Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Astazi la 10:11 Scris de Anahoret

» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 09:55 Scris de Anahoret

» ION
Astazi la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» BANCURI
Lun 07 Aug 2017, 13:58 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
drumetie Invatamant cugetari Popasul sibiu 1 istorie 23 curiozitati brasov problema Maxime
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Trairi adevarate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Mara

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/05/2009

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 11 Mai 2009, 20:27

FERICIRILE

"Voi sunteti lumina lumii." Matei 5,14

Acest loc e ca si acela, din care imi iau "sarea pamantului", si " lumina" prin slove. Oricine am fi: profesori, medici, literati, oameni de culte, preoti.......ori oameni simpli , gasim bogatie printe cuvinte, ganduri, scrise de fiecare.Ma bucur ca v-am gasit cu bine si aici smile , imi place acest loc, si imi acorda caldura si linistea unei fractiuni de zile,impreuna cu voi.

PS: Va multumesc pt ca m-ati invitat, aici sunt OAMENI dincolo de Useri, care astern sentimente, care sunt dovezi de omenie, onestitate smile , oameni sensibili si adevarati, oameni valorosi.Cer scuze pt felul in care m-am lasat asteptata, fara intentie, am trecut pur si simplu pe la usa voastra, si mi-a placut numele" Lumina Lumii-Oamenii", apoi am fost rugata sa indraznesc.... smile
Bine v-am gasit asadar , Oameni Buni!! smile
Sus In jos
Mara

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 45
Data de inscriere : 11/05/2009

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 11 Mai 2009, 20:37

"Natura zâmbea sub binecuvântarea unei zile noi, iar pasarelele cântau prin frunzis. Mântuitorul a privit la ceata din fata Sa si apoi la soarele care rasarea si le-a zis ucenicilor: "Voi sunteti lumina lumii". Dupa cum soarele se avânta în misiunea sa de iubire, împrastiind umbrele noptii si trezind lumea la viata, tot asa trebuie sa se avânte si urmasii lui Hristos în misiunea lor, revarsând lumina cerului asupra acelora care sunt în întunericul ratacirii si al pacatului.

În lumina stralucitoare a diminetii, orasele si satele de pe colinele din împrejurimi se vedeau clar, facând ca scena sa fie si mai atragatoare. Aratând spre ele, Isus a zis: "O cetate asezata pe un munte nu poate sa ramâna ascunsa". Apoi a adaugat: "Si oamenii n-aprind lumina ca s-o punã sub obroc, ci o pun în sfesnic si lumineaza tuturor celor din casa". O mare parte dintre cei care ascultau cuvintele lui Isus erau tarani si pescari, ale caror locuinte umile nu aveau decât o încapere, în care o singura lumina, pusa în sfesnic, lumina tuturor din casa. "Tot asa", zicea Isus, "sa lumineze si lumina voastra înaintea oamenilor, ca ei sa vada faptele voastre bune si sa slaveasca pe Tatal vostru, care este în ceruri".

Acolo pe Muntele Fericirilor.....am simtit cu adevarat cata dimensiune poate cuprinde un suflet, am simtit descatusarea fireasca, cat de marunte sunt lucrurile din jururl nostru si neinsemnate, cat de putin poate fi ingenunchiat un suflet, cat de liber , neingenunchiat poate sa fie, neconditionat de avere, bogatie, avutie. E libertatea aceea pe care o simti, atunci cand te eliberezi de o povara cumplita smile .Tot asa simt aici langa voi smile , in noi sta puterea, dar dincolo de intelesul metaforic al cuvintelor lui Iisus, nu toti putem intelege din pacate, cat suntem de bogati , chiar si flamanzi, si goi........si insetati, si cat sunt unii de saraci cu tot aurul din lume.......
Bine v-am gasit asadar! smile
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Lun 11 Mai 2009, 20:51

Noa servus tu Mara și bine ai ajuns la noi. Treci pe la vizitatori, muzică și diverse și preia tot ce-ți aparține.

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Mar 12 Mai 2009, 09:35, editata de 1 ori
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mar 12 Mai 2009, 00:12

@Mara a scris:
..."Voi sunteti lumina lumii"...
Acolo pe Muntele Fericirilor.....am simtit cu adevarat cata dimensiune poate cuprinde un suflet, am simtit descatusarea fireasca, cat de marunte sunt lucrurile din jururl nostru si neinsemnate, cat de putin poate fi ingenunchiat un suflet, cat de liber , neingenunchiat poate sa fie, neconditionat de avere, bogatie, avutie. E libertatea aceea pe care o simti, atunci cand te eliberezi de o povara cumplita smile .Tot asa simt aici langa voi smile , in noi sta puterea, dar dincolo de intelesul metaforic al cuvintelor lui Iisus, nu toti putem intelege din pacate, cat suntem de bogati , chiar si flamanzi, si goi........si insetati, si cat sunt unii de saraci cu tot aurul din lume.......
Bine v-am gasit asadar! smile
Din toată inima: Bine ai venit, Mara!

Îmi place mult cum scrii. hug Sunt sigur că o să te citesc cu plăcere. thumb_yello

abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mier 27 Mai 2009, 04:23

Da, cititul cu plăcere este una din trîirile adevărate. Din păcate avem tot mai puțin timp pentru a trăi adevărat.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Mier 27 Mai 2009, 05:06

Dreptate ai, Abby, în cele ce spui.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   Dum 26 Mai 2013, 15:50

@zaraza26 a scris:
...toti suntem potentiali fii ai lui Dumnezeu. Ne mai trebuie ceva "antrenament" pe pamant, doar... Asa a spus Isus, "putem face si noi acestea, si chiar mai mult"; "daca am avea credinta macar cat un bob de mustar".
Da, putem fi ca El, prin El (numai) si... pentru El. Totul este după credintă.
Din păcate, atunci când îi spui omului despre credintă el se duce după superstitii, nici nu stie ce este adevărata credintă, nici nu stie în ce să creadă. Pentru om, „credinta” mostenită din popor reprezintă dumnezeul lui si la un punct realizează că acea credintă nu are nimic pozitiv, nicun efect binefăcător în viata lui si atunci urăste pe Dumnezeu fără să-L fi cunoscut măcar un picut, el, de fapt urând un dumnezeu construit de oameni slabi, corupti, de slujitori ai întunericului. Si necunoscând adevărata Lumină, normal că se rătăcesc în întunericul religios.

Ieri am fost la cuscrii mei cu întreaga familie la un parastas (cum îl numesc ei).
Sotia si cu mine am mâncat bine acasă si nu am servit absolut nimic acolo, am dorit doar să fim cu familia, de aceea ne-am si unit cu ei în ziua asta. Mă uitam la ei si nu puteam să nu mă întristez la ceea ce făceau - ziceau ei, pentru cel dispărut: îi dădeau să mănânce, să bea, spunând să fie bine primit. Bine primit de către cine? Pentru ce? Cum? Nu am putut să nu mă întristez la gândul că ai mei sunt atât de întunecati în sufletele lor de aceste obiceiuri fără rost. Si nimic sau nimeni nu-i poate schimba: ei cred cu tărie în tâmpeniile astea fără valoare.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Trairi adevarate   

Sus In jos

Trairi adevarate
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: