista insa nu te obliga nimeni sa mergi, decat numai daca doresti tu. Bine exista botezul, cununia si inmormantarea, care insa fac parte tot din traditie.

Preotii primesc salariu de la stat. Si ortodocsii, si greco-catolicii, cred ca si romano-catolicii si, de ce nu, cred ca si ceilalti, pastori sau cum isi zic: reformati, penticostali, adventisti, baptisti.
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Mier 25 Iul 2012, 16:22

Cind religia ajunge business, aia numai e religie e cu totul altceva.

Religia nu are ligatura cu plați, numărul de "suporteri", sau denumiri sofisticate.
Religia Creștina, este credința sincera in Dumnezeu si in Fiul Sau Iisus Hristos, Cel pe care l-a trimis sa plătescă cu sîngele Lui Sfînt, pentru păcatele noastre.
Sus In jos
Confucius

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Mier 25 Iul 2012, 16:58

@Diaporevomenos a scris:
Cind religia ajunge business___
adica mereu
Sus In jos
Confucius

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Mier 25 Iul 2012, 17:05

@zaraza26 a scris:
Biserica Ortodoxa e biserica de stat _ _ _

Preotii primesc salariu de la stat. Si ortodocsii, si greco-catolicii, cred ca si romano-catolicii
da

Citat :
si, de ce nu, cred ca si ceilalti, pastori sau cum isi zic: reformati, penticostali, adventisti, baptisti.

nu

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Vin 27 Iul 2012, 01:14

@Ciprian a scris:
@ostrovna a scris:
In general pocaitii...
so funny! Unii, eronat, ar putea să creadă că vorbesti serios!

Da, despre asa zisii pocăiti au circulat tot felul de zvonuri, vechea biserică de stat a încercat prin orice modalitate să semene ură împotriva lor.

ostrovna

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Vin 27 Iul 2012, 11:39

@Emil Condor a scris:
@Ciprian a scris:
@ostrovna a scris:
In general pocaitii...
so funny! Unii, eronat, ar putea să creadă că vorbesti serios!

Da, despre asa zisii pocăiti au circulat tot felul de zvonuri, vechea biserică de stat a încercat prin orice modalitate să semene ură împotriva lor.

Nu eu am scris faza cu sexul si lumina Sad
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   Vin 27 Iul 2012, 18:19

A scris-o Ciprian ca bătaie joc la adresa celor ce sustin astfel de ineptii.
Vezi că un pic mai jos, Ciprian a scris despre „minciună, ură...” ca o completare la mesajul despre care vorbim. smile

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ÎN PARCARE (off topic)   

Sus In jos

ÎN PARCARE (off topic)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 24 din 25Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: