Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 04:36 Scris de Emil Condor

» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
drumetie English frig triste turism curiozitati 1 problema este 23 sibiu jazz Limba placut comment-143 istorie romana nobel brasov Când
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Blestemele din Biblie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 08:55

@Roxy a scris:
22  Iată că am s-o arunc bolnavă în pat; și celor ce preacurvesc cu ea, am să le trimit un necaz mare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor.
23  Voi lovi cu moartea pe copiii ei. Și toate Bisericile vor cunoaște că „Eu sunt Cel ce cercetez rinichii și inima”: și voi răsplăti fiecăruia din voi după faptele lui.

8  M-am uitat și iată că s-a arătat un cal gălbui. Cel ce sta pe el, se numea Moartea și împreună cu el venea după el Locuința morților. Li s-a dat putere peste a patra parte a pământului, ca să ucidă cu sabia, cu foamete, cu molimă și cu fiarele pământului.

12  Când a rupt Mielul pecetea a șasea, m-am uitat și iată că s-a făcut un mare cutremur de pământ. Soarele s-a făcut negru ca un sac de păr, luna s-a făcut toată ca sângele,
13  și stelele au căzut din cer pe pământ, cum cad smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic.

12  De aceea bucurați-vă, ceruri și voi care locuiți în ceruri! Vai de voi, pământ și mare! Căci diavolul s-a pogorât la voi, cuprins de o mânie mare, fiindcă știe că are puțină vreme.

21  Atunci un înger puternic a ridicat de jos o piatră ca o mare piatră de moară, a aruncat-o în mare și a zis: „Cu așa repeziciune va fi aruncat Babilonul, cetatea cea mare și nu va mai fi găsit!
22  Și nu se va mai auzi în tine nici sunet de alăute, nici cântece din instrumente, nici cântători din fluiere, nici cântători din trâmbițe; nu se va mai găsi la tine nici un meșter în vreun meșteșug oarecare. Nu se va mai auzi în tine vuietul morii.

8  Dar cât despre fricoși, necredincioși, scârboși, ucigași, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli și toți mincinoșii, partea lor este în iazul, care arde cu foc și cu pucioasă, adică moartea a doua.”

Intr-o alegorie blestemul e si el tot o alegorie. Blestemele Vechiului Testament sunt la obiect, clare, limpezi fara dubii si se mai si indeplinesc. Apocalipsa este o viziune din care fiecare poate interpreta ce-i trece prin minte. Vad amenintari, vad imaginatie bogata dar nimic la obiect!
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 09:12

Roxi, toate blestemele evidențiate de tine sunt de fapt atenționări și amenințări. Blestemul este cu torul altceva.

Una eate să spui "de nu ești cuminte te bat" și așta este să spui"de nu ești cuminte să te ia dracu" sau "dracu să-ți fie nănaș".

Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 19:21

cel rau este blestemat, Dumnezeu nu blestema aiurea.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 19:33

Am văzut acolo, mai sus ceva explicatii despre cum consideră fiecare ce este blestemul.
La noi oamenii, blestemul este o adevărată înjurătură! La Dumnezeu nu e asa!!! Dumnezeu când spune ceva este ori binecuvântare, ori blestem. Noi, oamenii asteptăm si de la Dumnezeu o formă de exprimare omenească pentru a o categorisi ca blestem. Nu se poate aia - Dumnezeu este... Dumnezeu si tot ce spune El este Lege.

Explicatiile alea cu amenintările se potrivesc doar nouă oamenilor, întelesului nostru mărunt, uman...
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 21:11

@Emil Condor a scris:
Am văzut acolo, mai sus ceva explicatii despre cum consideră fiecare ce este blestemul.
La noi oamenii, blestemul este o adevărată înjurătură! La Dumnezeu nu e asa!!! Dumnezeu când spune ceva este ori binecuvântare, ori blestem. Noi, oamenii asteptăm si de la Dumnezeu o formă de exprimare omenească pentru a o categorisi ca blestem. Nu se poate aia - Dumnezeu este... Dumnezeu si tot ce spune El este Lege. Explicatiile alea cu amenintările se potrivesc doar nouă oamenilor, întelesului nostru mărunt, uman...

Si atunci care este deosebirea intre "blestem" si blestem.
TOATE explicatiile puerile pe care le-am auzit cu privire la Isus, de exemplu, sunt atunci cuprinse tot in intelesul ala "marunt" uman...nu au nici o valoare care va sa zica..... nu alege ce-ti convine!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 22:08

@zuum a scris:
Si atunci care este deosebirea intre "blestem" si blestem.
"Amenintările" oamenilor, din 1000 se împlinesc 10!
"Amenintările" lui Dumnezeu, din 1000 se împlinesc 1000.
Aia e deosebirea...
Citat :
TOATE explicatiile puerile pe care le-am auzit cu privire la Isus, de exemplu, sunt atunci cuprinse tot in intelesul ala "marunt" uman...nu au nici o valoare care va sa zica.....
Adică toate explicatiile care spun că Dumnezeu S-a întrupat si a venit la noi cu Numele Isus, sunt puerile pentru tine!!!!!!!!!
Altceva nou?!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 22:24

Dumnezeu face ce vrea cu vasele Sale, El este Olarul. Unele vase sunt facute pentru dispret si blestem.
Nu v-ati intrebat niciodata, de ce unii oameni ajung sa fie posedati de demoni? de ce permite Dumnezeu ca demonul sa intre in om ? pentru ca acel vas este unul de ocara.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 22:33

@Emil Condor a scris:
La noi oamenii, blestemul este o adevărată înjurătură! La Dumnezeu nu e asa!!! Dumnezeu când spune ceva este ori binecuvântare, ori blestem. Noi, oamenii asteptăm si de la Dumnezeu o formă de exprimare omenească pentru a o categorisi ca blestem. Nu se poate aia - Dumnezeu este... Dumnezeu si tot ce spune El este Lege.

Explicatiile alea cu amenintările se potrivesc doar nouă oamenilor, întelesului nostru mărunt, uman...

Din tot ce ai spus accept doar un sfert: "Dumnezeu este Dumnezeu și tot ce spune El este lege."

Dumnezeu ori binecuvântează, ori bate. La ce trebuie să blesteme? Doar să se afle în treabă? Dar Dumnezeu înainte să ne bată, ne atrage atenția, ne avertizează, ceea ce nu putem numi sub nicio formă blestem, oricât ați în cerca Milule, tu și Roxi, să ne lămuriți cu punctul vostru de vedere. Mai rumegă și tu puțin.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 22:38

@Roxy a scris:
Dumnezeu face ce vrea cu vasele Sale, El este Olarul. Unele vase sunt facute pentru dispret si blestem.
Nu v-ati intrebat niciodata, de ce unii oameni ajung sa fie posedati de demoni? de ce permite Dumnezeu ca demonul sa intre in om ? pentru ca acel vas este unul de ocara.

Ce vorbești Roxi ? Dumnezeu l-a făcut pe om pentru a-l disporețui? Interesant punct de vedere.

De ce să mă întreb pentru ce ajung oamenii să fie posedați de demon? Am eu dreptul să-l întreb de Dumnezeu de ce-l lasă pe dracu să se vâre în om? Dumnezeu știe ce face și cum să ne bată când merităm. Pentru ce ne-ar blestema Dumnezeu când puterea este în mâna lui să ne bată? Nu ți se pare că susții un non sens?

Roxy

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 22:47

@abbilbal a scris:
@Roxy a scris:

Ce vorbești Roxi ? Dumnezeu l-a făcut pe om pentru a-l disporețui? Interesant punct de vedere.

da. Nu ai observat ca unii sunt foarte rai inca de la nastere ? Tu stii ca satana intra chiar si in bebelusul care tocmai se naste ?
De ce blestema Dumnezeu pana la a treia si chiar a patra generatie ? ceea ce-ti spun eu este biblic. Verifica in Biblia ta.
Sus In jos
grabillion

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 23:03

Salut fratilor,

am intrat si eu aici pe forum din recomandarea Sanjei. Emil Condor, te salut pe tine in mod special, ca esti cred ca singurul pe care il "cunosc".

Nu cred ca o sa intru prea des pe aici ca nu prea mai am timp de discutii pe forumuri, mai ales ca am constatat ca nu aduc nici un folos d.p.m.d.v (oare pt. ca lipseste vorba vie ?) dar ca de obicei, unde se iveste ocazia imi dau si eu parerea "umila" care este si va ramane si aceeasi fiindca lucrurile raman aceleasi, eu fiind de fapt foarte flexibil.

@zuum a scris:

Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale! (Facerea 3:14)
Ma intreb, oare cum era sarpele inainte de a fi blestemat? Avea picioare????Incep sa ma gandesc la Darwin!

Spun pt. a 1000a oara in general si pt. 1 oara aici : multe lucruri scrise in biblie au un inteles PUR spiritual, cuvintele scrise vor sa spuna deci cu totul altceva decat intelege omul cu creierul. Acest lucru se revede si din fraza de mai sus, caci daca ar fi luate literal inseamna ca Dumnezeu ar actiona ca un om uituc , lucru care binenteles ca este imposibil.

Caci din fraza reiese in mod logic ca:

1. Dzeu da vina si pe animal desi Eva si Adam au fost cei vinovati ca-i avertizase mai inainte
2. Dzeu nu stie ca sarpele este de fapt Satana
3. Dzeu a uitat ca a lasat intentionat pe sarpe sa ispiteasca
4. Sarpele inainte ar fi avut aripi sau picioare
5. Dzeu retransforma fara rost un animal fara vina care nici nu este animal ci pe Satana
6. In Africa au existat serpi cu aripi si serpi cu picioare exista inca...dar au existat si inainte si dupa ce Eva a cazut in pacat.

Pt. orice om cu ceva lumina in inima ( caci minte avem cu totii) din acest text reiese
ca Moise nu a vorbit decat literal ci spiritual si ca nimeni nu poate intelege cu ratiunea cum trebuie ceea ce a vrut sa spuna Moise cu aceste cuvinte decat daca ii este aratat prin puterea lui Dumnezeu.

Salutari, Grabillion
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 23:08

Să trăiesti Grabillion!
Domnul fie cu tine si cu Adriana care te-a invitat pe aici.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 23:11

Înainte să citesc ce ai scris, te salut ioane. Bine ai veit în casa noastră. Nu fi grăbit și intră pe îndelete pe la muzică, noi veniți, popasuri să primești ce ți se cuvine.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 23:16

@Roxy a scris:
@abbilbal a scris:
@Roxy a scris:

da. Nu ai observat ca unii sunt foarte rai inca de la nastere ? Tu stii ca satana intra chiar si in bebelusul care tocmai se naste ?
De ce blestema Dumnezeu pana la a treia si chiar a patra generatie ? ceea ce-ti spun eu este biblic. Verifica in Biblia ta.

Da, eu știu că dracul se vâră acolo unde-l lasă Dumnezeu. Și pentru om asta este valabil din pântecele mamei până în mormânt. Dumnezeu nu blestemă până la a X-a generație, ci abate pe cine, cât și cum crede de cuviință.

MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Sam 13 Dec 2008, 23:22

Bine ai venit printre noi Grabillion. Domnul să te binecuvînteze!
Postarea ta de mai sus îmi dă prilejul să te apreciez, dar să-ți pun și o întrebare.
Te-ai referit strict la textul pe care l-ai citat, pomenind de picioarele șarpelui care o amăgit-o pe Eva. Poți să specifici cam cîte picioare avea?
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Dum 14 Dec 2008, 01:06

@MIRCEA a scris:
Bine ai venit printre noi Grabillion. Domnul să te binecuvînteze!
Postarea ta de mai sus îmi dă prilejul să te apreciez, dar să-ți pun și o întrebare.
Te-ai referit strict la textul pe care l-ai citat, pomenind de picioarele șarpelui care o amăgit-o pe Eva. Poți să specifici cam cîte picioare avea?

Mircea, șarpele de-i șarpe tot șarpe este pentru că șarpe l-a făcut Dumnezeu. Orice șarpe (reptilă) cu picioare sau aripi are al nume dat de om, căci așa a lăsat Dumnezeu pe om, "să trăiască cu iluzia că-i slobod să facă ce vrea". Anumite afirmații mai trecile și tu la capitolul "figuri de stil".

zuum

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Dum 14 Dec 2008, 06:37

Citat :
[quote="grabillion"] Nu cred ca o sa intru prea des pe aici ca nu prea mai am timp de discutii pe forumuri, mai ales ca am constatat ca nu aduc nici un folos d.p.m.d.v (oare pt. ca lipseste vorba vie ?) dar ca de obicei, unde se iveste ocazia imi dau si eu parerea "umila" care este si va ramane si aceeasi fiindca lucrurile raman aceleasi, eu fiind de fapt foarte flexibil.

Bine ai venit! Sper sa ramai si sa ne dai apa la moara!

Citat :
multe lucruri scrise in biblie au un inteles PUR spiritual, cuvintele scrise vor sa spuna deci cu totul altceva decat intelege omul cu creierul. Acest lucru se revede si din fraza de mai sus, caci daca ar fi luate literal inseamna ca Dumnezeu ar actiona ca un om uituc , lucru care binenteles ca este imposibil.

Foarte corect....foarte corect dar cum sa intretinem si noi viata asta dubla pe care o avem?

Citat :
4. Sarpele inainte ar fi avut aripi sau picioare

sau poate sarea in varful cozii..
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Dum 14 Dec 2008, 06:42

Facerea 8

21. Iar Domnul Dumnezeu a mirosit mireasmă bună și a zis Domnul Dumnezeu în inima Sa: "Am socotit să nu mai blestem pământul pentru faptele omului, pentru că cugetul inimii omului se pleacă la rău din tinerețile lui și nu voi mai pierde toate vietățile, cum am făcut.

Deci Dumnezeu ( = Isus Hristos) si-a shimbat hotararea aia mare de a blestema intreg pamantul imediat ce mireasma buna de friptura i-a gadilat narile.

Acest Dumnezeu are multe caracteristici omenesti.
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Dum 14 Dec 2008, 08:45

Dumnezeu nu este om, insa unele versete asa par sa delimiteze o fiinta umana, insa sunt scrise anume ca sa intelegem noi, sunt figuri de stil. Deci Dumnezeu nu are maini, gura etc.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Dum 14 Dec 2008, 09:03

@zuum a scris:
Dumnezeu are multe caracteristici omenesti.
A luat caracteristici omenesti venind în trup (doar astfel) pe o perioadă de circa 33 de ani.
Noi suntem cei ce trebuie să tindem spre cât mai multe caracteristici dumnezeiesti.
Omul ca Dumnezeu nu Dumnezeu ca omul! E o mare diferentă!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Dum 14 Dec 2008, 10:19

vom fi dumnezei atunci cand va veni Isus si vom primi trupurile ceresti glorificate !
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Dum 14 Dec 2008, 12:16

@Roxy a scris:
Dumnezeu nu este om, insa unele versete asa par sa delimiteze o fiinta umana, insa sunt scrise anume ca sa intelegem noi, sunt figuri de stil. Deci Dumnezeu nu are maini, gura etc.

Vai, ce mă luminași Roxi. Și io care gândeam că Dumnezeu este om după chipul și asemănarea oamenilor. Dar dacă Dumnezeu nu are gură, mâini și picioare, are cagulă de Ku-Klux-Klan?

zuum

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Dum 14 Dec 2008, 19:24

@Emil Condor a scris:
@zuum a scris:
Dumnezeu are multe caracteristici omenesti.
A luat caracteristici omenesti venind în trup (doar astfel) pe o perioadă de circa 33 de ani. !

Dezvolta te rog! Daca Isus (= Dumnezeu) s-a intrupat in Isus , cine a luat caracteristicile...cui?
Tu consideri ca Dumnezeu este identic cu Isus, deci e corect sa spun Isus in loc de Dumnezeu si Dumnezeu in loc de Isus ....deci care e noima la ceea ce spui?

Daca Dumnezeu era Isus inainte de vremuri , nu mai avea nevoie de caracteristici omenesti fiindca le avea deja!
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Lun 15 Dec 2008, 18:39

fiintele divine sunt spirite, nu au trupuri materiale.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   Lun 15 Dec 2008, 19:21

@Roxy a scris:
fiintele divine sunt spirite, nu au trupuri materiale.

Fiintele divine sunt spirite fara trup! scratch
Cum e o fiinta fara trup? Nu mai e fiinta scumpa!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Blestemele din Biblie   

Sus In jos

Blestemele din Biblie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: