Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 11:14 Scris de dolion

» BANCURI
Dum 22 Oct 2017, 08:23 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
comment-143 romana brasov drumetie istorie 1 problema English placut Limba 23 curiozitati sibiu
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Iuda, prieten sau dușman ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
TUDOR

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 23:50

zuum a scris:

Acel "ceva" care semana cu un porumbel dar care de fapt era Duhul exact in acel moment s-a cobosat asupra LUI !
Deci Isus nu-L avea (Duhul Sfînt) inainte de botez.

De ce spui că Isus n-ar fi avut Duhul Sfînt înainte de a fi botezat?
Ce era Domnul Isus înainte de a fi zămislit în burta Mariei? Era o sămînță plină de Duh Sfînt.
Cine a plantat-o în vasul numit Maria? Duhul Sfînt.

Duhul Sfînt S-a pogorît peste Maria (Luca 1:35). În felul acesta Maria s-a umplut de Duh Sfînt.
Și tot ce se afla în Maria, inclusiv Sămînța Domnului, avea Duh Sfînt.
Deci Domnul Isus avea Duhul Sfînt încă înainte de a fi zămislit în burta Mariei.

Cînd Maria era în cîteva zile de sarcină și o vizita pe Elisaveta ce era însărcinată în luna a șasea cu Ioan Botezătorul, aceasta s-a umplut și ea de Duh Sfînt, cu tot ce avea în ea (Luca 1:39-41).

Domnul Isus fiind Adevărul (Ioan 14:16) este și Viața (Ioan 11:25) manifestată ca un om.
Duhul Sfînt este deasemeni Adevărul (1Ioan 5:6)
Domnul Isus este Duhul Sfînt (2Corinteni 3:17)
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 04:11

TUDOR a scris:
zuum a scris:

Acel "ceva" care semana cu un porumbel dar care de fapt era Duhul exact in acel moment s-a cobosat asupra LUI !
Deci Isus nu-L avea (Duhul Sfînt) inainte de botez.

Ce era Domnul Isus înainte de a fi zămislit în burta Mariei? Era o sămînță plină de Duh Sfînt.
Cine a plantat-o în vasul numit Maria? Duhul Sfînt.

Duhul Sfînt S-a pogorît peste Maria (Luca 1:35). În felul acesta Maria s-a umplut de Duh Sfînt.
Și tot ce se afla în Maria, inclusiv Sămînța Domnului, avea Duh Sfînt.
Deci Domnul Isus avea Duhul Sfînt încă înainte de a fi zămislit în burta Mariei.

Cînd Maria era în cîteva zile de sarcină și o vizita pe Elisaveta ce era însărcinată în luna a șasea cu Ioan Botezătorul, aceasta s-a umplut și ea de Duh Sfînt, cu tot ce avea în ea (Luca 1:39-41).

Domnul Isus fiind Adevărul (Ioan 14:16) este și Viața (Ioan 11:25) manifestată ca un om.
Duhul Sfînt este deasemeni Adevărul (1Ioan 5:6)
Domnul Isus este Duhul Sfînt (2Corinteni 3:17)

De acord cu tot ce ai scris ..atunci de ce a mai fost nevoie de acel "porumbel" semnalat de Scriptura exact dupa botez...adica n-are nici o semnificatie????
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 04:15

Emil Condor a scris:
Zuum, ti-am explicat biblic totul, degeaba încerci să mă provoci cu lucruri deja explicate clar si pe care nu vrei să le întelegi datorită traditiilor omenesti care sunt mai valoroase pentru tine. Ce altceva să fac, să zic? Depinde de cel ce receptează adevărul, dacă îl poate recepta...

La fiecare interpretare de a ta ti-am adus si eu marturii tot biblice la care nu ai raspuns decat cu formule generale de genul ' e asa ca asa cred eu' ori scuza-ma , astea nu sunt argumente. Nu stiu ce vrei sa spui cu "traditiile" in cazul de fata. Era vorba de "traditii" ? De unde si pana unde ? Ai un dinte impotriva traditiilor si ma pocnesti cu "traditia" cand nu mai ai ce spune....desi si tu esti tributar unor traditii ca orice om.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 06:25

zuum a scris:

La fiecare interpretare de a ta ti-am adus si eu marturii tot biblice la care nu ai raspuns decat cu formule generale de genul ' e asa ca asa cred eu'
Seriooos?!
Nu mintzi acum! Nicicând nu am venit cu afirmatii de genul ăla. Nu încerca să pui pe buzele mele ce nu folosesc!!! La fiecare afirmatie pe care o fac în ce priveste Dumnezeu, ti-am adus si pot să aduc argumente biblice dar pentru tine niciodată nu sunt suficient tocmai din cauza traditiilor pe care te bazezi. Cum să nu pomenesc de ele când sunt baza credintei tale?
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 11:38

zuum a scris:

De acord cu tot ce ai scris ..atunci de ce a mai fost nevoie de acel "porumbel" semnalat de Scriptura exact dupa botez...adica n-are nici o semnificatie????

A avut o semnificație doar pentru Ioan Botezătorul. Citește cele ce urmează:

,,Ioan a facut urmatoarea marturisire: "Am vazut Duhul pogorandu-Se din cer ca un porumbel si oprindu-Se peste El.
Eu nu-l cunosteam; dar Celce m-a trimis sa botez cu apa, mi-a zis: "Acela peste care vei vedea Duhul pogorandu-Se si oprindu-Se, este Celce boteaza cu Duhul Sfant."
Si eu am vazut lucrul acesta, si am marturisit ca El este Fiul lui Dumnezeu." (Ioan 1:32-34).

Ioan Botezătorul trebuia să vadă, ca să fie sigur că nu se-nșeală pe cine urma să boteze.
Era un semn, o parolă pe care a recunoscut-o, pentru a începe misiunea lui de vestirea venirii Domnului în lume în perioada celor trei ani și jumătate.

Odată misiunea încheiată, Ioan B. a trebuit retras de pe scena lumii pentru ca toată atenția să fie îndreptată doar către Domnul.

Așa că nu te mai strădui să aplici logica, că nu se potrivește. Te poticnești în zadar.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 11:57

Emil Condor a scris:
zuum a scris:

La fiecare interpretare de a ta ti-am adus si eu marturii tot biblice la care nu ai raspuns decat cu formule generale de genul ' e asa ca asa cred eu'
Seriooos?!
Nu mintzi acum! Nicicând nu am venit cu afirmatii de genul ăla. Nu încerca să pui pe buzele mele ce nu folosesc!!! La fiecare afirmatie pe care o fac în ce priveste Dumnezeu, ti-am adus si pot să aduc argumente biblice dar pentru tine niciodată nu sunt suficient tocmai din cauza traditiilor pe care te bazezi. Cum să nu pomenesc de ele când sunt baza credintei tale?

Biblia nu este clara in multe privinte. De unde si "cearta" dintre urmasii lui Isus si dilema stabilirii canoanelor.
Fii mai clar si spune-mi te rog despre ce traditii specifice vorbesti?
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 12:17

zaraza26 a scris:
Cum au mancat fapte?
Pînă acum n-ai dat de înțeles că ai fi citit postarea lui Tudor de la topicul ,,Amăgirea Evei".
Te rog să-ți afișezi părerea, tot acolo, ca să nu schimbăm subiectul aici.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 12:31

MIRCEA a scris:
A avut o semnificație doar pentru Ioan Botezătorul. Ioan Botezătorul trebuia să vadă, ca să fie sigur că nu se-nșeală pe cine urma să boteze.Era un semn, o parolă pe care a recunoscut-o, pentru a începe misiunea lui de vestirea venirii Domnului în lume în perioada celor trei ani și jumătate.Odată misiunea încheiată, Ioan B. a trebuit retras de pe scena lumii pentru ca toată atenția să fie îndreptată doar către Domnul.Așa că nu te mai strădui să aplici logica, că nu se potrivește. Te poticnești în zadar.

Atunci ce spune Luca ?

21Și a fost că după ce s'a botezat tot poporul, botezându-Se și Iisus și rugându-Se, s'a deschis cerul
22 și Duhul Sfânt S'a pogorât peste El în chip trupesc, ca un porumbel; și glas din cer s'a făcut: „Tu ești Fiul Meu Cel iubit, întru Tine am binevoit“.
23Și Însuși Iisus era ca de treizeci de ani când a început

Elisabeta, mama lui Ioan a fost instiintata de venirea lui Isus chiar nainte de a se naste. In 33 de ani Ioan si Isus nu se intalnisera, doar erau rude!

Marcu spune acelasi lucru

9Și în zilele acelea, Iisus a venit din Nazaretul Galileii și S'a botezat în Iordan de către Ioan.
10Și îndată, ieșind din apă, a văzut cerurile deschise și Duhul ca un porumbel pogorându-Se peste El.
11Și glas s'a făcut din ceruri: „Tu ești Fiul Meu Cel iubit, întru Tine am binevoit“.

Aici e clar ca 'glasul' i se adreseaza lui Isus si nu lui Ioan, deci nu este viziunea de "identificare" a lui Ioan

Citat :
Ioan Botezătorul trebuia să vadă, ca să fie sigur că nu se-nșeală pe cine urma să boteze.

Domnule chiar nu te umfla rasul de prostiile pe care le scoti? Pai ce facea Ioan acolo, daca nu boteza oameni? Nu de aia ii si zice Ioan Botezatorul? Adica se putea sa fie vreun intrus care sa se dea drept Isus ???
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 12:38

zuum a scris:
Roxy a scris:
Emil Condor a scris:
Normal că fiecare crede ce vrea sau... nu crede deloc, nimic!
Ce să le fac eu indienilor dacă-s fraieri si nu mănâncă vaca? Să se-nchine cui vrea! Si porumbeilor! Laughing
mmmm, si ce buna este o ciorbita de vacuta !!!

Asa spunea Isus ? unde scrie in Biblie ca Isus manca ciorba de vaca?

Din Biblie reiese că Iisus se hrănea cu: Pâine, pește și vin. Nu mai rețin dacă scrie undeva că Iisus a participat la ospețe la care s-a servit carne de milel sau berbec. Alte mâncăruri nu sunt pomenite în Biblie și poate de aici indienii nu consumă carnea de mânzat.

zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 12:47

abbilbal a scris:
Din Biblie reiese că Iisus se hrănea cu: Pâine, pește și vin. Nu mai rețin dacă scrie undeva că Iisus a participat la ospețe la care s-a servit carne de milel sau berbec. Alte mâncăruri nu sunt pomenite în Biblie și poate de aici indienii nu consumă carnea de mânzat.

EXACT! Anumiti "crestini" care considera ca s-au rupt definitiv de Ortodoxie datorita "coruptiei" CUvantului nu-si dau seama ca ciorbita de vacuta ( mmmmmm, ce buna e!) e un rezultat direct al ....traditiei, nici mai mult nici mai putin!!! oh da!

Isus manca peste, azimi si bea apa si vin sau manca rabdari prajite ca mai tot timpul postea....romanii mananca "ciorbita de vacuta", porc, pasari, sarmale,piftii, carnati,placinte.....asa cum au apucat crescand si dezvoltandu-se intr-o anumita TRADITIE!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 13:00

[quote="TUDOR"]
zuum a scris:
......

Ce era Domnul Isus înainte de a fi zămislit în burta Mariei?
...........

Iisus era Dumnezeu și Dumnezeu s-a micit în așa măsură pe Sine însuși încât a încăput în pântecele femeii (burta Mariei) zămislit fiind de Dumnezeu Duhul Sfânt pentru a se naște om ca toți oamenii.

MIRCEA

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 13:03

Este foarte corect Abbi.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 13:04

[quote="abbilbal"]
TUDOR a scris:
zuum a scris:
......De ce spui că Isus n-ar fi avut Duhul Sfînt înainte de a fi botezat?
Ce era Domnul Isus înainte de a fi zămislit în burta Mariei? ...........
Iisus era Dumnezeu și Dumnezeu s-a micit în așa măsură pe Sine însuși încât a încăput în pântecele femeii (burta Mariei) zămislit fiind de Dumnezeu Duhul Sfânt pentru a se naște om ca toți oamenii.

Abbi e tare frumoasa imaginea si exprimarea poetica doar ...contine o inadvertenta de idei...Dumnezeu nu putea fi zamislit de Duhul Sfant ca iar ajungi la mai multe persoane...cine face, ce ?
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 13:08

zuum a scris:
abbilbal a scris:

EXACT! Anumiti "crestini" care considera ca s-au rupt definitiv de Ortodoxie datorita "coruptiei" CUvantului nu-si dau seama ca ciorbita de vacuta ( mmmmmm, ce buna e!) e un rezultat direct al ....traditiei, nici mai mult nici mai putin!!! oh da!

Isus manca peste, azimi si bea apa si vin sau manca rabdari prajite ca mai tot timpul postea....romanii mananca "ciorbita de vacuta", porc, pasari, sarmale,piftii, carnati,placinte.....asa cum au apucat crescand si dezvoltandu-se intr-o anumita TRADITIE!

La drept vorbind, Iisus Dumnezeu fiind, nu avea nevoie să se hrănească la fel ca și muritorii. O făcea doar pentru a arăta că este om. De aceea se hrănea așa puțin și putea posti așa mult.

zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 13:11

abbilbal a scris:
La drept vorbind, Iisus Dumnezeu fiind, nu avea nevoie să se hrănească la fel ca și muritorii. O făcea doar pentru a arăta că este om. De aceea se hrănea așa puțin și putea posti așa mult.

Adica ? Cat la suta era om si cat Dumnezeu? Pe cruce a suferit si a murit 100% !
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 13:17

[quote="zuum"]
abbilbal a scris:
TUDOR a scris:
zuum a scris:
......De ce spui că Isus n-ar fi avut Duhul Sfînt înainte de a fi botezat?
Ce era Domnul Isus înainte de a fi zămislit în burta Mariei? ...........

Abbi e tare frumoasa imaginea si exprimarea poetica doar ...contine o inadvertenta de idei...Dumnezeu nu putea fi zamislit de Duhul Sfant ca iar ajungi la mai multe persoane...cine face, ce ?

Una este de a vorbi despre persoane și alta este de a vorbi despre o singură persoană: Dumnezeu, și trei ipostasuri: Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Dumnezeu Duhul Sfânt, căci Dumnezeu Unicul prin attputernicia sa putea să apară concomitent în locuri diferite sau în același loc ca Trei Ființe (ipostasuri) cum a fost la botez. Aici este măreția și atotputernicia lui Dumnezeu pe care noi muritorii nu vrem s-o înțelegem și ne tot învârtim în jurul propriei noastre cozi, luând-o de la început cânt totul pare a fi isprăvit.

MIRCEA

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 13:18

zuum a scris:
Cat la suta era om si cat Dumnezeu?
Tare-L mai cîntărești tu pe Dumnezeu.
Isus era 100% Dumnezeu și 100% om.
În trupul de țărînă se afla Dumnezeu.
,,Dumnezeu era în Hristos,, (2Cor.5:19).
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 13:21

zuum a scris:
abbilbal a scris:

Adica ? Cat la suta era om si cat Dumnezeu? Pe cruce a suferit si a murit 100% !

Nu intra în procente pentru că refuz să intru în această latură a discuției. Nu are rost să ridiculizăm divinitatea. Adică pe Dumnezeu. Dacă vrei să accepți e bine, dacă nu vrei să accepți iar e bine, dar nu ridiculiza. Eu, secretarul de partid, niciodată nu am combătut existența lui Dumnezeu ridiculizând. Există o limită a lui Ho, că-i destul ! Și am ajuns la această limită. Rămâneți sănătoși, trec la ateism.

zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 18:24

abbilbal a scris:
Una este de a vorbi despre persoane și alta este de a vorbi despre o singură persoană: Dumnezeu, și trei ipostasuri: Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Dumnezeu Duhul Sfânt, căci Dumnezeu Unicul prin attputernicia sa putea să apară concomitent în locuri diferite sau în același loc ca Trei Ființe (ipostasuri) cum a fost la botez. Aici este măreția și atotputernicia lui Dumnezeu pe care noi muritorii nu vrem s-o înțelegem și ne tot învârtim în jurul propriei noastre cozi, luând-o de la început cânt totul pare a fi isprăvit.

Asta incerc si eu sa "desenez" pe mai multe pagini dar unii nu accepta desi si ei pronunta ca si mine cele trei ipostaze atunci cand citesc Biblia. Si ei spun Tatal, Fiul si Sf. Duh , deci dau 3 denumiri dupa care afirma ca nu sunt trei ci una. Uite popa, nu e popa!

Citat :
Nu intra în procente pentru că refuz să intru în această latură a discuției. Nu are rost să ridiculizăm divinitatea. Adică pe Dumnezeu. Dacă vrei să accepți e bine, dacă nu vrei să accepți iar e bine, dar nu ridiculiza. Eu, secretarul de partid, niciodată nu am combătut existența lui Dumnezeu ridiculizând. Există o limită a lui Ho, că-i destul ! Și am ajuns la această limită. Rămâneți sănătoși, trec la ateism.

Departe de mine gandul de a RIDICULIZA ! Am spus "cat la suta" plecand de la afirmatia ta ca La drept vorbind, Iisus Dumnezeu fiind, nu avea nevoie să se hrănească la fel ca și muritorii. O făcea doar pentru a arăta că este om. De aceea se hrănea așa puțin și putea posti așa mult.
Cand manca era om si cand tinea post era Dumnezeu? Cam asta s-ar intelege.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 18:26

MIRCEA a scris:
zuum a scris:
Cat la suta era om si cat Dumnezeu?
Tare-L mai cîntărești tu pe Dumnezeu.
Isus era 100% Dumnezeu și 100% om.În trupul de țărînă se afla Dumnezeu.
,,Dumnezeu era în Hristos,, (2Cor.5:19).

Dumnezeu era in Hristos, asa e ! Nu scrie ca Dumnezeu era Hristos! Exact ce spuneai tu pe undeva cu oala de lut!
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 21:06

zuum a scris:
Dumnezeu era in Hristos, asa e ! Nu scrie ca Dumnezeu era Hristos!

Tu vrei neapărat să se înțeleagă că Dumnezeu și Hristos sînt două persoane.

Parcă ți-am mai spus odată. Bănuiesc că ești om, și ca orice om ai chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Ai ceva de contestat?

Dacă ai înfățișarea lui Dumnezeu, tu te vezi două persoane? Duhul tău și cu tine formează două persoane?

Cine/Ce era Hristos? Era chipul lui Dumnezeu (Coloseni 1:15)
Cum arăta Hristos la înfățișare? EL avea chipul lui Dumnezeu (Filipeni 2:6)
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 21:19

MIRCEA a scris:
zuum a scris:
Dumnezeu era in Hristos, asa e ! Nu scrie ca Dumnezeu era Hristos!
Tu vrei neapărat să se înțeleagă că Dumnezeu și Hristos sînt două persoane.Parcă ți-am mai spus odată. Bănuiesc că ești om, și ca orice om ai chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Ai ceva de contestat?Dacă ai înfățișarea lui Dumnezeu, tu te vezi două persoane? Duhul tău și cu tine formează două persoane?Cine/Ce era Hristos? Era chipul lui Dumnezeu (Coloseni 1:15)
Cum arăta Hristos la înfățișare? EL avea chipul lui Dumnezeu (Filipeni 2:6)

Isus TREBUIE sa fie intr-o oarecare masura si "altcineva" nu crezi? Doar e si OM!
Ai spus si ai dat citat ca Dumnezeu este IN Hristos! Asa cum Dumnezeu a fost si IN Maria ! Doar nu vrei sa spui ca Maria este Dumnezeu!
Chipul, infatisarea reflecta o "imagine" a lui Dumnezeu care nu stim cum e. daca Isus = Dumnezeu inseamna ca Dumnezeu are chip, ori tot tu spui ca nu are !
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 21:24

Sfintele Scripturi spun că Isus este Chipul lui Dumnezeu.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 21:25

Emil Condor a scris:
Sfintele Scripturi spun că Isus este Chipul lui Dumnezeu.

Un fel de icoana, nu ? Wink
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Dum 30 Noi 2008, 21:32

Uită de icoane si toate cele inutile! Icoanele sunt pentru subdezvoltati!
Icoanele sunt doar... artă omenească, nu au nimic de a face cu Spiritul.

Unde o fi dispărut Iuda din topicul ăsta?!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   

Sus In jos

Iuda, prieten sau dușman ?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: