Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Ce mi-a placut azi
Vin 28 Apr 2017, 19:18 Scris de Anahoret

» BANCURI
Vin 28 Apr 2017, 18:49 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Vin 28 Apr 2017, 18:28 Scris de Anahoret

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Vin 07 Apr 2017, 22:54 Scris de Anahoret

» CAMERA DE WHISKY
Mier 05 Apr 2017, 00:48 Scris de Emil Condor

» Semnificatii istorice ale zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:39 Scris de dolion

» Subiectul zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:36 Scris de dolion

» PREFERINTE MUZICALE (II)
Dum 02 Apr 2017, 10:55 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Sam 01 Apr 2017, 10:02 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Vin 24 Mar 2017, 15:02 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Joi 23 Mar 2017, 21:08 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
problema romania diverse limba poezii caleidoscop curiozitati monarhia 23 poezie triste sibiu brasov zilei topic exista bancuri istorie folos stiri maxime popasul drumetie cuvinte 1 dolion
Aprilie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Monarhia in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
ostrovna

Numarul mesajelor : 13508
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 22 Ian 2011, 19:53

@Emil Condor a scris:
@dolion a scris:
Oare mai este posibilă reîntoarcerea României la monarhie?
Sunt în totalitate de acord cu punctul de vedere exprimat mai sus, de altfel, eu, fiind un mare suporter al monarhiei.
Dacă poporul nu se lua după minciunile iliesciene, putea fi fericit în prezent.
Chiar după căderea Ceausestilor, am mers pentru monarhie dar... nu a fost să fie!

Acum, o revenire la ea ar putea avea loc doar printr-o unitate populară născută din dorinta de a protesta politicii mafiote din ultimii 20 de ani. Nu e ceva usor...

aplauze aplauze aplauze aplauze aplauze

excelenta idee Emile,Doamne sa nu-l mai vad pe base si pe cei care nu-l baga in seama:)

Ne-a facut tara de risul lumii cu hotii si banditele din jurul lui cu micinoasa de roberta si nesimtita indolenta tupeista de udrea.

In afara de blaga si de boagiu toti is mincinosi Sad

Doamne ajuta sa avem monarhie:)

Bravo rugă rugă rugă mwah! hug bravo rugă rugă rugă
Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 52
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Dum 23 Ian 2011, 08:41

@dolion a scris:
Ion Caramitru crede că Regele era singurul în măsură să instaureze moralitatea în societate și vorbește despre toxicitatea „comuniștilor cu haina întoarsă" și a securiștilor intrați în afaceri.

„Ce-am făcut fără monarhie? Țara e pe dric"

Oare mai este posibilă reîntoarcerea României la monarhie?...
Nu prea cred. Mafioții, și prin aceștia înțeleg și PDL, și PNL, și PSD, și PC, și UDMR, sunt prea infiltrați în toate posturile cheie pentru a mai da voie la altcineva să pătrundă între ei.

@dolion a scris:
Reforma regală a statului

de Octavian Știreanu

Anul 2011 va fi cel în care Traian Băsescu are de gând să dea loviturile decisive la ceea ce a mai rămas din europenitatea și democrația statului român.

...
Și noi trebuie să credem pentru că... o spune el, nu? Iar replicile regelui sunt scoase din context și generalizate.

@ostrovna a scris:
...

excelenta idee Emile,Doamne sa nu-l mai vad pe base si pe cei care nu-l baga in seama:)

Ne-a facut tara de risul lumii cu hotii si banditele din jurul lui cu micinoasa de roberta si nesimtita indolenta tupeista de udrea.

...
Logic!
aplauze
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Dum 23 Ian 2011, 18:00

@yzzy a scris:
@dolion a scris:
Ion Caramitru crede că Regele era singurul în măsură să instaureze moralitatea în societate și vorbește despre toxicitatea „comuniștilor cu haina întoarsă" și a securiștilor intrați în afaceri.

Nu prea cred. Mafioții, și prin aceștia înțeleg și PDL, și PNL, și PSD, și PC, și UDMR, sunt prea infiltrați în toate posturile cheie pentru a mai da voie la altcineva să pătrundă între ei.

@dolion a scris:

de Octavian Știreanu

Anul 2011 va fi cel în care Traian Băsescu are de gând să dea loviturile decisive la ceea ce a mai rămas din europenitatea și democrația statului român.

...
Și noi trebuie să credem pentru că... o spune el, nu? Iar replicile regelui sunt scoase din context și generalizate.

@ostrovna a scris:
...

...
Logic!
aplauze

Te puup Yzzy mwah! mwah! mwah! mwah! hug
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Dum 23 Ian 2011, 18:21

Octavian Știreanu a scris:

N-aș vrea să comit vreo impietate, ...bla-bla-bla
nici eu n-as vrea Laughing

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha

Ultima editare efectuata de catre Cristina in Dum 23 Ian 2011, 18:24, editata de 1 ori
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Dum 23 Ian 2011, 18:24

@yzzy a scris:
@ostrovna a scris:
...

...
Logic!
aplauze

Evident! aplauze

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8264
Varsta : 51
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Dum 23 Ian 2011, 22:39

@yzzy a scris:
@dolion a scris:

@dolion a scris:

de Octavian Știreanu

...

@ostrovna a scris:
...

...
Logic!
aplauze

Problema nu sunt persoanele din posturile cheie, ci inutilitatea unui referendum privind monarhia. Daca i-am schimba maine pe toti, romanii ar vota tot pentru republica... Dezinformarea in privinta monarhiei si nu numai, a ajuns la niste cote... inalte cat Himalaya! oh da!
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
dolion

Numarul mesajelor : 21218
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Ian 2011, 12:05

Zaraza, eu nu sunt monarhist convins, nu am trait in vremea ei. Dar cunosc comunismul si pe cei iesiti ca "paduchele in frunte", in '89, ca sa ne "dirijeze" ei destinele. De aceea optez pentru orice forma de guvernamant, in afara de comunism. Si asa cum spui tu, romanii sunt atat de inversunati impotriva monarhiei, incat nu voi trai s-o vad instaurata in urma unui referendum popular.

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 24 Ian 2011, 17:34

@dolion a scris:
Zaraza, eu nu sunt monarhist convins, nu am trait in vremea ei. Dar cunosc comunismul si pe cei iesiti ca "paduchele in frunte", in '89, ca sa ne "dirijeze" ei destinele. De aceea optez pentru orice forma de guvernamant, in afara de comunism. Si asa cum spui tu, romanii sunt atat de inversunati impotriva monarhiei, incat nu voi trai s-o vad instaurata in urma unui referendum popular.

Ai dreptate:) mwah! mwah!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22357
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 25 Ian 2011, 00:49

@zaraza26 a scris:
Dezinformarea in privinta monarhiei si nu numai, a ajuns la niste cote... inalte cat Himalaya! oh da!
Exact cum spui: cei dezinformati (adică „spălati”) decid soarta tării. Ce păcat!

zaraza26

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 25 Ian 2011, 13:53

@dolion a scris:

Nici eu nu-s monarhist convins. Adevarul e ca "omul sfinteste locul", deci forma de guvernamant poate fi foarte bine republica sau monarhie. Problema e ca la noi ar trebui un "cutremur" sa-i dea jos ori sa-i trezeasca pe cei aflati la putere sau in apropierea ei.

Se spunea mai sus de principele Radu. Ala voia sa faca struto-camila. Ori esti monarhist (ca asta implica totusi principii, caracter etc), ori republican.
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 25 Ian 2011, 17:16

Excelente observatii, Zaraza ! bravo hug2

Sus In jos
CRUCIAT

Numarul mesajelor : 1568
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 29 Ian 2011, 21:20

All:
aveti grija ce va doriti! Io mi-s republicanca de Ploiesti!! :în gardă:

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 29 Ian 2011, 22:02

@CRUCIAT a scris:
All:
aveti grija ce va doriti! Io mi-s republicanca de Ploiesti!! :în gardă:

mwah! mwah! mwah! mwah!
Sus In jos
CRUCIAT

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 29 Ian 2011, 22:07

love

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 29 Ian 2011, 22:30

@CRUCIAT a scris:
love
mwah! mwah! mwah! mwah!
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 29 Ian 2011, 23:04

Ce ne poate face o republicana de Ploiesti, care e in Grecia? Cu ochiul!
Nu te teme, ca nu schimbam noi forma de guvernamant, cu toate ca mi-ar conveni o asa putere. Sunt multe de schimbat, in primul rand atitudinea oamenilor, care lasa de dorit! Cred ca mai usor ar fi sa schimbam oamenii cu altii din import, dar de pe alta planeta, unii neinvatati la rele, "programati" pe fapte bune, sentimente nobile, ganduri neuracioase si dorinte normale, de bun simt!

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Dum 30 Ian 2011, 06:26

@dolion a scris:
Ce ne poate face o republicana de Ploiesti, care e in Grecia? Cu ochiul!
Nu te teme, ca nu schimbam noi forma de guvernamant, cu toate ca mi-ar conveni o asa putere. Sunt multe de schimbat, in primul rand atitudinea oamenilor, care lasa de dorit! Cred ca mai usor ar fi sa schimbam oamenii cu altii din import, dar de pe alta planeta, unii neinvatati la rele, "programati" pe fapte bune, sentimente nobile, ganduri neuracioase si dorinte normale, de bun simt!

Dolioane, cyclops so funny! acord

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mier 23 Feb 2011, 20:18

Sovietizarea a reprimat instinctul binelui național
de Principele Radu al României

La 30 decembrie 1947, România era deposedată de ultima instituție cu autoritate naturală și cu vocație de garant al democrației, Regele Mihai. Dictatura uzurpa monarhia, în numele unei republici pe care nu avea de gând și nu putea să o pună în operă. Vocea poporului avea să fie înăbușită pentru patruzeci și doi de ani.
Dar, lovitura grea dată României în acea zi a fost zdruncinarea brutală a identității naționale. Între patru decenii de comunism și decapitarea statalității este o deosebire echivalentă cu cea dintre confiscarea unei case și incendierea ei.

Sovietizarea a reprimat nu doar oameni și grupuri sociale, ci și instinctul binelui național, bazat pe conlucrarea dintre autoritatea monarhică și democrația reprezentativă. Statul a fost acaparat de un grup de putere fără nici un sprijin natural, altul decît voința tancurilor sovietice. Administrația s-a transformat într-o mașinărie menită să satisfacă ambiții personale de putere.

Faptul că Familia noastră are un rol de jucat în România de astăzi nu se datorează simpatiei oamenilor politici față de monarhie, nici neliniștii țărilor lumii față de continuitatea, tradiția sau identitatea noastră. Acest rol a fost și este acela de păstrător și slujitor al valorilor fundamentale, fără de care nici o societate nu cunoaște devenirea întru Bine și nici dezvoltarea sub semnul Interesului general.

În momentul în care românii au început să înțeleagă că patriotismul are o măsură precisă și obligatorie în dezvoltarea infrastructurilor sociale; că etalonul moral al guvernării este tot atât de necesar ca reprezentarea parlamentară și alegerile libere; că puterea exemplului personal este tot atât de valoroasă ca și prosperitatea; când au simțit pe pielea lor că legitimitatea dată de voturi nu înlocuiește mândria și moralitatea; când au intuit că inteligența societății civile nu ține loc de generozitate și că abilitatea politică nu poate suplini loialitatea, atunci ei au început să înțeleagă că Familia Regală reprezintă un element structural tot atât de necesar societății românești, pe cât este cel politic, construit în armonie și complementaritate cu acesta.

Regalitatea a redevenit o parte a României pentru a pune umărul la statornicie. Ea a putut influența mersul țării chiar și deposedată de putere politică sau de răspunderi administrative pentru că are o vocație naturală de leadership. Regele s-a întors în țara sa. Este vremea ca și România instituțională să pună capăt exilului la care a fost pe nedrept condamnată.

Peste tot în Europa, unde sistemul democrațiilor liberale funcționează performant și coerent de șase decenii încoace, se caută soluții pentru gestiunea schimbărilor dramatice care au loc în societate, pentru a opri degradarea substanței puterii publice, pentru a face față deficitului de performanță și de competență, lipsei de generozitate și de responsabilitate ale celor care conduc temporar instituțiile guvernării.

În România, deși de douăzeci de ani încoace consolidăm instituțiile democratice, sistemul a depins mereu, prea mult, de personalitatea și de acțiunile oamenilor care au gestionat puterea. Instituția trebuie să fie mai importantă decât omul aflat în structura ei de conducere. Fiindcă numai această precauție a sistemului poate împiedica devierile pe care democrația, ca instrument, nu le poate evita.

Dacă mă uit, prin comparație, la comportamentul public al Regelui Mihai și la cel al liderilor politici, constat că Regele, deși octogenar și purtător de coroană, s-a purtat în permanență în spiritul unei democrații liberale armonioase, cu măsură, bun simț, cu grijă față de oameni și cu respectarea cuvântului dat. Ceilalți au făcut exact contrariul: de câte ori au putut, au acționat la limita legii, au aplicat regula bunului-plac, au folosit propria instituție, de la mici primării până la marile piese de pe tabla de șah a administrației publice centrale, în sensul interesului personal, au manipulat societatea cu toate mijloacele, private sau publice, în direcția care le convenea mai mult.

Aceste devieri de la comportamentul democratic și instituțional sunt expresia și sursa inconsistenței instituțiilor înseși. Deși democratice, unele instituții au devenit mecanisme vulnerabile, fără istorie, fără continuitate, fără respectabilitate, fără competență, care cad pradă, constant, brutalității ego-ului câte unui aventurier care ajunge, pe cale democratică, să le domine.

Faptele lui Carol I rămân în istorie nu fiindcă au fost monarhice, ci fiindcă au fost fondatoare de stat modern, vizionare și aducătoare de statornicie. Ele au validat principiul monarhic, ca element structural al societății românești.

http://casa-regala.blogspot.com/2011/02/sovietizarea-reprimat-instinctul.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+CasaRegala+%28Casa+Regala+a+Romaniei%29

Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 10 Mai 2011, 10:36

pe vremea cand tara asta reprezenta ceva...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mier 11 Mai 2011, 12:13

@cactus a scris:

Ce vremuri!... bravo

Traiasca ziua de 10 Mai, traiasca idealurile intruchipate in monarhiile lumii! thumb_yello
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 14 Mai 2011, 07:07

@zaraza26 a scris:
@cactus a scris:
...monarhie...
Renască, trăiască si înflorească! cheers

Monarhia e una din cele două căi prin care România poate fi salvată de la dezastru (cel putin economic) total.

dolion

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 14 Mai 2011, 09:07

Se impotrivesc profitorii comunisti, Emile! Nu vor sa lase ciolanul bun de ros, din labele lor murdare. Adu-ti aminte de tarasenia cu venirea Regelui in tara, in primavara lui '90, cand jigodia de Iliescu a facut tot ce i-a stat in putinta sa interzica accesul celui mai puternic rival (de fapt cel mai indreptatit) la conducerea tarii.

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Sam 14 Mai 2011, 20:47

Da, stiu ce spui, fratele meu, dar poporul chiar nu poate decide ceva? Nimic, nimic?! scratch
Uite, în Australia, poporul a decis că e mai bine să iasă de sub Regina Marii Britanii si au făcut-o.
De ce nu s-ar putea si invers?

zaraza26

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Lun 16 Mai 2011, 22:01

@Emil Condor a scris:
Da, stiu ce spui, fratele meu, dar poporul chiar nu poate decide ceva? Nimic, nimic?! scratch
Uite, în Australia, poporul a decis că e mai bine să iasă de sub Regina Marii Britanii si au făcut-o.
De ce nu s-ar putea si invers?

Poporul a fost "bine indoctrinat" in anii de comunism, dar nici dupa '90 nu s-a afirmat raspicat adevarul despre plecarea regelui in 1948. Mai avem de asteptat ca poporul sa se destepte. Daca raul din tara nu va dispare prea curand, nevoia ne va obliga sa deschidem ochii si sa re-aducem monarhia in tara. Asa ca... nu stiu ce sa-mi doresc... Sa fie rau ca sa vina monarhia, sau sa fie bine si... gata? Parca prefer a doua varianta. Daca va fi bine, va scapa romanul de stres si poate incet-incet va deschide ochii.

pss-pss secret , joi dau examenul teoretic pentru scoala de soferi, iar peste o saptamana si o zi, cel practic.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   Mar 17 Mai 2011, 00:12

Multă baftă la cele două examene, dulce Zaraza!
Tin pumnii strânsi pentru tine. hug

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Monarhia in Romania   

Sus In jos

Monarhia in Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 17Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: POLITIC :: INTERN-
Mergi direct la: