Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 01:40 Scris de Ion

» OFF TOPIC
Mar 23 Mai 2017, 15:33 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Lun 22 Mai 2017, 23:22 Scris de Anahoret

» PREUMBLĂRI COTIDIENE - prin cetate și nu numai (IV)
Sam 20 Mai 2017, 15:12 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Joi 18 Mai 2017, 09:11 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Lun 15 Mai 2017, 15:09 Scris de Ion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Sam 13 Mai 2017, 22:51 Scris de Anahoret

» Stiri IT
Vin 12 Mai 2017, 20:18 Scris de Anahoret

» Video amuzante
Joi 04 Mai 2017, 09:13 Scris de Anahoret

» Mens sana in corpore sano
Joi 04 Mai 2017, 08:34 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Mar 02 Mai 2017, 13:32 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

Cuvinte-cheie
curiozitati sibiu istorie topic drumetie poezie 23 dolion limba triste maxime zilei problema bancuri romania folos diverse monarhia 1 exista cuvinte stiri brasov caleidoscop popasul poezii
Mai 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Monarhia in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21221
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Vin 20 Dec 2013, 11:44

Numarul mesajelor : 13508
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Vin 20 Dec 2013, 22:52

Ce frumos:) LA MULTI ANI!!!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22360
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 24 Dec 2013, 00:00

Hîmmm!
La Multi Ani!” pentru ceva ce nu mai există?  Laughing 

dolion

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Joi 09 Ian 2014, 10:24

Scrisoare către Regele Mihai de la părintele Marcel Răduț Seliște

Majestatea Voastră, plecând sufletul nostru în fața Tronului și a Țării, îi mulțumim lui Dumnezeu că v-a binecuvântat cu viață lungă și cu puterea de a sluji loial și prin jertfă Neamul Românesc și Biserica lui Hristos vreme de peste șapte decenii.

Românii care își iubesc Neamul, Credința și Țara văd în Majestatea Voastră și în Casa Regală a României atât o sinteză a tradițiilor voievodale, domnești și regale ale Istoriei noastre, cât și singura garanție a renașterii și reașezării Statului Român și Neamului Românesc în locul de cinste pe care îl merită în marea familie a Națiunilor Europene.

Majestatea Voastră, noi, românii loiali Tronului, nu am uitat că Republica a fost impusă neamului nostru prin forța tancurilor Armatei Sovietice a lui Stalin și prin trădarea de Neam și Țară a câtorva rătăciți și venetici care, prin amenințări și șantaj, v-au obligat să părăsiți Tronul Țării. Pervertirea istoriei reale a Monarhiei Constituționale de către propagandiștii naționalism-comunismului este încă prezentă în agora românească, minciunile lor, aruncate cu disperarea celui care se știe a fi un impostor, otrăvesc sufletele unora dintre românii noștri.

Totuși, adevărul învinge și se face cunoscut către români, iar acest adevăr înmulțește în fiecare zi oastea slujitorilor loiali ai Tronului și Casei Regale a României, oaste care numără deja zeci de mii de români hotărâți să lupte pentru restaurația Monarhiei Constituționale și salvarea Țării de la dezastrul în care a fost aruncată de urmașii politrucilor din eșaloanele 2 și 3 ale PCR și Securității.

Majestatea Voastră, speranța noastră este că Dumnezeu va binecuvânta România și ne va da puterea să salvăm Neamul Românesc din această închisoare a imposturii, minciunii și jafului tâlhăresc în care s-a transformat așa-zisa Republică post-decembristă.

Majestatea Voastră, Neamul Românesc se stinge și se risipește! Mamele românce își ucid pruncii în pântece, familia românească se destramă, tinerii cei mai bine pregătiți ai școlii românești părăsesc Țara și ajung să slujească bunăstarea altor neamuri, românii pleacă la muncă în țări străine, căci acasă au parte doar de șomaj și sărăcie lucie. Clasa politică post-decembristă ne-a trădat, ne jefuiește și ne vinde străinilor pe un blid de linte. Credința strămoșească a slăbit și s-a rătăcit, iar demnitatea noastră a ajuns o biată umbră a ceea ce a fost cândva.

Nădejdea noastră de a renaște din cenușa acestei cumplite rătăciri este în Dumnezeu, în Majestatea Voastră, Unsul lui Dumnezeu, Regele nostru și în Casa Regală a României.

Majestatea Voastră, la ceasul solemn în care împliniți binecuvântata vârstă de 92 de ani, românii loiali Tronului și Țării își îndreaptă gândurile către Regele lor și-L roagă pe Dumnezeu să vă dăruiască credință, sănătate și puterea de a călăuzi Casa Regală a României și oștirea celor loiali Tronului spre împlinirea dorinței noastre scumpe – Restaurația Monarhiei Constituționale, proclamarea Regatului României și salvarea Țării și Neamului Românesc de la dezastrul și rătăcirea în care se află.

Dumnezeu să vă binecuvinteze, Majestatea Voastră! Trăiască Regele!

Preot Marcel Răduț Seliște – onorat de Majestatea Voastră cu Medalia ”Regele Mihai I pentru loialitate”

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Joi 09 Ian 2014, 10:29

Harul Regelui Mihai

Cu puțin timp în urmă, am publicat un text în care puneam în evidență modul inadecvat în care este definit conceptul de putere în tratatele contemporane de politologie, sociologie și management. În ultima parte a acestui text arătam cum ar trebui, în opinia mea desigur, definit acest concept politic, sociologic și managerial esențial.

De fapt, propunând o altă abordare a conceptului de putere, total diferită de cea menționată, eu am vrut să evidențiez atât consecințele nefaste ale divorțului dintre ȘTIINȚĂ și RELIGIE, cât și să reamintesc că atributul calitativ cel mai important al conducerii și al conducătorilor este HARUL. Iar atunci când m-am referit la conducătorii dăruiți cu HAR, m-am gândit mai ales la Majestatea Sa Regele Mihai. Înainte de orice, Regele Mihai a fost un conducător dăruit cu HAR. El a CREZUT și CREDE în ROMÂNIA și în POPORUL ROMÂN. De aceea și-a IUBIT și își IUBEȘTE atât de mult ȚARA și POPORUL. Dedic, deci, următorul fragment de text Regelui Mihai pentru a omagia personalitatea și viața acestui mare OM.

„După cum este cunoscut, triumfalismul științific de tip iluminist a determinat nenumărate eșecuri și erezii științifice în ultimul secol. S-a dovedit, deși nu ar fi fost nevoie, că divorțul ȘTIINȚĂ – RELIGIE este mai degrabă o tragedie, decât „progres al cunoașterii”. După părerea mea, puterea oamenilor – în calitate de conducători, artiști, intelectuali, părinți, preoți, profesori, politicieni, fermieri și așa mai departe – este, înainte de orice, un HAR, un DAR de la DUMNEZEU. Iar cei care au fost înzestrați cu acest HAR, ar trebui să-l dăruiască și ei celorlalți semeni.

Nicio teorie contractualistă sau utilitaristă a puterii nu valorează doi bani în raport cu acest adevăr care ține de bunul simț. Oare nu este cumva conducătorul de tip carismatic definit de Max Weber un conducător dotat cu HAR? Iar atunci când cei conduși CRED în HARUL conducătorului lor, este evident că aceștia acceptă necondiționat deciziile acestui conducător. De aici și responsabilitățile morale recurente: conduita conducătorilor implică discernământ și echitate, iar conduita celor conduși implică supunere și conștiinciozitate. „Piețele libere” , „Democrația liberală”, normele juridice și conduitele contractuale reprezintă mijloace mai mult sau mai puțin eficiente de promovare a intereselor de factură materială. Dar relația dintre un conducător înzestrat cu HAR și cei care acceptă și prețuiesc acest HAR este cu totul altceva. HARUL conducătorilor se transmite celor conduși prin CREDINȚĂ, IUBIRE, SACRIFICIU, SMERENIE și VENERAȚIE.

Păcat că cei care scriu manuale de management nu știu sau au uitat toate acestea! Mare păcat! Pentru că Omul nu este doar o ființă care are o raționalitate limitată și anumite interese de natură utilitară. Omul este cu mult mai mult de atât. Înainte de orice, Omul este o ființă care CREDE și care IUBEȘTE.

Desigur, ar fi absurd să excludem dimensiunea rațională a ființei umane, ca să zic așa. Dar a defini ființa umană doar prin COGITO ERGO SUM este același lucru, ca și cum ai înlocui icoana MÂNTUITORULUI IISUS HRISTOS printr-o caricatură. Să-mi fie iertată comparația!”

Din această perspectivă, cred că țara noastră va reveni la normalitate doar atunci când locuitorii săi vor prețui HARUL Regelui Mihai. Evident, este o condiție necesară, dar nu și suficientă.

de Dr. ing. Nicolae ȚĂRAN
http://www.vestul.ro/stiri/5667/omagiu-majestatii-sale-regelui-mihai.htm

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Joi 09 Ian 2014, 10:39

În Pace și Onor

Prima întâlnire cu Regele Mihai a fost cândva în copilărie, prin intermediul unor monede de 100 de lei pe care le colecționam, fascinat de imaginea de pe verso, unde scria „Mihai I Regele Românilor”. Ideea că România a avut cândva un Rege părea scoasă dintr-un basm.
La farmecul acestui basm contribuia din plin bunica, povestind mereu de cât de frumos era Regele României, de cât de îndrăgostite erau toate fetele de el, de cât de bine era în România pe vremea Regelui.
Mai târziu, cu vreun an sau doi înainte de revoluție, la un post de televiziune din Ungaria pe care îl prindeam, alături de câteva posturi sârbești, cu celebrele antene ridicate pe bloc, am văzut o emisiune despre Regele Mihai. Atunci am aflat că Regele Nostru încă trăiește. Am văzut povestea lui, viața lui, l-am auzit vorbind în românește, pentru români – și imaginea de poveste pe care o avusesem până atunci în minte a început să primească un alt contur.
În 21 decembrie 1989, seara, la Radio Europa Liberă, l-am auzit din nou, cerând armatei române să răstoarne regimul comunist. Iar de Paști, în 1990, îl așteptam cu speranța redevenirii noastre. Nu a fost lăsat să intre în țară, parcă pentru a ni se confirma că drumul greșit pe care se afla România de mai bine de 40 de ani avea să mai continue. A fost excepția 1992, când mai mult de un milion de oameni au ieșit în stradă să-l întâmpine. A fost, probabil, greșeala noastră atunci că nu l-am luat pe sus să-l ducem la Palat…
La începutul anului 1997 am ajuns prima dată lângă Regele meu. Trimis de ziarul „Timișoara” la București, la aeroport, am reușit să mă strecor până lângă Rege, să dau mâna cu El, să-i spun că sunt din Timișoara și că timișorenii îl așteaptă cu dragoste și cu speranță. Mi-a spus că Timișoara este în inima lui și că își dorește să ajungă cât mai curând la Timișoara. În goana după senzațional caracteristică presei românești, aceste cuvinte au fost prezentate atunci ca o declarație dată în exclusivitate ziarului; nu era așa. Erau doar niște gânduri sincere și care, după puțin timp, aveau să și devină realitate. În schimb, ceea ce nu voi uita niciodată a fost senzația pe care am avut-o ajungând lângă Rege. Picioarele mi s-au înmuiat, mi s-a pus un nod în gât și ape reci îmi curgeau pe șira spinării – toate au apărut într-o singură clipă, inexplicabil. Omul acela, atât de simplu și de modest, emană ceva aparte – un zbucium al unei întregi istorii, al unei vieți cu puține clipe fericite dar, totuși, marcată de o statornicie pentru unii greu de imaginat. Este vorba de ceva mai mult decât de charismă care vine de la el. Iar acest ceva este mereu la fel puternic, pentru că aceeași senzație revine de fiecare dată în preajma Majestății Sale. De-a lungul ultimilor 15 ani, am avut privilegiul, de nenumărate ori, să mă aflu în preajma Familiei Regale – la Timișoara, la Săvârșin, la Arad, la București, la Curtea de Argeș. Am fost în calitate de ziarist sau de funcționar public, dar, de fiecare dată, în calitate de monarhist convins.
Acum, Regele meu împlinește 92 de ani. O vârstă care cuprinde, pe cât de multă bucurie, pe atât de multă tristețe.
Tristețe pentru că, uitându-ne în urmă, ne dăm seama că am pierdut două decenii de demnitate. Am ratat nenumărate ocazii de a readuce România pe cursul ei firesc. Am fost prea mici, poate, pentru a merita să fim conduși de acest om. Iar bucurie pentru că, totuși, acest om a supraviețuit sistemului care a încercat să îl (și să ne) învingă. Pentru că acest om este în continuare printre noi. Pentru că datorită Lui și Familiei Sale cei care mai credem într-o Românie demnă avem, în continuare, Speranță.
Dincolo de sărbătoare, dincolo de onoruri, acesta este motivul pentru care, astăzi, mai mult decât oricând, trebuie să vă mulțumesc, Maiestate.
Vă mulțumesc pentru fiecare clipă de suferință pentru acest popor și această țară. Pentru fiecare lacrimă și pentru fiecare cuvânt. Vă mulțumesc pentru că, atunci când unii au încercat să ne facă să uităm, nu ne-ați uitat. Vă mulțumesc pentru lecția de demnitate, de statornicie, de moralitate pe care ne-ați dat-o în fiecare clipă. Vă mulțumesc pentru faptul că astăzi putem să vă spunem ceea ce simțim, pentru că putem să vă aducem acest mic omagiu din Vestul țării. Vă mulțumesc pentru că, datorită Majestății Voastre, există acea Românie profundă, care merge pe drumul ce i l-a hărăzit istoria.

La Mulți Ani, Majestate! Dumnezeu să Vă păstreze ani mulți în fruntea Regatului României, în pace și onor!

de Flavius BONCEA
http://www.vestul.ro/stiri/5668/in-pace-si-onor.htm

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Joi 09 Ian 2014, 10:41

Însemnele Casei Regale a României

Ioan Luca Vlad și Sandra Gătejeanu-Gheorghe, colaboratori ai Casei Majestății Sale Regelui, în dialog cu Adrian C. Posteuca, pe tema însemnelor Casei Regale și a semnificației lor în România de astăzi. Stema regală, coroana, buzduganul, stindardele și fanioanele, cifrurile regale sunt evocate din perspectiva lor istorică și statală. Un film Digi 24 TV.

http://casa-regala.blogspot.ro/2014/01/video-insemnele-casei-regale-romaniei.html

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 21 Ian 2014, 07:32

Sandra Gătejeanu Gheorghe, director de protocol al Casei Regale a României: "Protocolul regal impune un ritual care vine din demnitate, din respect și din lucrul bine făcut, la momentul potrivit"

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 27 Ian 2014, 07:40

Calitățile regelui Carol I

"Într-o tara care n-avea notiunea timpului, Regele Carol aducea simtul exactitatii matematice. Pentru nimic in lume nu ar fi intrat la deschiderea Parlamentului in sala de sedinta la 12 si un minut. Cand suna 12, el si intra pe poarta.
Intr-o tara de aproximatie in toate, el a adus constiinciozitatea impusa pana la meticulozitatea germana. Intr-o tara de zvacnituri, de entuziasm violent si de descurajare pripita, sau cel putin de rapida plictiseala el a adus o staruinta nezdruncinata, linistita si regulata ca bataile numeroaselor orologii ce umpleau apartamentele sale. Intr-o tara plina de nerabdare si de neastampar, el a adus rabdarea care stie sa pregateasca si astamparul care stie sa-si mentina pururea seninatatea.
Intr-o tara cu moravuri destul de usoare in care divorturile infloreau si aventurile amoroase stapaneau viata sociala, el ne-a adus pilda unor virtuti domestice de o neobisnuita puritate. Se poate spune ca femeile n-au jucat nici un rol in viata lui, cateva au pretins mai tarziu ca i-ar fi obtinut favorurile in tinerete, dar nu se stie daca ele nu s-au laudat. [...] Privita in genere, viata sa intima avea ceva monahal.
Pe de alta parte, intr-o tara cu mentalitate orientala, el a adus un spirit occidental in vremea tocmai cand acea tara se straduia sa se avante in marea valtoare a civilizatiei occidentale. Nu este vorba ca, pe la sfarsit, atmosfera de bizantinism a tarii l-a influentat si pe el, ci a a avut taria sa ramana intotdeauna occidental si sa nu ne imprumute orientalismul decat in unele forme. In rezumat, l-am contaminat prea putin.
Si in fine, intr-o tara care, din cauza vicisitudinilor ei istorice, nu era obisnuita cu planuri dinainte facute si bine definitivate, el a venit urmarind un scop precis, a facut un program si l-a îndeplinit întocmai".

I. G. Duca, Amintiri politice

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 28 Ian 2014, 07:14

"Astăzi, mai mult ca oricând, în momentul în care lumea trece prin așa o criză de sălbăticie și revoltă, trebuie să fim statornici și să căutăm cu trăinicie tot ceea ce ne unește și nu ceea ce ne dezbină."

Regina Maria a României

Original: "More than ever today when the world is facing such a crisis of bewilderment and unrest, must we stand firm in Faith seeking that which binds together instead of tearing asunder."
Queen Marie of Romania
http://www.tkinter.smig.net/QueenMarie/BahaiFaith/index.htm

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mier 29 Ian 2014, 23:24

Dezbinarea e mai la îndemâna omului decât unitatea, din păcate.

Ion

Numarul mesajelor : 4468
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Joi 30 Ian 2014, 00:12

E mai greu sa construiesti decat sa darami.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 01 Feb 2014, 15:56

Si, de fel, omul alege lucrurile usoare...
...pentru că asa e natura lui... usuratică!
Nu-i asa?  Laughing 

zaraza26

Numarul mesajelor : 8295
Varsta : 51
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 04 Feb 2014, 11:15

@Emil Condor a scris:
Dezbinarea e mai la îndemâna omului decât unitatea, din păcate.

@Emil Condor a scris:
Si, de fel, omul alege lucrurile usoare...
...pentru că asa e natura lui... usuratică!
Nu-i asa?  Laughing 

La origine suntem unitate, venim din una si aceeasi sursa. Aici pe pamant am venit sa traim in separare, sa ne jucam intr-o lume frumoasa!
De aici separarea si tendinta de a lua lucrurile in usor. Pentru ca nu am venit sa traim incrancenati si cu gandul la cat pot cheltui maine, ci am venit sa traim in pace si iubire. Si asta ramane de realizat, caci pana acum a fost prea putina pace si iubire. Daca planul divin a fost ăsta, asta este. Dar trebuie sa intelegem ca ne-au trebuit mii de ani ca sa experimentam pe deplin toate fatetele decaderii umane. Cu atat mai frumoase au fost suisurile intalnite. O poveste lunga, interesanta, pe care am trait-o pana acum.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mier 05 Feb 2014, 00:09

@zaraza26 a scris:
... nu am venit sa traim incrancenati si cu gandul la cat pot cheltui maine...
Cheltuim totul azi ca să nu ne mai gândim la cheltuiala de mâine...  Laughing 
Bineînteles că glumesc.  Very Happy 

Citat :
... am venit sa traim in pace si iubire. Si asta ramane de realizat, caci pana acum a fost prea putina pace si iubire.
 amin Love is everything!  love 

dolion

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mier 05 Mar 2014, 18:28

Scrisoarea Reginei Maria către fiul său, cel care avea să devină Regele Carol al II-lea al României
25 decembrie 1925

Ce aș putea să-ți spun, Carol, fiul meu? Ce poate să-i spună o mamă fiului său atunci când îi străpunge inima pentru a doua oară? Aveai totul: o țară care avea nevoie de tine, o muncă măreață înaintea ta, un viitor mare, un cămin fermecator, o soție bună și frumoasă, un copil de adorat, părinți care te iubeau și cărora ai fi putut să le fii mâna dreaptă. Părinți care merg spre bătrânețe, care și-au dat viața pentru o misiune pe care tu trebuia să o completezi. Renunți la toate acestea, le fărâmi în bucăți, le zvârli deoparte ca pe niște lucruri de aruncat. Și pentru ce? Încerci să te înseli singur, pe noi și pe alții cu vorbe goale. Le faci imputarea că n-au încredere în tine, că n-au înțelegere pentru nevoile tale omenești și nu-ți recunosc străduințele. Știi că ai avut mai mult decât ți se cuvenea din lucrurile bune ale acestei lumi. Ai avut mai mult decât partea ta de dragoste, de îngăduință, bani, prestigiu, încredere și, dacă n-ai avut încă destul, este fiindcă nu ai voit-o, fiindcă ai preferat pe lăudatorii goi și lipitori în locul celor care, dorindu-ți binele, s-au ridicat în fața primejdiei ca să strige: “Ia seamă!”, pentru că te iubeau mult, pentru că aveau încredere în viitorul tău, fiindcă voiau să facă din tine un om.

Care dintre noi nu a fost silit uneori în viață să asculte rațiunea, să urmeze un sfat aspru, să renunțe la ceva, să sacrifice o parte din cele mai scumpe dorințe? A iubi adânc nu înseamnă a merge orbește după ceea ce omul poate să dorească într-un moment de înnebunire. A iubi înseamnă să încerci să țintuiești pe cel pe care-l iubești în drumul drept, să încerci să-l ajuți să trăiască așa cum trebuie, să se facă un om de onoare și folositor, să încerci să-l încurajezi să accepte partea sa de durere, ca și partea de muncă și de plăcere.

Cum ți-am spus-o în ultima noastră întâlnire tristă de la Sinaia, ceea ce nu pot întelege la tine este concepția ta de viață. Care este concepția ta asupra datoriei? Asupra dragostei? Dragostea este pentru tine numai o îngăduință către tine însuți, numai lăsarea în voia năvălirilor de instincte împinse până la disprețul satisfacerii și uitării imediate. Nu este în codul tău nici o credință, nici o stăpânire, nici un sentiment al datoriei, nici o cinstire a cuvântului dat, nici o mărginire a moralei, nici un drum drept pe care să vrei să-l urmezi, nimic, absolut nimic? Nici un ideal, nici un vis al viitorului? Numai să te lași pradă pasiunilor care plutesc în jurul tău? Atunci, fiul meu, ai dreptate să pleci; atunci nu ne putem înțelege. Vorbim o limbă deosebită. Atunci, în realitate, nu ești demn să fii așezat în fruntea altora, să fii ales șef al unui popor care are nevoie de un conducător capabil de sacrificii, de un om care să-l iubească îndeajuns pentru a se învinge pe el însuși din dragoste pentru popor. Dacă nu recunoști nici o datorie, nici o credință, nici o obligație, atunci, într-adevar ești nedemn să porți făclia.

Erai aici folositor la toate și tuturor: erai născut pentru o moștenire glorioasă. Și acestea toate le arunci oamenilor în față. Și pentru ce? Și pentru cine?

Erai odată un drag copilaș cu părul de aur, băiatul nostru, băiețelul țării “cel dintâi născut român”, primul lor copil. Erai nădejdea noastră, comoara noastră și bucuria viitorului nostru. Erai ca Mihai, un băiețaș cu bucle de aur. Și l-ai părăsit pe Mihai.

Către soția ta, către mama ta, nu spui nici un cuvânt. Pentru el nu trimeti o îmbrățișare. Îl părăsești, îl azvârli din viața ta și, odată cu el, pe dulcea ta tovarășă pe care juraseși să o iubești, să o cinstești și să o protejezi. Nici un cuvânt ca să ne ceri să ne ocupăm de el. Nici un cuvânt ca să-l apropii de inima țării. A țării pe care ai trădat-o. Nici un cuvânt de iubire sau recunoștință pentru tatăl tău care a fost așa de aproape de moarte în primăvară, nimic ca să micșorezi loviturile groaznice pe care i le-ai dat laș, în aceste ceasuri pline de primejdie. Nici un cuvânt de amintire, de iubire, de recunoștință, de fidelitate. Numai imputări: că n-ai fost înțeles și că n-ai fost ținut în seamă.

Carol, fiul meu, aceasta este urarea de despărțire a mamei tale: ca să nu îți poți da seama niciodată cât de hidos este actul pe care l-ai săvârșit și în ce chip îngrozitor și neomenos ai făcut ceea ce ai făcut. Lumea este mare, sunt mulți rătăcitori pe pământ, mulți nelegiuiți, fii rătăcitori. Te duci printre ei. Întoarce-ți privirea, spre cine și cu cine?! Nici eu, mama ta, nu o știu. Crezi că poate să fie pentru tine o fericire adevărată, chiar dacă pe noi ne părăsești, chipul păcatului încoronat în șuvițe roșii?
Am încercat odată să te opresc. Am crezut odată că ceva din băiatul cu păr de aur trăia încă în tine, primul meu născut, ceva care era ca Mihai de astăzi și care ar fi rămas în tine, ceva care ar fi putut să slujească această țară pe care noi o construim, ceva adevărat, ceva care să fi fost încă fiul meu. Atunci m-am ridicat că o tigroaică, apărându-și puiul îndârjită și luptând cu o lume plină de ură, din dragoste pentru tine, Carol, pentru că mai credeam în tine. Astăzi deschid mâinile amândouă și le găsesc goale, goale de orice credință. Dacă socotești că viață îți datorează totul și că tu nu-i datorezi nimic în schimb, atunci, Carol, băiatul meu, faci mai bine să pleci. Desigur, nu ești demn de misiunea pe care ți-o încredințase Dumnezeu. Nu ești demn să fii un om printre oameni. Nu ești demn să fii soț, părinte și fiu.

Și acum, la despărțire, nu-ți spun decât atât: Carol, oricât de nesfârșită ar fi lumea, inima unei mame este cu mult mai mare și, chiar sfâșiată în bucăți, zdrențuită într-atât că nu mai este decât o rană sângerândă, o vei găsi, încă bătând pentru tine, până în ultimul ceas. Când vei avea nevoie de ea, adu-ți aminte de aceasta, Carol, și, pentru băiatul cu șuvițele de aur, care a fost altădată al meu, te îmbrățișez pentru ultima oară și pe frunte îti dau, Carol, ultimul sărut de mamă.
Drumurile vieții sunt lungi și numeroase, Carol, și dacă eu, Regina, trebuie să te zvârl din mine, inima mea te va aștepta totuși la capătul fiecăruia dintre aceste drumuri, fiindcă, fiul meu, Carol, cred că va veni într-o zi ceasul negru când ai să plângi singur, părăsit de toți, așa cum tu i-ai părăsit pe toți.
Maria

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Mar 2014, 12:58

Atunci când românii au momente de rătăcire, iar sentimentul lipsei de speranță și al abandonului îi cuprinde, ar trebui să mediteze doar pentru câteva clipe la regele Mihai și la felul în care acest om a reușit să treacă peste toate nedreptățile vieții, având un sigur ideal, încrustat în conștiința sa.

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Mar 2014, 12:58

„Ceea ce eu, familia mea și țara au pierdut în anii comunismului nu este măsurabil. Ceea ce a fost furat este incomensurabil: în termeni materiali, morali și de demnitate națională...”(Regele Mihai)

Ultima editare efectuata de catre dolion in Lun 24 Mar 2014, 12:59, editata de 1 ori
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Mar 2014, 12:59

Întors acasă, printre români, monarhul a sugerat că datoria familiei regale nu poate fi împlinită definitiv până când românii nu vor aduce, din nou, pe tron, regele îndepărtat de sovietici și colaboratorii lor, la 30 decembrie.

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Mar 2014, 13:03

[ 31.12.2011 ]
Mi-as permite sa remarc un lucru: am observat ca intotdeauna se vorbeste de actul de abdicare ca fiind unul "fortat". Am intalnit acest cuvant cred ca de absolut fiecare data cand se vorbea despre abdicare. L-am auzit inclusiv pe marele monarhist Paleologu in seara asta intr-o emisiune tv alaturand abdicarii acest epitet. Bun, OK, nici o problema, foarte adevarat!, dar marea problema e ca NIMENI NU MAI SPUNE CA ACEL ACT A FOST SI ILEGAL, pe langa ca a fost fortat! Nimeni nu mai aminteste ca nu s-a organizat atunci nici un referendum national pentru a se putea valida (sau cel mai probabil invalida) asa ceva. La fel cum nu s-a organizat un referendum nici dupa "marea" revolutie din decembrie '89. Poate ca de fapt aici ar fi marea buba... Tot asa cum n-a avut loc condamnarea pactului Ribbentropp-Molotov si s-a deschis calea spre neintregirea teritoriala, lasandu-se Basarabia de izbeliste! Dar noi in acelasi timp sarbatorim Ziua Nationala pe 1 decembrie, cand acea Romanie Mare s-a format cu tot cu Basarabia si nordul Bucovinei. Ironic, nu? Sau sa intelegem ca doar Transilvania conta de fapt in ecuatie? Sunt atatea nereguli, aberatii, care sunt cat se poate de clare, de evidente, dar despre care nimeni nu sufla o vorba! Nimeni dintre "bravii" nostri politicieni, nici macar cei din partidele istorice... asa a fost posibil ca in aceasta seara marele monarhist Paleologu sa nu sufle nimic despre ilegalitatea si nulitatea acelui act de abdicare pana la urma. Doar despre fortarea sa. Ma rog... pentru unii poate e bine si-asa.

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Mar 2014, 13:06

În 2012, am trăit cele mai frumoase momente din an, atunci când am ascultat discursul Regelui în Parlament. Am fost mândri că toate familiile regale din Europa au fost prezente pe 25 octombrie la Bucuresti, pentru aniversarea Regelui nostru. Astăzi, Regele ne-a făcut din nou să ne simtim mândri și fericiți. La Jubileul Reginei Elisabeta a II-a, la castelul Windsor, Regele nostru stă în dreapta Reginei. O imagine care va face, desigur, inconjurul lumii. În timp ce Traian Băsescu face tot felul de scamatorii pentru a participa la Consiliul European de la Bruxelles si a arăta că e un jucător in politica externă, Regele stă , simplu si linistit, alături de Regina Angliei.

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Mar 2014, 13:09

De ce îl iubesc pe Rege și de ce vreau eu ca România să fie monarhie
Radu Rusu  |  24.10.2012

Am 12 ani, sunt născut pe 10 mai și sunt monarhist de mic. Tatăl meu, Horia Rusu, a prezis că o să mă nasc pe 10 mai pentru că asta își dorea. Așa s-a și întâmplat.
Când bunicii mei erau copii, 10 mai, Ziua națională a României, era o zi de mare sărbătoare și pentru ei a rămas așa chiar și când erau comuniștii la putere.
Bunicul meu, care era cu doi ani mai mare decât Regele, a luptat în al doilea război mondial și a rămas cu un glonte în plămân toată viața.
Bunica mea, al cărei tată a fost viceprimar liberal în Timișoara pe vremea Regelui, îmi povestea cât de mult îi plăcea, când era copil, să meargă cu părinții și colegii la manifestațiile de 10 mai, să cânte Imnul Regal, apoi să se întoarcă acasă și să mănânce primii cartofi noi cu salată verde. Era una dintre cele mai frumoase amintiri ale ei.
Anul trecut și anul acesta am fost, de 10 mai, la Palatul Elisabeta, la Garden Party, iar anul trecut am avut norocul să fiu aproape de Rege și să dau mâna cu el. Am fost emoționat,  mi-au plăcut zîmbetul și privirea caldă a Regelui și mai ales m-a impresionat că avea mâinile calde. Strângerea mâinii calde a Regelui mi-a dat o stare de mare fericire și căldură.
Îl admir pe regele Mihai și mă impresionează de fieare dată când îl văd. Am învățat la școală despre rolul Casei Regale în istoria României și mă uit la emisiunea Ora Regelui. Cel mai mult mi-a plăcut emisiunea despre pasiunea Regelui pentru automobile. Am observat că, atunci când povestea despre mașinile sale, Regele avea o față fericită și jucăușă, de copil.
Am citit și cartea „Mașinile Regelui” și mi-a plăcut curajul Regelui, care a condus mașina de mic, am admirat priceperea lui în ce privește motoarele și pasiunea cu care s-a ocupat de mașini toată viața. Mi se pare extraordinar că Regele conduce și acum și că îi place viteza.
Știu ce a făcut Regele pentru țară, știu despre rolul pe care l-a jucat în istorie, știu că la o vărstă foarte tânără le-a ținut piept lui Hitler și lui Stalin, știu că datorită actului de la 23 august 1944 războiul s-a scurtat cu șase luni și știu că atunci când Regele a fost forțat să abdice, a făcut-o din curaj, nu din frică.
Știu că în toți anii în care a stat departe de România a suferit foarte mult și că întotdeauna a considerat că misiunea lui e să servească țara, ceea ce a și făcut, atât cât putea în acele condiții.
Știu că a muncit ca orice om normal pentru a-și crește copiii și că totuși a rămas rege.
Am văzut la televizor imaginile de la întoarcerea sa din 1992, când un milion de oameni au ieșit să-l întâmpine. Cunosc mulți monarhiști-adulți, bineînțeles, iar astă iarnă, când am fost cu mama la manifestațiile din Piața Universității, am strigat și eu împreună cu ei.
Sunt sigur că monarhia ar fi o soluție mai bună pentru România decât republica.
Pentru vârsta mea, cred că mă pricep destul de bine la politică. Mă uit destul de des, chiar dacă nu-mi place, la emisiuni politice. Știu mulți politicieni și pe unii dintre ei chiar îi cunosc personal. Știu cam ce trebuie să facă Parlamentul, Guvernul, Justiția, dar nu am înțeles nici până acum ce trebuie să facă președintele. Adică am văzut ce face, dar nu am înțeles de ce face și în folosul cui. Cred că dacă România ar fi monarhie, nu am mai avea atâtea scandaluri, ar fi mai liniște, ne-am simți mai în siguranță și am avea un model de comportament pe care să-l urmăm. Eu cred că una e să crești văzând la televizor, în fiecare zi, un președinte care vorbește urât, înjură, care-și dă singur case de la stat, care vrea să-i distrugă pe toți cei care-i sunt adversari și cu totul altceva este să vezi un Rege, care prin comportamentul lui îți dă un model și te face să fii mândru.
Din câte am văzut, regii sunt mult mai serioși, cu bun simț, mai echilibrați și mai modești decât președinții.
Astă vară am câștigat un concurs de engleză și unul dintre premii a fost o întâlnire cu prințul Charles, la recepția pe care Ambasada Marii Britanii a organizat-o cu ocazia Jubileului de Diamant al Reginei. A fost pentru mine un moment foarte important, care o să-mi rămână în minte toată viața. Mi-a plăcut că prințul Charles s-a comportat foarte natural, că are umor, că ne-a lăudat engleza și ne-a spus că el nu crede că ar putea să învețe atât de bine limba română. S-a uitat la noi cu respect , deși eram copii, și ne-a facut să ne simțim importanți. Are un fel de a fi care te face să te simți foarte bine, chiar dacă ești supărat ori numai foarte emoționat, cum eram eu. Tot așa m-am simțit și când am dat mâna cu Regele Mihai. Este încă unul dintre motivele pentru care aș fi mai fericit în monarhie: regii se poartă cu respect față de toată lumea, inclusiv  față de copii.
De fiecare dată când îl văd pe Rege, îmi dau seama că, pe lângă toate acestea, mai este un motiv pentru care îl iubesc: Regele seamănă mult cu bunicul meu. Are același mers, același zâmbet de om care a văzut multe și îi înțelege pe toți, aceeași privire a unui om care vede totul cu înțelegere și totuși cumva de departe, ca de la 91 de ani distanță.
Bunicul nu mai e, dar aș vrea ca Regele să trăiască cel puțin 100 de ani și să apuce ziua când România va fi din nou monarhie.

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Mar 2014, 13:21

"În temeiul principiului libertății, națiunea română are dreptul să își decidă singură viitorul. Iar forma de guvernământ este unul dintre cele mai importante elemente care definesc viitorul României.
Considerăm că este firesc să reflectăm asupra viitoarei formei de guvernământ atunci când suntem chemați să votăm o nouă Constituție. Monarhia constituțională este o formă de guvernământ democratică, la fel de legitimă ca oricare formă a unui regim republican. Este soluția pentru România!", au spus monarhiștii clujeni, conform România Liberă.
”Declarația de la Cluj” a fost prezentantă la dezbaterea publică ”Monarhia, soluție pentru România”, organizată de filiala clujeană a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei.

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 05 Mai 2014, 19:06

10 mai – istorie, memorie, identitate

Din 1866 până în 1947, 10 mai nu a fost doar sărbătoarea regalității, așa cum în mod eronat destui credem astăzi, ci ziua națională a României. O alegere nimerită dar, cu deosebire, deplin justificată! Mai întâi, la 10 mai 1866, principele Carol I ajungea în București, fiind proclamat domn al celor două principate române. Acest episod târziu al „descălecării”, ca modalitate de relansare a istoriei românești, avea să se dovedească unul fundamental pentru destinul poporului român. În primul rând, reconfirma perspectiva constituirii statului național român modern, în același timp asigura cuplarea decisivă a societății noastre la modelul civilizației occidentale. La o distanță de 11 ani, în 10 mai 1877, Vodă Carol proclama independența României după câteva secole de stăpânire otomană. Declarată la nivel oficial, suveranitatea a trebuit imediat apărată și afirmată cu arma în mână. De subliniat că una dintre prioritățile principelui Carol, încă de la venirea în țară, a fost tocmai organizarea și înzestrarea armatei, pe care, în fața redutelor turcești de la Plevna, avea să o conducă personal spre o strălucită victorie. Tot într-o zi de 10 mai (1881), Carol I a fost încoronat ca prim Rege constituțional al României. Proclamarea Regatului Român consacra noul statut al României în arena internațională, acela de putere suverană.

Plecând de la această importantă și incontestabilă tradiție evenimențial-simbolică, 10 mai a devenit în mod firesc reperul principal în calendarul sărbătorilor naționale românești de până la ocupația sovietică. Vreme de opt decenii, 10 mai a fost ziua națională oficială a României, îndrăgită, respectată și sărbătorită de către toți românii. De altfel, la încântătoarea paradă militară din fiecare 10 mai, în fruntea căruia se aflau călare însuși Regele și Regina, românii participau în număr mare, dorind a-și cinsti patria și suveranul, deopotrivă. „S-au construit tribune pentru oficialități, dar au fost și mii de alți oameni. Trupele se aflau într-un imens careu... Majestatea Sa [Regele Ferdinand] avea un cal murg, adorabil și arăta absolut încântător. Eu [Regina Maria] am călărit pe frumosul Austral, mai nobil și mai delicat ca oricând. A fost cu adevărat o imagine frumoasă. De ani de zile Majestatea Sa dorise ca parada să aibă loc pe platou, nu în oraș, și, desigur, a fost un succes. Salcâmii erau în floare ...”

Precum destinul României și frumoasa poveste a sărbătorii din 10 mai, odată cu anexarea politico-ideologică sovietică de după 1944, a intrat în coroziva beznă a comunismului. Consecutiv suprimării monarhiei constituționale din decembrie 1947, s-a trecut la demolarea brutală a tuturor simbolurilor României Regale. În prim plan s-a aflat ziua națională, 10 mai fiind înlocuită peste noapte cu 23 august. Însă, ofensiva propagandei comuniste nu s-a oprit aici. Semnificația istorico-națională a zilei de 10 mai a fost integral suprimată. Dintr-odată, în 10 mai nu se mai întâmplase nimic. Pentru liderii comuniști, era o chestiune vitală ca memoria românilor, mai ales a celor tineri, să fie epurată de orice cunoștințe sau amintiri despre ceea ce fusese și însemnase altădată ziua națională a României. Obiectivul a devenit unul imperativo-obsesiv, atingerea lui fiind urmărită pe toate căile. De pildă, în cei 40 de ani de comunism, autorii manualelor școlare de istorie s-au ferit precum dracul de tămâie de orice informație care ar fi putut duce cuiva gândul către 10 mai. Tot în scopul anulării acestui reper identitar, a fost inventată o nouă dată a proclamării independenței: 9 mai 1877. De altfel, în agenda sărbătorilor comuniste și postcomuniste, 9 mai își avea un loc bine definit. Pentru a rostogoli în uitare ziua națională legitimă a României, regimul comunist a impus, începând cu anul 1948, celebrarea în 9 mai atât a independenței cât și a victoriei împotriva nazismului. Controlul discreționar al trecutului, făcea posibilă invadarea memoriei cu un nou material identitar bazat pe fals și minciună. Românii începeau să fie cu totul „altcineva”: ceea ce le spuneau propagandiștii comuniști că sunt sau ceea ce le permitea „miliția gândirii” să afle că sunt.

Aplicată pe parcursul câtorva zeci de ani, cenzura comunistă asupra zilei de 10 mai a determinat urmări, deocamdată, ireparabile la nivelul memoriei individuale și colective. Astăzi, la un sfert de secol de la căderea comunismului și după ce prezența în România a Casei Regale a fost legalizată, încă foarte mulți români nu prea au habar despre cele desfășurate în 10 mai. Mai mult decât atât, eventuale manifestări dedicate zilei de 10 mai, sunt percepute, de către unii dintre noi, ca având un caracter subversiv, implicit riscant. Este o realitate incontestabilă a lumii noastre. Ea trebuie conștientizată pentru ca apoi să putem obține șansa de a ne regenera memoria, de a ne recupera identitatea. Până una alta, sinceri fiind cu noi înșine, trebuie să recunoaștem că, destui dintre noi, încă avem mintea bântuită de o „carte de identitate” rudimentar contrafăcută în laboratoarele comunismului-stalinist de prin anii 50.

Cornel Jurju / clujtoday.ro

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 10 Mai 2014, 16:07

Pe când vom avea ziua de azi sărbătorită de întreaga natiune?
Doamne ajută!  rugă 

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   

Sus In jos

Monarhia in Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 14 din 17Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: POLITIC :: INTERN-
Mergi direct la: