Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
comment-143 sibiu English drumetie Limba istorie curiozitati 23 romana problema 1 brasov noapteacahotii placut
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Trairi adevarate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Trairi adevarate   Dum 26 Oct 2008, 06:20

Nu am stiut unde sa pun topicul asta care s-ar adresa cam tuturor oamenilor si religiosi si mai putin. Eu cred ca in viata fiecarui om se intampla momente deosebite care sunt atat de rupte de viata materiala si aberanta care ne inconjoara incat nu se poate sa nu ramanem o clipa macar in uluire sau confunzie. Cum s-a intamplat? De ce s-a intamplat? Ce a facut sa se intample?
Ma gandeam ca ar fi interesant ca fiecare sa povesteasca cate o "traire" de aceasta care sa fi trecut vreodata peste el sau ea si care, repovestita mai ia nastere o data. Aceste trairi eu le zic si mini-minuni caci minune e cand te opresti din alergarea zilelor incarcate de "obligatii" si desertaciuni si stii precis ca s-a intamplat ceva, ca a trecut un inger pe linga tine.
Sus In jos
nicuvar

Numarul mesajelor : 2464
Varsta : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/10/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Dum 26 Oct 2008, 12:27

zuum a scris:
Nu am stiut unde sa pun topicul asta care s-ar adresa cam tuturor oamenilor si religiosi si mai putin. Eu cred ca in viata fiecarui om se intampla momente deosebite care sunt atat de rupte de viata materiala si aberanta care ne inconjoara incat nu se poate sa nu ramanem o clipa macar in uluire sau confunzie. Cum s-a intamplat? De ce s-a intamplat? Ce a facut sa se intample?
Ma gandeam ca ar fi interesant ca fiecare sa povesteasca cate o "traire" de aceasta care sa fi trecut vreodata peste el sau ea si care, repovestita mai ia nastere o data. Aceste trairi eu le zic si mini-minuni caci minune e cand te opresti din alergarea zilelor incarcate de "obligatii" si desertaciuni si stii precis ca s-a intamplat ceva, ca a trecut un inger pe linga tine.

Foarte interesant. Voi povesti chiar mai multe la popasul meu.
Am intalnit undeva o intrebare de genul: ce ai face daca te-ai putea intoarce in timp, doar o singura data. Eu as sti cand m-as intoarce si ce as face. S-ar fi schimbat multe. Rolling Eyes

abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Dum 26 Oct 2008, 17:06

nicuvar a scris:
zuum a scris:

Foarte interesant. Voi povesti chiar mai multe la popasul meu.
Am intalnit undeva o intrebare de genul: ce ai face daca te-ai putea intoarce in timp, doar o singura data. Eu as sti cand m-as intoarce si ce as face. S-ar fi schimbat multe. Rolling Eyes

De contrazic Nicule. Dacă ar fi să te întorci în timp, chiar și cu mintea de acum, ai face exact aceleași lucruri pe care le-ai făcut și în necunoștință de cauză.

Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Dum 26 Oct 2008, 17:59

o traire adevarata este o viata cu Cristos
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 07:16

Revelatia nu ne viziteaza prea des, cel putin nu pe mine. Imi amintesc ca ma aflam prin Grecia, om fara tara, haituit, sarac, flamand si fara sperante. Chiar nu vedeam nici o solutie situatiei mele foarte volatile. Sa ma intorc in tara, ma asteptau bataile securitatii si o viata ratata. Nu numai a mea dar a intregii familii pana la a 7a generatie. Sa raman nu parea posibil, sa plec...unde? Bani nu, acoperis deasupra capului nu, prieteni nu, o bucata de paine nu....!
Am intrat intr-o biserica care mi s-a ivit in cale. La greci ca si la noi, bisericile stau deschise de dimineata pana seara. Am intrat , nu stiu de ce, sa ma rog probabil, instinctiv. Tin minte ca era in mijlocul zile dar in biserica era intuneric, fum de lumanari. Era si lume, in bisericile grecesti e tot timpul lume. Stateam rezemat de un stalp si incercam sa ma rog, sa-mi gasesc cuvintele potrivite....cum de multe ori mi se intampla, m-am trezit punandu-mi intrebarea ce vreau, de fapt?Daca Dumnezeu ar fi numai ochi si urechi la mine, ce sa-i cer mai intai?
Mi-am ridicat ochii spre bolta bisericii, cautand parca un gemulet mai luminat in pacla intunecata dinauntru si...am vazut atunci o minune! Am vazut-o cu ochii mei! Am vazut-o de fapt nu cu ochii ci cu sufletul. Un manunchi de raze venite probabil printr-un geam spart al acoperisului cadea piezis taind intunericul boltei pe forma indefinita a unui inger. Nu stiu ce inger, unul oricare. Manunchiul de raze era viu, efervescent, cald...era un mesaj pentru mine. Cum se poate sa intru intr-o biserica intunecata si sa apara din senin, ca la comanda o lumina atat de puternica???? M-am intrebat de multe ori daca numai eu am vazut-o sau au vazut-o si altii ? Spectacolul era uimitor! Nu am mai vazut asemenea stralucire...aproape materiala !!!! Am stiut ca era o lumina speciala cum nu vezi prea des. In bezna vietii mele se ivise o raza dumnezeiasca....si credeti-ma am inteles!. Am iesit cu capul sus si inima usoara si am stiut ca nu sunt singur si n-o sa fiu niciodata. Nici n-am fost singur, doar ca uitasem asa cum uitam ..cine suntem, de unde venim si unde mergem....!
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 11:02

zuum a scris:
Revelatia nu ne viziteaza prea des, cel putin nu pe mine. Imi amintesc ca ma aflam prin Grecia, om fara tara, haituit, sarac, flamand si fara sperante. Chiar nu vedeam nici o solutie situatiei mele foarte volatile. Sa ma intorc in tara, ma asteptau bataile securitatii si o viata ratata. Nu numai a mea dar a intregii familii pana la a 7a generatie. Sa raman nu parea posibil, sa plec...unde? Bani nu, acoperis deasupra capului nu, prieteni nu, o bucata de paine nu....!
Am intrat intr-o biserica care mi s-a ivit in cale. La greci ca si la noi, bisericile stau deschise de dimineata pana seara. Am intrat , nu stiu de ce, sa ma rog probabil, instinctiv. Tin minte ca era in mijlocul zile dar in biserica era intuneric, fum de lumanari. Era si lume, in bisericile grecesti e tot timpul lume. Stateam rezemat de un stalp si incercam sa ma rog, sa-mi gasesc cuvintele potrivite....cum de multe ori mi se intampla, m-am trezit punandu-mi intrebarea ce vreau, de fapt?Daca Dumnezeu ar fi numai ochi si urechi la mine, ce sa-i cer mai intai?
Mi-am ridicat ochii spre bolta bisericii, cautand parca un gemulet mai luminat in pacla intunecata dinauntru si...am vazut atunci o minune! Am vazut-o cu ochii mei! Am vazut-o de fapt nu cu ochii ci cu sufletul. Un manunchi de raze venite probabil printr-un geam spart al acoperisului cadea piezis taind intunericul boltei pe forma indefinita a unui inger. Nu stiu ce inger, unul oricare. Manunchiul de raze era viu, efervescent, cald...era un mesaj pentru mine. Cum se poate sa intru intr-o biserica intunecata si sa apara din senin, ca la comanda o lumina atat de puternica???? M-am intrebat de multe ori daca numai eu am vazut-o sau au vazut-o si altii ? Spectacolul era uimitor! Nu am mai vazut asemenea stralucire...aproape materiala !!!! Am stiut ca era o lumina speciala cum nu vezi prea des. In bezna vietii mele se ivise o raza dumnezeiasca....si credeti-ma am inteles!. Am iesit cu capul sus si inima usoara si am stiut ca nu sunt singur si n-o sa fiu niciodata. Nici n-am fost singur, doar ca uitasem asa cum uitam ..cine suntem, de unde venim si unde mergem....!

Ceea ce ai vazut posibil sa fie ceva explicabil din punct de vedere stintiific insa ceea ce s-a intamplat in sufletul sunt sigur ca e unic si Adevarat!
Dumnezeu ti-a dat calauzirea sufleteasca sa iesi sin impas si cred ca L-ai urmat dupa acel moment din ce in ce mai mult!
Insa prietene sper ca-ti dai seama ca Dumnezeu a intrat in sufletul tau pentru ca tu L-ai cautat sincer si nu pentru ca acea cladire, imagine sau institutie bisericeasca are vreun efect miraculos de la sine.
Nu vreau sa-ti dau o palma peste ceafa zum ci insa vreau cu sinceritate sa-ti spun ce am observat in mod obiectiv la tine pentru ca sa-ti foloseasca in bine!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 14:54

tomi a scris:
Insa prietene sper ca-ti dai seama ca Dumnezeu a intrat in sufletul tau pentru ca tu L-ai cautat sincer si nu pentru ca acea cladire, imagine sau institutie bisericeasca are vreun efect miraculos de la sine.
Nu vreau sa-ti dau o palma peste ceafa zum ci insa vreau cu sinceritate sa-ti spun ce am observat in mod obiectiv la tine pentru ca sa-ti foloseasca in bine!

De unde ai tras tu concluzia asta ???????? Shocked Scoti in evidenta niste aspecte care ....nu exista in povestirea mea!
Desigur, puteam avea o revelatie in timp ce ma spalam pe maini, sau stateam la coada la bilete de autobuz..dar ce sa fac daca s-a intamplat intr-o biserica, si inca una ortodoxa?! Ghinionul meu, nu???
Sus In jos
abba

Numarul mesajelor : 677
Varsta : 57
Localizare : Neaparat pe langa Dunare...
Data de inscriere : 03/10/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 16:27

Nici eu nu stiam unde sa postez articolul asta, dar cred ca isi face loc aici , fara sa deranjeze.

S-a băgat moaște!
de Florin NEGRUȚIU | 27 OCTOMBRIE 2008

De dimineață, văzând femeile tăvălite-n praf sub copitele turmei de cuvioși salivând după moaștele Sfântului Dimitrie, m-a cuprins aceeași greață pe care mi-o provoacă policrucii din autobuz, care se închină larg când trec pe lângă o biserică, dar nu se ridică să-i dea locul gravidei de lângă ei. Am retrăit scenele de pe vremuri, când oamenii se omorau când se băga carne la alimentara: o haită flămândă, capabilă să te sfâșie dacă-i stai în cale și care, acum, când carnea s-a terminat, tânjește după oasele uscate de măduvă ale Sfântului.

Reporterul nostru care a fost azi la Patriarhie ne povestea scene revoltătoare - jandarmi mânând oameni ca pe vite, smintiți fără simțuri răsturnând căruciorul unei femei doar ca să mai înainteze câțiva pași până la raclă, preoți exasperați care țipau la năvălitori: „Nu aveți nici cel mai elementar bun simț...”

Cu alte ocazii, aș fi scris indignat despre politicienii care și-au făcut un obicei din a linge moaștele tuturor sfinților sau despre piloșii lui Dumnezeu care intră prin spate, mână-n mână cu gestionarii lăcașului. Ei sunt credincioșii de lux, un fel de șoferi ai tovarășului prim, care nu stau la rând, iau direct prin spate. Ne-am obișnuit cu ei, așa cum ne-am obișnuit cu toate relele, și prea multe lucruri nu mai sunt aici de spus.
În schimb, despre noi, oamenii duși sau neduși la Biserică, merită să vorbim puțin.

Dacă foamea de Dumnezeu ar fi provocat o îmbulzeală sfântă sau dacă am fi asistat la scene cutremurătoare de devoțiune mistică, toată povestea aceasta ar fi avut un sens. Dacă turma ar fi fost întărită de credință, atunci am fi putut vorbi de speranță. Nu mă îndoiesc că la Patriarhie au fost mulți oameni decenți și buni.

Dar, ca mulțime, oamenii aceștia au dat un spectacol îngrozitor. Credința unește, însă, din imaginile pe care televiziunile le-au transmis pe parcursul întregii zile, n-am văzut o turmă unită de credință, cu frică de Dumnezeu și păstorită blând. Am văzut, în schimb, o mulțime de ființe singure, egoiste și înspăimântate. Căci frica i-a făcut să se calce în picioare, frica inconștientă că nu vor ajunge să-și frece hainele de raclă și că, astfel, vor mai pierde un prilej să-i ajute Dumnezeu. Fiecare a dorit să aibă linia lui directă și personală cu Cel de Sus, chiar dacă, pentru asta, a trebuit să-i calce pe gât pe cei de jos.

Sunt mulți în autobuz care-și fac cruce, să-i ajute Dumnezeu, să aibă noroc. Șoferii își duc mașinile la sfințit și poartă iconițe la oglindă să nu pățească vreun accident. De Bobotează, se ia apă sfințită, din care se bea să nu te lovească vreo boală. Nu știu cât e credință în ritualurile acestea și cât e superstiție. De multe ori, îmi pare însă că Dumnezeu a plecat din gesturile noastre zilnice, lăsându-ne să facem o gimnastică mecanică, lipsită de conținut, pe care n-o înțelegem. Redevenim, astfel, primitivi, în fricile noastre atavice, în lipsa noastră de rușine și de compasiune, în egoismul și însingurarea noastră. Oameni fără Dumnezeu.
florin.negrutiu@gandul.info
Sus In jos
bulache
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 17:48

Sunt perfect de acord cu reporterul.Acele femei mai bine stateau acasa si aveau ce face. Mad
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 19:20

Abba, aduți aminte ce am scris la "Altă viziune despre Eminescu"

abba

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 19:31

bulache a scris:
Sunt perfect de acord cu reporterul.Acele femei mai bine stateau acasa si aveau ce face. Mad

Nu zic sa stea acasa, dar macar sa se apropie in liniste si cu smerenie de moastele pe care doresc asa de mult sa le atinga! Daca nu te duci cu sufletul senin, ci incarcat de egoism si de agresivitate, ce rost mai are sa te duci?
Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 19:34

abbilbal a scris:

Ar fi bine si frumos sa impartasesti tuturor gandurile tale de-acolo! Eu le-am citit in fata elevilor mei...aici de ce sa nu fie citite?
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 20:16

abba a scris:
abbilbal a scris:

Ar fi bine si frumos sa impartasesti tuturor gandurile tale de-acolo! Eu le-am citit in fata elevilor mei...aici de ce sa nu fie citite?

Toate la vremea lor. De la tine vreau Popasul Ada-Kaleh. Ești cea mai îndreptățită pentru așa ceva. Poze de pe dunăre, porcușori din Guineea, florăria ta... și tot ce-ți place. Intră la "Ateismul și evoluția sa" și vei vedea.

abba

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 20:23

Pai, mi-am facut deja un popas, dar l-am numit altfel. Insa nu am stiut sa-l fac acolo unde trebuia. Poate ma ajuti tu sa-l mut la locul cuvenit!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 20:30

abba a scris:
Pai, mi-am facut deja un popas, dar l-am numit altfel. Insa nu am stiut sa-l fac acolo unde trebuia. Poate ma ajuti tu sa-l mut la locul cuvenit!

Nu știu cum l-ai botezat dar ți-am sugerat pentru a aduce Ada-Kaleh la viață, căci..."un Dragomir și-o Aișe, fac nunta-n Ada-Kaleh".

Hai să mutăm popasu tău la locul cuvenit:

Miluleeeee !!! Azi măăă !!! Fă o muncă voluntară, musai sâlită și mută popasul lu Abba la locul cu popasuri.

Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 23:38

A fost printre primele actiuni luate la intrarea mea pe forum.
O asteptam pe Abba cu al ei Popas.
Si mai sunt câtiva pe care îi asteptăm, nu-i asa?
Doi dintre ei pot face o sezătoare chiar si împreună...
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 23:49

Auzi mă țăpușe ? Unde-i bulache ?

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 27 Oct 2008, 23:55

abbilbal a scris:
Auzi mă țăpușe ? Unde-i bulache ?
N-a fost greu... bravo
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mar 28 Oct 2008, 00:22

abba a scris:
bulache a scris:

Nu zic sa stea acasa, dar macar sa se apropie in liniste si cu smerenie de moastele pe care doresc asa de mult sa le atinga! Daca nu te duci cu sufletul senin, ci incarcat de egoism si de agresivitate, ce rost mai are sa te duci?

Asta m-a indepartat si pe mine cand am fost la Mormantul Sfant la Ierusalim.
Atata inghesuiala, atata impins, atata balamuc si nebunie, lume atata de innebunita, ca nu am mai simtit nimic sfant. Plus ca la intrarea in mormant, erau doi preoti greci cu o purtare fatza de femei, ca de hitleristi, asa strigau..si m-a luat unu si m-a impins de mai sa cad acolo... mi-a lasat o impresie cumplita, nici vorba de ceva sfant. Totul era extrem de comercial, si femeile alea disperate sa puna mana, sa atinga... nu-mi plac deloc chestiile astea, nu sunt deloc sfinte.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mar 28 Oct 2008, 04:42

aurora a scris:
...la Mormantul Sfant la Ierusalim.
Atata inghesuiala, atata impins, atata balamuc si nebunie, lume atata de innebunita, ca nu am mai simtit nimic sfant. Plus ca la intrarea in mormant, erau doi preoti greci cu o purtare fatza de femei, ca de hitleristi, asa strigau..si m-a luat unu si m-a impins de mai sa cad acolo... mi-a lasat o impresie cumplita, nici vorba de ceva sfant. Totul era extrem de comercial, si femeile alea disperate sa puna mana, sa atinga... nu-mi plac deloc chestiile astea, nu sunt deloc sfinte.
Sunt total de acord cu tine, Aurora.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mar 28 Oct 2008, 05:22

Emil Condor a scris:
aurora a scris:

Aurora, crede-ma am vazut femei care erau suparate ca nu le lasa sa intre in biserica in sort ! Nu-i de mirare ca preotii aia se puratu asa.......
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mar 28 Oct 2008, 10:21

zuum a scris:
Emil Condor a scris:
aurora a scris:

Aurora, crede-ma am vazut femei care erau suparate ca nu le lasa sa intre in biserica in sort ! Nu-i de mirare ca preotii aia se puratu asa.......

Nu sunt de acord cu tine... acolo toate femeile aveau tinuta... mai mult decat decenta, in sensul ca erau si pe cap acoperite multe dintre ele.
Nu din aceasta cauza se purtau acei preoti asa, te asigur. Ci din cauza prealumestilor si comercialelor practici care au devenit si acolo viata lor de zi de zi. Si acolo dadeau cu violenta chiar la o parte multimea atunci cand venea cate un "mai mare" bisericesc sau nu, sa viziteze.

Si apropos de tinuta decenta cand intri intr-o biserica sau manastire... ce intelegi tu prin decenta? In toata lumea acum femeile se imbraca mult in pantaloni, din motive de comoditate sau de estetica ( pentru a nu etala picioare deformate sau cu varice, sa zicem, de exemplu). Dumnezeu a facut pe Eva in fusta? sau a dat vreo dispozitie, vreun canon, ca femeia nu are voie in biserica sau in manastire decat in fusta? Adica este mai decenta o femeie imbracata in fusta pana la genunchi, cu picioarele dezvelite, decat o femeie cu pantaloni lungi?
Aaaa... hai ca m-am pornit! Pentru ca sunt intotdeauna cuprinsa de furie cand ma gandesc la manastirea noastra de la Prislop (am mai intalnit inca una in Moldova, nu stiu unde exact). Acolo nu este permis nici macar sa treci pe poarta in parcul manastirii, daca esti femeie in pantaloni! Si au acolo la poarta niste jeguri, jegoase si urate, oribile, de "fuste" inflorate in culori oribile, pe care cica sa le tragi peste pantaloni! Pai alea sunt "decente"? si porcaria asta de tinuta, pantaloni lungi si peste ei jegul ala de "fusta"? Si sa mai faci si poze in tinuta asta?????

Deci... eu eram imbracata in costum negru ( ca eram in doliu) jacheta cu maneca lunga si pantalon lung ... de ce era o tinuta care sa nu poata fi permisa intr-o manastire? nici in parc? M-a enervat de nici n-am mai intrat in manastire. Si pentru ca sa pot intra in acasta manastire, mi-am cumparat fusta! numai pentru asta. Dar piosenia si sentimentul inaltator mi-au disparut.

Sad
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mar 28 Oct 2008, 11:43

aurora a scris:
Nu sunt de acord cu tine... acolo toate femeile aveau tinuta... mai mult decat decenta, in sensul ca erau si pe cap acoperite multe dintre ele.Nu din aceasta cauza se purtau acei preoti asa, te asigur. Ci din cauza prealumestilor si comercialelor practici care au devenit si acolo viata lor de zi de zi. Si acolo dadeau cu violenta chiar la o parte multimea atunci cand venea cate un "mai mare" bisericesc sau nu, sa viziteze.

Nu vreau sa dau impresia ca le iau apararea acelor indivizi fiindca nu am fost de fata. Am vizitat mormantul sfant si era cam tot asa de mare balamuc, totusi sa-ti spun drept eram mai preocupat sa ma uit in jur, sa ating, sa visez decat sa analizez lumea. Din experienta acelui tur imi amintesc insa ca erau multe femei , mai ales tinere care sfidau locurile acelea prin vestimentatie. Adica putin le pasa ca se afla intr-un loc de reculegere si respect. Asta nu inseamna ca nu erau si femei cuviincios imbracate si preocupate cu rugaciunea. In Biserica nu am stat prea mult,mergi cu valul . In cele 20 de minute sau poate 1 ora cat am stat n-a trecut nici un "chip simandicos" pe acolo care sa mi-o ia inainte. Oricum, nu cred ca l-as observa si nici ca mi-ar pasa.

Citat :
Si apropos de tinuta decenta cand intri intr-o biserica sau manastire... ce intelegi tu prin decenta? In toata lumea acum femeile se imbraca mult in pantaloni, din motive de comoditate sau de estetica ( pentru a nu etala picioare deformate sau cu varice, sa zicem, de exemplu). Dumnezeu a facut pe Eva in fusta? sau a dat vreo dispozitie, vreun canon, ca femeia nu are voie in biserica sau in manastire decat in fusta? Adica este mai decenta o femeie imbracata in fusta pana la genunchi, cu picioarele dezvelite, decat o femeie cu pantaloni lungi?

Sper ca nu vorbesti serios! Vorbim de manastire sau parada modei, opereta, cinema, vizita la neamuri......hai sa facem o distinctie. Cand STII ca te duci la manastire/biserica te imbraci corespunzator. Mai intai pentru a respecta locul care are niste reguli. In general manastirile sunt pentru reculegere, rugaciune, meditatie,mai putin pentru facut poze ! Conteaza asa mult sa faci poze intr-o fusta colorata sau nu? Ce inseamna PANTALONI in ziua de azi ? Mda, pot fi largi si pot fi colanti. Mare deosebire. Pai draga, de ce sa tulburi mintile unui om care a ales sa stea departe de lume ( si face destule eforturi in privinta asta) cu forma perfecta a unui cyr care se misca dezinvolt pe peste tot...ca de tre sa faca poze la fiecare colt ?Evil or Very Mad Nu numai ca pantalonii din ziua de azi tipa pe dosul doamnelor de diferite varste dar mai au si taietura joasa aratand cu generozitate ...si altceva. Si aia tot pantaloni se numesc, nu?

Citat :
Acolo nu este permis nici macar sa treci pe poarta in parcul manastirii, daca esti femeie in pantaloni! Si au acolo la poarta niste jeguri, jegoase si urate, oribile, de "fuste" inflorate in culori oribile, pe care cica sa le tragi peste pantaloni! Pai alea sunt "decente"? si porcaria asta de tinuta, pantaloni lungi si peste ei jegul ala de "fusta"? Si sa mai faci si poze in tinuta asta?????

Foarte bine ! De fapt supararea e ca n-ai iesit bine in poze din pricina regulilor calugaresti, ai dreptate, trebuie ori modernizati ori desfiintati!....Mama lor!!!!

Citat :
Deci... eu eram imbracata in costum negru ( ca eram in doliu) jacheta cu maneca lunga si pantalon lung ... de ce era o tinuta care sa nu poata fi permisa intr-o manastire? nici in parc? M-a enervat de nici n-am mai intrat in manastire. Si pentru ca sa pot intra in acasta manastire, mi-am cumparat fusta! numai pentru asta. Dar piosenia si sentimentul inaltator mi-au disparut.

Inteleg ca exista o relatie directa intre haine si anumite sentimente inaltatoare !cat despre piosenie... Basketball
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mar 28 Oct 2008, 11:56

De fapt e ora 4:30 dimineata. Am avut un vis ciudat, apocaliptic. Nu e prima oara. Era ceva cu otravirea aerului si nu stiam unde sa ne ascundem....motanul a venit degraba sa vada ce-i !
Ma gandesc cat de posibil este, oricand sa se intample o mare nenorocire. Suntem pregatiti?
Ploua! O alta zi de la Dumnezeu!
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mier 05 Noi 2008, 17:43

De o bună bucată de timp visezi doar ciudățenii, Zuum.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   

Sus In jos

Trairi adevarate
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: