Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 04:36 Scris de Emil Condor

» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Când este curiozitati comment-143 1 istorie turism sibiu English jazz brasov frig problema 23 nobel romana placut drumetie Limba triste
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Raportul dintre predestinare si libera vointa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
adiel

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Data de inscriere : 25/11/2008

MesajSubiect: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Lun 01 Dec 2008, 20:53

Omul este predestinat sa traiasca cum traieste? sau Poate sa-si decida singur viitorul si vecnicia?
In contextul Bibliei.
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Lun 01 Dec 2008, 20:59

În contextul Bibliei este greu de răspuns la întrebarea ta. În contextul dinafara Bibliei este și mai greu.
Este greu de răspuns pentru că în biblie sunt versete din care rezultă că Dumnezeu l-a lăsat pe om cu libertate deplină. Dar tot în Biclie găsim versete din care rezultă că Dumnezeu îl ocrotește pe om și nu-l lasă la voia întâmplării.
In afara contextului Bibliei fiecare comentăm în felul nostru, după cum ne tzaie capul.
Așa că, alege și tu răspunsul care-l preferi.

TUDOR

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 01:41

Liberul arbitru este o născocire a celor de la Niceea. Această invenție omenească este de natură al subestima pe Dumnezeu și de a nu I Se recunoaște suveranitatea.
Cînd vrei să faci ceva de capul tău, înseamnă că-L dai la o parte pe Dumnezeu, ca să nu te mai conducă EL, ca și cum ar fi incompetent.
Consider că liberul arbitru este doar un virus ce nu-i străin de boala trinității.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 06:05

@adiel a scris:
Omul este predestinat sa traiasca cum traieste? sau Poate sa-si decida singur viitorul si vecnicia?
In contextul Bibliei.
Care este părerea ta personală? Coincide cu cea biblică?
Personal as vrea să ascult ce ai tu ca răspuns la propria-ti întrebare, dacă nu te deranjează.

@TUDOR a scris:
Consider că liberul arbitru este doar un virus...
Ce "antivirus" recomanzi? smile
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 06:39

@TUDOR a scris:
Liberul arbitru este o născocire a celor de la Niceea. Această invenție omenească este de natură al subestima pe Dumnezeu și de a nu I Se recunoaște suveranitatea.Cînd vrei să faci ceva de capul tău, înseamnă că-L dai la o parte pe Dumnezeu, ca să nu te mai conducă EL, ca și cum ar fi incompetent.Consider că liberul arbitru este doar un virus ce nu-i străin de boala trinității.

Niceea ? Boala trinitatii? Ce-o mai fi si asta? Cum adica BOALA? A crede in Tatal, Fiul si Sf Duh inseamna ca esti bolnav?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 06:44

Zuum,

Uite ce am găsit pe un alt forum, afisat de unul dintre fratii nostri în Hristos:

Biserica catolică dă următoarea declarație referitoare la Mt. 28:16-20, în „Biblia Herder” editată în 1965, în introducerea la cărțile N.T., anexa pag. 37: „formula de botez trinitariană (lungă) s-a dezvoltat în biserica primară din formula simplă „În Numele lui Isus”. Prin aceasta Biserica catolică recunoaște că a modificat formula simplă a apostolilor și odată cu aceasta a falsificat canonul biblic".
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 06:47

@Emil Condor a scris:
Zuum,

Uite ce am găsit pe un alt forum, afisat de unul dintre fratii nostri în Hristos:

Biserica catolică dă următoarea declarație referitoare la Mt. 28:16-20, în „Biblia Herder” editată în 1965, în introducerea la cărțile N.T., anexa pag. 37: „formula de botez trinitariană (lungă) s-a dezvoltat în biserica primară din formula simplă „În Numele lui Isus”. Prin aceasta Biserica catolică recunoaște că a modificat formula simplă a apostolilor și odată cu aceasta a falsificat canonul biblic".

Nu ti-am spus eu ca Biblia e plina de falsuri si contraziceri...? Si asta nu de la Constantin ci de la biserica primara!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 06:51

Sunt contraziceri atunci când îmbrătisăm cele două versete "măsluite" de... stim noi cine, nu-i asa? În rest Biblia este într-o unitate desăvârsită dacă nu ar fi "cozile" alea!

Cu adevărat am plecat acum, până nu primesc si bătaie că stau atâta!

Mai vorbim...
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 07:01

@Emil Condor a scris:
Sunt contraziceri atunci când îmbrătisăm cele două versete "măsluite" de... stim noi cine, nu-i asa? În rest Biblia este într-o unitate desăvârsită dacă nu ar fi "cozile" alea!Cu adevărat am plecat acum, până nu primesc si bătaie că stau atâta!Mai vorbim...

Eu nu cred ca " cele doua versete" poate influenta credinta si dragostea cuiva in Isus Hristos. Eu, ortodox fiind, nu le atribui insemnatatea covarsitoare pe care vad ca le-o atribuie ne-ortodocsii ! Ce ma revolta este gustul pentru galceava din nimic, din fleacuri.... de ce spui Tata, Fiul si Sf Duh in loc sa zici Isus ??? Pentru aceste VORBE oamenii s-au ucis intre ei! Pentru Tatal, Fiul, Sf Duh si ISus Hristos toti intr-unul si laolata....! pale Politica bat-o focul! Ce spunem , nu ce simtim! Si nu vrei sa vezi ca pana la coada e vorba de batalia 'traditiilor'... a cui e mai valabila!
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 10:22

@zuum a scris:

Niceea ? Boala trinitatii? Ce-o mai fi si asta? Cum adica BOALA? A crede in Tatal, Fiul si Sf Duh inseamna ca esti bolnav?

Da. E un duh de boală răspîndit în lume, numit trinitate, tot așa cum era pe vremuri lepra, ciuma... și nu trece cu aspirină. Dacă-ți mai amintești, oamenii loviți de ciumă erau duși cu căruțile afară din sate și li se dădea foc de vii ca să dispară și ciuma odată cu ei. Nu a fost de loc ușor de luptat împotriva acestei boli.
Așa și cu trinitatea, pe cine-l lovește devine contagios molipsind/contaminînd și pe alții. Carantina nu se va institui; deci să nu te sperii. Boala-i lungă și nu te părăsește dacă nu ești copil al Domnului. Și nu-i vorba numai de tine. Sînt atîția.

A crede in Tatal, Fiul si Sf Duh presupune să crezi într-un dumnezeu fragmentat; ori Dumnezeu este un Întreg.
Sus In jos
adiel

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 36
Data de inscriere : 25/11/2008

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 14:34

@TUDOR a scris:
Liberul arbitru este o născocire a celor de la Niceea. Această invenție omenească este de natură al subestima pe Dumnezeu și de a nu I Se recunoaște suveranitatea.
Cînd vrei să faci ceva de capul tău, înseamnă că-L dai la o parte pe Dumnezeu, ca să nu te mai conducă EL, ca și cum ar fi incompetent.
Consider că liberul arbitru este doar un virus ce nu-i străin de boala trinității.

Liberul arbitru sau libera vointa a omului de asi decide vesnicia nu este o nascocire a celor de la Niceea. Pina la Niceea Parintii Apostolici au scris despre aceasta si pina la Augustin toti crestinii au crezut in liberul arbitru conform Bibliei.
Exemplu: CARTEA A PATRA A LUI IRINEU din Lyons 175 - 180 D>H>
Capitolul XXXVII – Oamenii posedă o voință liberă și sunt înzestrați cu facultatea de a alege. Prin urmare, nu este adevărat că, prin natura lor, unii sunt buni, iar alții sunt răi.

1. Această expresie [a Domnului nostru]: „De câte ori am vrut să strâng pe copiii tăi cum își strânge găina puii sub aripi, și n-ați vrut” 597 prezintă vechea lege a libertății umane, pentru că Dumnezeu l-a creat pe om liber de la început, având o putere proprie și fiind capabil să asculte poruncile (ad utendum sententia) lui Dumnezeu de bună voie și nefiind constrâns de Dumnezeu. Căci Dumnezeu nu folosește coerciția [față de noi], ci numai voința liberă. De aceea, El dă sfaturi bune tuturor. În oameni și în îngeri, deopotrivă, Dumnezeu a pus puterea de a alege (căci îngerii sunt făpturi raționale), pentru ca cei ce se supun, în ascultare, să aibă ceea ce este bun, dat de Dumnezeu și păstrat de ei înșiși. Pe de altă parte, cei care nu au ascultat, pe bună dreptate, nu vor fi în posesia a ceea ce este bun și vor primi pedeapsa meritată: căci Dumnezeu le-a dat ce este bun, dar ei nu l-au păstrat, nici nu l-au socotit prețios, ci au arătat dispreț față de bunătatea Lui extraordinară. Prin faptul că resping binele, toți aceștia vor atrage în mod meritat judecata dreaptă a lui Dumnezeu, după cum certifică și apostolul Pavel în Epistola către Romani, unde spune: „Sau disprețuiești tu bogățiile bunătății, îngăduinței și îndelungii Lui răbdări? Nu vezi tu că bunătatea Lui te îndeamnă la pocăință? Dar cu împietrirea inimii tale, care nu vrea să se pocăiască, îți aduni o comoară de mânie pentru ziua mâniei și a arătării dreptei judecăți a lui Dumnezeu.” „Dar slavă și cinste,” spune el, „va veni peste oricine face binele”. 598 Așadar, Dumnezeu a dat ceea ce este bun, după cum ne spune apostolul în epistolă, iar cei care săvârșesc binele vor primi slavă și cinste, pentru că au făcut ceea ce este bine atunci când stătea în puterea lor să nu facă astfel; însă cei care nu fac ce este bine, vor primi judecata cea dreaptă a lui Dumnezeu, pentru că nu au săvârșit binele când stătea în puterea lor să o facă.
2. Dacă prin natura lor, unii ar fi fost făcuți răi, iar alții buni, aceștia din urmă nu ar merita laude pentru faptul că sunt buni, din moment ce au fost creați astfel, nici cei dintâi nu ar fi de condamnat, dacă așa au fost creați inițial. Dar întrucât toți oamenii au aceeași natură, fiind capabili să facă ce este bine și, pe de altă parte, având de asemenea puterea de a îndepărta binele și de a nu-l face – prin urmare, unii primesc laude pe bună dreptate, chiar printre oameni, care se află sub controlul unor legi bune (și cu atât mai mult din partea lui Dumnezeu) și obțin mărturia meritată că sunt oameni care aleg binele, în general, și care perseverează în această direcție; ceilalți sunt blamați și condamnați pe merit, pentru că au respins ce este bun și drept. De aceea, profeții îi îndemnau pe oameni să facă binele, să acționeze corect și să lucreze în neprihănire, după cum am arătat pe larg, pentru că stă în puterea noastră să facem astfel și pentru că, din pricina unei neglijențe excesive, putem ajunge să uităm și de aceea avem nevoie de acel sfat bun, pe care bunul Dumnezeu ni l-a dat prin intermediul profeților.
3. Din această pricină a spus Domnul: „Lumina voastră să strălucească înaintea oamenilor, ca ei văzând faptele voastre bune să slăvească pe Tatăl vostru care este în ceruri” 599 și „Luați seama la voi înșivă, ca nu cumva să vi se îngreuieze inimile cu îmbuibare de mâncare și băutură și cu îngrijorările vieții acesteia”; 600 „Mijlocul să vă fie încins și candelele aprinse; să fiți ca niște oameni care îl așteaptă pe stăpânul lor să se întoarcă de la nuntă, ca să-i deschidă îndată când va veni și va bate la ușă. Ferice de robii aceia pe care stăpânul îi va găsi veghind la venirea lui”. 601 „Slujitorul care cunoaște voia stăpânului său și nu o face, va fi bătut cu multe lovituri”. 602 „De ce Îmi ziceți ‚Doamne, Doamne’ și nu faceți ce vă poruncesc Eu?” 603 „Dar dacă robul zice în inima lui: ‚Stăpânul meu zăbovește să vină’ și va începe să bată pe tovarășii lui de slujbă, să mănânce și să bea cu bețivii, stăpânul lui va veni în ziua în care el nu se așteaptă, îl va tăia în două și soarta lui va fi soarta fățarnicilor”. 604 Toate aceste pasaje dovedesc voința independentă605 a omului și, în același timp, sfatul pe care i-l dă Dumnezeu, prin care El ne îndeamnă să ne supunem Lui și prin care caută să ne îndepărteze de [păcatul] necredinței față de Dumnezeu, fără să ne constrângă în vreun fel.
4. Fără îndoială, dacă cineva nu dorește să urmeze Evanghelia, stă în puterea lui [să o respingă], însă acest lucru nu este indicat. Căci stă în puterea omului să nu Îl asculte pe Dumnezeu și să respingă ce este bun, însă [un astfel de comportament] provoacă pagube și necazuri însemnate. În acest sens, Pavel spunea: „Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos”606 – referindu-se la libertatea omului, vizavi de care „toate lucrurile sunt îngăduite”, căci Dumnezeu nu exercită vreun fel de constrângere asupra lui; iar [prin expresia] „nu sunt de folos”, el arată că noi „nu trebuie să ne folosim libertatea ca o haină a răutății”, 607 căci aceasta nu este de folos. Pavel mai spune: „Fiecare să spună aproapelui său adevărul”608 și „Nici un cuvânt stricat să nu vă iasă din gură, nici vorbe nechibzuite, nici glume proaste, care nu sunt cuviincioase, ci mai degrabă cuvinte de mulțumire”; 609 „Odinioară erați întuneric, dar acum sunteți lumină în Domnul. Umblați deci ca niște copii ai luminii, nu în chefuri și beții, nu în curvii și fapte de rușine, nici în mânie și gelozie. Căci așa erați unii dintre voi, dar ați fost spălați, ați fost sfințiți în numele Domnului nostru”.610 Dacă nu ar fi stat în puterea noastră să facem sau să nu facem aceste lucruri, ce motiv ar fi avut apostolul și, mai mult, Domnul Însuși, să ne sfătuiască să facem unele lucruri și să ne abținem de la altele? Dar pentru că omul a avut de la început voința liberă și Dumnezeu are voința liberă, căci după asemănarea Lui am fost creați, omul este sfătuit mereu să se țină tare de bine, lucru realizabil prin ascultarea de Dumnezeu.
5. Dumnezeu nu a păstrat liberul arbitru al omului numai în ce privește faptele, ci și în domeniul credinței, spunând: „Facă-ți-se după credința ta”, 611 arătând astfel că există o credință a omului; „Toate lucrurile sunt cu putință celui ce crede” 612 și „Du-te și facă-ți-se după credința ta”. 613 Astfel de expresii demonstrează că omul are controlul asupra credinței lui. De aceea, „cine crede în El are viața veșnică, dar cine nu crede în Fiul nu are viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el”. 614 În mod similar, arătându-Și bunătatea și indicând faptul că omul este liber în ce privește voința și puterea sa, Domnul a spus Ierusalimului: „De câte ori am vrut să îți strâng copiii cum își strânge găina puii sub aripi și n-ați vrut. Iată că acum ți se lasă casa pustie”. 615
6. Cei care susțin contrarul acestor [concluzii] Îl înfățișează pe Domnul ca fiind lipsit de putere, ca și cum nu ar fi fost în stare să-Și împlinească voia sau, pe de altă parte, ca necunoscând faptul că ei erau prin natura lor „materiali”, așa cum se exprimă ei, și că nu puteau primi nemurirea Lui. „El nu ar fi trebuit”, spun ei, „să creeze îngeri cu o asemenea natură încât să fie capabili să păcătuiască, nici oameni care s-au dovedit îndată nerecunoscători față de El; căci ei au fost creați ca ființe raționale, înzestrate cu puterea de a cerceta și de a judeca și nu au fost [modelați] ca lucruri iraționale, nici nu li s-a dat o natură animală, care nu poate face nimic din propria voință, ci este împinsă de necesitate și constrângere spre ceea ce este bine și acționează mecanic pe un singur făgaș (inflexibiles et sine judicio), fiind incapabilă de altceva în afară de ceea ce a fost creată să fie”. Dar în acest caz, comuniunea cu Dumnezeu nu ar mai fi prețioasă, binele nu ar mai fi căutat, ci s-ar petrece fără vreun efort, grijă sau cercetare a lor și ar fi implantat fără vreo contribuție a lor. Astfel, faptul că oamenii ar fi buni nu ar avea nici o consecință, pentru că ar fi așa prin natura lor, nu în urma unui act de voință; ar deține binele în mod spontan, nu ca o urmare a alegerii lor. În consecință, ei nu ar înțelege că binele este prețios, nici nu s-ar bucura de el. Căci cum s-ar putea bucura de bine cei care sunt ignoranți cu privire la el? Sau ce merit au cei ce săvârșesc binele fără să fi urmărit aceasta? Și ce cunună se cuvine celor ce nu au umblat căutându-l, asemenea învingătorilor dintr-o competiție?
7. Acesta este și motivul pentru care Domnul a afirmat că împărăția cerurilor revine celor „care o iau cu năvală”; după cum spune El: „cei ce dau năvală pun mâna pe ea”, 616 adică cei care, prin căutarea sinceră și stăruitoare vor să și-o însușească. De aceea, apostolul Pavel spune corintenilor: „Nu știți că cei ce aleargă în locul de alergare, toți aleargă, dar numai unul capătă premiul? Alergați dar în așa fel ca să căpătați premiul. Toți cei ce se luptă la jocurile de obște, se supun la tot felul de înfrânări, și ei [fac lucrul acesta] ca să capete o cunună care se poate veșteji: noi să facem lucrul acesta pentru o cunună care nu se poate veșteji. Eu, deci, alerg, dar nu ca și cum n-aș ști încotro alerg. Mă lupt cu pumnul, dar nu ca unul care lovește în vânt. Ci mă port aspru cu trupul meu și-l țin în stăpânire, ca nu cumva, după ce am propovăduit altora, eu însumi să fiu lepădat”. 617 Acest luptător ne îndeamnă să luptăm și noi pentru nemurire, ca să primim cununa și să o socotim prețioasă, căci a fost dobândită prin lupta noastră și nu în pofida voinței noastre (sed non ultro coalitam). Și cu cât luptăm mai mult, cu atât devine cununa mai valoroasă, iar cu cât devine mai valoroasă, cu atât ar trebui să o prețuim mai mult. Într-adevăr, lucrurile primite spontan nu sunt prețuite atât de mult ca cele obținute cu mari eforturi. Dat fiind faptul că nouă ne-a fost conferită aceasta putere, atât Domnul cât și apostolul ne îndeamnă să Îl iubim mai mult pe Dumnezeu, ca să primim acest [premiu], în urma străduinței noastre. Altfel, fără îndoială, binele săvârșit de noi ar fi [practic] lipsit de rațiune, nefiind rezultatul testării noastre. Tot astfel, capacitatea de a vedea nu ar fi de dorit dacă nu am ști ce pierdere înseamnă absența văzului; la fel și sănătatea este mai prețuită când întâlnim boala; tot așa și lumina, prin contrast cu întunericul, iar viața cu moartea. În același fel este prețuită împărăția cerurilor de către cei ce au cunoscut-o pe cea lumească. Și cu cât este mai valoroasă, cu atât o prețuim mai mult; cu cât o prețuim mai mult, cu atât vom cunoaște o mai mare slavă în prezența lui Dumnezeu. De aceea, Dumnezeu a răbdat toate aceste lucruri din partea noastră, ca noi, învățând din ele, să fim cu băgare de seamă în vremurile care vin și, după ce am învățat să Îl iubim pe Dumnezeu rațional, să perseverăm în iubirea Lui desăvârșită: căci Dumnezeu a arătat îndelungă răbdare față de apostazia omului, pentru ca omul să învețe din aceasta, după cum spune profetul: „le voi vindeca vătămarea adusă de neascultarea lor”. 618 Astfel, Dumnezeu a stabilit dinainte toate lucrurile, pentru aducerea omului la desăvârșire, pentru zidirea lui, pentru revelarea dispensațiilor Sale, așa încât bunătatea Lui să se vadă și neprihănirea Lui să fie desăvârșită, iar Biserica să fie modelată după chipul Fiului Său și omul să ajungă în viitor la maturitate și la coacere, în urma privilegiului de a-L vedea și de a-L înțelege pe Dumnezeu. 619

In vremea aceea toate popoarele credeau in sau predestinare, exista documente istorice. Toti cei ce se converteau la crestinism veneau dintr-un context unde se credea in soarta.

Intelegere a suveranitatii lui Dumnezeu. Cind Dumnezeu creeaza persoane, El, in libertatea suveranitatii Lui, isi limiteaza suveranitatea pentru a face loc vointei acelei persoane de a se determina pe sine.. Numai asa isi poate face Dumnezeu fii care sa-L aleaga in libertate, sa-L iubeasca in libertate si sa traiasca in partasie cu El in libertate. Aceasta intelegere a suveranitatii lui Dumnezeu acorda cea mai deplina valoare si responsabilitate fiintei umane. Dumnezeu este acela care ni se reveleaza pe Sine in felul acesta.
Pe de alta parte Cuvintul Lui Dumnezeu proclama DRAGOSTEA.
37. Isus i-a răspuns: "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău."
38. Aceasta este cea dintâi și cea mai mare poruncă.
39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți."
40. În aceste două porunci se cuprinde toată Legea și Prorocii."
Matei 22

Dragostea se exprima doar in libertate. Fara libertate nu exista dragoste.
Domnul Isus nu a constrins pe nimeni ci a invitat la Viata Vesnica.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 15:29

@MIRCEA a scris:
oamenii loviți de ciumă erau duși cu căruțile afară din sate și li se dădea foc de vii

Mda, si cei ca tine aprindeau focul si se desfatau privind...tot asa cum fariseii se desfatau privind cu Isus se chinuia pe cruce!

Citat :
A crede in Tatal, Fiul si Sf Duh presupune să crezi într-un dumnezeu fragmentat; ori Dumnezeu este un Întreg.

O minte limitata si un caracter troglodit nu poate vedea mai departe de varful nasului. Cine te pune sa crezi in Tatal, sau in Fiul sau in Sf. Duh....de ce nu-i stergi din Biblie....?
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mar 02 Dec 2008, 20:27

Cine crede în Dumnezeu cu adevărat, știe că Tatăl este Dumnezeu, că Fiul este acelaș Dumnezeu, că Dhul Sfînt este acelaș Dumnezeu, că Stînca este acelaș Dumnezeu, că Apa este acelaș dumnezeu, că Focul mistuitor este acelaș Dumnezeu, etc,

Deci nu neapărat trei însușiri Îl caracterizează pe Dumnezeu. EL este totul și nimicul.

Trinitatea a fost impusă de o minte obtuză, de un slujitor al celui rău care nu s-a dat în lături să deformeze/distorsioneze chiar și pe Dumnezeu. Trinitarismul a fost pentru Constantin, noua metodă de a recuceri noi teritorii, nu pentru c-ar fi fost credincios.

Așa că nu trebuie să refuzi mustrarea Zuum. Ea este de natură a te corecta.
Ceea ce tu consideri doar că pui niște întrebări nevinovate (mai ales că insiști în aceleași greșeli, măcar că ți s-a explicat de nenumărate ori, cu dovezi Biblice contrariul), nu este altceva decît o bătaie de joc la adresa celor care se străduiesc să-ți arate adevărul.
În aceste condiții, după cum te comporți, simți și tratamentul. Tu ești cauza și tot tu simți și efectul. După cum vezi, nu este numai opinia mea.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Mier 03 Dec 2008, 07:16

@TUDOR a scris:
]Cine crede în Dumnezeu cu adevărat, știe că Tatăl este Dumnezeu, că Fiul este acelaș Dumnezeu, că Dhul Sfînt este acelaș Dumnezeu, că Stînca este acelaș Dumnezeu, că Apa este acelaș dumnezeu, că Focul mistuitor este acelaș Dumnezeu, etc,

Asta este o doctrina dintre multe alte doctrine crestine. Biblia nu specifica nicaieri ceea ce ai afirmat mai sus. Isus nu e identic cu Dumnezeu nicaieri in Biblie. Isus este IN DIALOG CU DUMNEZEU, Tatal lui, nu in dialog cu el insusi!

Stanca e Dumnezeu??? Ca la daci ? Tu te inchini la stanca si la apa ? Faci progrese, incepi sa gandesti...

Citat :
Trinitatea a fost impusă de o minte obtuză, de un slujitor al celui rău care nu s-a dat în lături să deformeze/distorsioneze chiar și pe Dumnezeu. Trinitarismul a fost pentru Constantin, noua metodă de a recuceri noi teritorii, nu pentru c-ar fi fost credincios.

Fii mai specific, uite chiar ca nu m-am gandit la asta. Cum a cucerit Constantin 'noi teritorii' in numele Tatalui, Fiului si Sf. Duh ???

Citat :
Ceea ce tu consideri doar că pui niște întrebări nevinovate (mai ales că insiști în aceleași greșeli, măcar că ți s-a explicat de nenumărate ori, cu dovezi Biblice contrariul), nu este altceva decît o bătaie de joc la adresa celor care se străduiesc să-ți arate adevărul.

Eu consider ca este o bataie de joc la adresa inteligentei umane sa refuzi sa gandesti si mai ales sa ignori dovezile limpezi atunci cand ti se pun sub nas. Pe langa asta este o dovada de inegalabila trufie si aroganta sa crezi ca numai tu detii Adevarul! Cand se vede cu ochiul liber ca ziua nu e noapte si noaptea nu e zi , e de-adreptul penibil sa sutii contrariul si sa continui sa lansezi o ideologie bazata pe talmaciri incompetente si rabufniri de ura nemotivate.

Citat :
În aceste condiții, după cum te comporți, simți și tratamentul. Tu ești cauza și tot tu simți și efectul. După cum vezi, nu este numai opinia mea.

Aici ...te-am pierdut total!!! Ti-ai format o parere falsa cum ca as conversa cu tine sau altii ca sa-mi fac publicitate. Gresit! Nu ma baga in tagma revolutionarilor din care faci tu parte, inca nu mi-a spalat nimeni creierul! Trebuie sa te informez ( uite auzi direct de la sursa) ca ma simt minunat si nu "sufar" nici un efect din partea "acelor" opiniati!
Deocamdata nu ati "produs" nimic de efect ca sa ma impresioneze....cantati toti acelasi refren monoton ca o flasneta ruginita!
Sus In jos
TUDOR

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Dum 07 Dec 2008, 11:50

Eu cred c-ar trebui să-ți controlezi limbajul de maidan. Văd că-i pui în aceeași oală pe toți cei care-ți vor binele, privindu-i cu dispreț. Vezi dacă nu cumva ai pierdut bunul simț.
Despre inteligența umană nu-și bate nimeni joc de ea, numai că Dumnezeu nu o bagă-n seamă de loc. Nu corespunde principiilor Lui.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Dum 07 Dec 2008, 17:02

@TUDOR a scris:
Eu cred c-ar trebui să-ți controlezi limbajul de maidan. Văd că-i pui în aceeași oală pe toți cei care-ți vor binele, privindu-i cu dispreț. Vezi dacă nu cumva ai pierdut bunul simț.
Despre inteligența umană nu-și bate nimeni joc de ea, numai că Dumnezeu nu o bagă-n seamă de loc. Nu corespunde principiilor Lui.

Limbaj de maidan ? De unde până unde ? Că eu nu am găsit nici un cuvânt trivial în toate postările lui Zuum. Sau tu numești limbaj de maidan opinia contrară opinei tale? Lipsă de bun simț? Parcă nu ar fi o expresie creștinească și mai degrabă se încadrează la judecarea aproapelui decât în dialog civilizat.

MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Lun 08 Dec 2008, 12:36

Am avut ocazia să cunosc pe cineva care a insistat de 15 ori să dea examen la școala de șoferi și tot în zadar. Avea mașină și ar fi vrut să și conducă... Dar ar fi fost un pericol public. Oricît i-am explicat eu, și nu numai eu, tot invers vedea și făcea. Cerd că persoana respectivă era programată pe invers în domeniul șoferiei, că în rest n-avea probleme.

Ș-am mai cunoscut pe cineva care deasemeni era programat pe invers, dar a mituit în stînga și în dreapta, pînă a luat carnetul. Apoi să vezi numai de cîte accidente a avut parte. Mă mir cum de nu a murit. A fost scos de cîteva ori dintre fiarele contorsionate de către cei de la descarcerare. Are cîteva procese pe rol pentru ucidere din culpă. Urmează și condamnarea. Interesant este că nu consumă alcool, dar boala de teribilism își face de cap.
Trist este că s-au înregistrat victime omenești. Pentru ce? Pentru că cineva a primit mită și a tolerat inaptitudinea să circule pe șosele. Acum va intra la apă și cel ce i-a dat carnetul de conducere, descoperindu-se frauda.

Acelaș lucru se-ntîmplă și cu Zuum. El este programat pe invers privitor la Cuvîntul lui Dumnezeu, și devine un pericol public dacă se ia în seamă învățăturile pe care le lansează.
De aceea este necesar ca să nu fie încurajat și nici tolerat, nici lăsat în pace ca și cum nu ne-ar interesa ce postează. El face parte din tagma fariseilor care au zădărnicit planul lui Dumnezeu (a se vedea Luca 7:30).
Dacă nu se ia în serios avertismentul pe care-l lansez acum, omul acesta va face multe victime. Nici el nu va intra în Rai, dar nici pe alții nu-i va lăsa ca să intre (verificați Luca 11:52).
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Lun 08 Dec 2008, 16:11

Mircea, nu mai continua să-l judeci pe Zuum.

Cu ani în urmă, o doamnă din Anglia a insistat să ia carnet de conducere. Da examen după examen și degeaba. Era antitalent la șoferit. Cu cât insuccesele erau mai multe, cu atât ambiția ei devenea mai mare. Până la urmă s-a hotărât și a dat examen pentru permis de conducere cilindru compactor. Că doar tot mijloc de transport era. Bucurie mare. A luat carnetul de conducere pentru cilindru compactor. S-a urcat la volanul unui cilindru compactor și a pornit la drum pe o stradă necirculată. Ghinion. Fără să fie deranjată de cineva, a intrat într-un stâlp. Consecința, pierderea carnetului de conducere.

grabillion

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Joi 18 Dec 2008, 15:58

@adiel a scris:
In contextul Bibliei.
Daca ne folosim de logica ne putem dea seama si singuri, si fara biblie, ca:
1) predestinul omoara libera vointa a omului
2) libera vointa implica libertate deplina si predestinul nu mai are loc
3) in general numai oamenii superstitiosi cred in predestin, deci aceia care sunt naivi, usor de influentat si creduli cu frica si necunoastere

Orice necunoastere induce superstitii la oamenii fricosi si naivi!

Si d.p.d.v biblica predestinul este o superstitie caci daca nu ar exista cuvantul "daca" in biblie la avertismente atunci de ce sa avertizeze Dumnezeu pe oameni daca oricum ii ajunge predestinul ???

Numai oameni perfect liberi, cu vointa libera, care pot cadea atat in cel mai adanc iad dar si si se pot ridica in cel mai inalt cer pot ajunge copiii lui Dumenzeu ! Acest lucru face predestinul imposibil.

Chiar daca Dumnezeu conduce totul fara ca omul sa simta si sa vada, tot ce face si devine omul depinde in cea mai mare parte de el insusi, Dumnezeu indrumandu-l nevazut doar, lasand sau nu sa se intample lucruri din viata lui pe care si le face singur sau uneori sunt opera altora sau a imprejurarilor nefericite (accidente, lovituri de soarta) etc.

Numai ca orice Dumnezeu lasa sa se intample, fie bun sau rau il aduce pe om mai aproape de Dumnezeu. In general numai suferinta mai aduce roade, vorba si avertizarile sunt ignorate de oameni.

Predestinat nu exista nimic, ci numai previzibil caci viitorul reprezinta numai fructele prezentului. Cunoscund aceste fructe si copacii care lefac este usor posibil sa se prezica ce se va intampla maine sau in 1000 de ani.
Cu exactitate insa nu se poate spune niciodata, si cu cat timpul e mai indelungat cu atat mai putin se poate preciza.
Insa cred ca Dumnezeu cunoscand si cel mai mic atom si conducand absolut totul probabil ca este singurul care este in stare
sa prezica cu exactitate viitorul chiar si foarte indepartat. Factorul posibil este insa faptul ca El si conduce totul dupa vointa lui aducand viitorul pe drumul dorit de el, insa lasand in mic vointa libera a fiecaruia ijn sfera lui de activitate.

Oamenii de fapt confunda predestinul cu prezicerea viitorului care sunt doua lucuri complet diferite.
Prezicerea nu implica un destin fixat dinainte ci numai cunoasterea lucrurilor care il vor crea.

Chiar daca ceva se va intampla maine cu mare siguranta dupa probabilitatile din ziua de azi, Dumenzeu poate schimba mersul lucrurilor oricand. Pentru asta exista rugaciunea, printre altele. Insa cand lumea chiar este convinsa ca acel lucru se va intampla, atunci cu si mai mare siguranta se va intampla, mai ales cand nu il roaga pe Dumnezeu nimic.

Iata de ce credinta in predestin nu este sanatoasa.
Sus In jos
grabillion

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Joi 18 Dec 2008, 21:40

Zuum draga,

nu te cunosc si nici sa nu crezi ca am ceva cu tine, daca iti scriu asa, dimpotriva.
Tu vad ca te superi ca altul este pare arogant (sau poate ca chiar este).
Uite care este treaba: atata vreme cat noi nu avem in noi anumite insuriri pe noi
nu ne deranjeaza aceleasi insuri in altii.

Cand cineva se supara de insurile cuiva si i le reproseaza acel cineva are si el
din acele insusiri in inima lui. Bineinteles ca atunci cand cineva exagereaza ii se poate spune
direct si pe fata ca se comporta ciudat si enervant. Daca-i om bun nu se va supara.

Pe de alta parte aroganta din forumuri poate fi inteleasa gresit, noi ne exprima in scris, fara voce si atunci se poate interpreta gresit caracterul nostru.

Cel mai corect si simplu lucru este cand vorbim numai la subiect incercand sa facem abstractie de natura celui care le spune, mai ales ca nu il cunoastem de loc si putem interpreta gresit. Folosind argumente, rabdare si blandete (cu cei care le si merita) realizam mai mult decat cu invinuiri si reprosuri.

Nimeni nu este liber de greseala, dar exista oameni care au inteles ceva mult mai bine decat altii si ca urmare isi sustin si parerea ca atare. Asta nu e neaparat aroganta ci convingere fata de pararea obtinuta. Daca in acel punct cineva realizeaza ceva real si obiectiv, bineinteles ca nu se va mai intoarce inapoi la o parere gresita. Asta ar fi dovada de prostie.

Ceea ceea ce a scris Tudor este adevarat dar tu nu poti accepta sau intelege inca. De ce asta e treaba ta si dezavantajul tau personal.
Poate cu timpul vei intelege si tu ceea ce poate am crezut si noi odata, lucru de care ne-am convins intre timp a fi o greseala. Noi nu te silim, ci ne spunem parerea.

Nu te enerva de aroganta lui si nici de a mea, caci aceasta nu este aroganta ci convigerea ca detinem adevarul. Ca daca noi doi avem pareri antagoniste sansa teoritica de a detine adevarul este de 50%, destul de mare !

Si eu am aceeasi convingere ca si Tudor, biserica a inventat 3 Dumnezei si eu nu sunt deloc arogant, desi poate vorbesc foarte sigur de ceea ce zic si asta ti-ar parea tie arogant.
Aroganta nu se manifesta atat de mult prin siguranta in parerea proprie, cat mai ales prin enervarea fata de aroganta altora si de atacuri personale.

Cam asta e ceea ce cred eu si iti spun pe sleau. Sper sa ma intelegi cum trebuie.
Grabillion
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Joi 18 Dec 2008, 22:21

Citat :
[quote="grabillion"] Ceea ceea ce a scris Tudor este adevarat dar tu nu poti accepta sau intelege inca. De ce asta e treaba ta si dezavantajul tau personal.

Vezi tu draga, grabillioane, eu il cred pe Tudor doar daca Dumnezeu imi spune ca are dreptate. Deocamdata, n-are. I-am dovedit-o temeinic, cu argumente pe care le-a ignorat consistent. Am combatut intotdeauna ideile dar am fost atacat "la persoana" fara nici un rost, doar asa de oftica ca nu s-au putut gasi argumente contra.

Citat :
Poate cu timpul vei intelege si tu ceea ce poate am crezut si noi odata, lucru de care ne-am convins intre timp a fi o greseala. Noi nu te silim, ci ne spunem parerea.

NU stiu cine sunteti "voi", aceia foarte combativi si critici la adresa ortodocsilor. Eu nu fac parte dintr-un grup "noi" care sa fie impotriva lu' "voi"! Pe undeva incerc sa ma conving ca cei care vin aici la vorbe au o comuniune culturala, care se trage din Romania.....nu din Biblie! Nu stiu care sunt lucrurile alea de care v-ati convins voi. Erati neconvinsi????? Va trebuia sa fiti CONVINSI rational de ceva? EU domnule/doamna nu am dubii!

Citat :
Si eu am aceeasi convingere ca si Tudor, biserica a inventat 3 Dumnezei si eu nu sunt deloc arogant, desi poate vorbesc foarte sigur de ceea ce zic si asta ti-ar parea tie arogant.

Nu stiu despre ce vorbesti. La mine la biserica nu exista 3 Dumnezei ! Taina Trinitatii , daca la asta te-ai referit nu poate fi ineleasa fara ajutorul Duhului Sfant , deci n-am ce sa-ti fac daca El nu va ajuta sa o intelegeti.

No hard feelings!
Sus In jos
grabillion

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Joi 18 Dec 2008, 22:37

Cum zici tu asa sa fie frate ! Dupa cum am zis, fiecare este liber de propria parere, conform
luminii duhului din sufletul lui. Cata lumina e atata si intelegere.
Tine-o mai departe pe a ta, ca si noi o tinem pe a noastra.
Io nu-s in nici o biserica si nici nu am fost vreodata si nici nu o sa fiu decat in biserica inimii
lui Hristos.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Vin 19 Dec 2008, 00:19

@grabillion a scris:
fiecare este liber de propria parere, conform
luminii duhului din sufletul lui. Cata lumina e atata si intelegere.
Tine-o mai departe pe a ta, ca si noi o tinem pe a noastra.
Io nu-s in nici o biserica si nici nu am fost vreodata si nici nu o sa fiu decat in biserica inimii
lui Hristos.
Splendid!
Păi ce să facem în bisericile unde se promovează minciuna?!
Ajunge o singură Biserică, iar numele ei este... Hristos Iisus. De ea să avem parte cu toti...
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Vin 19 Dec 2008, 08:36

@grabillion a scris:
lui Hristos.

Esti si tu un alt liberschimbist???? cheers Laughing
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   Dum 15 Mar 2009, 04:02

Uite, aici era un topic deja deschis despre Liber Arbitru si Predestinare!

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Raportul dintre predestinare si libera vointa   

Sus In jos

Raportul dintre predestinare si libera vointa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: