Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 11:14 Scris de dolion

» BANCURI
Dum 22 Oct 2017, 08:23 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
sibiu curiozitati problema placut Limba English brasov istorie romana 23 drumetie 1 comment-143
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ISPITIREA LUI IISUS

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Sam 06 Dec 2008, 13:10

abbilbal a scris:

Nici un momemnt Iisus Omul nu a fost separat de Iisus Dumnezeu. Nu avea cum. Ar fi fost ca și cum noi ne-am separa de sufletul nostru fără să murim.

nu-i adevarat. Cand Isus era pe cruce, Dumnezeu plecase de la El, de aceea a strigat acele cuvinte:"eli, eli, lama sabactani"
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Sam 06 Dec 2008, 13:16

Roxy a scris:
abbilbal a scris:

Nici un momemnt Iisus Omul nu a fost separat de Iisus Dumnezeu. Nu avea cum. Ar fi fost ca și cum noi ne-am separa de sufletul nostru fără să murim.

nu-i adevarat. Cand Isus era pe cruce, Dumnezeu plecase de la El, de aceea a strigat acele cuvinte:"eli, eli, lama sabactani"

Aceasta este părerea ta, nu știu dacă este și a cultului din care faci parte, și nici într-un caz nu poți spune "nu-i adevărat" pentru că io în mod sigur, dar și tu tot atât de sigur, nu cunoaștem adevărul. Încă nu ne este dat să cunoaștem acest adevăr. Deci, doar presupunem că punctele noastre de vedere ar fi premise adevărate, dar tot atât de bine, aceste premise, pot fi false. Eu susțin că Cel răstignit a fost Iisus Dumnezeu și nu Iisus om de rând luat din gloată. Ar fi prea de tot să ajungem la astfel de ipoteze.

TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Sam 06 Dec 2008, 14:05

Pe cruce a murit doar țărîna, nu Dumnezeu.
Ce era Hristos vizibil? Era îmbrăcămintea de lut a lui Dumnezeu, în care Dumnezeu Își găsea toată plăcerea. ,,Dumnezeu era în Hristos,, (2Cor.5:19).

Ce este Dumnezeu? Este Viața; și ,,Viața trupului stă în Sîngele omului,, (Levitic 17:14).
Acel Sînge Sfînt care era în Lutul numit Hristos, a părăsit trupul.

Dacă Sîngele (Viața) a părăsit carcasa din țărînă, ieșind din toate mădularele, cum să mai funcționeze lutul?
Lutul Sfînt a srigat către Viața ce se scurgea din EL: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?,, (Matei 27:46).
Dacă Dumnezeu n-ar fi ieșit din Trup, Țărîna Sfîntă n-ar fi murit niciodată.

În ce există Dumnezeu, nu se poate să nu funcționeze.
Dacă Dumnezeu părăsește pe cineva, acel cineva nu mai funcționează.
De ce în sînge se află Viața? Pentru că sîngele este purtătorul Vieții în organismul uman. Sîngele transportă Oxigenul la toate mădularele și țesuturile. Numai sîngele.

Dar Dumnezeu poate părăsi un trup de om și chiar fără a se scurge sîngele. Pur și simplu Își retrage suflarea de viață din acel om. Adică refuză să-l mai alimenteze cu oxigen. Atunci sîngele transportă doar substanțe nutritive lipsind la inventarși viața/oxigenul.

Dar omul poate muri și prin inaniție, cînd substanța nutritivă lipsește, astfel că celulele care mor nu mai sînt înlocuite cu altele noi, rezultînd ruinarea trupului.
Se mai poate muri și din cauza bolilor, tot fără să curgă sînge.

Dar pe Hristos Îl părăsise Dumnezeu în mod special ca să moară pe cruce.
În una din predicile postate de Bartolomeu este arătat cu lux de amănunte felul cum a procedat Dumnezeu cu Trupul în care-Și găsea toată plăcerea.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Sam 06 Dec 2008, 14:52

Uite popa, nu e popa, ghici ciupercă ce-i ! Despre una vorbim și alta explicăm. Ce are moartea prin inaniție cu răstignirea ? Oare sufletul lui Iisus a fost suflet obișnuit sau Duh Sfânt ?
Și când este vorba de viață și moarte, nu iese sufletul din carcasă ? Ori asta înseamnă că acea carcasă este lipsită de suflet înainte de a muri ? Și până la urmă, nu există nicio deosebire între Iisus și omul anonim din popor ?

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Sam 06 Dec 2008, 17:04

Roxy a scris:
Cand Isus era pe cruce, Dumnezeu plecase de la El, de aceea a strigat acele cuvinte:"eli, eli, lama sabactani"

WOW !!!! Deci Dumnezeu venea si pleca din Isus...erau doi ? affraid
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Sam 06 Dec 2008, 17:25

nu erau doi Dumnezei, Isus omul era invelisul de carne. Era un singur Dumnezeu.
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Sam 06 Dec 2008, 17:44

zuum a scris:
WOW !!!! Deci Dumnezeu venea si pleca din Isus...erau doi ?
Omul este Templul lui Dumnezeu (1Cor.3:16) și nu-nseamnă c-ar fi doi/două persoane.
În Templul construit de Solomon a sălășluit o vreme Dumnezeu. Una era Templul și alta era Dumnezeu. În cazul acesta tot doi vedeai? Adică Templul era o persoană iar Dumnezeu o altă persoană? De cînd Templul este persoană?

Ce era Hristos pentru Dumnezeu? Era Templul lui Dumnezeu (Ioan 2:19-21 ~ verifică!) în care Dumnezeu sălășluia și-Și găsea toată plăcerea.
Acuma vezi tot doi/două persoane?

Templu este casa (ceva clădit/zidit) în care locuia Dumnezeu. Deci este doar o singură persoană care locuiește într-o Casă. Iar Casa poartă numele Celui care locuiește în ea.
Dumnezeu era în Hristos (2Cor.5:19).
abbilbal a scris:
Ce are moartea prin inaniție cu răstignirea ? Oare sufletul lui Iisus a fost suflet obișnuit sau Duh Sfânt ? Și până la urmă, nu există nicio deosebire între Iisus și omul anonim din popor
Acel Duh Sfînt care-L însuflețea pe Isus, l-a însuflețit și pe Adam și pe noi toți de după el.
Deosebirea era că Dumnezeu Își găsea toată plăcerea în acel Templu numit Isus Hristos.
Moartea prin inaniție a fost doar un exemplu adiacent, ca să se înțeleagă că se poate muri și fără a se scurge sîngele. Dar în cazul lui Isus, Dumnezeu a ieșit sub formă de sînge și apă (Ioan 19:34).
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Sam 06 Dec 2008, 19:47

AMIN!
La tot ce a spus TUDOR si Roxy: AMIN!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 06:45

Roxy a scris:
nu erau doi Dumnezei, Isus omul era invelisul de carne. Era un singur Dumnezeu.

Isus a fost invelisul de carne al....al cui ? Al lui Dumnezeu? Pai tot doi ies la numaratoare!

Citat :
Omul este Templul lui Dumnezeu (1Cor.3:16) .... În cazul acesta tot doi vedeai? Adică Templul era o persoană iar Dumnezeu o altă persoană? De cînd Templul este persoană?

Cine a vorbit de templu, nu tu ?

Citat :
Ce era Hristos pentru Dumnezeu? Era Templul lui Dumnezeu (Ioan 2:19-21 ~ verifică!) în care Dumnezeu sălășluia și-Și găsea toată plăcerea.Acuma vezi tot doi/două persoane?

De acord! Isus era templul in care salasuia Dumnezeu.Uite-te la ce ai afirmat "ce era Hristos pentru Dumnezeu"...n-ai folosit doua nume intr-un anumit raport unul fata de celalat. Unde e identitatea din propozitia ta?

Citat :
Templu este casa (ceva clădit/zidit) în care locuia Dumnezeu. Deci este doar o singură persoană care locuiește într-o Casă. Iar Casa poartă numele Celui care locuiește în ea.Dumnezeu era în Hristos (2Cor.5:19).

Da asa e. Dar nu ti se pare mai simplu sa-i spui lui Isus Hristos , Dumnezeu ? De ce-i mai spui Isus Hristos?
Casa sau templu Isus a fost un om in carne si oase, o persoana , un trup cu nevoi trupesti . In aceasta 'persoana' a salasuit cineva care se numeste Dumnezeu.....

Spune-mi te rog unde se afla Dumnezeu cand Isus murea pe cruce? Se afla in Isus sau in cer? Cu cine vorbea Isus de pe cruce sau Isus din gradina?

Citat :
Acel Duh Sfînt care-L însuflețea pe Isus, l-a însuflețit și pe Adam și pe noi toți de după el.

Ce vrei sa spui? Inteleg ca sustii ideea ca Isus=Dumnezeu , desi nu-i substitui nicaieri ( nici Biblia nu-i prezinta ca fiind identici)
Dar ca Adam=Dumnezeu, si Zuum = Dumnezeu......asta nu prea cred!!! scratch

Citat :
Deosebirea era că Dumnezeu Își găsea toată plăcerea în acel Templu numit Isus Hristos.
Moartea prin inaniție a fost doar un exemplu adiacent, ca să se înțeleagă că se poate muri și fără a se scurge sîngele. Dar în cazul lui Isus, Dumnezeu a ieșit sub formă de sînge și apă (Ioan 19:34).

Dumnezeu...... e sange si apa ?????? Nu e Duh ?????

E limpede ca Sf Pavel a avut o misiune imposibila....ereziile de atunci s-au perpetuat pana in ziua de azi si continua sa infloreasca!!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 08:49

viata este in sange
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 11:30

Zuum a scris:
De acord! Isus era templul in care salasuia Dumnezeu. Uite-te la ce ai afirmat "ce era Hristos pentru Dumnezeu"...n-ai folosit doua nume intr-un anumit raport unul fata de celalat? Unde e identitatea din propozitia ta?
De cînd Dumnezeu este NUME? Dumnezeu este un întreg care are un nume. Numele lui Dumnezeu este Isus Hristos. Acest NUME este mai presus de orice nume în cer și pe pămînt.

Privește la tine, zuum. Tu ești un om din țărînă/lut. Dacă nu ești așa să mă corectezi.
Acest om care ești tu, de fapt este un întreg care cuprinde destule mădulare. Dar este doar om, nu un nume.
Acest om care ești tu, are și un nume. Cunoști numele omului acesta?
Dacă-l cunoști, bănuiesc că știi că este al tău. Numele este propietatea ta; dar și trupul tău este tot propietatea ta.
După logica ta, ar trebui să te vezi dublu, adică două persoane. [Omul este o persoană, și numele este altă persoană]. Am scris cam cum gîndești tu. De ce? Pentru că aplici logica asta și în cazul lui Dumnezeu.

Tu zici că Dumnezeu este o persoană, iar Numele Lui, o altă persoană [ca să vezi doi].
Reține: Dumnezeu este Întregul iar Numele este denumirea/identitatea acelui Întreg.
zuum a scris:
Isus a fost invelisul de carne al....al cui ? Al lui Dumnezeu? Pai tot doi ies la numaratoare!
Privește din nou la tine, zuum. Ce este în interiorul trupului tău? Bănuiesc că nu-i doar o carcasă părăsită. Ai să-mi spui că ai tot felul de mădulare în trup. Dar ele, ca să funcționeze, cu de la ele putere n-au cum.
Duhul care locuiește în tine, acela te face să fii funcționabil. Altfel ai fi doar țărînă, sare, piatră, minereu, etc.
Omul care te vezi că ești, este îmbrăcămintea duhului tău.
Trupul pe care-l ai, este învelișul de carne al duhului tău.

Și-acum îți pun aceeași întrebare la care nu vrei să răspunzi:
Învelișul de carne ar fi o persoană, iar duhul tău o altă persoană? Tu te vezi două persoane? Adică duhul din tine și cu trupul tău sănt două persoane?
zuum a scris:
Spune-mi te rog unde se afla Dumnezeu cand Isus murea pe cruce? Se afla in Isus sau in cer? Cu cine vorbea Isus de pe cruce sau Isus din gradina?
Privește iar la tine, zuum. Ce zici, poți tu să vorbești cu tine însuți? Eu cred că poți.
Dacă nu-i așa, te rog să mă corectezi.

Acum o altă întrebare la care observ că refuzi a răspunde:
Crezi că Dumnezeu este neputincios de a vorbi cu EL însuși?
Ai impresia că dacă Dumnezeu era în Hristos (2Cor.5:19) ar fi părăsit universul de dragul de a se afla doar în Cel în care-Și găsea toată plăcerea?

Dumnezeu este pretutindeni în același timp.
Dacă se afla în Hristos, se afla și în ceruri, și putea să vorbească de oriunde, și putea să răspundă de oriunde din altă parte. Da dacă tu nu accepți ca Dumnezeu să fie Atotputernic, îl faci neputincios și mincinos prin însăși atitudinea pe care o arăți față de EL.

Cît de sincer ai fi, nu poți să zici c-ar fi neștiință, și nu poți să negi că n-ai știut din moment ce măcar pe acest forum avem ceva timp de cînd dezbatem problemele astea.
Oare chiar îți pică bine să te știi de pe acuma că ai să stai condamnat înaintea lui Dumnezeu? Cum poți să-L vezi tu atît de distorsionat pe Dumnezeu?
zuum a scris:
Dumnezeu...... e sange si apa ?????? Nu e Duh ?????
Este Duh, este și Apă, este și Sînge, este și Foc Mistuitor, este Cuvîntul, este Lumină, este Adevărul, este Vița (de vie), este Viața, este Învierea, Este Păstorul cel Bun, este Pîinea vieții, este Stînca, este Ușa, s.a.m.d. Caută în Biblie și contrazice-mă, dacă nu-i așa.

Caută pe cît posibil să nu mă mai învinuiești de erezie, nici măcar indirect (ca acuma), pentru că se va întoarce împotriva ta la bara de judecată, și nu-ți va fi ușor.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 16:30

TUDOR a scris:
Zuum a scris:
De acord! Isus era templul in care salasuia Dumnezeu. Uite-te la ce ai afirmat "ce era Hristos pentru Dumnezeu"...n-ai folosit doua nume intr-un anumit raport unul fata de celalat? Unde e identitatea din propozitia ta?
De cînd Dumnezeu este NUME? ......

De când se numește Dumnezeu.

Roxy

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 17:58

Dumnezeu nu este nume ci o calitate, functie, atribut
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 18:09

Abby, tot ce există, absolut totul este... Dumnezeu. Pentru că El este, cum să spun? El este EXISTENTA ÎN SINE. Fără El nimic nu ar fi. Dar Dumnezeu S-a prezentat omenirii cu un Nume, doar UNUL.
Uite ce spune Zaharia despre acel Nume:
Zaharia 14:09 - "Domnul va fi singurul Domn și Numele Lui va fi singurul Nume."
E clar: Singurul Nume. De ce căutăm două trei nume când, El e Singurul.
Repet la infinit: S I N G U R U L.
Singurul în care credem!
Singurul în care ne botezăm!
Singurul în care suntem mântuiti!
Singurul adevărat... S I N G U R U L !
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 19:14

TUDOR a scris:
De cînd Dumnezeu este NUME? Dumnezeu este un întreg care are un nume. Numele lui Dumnezeu este Isus Hristos. Acest NUME este mai presus de orice nume în cer și pe pămînt.

Daca Dumnezeu este identic cu Isus Hristos de ce se folosesc cele doua nume/denimiri ? Astea fiind Dumnezeu si Isus Hristos. Chiar tu le folosesti ca si Biblia. Unde scrie in Facerea ca Isus Hristos a creat lumea?

Biblia spune : Și a zis Dumnezeu: „Să fie lumină!“ Și a fost lumină. De ce nu spune Isus Hristos a spus "Sa fie lumina!" ?

Deuter.13:15 este acesta ISus Hristos? Să lovești pe locuitorii acelei cetăți cu ascuțișul sabiei, s-o dai, blestemului pe ea și tot ce este în ea și dobitoacele ei să le treci prin ascuțișul sabiei.

sau asta : Ieremia 48 : 10. Blestemat să fie tot cel ce face lucrurile Domnului cu nebăgare de seamă și blestemat fie tot cel ce oprește sabia lui de la sânge!

Este acest Dumnezeu, Isus Hristos????

Citat :
Numele este propietatea ta; dar și trupul tău este tot propietatea ta. După logica ta, ar trebui să te vezi dublu, adică două persoane. [Omul este o persoană, și numele este altă persoană]. Am scris cam cum gîndești tu. De ce? Pentru că aplici logica asta și în cazul lui Dumnezeu.

Omul, trupul si carnea lui sunt o persoana fizica, vizibila si identica cu un nume prin care acel trup se deosebeste de alte trupuri. Dar fara un suflet (constiinta) particular, acel trup ar fi "identic" cu oricare altul. Nu fizionomia te face diferit de de fratele sau vecinul tau ci sufletul din tine. Cati Tudori exista? Mii poate milioane. Dar exista un singur, unic Tudor care esti tu si care este format din aspectul exterior si constiinta/sufletul din tine care NU SE VEDE.

Citat :
Duhul care locuiește în tine, acela te face să fii funcționabil. Altfel ai fi doar țărînă, sare, piatră, minereu, etc.
Omul care te vezi că ești, este îmbrăcămintea duhului tău. Trupul pe care-l ai, este învelișul de carne al duhului tău.

Pai si eu ce-am spus? Fara "duh" invelisul lui Zum , n-ar fi functionabil. Dar INVELISUL nu este IDENTIC cu DUHUL. Tu pui semnul egal intre trup si duh. Trupul e trup, moare, Duhul e etern. Nu sunt doua entitati diferite de ce le faci identice?

Citat :
Adică duhul din tine și cu trupul tău sănt două persoane?

Duhul e duh, ii spunem Dumnezeu, iar trupul e trup ii spui Zum, Tudor sau Isus. Trupul moare. Si tu si eu vom muri ca si Isus. Sunt doua entitati diferite, doua reprezentari. Cand vorbim de Dumnezeu recunoastem ca ele sunt doua "ipostaze" ( transformari diferite). Din p.d.v. gramatical, Dumnezeu, Isus, Iacov, Pavel sunt 'nume/substantive proprii' , sufle, trup, sunt 'nume/substantive comune'.

Citat :
Privește iar la tine, zuum. Ce zici, poți tu să vorbești cu tine însuți? Eu cred că poți. Dacă nu-i așa, te rog să mă corectezi.

Sigur ca pot dar n-are sens. A vorbi cu tine insuti este un semn de alienare psihica, la unii patalogica. Dumnezeu este perfect , nu face lucruri lipsite de logica sau sens. Este logic sa spui ca Dumnezeu vorbeste cu El insusi ??????

Coloseni 1
3. Mulțumim lui Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, rugându-ne totdeauna pentru voi,

Scrie ca Dumnezeu este TATAL Domnului nostru ? Vezi acolo cum scrie clar ca NU SUNT IDENTICI ?
Nu spune multumim lui Dumnezeu Tatal lui Dumnezeu fiindca unul e Tatal si altul e Fiul !

17. Orice ați face, cu cuvântul sau cu lucrul, toate să le faceți în numele Domnului Iisus și prin El să mulțumiți lui Dumnezeu-Tatăl.

Cum adica "prin El " ???? Nu e El, EL ? Alambicat si ilogic, nu ?

Corinteni 1 :2. Har vouă și pace de la Dumnezeu Tatăl nostru și de la Domnul Iisus Hristos.

Doi, doi, doi....

Ioan 20: 17. Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la frații Mei și le spune: Mă sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru și la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru.

Isus afirma ca are un Dumnezeu , nu ca este Dumnezeu.

Citat :
Acum o altă întrebare la care observ că refuzi a răspunde:Crezi că Dumnezeu este neputincios de a vorbi cu EL însuși?
Ai impresia că dacă Dumnezeu era în Hristos (2Cor.5:19) ar fi părăsit universul de dragul de a se afla doar în Cel în care-Și găsea toată plăcerea? Dumnezeu este pretutindeni în același timp. Dacă se afla în Hristos, se afla și în ceruri, și putea să vorbească de oriunde, și putea să răspundă de oriunde din altă parte. Da dacă tu nu accepți ca Dumnezeu să fie Atotputernic, îl faci neputincios și mincinos prin însăși atitudinea pe care o arăți față de EL.

Noi nu discutam aici despre cat de puternic este Dumnezeu. Nu le amesteca pe toate ca faci ghiveci si n-are rost. Discutia este daca Isus este IDENTIC cu Dumnezeu. Biblia nu este CLARA despre acest punct. Am explicat la "originile crestinismului' care erau curentele separatiste in sanul crestinilor la epoca rastignirii. Tu apartii doctrinei "docetiste" lansata in Ioan dar nesustinuta de ceilalti trei.
Dumnezeu nu este numai atotputernic , este si INTELIGENT. Natura este un proiect de inteligenta perfecta neatins de om. A vorbi de unul singur este o "dereglare" psihica omeneasca. Mergi pe strada si observi ca toti oamenii vorbesc cu ei insisi?
Este vorbitul cu sine o REALIZARE asa de nemaipomenita incat sa faca parte din maretie lui Dumnezeu???? DIn tot ceea ce poate face Dumnezeu, vorbitul de unul singur este una din capacitatile dumnezeiesti unice????? Chiar asa de "mic" e Dumnezeu pentru tine???

Citat :
Este Duh, este și Apă, este și Sînge, este și Foc Mistuitor, este Cuvîntul, este Lumină, este Adevărul, este Vița (de vie), este Viața, este Învierea, Este Păstorul cel Bun, este Pîinea vieții, este Stînca, este Ușa, s.a.m.d. Caută în Biblie și contrazice-mă, dacă nu-i așa.Caută pe cît posibil să nu mă mai învinuiești de erezie, nici măcar indirect (ca acuma), pentru că se va întoarce împotriva ta la bara de judecată, și nu-ți va fi ușor.

Esti iertat fiindca nu stii ce faci ! Iei cuvintele Bibiei ad-literam si nu le treci prin filtrul gandirii pe care ti-a dat-o Dumnezeu. Cu alte cuvinte, nu folosesti 'divinul' din tine, scanteia de inteligenta care de la El este. A lua pe nemestecate fraze si cuvinte si a nu le judeca, a nu le intelege este pana la urma o erezie si, eu zic, o insulta la adresa Inteligentei Divine !
Daca tu spui ca Dumnezeu este Stanca, sau Apa atunci probabil ca hindusii au dreptate cand se inchina la un penis sau o vaca !
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 22:01

Citat :
[quote="Emil Condor"]Uite ce spune Zaharia despre acel Nume:

Zaharia vorbea despre Dumnezeul Savaot si nu despre Isus Hristos.
Intraba-l pe un evreu si o sa vezi ce-ti raspunde.
TOCMAI de asta evreii nu cred in Isus Hristos, pentru ca Dumnezeu pentru ei este doar UNUL cel din Facerea.
Pentru ei nu are sens ca Dumnezeu - UNIC sa fie IDENTIC cu Isus.
Pricepi contradictia???

Citat :
Singurul în care credem!

Nu te contrazice nimeni Emile. Dumnezeu este UNIC, Isus Hristos este Fiul Lui!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 22:24

Si Cine este Domnul?
Si Cine este Singurul Nume ce mântuieste?
Tu crezi că Zaharia vorbea despre alt Domn, domnul evreilor doar???!!!
Isaia 09:06 - Căci un copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat... Îl vor numi: Minunat, Dumnezeu tare, Părintele vesniciilor... "Iată Dumnezeul vostru... El Însusi va veni si vă va mântui." (Isaia 35:04) Nu altul!!!

Zuumuleeee! Prejudecătile te tin în întuneric si nu accepti nici ceea ce este extrem de clar si logic. În Vechiul Testament nu se vorbea despre un alt Dumnezeu, tot despre Acel ce S-a făcut trup - îti amintesti istoria aia??!! Lumea nu a avut un Dumnezeu la Facere si alt Dumnezeu acum. Evreii nu au avut alt Creator decât noi. E grea logica. mai ales când esti sclavul prejudecătilor. Dar nu esti tu de vină...

Si nu-mi spune să-i întreb pe evrei - ai uitat de ce Dumnezeu S-a depărtat de ei??!! Pentru că nu au crezut ce El le-a spus.
Si nu-mi spune de evrei: sunt unul din ei. Cum zice Pavel: iudeu nu e cel tăiat împrejur în carne ci în suflet.
Nu încerca să-mi dai "dovezi" din astea pe care le cunosc de 40 de ani!! Tu trebuie să pricepi un lucru despre Emil, da, acum despre Emil: pe unde esti (în raportul cu Dumnezeu), eu am fost demult si am scuipat din gură ca fiind "bolnăvicios", fals. Eu cunosc credinta ta dar tu nu o cunosti pe a mea. Ar trebui să-ti dea un pic de gândit...
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 22:34

Citat :
[quote="Emil Condor"]Si Cine este Domnul?Si Cine este Singurul Nume ce mântuieste?Tu crezi că Zaharia vorbea despre alt Domn, domnul evreilor doar???!!!Isaia 09:06 - Căci un copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat... Îl vor numi: Minunat, Dumnezeu tare, Părintele vesniciilor... "Iată Dumnezeul vostru... El Însusi va veni si vă va mântui." (Isaia 35:04) Nu altul!!!

Evreii contesta ca "Fiul" din Isaia este Isus Hristos. Ei asteapta un Mesia nu pe Dumnezeu in persoana, ca sa zic asa. Tot ei sustin ca traducerile nu sunt exacte ci facute sa raspunda ideologiei crestine.

Citat :
Zuumuleeee! Prejudecătile te tin în întuneric si nu accepti nici ceea ce este extrem de clar si logic. În Vechiul Testament nu se vorbea despre un alt Dumnezeu, tot despre Acel ce S-a făcut trup - îti amintesti istoria aia??!! Lumea nu a avut un Dumnezeu la Facere si alt Dumnezeu acum.
Citat :
Evreii nu au avut alt Creator decât noi
. E grea logica. mai ales când esti sclavul prejudecătilor. Dar nu esti tu de vină...

Dar noi....ne-am inspirat din ei, nu ei din noi! Nu vezi ca-mi vorbesti de traditie????

Citat :
Si nu-mi spune de evrei: sunt unul din ei. Cum zice Pavel: iudeu nu e cel tăiat împrejur în carne ci în suflet.
Nu încerca să-mi dai "dovezi" din astea pe care le cunosc de 40 de ani!! Tu trebuie să pricepi un lucru despre Emil, da, acum despre Emil: pe unde esti (în raportul cu Dumnezeu), eu am fost demult si am scuipat din gură ca fiind "bolnăvicios", fals. Eu cunosc credinta ta dar tu nu o cunosti pe a mea. Ar trebui să-ti dea un pic dce gândit...

As dori tare mult sa te detasezi de acest subiectivism bolnavicios! Trebuie sa intelegi ca nu ma intereseaza ( in aceasta discutie) experienta ta de viata. Eu vreau sa discut, nu sa te conving ca am dreptate. Poate ca esti asa cum spui, ei si? Pot eu sa vad "sfintenia" ta ? Si daca as vedea-o ? Cu ce schimba asta discutia?
Nu poti sa porti o discutie fara devii foarte personal ?

Citat :
Si nu-mi spune să-i întreb pe evrei - ai uitat de ce Dumnezeu S-a depărtat de ei??!! Pentru că nu au crezut ce El le-a spus.
Tocmai !
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Dum 07 Dec 2008, 22:58

Tocmai ce?

Nu mai trage atât cu iudeii - nu doresc să fiu ca ei în credintă, căci de aia Dumnezeu i-a depărtat de fata Sa. Tu de ce crezi că eu sunt mesianic? As fi putut să fiu ca ei...

Tocmai mi-ai dat o sugestie...
Vei realiza despre ce vorbesc, doar în zilele următoare.

Îti doresc un timp minunat pe forumul Popasul Prisma Condor!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Lun 08 Dec 2008, 00:15

Roxy a scris:
Dumnezeu nu este nume ci o calitate, functie, atribut

Ce vorbești Roxi ? De când Dumnezeu este o calitate, funcție atriubut ? Dumnezeu nu este Dumnezeru ? Deci nu Nume, că nu-i șef să fie foncție !

abbilbal

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Lun 08 Dec 2008, 00:19

Emil Condor a scris:
Abby, tot ce există, absolut totul este... Dumnezeu. Pentru că El este, cum să spun? El este EXISTENTA ÎN SINE. Fără El nimic nu ar fi. Dar Dumnezeu S-a prezentat omenirii cu un Nume, doar UNUL.
Uite ce spune Zaharia despre acel Nume:
Singurul în care credem!

Și eu am spus alti cele Milule, când am afirmat că Dumnezeu este un nume de când se numește Dumnezeu ? Adică din totdeauna pentru totdeauna ? Care-i hiba în răspunsul meu?

MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Lun 08 Dec 2008, 11:49

Aici se poticnesc mulți oameni. Ei nu văd că Dumnezeu este Universul infinit/nemărginit.
Oare dacă nu se inventa cuvîntul Dumnezeu, devenea Universul un nume divin?
Cînd spui ,,Dumnezeu este nume", nu-i totuna ca și cînd ai spune ,,Dumnezeu are un Nume". Problema e că Dumnezeu nu este nume, ci este ceva incomensurabil ca un întreg. Și pentru a înțelege doar într-un singur cuvînt, zicem Dumnezeu. Dar acest Întreg/Univers are un Nume care-i mai presus de orice nume (Filipeni 2:9), și anume Isus Hristos Domnul.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Lun 08 Dec 2008, 15:54

De când Dumnezeu este Universul ? Oare nu Dumnezeu a creat Universul ? Și Iisus Hristos este mai presus decât Dumnezeu ?

Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Lun 08 Dec 2008, 20:19

MIRCEA a scris:
Aici se poticnesc mulți oameni. Ei nu văd că Dumnezeu este Universul infinit/nemărginit.
Oare dacă nu se inventa cuvîntul Dumnezeu, devenea Universul un nume divin?
Cînd spui ,,Dumnezeu este nume", nu-i totuna ca și cînd ai spune ,,Dumnezeu are un Nume". Problema e că Dumnezeu nu este nume, ci este ceva incomensurabil ca un întreg. Și pentru a înțelege doar într-un singur cuvînt, zicem Dumnezeu. Dar acest Întreg/Univers are un Nume care-i mai presus de orice nume (Filipeni 2:9), și anume Isus Hristos Domnul.

Ce imbarligatura Shocked

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   Mar 09 Dec 2008, 11:22

Cine/Ce este Dumnezeu?

Dumnezeu este Duh (Ioan 4:24). Acelaș Dumnezeu este Focul mistuitor (Evrei 12:29), este Lumina (1Ioan 1:5), Flăcări veșnice (Isaia 33:14). Cuvîntul (Ioan 1:1), Viața (Ioan 14:6), etc.
Dumnezeu este infinit, este Întregul numit Univers (macrocosmosul).
Tot ce este în cosmos se află și în interiorul fiecărui om, sub denumirea de microcosmos.
În omul Isus Hristos sălășluia acelaș cosmos gigantic, micșorat la dimensiunea unui om.

Dacă ai învățat chimie la școala generală sau în liceu, știi ce-nseamnă molecula și atomul.
Atomul este format dintr-un nucleu, în jurul căruia gravitează un anumit număr de electroni.
Nu intrăm în amănunte despre protoni, neutroni, pozitroni.
Imaginează-ți atomul așa după cum l-am prezentat, și suprapune-l peste sistemul nostru solar. Doar dimensiunea diferă, în rest totul este identic.
Soarele fiind nucleul, în jurul lui gravitînd cele 9 planete printre care și pămîntul.
Nu cumva este un atom gigantic?

În interiorul omului sînt puzderie de atomi care compun tesuturile mădularelor. O mulțime de stele minuscule care pot fi detectate doar cu niște microscoape supersofisticate.
Ca să vezi o anumită stea de pe cerul necuprins ai nevoie de telescoape supersofisticate.
Cosmosul din exteriorul nostru (vizibil) se află și în interiorul nostru (invizibil).
De aceea Domnul Isus a putut să spună:
,,Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine,, (Ioan 17:21).
,,tot ce este al Meu, este al Tau, si ce este al Tau, este al Meu,, (Ioan 17:10).
,,Credeti-Ma ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine,, (Ioan 14:10-11).
,,Tatal este in Mine si Eu sunt in Tatal,, (Ioan 10:38).
,,Cine M-a vazut pe Mine, a vazut pe Tatal,, (Ioan 14:9).
,,Eu si Tatal una suntem,, (Ioan 10:30).
,,Eu sunt in Tatal Meu, voi sunteti in Mine, si Eu sunt in voi,, (Ioan 14:20).
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ISPITIREA LUI IISUS   

Sus In jos

ISPITIREA LUI IISUS
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: