Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
1 brasov Maxime 23 istorie cugetari problema Popasul sibiu curiozitati drumetie Invatamant
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 06:39

arata-i unui evreu din Vechiul Testament ca Dumnezeu este format din 3 persoane si o sa-ti spuna ca gresesti. Daca Dumnezeu era format din 3 persoane, ar fi spus lucrul acesta lui Avraam, lui David, profetilor etc.
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 07:19

Branham a fost un profet mincinos si interpretarile lui sunt false sunt erezii...
v-am spus,daca nu credeti treaba voastra sa aveti parte de Branham din belsug affraid
ca in realitate el este dumnezeul vostru ....
semnele clare ale unei secte religioase false;
branhamistii se incadreaza cu brio aici...

O secta este un cult religios fals, un grup de oameni stransi in jurul unei interpretari specifice a Scripturii. Acest grup depinde de interpretarea data de catre un om, un lider proeminent, sau o organizatie autoritara, invatatura care nu se conforma principiului literar, istoric si lingvistic al Bibliei. Ea pretinde sa se armonizeze cu crestinismul biblic, dar neaga doctrinele fundamentale ale Trinitatii, dumnezeirii lui Isus Cristos, personalitatii Duhului Sfant, jertfei de ispasire a lui Isus, mantuirii prin har si prin credinta, invierii trupesti a lui Isus si autoritatii finale a Scripturii.

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 07:41

@enohabel a scris:

O secta este un cult religios fals, un grup de oameni stransi in jurul unei interpretari specifice a Scripturii. Acest grup depinde de interpretarea data de catre un om, un lider proeminent, sau o organizatie autoritara, invatatura care nu se conforma principiului literar, istoric si lingvistic al Bibliei. Ea pretinde sa se armonizeze cu crestinismul biblic, dar neaga doctrinele fundamentale ale Trinitatii, dumnezeirii lui Isus Cristos, personalitatii Duhului Sfant, jertfei de ispasire a lui Isus, mantuirii prin har si prin credinta, invierii trupesti a lui Isus si autoritatii finale a Scripturii.
- Doctrinele fundamentale ale trinitătii vin tocmai de la Avraam în imaginatiile bolnave.
- Cine neagă dumnezeirea lui Isus - eu cred că trinitarii Îl numesc doar Fiul iar acela este Omul Isus.
- Cînd vorbesti de personalitate nu este acelasi lucru cu persoană!!!
- Cine neagă Jertfa de ispăsire sau mântuirea prin har, sau învierea Domnului, ori autoritatea Scripturii??!! De unde ai mai luat cuvintele astea? Iar te-au păcălit! Deh, nu e prima oară, sunteti păcăliti mereu de la Niceea încoace.

PS. Sincer, ce ai tras pe nări în seara asta, Enohabel?
Sus In jos
Administrator

Numarul mesajelor : 300
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 07:44

Topicul se numeste BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT.
Sus In jos
http://luminalumii.forum-gratuit.ro
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 09:06

@enohabel a scris:
Branham a fost un profet mincinos si interpretarile lui sunt false sunt erezii...
v-am spus,daca nu credeti treaba voastra sa aveti parte de Branham din belsug affraid
ca in realitate el este dumnezeul vostru ....

de ce ti greu sa intelegi ca noi nu slavim un om si nu omul branham este Dumnezeul nostru ... asta ai fortato la maxim (noi dam tot respectul din lume acestui barbat prin care Domnul a lucrat minunat in generatia noastra)..... noi CREDEM MESAJUL care a fost dat de Duhul Sfant prin acest om ... trebuia sa fie un om ... si acest om a fost Branham ...... degeaba incerci tu sa il batjocoresti ca nu ai shanse .... "oile mele asculta glasul meu si ma urmeaza" spune Domnul Isus .... tu ce glas asculti si ce glas urmezi? am sa iti raspund tot eu : CEL DE LA NICEEA il asculti si acela il crezi si il urmezi degeaba spui ca bo e asa si bc e asa ... ca esti in oala cu ei !!

PS ai spus mai la inceput ca ce profet e acela care e numit sarac orb si gol ... si lai mai facut nush cum ...si cand tziam spus ca de fapt este vorba despre BISERICA nu ai mai postat nimic .... pe langa ca neai facut si prosti pe acestia care credem Cuvantul lui Dumnezeu.
Aici am inteles ca defapt tu citesti biblia si o interpretezi fireste fara sa ai vreo descoperire sau sa intelegi ce citesti! INTELEGI TU CE CITESTI???? ehohabele?
ai fugit frumos de raspuns si ai postat aiureli ...cand ai fost pus in fata unui adevar ... nu te supara dar vorbesti fara sa cunosti !
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 12:55

@TUDOR a scris:
@enohabel a scris:

Dimpotriva tocmai astfel se va impune Anticristul si prorocul mincinos deoarece vor face tot felul de semne si minuni si prin puterea semnelor vor amagi omenirea.

Vor veni multi in numele Meu si vor zice; "eu sunt hristosul si vor insela pe multi" aceasta se potriveste bine cu mesajul lui Branham care propovaduieste ca nu este alta cale de mantuire decat prin descoperirea data de profet,

Dovedește tu că Branham ar fi zis că el este Hristosul. Dacă n-ai cu ce dovedi, ești un mincinos.

Pînă acum n-ai dovedit cu nimic. Deci stii cum ești.
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 16:21

Am obosit sa tot discutam despre mister Branham si mesajul lui,
dar pentru ca suntem la topicul acesta as dori sa stiu cum se manifesta botezul cu Duhul sfant in tabara branhamistilor,ca am vb cu unii si ei zic ca nu-i bun si nu-i valabil botezul in stil penticostal

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 20:21

pentru ca suntem pe topicul "Botezul cu Duhul Sfant" vreau sa spun ca sunt destui penticostali pe care ii cunosc si care marturisesc ca au primit botezul cu Duhul Sfant si cu toate acestea sunt niste pacatosi, mint, sunt nesimtiti. Chiar cunosc un caz, un mare vorbitor in limbi, a avut de cateva ori idei de a lua un cutit si de a-l baga in persoane cunoscute. Ca sa nu mai zic de o sumedenie de prorocii false facute de profeti penticostali . Nu am incredere in ei absolut deloc. Ii cunosc si stiu ca liderii lor ii extorca de bani si le iau zeciuielile pe care le baga in buzunarele lor. Isi mint enoriasii, spunandu-le ca au primit Duhul Sfant la staruinte, dar in realitate sunt duhuri inselatoare, pentru ca dupa ce au vorbit in limbi, raman la fel de slabi in lupta cu pacatul, multi dintre ei chiar decad in asa fel incat comit pacate grave. Cunosc cazuri destule.
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 23:18

Ai perfectă dreptate Roxi. Subscriu și eu. Ei nu sînt altceva decît aceiași farisei de odinioară adaptați la epoca actuală.
Nu degeaba le spunea Domnul: "Am multe de osîndit în voi" (Ioan 8:26).
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mar 07 Oct 2008, 23:55

Cunosc destui si eu: din păcate multi îsi pun o mască de crestin dar sufletul lor tot negru rămâne.

Am o propunere fratilor, ce ar fi ca toti cei ce au primit Duhul să ne povestească anumite secvente din acele momente memorabile.

Eu nu m-am rugat niciodată să primesc botezul cu Duhul si nici pentru daruri si totusi, Dumnezeu a ales să o facă. Si nu oricum, a fost într-un mod total neobisnuit, nimeni dintre voi nu-si poate imagina când sau cum s-a întâmplat.

Astept părerea voastră...

Poate unii consideră că nu e locul potrivit în care să o facem sau... ascult si opiniile voastre, acum.
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mier 08 Oct 2008, 00:01

eu uneori simt ca Domnul imi vorbeste prin vise
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mier 08 Oct 2008, 00:02

Este posibil dar să fim atenti că prin vise poate vorbi si inamicul, care inamic se poate face "înger al luminii" în ochii unora!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mier 08 Oct 2008, 00:07

daca Duhul este in noi, vrajmasul nu poate produce nimic, nu are autoritate asupra noastra. Noi suntem paziti de Acela care ne iubeste si cel rau nu se atinge de noi.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mier 08 Oct 2008, 00:09

Încearcă chiar si la cei alesi - asa zice Cuvântul.
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Mier 08 Oct 2008, 09:06

@enohabel a scris:
Am obosit sa tot discutam despre mister Branham si mesajul lui,
dar pentru ca suntem la topicul acesta as dori sa stiu cum se manifesta botezul cu Duhul sfant in tabara branhamistilor,ca am vb cu unii si ei zic ca nu-i bun si nu-i valabil botezul in stil penticostal

- noi aici nu vb despre mesajul lui branham ...ca nu este de la el .... din intelepciunea lui omeneasca ....ci este trimis de sus ...Dumnezeu a vorbit prin gura proorocului lui din timpul nostru. deci vorbim despre MESAJUL LUI DUMNEZEU !!!!
- vreau sa fac o precizare sa fi bine intzeles ... eu cel putin (si restul fratilor mei in credinta) nu sunt branhamist .... eu sunt crestin si apartin Domnului si tinta mea este El nu branham si nici branhamisti deci sa iti fie clar lucrul acesta. In centrul universului meu este EL , Domnul nu branham sau mai stiu eu cine.(eu recunosc pe acest om ca fiind profetul din generatia , timpul nostru si am respect pentru el ...dar nu pot spune ca acest om este dumnezeul meu..deoarece Dumnezeul meu este DOMNUL ISUS HRISTOS)
- daca tu tot blamezi acest prooroc si spui ca cunosti invatatura lui , de ce spui ca doresti sa sti cum se manifesta botezul cu duhul Sfant in biserica lui Dumnezeu pe care tu o confunzi cu branhamisti (acesti branhamiisti poate exista ...am auzit si eu ... dar sunt sigur ca ei cred in Domnul Isus nu intrun om ...dar in fine nu ma bag .. eu vb din punctul meu de credinta si vedere)
- si daca tot vrei sa sti cum se manifesta botezul cu duhul sfant predicat de Duhul prin fratele Branham am sa iti spun .... s nu spui ca ai fost in necunostiinta de cauza.

As incepe prin a iti spune ca vorbirea in limbi nu este semnul botezului cu duhul sfant.Dovada botezului cu duhul sfant este ca asculti si primesticuvantul vorbit si descoperit prin duhul!
duhul vb si tot El ne invata - aceasta a spus Isus ca va face mangaietorul cand se va intoarce la ai sai.Ioan14.26
Pavel a primit cuvantul prin descoperirea domnului de aceea a spus in galateni 1.11-12 [...]
pe pamant Domnul Isus a fost Prooroc si Miel dar cand sa intors in biserica prin duhul sfant a devenit invatatorul.
NUMAI UN OM UMPLUT CU DUHUL SFANT POATE AUZI DESCOPERIREA PENTRU TIMPUL LUI.
--cei care nu o aud Pavel a explicat foarte clar in 1Corinteni6-16 acest lucru.
Isus a spus ca noi il vom primi pe invatatorul , care ne va calauzi in tot adevarul si ne va invata toate lucrurile. acest invatator este unul interior si nu unul din afara din exterior. astfel daca duhul lui nu ar fi in noi , nu am putea primi adevarul si nu am intelege descoperirea chiar daca cineva near vorbi toata ziua despre ea. acesta era semnul duhului sfant care locuia in oameni in zilele lui pavel. toti cei umpluiti cu duhul sfant ascultau cuvantul , il primeau in inima , IL TRAIAU si se bucurau de el in timp ce ceilalti (care nu posedau duhul) ascultau ca oameni firesti , dar dupa aceasta dadeau o talmacire gresita la cele auzite si continuau sa traiasca in pacat.
Dovada botezului cu duhul sfant este aceeasi in fiecare epoca. astfel cei ce lau primit pe invatatorul (pe duhul sf) asculta cuvantul deoarece duhul care locuieste in ei ii invata din cuvant si le descopere toate tainele.
ei apratin gruparii care au primit mesajul si pe trimisul domnului si traiesc numai dupa cuvant. AMIN!
Nasterea din nou ceea ce inseamna a fi botezat in trupoul lui hristos prin duhul. A fi nascut din nou inseamna a fi botezat cu duh sfant.
Adevarata dovada a botezului cu duh sfant consta in faptul ca ,credinciosul primeste cuvantul vorbit de duhul pentru timpul in care traieste. (laodicea)
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Joi 09 Oct 2008, 01:04

@sam22 a scris:
@Emil Condor a scris:
în ultima perioadă sunt... "dat peste cap"! silent
deoarece spui ca esti "dat peste cap" te invit sa citim impreuna Psalmul 91 si sunt sigur ca te vei simti mai bine !!!!
Multumiri!

Psalmul 91

Cel ce a simtit în viată ocrotirea Domnului
Si prin Cel Atotputernic stă la umbra cerului
Zice despre Domnul Sfînt că-i a lui Cetate,
Si scăpare la necaz, fără El, nu, nu se poate.

El e credincios celuia ce Îi slujeste,
De orice nenorocire totdeauna îl fereste,
Molima nu îl atinge, ciuma-l ocoleste,
Domnul prin puterea-I sfîntă zilnic îl păzeste.

Fiindcă zice că El este Turnul de scăpare,
Domnul nu îl va lăsa la grea încercare,
Mii si mii în jurul său, răpusi de-ar cădea
Tatăl e la dreapta lui si-l va proteja.

El trimite îngerii să-l păzească-n toate,
Teamă n-are de nimic, fie ziuă, fie noapte.
Fiindcă Domnul îl iubeste va fi izbăvit,
Ocrotit va fi mereu, înăltat si proslăvit.

Viată lungă va avea, pace, fericire
Iar în dar, Domnu-i va da sfîntă mîntuire,
Paradis plin de splendori ca etern decor
Si un loc de nedescris lîngă Creator.

(Emil Condor - 12.03.1998)
Sus In jos
ACCENT

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Vin 17 Apr 2009, 22:52

Botezul cu Duhul Sfînt
@Emil Condor a scris:
Unii sustin că este exact odată cu botezul în apă. Ce crede fiecare despre aceasta?
În casă la Corneliu, mai întîi a fost boezul cu Duhul Sfînt, și abea după aceea s-a procedat la botezul în apă.
În alte cazuri se poate schimba ordinea, sau chiar concomitent.
Nu există o regulă standard.
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Sam 18 Apr 2009, 08:32

@ACCENT a scris:
Botezul cu Duhul Sfînt
@Emil Condor a scris:
Unii sustin că este exact odată cu botezul în apă. Ce crede fiecare despre aceasta?
În casă la Corneliu, mai întîi a fost boezul cu Duhul Sfînt, și abea după aceea s-a procedat la botezul în apă.
În alte cazuri se poate schimba ordinea, sau chiar concomitent.
Nu există o regulă standard.

Si cum comanzi un botez cu Sf.Duh ?
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Sam 18 Apr 2009, 10:42

Botezul cu Duhul Sfînt nu se comandă, pentru că EL se oferă de către Dumnezeu în dar.
,,"Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh" (Fapte 2:38).

Deci nu se insistă cu cereri insistente, pentru că Dumnezeu Îl oferă cui vrea EL.
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Sam 18 Apr 2009, 15:15

@ACCENT a scris:
Botezul cu Duhul Sfînt nu se comandă, pentru că EL se oferă de către Dumnezeu în dar.
,,"Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh" (Fapte 2:38).

Deci nu se insistă cu cereri insistente, pentru că Dumnezeu Îl oferă cui vrea EL.

Deci, cu alte cuvinte, nu are nici un rost botezul cu apă din moment ce Dumnezeu nu oferă darul Sfântului Duh decât ocazional, când și cum vrea. Mi se pare ciudat acest punct de vedere.

ACCENT

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Sam 18 Apr 2009, 16:46

Botezul cu apă nu este o condiție prin care să poți fi botezat cu Duh Sfînt.
Botezul cu apă este condiție esențială doar pentru ca să se poată intra în Rai.
,, Isus i-a raspuns: "Adevarat, adevarat iti spun, ca, daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu" (Ioan 3:5).

Și darul Duhului Sfînt nu este ocazional, ci EL este pregătit doar celor aleși de Domnul.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Dum 19 Apr 2009, 17:38

@ACCENT a scris:

Botezul cu apă este condiție esențială doar pentru ca să se poată intra în Rai.
.

Sa inteleg ca nu se vor mai lua in calcul pacatele?daca esti botezat cu apa intri in Rai?

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Dum 19 Apr 2009, 17:40

@Karima a scris:
daca esti botezat cu apa intri in Rai?
NU!
Nu e suficient.

Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Dum 19 Apr 2009, 17:42

Eu stiu asta,dar Accent spunea ca asta este conditia esentiala de a intra in Rai

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   Lun 20 Apr 2009, 05:00

@Karima a scris:
Eu stiu asta,dar Accent spunea ca asta este conditia esentiala de a intra in Rai

Accent garanteaza pentru ceea ce emite, ar trebui sa-i urmezi satul, iti vrea binele!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT   

Sus In jos

BOTEZUL CU DUHUL SFÂNT
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: