Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Astazi la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Astazi la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
placut 1 sibiu nobel curiozitati 23 frig drumetie jazz comment-143 este English romana Limba problema brasov istorie triste Când
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Iuda, prieten sau dușman ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
bulache
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 16:45

Zaraza26.Si tu crezi ca regizori aia erau chiar umblati in biserica?Poate era evreu,sau stiu io ce alta credinta.Mel Gibson e singurul Catolic.in rest ...... oh da!
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8398
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 21:09

@bulache a scris:
Zaraza26.Si tu crezi ca regizori aia erau chiar umblati in biserica?Poate era evreu,sau stiu io ce alta credinta.Mel Gibson e singurul Catolic.in rest ...... oh da!

Mai mult sau mai putin...dar nu erau atei. Indiferent ce parere aveau despre crestinism, si ma refer la filmele care prezinta pe Isus conform credintei crestine, fatza de Isus nu si-au permis sa vina cu erezii.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Vin 28 Noi 2008, 21:34

@zaraza26 a scris:

Cum au mancat fapte?

Ai un răspuns la topicul ,,Amăgirea Evei".
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 00:35

@TUDOR a scris:
@abbilbal a scris:
Duhul Sfânt are chipul porumbelului alb, pentru că Dumnezeu așa a vrut
Dumnezeu a vrut așa ca să vadă doar Ioan Botezătorul și însuși Isus. Dar nu a văzut tot norodul aflat acolo la Iordan.
Duhul Sfînt nu are o formă/chip. Duhul Sfînt este chiar Dumnezeu. (2Cor.3:17 Ioan 4:24).

Bine inteles! Doar nu erau toti "alesi", profeti, apostoli,unsi,sfinti...erau norod!

Vad ca si tu ca si ceilalti repetati acelasi lucru mereu si mereu, Duhul Sfant e porumbel ca asa a vrut Dumnezeu...dar vorbiti de ei SEPARAT! Duhul Sfant, Dumnezeu,porumbel,Isus....fiecare ocupa in Biblie alt lod in spatiu. Unul e jos , altul sus iar altul in zbor intre sus si jos!!!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 00:39

Nu există niciun porumbel, Duh!!!.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 01:29

@Emil Condor a scris:

Exista , ca asa scrie in Biblie .
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 01:46

Nu ai fost destul de atent când ai citit mesajul meu! Si... nici când ai citit Biblia!
Mai citeste odată iar eu între timp îti repet: nu există niciun porumbel, Duh!!!

Ce afirmi tu acolo nu este în Biblie - vezi că este altceva referitor la acel porumbel.
Fii mai atent si vei realiza că am dreptate.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 01:59

@Emil Condor a scris:
Nu ai fost destul de atent când ai citit mesajul meu! Si... nici când ai citit Biblia!
Mai citeste odată iar eu între timp îti repet: nu există niciun porumbel, Duh!!!

Ce afirmi tu acolo nu este în Biblie - vezi că este altceva referitor la acel porumbel.
Fii mai atent si vei realiza că am dreptate.

32. Și a mărturisit Ioan zicând: Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel și a rămas peste El. Ioan 1

22. Și S-a coborât Duhul Sfânt peste El, în chip trupesc, ca un porumbel, și s-a făcut glas din cer: Tu ești Fiul Meu cel iubit, întru Tine am binevoit. Luca 3

16. Iar botezându-se Iisus, când ieșea din apă, îndată cerurile s-au deschis și Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel și venind peste El. Matei 3

Dupa cum vezi scrie ca e porumbel si nu curca sau strut ! Tabloul este descris foarte clar, nu exista doar o singura ipostaza a lui dumnezeu aici ci mai multe.
Te rog sa te referi la ceea ce este scris nu la interpretari
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 02:04

Cunosc versetele - multumesc pentru efortul de a le afisa aici.
Ia mai citeste odată: Duhul a venit ca un porumbel, nu porumbelul este Duhul!!!
Duhul a trimis semnul acesta pentru Ioan, nicidecum faptul că porumbelul era Duhul Sfânt! Wow! Ce duh micut si neînsemnat. Zuum, încearcă să cuprinzi puterea lui Dumnezeu! Aia nu este... un porumbel!!!

Sper că ai înteles diferenta la care mă refeream.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 02:32

@Emil Condor a scris:
Cunosc versetele - multumesc pentru efortul de a le afisa aici.
Ia mai citeste odată: Duhul a venit ca un porumbel, nu porumbelul este Duhul!!!
Duhul a trimis semnul acesta pentru Ioan, nicidecum faptul că porumbelul era Duhul Sfânt! Wow! Ce duh micut si neînsemnat. Zuum, încearcă să cuprinzi puterea lui Dumnezeu! Aia nu este... un porumbel!!!Sper că ai înteles diferenta la care mă refeream.

Vrei probabil sa spui ca autorul a folosit o METAFORA dar nu a gasit alta mai buna decat cea cu porumbelul. OK! Inteleg. Dar daca Duhul adica Dumnezeu s-a coborat din inaltimi iar Isus este Dumnezeu.....eh ? Dumnezeu s-a coborat sub forma de porumbel (?) ca un Duh peste Dumnezeu Duhul!!!! Ce facem cu atati termeni care EXISTA ACOLO si spatial sunt plasati diferit.

Ca sa nu mai zic ca Luca specifica : Și S-a coborât Duhul Sfânt peste El, în chip trupesc, ca un porumbel,
......

Nu e vorba aici ca porumbelul ar fi Sfantul Duh , ci invers! Mi se pare clar nu vad de ce o intorci?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 02:41

Nu am "întors-o" deloc, Zuum!
Vezi afirmatia mea de la bun început, este exact ce am spus si în ultima postare.

Duhul Sfânt care este Dumnezeul Cel Atotputernic nu încercăm să-L limităm noi la un biet porumbel!
Duhul se poate (si a făcut-o adesea) manifesta cum doreste El dar aia nu înseamnă că acela este alt dumnezeu! Porumbelul este dumnezeu - asa afirmi tu iar eu nu am fost de acord cu falsitatea afirmatiei. E imposibil să acceptăm asa ceva!!!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 03:40

@Emil Condor a scris:
Duhul se poate (si a făcut-o adesea) manifesta cum doreste El dar aia nu înseamnă că acela este alt dumnezeu!

Probabil ca nu m-am exprimat eu bine , nu cred totusi ca am afirmat ca porumbelul este un alt Dumnezeu! Cum ai ajuns la concluzia asta? Rolling Eyes Mi se pare ca am mentiuonat cuvantul "ipostaza" , Dumnezeu s-a manifestat sub o alta ipostaza fiindca asa doreste El. Tu repeti ce spun eu si zici ca e altceva????? Shocked
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 03:52

@TUDOR a scris:
@abbilbal a scris:
Dumnezeu a vrut așa ca să vadă doar Ioan Botezătorul și însuși Isus. Dar nu a văzut tot norodul aflat acolo la Iordan.
Duhul Sfînt nu are o formă/chip. Duhul Sfînt este chiar Dumnezeu. (2Cor.3:17 Ioan 4:24).

A avea chip de porumbel nu înseamnă că este porumbel. Iar undeva mai sus am scris clar că Dumnezeu este Duhul și Duhul este Sfânt pentru că Dumnezeu este Sfânt. Și dacă Duhul în chip de porumb ar fi fost văzut doar de Ioan și Iisus, atunci nu ar fi știut toată lumea că Duhul a coborât sub formă de porumb (porumbel).

abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 03:57

@bulache a scris:

Și totuși, ce importanță are dacă regizorii unui film umblă sau nu umbșă la biserică, dacă bat sau nu bat mătănii înainte de a începe turnarea unui film.
Orice film este doar un film, mai mult sau mai puțin realist, mai mult sau mai puțin fantezist, mai mult sau mai puțin științifico-fantastic. Și fiecare spectator interpretează un film după cum îi place. Până și Puiu Mic are preferințe.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 03:59

@zaraza26 a scris:
@bulache a scris:

Mai mult sau mai putin...dar nu erau atei. Indiferent ce parere aveau despre crestinism, si ma refer la filmele care prezinta pe Isus conform credintei crestine, fatza de Isus nu si-au permis sa vina cu erezii.

Eu sunt PRO spuselor tale Zaraza.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 04:07

@zuum a scris:
@TUDOR a scris:
@abbilbal a scris:

Bine inteles! Doar nu erau toti "alesi", profeti, apostoli,unsi,sfinti...erau norod!

Vad ca si tu ca si ceilalti repetati acelasi lucru mereu si mereu, Duhul Sfant e porumbel ca asa a vrut Dumnezeu...dar vorbiti de ei SEPARAT! Duhul Sfant, Dumnezeu,porumbel,Isus....fiecare ocupa in Biblie alt lod in spatiu. Unul e jos , altul sus iar altul in zbor intre sus si jos!!!

Am mai scris undeva, dar ori că n-ai citit, ori că nu vrei să bagi în seamă (că tot una e) și ca atare să ții seama că toate trei Iopostasurile lui Dumnezeu s-au întâlnit și se regăsesc la Botez în apa Iordanului: Dumnezeu: glasul ce a venit din cer, Duhul: zburătorul între cer și pământ și Fiul: cel care se boteza în apa Iordanului, deci pe pământ.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 04:10

@Emil Condor a scris:

A avea chip de porumbel nu înseamnă că și este porumbel (Fata Morgana)

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 04:58

Exact cum zici tu, Abby!
Nu-mi place să văd că până la urmă se nasc religii care să sustină că "sfânta" trinitate este compusă din Tatăl, Fiul si Porumbelul! Laughing
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 05:02

@zuum a scris:
@Emil Condor a scris:
Duhul se poate (si a făcut-o adesea) manifesta cum doreste El dar aia nu înseamnă că acela este alt dumnezeu!

Probabil ca nu m-am exprimat eu bine , nu cred totusi ca am afirmat ca porumbelul este un alt Dumnezeu! Cum ai ajuns la concluzia asta? Rolling Eyes Mi se pare ca am mentiuonat cuvantul "ipostaza" , Dumnezeu s-a manifestat sub o alta ipostaza fiindca asa doreste El. Tu repeti ce spun eu si zici ca e altceva????? Shocked
Nu, nu! Te-ai exprimat cum ai dorit si am înteles ce voiai să zici dar doream să întelegi si ce zic eu căci nu spuneam acelasi lucru!

Păi, dacă cineva sustine că porumbelul este Duhul Sfânt, atunci porumbelul este un membru al trinitătii, deci o persoană si nu trebuie să alunecăm în greseala aceea. A fost un joc al deductiilor dar toate inspirate de niste afirmatii.
Să fii iubit de Dumnezeu, Zuum!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 05:02

@Emil Condor a scris:
Exact cum zici tu, Abby!
Nu-mi place să văd că până la urmă se nasc religii care să sustină că "sfânta" trinitate este compusă din Tatăl, Fiul si Porumbelul! Laughing

Păi muritorii sunt tot muritori: fiecare crede cum vrea și se exprimă în felul lui.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 05:17

Normal că fiecare crede ce vrea sau... nu crede deloc, nimic!
Ce să le fac eu indienilor dacă-s fraieri si nu mănâncă vaca? Să se-nchine cui vrea! Si porumbeilor! Laughing
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 11:06

@Emil Condor a scris:
Ce să le fac eu indienilor dacă-s fraieri si nu mănâncă vaca? Să se-nchine cui vrea! Si porumbeilor! Laughing

mmmm, si ce buna este o ciorbita de vacuta !!!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 21:08

@Emil Condor a scris:
Păi, dacă cineva sustine că porumbelul este Duhul Sfânt, atunci porumbelul este un membru al trinitătii, deci o persoană si nu trebuie să alunecăm în greseala aceea. A fost un joc al deductiilor dar toate inspirate de niste afirmatii.
Să fii iubit de Dumnezeu, Zuum!

Pai Emile nu are nici o importanta "metafora"! Autorul putea spune " ca o albina" sau " ca o vrabie"...ce impresia ti-ar fi lasat? Probabil ca nu aceeasi. Eu am vrut sa sublieniez faptul ca acel " ca...ceva" s-a coborat peste Isus, adica nici n-a ramas cu "vocea" si nici nu era DEJA in Isus. Acel "ceva" care semana cu un porumbel dar care de fapt era Duhul exact in acel moment s-a cobosat asupra LUI !
Deci Isus nu-L avea inainte de botez.
Oricum ai vrea sa explici tabloul descris de apostoli, cam in aceeasi termeni, releva 3 ipostaze "despartite" una de cealalta si actionand in mod diferit una de cealalta. Isus jos privind spre Duhul care coboara sub forma de "iluzie optica" ( porumbel) si VOCEA care vine de la Tatal. Vocea nu vine nici din Isus si nici din "porumbel" vine din cer.

E simplu Emile, cauza si efect, degeaba ocolesti punctele cheie pe care le prezint si repeti la nesfarsit aceleasi formule!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 21:09

@Roxy a scris:
@Emil Condor a scris:
mmmm, si ce buna este o ciorbita de vacuta !!!

Asa spunea Isus ? unde scrie in Biblie ca Isus manca ciorba de vaca?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   Sam 29 Noi 2008, 21:42

Dumnezeu nu e chiar asa simplu de înteles - atotputernicia Lui, voi (multi!) vreti s-o puneti lângă ceea ce omul e capabil să facă ori să înteleagă. Mare necunoscut este Dumnezeu pentru asa multi oameni, mă înfioară.

Zuum, ti-am explicat biblic totul, degeaba încerci să mă provoci cu lucruri deja explicate clar si pe care nu vrei să le întelegi datorită traditiilor omenesti care sunt mai valoroase pentru tine. Ce altceva să fac, să zic? Depinde de cel ce receptează adevărul, dacă îl poate recepta...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Iuda, prieten sau dușman ?   

Sus In jos

Iuda, prieten sau dușman ?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: