Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Astazi la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Ieri la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Ieri la 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Ieri la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Popasul problema Invatamant brasov 23 1 istorie drumetie curiozitati altaintrebare sibiu cugetari Maxime
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

**Amăgirea Evei**

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 00:24

@enohabel a scris:
@sam22 a scris:

aratamil p cain in cronologia biblica !

Prietene, Cain nu apare in genealogia Domnului Isus asa cum nu apar nici alti copiii ai lui Adam si Eva...

stii tu cati fii a avut Adam???...ei bine doar Set a fost ales in genealogie...

voi branhamistii aveti lacune serioase chiar la litera scripturii, am mai zis io,tipariti bre scriptura voastra ca sa nu tot transpirati si sa explicati ca aici scrie asa,"dar se intelege asa"

explicami geneza4.25 "o alta samanta in locul lui abel care la omorat cain".
set nu a fost alles .... ci a fost DAT in locul lui abel.
deasemenea raspunde si la ioan8.41 "noi nu suntem copii nascuti din curvie" de ce a fost dat acest raspuns de iudei cand Isus lea zis
voi aveti de tata pe diavolul.
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 05:26

Ce ar fi de explicat?,o alta samanta,un alt urmas,un alt copil in locul lui Abel

Branham avea daruri spirituale dar nu cunostea bine scriptura si era un om firesc, el a citit acolo; Cain era de la cel rau" si o zis; hopa am descoperit gaura la macaroana,Eva o facut sex cu sarpele...penibil nu???

iti dau un citat din Ioan;

8. Cine păcătuiește, este dela diavolul, căci diavolul păcătuiește dela început. Fiul lui Dumnezeu S'a arătat ca să nimicească lucrările diavolului

Cain era de la cel rau,= cine pacatuieste este de la diavolul...ei bine cred ca si tu ai avut si ai pacate, dupa rationamentul ssi logica voastra mama ta cu siguranta a facut sex cu sarpele de aia ai pacatuit si esti de la cel rau
Poate nu v-ati gandit niciodata ca mama noastra Eva poate fi scandalizata chiar acum ca voi ii atribuiti o asemenea blasfemie...
io zic sa va lasati de prostiile astea ,adunati toata literatura de Branham, dati-i foc,si vin si eu acolo la focul de tabara sa dansez in jurul focului Laughing

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 05:33

Enohabel e în excelentă dispozitie: gata de dans! Laughing
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 10:55

Enohule. Nu mai fi tare la cerbice.
Dacă Dumnezeu a putut transforma Stînca Horebului în Iaz/Lac/Apă pentru a potoli setea poporului și animalelor; și dacă a putut s-o transforme pe nevasta lui Lot într-un stîlp de sare; iar pe Nebucadnețar într-o ciudățenie cu gheare și cu pene, făcîndu-l să mănînce iarbă ca boii, căzînd și roua pe el, ce crezi despre Creator?

Ce era nevasta lui Lot înainte de a fi transformată în stîlp de sare? Era femeie. Era om.
După transformare mai arăta a femeie? Nicidecum. Devenise un stîlp de sare, ce nu avea formă de om, nici oase n-avea, nici sînge, nici carne, și nici nu mai mișca.

Nebucadnețar fusese om și ajunsese o ciudățenie, ceva ca o sperietoare.

Crezi că Domnului nu I-ar fi stat în putere ca să-l transforme pe șarpele cu chip de om care o amăgit-o pe Eva, într-o reptilă necuvîntătoare? Sau ce-l împiedica pe Domnul să-l facă mai întîi pe șarpe sub formă de om ca apoi să-l transforme în reptilă?
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 11:01

argumentele aduse sunt foarte bune
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 13:37

@enohabel a scris:
Ce ar fi de explicat?,o alta samanta,un alt urmas,un alt copil in locul lui Abel

Branham avea daruri spirituale dar nu cunostea bine scriptura si era un om firesc, el a citit acolo; Cain era de la cel rau" si o zis; hopa am descoperit gaura la macaroana,Eva o facut sex cu sarpele...penibil nu???

iti dau un citat din Ioan;

8. Cine păcătuiește, este dela diavolul, căci diavolul păcătuiește dela început. Fiul lui Dumnezeu S'a arătat ca să nimicească lucrările diavolului

Cain era de la cel rau,= cine pacatuieste este de la diavolul...ei bine cred ca si tu ai avut si ai pacate, dupa rationamentul ssi logica voastra mama ta cu siguranta a facut sex cu sarpele de aia ai pacatuit si esti de la cel rau
Poate nu v-ati gandit niciodata ca mama noastra Eva poate fi scandalizata chiar acum ca voi ii atribuiti o asemenea blasfemie...
io zic sa va lasati de prostiile astea ,adunati toata literatura de Branham, dati-i foc,si vin si eu acolo la focul de tabara sa dansez in jurul focului Laughing

daca tu esti asa de smardoi aduna literatura profetului dai foc danseaza si bateti joc ... si dupa ce tiai terminat show-ul mai stam de vorba ..... asta in caz ca te vei mai putea misca,VORBI si vei mai exista pe terra !(NU NE PUNE PE NOI SA ADUNAM CUVANTUL DOMULUI CARE PT TINE ESTE literatura lui branham si sa i dam foc , indrazneste tu si fa aceasta, dai tu foc daca sti pe ce stai cu adevarat!) sfatul meu prietenesc este sa nu indraznesti sa faci aceasta.
NOI NU DAM FOC CUVANTULUI LUI DUMNEZEU CI DINPOTRIVA ARE CEL MAI ALES LOC IN INIMA NOASTRA , IL CREDEM SI IL TRAIM! SLAVA NUMELUI SAU ! (nume care pt tine e ascuns se pare )
PS. margaritarele Domnului nu se dau porcilor. si Domnul lui Avraam , Isac si Iacov SI CARE ESTE SI AL MEU nu va fi batjocorit fara sa nu fie pedepsit aspru ! ai grija ce povesti ai !
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 16:47

@MIRCEA a scris:
Enohule. Nu mai fi tare la cerbice.

Crezi că Domnului nu I-ar fi stat în putere ca să-l transforme pe șarpele cu chip de om care o amăgit-o pe Eva, într-o reptilă necuvîntătoare? Sau ce-l împiedica pe Domnul să-l facă mai întîi pe șarpe sub formă de om ca apoi să-l transforme în reptilă?

Ok domnilor,trebuie sa ne oprim putin sa rationam ca suntem oameni rationali,capabili sa discernem.

Dumnezeu a facut si face minuni si era posibil si asta,ca din sarpe sa faca om,problema e ca nu scrie astaca acolo a avut loc vreo transformare de genul.
Atunci cand ingerii si Domnul au venit la Avraam sub infatisare de oameni scrie asta clar
Noi nu putem sa trecem peste ce este scris,ca altfel daca o facem fiecare isi face interpretarea care ii place.
Noi avem in biblie multe simboluri care sunt spiritualizate,acolo da trebuie interpretare de exemplu;
miel,leu,cai,cele 2 femei din apocalipsa,sfesnice,sabie etc.

Sa ne ocupam putin de teoria si interpretarea cu samanta sarpelui
dupa interpretarea lui Branham ar fi 2 feluri de seminte(si de fapt asa este,dar nu cum zice Branham prin sex) si samanta celui rau a Diavolului sa transmis in toata istoria omenirii ereditar prin urmasii lui Cain.
Asta ar insemna ca toti cei rai, religiosi sau nu sunt direct descendenti din Cain affraid
Pe de alta parte tu spui ca samanta lui Cain a trecut de potop prin Canaan fiul lui Ham fiul lui Noe, dar in acest caz si Noe trtebuie sa fie din semintia lui Cain...nu? ca asa reiese si noi trebuie sa mergem pe genealogia de parte barbateasca,
Insa daca si Noe era din semintia lui Cain atunci de fapt toata omenirea este din semintia lui Cain affraid
Acuma intreb; unde este semintia lui Set??? samanta femeii??? sau urmasii celorlalti copii ai lui Adam.
Vedeti??? eu am rationat dupa interpretarea voastra si am intrat intr-un labirint fara de iesire
Ar insemna dupa interpretarea voastra ca doar branhamistii sunt direct descendenti din Set, descendenti biologic, nu oricum,daca ne gandim ca samanta lui Set sa raspindit ereditar prin carne prin sex...da nu are rost sa mai continuu ca poate ma dilesc cu totul Sad

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 22:24

@Enohabel a scris:

Sa ne ocupam putin de teoria si interpretarea cu samanta sarpelui
dupa interpretarea lui Branham ar fi 2 feluri de seminte(si de fapt asa este,dar nu cum zice Branham prin sex) si samanta celui rau a Diavolului s-a transmis in toata istoria omenirii ereditar prin urmasii lui Cain.
Asta ar insemna ca toti cei rai, religiosi sau nu, sunt direct descendenti din Cain.

Pe de alta parte tu spui ca samanta lui Cain a trecut de potop prin Canaan fiul lui Ham fiul lui Noe, dar in acest caz si Noe trebuie sa fie din semintia lui Cain...nu? ca asa reiese si noi trebuie sa mergem pe genealogia de parte barbateasca,
Insa daca si Noe era din semintia lui Cain atunci de fapt toata omenirea este din semintia lui Cain

Vedeti??? eu am rationat dupa interpretarea voastra si am intrat intr-un labirint fara de iesire
Ar insemna dupa interpretarea voastra ca doar branhamistii sunt direct descendenti din Set, descendenti biologic, nu oricum,daca ne gandim ca samanta lui Set sa raspindit ereditar prin carne prin sex...da nu are rost sa mai continuu ca poate ma dilesc cu totul.

Citește încă odată ce am scris. Dar citește corect ca nu cumva să dilești de tot.
Te rog să arăți cu litere mari unde am scris eu că "Canaan ar fi fost fiul lui Ham".
@MIRCEA a scris:

Vineri 10.10.2008 ~ pag.2. ora 5:08
3). Sămînța lui Cain nu a dispărut în totalitate la potop. Dacă dispăreau n-ar mai fi fost uriași și după potop.
Goliat era uriaș, avînd cam 3m înălțime.

4). Sămînța șarpelui a traversat potopul în burta nevestei lui Ham.
În corabia lui Noe au intrat opt persoane, la începerea potopului, și au ieșit din corabie peste un an, 9 persoane.

Persoana în plus era Canaan care nu era din sămînța lui Ham.

Acum îți explic pe înțelesul tău. Și ține minte ca să nu mă interpretezi greșit.
Înainte de potop, cînd Ham a cunoscut-o pe nevastă-sa, ea nu era fecioară, pentru că avusese ceva relații cu un uriaș de pe linia lui Cain. Iar Ham a luat-o de nevastă cu puțin timp înainte de a intra în corabie. Dar sămînța uriașului era deja în burta ei, și se dezvolta.
Canaan s-a născut în corabie nefiind fiul lui Ham.

Te rog să fii mai atent cînd citești ca să nu mai bați cîmpii.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 22:58

Canaan nu sa nascut in corabie ca nu scrie asta si era al 4-lea fiu al lui Ham, ,uite cum scrie;

18. Fiii lui Noe, care au ieșit din corabie, erau: Sem, Ham și Iafet: Ham* este tatăl lui Canaan.Cap.10.6

uite ca Ham era tatal lui Canaan,nici vorba de femei insarcinate cu uriasi...
inca un verset;

Urmașii lui Ham.

6. Fiii* lui Ham au fost: Cuș, Mițraim, Put și Canaan

Canaan era al 4-lea fiu al lui Ham,dar a fost cel mai important ca de la el au defivat pe urma cananitii...
Scrie in biblia voastra basmele cu femeia insarcinata de urias si copil nascut in corabie???
nu scrie
iar daca e descoperirea lui Branham atunci e clar cum stau lucrurile,eu cred scriptura nu pe mincinosi...una scrie in biblie iar voi sustineti altceva affraid pai se poate???
macar daca a-ti fi niste mincinosi mai inteligenti ca sa nu fiti descoperiti la prima privire in textul biblic Sad

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Dum 12 Oct 2008, 23:08

Enohabel. Îmi face impresia că ai uitat ce ai citit la pagina 2. Afișez eu ca să-ți reamintești.

@MIRCEA a scris:

Tu ai impresia că degeaba Noe l-a blestemat pe Canaan, cînd de fapt vinovăția îi aparținea lui Ham?
Noe, avînd Duhul lui Dumnezeu în el, știa mai bine a cui sămînță era Canaan, măcar că apare în familia lui Ham.

Biblia este Cuvîntul lui Dumnezeu care vorbește veșnic în pilde tocmai pt ca unii să înțeleagă iar alții să nu înțeleagă.
Dacă Dumnezeu a vrut să ascundă un adevăr, și să-l facă taină pînă la vremea sfîrșitului, ce-L putea împiedica? Pentru EL a fost foarte simplu să schimbe ordinea celor scrise în carte, măcar că în realitate a fost altcumva.

Canaan, măcar că a fost primul născut al nevestei lui Ham, a fost scris ca și cum ar fi fost al patru-lea, și ca și cum ar fi fost fiul lui Ham, măcar că era fiu de uriaș. Altfel nu se poate explica de ce Canaaniții erau uriași cu toții.

Nu uita că Domnul le-a zis ucenicilor: "Vouă v-a fost dat să cunoașteți taina Împărăției lui Dumnezeu; dar pentru cei ce sînt afară din numărul vostru, toate lucrurile sînt înfățișate în pilde; pentru ca măcar că privesc să nu vadă, și măcar că aud să nu înțeleagă" (Marcu 4:11-12).

Aici este vorba de "Taina ținută ascunsă din veșnicii și în toate veacurile, dar descoperită acum sfinților Lui" (Coloseni 1:26). Este vorba de "descoperirea tainei care a fost ascunsă de veacuri" (Romani 16:25). Acum este vremea cînd Domnul "a binevoit să ne descopere taina voiei Sale" (Efeseni 1:9)
.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Lun 13 Oct 2008, 06:37

Speculatii ieftine

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Lun 13 Oct 2008, 08:28

@enohabel a scris:
Speculatii ieftine

esti de tot rasu ! nu te supara !
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Lun 13 Oct 2008, 20:31

Pai cum sa nu fie speculatii???

Biblia scrie negru pe alb ;Canaan era fiul lui Ham, al 4-lea, dar dupa descoperirile voastre este samanta unor uriasi si este primul si sa nascut in corabie

iti dai seama???
Cel mai simplu este sa scoateti biblia branhamistilor si puteti modifica cat vreti si ce vreti,altfel cuvantul scris sta impotriva voastra si va depisteaza ca mincinosi

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Lun 13 Oct 2008, 20:37

Eu nu am priceput un lucru nicicând: de ce se zbate omul să stie lucruri ce nu-i ajută la mântuire? Oh, oh! Si eu am studiat si studiez dar asta nu înseamnă că rezultatele studiului meu îmi ajută la mântuire. Atunci, de ce să ne mai duelăm pentru numărul de ani care i-a trăit Noe sau... alte lucruri de acelasi fel?!
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Lun 13 Oct 2008, 23:37

@Emil Condor a scris:
Eu nu am priceput un lucru nicicând: de ce se zbate omul să stie lucruri ce nu-i ajută la mântuire? Oh, oh! Si eu am studiat si studiez dar asta nu înseamnă că rezultatele studiului meu îmi ajută la mântuire. Atunci, de ce să ne mai duelăm pentru numărul de ani care i-a trăit Noe sau... alte lucruri de acelasi fel?!

super adevarat !!! uni se pierd in detalii care nu au nici o treaba cu mantuirea si ce este esential pt ei este :las ca siasa i bine.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Lun 13 Oct 2008, 23:51

Da, da,dupa unii esential este sa explice ceea ce nu scrie si sa faca secta pe principii de interpretare falsa a scripturii Sad

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Mar 14 Oct 2008, 23:17

@enohabel a scris:
Da, da,dupa unii esential este sa explice ceea ce nu scrie si sa faca secta pe principii de interpretare falsa a scripturii Sad

eu cred ca aveam nevoie de cineva care sa ne desluseasca scripturile ! tu nu?
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Mier 15 Oct 2008, 00:59

@sam22 a scris:

eu cred ca aveam nevoie de cineva care sa ne desluseasca scripturile ! tu nu?

Da si eu am nevoie de asta,si am cules tot ce am gasit bun si am dat mai departe...

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Mier 15 Oct 2008, 06:52

Că ai cules, te credem numa' să ne spui ce "sământă" a fost pusă acolo de unde ai cules.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Mier 15 Oct 2008, 07:23

samanta divina

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Mier 15 Oct 2008, 07:29

Toti spun la fel! Ce te face să crezi că ar fi chiar asa? Ce ai în suportul afirmatiei tale?
Da, vei spune că sunt versete biblice dar toată lumea religioasă vine cu versete biblice în sprijinul afirmatiilor proprii!!
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Mier 15 Oct 2008, 16:58

@Emil Condor a scris:
Toti spun la fel! Ce te face să crezi că ar fi chiar asa? Ce ai în suportul afirmatiei tale?
Da, vei spune că sunt versete biblice dar toată lumea religioasă vine cu versete biblice în sprijinul afirmatiilor proprii!!

Duhul nostru impreuna cu Duhul Domnului marturiseste ca suntem copiii Lui Dumnezeu...

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Joi 16 Oct 2008, 03:35

Si dacă sunt duhuri de rătăcire?
Acelasi lucru despre duhuri afirmă toti dar cineva trebuie să fie gresit. Cine e?

Enohabel, mâine când voi avea timp îti voi trimite un luuung Email - în cazul în care uit, dacă nu-l primesti, te rog să-mi amintesti asta.
Sus In jos
enohabel

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Joi 16 Oct 2008, 06:12

Duhuri de ratacire sunt peste tot,gresiti sunt sectantii fanatici care pun accentul exclusiv pe o doctrina religioasa omeneasca,sau un lider proeminent, sau revelatii cunoscute doar de ei...

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   Joi 16 Oct 2008, 06:43

@enohabel a scris:
Duhuri de ratacire sunt peste tot,gresiti sunt sectantii fanatici care pun accentul exclusiv pe o doctrina religioasa omeneasca,sau un lider proeminent, sau revelatii cunoscute doar de ei...

asta fac toate cultele, inclusiv penticostalii.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: **Amăgirea Evei**   

Sus In jos

**Amăgirea Evei**
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: