Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
este romana problema monumente nobel istorie jazz curiozitati English sibiu drumetie 23 Limba Când placut 1 comment-143 triste informatica USL brasov frig altaintrebare
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Filme si carti.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
bulache
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Filme si carti.   Mar 23 Dec 2008, 11:45

Consider ca merita sa discutam despre Filme si carti intrucat fac parte din cultura noastra generala.As recomanda 2 documentare foarte interesante.Zeitgeait si Zeitgeist Adeddum.Iar pt citit a aparut in editura Dacica Mileniul Pierdut. study
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mar 23 Dec 2008, 12:35

Eu pot să vă dau două biblioteci virtuale:
Editura LiterNet
http://editura.liternet.ro/

și un portal de unde se pot încărca și descărca tot felul de cărți cam în toate limbile pământului:
http://www.scribd.com

Acum citesc "Calomnii mitologice" de Octavian Paler. Dacă vreți, putem discuta. Mi-ar face plăcere! Very Happy

Pot susține și o discuție despre literatura SF. Isaac Asimov este unul dintre preferații mei! sunny

La fel și Serge Brussolo, un scriitor francez al anilor '80, care abordează un SF din genul horror. Am fost plăcut impresionat atunci când l-am postat în scribd. Nu știam că sunt atâția pasionați ai genului. Horror-ul abordat de scriitor nu se bazează pe crearea de imagini șocante ci, mai ales, pe situații-limită cu o doză destul de mare de verosimil. Am scris mai mult despre S. Brussolo deoarece nu este în Panteonul genului.

O altă carte care mi-a plăcut (citită mai demult) a fost "Frică și cutremur" de Soren Kirkegaard. Chiar dacă este din domeniul filosofiei, este ușor de citit. Dacă vreți, vă pot posta câteva citate. Și, oricum, am încărcat-o și pe scribd.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mar 23 Dec 2008, 14:59

Mersi mult pt linkuri.super.
thumb_yello thumb_yello
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mar 23 Dec 2008, 15:32

@bulache a scris:
Mersi mult pt linkuri.super.
thumb_yello thumb_yello

Timp n-ai? Si o cafea fara cofeina, dar sa ma tina treaza? oh da!
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
bulache

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 24 Dec 2008, 10:50

Io nu consum cafea,nu-mi place de fel,prefer un pahar de vin rosu sec.am tras de pe Strong dc+++ carti si ce imi place mai mult is cele SF.

thumb_yello
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 24 Dec 2008, 11:10

Ai citit "Solaris" de Stanislaw Lem?

După carte au fost făcute două filme. Unul în 1972 în regia lui Andrei Tarkovski (până acum vreo două săptămâni trăiam într-o eroare totală; credeam că este regia lui Kubrik Shocked) iar altul în 2002, în regia lui Steven Soderbergh.

Sincer, versiunea regizorului rus mi s-a părut mai aproape de roman. Cel de-al doilea film nu a păstrat decât personajele și o umbră din poveste. Am văzut filmul lui Soderbergh prin vară, parcă, pe un canal TV. Inițial am crezut că este cel din 72. Apoi, când am văzut despre ce este vorba, am rămas din curiozitate. Voiam să fac comparații. Am fost dezamăgit. Nu l-aș mai vedea încă o dată!

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 24 Dec 2008, 11:24

Pentru cine nu a citit cartea, o poate descărca de aici:
http://www.scribd.com/doc/3346656/Lem-Stanislaw-Solaris

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Vin 26 Dec 2008, 09:01

recent am tras de pe Strong dc++ carti SF si am si citit 2, Arsenalele din Isher si Fauritori de arme de A.E van Vogt.exceptionale. thumb_yello

Cred ca-l am in biblioteca electronica. thumb_yello
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 00:38

film de film !!! "Mamma Mia!" Meryl Streep

"Actrita americana Meryl Streep va juca intr-o adaptare pentru marele ecran a muzicalului "Mamma Mia!", conceput pe baza a 22 de melodii ale trupei suedeze Abba, care va fi produs de compania detinuta de Tom Hanks. Muzicalul a fost lansat la Londra in 1999 si a inregistrat un imens succes. Este povestea unei viitoare mirese, nascuta pe o insula greceasca de o mama care nu i-a dezvaluit niciodata identitatea tatalui. Rolul mamei este jucat de Meryl Streep. Coloana sonora a muzicalului este formata din 22 de melodii ale trupei Abba, printre care se numara "Dancing Queen", "Take a Chance on Me" si "The Winner Takes It All". Phyllida Lloyd, cea care a pus in scena spectacolul original, va fi regizorul filmului, facandu-si debutul pe marele ecran. Alegerea lui Streep in distributia acestui film este un plus de prestigiu si mai ales ca vine dupa recentul sau succes cu rolul unui editor de moda tiranic din filmul "Diavolul se imbraca de la Prada".

L-am vazut azi.... super super super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Vi-l recomand din toata inima !!!!

“Am jucat în acest film pentru ca ai mei copii care au peste 20 de ani să se rușineze cu mine”, a declarat Meryl Streep într-un interviu. Pentru fanii înfocați ai actriței, “Mamma mia” s-a transformat peste noapte dintr-o inofensivă comedie muzicală într-o adevărată dramă, deși ar trebui privită drept ceea ce este: o peliculă de weekend, amuzantă și perfect previzibilă, în care Sophie (Amanda Seyfried), o tânără de 20 de ani pe punctul de a se mărita, vrea să-și găsească tatăl. Până aici toate bune și frumoase, numai că mama ei, Donna (Meryl Streep) a uitat să menționeze că exact pe insula unde locuiau, în urmă cu exact vârsta pe care o are Sophie, a avut trei aventuri cu trei bărbați diferiți. Sophie descoperă lucrul acesta în jurnalul Donnei și înainte de nunta ei îi cheamă pe cei trei posibili tați în speranța că cel “potrivit” o va conduce la altar. Astfel că Sam, adică un Pierce Brosnan cu burtică, Harry, interpretat de minunatul Collin Firth, ce se dovedește a fi homosexual în film și Bill, anume carismaticul Stellan Skarsgard, ajung pe superba insulă grecească, neștiind că urmează să- și întâlnească o potențială fiică, dar nerăbdători să o vadă pe cea care le-a furat inima în tinerețe. Toată acțiunea filmului curge pe ritmuri de Abba, actorii cântâ nd și dansând mai ceva ca interpreții suedezi… la entuziasm mă refer. Pentru nostalgicii anilor -70 filmul poate fi o surpriză plăcută, atâta timp cât se vor obișnui cu răcnetele lui Pierce Brosnan și vocea mult prea lină a lui Collin Firth. Altfel, în ciuda unor supoziții răutăcioase, Meryl Streep nu a făcut recent o lobotomie, ci doar s-a distrat la filmări și dincolo de toate criticile negative și de stângă cia evidentă a regizoarei (Phyllida Lloyd), specializată pe piese de teatru, filmul nu e de ratat, iar faptul că niște actori atât de mari au putut să joace roluri atât de puțin solicitante (cu excepția cântatului) ar trebui să fie un motiv în plus pentru mersul la cinema. “Prostituție”! s-a strigat în toate colțurile lumii, “și-a mânjit Oscarul cu rolul ăsta!”, se spunea despre Meryl care în urmă cu 25 a câștigat râvnita statuetă pentru rolul din “Sophie-s choice”. Dar oare să fie așa? A decă zut Mery Streep sau toți criticii de film care au uitat să se relaxeze și sa privească lucrurile din toate unghiurile posibile? “Mamma mia” nu s-a vrut niciodată a fi mai mult decât o comedie muzicală și nici nu a eșuat în asta, așa că de ce atâta zgomot și nu doar…ABBA?"
http://www.atac-online.ro/08-09-2008/MAMMA-MIA-Meryl-Streep-joaca-intr-o-comedie-muzicala.html

MIE MI-A PLACUT !!!!!!!!!!

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 10:29

Genul SF se afla si el printre preferintele mele. Am citit almanahurile SF de dinainte de '89 si am urmarit filmele SF o perioada...in ultima vreme n-am mai reusit sa vad filme decat foarte rar.

Aici mi-am facut un cont unde este o lista cu filmele mele preferate si actorii/actritele preferate. Cand intalnesc un film, aici il pot identifica relativ usor. Bineinteles daca se afla in baza de date. Si pe imdb.com se poate, dar pe flixster pot cauta un actor si apoi gasesc filmul... Imi pare mai usor. N-am trecut pe Wajda sau alti grei, deoarece ii las...sotului meu. Si mie imi plac greii, dar unii sunt prea grei - Tarkovsky. Prefer diversitatea.

http://www.flixster.com/user/zarazasc

santa
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 20:03

@bulache a scris:
recent am tras de pe Strong dc++ carti SF si am si citit 2, Arsenalele din Isher si Fauritori de arme de A.E van Vogt.exceptionale. thumb_yello

Cred ca-l am in biblioteca electronica. thumb_yello

A.E van Vogt poți spune că face parte din Pantheonul genului. "Arsenalele din Isher" am citit-o pe la începutul anilor '90. Dacă-ți aduci aminte, atunci a fost un "booom" al genului. Am în bibliotecă, "pe hârtie", "Făuritorii de arme", "Soarele gol" și trilogia Non A: "Lumea non A", "Jucătorii non A" și "Sfârșitul non A". Dacă faci comparație cu ce se scrie acum, tehnologia este "primitivă"... în măsura în care se vorbește despre tuburi (catodice) "revoluționare" în domeniul calculatoarelor. Dar "sacoșa cu idei" este captivantă. Dacă n-ai să le poți găsi pe nicăieri, am să le pun eu pe Scribd. Merită! Cool

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 20:12

@aurora a scris:
film de film !!! "Mamma Mia!" Meryl Streep

"Actrita americana Meryl Streep va juca intr-o adaptare pentru marele ecran a muzicalului "Mamma Mia!", conceput pe baza a 22 de melodii ale trupei suedeze Abba, care va fi produs de compania detinuta de Tom Hanks. Muzicalul a fost lansat la Londra in 1999...
Despre music hall am citit/auzit la vremea respectivă și, după câte-mi aduc aminte, au fost și critici favorabile, dar și demolatoare, în sensul că ar fi "stricat" muzica formației Abba cu un film fără cap și fără coadă. Dar, cu ceea ce ai postat aici m-ai făcut curios! Cool Și, cum nu prea am activități foarte incitante până pe 5 ianuarie... am să-l descarc de pe net! fight

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 20:26

@zaraza26 a scris:
Genul SF se afla si el printre preferintele mele. Am citit almanahurile SF de dinainte de '89 si am urmarit filmele SF o perioada...in ultima vreme n-am mai reusit sa vad filme decat foarte rar.

Aici mi-am facut un cont unde este o lista cu filmele mele preferate si actorii/actritele preferate. Cand intalnesc un film, aici il pot identifica relativ usor. Bineinteles daca se afla in baza de date. Si pe imdb.com se poate, dar pe flixster pot cauta un actor si apoi gasesc filmul... Imi pare mai usor. N-am trecut pe Wajda sau alti grei, deoarece ii las...sotului meu. Si mie imi plac greii, dar unii sunt prea grei - Tarkovsky. Prefer diversitatea.

http://www.flixster.com/user/zarazasc santa

În primul rând, vreau să-ți spun că m-ai cucerit cu avatarul tău "gotic" pe care ți l-ai pus acolo. Așa că nu mă pot abține de la o dedicație "în consecință". Este o formație din "noul val" care-mi place mult! Sper ca, puțin-puțin-de-tot, să-ți placă și ție! Embarassed
http://www.youtube.com/watch?v=Dys1_TuUmI4

Tarkovski nu este greu, cel puțin nu în Solaris. Fă-ți timp să citești cartea (este SF-eu, ce naiba! nu-i Heidegger!!!) apoi, când o să ai puțin timp, uită-te la film. Altă dată, când iarăși o să mai ai o pauză, poate o să reușești să-l vezi și pe celălalt! Atunci ai să poți face diferențe. Și nu te înarma cu foarte multă răbdare: nu sunt altceva decât SF-uri, nu capodopere cinematografice! Nici CT Popescu nu le-a băgat în seamă! Laughing

Am văzut printre cele șase favorite ale tale, vreo două favorite ale mele! Crede-mă, nu știi cât de bucuros sunt că pot discuta cu cineva pe acest domeniu! Credeam că, la vârsta mea, sunt un "ciudat" dacă abordez subiectul! Evil or Very Mad

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 20:35

Poporul aici a dat-o pe... fictiuni!
Ultima carte de SF citită de mine a foct aproximativ 15 ani în urmă, la fel si cu filmele.
Nu mai sunt pasionat de acel gen asa cum eram cândva.

Anahoret

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 20:39

@Emil Condor a scris:
Păi, Emile, dacă mă uit cu fi-miu la trilogia "Ghost in the shell" și o comentăm "savant", îți dai seama ce poate fi de capul meu! Basketball

Și nu uita! Cristian Tudor Popescu a debutat ca prozator SF-ist! thumb_yello
Deci, am potențial! Laughing Laughing Laughing

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 20:51

Hei! Dacă faci scrieri SF, se schimbă treaba!
Când citesc prima ta creatie?
Promit să revin la SF odată cu publicarea cărtii tale. bounce

Anahoret

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 21:59

Prima mea creație? A fost nașpa rău! Era best-seller în clasă prin liceu.
M-a amețit așa de mult succesul, că n-am mai scris altceva! Laughing

Dar citesc, citesc, citesc...

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 22:07

Citeste, citeste!
Citind, mintea ta va deveni un laborator de idei si imagini din care vei întocmi filozofia si aspectul vietii. Cineva a scris aia si nu-mi mai amintesc cine!

aurora

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 22:18

Ieri am mai vazut un film care mi-a placut extraordinar, dar extraordinar de mult

Ultimele dorinte cu Jack Nicolson si Morgan Freeman

Citat :

De mult nu mi-a mai placut atat un film... care da de gandit...
De mult nu am mai ras atat la un film... (ok, recunosc, nici nu am vazut prea multe comedii) cu toate ca nu este neaparat doar comedie, dar cei doi actori sunt fenomenali...
http://misterrefflexxx.blogspot.com/2008/04/ultimele-dorinte-bucket-list.html ---> VIDEO din film

pe multe forumuri am gasit astfel de intrebari... ce-ai face daca ai stii ca peste 6 luni nu vei mai fi

in contextul acestui film, as deschide un astfel de subiect acum pe acest forum

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 22:24

Filmele cu Jack Nicholson nu pot fi decât bune si foarte bune.

aurora

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 22:34

@Anahoret a scris:
@Emil Condor a scris:
Păi, Emile, dacă mă uit cu fi-miu la trilogia "Ghost in the shell" și o comentăm "savant", îți dai seama ce poate fi de capul meu! Basketball
multe activitati ai tu comune cu fiu-tau... cati ani are?

SF-ul mi-a placut mult in tinerete, cred ca Solaris a fost printre primele carti citite (sf)
cand mi-aduc aminte cum "devoram" Star Trek la inceput de tot cand a aparut la tv... acum nu ma mai uit deloc la SF-uri. Sotul meu in schimb este MARE amator de astfel de filme.

Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 22:37

@Emil Condor a scris:
Filmele cu Jack Nicholson nu pot fi decât bune si foarte bune.

pe cat ma enerveaza mutra lui, pe atata ma cucereste... este insuportabil de bun... uita-te la videoclipul asta
http://misterrefflexxx.blogspot.com/2008/04/ultimele-dorinte-bucket-list.html

parca iti vine sa-l iei la palme, sa-i dai suturi... dar este magnific !!!!!

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 27 Dec 2008, 23:03

@aurora a scris:
21 bătuți pe muche! I-a bătut pe muche în septembrie! Very Happy

@aurora a scris:
SF-ul mi-a placut mult in tinerete, cred ca Solaris a fost printre primele carti citite (sf)
cand mi-aduc aminte cum "devoram" Star Trek la inceput de tot cand a aparut la tv... acum nu ma mai uit deloc la SF-uri.

Da... aici avem niște puncte comune. Și eu am ctitit foarte mult SF până prin 95. Dar erau clasicii genului, necunoscuți pentru mine în perioada aceea. Sau cunoscuți parțial. Cumpăram cărți "la greu" și m-am ales cu multă maculatură. Așa mi-am dat seama că, totuși, un filtru impus de edituri era necesar.

Iar despre filme... într-adevăr, seria Star Treck cred că a fost ultimul film serial SF la care m-am uitat de la cap la coadă. De ce? Pentru că, în afară de tehnică (tehnologie) mai avea și o poveste, o acțiune. Din păcate, SF-urile din ultimul timp pun accent foarte mult pe efecte speciale și mai puțin pe basmul pe care ar trebui să-l conțină. Dacă m-ar pune cineva să spun în grabă câteva titluri de filme, în afară de "Dark City" și de "Matrix"... nu știu ce aș mai putea menționa ca și capodopere ale genului. A... ar mai fi "Cubul"; chiar dacă este din genul horror, a reușit să-mi țină imaginația trează.

Uite, spre exemplu seria Alien nu m-a impresionat foarte tare în afara efectelor speciale. D-asta am făcut paralela între Solarisul "vechi" și cel "nou". În versiunea nouă nu s-a păstrat din roman decât faptul că Oceanul materializa amintirile (dorințele) astronauților. Deci partea tehnică (într-adevăr cu niște efecte imposibil de realizat în anii '70). Spiritul romanului însă a fost pierdut.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 28 Dec 2008, 02:42

@Anahoret a scris:
@aurora a scris:
21 bătuți pe muche! I-a bătut pe muche în septembrie! Very Happy.

Sa-ti traiasca feciorul, sa-ti aduca numai bucurii!

Fiica-mea, Oana Maria (Oana mea) va avea ... 30, in 4 martie 2009!

Very Happy

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 28 Dec 2008, 02:45

@aurora a scris:
@Anahoret a scris:
@aurora a scris:
21 bătuți pe muche! I-a bătut pe muche în septembrie! Very Happy.

Sa-ti traiasca feciorul, sa-ti aduca numai bucurii!

Fiica-mea, Oana Maria (Oana mea) va avea ... 30, in 4 martie 2009!

Very Happy
La Multi Ani, copiilor vostri! Să fie mereu bucuria voastră!

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   

Sus In jos

Filme si carti.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ARTA SI CULTURA-
Mergi direct la: