Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Invatamant Maxime 1 Popasul curiozitati istorie sibiu drumetie cugetari problema brasov 23
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Iuda, prieten sau dușman ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier 26 Noi 2008, 15:46

@cactus a scris:
uite; daca stii mai multe pe tema asta zi-mi si mie...

Am o biblioteca plina de genul asta. Am citit pana am simtit ca ma depasesc.... am inteles ceva si anume ca absolut ORICE pe lumea asta a fost si este manipulat de cei in control.
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier 26 Noi 2008, 18:48

evanghelia dupa Iuda este anticrestina. Acolo Iuda este prezentat ca un apostol care a procedat corect si ceilalti au gresit. Isus este prezentat in ipostaze in care rade de apostolii sai, considerandu-i inferiori, nestiind atat de multe lucruri.
SmileyCentral.com
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier 26 Noi 2008, 19:25

@Roxy a scris:
evanghelia dupa Iuda este anticrestina......

Nu m-am referit la Evanghelia lui Iuda, ci la Evangheliile apocrife, dar și Evanghelia lui Iuda face parte din ele. De altfel, toate Evangheliile apocrife sunt considerate anticreștine și motivele sunt lesne de înțeles. Dar din Evanghelia lui Iuda nu trebuie reținut balastul, ci esențialul.
Roxi, când te-ai referit la Evanghelia lui Iuda, te-ai referit la carte sau la filmul care într-adevăr este o parodie după Evanghelia lui Iuda, dar și din film sunt unele lucruri de reținut, după cum și filmul Utima ispită a lui Iisus are ceva de spus.

MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Mier 26 Noi 2008, 22:46

Cînd a avut timp Iuda să scrie o evanghelie dacă în dimineața de după vînzarea Domnului, el a aruncat argintii in Templu, si s-a dus de s-a spanzurat. (Mat.27:5) ?
Cui a încredințat el notițele sale? Ce dovezi avem că ar fi fost scrisă de el?
Și chiar de-ar fi așa, considerînd că el și-o făcut datoria, de ce s-o mai simțit vinovat recurgînd la actul sinuciderii?
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Joi 27 Noi 2008, 02:26

Eu nu cred că Iuda a scris ceea ce unii pretind că el ar fi făcut-o. Simplu: nu cred.
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Joi 27 Noi 2008, 12:10

@zuum a scris:
@cactus a scris:
uite; daca stii mai multe pe tema asta zi-mi si mie...

Am o biblioteca plina de genul asta. Am citit pana am simtit ca ma depasesc.... am inteles ceva si anume ca absolut ORICE pe lumea asta a fost si este manipulat de cei in control.
Si atunci de ce ii acorzi o asa mare importanta traditiei?
Nu oare ascultand orbeste de traditie esti la mana celor care au modificat-o intre timp cu cate putin?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Joi 27 Noi 2008, 18:10

@tomi a scris:
Si atunci de ce ii acorzi o asa mare importanta traditiei?Nu oare ascultand orbeste de traditie esti la mana celor care au modificat-o intre timp cu cate putin?

Traditia devine parte din ADN-ul fiecaruia, nu e un fel de chiloti pe care-i schimbi zilnic! Vorbesti, gesticulezi,ai ticuri verbale, preferinte gastronomice.....cnform unei traditii. Nu poti fi "in afara" oricat ti-ai da osteneala. Iesi dintr-o traditie ca sa intri in alta...fara nu se poate. "Traditia" lasata de apostoli s-a perpetuat din generatie in generatie cu modificari locale.....faptul ca din asa zisa "biserica primara" acum avem 10 mii de denominatiuni este exact ceea ce spun, evolutie, schimbare din ceva in altceva.
Unii oameni nu sunt multumiti cu ceea ce primesc de la parinti si cauta altceva....e normal, gustul "marului" Evei este in sangele nostru!
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Joi 27 Noi 2008, 19:20

@abbilbal a scris:
@Roxy a scris:

Roxi, când te-ai referit la Evanghelia lui Iuda, te-ai referit la carte sau la filmul care într-adevăr este o parodie după Evanghelia lui Iuda, dar și din film sunt unele lucruri de reținut, după cum și filmul Utima ispită a lui Iisus are ceva de spus.

Abbilbal, sa stii de la mine un lucru:toate filmele asa-zis crestine sunt facute de cineasti si actori care nu sunt crestini. Eu zic ca nu se poate ca amprenta unor necrestini sa nu ramana pe acel film, si ne poate influenta in rau.
Sus In jos
bulache
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Joi 27 Noi 2008, 20:03

Gresesti Roxy.Si spun asta ca daca nu ew crestin e inpartial si arata si binele si raul,caci una fara alta nu se poate. study
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Joi 27 Noi 2008, 22:17

@Roxy a scris:
@abbilbal a scris:
@Roxy a scris:

Abbilbal, sa stii de la mine un lucru:toate filmele asa-zis crestine sunt facute de cineasti si actori care nu sunt crestini. Eu zic ca nu se poate ca amprenta unor necrestini sa nu ramana pe acel film, si ne poate influenta in rau.

Nu-ți contest spusele, dar și tu să ști că ateii sunt obiectivi, pentru că ateii nu sunt păgâni. Păgânii nu cred în nimic. Sunt anarhici. Ori ateii cred în filozofia materialismului dialectic la fel cum cred creștinii în filozofia idealistă a religiei. Ateii iubesc adevărul și caută să fie cât mai obiectivi. Că nu reușesc în totalitate nu este vina lor, pentru că și ei au limitate posibilitățile de înțelegere a fenomenelor.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Joi 27 Noi 2008, 22:24

@Emil Condor a scris:
Eu nu cred că Iuda a scris ceea ce unii pretind că el ar fi făcut-o. Simplu: nu cred.

Evanghelia lui Iuda nu este scrisă de Iuda. Cuvântul "lui" este echivantul cu "despre". Și dacă spunem Evanghelia despre Iuda, nu s-ar mai pune problema autorului, dar autorul a vrut să-i spună "Evanghelia lui Iuda". Probabil a fost un martor al evenimentelor, sau un ins care a studiat acele evenimente.

MIRCEA

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 00:13

Sau poate un impostor care fiind el sucit, nu poate să nu distorsioneze Cuvîntul Domnului.
S-o trezit unul după cîteva veacuri să-l reabiliteze pe Iuda, fiind îndemnat de acelaș duh de care o fost călăuzit și Iuda. Ce este mai trist e că se găsesc și adepți susținători.

@Zuum a scris:
Traditia... nu e un fel de chiloti pe care-i schimbi zilnic! Vorbesti, gesticulezi, ai ticuri verbale, preferinte gastronomice.....cnform unei traditii. Nu poti fi "in afara" oricat ti-ai da osteneala. Iesi dintr-o traditie ca sa intri in alta...fara nu se poate.
...gustul "marului" Evei este in sangele nostru!

Vocabularu tău lasă mult de dorit. Doar tu vezi că fără tradiție nu se poate, și le mai dai indicații și altora. Plus de asta, ce legătură are mărul cu Eva? Nu mărul era fructul interzis.
Pomul cunoștinței nu făcea mere.
Pe lîngă că ești paralel cu Biblia, mai duci în rătăcire și pe alții.
Adîncînșelătorul nu se mai satură să te folosească, și tu-i faci toate poftele.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 09:02

@MIRCEA a scris:
Vocabularu tău lasă mult de dorit. Doar tu vezi că fără tradiție nu se poate, și le mai dai indicații și altora. Plus de asta, ce legătură are mărul cu Eva? Nu mărul era fructul interzis.Pomul cunoștinței nu făcea mere.Pe lîngă că ești paralel cu Biblia, mai duci în rătăcire și pe alții.Adîncînșelătorul nu se mai satură să te folosească, și tu-i faci toate poftele.

Mult! Cat de mult? Adevarul stimabile este SIMPLU ! Cu cat te ascunzi dupa deget sau dupa cuvinte mari cu atat te indepartezi de adevar. Adica...tu iei Biblia mot-a-mot ??? Shocked

Atunci crezi ca Duhul Sfant este un porumbel nu ?
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8339
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 09:06

@Roxy a scris:
@abbilbal a scris:
@Roxy a scris:

De unde stii ca nu sunt crestini, macar un regizor?... Fiecare vede ultimele zile ale lui Isus altfel, oricat am vrea, nici doi credinciosi nu vad la fel.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 09:10

De exemplu Mel Gibson nu se arata crestin in the Passion ???? S-a luat de piept cu toti evreii Holywoodului care s-au pus de-a curmezisul, si-a bagat toti banii...si a iesit cum a vrut el, a iesit bine.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 09:11

@bulache a scris:
Gresesti Roxy.Si spun asta ca daca nu ew crestin e inpartial si arata si binele si raul,caci una fara alta nu se poate. study

Un ateu nu poate descrie patimile lui Isus pe placul credinciosilor. Un ateu nu intelege de ce a patimit Isus. In acest sens, cred ca toti regizorii care au facut filme conform bibliei cu Isus au fost crestini, credinta fiind mai mica sau mai mare. Conform bibliei...pentru ca mi-am adus aminte de Dan Brown. Un regizor crestin nu stiu daca ar fi regizat cartea lui...numai daca ar fi avut credinta putina, tinzand la zero.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 09:13

@MIRCEA a scris:
Sau poate un impostor care fiind el sucit, nu poate să nu distorsioneze Cuvîntul Domnului.
S-o trezit unul după cîteva veacuri să-l reabiliteze pe Iuda, fiind îndemnat de acelaș duh de care o fost călăuzit și Iuda. Ce este mai trist e că se găsesc și adepți susținători.

@Zuum a scris:
Traditia... nu e un fel de chiloti pe care-i schimbi zilnic! Vorbesti, gesticulezi, ai ticuri verbale, preferinte gastronomice.....cnform unei traditii. Nu poti fi "in afara" oricat ti-ai da osteneala. Iesi dintr-o traditie ca sa intri in alta...fara nu se poate.

Vocabularu tău lasă mult de dorit. Doar tu vezi că fără tradiție nu se poate, și le mai dai indicații și altora. Plus de asta, ce legătură are mărul cu Eva? Nu mărul era fructul interzis.
Adîncînșelătorul nu se mai satură să te folosească, și tu-i faci toate poftele.

Dar ce facea pomul cunostintei?...

Cum spunea Shakespeare: "unui trandafir, oricum i-ai spune, are acelasi parfum..."
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 09:26

@Zaraza26 a scris:

Roadele pomului cunoștinței erau tot felul de fapte, nu fructe.
Este scris: ,,După roadele lor îi veți cunoaște" (Matei 7:16-20) și se referă la fapte.
La judecată se dă socoteală asupra tuturor faptelor săvîrșite în trup.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 09:38

@MIRCEA a scris:

Da, un impostor îl reabilitează pe Iuda după veacuri și mai are și adepți pentru că și Iisus l-a reabilitat pe tâlharul de lângă el. Și dacă nu era Iuda, după cum singur ai spus, era altul. Dar a trebuit să fie Iuda pentru că una este să spui ești "o Iudă (un Ida) de om" cuiva ce face rele și alta este să spui "ești un Petru de om".
Și să nu uită un lucru. Numele ce le putăm ne sunt date de Dumnezeu, nu de oameni și ele aparțin sufletului și nu trupului. Iar aceste vorbe nu sunt ale mele, ci le găsești în Biblie.
Cât privește Duhul ce-l avem, ar fi bine să fim puțin mai atenți la vorbe. După a mea știință toți muritorii avem același Duh, adică epe același Dumnezeu. Deci și Iuda, și impostorul, și io, ca adept al impostorului, dar și tu Mircea, înverșunat antiiuda, cât și Emil și Roxi avem același Duh, la fel ca și Cactus ori Bulache, fără să-l uit pe Zuum și pe alții. Avem doar suflete diferite, care și ele sunt luate din Duhul lui Dumnezeu și date nouă, dar niciodată nu se ridică și nu se vor ridica la nivelul Duhului cel mare.

@Zuum a scris:
Așa și este Zuum, și-ți trecu prin cap o comparație frumoasă. Până și Ițic, cel cu glonțu-n cap, te invidiază pentru această comparație. Dar să nu crezi că fac această a mea comparație la bășcălie. Mie de regulă îmi trec prin cap dum-dumuri care explodează după ce mi-au ieșit din cap și de-asta capul meu e plin de găuri.

Citat :
Adîncînșelătorul nu se mai satură să te folosească, și tu-i faci toate poftele, și tu-i faci toate poftele
De unde ști că doar el vede că nu se poate fără tradiție. Uite și eu susțin același lucru. FĂRĂ TRADIȚIE NU SE POATE. Analizează puțin această afirmație și vezi la ce concluzie ajungi. Și de ce mă rug frumos nu mărul era interzis. Șarpele nu a dat Evei un fruct sub formă de măr, care a deveit, prin tradiție, simbol al cunoașterii ? Și apoi, așa mai către urmă, de unde ști că "Adîncînșelătorul nu se mai satură să te folosească" pe tine, și "tu-i faci toate poftele" ?

@Zuum a scris:
Atunci crezi ca Duhul Sfant este un porumbel nu ?
Da, Duhul Sfânt are chipul porumbelului alb, pentru că Dumnezeu așa a vrut, după cum și Iisus este Mielul lui Dumnezeu, iar Dumnezeu este Păstorul (ciobanul).

zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 10:55

@MIRCEA a scris:
@Zaraza26 a scris:

Roadele pomului cunoștinței erau tot felul de fapte, nu fructe.
Este scris: ,,După roadele lor îi veți cunoaște" (Matei 7:16-20) și se referă la fapte.
La judecată se dă socoteală asupra tuturor faptelor săvîrșite în trup.
Citat :

De aceea femeia, socotind că rodul pomului este bun de mâncat și plăcut ochilor la vedere și vrednic de dorit, pentru că dă știință, a luat din el și a mâncat și a dat bărbatului său și a mâncat și el. Geneza 3-6

Cum au mancat fapte?

...De la geneza pana la Matei 7:16-20 trebuie musai pastrat sensul cuvantului rod? scratch
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 10:58

Citat :
Și de ce mă rug frumos nu mărul era interzis. Șarpele nu a dat Evei un fruct sub formă de măr, care a deveit, prin tradiție, simbol al cunoașterii ? Și apoi, așa mai către urmă, de unde ști că "Adîncînșelătorul nu se mai satură să te folosească" pe tine, și "tu-i faci toate poftele" ?

E posibil sa fi fost banana... scratch
Sus In jos
cactus

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 11:01

@zaraza26 a scris:
Citat :
Și de ce mă rug frumos nu mărul era interzis. Șarpele nu a dat Evei un fruct sub formă de măr, care a deveit, prin tradiție, simbol al cunoașterii ? Și apoi, așa mai către urmă, de unde ști că "Adîncînșelătorul nu se mai satură să te folosească" pe tine, și "tu-i faci toate poftele" ?

Depnde unde e localizata gradina Edenului.... Daca o parte a ei se intindea si in zona actualului Israel, putea fi fructul de cactus; am auzit ca-i tare aromat si bun la gust - fructul NU cactusul...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 11:04

@cactus a scris:
@zaraza26 a scris:
Citat :

Depnde unde e localizata gradina Edenului.... Daca o parte a ei se intindea si in zona actualului Israel, putea fi fructul de cactus; am auzit ca-i tare aromat si bun la gust - fructul NR cactusul...

O fi aromat...dar cand l-a vazut Eva...cred ca ar fi preferat sa ramana nestiutoare. oh da!
Sus In jos
cactus

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 11:06

@zaraza26 a scris:
@cactus a scris:
@zaraza26 a scris:
Citat :

Depnde unde e localizata gradina Edenului.... Daca o parte a ei se intindea si in zona actualului Israel, putea fi fructul de cactus; am auzit ca-i tare aromat si bun la gust - fructul NR cactusul...

O fi aromat...dar cand l-a vazut Eva...cred ca ar fi preferat sa ramana nestiutoare. oh da!

O fi fost curioasa...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 15:05

@abbilbal a scris:
Duhul Sfânt are chipul porumbelului alb, pentru că Dumnezeu așa a vrut
Dumnezeu a vrut așa ca să vadă doar Ioan Botezătorul și însuși Isus. Dar nu a văzut tot norodul aflat acolo la Iordan.
Duhul Sfînt nu are o formă/chip. Duhul Sfînt este chiar Dumnezeu. (2Cor.3:17 Ioan 4:24).
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   

Sus In jos

Iuda, prieten sau dușman ?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: