Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Invatamant Popasul 23 sibiu brasov Maxime drumetie istorie cugetari curiozitati problema 1
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Foc din cer

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 19:43

@Nicanor a scris:
Eu nu mai inteleg nimic.
Biblia a fost scrisa in romaneste?
Cum? Nu stiai? Eu o am în româneste... Laughing Laughing Laughing

No, serios acum: asa cum a fost tradusă în greacă , engleză, latină, tot asa si în româneste. Fiecare să înteleagă ce vrea din afirmatia asta...
Sus In jos
Nicanor

Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 01/12/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 20:21

@Emil Condor a scris:
@Nicanor a scris:
Eu nu mai inteleg nimic.
Biblia a fost scrisa in romaneste?
Cum? Nu stiai? Eu o am în româneste... Laughing Laughing Laughing

No, serios acum: asa cum a fost tradusă în greacă , engleză, latină, tot asa si în româneste. Fiecare să înteleagă ce vrea din afirmatia asta...

Am impresia ca nu am fost inteles.
Nu-i deloc la fel. Cei ce au tradus Biblia ( din Aramaica) au tradus-o ca sa fie citita de greci sau de cei ce stiu greaca. Iar daca cineva vrea sa traduca Biblia, care deja e tradusa in greaca e necesar sa cunoasca nu numai limba greaca dar si insemnatatea expresiilor grecesti.
De ex. daca Biblia ar fi fost scrisa sau tradusa in limba romana si eu care cunsc limba chineza, voiam sa o traduc si nu stiam ca in limba romana, expresia : "Ai incurcat-o rau de tot" cand as fi ajuns la traducera versetului :

22 Pocăiește-te dar de această răutate a ta, și roagă-te Domnului să ți se ierte gîndul acesta al inimii tale, dacă este cu putință; 23 căci văd că ești plin de fiere amară, și în lanțurile fărădelegii. (ai incurcat-o rau de tot) as fi scris ca Simon a incurcat ceva de gen feminin , rau de tot.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 20:47

@Nicanor a scris:

Am impresia ca nu am fost inteles.
Înteleg mai mult decât unii pot să-si imagineze.
Nu-ti fă probleme - Dumnezeu a sădit multă întelegere în inima mea. Slavă Lui!

Citat :
Cei ce au tradus Biblia, au tradus-o ca sa fie citita de greci sau de cei ce stiu greaca.
Corect! Tot asa si în limba română!

Citat :
Iar daca cineva vrea sa traduca Biblia, care deja e tradusa in greaca e necesar sa cunoasca nu numai limba greaca
Ebraica nu ajungeee??!!
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 21:00

@Emil Condor a scris:
Omul necunoscător de Dumnezeu încearcă să explice Erezia chiar prin învătături eretice!!!
Mereu, cel cu învătături false declară învătăturile lui Dumnezeu, erezii!!! A se vedea si Inchizitia ce a făcut împotriva adevăratilor crestini, declarându-i eretici!!! Nimic nou...De 5 -6 ori am început să scriu la Religii dar am sters totul. Totusi nu pot rezista să văd atâta informatie falsă iar eu să stau "cu mâinile în buzunare"! Nepăsarea e condamnată de Dumnezeu.
Unii L-au "învătat" pe Dumnezeula betzie!!!

Lasa Inchizitia mai Emile ca pana la Inchizitie mai e. Du-te la secolul I si II , cauta in scrierile vremii, compara cu scrierile parintilor.....documenteaza-te, citeste, informeaza-te...e un plus al omului modern . Nu putem ramane la aceeasi ntelegere a Bibliei ca pe vremea cand ...nu aveam Internet!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 21:02

Am fost la origini si am citit mai mult decât poti să-ti imaginezi.
Cunosc istoria religiilor foarte bine.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 21:06

@Nicanor a scris:
Eu nu mai inteleg nimic.
Biblia a fost scrisa in romaneste? Personajele din Biblie vorbeau limba romana? Traducera din aramaica de cei 70 de invatati, sa facut in limba romana?
Ei, daca nu, atunci de ce va certati degeaba?

Nu esti singurul care NU intelege Noul Testament si Scripturile sunt 'puse la un loc" de gruparea care a castigat putere si importanta in societatea crestina si A IMPUS anumite documente. De aici si vesnica "cearta" intre crestini. Daca totul ar fi fost explicat clar, acum nu mai citeai ca Isus este de fapt Dumnezeu nascut din Maria, ca Ioan e Ilie si ca Moise e un deget!
E un talmes balmes si nu din vina limitatelor creiere omenesti ci din VOIA celor care au ales manuscrisul lui X si nu manuscrisul lui Y! Eu cel putin caut nu inghit ca pelicanul pe nemestecate!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 21:07

@Emil Condor a scris:
Am fost la origini si am citit mai mult decât poti să-ti imaginezi.
Cunosc istoria religiilor foarte bine.

Nu trebuie sa cunosti neaparat "istoria" religiilor ci scrierile primilor parinti. Ce ai inteles din scrisorile lui Ignatiu sau ale lui Policarp de exemplu?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 21:14

I-am citit si pe acei părinti.
Unii (nu putini!) m-au dezamăgit si îti amintesti că am făcut dincolo destule postări cu subiectul ăsta.

Nu as vrea să mă întind iar la el căci unii vor considera că îi atac personal! Asa este în religie, dacă o ataci în falsitatea ei, cel ce e membru al acelei religii ia totul ca atac personal.

Deci, am hotărât să nu mă întind la discutiile alea.
Eu scriu aici doar când văd că popolul se depărtează de adevăr sau de... topic. Atât!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Sam 13 Dec 2008, 21:18

@Emil Condor a scris:
I-am citit si pe acei părinti.
Unii (nu putini!) m-au dezamăgit si îti amintesti că am făcut dincolo destule postări cu subiectul ăsta.

Nu as vrea să mă întind iar la el căci unii vor considera că îi atac personal! Asa este în religie, dacă o ataci în falsitatea ei, cel ce e membru al acelei religii ia totul ca atac personal.

Deci, am hotărât să nu mă întind la discutiile alea.
Eu scriu aici doar când văd că popolul se depărtează de adevăr sau de... topic. Atât!

Nu faci bine, dar fa ce vrei! daca ai acele cunostiinte si cu onestitate le-ai parcurs insemna ca poti extrage esentialul. Nu trebuie sa te intinzi pe pagini intregi. Important este ca intelegi un lucru. Nu poti face abstractie de nota epocii respective si de observatiile martorilor oculari. Mi se pare fortat sa treci peste asta si sa impui o interpretare personala bazata exclusiv pe impresiile subiective.
Sus In jos
ACCENT

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Lun 06 Apr 2009, 23:39

@zuum a scris:
Mai...tu te auzi? Isus vorbea cu degetul lui ????
Așa ai scris tu în pagina 2. De atunci a trecut suficient timp.
Mă gîndesc că te-ai mai domesticit și tu, ca să nu mai bruiezi topicul.
Citește ultima postare de la prima pagină! Și dacă ți-ai schimbat opinia, fără a fi ,,off topic" afișeaz-o.
Ai grijă să nu mai ajungi în situația de a mai fi certat!
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 07 Apr 2009, 01:05

@ACCENT a scris:
Ai grijă să nu mai ajungi în situația de a mai fi certat!

Daca sunt "certat" e bine! aplauze
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 07 Apr 2009, 08:41

@zuum a scris:

Daca sunt "certat" e bine!
Dar la bătaie stai? Numa te-am întrebat așa de curiozitate... că eu nu te bat.
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 07 Apr 2009, 10:28

Apropos, am auzit, mai ales la sate, expresia "bataia este rupta din rai". Cum comentati?
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mar 07 Apr 2009, 17:07

Depinde ce fel de bătaie. Dumnezeu mustră pe cine-l iubește (Proverbe 3:12) și mustrarea presupune de multe ori și bătaie. Toiagul și nuiaua, de obicei sănt folosite pentru bătaie în lumea aceasta. Dar este scris că: ,,Toiagul și nuiaua Ta mă mîngîie" (Psalm 23:4).

Dumnezeu Își preface mînia într-un jăratec, și amenințările în flăcări de foc (Isaia 66:15) și nimeni nu va putea stinge flacăra aprinsă, și totul va fi ars de ea, de la miazăzi pînă la miazănoapte (Ezechiel 20:47) Cine din noi va putea sa ramana langa un foc mistuitor? Cine din noi va putea sa ramana langa niste flacari vecinice? (Isa.33:14).
Acesta fiind un model de bătaie cu foc.

Același Dumnezeu, pentru cei aleși de EL făgăduiește:
,,Daca vei trece prin ape, Eu voi fi cu tine; si raurile nu te vor ineca; daca vei merge prin foc, nu te va arde, si flacara nu te va aprinde" (Isaia 42:2).
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mier 08 Apr 2009, 06:46

@ACCENT a scris:
Depinde ce fel de bătaie. Dumnezeu mustră pe cine-l iubește (Proverbe 3:12) și mustrarea presupune de multe ori și bătaie. Toiagul și nuiaua, de obicei sănt folosite pentru bătaie în lumea aceasta. Dar este scris că: ,,Toiagul și nuiaua Ta mă mîngîie" (Psalm 23:4).

Dumnezeu Își preface mînia într-un jăratec, și amenințările în flăcări de foc (Isaia 66:15) și nimeni nu va putea stinge flacăra aprinsă, și totul va fi ars de ea, de la miazăzi pînă la miazănoapte (Ezechiel 20:47) Cine din noi va putea sa ramana langa un foc mistuitor? Cine din noi va putea sa ramana langa niste flacari vecinice? (Isa.33:14).

,,Daca vei trece prin ape, Eu voi fi cu tine; si raurile nu te vor ineca; daca vei merge prin foc, nu te va arde, si flacara nu te va aprinde" (Isaia 42:2).

Ce baiat bun ai fi tu daca nu te-ai lasa indoctrinat de adventisti. Cum Doamne, ti-au spalat creierul si te-au pus sa rostesti lozinci???? Sad
Daca traiai 30 de ani sub comunisti ai fi avut oroare de propaganda de orice fel, dar asa, tanar si ferice...inghiti orice ca pelicanu!
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mier 08 Apr 2009, 17:55

@ACCENT a scris:

Hmm...Mustrarea presupune de multe ori si bataie, zici?! Sa-nteleg ca esti de acord cu femeile batute de barbati, cu copiii batuti de parinti/profesori/preoti/rude, cu bataile in plina strada, bref cu bataile primite de cei slabi de la cei mai fortzosi?! Rolling Eyes Daca da, de ce? Care ar fi scopul lor "benefic", ca sa nu spun "crestinesc"?
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Mier 08 Apr 2009, 23:13

Mai întîi spune-mi de ce folosești ,,bref-ul" acela, și care-i rostul lui în românește.
Eu de obicei nu sînt violent, și nici nu găsesc motive de violență. De aceea nici nu sînt deacord cu exemplele de bătăi specificate... dar bănuiesc că în unele cazuri se mai pot justifica. Depinde ce fel de duhuri îi stăpînesc pe protagoniști.
Chiar Domnul spune:
,,Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama-sa, si pe nora de soacra-sa" (Mat.10:35).
Și pentru despărțire este nevoie de ură, iar ura degenerează-n violență.
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Joi 09 Apr 2009, 09:44

@ACCENT a scris:
Mai întîi spune-mi de ce folosești ,,bref-ul" acela,
Pentru ca este o parte de vorbire, care determina sensul unui verb, al unui adjectiv sau al altui adverb, aratand locul, timpul, modul, cauza sau scopul. Bref Laughing , pentru ca este un adverb al limbii romane Wink .
@ACCENT a scris:
și care-i rostul lui în românește.
http://dexonline.ro/search.php?cuv=bref
bref= comentariu de mici dimensiuni
@ACCENT a scris:
Eu de obicei nu sînt violent, și nici nu găsesc motive de violență. De aceea nici nu sînt deacord cu exemplele de bătăi specificate...
In regula. Dar te-ai intilnit cu asemenea exemple? Daca da, ai luat pozitie impotriva lor?
@ACCENT a scris:
dar bănuiesc că în unele cazuri se mai pot justifica. Depinde ce fel de duhuri îi stăpînesc pe protagoniști.
Ai si exemple concrete?
@ACCENT a scris:
Chiar Domnul spune:
,,Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama-sa, si pe nora de soacra-sa" (Mat.10:35).
Și pentru despărțire este nevoie de ură, iar ura degenerează-n violență.
Shocked Shocked Shocked Asta spune...Domnul? Shocked In ce sens? Rolling Eyes
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Joi 09 Apr 2009, 14:44

Dacă ,,Bref" este un comentariu de mici dimensiuni, n-ar fi mai bine să treci direct la comentariu fără al mai afișa?
Despre exemple și poziție împotriva violenței, ar fi mult de povestit, și aș fi ,,off topic".

Și dac-am dat citat din Matei 10:35, de ce mai întrebi dacă așa zice Domnul?
Iar sensul l-am specificat, și-l mai repet odată.
[pentru despărțire este nevoie de ură, iar ura degenerează-n violență]
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Joi 09 Apr 2009, 18:11

@ACCENT a scris:
Dacă ,,Bref" este un comentariu de mici dimensiuni, n-ar fi mai bine să treci direct la comentariu fără al mai afișa?
Nu.
Consider ca modul meu de a dialoga/posta este strict apanajul meu.
@ACCENT a scris:
Despre exemple și poziție împotriva violenței, ar fi mult de povestit, și aș fi ,,off topic".
La citi postam aici, nu cred ca s-ar supara cineva Laughing ...Dar ma rog, e dreptul tau sa ...inclusiv sa eviti raspunsul, chiar daca ar fi off-topic.
@ACCENT a scris:
Și dac-am dat citat din Matei 10:35, de ce mai întrebi dacă așa zice Domnul?
Iar sensul l-am specificat, și-l mai repet odată.
[pentru despărțire este nevoie de ură, iar ura degenerează-n violență]
Uuuuu, ma scuzati, Inaltimea Dvs, ca-ndraznesc sa ma sochez la unele cuvinte cel putin ciudate, puse -de catre unii- in gura Domnului. Ma scuzati ca mai intreb o data, tocmai pentru ca nu cred ca Domnul ar putea spune asa ceva Shocked : ",,Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama-sa, si pe nora de soacra-sa" . Aaaa, daca spuneai ca biblia spune (NU ca Domnul spune), da, te credeam, cu virf si indesat Very Happy . Ma refer la biblia aceea scrisa de unii si altii, intelegi? Wink Probabil ca nu Laughing ...Dar, mai stii ?! Cool
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Joi 09 Apr 2009, 18:26

Chiar la începutul capitolului 10 din Evanghelia după Matei este scris Cine a chemat pe cei 12 ucenici ca să le spună printre altele și versetul 35.
Dacă tu negi dovada Biblică este problema ta, dar eu nu vreau să-L fac mincinos pe Dumnezeu.

Dacă nu te superi, ai putea să renunți la sarcasm?
Eu te respect și nu te iau peste picior.
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Joi 09 Apr 2009, 19:07

@ACCENT a scris:
Chiar la începutul capitolului 10 din Evanghelia după Matei este scris[...]
Cine a scris, concret? In niciun caz Domnul, si un anume omuletz (dintre alti zeci de omuletzi), cu minutza si pixuletzul lui!
@ACCENT a scris:
Dacă tu negi dovada Biblică este problema ta, dar eu nu vreau să-L fac mincinos pe Dumnezeu.
Daca tu negi evidenta - distorsionind-o - , este problema ta Cool . Dar eu nu vreau sa o neg Very Happy .
@ACCENT a scris:
Dacă nu te superi, ai putea să renunți la sarcasm?
Nu ma supar, n-am de ce Very Happy . Mai ales ca, daca sunt ironica, sunt fiindca pot. Si pot pentru ca vreau, nu pentru ca trebuie sau pentru ca mi-o cere cineva. In plus, cel care poate-> face, cel care nu poate -> ii invata pe altii Laughing .
Apropos, stiai ca:

@ACCENT a scris:
Eu te respect și nu te iau peste picior.
Ei bine, la fel de mult te respect si eu, serios! Very Happy
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Joi 09 Apr 2009, 19:16

Bine că poți să fii ironică. S-ar putea să cad și eu în greșeala asta.
Dar despre focul din cer ce poți spune?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Joi 09 Apr 2009, 20:18

Accent....atata timp cat SINGURUL tau punct de referinta este Biblia, toate discutiile se vor termina cu : "punct si pa" !
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Foc din cer   Joi 09 Apr 2009, 22:47

Adică vei proceda și tu la fel?
Ce să fac dacă la asta am atracție?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Foc din cer   

Sus In jos

Foc din cer