Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum Aug 24, 2008 8:37 pm Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 1:41 pm Scris de zaraza26

» POPASUL DOLION (III)
Ieri la 10:28 am Scris de dolion

» Știri muzicale
Mar Dec 12, 2017 12:21 pm Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Mar Dec 12, 2017 12:20 pm Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum Dec 10, 2017 11:39 pm Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum Dec 10, 2017 11:26 pm Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum Dec 10, 2017 11:13 pm Scris de Anahoret

» Limba română
Vin Dec 08, 2017 2:45 pm Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi Dec 07, 2017 11:48 pm Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier Dec 06, 2017 1:27 pm Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier Dec 06, 2017 1:19 pm Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar Dec 05, 2017 10:06 am Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar Dec 05, 2017 9:54 am Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun Dec 04, 2017 2:01 pm Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun Dec 04, 2017 1:52 pm Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin Dec 01, 2017 1:04 pm Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam Noi 25, 2017 9:57 am Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin Noi 17, 2017 6:53 pm Scris de Ion

Cuvinte-cheie
1 romana istorie English este Când frig triste comment-143 Limba placut nobel problema brasov jazz sibiu curiozitati drumetie 23
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Iuda, prieten sau dușman ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
zaraza26

Numarul mesajelor : 8400
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Lun Noi 24, 2008 3:47 pm

@bulache a scris:
Am zis ca Iuda avea rolul lui in toata treaba.Scenariul facut de Iisus era facut sa fie luat in seama.Deci cand Iuda l-a vandut ,nu l-a vandut pt pt ce provaduia ci pt cu totul alceva.Pt romanii ii durea in cot de religie,dar erau sensibili la zvonuri de revolta.Ori cu Iisus era si un talhar care incita evrei la rascoala.Ganditi putin. thumb_yello study

De Iuda zici ca incita evreii la rascoala? Unde scrie? Isus era denumit regele Iudeilor si el vorbea de o alta imparatie...El instiga indirect...
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Lun Noi 24, 2008 3:50 pm

@MIRCEA a scris:
@abbilbal a scris:

Dracul, nu este supusul lui Dumnezeu ? Dracul, chiar își face de cap fără voia lui Dumnezeu

Cum să nu fie supus Domnului?
,,Domnul Si-a supus ingerii, stapanirile si puterile,, (1Pet.3:22)
Satan este înger chiar dacă-i întunecat, și n-ascăpat nesupus.
Nici împotriva lui Iov nu a făcut nimic de capul lui.

Pai atunci...te contrazici singur !
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Lun Noi 24, 2008 3:55 pm

@MIRCEA a scris:
@abbilbal a scris:

Dracul, nu este supusul lui Dumnezeu ? Dracul, chiar își face de cap fără voia lui Dumnezeu

Cum să nu fie supus Domnului?
,,Domnul Si-a supus ingerii, stapanirile si puterile,, (1Pet.3:22)
Satan este înger chiar dacă-i întunecat, și n-ascăpat nesupus.
Nici împotriva lui Iov nu a făcut nimic de capul lui.

Și atunci, de ce trebuie să ne îngherșunăm așa tare împotrivă lui Iuda, pe care Iisus l-a făcut Drac ? Și... nu cumva chiar Iisus a ales dracul care să-l vândă ? Adică pe omul în care avea încredere că va merge până la capăt cu misiunea lui?
Dacă în locul lui Iuda ar fi fost Petru, se ducea misiunea la capăt, când Petru de trei ori l-a negat pe Iisus în fața primejdiei ?

zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Lun Noi 24, 2008 4:07 pm

@abbilbal a scris:
Și atunci, de ce trebuie să ne îngherșunăm așa tare împotrivă lui Iuda, pe care Iisus l-a făcut Drac ? Și... nu cumva chiar Iisus a ales dracul care să-l vândă ? Adică pe omul în care avea încredere că va merge până la capăt cu misiunea lui?
Dacă în locul lui Iuda ar fi fost Petru, se ducea misiunea la capăt, când Petru de trei ori l-a negat pe Iisus în fața primejdiei ?

Abbi, dupa filozofia lor cam asa vine. Isus ( adica Dumnezeu si Sf. Duh ) l-a ales pe Iuda de doua ori, o data sa fie apostol- deci s-a calificat , si a doua oara sa fie drac ca sa-l crucifice pe Dumnezeu si pe Sf. Duh si pe Isus, 3 dintr-o lovitura!
Acum, ne gandim, daca Dumnezeu a stiut ( bine inteles ca a stiut) ca Iuda il va vinde, de ce l-a mai ales apostol ?????
L-a atras intr-o cursa ???? Si Iuda a picat in ea?
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Lun Noi 24, 2008 11:40 pm

Iuda Iscarioteanu nu a fost apostol nici măcar o clipă. A fost doar ucenic. N-a avut ocazia să ajungă apostol pentru că misiunea lui se încheia odată cu vînzarea Domnului, după care a trebuit să se retragă în culisele istoriei.
Iată ce zice Domnul despre ,,prietenul,, din ghilimele:
~ "Dar vai de omul acela prin care este vandut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el sa nu se fi nascut!" (Mat.26:24 Marc.14:21 Luca 22:22).
~ Iuda, vanzatorul, a luat cuvantul, si I-a zis: "Nu cumva sunt eu, Invatatorule?" "Da", i-a raspuns Isus, "tu esti!" (Matei 26:25).
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 4:41 am

@MIRCEA a scris:
"Dar vai de omul acela prin care este vandut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el sa nu se fi nascut!" (Mat.26:24 Marc.14:21 Luca 22:22).
~ Iuda, vanzatorul, a luat cuvantul, si I-a zis: "Nu cumva sunt eu, Invatatorule?" "Da", i-a raspuns Isus, "tu esti!" (Matei 26:25).

Deci Iuda nici macar nu stia cine e !!!!! Pai ce fel de drac e asta?
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 8:48 am

@zuum a scris:
@abbilbal a scris:

Abbi, dupa filozofia lor cam asa vine. Isus ( adica Dumnezeu si Sf. Duh ) l-a ales pe Iuda de doua ori, o data sa fie apostol- deci s-a calificat , si a doua oara sa fie drac ca sa-l crucifice pe Dumnezeu si pe Sf. Duh si pe Isus, 3 dintr-o lovitura!
Acum, ne gandim, daca Dumnezeu a stiut ( bine inteles ca a stiut) ca Iuda il va vinde, de ce l-a mai ales apostol ?????
L-a atras intr-o cursa ???? Si Iuda a picat in ea?

Trebuia sa se implineasca proorocirile. Cineva dintre apostoli trebuia sa-L vanda pe Isus.

Ce spune ortodox wiki: (nu stiam ca exista si asa ceva...)
Potrivit Evangheliei, Iuda Iscarioteanul a fost unul dintre primii apostoli, dar odată cu lepădarea sa de credință și moartea lui, a fost înlocuit de Apostolul Matia.

Si ce daca a fost apostol? Il absolvim pe Dumnezeu de vina de a fi ales pe Iuda? Dar cineva trebuia sa-L vanda! Iuda ar fi fost pacatos si daca nu intra intre apostoli.

Nu se pomeneste nicaieri ca la un moment dat ucenicii sa fi devenit apostoli. Ei sunt si ucenici ai lui Isus, si apostoli.

Am impresia ca gandim dupa gandirea omeneasca, nu divina...Ce cauta in gandirea divina "atragerea in cursa". Incercari la care suntem supusi de catre divinitate se intampla oricui, oriunde...
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 8:50 am

@zuum a scris:
@MIRCEA a scris:
"Dar vai de omul acela prin care este vandut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el sa nu se fi nascut!" (Mat.26:24 Marc.14:21 Luca 22:22).

Deci Iuda nici macar nu stia cine e !!!!! Pai ce fel de drac e asta?

Dracii pot fi in oameni...Inca n-am auzit asa ceva...Isus sa fi ales printre apostoli un drac... bounce

"Dar vai de omul acela prin care este vandut Fiul omului!" deci era om, nu drac.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 2:26 pm

"Nu cumva sunt eu, Invatatorule?" "Da", i-a raspuns Isus, "tu esti!" (Matei 26:25). Așa este Mircea, doar că Matei nu mai spune că acest dialog de la Cina de Taină a fost după ce Iisus și Iuda au discutat pe îndelete ce urmează să se întâmple și cum se vor înfăptui Scripturile, iar întrebarea lui Iuda a fost ca o reconfirmare a împlinirii Voii lui Dumnezeu. Orice am spune despre Iuda, nu putem crede că Iuda ar fi fost atât de inconștient încât să sustragă niște firfirici din pungă pe considerentul că Iisus nu știe ce face el, Iuda, în particular.

zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 2:36 pm

@abbilbal a scris:
"Nu cumva sunt eu, Invatatorule?" "Da", i-a raspuns Isus, "tu esti!" (Matei 26:25). Așa este Mircea, doar că Matei nu mai spune că acest dialog de la Cina de Taină a fost după ce Iisus și Iuda au discutat pe îndelete ce urmează să se întâmple și cum se vor înfăptui Scripturile, iar întrebarea lui Iuda a fost ca o reconfirmare a împlinirii Voii lui Dumnezeu. Orice am spune despre Iuda, nu putem crede că Iuda ar fi fost atât de inconștient încât să sustragă niște firfirici din pungă pe considerentul că Iisus nu știe ce face el, Iuda, în particular.

...dar de unde stim ca au discutat, si ce au discutat pe indelete cei doi? scratch
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 2:56 pm

@zaraza26 a scris:
@abbilbal a scris:
"Nu cumva sunt eu, Invatatorule?" "Da", i-a raspuns Isus, "tu esti!" (Matei 26:25). Așa este Mircea, doar că Matei nu mai spune că acest dialog de la Cina de Taină a fost după ce Iisus și Iuda au discutat pe îndelete ce urmează să se întâmple și cum se vor înfăptui scripturile, iar întrebarea lui Iuda a fost ca o reconfirmare a împlinirii Voii lui Dumnezeu. Orice am spune despre Iuda, nu putem crede că Iuda ar fi fost atât de inconștient încât să sustragă niște firfirici din pungă pe considerentul că Iisus nu știe ce face el, Iuda, în particular.

...dar de unde stim ca au discutat, si ce au discutat pe indelete cei doi? scratch

Oare Evangheliile apocrife sunt chiar mincinoase ?
De ce oare le ține Vaticanul bine ascunse ?

zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 3:58 pm

"Banii" care trebuiau sa-l faca pe Iuda bogat nu prea justifica gestul lui.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 4:04 pm

@zuum a scris:

Mai ales că Iuda nu era un om sărac, dar trebuia să se întrevadă că Iuda era un om lacom.

zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 4:11 pm

@abbilbal a scris:
@zuum a scris:

Mai ales că Iuda nu era un om sărac, dar trebuia să se întrevadă că Iuda era un om lacom.

Io nu am fost niciodata convins de LACOMIA lui Iuda. Intr-un fel vreau sa-l vad ca un "iuda" fiindca ar avea caracter urat adica ca face rau de dragul raului. Motivatia talantilor nu este convingatoare in Biblie. Cred ca merita mai mult credit. De fapt au existat documente care ar fi vorbit despre el dar "biserica" nu le vrea fiindca ar complica lucrurile prea mult.
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mar Noi 25, 2008 7:04 pm

Mai bine ar fi fost pentru el sa nu se fi nascut!" (Mat.26:24 Marc.14:21 Luca 22:22).
Deci dacă Iuda nu se năștea, ar fi fost mai bine pentru el, dar asta nu înseamnă că episodul cu vînzarea Domnului n-ar mai fi avut loc. Găsea Domnul alt protagonist.
Scripturile trebuiesc împlinite, așa cum sînt Ele scrise.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 12:46 am

@MIRCEA a scris:
Mai bine ar fi fost pentru el sa nu se fi nascut!" (Mat.26:24 Marc.14:21 Luca 22:22).
Deci dacă Iuda nu se năștea, ar fi fost mai bine pentru el, dar asta nu înseamnă că episodul cu vînzarea Domnului n-ar mai fi avut loc. Găsea Domnul alt protagonist.
Scripturile trebuiesc împlinite, așa cum sînt Ele scrise.

Da, și acel protagonist a trebuit să fie Iuda și nu altul. Aici chiar nu este loc de întoarcere. Cuvintele lui Marcu scot în evidență gravitatea faptei vânzării, dar nu o contestă. Pentru că Planul lui Dumnezeu a fost atât de mare și atotcuprinzător încât Dumnezeu însuși S-a făcut OM, născut și nu făcut, Și Dumnezeu Omul s-a jertfit pentru mântuirea noastră. Deci fiind vorba de Dumnezeu, nu putem pune la îndoială îndepărtarea lui Iuda din preajma Sa, dacă ar fi dorit acest lucru, sau oprirea lui Iuda de a săvărși anumite fărădelegi.

Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 2:02 am

@zaraza26 a scris:
@abbilbal a scris:
Iisus și Iuda au discutat pe îndelete ce urmează să se întâmple și cum se vor înfăptui Scripturile.

Exact!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 6:48 am

Si Iuda a fost tot un sacrificiu.....
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 7:03 am

@zuum a scris:

Corect....

Nu stiu de ce dar am impresia ca NT ar trebui privit si din alte unghiuri nu numai cele strict canonice. Asta nu inseamna ca scrierile apocrife detzin adevarul dar nici cele canonice nu sunt chiar asa de "imbatabile" (vai, ce erezie :eusa_naughty: ) Voi trebe sa pricepetzi ce vrea sa zica popa nu ce zice popa - cam asa cred io ca ar trebui intzelese...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 7:10 am

@cactus a scris:
@zuum a scris:

Corect....

Nu stiu de ce dar am impresia ca NT ar trebui privit si din alte unghiuri nu numai cele strict canonice. Asta nu inseamna ca scrierile apocrife detzin adevarul dar nici cele canonice nu sunt chiar asa de "imbatabile" (vai, ce erezie :eusa_naughty: ) Voi trebe sa pricepetzi ce vrea sa zica popa nu ce zice popa - cam asa cred io ca ar trebui intzelese...

Sunt convins ca daca educatia milenara crestina se facea incluzind si apocrifele lumea ar fi aratat altfel acum Nu stiu daca mai buna, dar altfel.
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 7:34 am

@zuum a scris:
@cactus a scris:
@zuum a scris:

Corect....

Sunt convins ca daca educatia milenara crestina se facea incluzind si apocrifele lumea ar fi aratat altfel acum Nu stiu daca mai buna, dar altfel.

Asta e; stai sa vad care din apocrife le am acasa (pe disc) si dupa aia itzi zic; am impresia ca imi lipsesc cateva. A aparut si o carte in Absurdistan cu evangheliile apocrife; NORMAL, numai cu alea care erau cu totul nepericuloase. Am cumparat cartea, am citit-o si am dat-o urgent; pacat de bani. Ma uit io pe disc si-tzi spun. Nasol ca pe disc sunt in engleza; eventual de conversam pe MP ? N-am chef de polemici pe forum, polemici care, oricum nu duc niciunde...

Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 8:07 am

uite; daca stii mai multe pe tema asta zi-mi si mie...

http://www.cotidianul.ro/evreii_au_descoperit_un_mesia_inainte_de_isus-50981.html

Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 8:40 am

@abbilbal a scris:
@zaraza26 a scris:
@abbilbal a scris:
"Nu cumva sunt eu, Invatatorule?" "Da", i-a raspuns Isus, "tu esti!" (Matei 26:25). Așa este Mircea, doar că Matei nu mai spune că acest dialog de la Cina de Taină a fost după ce Iisus și Iuda au discutat pe îndelete ce urmează să se întâmple și cum se vor înfăptui scripturile, iar întrebarea lui Iuda a fost ca o reconfirmare a împlinirii Voii lui Dumnezeu. Orice am spune despre Iuda, nu putem crede că Iuda ar fi fost atât de inconștient încât să sustragă niște firfirici din pungă pe considerentul că Iisus nu știe ce face el, Iuda, în particular.

Oare Evangheliile apocrife sunt chiar mincinoase ?
De ce oare le ține Vaticanul bine ascunse ?

Eu cred ca evangheliile apocrife sunt scrierile unor oameni care au vazut intamplarile intr-un fel mai personal...Adevarul pe care il prezinta ele e mai mult adevarul unor persoane...se departeaza prea mult de la imaginea reala a Mantuitorului.
Fireste ca ele ar provoca discutii fara rost.
In alta ordine de idei, oricum sunt destule credinte si secte care inlocuiesc cu brio efectul pe care l-ar fi avut evangheliile apocrife, dar ele au aparut cu timpul...
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 10:16 am

Zaraza, fiecare om vede realitatea în felul lui. Nu la imaginea Mântuitorului descrisă în Evanghelii m-am referit pentru că eu am ajuns să cred că Iisus a luat diferite înfățișări. Urmărește cu atenție cum este el descris în Biblie și de câte ori a trecut pe lângă apostoli fără a fi trecunoscut. Eu cred că Iisus a fost bărbatul înalt și frumos, ce mergea drept prin mulțime, dar și ghebosul urât de care toți se fereau pentru a nu fi atinși de el, după cum Iisus putea fi concomitent în mai multe părți. Dar esența întâmplărilor există și rămâne. Nici una din Evanghelii nu spune că Iisus nu a existat. Nici una din evanghelii nu spune că Iisus nu a fost batjocorit, chinuit și omorât. Nici una din Evanghelii nu spune că Iisus nu a înviat, numai că învierea lui Iisus este interpretată și completată cu presupusuri. Dar faptele au fost relatate așa cum au fost, cu mai mult sau mai puține înflorituri.

bulache

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier Noi 26, 2008 10:56 am

Si daca mergeti mai departe veti gasi povestea si mai vechecu cateva sute de ani.E vorba de o povestire dacica care reda crucificarea precum si numele is aproape identice. oh da!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   

Sus In jos

Iuda, prieten sau dușman ?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: