Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Astazi la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Ieri la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Ieri la 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Ieri la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
curiozitati Invatamant brasov 23 problema drumetie 1 Popasul istorie altaintrebare Maxime sibiu cugetari
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Foc din cer

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Foc din cer   Mar 09 Dec 2008, 12:19

Aș dori să discutăm despre pasajele din Biblie unde este prezent focul lui Dumnezeu.

Am început cu Ilie care era profetul de Foc.
Hai să dezvoltăm subiectul!

PS. Nu știu cum să adaptez imaginea la dimensiunea optimă.
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 09 Dec 2008, 13:22

Mircea, pentru binele forumului micșorează pozele. Ocupă prea mult spațiu și deranjează la un moment dat serverul. Cred că ai un ciclu mai mare de poze și de aceea te rog acest lucru. Mulțumesc.

Ai deschis un subiect frumos, dezvoltă-l cu tot ce ști ru despre Ilie. Sau doar cu o parte din ce ști pentru a canaliza discuția. Nu arunca piatra în apă să avem noi ce scoate. Spre exemplu, pozei eu i-aș spune Hrănirea Sfântului Ilie de către Corb. Ai ceva împotrivă?

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 09 Dec 2008, 16:08

Maaaaama ce mai tablou! Il pot puna pe perete!
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 69
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 09 Dec 2008, 18:23

Mircea am micsorat imginea. Poti sa o atasezi cand vrei. Daca ai multe imagini asa frumoase trimite-mi si mie, pentru concursul cu premii.

Multumesc anticipat.

Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 09 Dec 2008, 18:44

Și eu îți mulțumesc Diaporevomenos pentru înțelegere, dar poza micșorată este chiar mai frumoasă decât cea mare pentru că nu se cunosc pixelii pe ea.

MIRCEA

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 09 Dec 2008, 19:28

@Diaporevomenos a scris:
Mircea am micsorat imginea. Poti sa o atasezi cand vrei. Daca ai multe imagini asa frumoase trimite-mi si mie, pentru concursul cu premii.

Și eu îți mulțumesc. Problema e că nu știu cum s-o înlocuiesc, că de vrut, vreau.
Ceva imagini ar mai fi, dar crezi că știu cum să ți le trimit? Doar dacă mă-nveți cum.
În zilele următoare sper să-ți fac rost de cîteva.

Foc din cer a venit la solicitarea lui Ilie, dar a venit și la distrugerea Sodomei și Gomorei.
Un rug de foc ce nu se mai mistuia a vorbit cu Moise, și s-a dovedit a fi Dumnezeu.
Deci Dumnezeu este Duh (Ioan 4:24) dar este și Foc blînd.
Acelaș Dumnezeu era și în cuptorul lui Nebucadnețar, mîngîindu-i pe cei trei tineri.
Dumnezeu era și vulcanul dezlănțuit din peninsula Sinai, pe vremea lui Moise.
Stîlpul de Foc care conducea poporul prin Marea Roșie era tot Dumnezeu.

N-are rost să epuizez eu toate sursele, pentru c-aș vorbi de unul singur.
Veniți vă rog, cei interesați, cu alte descoperiri, ca să le discutăm!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 09 Dec 2008, 19:57

"Și când l-a născut mama sa, a văzut tatăl său, Sovac preotul, în vis, că dădeau mâna cu pruncul niște bărbați cu veșminte albe, îl înfășau cu foc și âi dădeau să mănânce pară de foc. Și mergând la Ierusalim, a spus preoților, care i-au tălmăcit visul așa: "Nu te teme, omule, că locașul copilului va să fie lumină. Și cuvântul lui va fi hotărâre adevărată, și viața lui cu Domnul, și râvna lui plăcută Domnului. Și va judeca pe Israel cu sabie și cu foc""

Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 69
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mier 10 Dec 2008, 00:36

@MIRCEA a scris:
@Diaporevomenos a scris:

Și eu îți mulțumesc. Problema e că nu știu cum s-o înlocuiesc, că de vrut, vreau.
Ceva imagini ar mai fi, dar crezi că știu cum să ți le trimit? Doar dacă mă-nveți cum.
În zilele următoare sper să-ți fac rost de cîteva.

Foc din cer a venit la solicitarea lui Ilie, dar a venit și la distrugerea Sodomei și Gomorei.
Un rug de foc ce nu se mai mistuia a vorbit cu Moise, și s-a dovedit a fi Dumnezeu.
Acelaș Dumnezeu era și în cuptorul lui Nebucadnețar, mîngîindu-i pe cei trei tineri.

N-are rost să epuizez eu toate sursele, pentru c-aș vorbi de unul singur.
Veniți vă rog, cei interesați, cu alte descoperiri, ca să le discutăm!

Interesant, nu m-am gândit vre-o data ca focul ar putea fi imaginea nevăzuta a Lui Dumnezeu. Cu toate ca am citit de atâtea ori ca Dumnezeu este un foc mistuitor nu am făcut legătura cu prezenta Lui printre noi prin foc.

Daca ai poze din Biblie poti sa le pui la Concurs cu Premii.( fara sa specifici ce reprezinta)
Iar daca vrei sa le micsorezi tot la Concurs cu Premii. Eu ti le voi micsora si tu le vei pune imediat la subiectul tau. Nu ne deranjeaza cu nimic, dimpotroiva ne face placere .Devine mai colorat Concursul nostru.
Sus In jos
Bartolomeu

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mier 10 Dec 2008, 00:43

@abbilbal a scris:
"Și când l-a născut mama sa, a văzut tatăl său, Sovac preotul, în vis, că dădeau mâna cu pruncul niște bărbați cu veșminte albe, îl înfășau cu foc și âi dădeau să mănânce pară de foc. Și mergând la Ierusalim, a spus preoților, care i-au tălmăcit visul așa: "Nu te teme, omule, că locașul copilului va să fie lumină. Și cuvântul lui va fi hotărâre adevărată, și viața lui cu Domnul, și râvna lui plăcută Domnului. Și va judeca pe Israel cu sabie și cu foc""
Ai omis să specifici de unde ai luat citatul, ca să poată fi verificat.

Diaporevomenos, Dumnezeu poate fi/este printre noi și în noi nu numai sub formă de foc.
Trebuie doar să vezi că tot ce ne înconjoară este Dumnezeu, fie că-I foc, fie că-I altceva.
Citește ce am postat la topicul ,,Ispitirea lui Hristos,, cu o pagină în urmă.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mier 10 Dec 2008, 14:09

@Bartolomeu a scris:
@abbilbal a scris:
Ai omis să specifici de unde ai luat citatul, ca să poată fi verificat.

Bartolomeu, încerc pentru a doua oară să-ți transmit acest mesaj. Poate reușesc. La mine forumul merge foarte greu.

Omisiunea este intenționată, deoarece sursele mele sunt ortodoxe și mulți forumiști nu le acceptă sau le iau în derâdere. De la Sinaxar la Biblie se regăsesc cele de mai sus, în toate scrierile ortodoxe cu referire la Sfântul Ilie, Sfântul de foc, ce se plimbă în căruță de foc, trasă de cai de foc, Sfânt care a fost hrănit și adăpat de corb în timpul cât a fost fugar în pustie.

Bartolomeu

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Vin 12 Dec 2008, 11:09

@MIRCEA a scris:

@Diaporevomenos a scris:

Interesant, nu m-am gândit vre-o data ca focul ar putea fi imaginea nevăzuta a Lui Dumnezeu. Cu toate ca am citit de atâtea ori ca Dumnezeu este un foc mistuitor nu am făcut legătura cu prezenta Lui printre noi prin foc.
Aceasta este vremea redescoperirii lui Dumnezeu.
(Extras din Ioan 1)
,,19. Iata marturisirea facuta de Ioan, cand Iudeii au trimis din Ierusalim pe niste preoti si Leviti sa-l intrebe: "Tu cine esti?"
20. El a marturisit si n-a tagaduit: a marturisit ca nu este el Hristosul.
21. Si ei l-au intrebat: "Dar cine esti? Esti Ilie?" Si el a zis: "Nu sunt!" "Esti proorocul?" Si el a raspuns: "Nu!"
22. Atunci i-au zis: "Dar cine esti? Ca sa dam un raspuns celorce ne-au trimis. Ce zici tu despre tine insuti?"
23. "Eu", a zis el, "sunt glasul celuice striga in pustie: cum a zis proorocul Isaia,,

Atunci Ioan Botezatorul era Ilie ? Sa nu fi stiut Ioan ca el era Ilie ?

Domnul zice că era Ilie. Și Domnul nu minte.

,,Dar vă spun că Ilie a și venit... Ucenicii au înțeles atunci că le vorbise despre Ioan Botezătorul,, (Matei 17:12-13).

Deci Cineva striga. Iar glasul acelui Cineva, era Ilie în persoana lui Ioan Botezătorul, ce se manifesta din nou ca un om.

Să vedem acum cine este acel Cineva al cărui glas l-am identificat:

,,El este acela despre care este scris: "Iata, trimet pe solul Meu inaintea Fetei Tale, care Iti va pregati calea inaintea Ta,, (Luca 7:27).

Auzi cine era Ilie! Era solul lui Dumnezeu, era glasul lui Dumnezeu care avea formă de om.

Acest Glas pregătea terenul înaintea Domnului. Mai întîi și-a făcut apariția Glasul care a vorbit despre Propietarul lui, după care a apărut și Posesorul Glasului, adică Domnul.

În acest fel observăm că Glasul Domnului poate fi în alt loc, față de unde s-ar afla Domnul.

Așa se explică dialogul Domnului cu EL însuși, din expresia ,, Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc toată plăcerea,, (Matei 3:17 & 17:5). Măcar că Domnul era în apa Iordanului (sau pe muntele schimbării la față), Glasul Lui se auzea din cer.

Cînd Petru, Iacov și Ioan, vedeau pe Domnul discutînd cu Moise și cu Ilie, de fapt Domnul vorbea cu Glasul propriu și cu Degetul propriu. (Moise era Degetul Domnului~Exodul 8:19).

Cine a putut să postească 40 zile și nopți consecutiv fără a mînca/a bea nimic?

1.) Domnul Isus în pustie, înainte de a fi ispitit de diavolul (Luca 4:2).

2.) Moise [Degetul Domnului] în mijlocul Vulcanului din pustia Sinai ,, Moise a stat acolo cu Domnul patruzeci de zile si patruzeci de nopti. N-a mancat deloc pane, si n-a baut deloc apa,, (Exodul 34:28).3.) Ilie [Glasul Domnului], pe drumul dintre Beer-Șeba și Horeb ,,El s-a sculat, a mancat si a baut; si, cu puterea pe care i-a dat-o mancarea aceasta, a mers patruzeci de zile si patruzeci de nopti pana la muntele lui Dumnezeu, Horeb,, (1Regi 19:8).

3.) Ilie [Glasul Domnului], pe drumul dintre Beer-Șeba și Horeb ,,El s-a sculat, a mancat si a baut; si, cu puterea pe care i-a dat-o mancarea aceasta, a mers patruzeci de zile si patruzeci de nopti pana la muntele lui Dumnezeu, Horeb,, (1Regi 19:8).

Domnul și cu mădularele Lui pot posti 40 zile și nopți.

Dar dacă Domnul era ,,Un Foc Mistuitor,, (Exodul 24:17), mădularele Lui cum n-ar fi fost acelaș fel de Foc?

Dacă Domnul, măcar că era Foc, se putea manifesta ca un om pe pămînt, mădularele Domnului deasemenea erau reprezentate tot sub formă de oameni.

Mai mult decît atît. Domnul a trimis Glasul Lui să se nască cu 6 luni mai devreme decît EL însuși. Ioan Botezătorul care era însuflețit de duhul lui Ilie trebuia să vestească prima venire a Domnului în lume.

(Extras din Ioan 1)
,,29. A doua zi, Ioan a vazut pe Isus venind la el, si a zis: "Iata Mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii!
30. El este Acela despre care ziceam: "Dupa mine vine un om, care este inaintea mea, caci era inainte de mine.
31. Eu tocmai pentru aceasta am venit sa botez cu apa: ca El sa fie facut cunoscut lui Israel."
32. Ioan a facut urmatoarea marturisire: "Am vazut Duhul pogorandu-Se din cer ca un porumbel si oprindu-Se peste El.
33. Eu nu-l cunosteam; dar Celce m-a trimis sa botez cu apa, mi-a zis: "Acela peste care vei vedea Duhul pogorandu-Se si oprindu-Se, este Celce boteaza cu Duhul Sfant."
34. Si eu am vazut lucrul acesta, si am marturisit ca El este Fiul lui Dumnezeu,,

Ioan Botezătorul nu boteza de capul lui la Iordan. Cineva l-o trimis [Celce m-a trimis sa botez cu apa]. Deci Dumnezeu l-o trimis. Și cine era Dumnezeu? Era Celce botează cu Duhul Sfant, adică Acelaș Domn Isus Hristos.

Ai văzut acuma unde era Glasul Domnului [în apa Iordanului] și unde era Domnul [în mijlocul norodului, printre oameni].

Dar în momentul cănd Domnul S-a apropiat de propriul Glas pentru a se lăsa botezat cu apă, un alt Glas s-a auzit din cer zicînd: ,,Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc toată plăcerea,, (Matei 3:17). Și nu este motiv de poticnire. Degetul Domnului [Moise], putea să fie în cer și să strige de acolo.

Orice mădular al Domnului are puterea de a vorbi.

Să nu uităm că fiecare din noi sîntem mădulare ale Domnului și ne manifestăm ca oameni putînd și vorbi. ,,Nu stiti ca trupurile voastre sunt madulare ale lui Hristos?,, (1Cor.6:15).
,,Voi sunteti trupul lui Hristos, si fiecare, in parte, madularele Lui,, (1Cor.12:27).
,,pentruca noi suntem madulare ale trupului Lui, carne din carnea Lui si os din oasele Lui,, (Efeseni 5:30).

Ca să nu existe nici o confuzie, vom vedea că Ilie, indiferent că era în trupul original sau în cel al lui Ioan Botezătorul, avea aceeaș ținută vestimentară.

,,Era un om imbracat cu o manta de par si incins cu o curea la mijloc." Si Ahazia a zis: "Este Ilie, Tisbitul,, (2Regi 1:8).
,,Ioan purta o haina de par de camila, si la mijloc era incins cu un brau de curea,, (Matei 3:4).

Vom vedea că aceiaș manta și duhul lui Ilie era și peste Elisei (2Regi 11:15).

Tot cu o manta era îmbrăcat și Samuel ,,Femeia a zis lui Saul: "Vad o fiinta dumnezeiasca sculandu-se din pamant." El i-a zis: "Cum e la chip?" Si ea a raspuns: "Este un batran care se scoala, si este invelit cu o mantie." Saul a inteles ca era Samuel, si s-a plecat cu fata la pamant, si s-a inchinat,, (1Samuel 28:14).

Auzi cine era Samuel. Era ,,o ființa Dumnezeiască,, ca și Ilie.
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Vin 12 Dec 2008, 19:28

dar de ce crezi ca acea fiinta dumnezeiasca, Samuel sau....poate un spirit demon care il imita pe Samuel, se scula din pamant ? Samuel nu ar fi locuit in Cer ?
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Vin 12 Dec 2008, 21:14

Nu putea să fie o imitație, și nici un demon. Era acelaș Samuel fără trup de carne. Dacă n-ar fi fost Samuel, nu s-ar fi împlinit proorocia lansată către Saul. Prin Samuel (viu sau mort) vorbea chiar Dumnezeu. Samuel era prooroc ales de Dumnezeu cu mult timp înainte de a se naște, și a rămas acelaș prooroc și după moartea trupului.
Moise și Ilie de cînd nu mai erau pe fața pămîntului, și totuși stăteau de vorbă cu Domnul pe muntele transfigurării la față? Existența lui Samuel nu s-a sfîrșit odată cu moartea trupului. Că vrăjitoarea a văzut că s-ar fi ridicat din pămînt, este problema ei. Samuel putea să se ridice de oriunde, fiind mădular al Domnului.
Sus In jos
Roxy

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 07:58

totusi, eu nu inteleg cum de Samuel a onorat invitatia acelei vrajitoare si a venit. Adica spiritele dreptilor vin atunci cand sunt chemate de oameni blestemati, precum vrajitorii ?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 08:48

Citat :
Atunci Ioan Botezatorul era Ilie ? Sa nu fi stiut Ioan ca el era Ilie ?
Domnul zice că era Ilie. Și Domnul nu minte.
,,Dar vă spun că Ilie a și venit... Ucenicii au înțeles atunci că le vorbise despre Ioan Botezătorul,, (Matei 17:12-13).Deci Cineva striga. Iar glasul acelui Cineva, era Ilie în persoana lui Ioan Botezătorul, ce se manifesta din nou ca un om.

In persoana??? Crestinii nu ar trebui sa creada in reincarnare!

Citat :
Să vedem acum cine este acel Cineva al cărui glas l-am identificat:
,,El este acela despre care este scris: "Iata, trimet pe solul Meu inaintea Fetei Tale, care Iti va pregati calea inaintea Ta,, (Luca 7:27).

Pe muntele unde Isus s-a schimbat la fata a aparut Moise si Ilie.....deci Ilie nu era Ioan, era Ilie. Glasul care s-a auzit a spus:Acesta este Fiul Meu Cel iubit, în Care am binevoit; pe Acesta ascultați-L".
Glasul spune ca Isus este Fiul lui Dumnezeu.

Citat :
Acest Glas pregătea terenul înaintea Domnului. Mai întîi și-a făcut apariția Glasul care a vorbit despre Propietarul lui, după care a apărut și Posesorul Glasului, adică Domnul.
În acest fel observăm că Glasul Domnului poate fi în alt loc, față de unde s-ar afla Domnul.
Așa se explică dialogul Domnului cu EL însuși, din expresia ,, Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi găsesc toată plăcerea,, (Matei 3:17 & 17:5). Măcar că Domnul era în apa Iordanului (sau pe muntele schimbării la față), Glasul Lui se auzea din cer.
Cînd Petru, Iacov și Ioan, vedeau pe Domnul discutînd cu Moise și cu Ilie, de fapt Domnul vorbea cu Glasul propriu și cu Degetul propriu. (Moise era Degetul Domnului~Exodul 8:19).

De ce nu vrei sa accepti ce scrie in Biblie si cauti niste explicatii fantasmagorice ...de-a dreptul hilare? Scriptura spune ca Dumnezeu il numeste pe Isus, Fiul Lui , simplu, simplu ca buna ziua. Ai imbarligat o explicatie puerila care frizeaza ridicolul n-are nici cap nici coada!
Ai observat bine ca glasul lui Dumnezeu este in alta parte fiindca asa spune Scriptura.

Cînd Petru, Iacov și Ioan, vedeau pe Domnul discutînd cu Moise și cu Ilie, de fapt Domnul vorbea cu Glasul propriu și cu Degetul propriu

Mai...tu te auzi? Isus vorbea cu degetul lui ????

Citat :
2.) Moise [Degetul Domnului] în mijlocul Vulcanului din pustia Sinai ,, Moise a stat acolo cu Domnul patruzeci de zile si patruzeci de nopti. N-a mancat deloc pane, si n-a baut deloc apa,, (Exodul 34:28).3.) Ilie [Glasul Domnului], pe drumul dintre Beer-Șeba și Horeb ,,El s-a sculat, a mancat si a baut; si, cu puterea pe care i-a dat-o mancarea aceasta, a mers patruzeci de zile si patruzeci de nopti pana la muntele lui Dumnezeu, Horeb,, (1Regi 19:8).
3.) Ilie [Glasul Domnului], pe drumul dintre Beer-Șeba și Horeb ,,El s-a sculat, a mancat si a baut; si, cu puterea pe care i-a dat-o mancarea aceasta, a mers patruzeci de zile si patruzeci de nopti pana la muntele lui Dumnezeu, Horeb,, (1Regi 19:8).

De ce, in ce scop ? Acelasi ca la Isus?

Citat :
Domnul și cu mădularele Lui pot posti 40 zile și nopți.

Numai 40 de zile poate posti Dumnezeu? N-am stiut ca Dumnezeu mananca...ca sa posteasca! Si daca posteste...pentru cine o face pentru El insusi? Dumnezeu se auto pedepseste cu posturi de 40 de zile??????

Citat :
Mai mult decît atît. Domnul a trimis Glasul Lui să se nască cu 6 luni mai devreme decît EL însuși. Ioan Botezătorul care era însuflețit de duhul lui Ilie trebuia să vestească prima venire a Domnului în lume.

Glasul nu sta impreuna cu Domnul ? Cum poate Domnezeu sa se desparta de glasul Lui? Daca e una cu Duhul nu e una si cu glasul?
Pai ori l-a insufletit Glasul ori Ilie, hotaraste-te! Deci Ioan a inceput sa vesteasca la 6 luni...intr-adevar o minune!!!

Citat :
Deci Dumnezeu l-o trimis. Și cine era Dumnezeu? Era Celce botează cu Duhul Sfant, adică Acelaș Domn Isus Hristos.

Aoleo ! Deci Isus Hristos l-a trimis de fapt pe Ioan ca sa-l anunte. Te-ai intrebat vreodata ...de ce ? Daca Isus e cel care boteaza...de ce mai avea nevoie sa fie botezat?
Are sens ca Dumnezeu sa aibe nevoie de botez ca sa intre in propria lui imparatie?????

Nu mai citesc....mare-i gradina lui Dumnezeu!!!!
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 12:22

@Roxy a scris:
totusi, eu nu inteleg cum de Samuel a onorat invitatia acelei vrajitoare si a venit. Adica spiritele dreptilor vin atunci cand sunt chemate de oameni blestemati, precum vrajitorii ?
De ce n-ar veni? Dacă Dumnezeu voia să-i vorbească lui Saul doar în acest fel... a fost un fel de strategie. Saul a fost atras într-o cursă chiar de Dumnezeu. Mai întîi nu i-a vorbit cînd au tăbărît filistenii la Sunem.

,,La vederea taberii Filistenilor, Saul a fost cuprins de frica, si un tremur puternic i-a apucat inima. Saul a intrebat pe Domnul si Domnul nu i-a raspuns nici prin vise, nici prin Urim, nici prin prooroci,, (1Samuel 28:5-6).

Saul nu făcea ce vroia el, că era țărînă/lut ca orișicare alt om. El făcea ceea ce simțea ca îndemn să facă. Și îndemnul venea de la un duh trimis de Dumnezeu. De ce? Pentru că Duhul Domnului se retrăsese de la Saul ca să intre în David (1Samuel 16:13).

Pe Dumnezeu nu-L poate împiedica nimeni și nimic ca să se folosească de păgîni și de vrăjitori ca să-și atingă scopurile. EL voia ca să aibă motiv de a-l învinui pe Saul și să-l ucidă pentru a-l scoate de pe scena lumii. David fiind deja pregătit pentru a prelua împărăția.

,,Saul a murit, pentruca s-a facut vinovat de faradelege fata de Domnul, al carui cuvant nu l-a pazit, si pentruca a intrebat si cerut sfatul celor ce cheama mortii. N-a intrebat pe Domnul: de aceea Domnul l-a omorat, si imparatia a dat-o lui David, fiul lui Isai,, (1Cronici 10:13-14).
De observat aici atitudinea lui Dumnezeu. Poruncește într-un fel, dar îndeamnă în alt fel.

Ceva în felul cum a procedat și cu Faraon de pe vremea lui Moise.
Același Dumnezeu care vorbea prin Moise lui Faraon ca să lase poporul slobod, îi împietrește inima ca să nu-i lase. Dumnezeu s-a folosit de Faraon ca să-și arate puterea în el, măcar că era un păgîn, după care l-a abandonat în Marea Roșie, făcut de rușine și murit înghițit de ape.

Dumnezeu este același ieri,azi și-n veci (Evrei 13:8) și nu-Și schimbă stilul de lucru.
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 12:43

@zuum a scris:
Mai...tu te auzi? Isus vorbea cu degetul lui ????
Și ce-i așa de mirare? Ce, degetul nu este mădular al Domnului? Domnul vorbește cu toate mădularele Sale, nu numai cu un deget. Moise era Degetul Domnului măcar că se manifesta ca un om. În felul acesta Degetul putea să discute cu Domnul.
@zuum a scris:
De ce nu vrei sa accepti ce scrie in Biblie si cauti niste explicatii fantasmagorice ...de-a dreptul hilare? (totuși) Ai observat bine ca glasul lui Dumnezeu este in alta parte fiindca asa spune Scriptura.
Deci mai întîi este hilar ca să-l împroști cu noroi pe Bartolomeu, și după ce l-ai mînjit ca să-i strici imaginea îi spui că a observat bine. Nu ți-ar fi rușine!
De la un batjocoritor nici nu te poți aștepta la altceva.
Acum îl înțeleg pe Bartolomeu de ce vrea să procedeze ca Restauratorul. Nu-i mare lucru să fac și eu acelaș lucru dacă se continuă cu batjocura.
Neghina dintotdeauna a fost nesimțită cu grîul.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 12:58

Am si eu o intrebare va rog,de unde denumiri ca ,,degetul Domnului,, ,,glasul Domnului,,eu nu am citit nicaieri ca Isus(pbuh)ar fi introdus aceste denumiri.Ori poate mi-a scapat mie sau nu am inteles...

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 13:05

Bartolomeu a făcut trimitere la citatele din Biblie, nu din altă parte. Toată postarea lui este bazată pe versetele din Biblie. Trebuie doar să le cauți și să le citești.
Despre ,,Degetul Domnului" găsești la Exodul 8:19. s.a.m.d.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 13:30

@MIRCEA a scris:
Bartolomeu a făcut trimitere la citatele din Biblie, nu din altă parte. Toată postarea lui este bazată pe versetele din Biblie. Trebuie doar să le cauți și să le citești.
Despre ,,Degetul Domnului" găsești la Exodul 8:19. s.a.m.d.

Se stie ca 90% din Biblie este doar lucrarea unor povestitori.
Eu am intrebat unde Isus(pbuh)a spus asa ceva.
Exemplul tau din Exodul 8:19,,Și vrăjitorii au zis lui Faraon: "Aici este degetul lui Dumnezeu!",,Vrajitorii au spus

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 17:13

@MIRCEA a scris:
De la un batjocoritor nici nu te poți aștepta la altceva.
Acum îl înțeleg pe Bartolomeu de ce vrea să procedeze ca Restauratorul. Nu-i mare lucru să fac și eu acelaș lucru dacă se continuă cu batjocura.Neghina dintotdeauna a fost nesimțită cu grîul.

Mircea , n-am mai citit nicioadata atetea prostii adunate intr-un singur loc ! Nu e vorba de batjocorirea lui X sau Y, nu mai face talmaciri aiuristice, pastreaza-le pentru Biblie vad ca aveti o misiune speciala sa o denigrati.
Eu am comentat la ideile prezentate, putin imi pasa cine le scrie.
Mi-e indiferent din ce secte faceti parte dar nu pot decat sa-i dau dreptate Karimei. Daca mai stau mult de vorba cu voi cred ca decid sa ma fac musulman!
Este strigator la cer sa vezi cum este maltratat Cuvantul lui Dumnezeu si in ce hal este rastalmacita Biblia. Nimic nu mai e cum e desi spune limpede, nu e nimic ascuns.
Acestia sunt profetii falsi , aceasta este erezia !
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 17:36

Omul necunoscător de Dumnezeu încearcă să explice Erezia chiar prin învătături eretice!!!
Mereu, cel cu învătături false declară învătăturile lui Dumnezeu, erezii!!! A se vedea si Inchizitia ce a făcut împotriva adevăratilor crestini, declarându-i eretici!!! Nimic nou...

De 5 -6 ori am început să scriu la Religii dar am sters totul. Totusi nu pot rezista să văd atâta informatie falsă iar eu să stau "cu mâinile în buzunare"! Nepăsarea e condamnată de Dumnezeu.
Unii L-au "învătat" pe Dumnezeula betzie!!!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 17:43

@Karima a scris:
Se stie ca 90% din Biblie este doar lucrarea unor povestitori.
Eu am intrebat unde Isus(pbuh)a spus asa ceva.
Hmm! Si ceea ce a spus Iisus este tot "lucrarea unor povestitori" (Isus nu a scris nimic!).
Dacă o luăm pe acea cale, rezultă că Dumnezeu este doar în imaginatiile bolnave!
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 18:56

@zuum a scris:
N-am stiut ca Dumnezeu mananca...ca sa posteasca! Si daca posteste...pentru cine o face pentru El insusi? Dumnezeu se auto pedepseste cu posturi de 40 de zile??????
La stejarii lui Mamre, oare nu Dumnezeu era Acela care a măncat în fața cortului lui Avraam, vițelul pe care l-a pregătit Avraam? (Geneza 18:6-8).
Isus Hristos era Dumnezeu în trup de carne, și a postit 40 zile în pustie, știind prea bine ce face, chiar dacă nu ți-a cerut ție părerea.
@zuum a scris:
Glasul nu sta impreuna cu Domnul ? Cum poate Domnezeu sa se desparta de glasul Lui? Daca e una cu Duhul nu e una si cu glasul? Pai ori l-a insufletit Glasul ori Ilie, hotaraste-te! Deci Ioan a inceput sa vesteasca la 6 luni...intr-adevar o minune!!!
Atîta timp cît nu cunoști Biblia, e și normal să pui întrebări copilărești, ca să nu spun prostești. Prin cine vorbea/vorbește Dumnezeu dacă nu prin prooroci? Deci Dumnezeu se folosește de un om prin care să vorbească. Dar acelaș Dumnezeu a putut vorbi și folosindu-se de gura măgăriței lui Balaam (Numeri 22). Ilie era glasul lui Dumnezeu ce avea formă de om, tot așa cum era și Iosua. Prin ei Domnul a poruncit să cadă foc din cer la Sodoma și Gomora, și respectiv să oprească Soarele și Luna deasupra Gabaonului și Aialonului.

Caută să te abții de la a mai batjocori, indiferent cine postează. Pe topicurile astea se discută Cuvîntul lui Dumnezeu, și se cade să ai respect și o atitudine cuviincioasă.
Nu se cade să faci poftele celui rău de a tulbura și distorsiona Cuvîntul.
Dacă nu știi ceva întreabă politicos și cu bun simț, nu în bătaie de joc.
Mai mare rușinea să ți se atragă atenția la vîrsta asta. Doar nu ești copil.
Și nu te băga dacă nu ești sigur pe ce citești și dacă nu ai dovezi incontestabile.
Sfatul meu este să ignori complet secțiunea Religiilor, că provoci numai tulburare.
Sus In jos
Nicanor

Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 01/12/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 19:37

Eu nu mai inteleg nimic.
Biblia a fost scrisa in romaneste? Personajele din Biblie vorbeau limba romana? Traducera din aramaica de cei 70 de invatati, sa facut in limba romana?
Ei, daca nu, atunci de ce va certati degeaba?
Probabil ca in limba greaca expresia "Degetul Lui Dumnezeu" inseamna cu totul alt ceva, in comparatie cu ce scriti voi aici ca niste copii. Ia va rog interesati-va de lucrul acesta.
La fel si cu vocea lui Dumnezeu. Cei ce au tradus Biblia sunt de condamnat, pentru greselile pe care le-au facut. Nu stii domle, nu te baga daca nu esti mecanic? Pai daca te apuci sa traduci Biblia documenteaza-te domle mai inatai si pe urma da-i mai nainte. Hai asa, da-i ca merge, cum o fi, numai bani sa iasa!
Cantau niste tigani la o nunta si unul zice: Ba ce mireasa urata. Dar celalalt ii spune: Parca e vorba de mireasa? Bani sa iasa.
Asa ca, verificati mai intai domnilor de ce sa scris in Biblie cuvinte ca acestea, urechea, degetul si vocea lui Dumnezeu si pe urma veniti aici cu explicatiile voastre intelepte. Poliglotilor.

Hai, ca m-am sucarit acuma!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Foc din cer   

Sus In jos

Foc din cer
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: