Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
jazz este istorie drumetie brasov romana frig 23 comment-143 problema monumente informatica altaintrebare USL placut English curiozitati nobel 1 sibiu Limba triste Când
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Filme si carti.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 01 Iul 2009, 10:41

@Cristina a scris:
Cu multa placere, frumoasa Zaraza mwah! !
ps: iti shade bine cu noul avatar Very Happy , cu firea echilibrata pe care o ai, chiar te reprezinta, sa stii ! Cool

mwah! Am avut la messenger, ca avatar, semnul yin-yang. Cautand atunci, mi-am salvat ce era mai deosebit.

Dar nu l-am tinut prea mult, sa nu creada unii ca m-am lasat de crestinism. Very Happy
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 01 Iul 2009, 19:38

@zaraza26 a scris:
Este cel mai tare simbol pe care l-am văzut! thumb_yello

Numarul mesajelor : 13538
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 01 Iul 2009, 22:16

@Anahoret a scris:
@zaraza26 a scris:
Este cel mai tare simbol pe care l-am văzut! thumb_yello

Subscriu:)
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 12 Aug 2009, 23:43

Am găsit un SF clasic pe net.

Stanislaw Lem - Edificiul nebuniei absolute
http://www.scribd.com/doc/18458602/12767064-Lem-Stanislaw-Edificiul-Nebuniei-Absolute

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 22 Aug 2009, 20:09

DORLI BLAGA- TATĂL MEU, LUCIAN BLAGA
Pentru cei care nu știu, Dorli Blaga este unica fiică a lui Lucian Blaga. Cartea aceasta este un document incontestabil despre lucrurile adevărate ce trebuiesc știute despre Blaga. Nu trebuie să fii neapărat interesat de Blaga ca să citești cartea acesta pentru că este o pledoarie a unui copil despre tatăl său pe care ani întregi l-a considerat oprimat și sustras din elanul creator. Cartea nu e o biografie nici pe departe ci o cartea din viață despre viață, despre regrete și mulțumiri așa cum numai oamenii însemnați pot avea. Îți dorești să fi trăit și tu acele vremuri, intelectual fiind și să simți doar refulare și desgust. Poza de pe copertă grăiește mai mult ca jumate din carte, dar restul o întregește. Câți am fi în stare să ne dedicăm viața muncii părintelui nostru?

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 22 Aug 2009, 20:11

J.M. COETZEE-DEZONOARE
J.M.Coetzee primește în 2003 Premiul Nobel pentru Literatură pentru acest roman a cărui principală calitate e povestea mult prea umană a unui tată-profesor universitar care sacrifică totul pentru carieră și viață oarecum frivolă. Momentul în care se întoarce spre fiica sa și aruncă o privirea în lumea acesteia mult prea diferită de lumea lui, e un moment nefast.
Nemorocirea nu rezidă din întâmplările cutremurătore care vor urma ci din optica diferită din care acestea sunt privite de tată și respectiv de fiica.
Romanul nu e impresionant dar suficient căt să te facă să reflectezi asupra lui mai multă vreme.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 22 Aug 2009, 20:12

JANNETTE WINTRESON-SCRIS PE TRUP
Nu aveam habar cine e Jannette Winterson, nici acuma nu știu, dar am cumpărat cartea și am citit-o pentru felul în care ea începe.
Este vorba despre o întrebare: De ce măsura iubirii este pierderea ei?
Oarecum m-am înșelat, crezând că este o carte cu mai mult sentiment, mai sensibilă, dar s-a dovedit a fi o satiră despre dragoste și despre concepția că prietenia și înțelegerea te fac să treci mai ușor prin această viață.
Iar apoi o altă întrebare: Oare chiar așa este?

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 22 Aug 2009, 20:12

ALICE HOFFMAN-REGINA DE GHEAȚĂ
Cartea asta am început-o din plictiseală și am terminat-o în 2 zile de curiozitate. E minunată. S-ar putea să fie una din cele mai neașteptat de bune cărți pe care l-am prins până acum.
O tipă e lovită de fulger, deși și-ar fi dorit ca moartea să intervină mai mult decât orice se întâmplă ca fulgerul să-i omoare doar simțirile, omorând-o doar pe jumătate. Ce va trebui ea să facă este să învețe cum să simtă din nou atăt psihic cât mai ales fizic.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 22 Aug 2009, 20:13

GABRIELA VRÂNCEANU FIREA- 3 MOTIVE
Cartea asta am primit-o împreună cu o revistă. Sincer am gândit, că ăsteia nu-i mai ajunge promterul, bla, bla, bla, dar...surpriză. Cărticica m-a prins. Povestea unor femei care-și deapănă amintiri despre iubiri neîmplinite la o terasă în fața unei cafele, poate să devină o lectură reconfortantă. Așa că am citit până la sfârșit făcându-mi propriile scenarii despre cam cum s-ar putea termina. Interesant.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 22 Aug 2009, 20:14

ROXANA VALEA- PRIN PRAF ȘI VISE
De câte ori nu ne-am gândit să lăsăm tot și să plecăm în căutarea viselor? De câte ori nu am fost aproape de aceste vise și din cauză că ne-a fost frică să le trăim am renunțat la ele? De câte ori nu am realizat că lucrurile bune ni s-au întâmplat atunci când am încetat să le mai așteptăm?
Despre asta vorbește cartea Roxanei. Nu știam cine este autoarea, dar am aflat din acest roman-jurnal de călătorie fabulos. M-a prins atat de tare încât citeam oriunde numai să văd cum se va termina. Oarecum cartea mi s-a părut despre mine, doar că eu am prea puțin curaj să plec în căutarea viselor și atunci m-am mulțumit să citesc despre asta. Călătoria Roxanei mi-am imaginat că este și călătoria mea. Am reevaluat timpul împreună cu ea și am refelectat asupra întâmplărilor ei ca și cum eram și eu într-un colț al bagajului ei cărat prin minunata Africă.
Au fost momente în care îmi doream să nu se mai termine cartea, dar am realizat că dacă nu se va termina visele ei nu mai apucau să devină realitate și astfel nimic nu i-ar fi răsplătit curajul de a crede în ele.
Paradoxal, dar la câteva zile după ce am terminat de citit cartea, nu știu, poate a fost gândirea pozitivă, poate o speranță reinventată, poate destinul, dar mi s-a întâmplat un lucru incredibil de bun. Și chiar încetasem să-l mai aștept.
Recomand cartea cu căldură și cu speranța că cei care o vor citi o vor trăi cel puțin la fel ca mine.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Sam 22 Aug 2009, 20:15

ALICE NĂSTASE ȘI AURORA LIICEANU- DESPRE IUBIRE. DINCOLO DE BINE DINCOACE DE RĂU
Alice Năstase este după cum se știe directorul revistei Tango, dar și cea care a pus pe picioare revista Tabu și a colaborat la Cațavencu.
Alice a lucrat cu psihologul Aurora Liiceanu la aceasta carte, iar ceea ce a ieșit sunt povestiri interesante despre femei, bărbați, iubire, ură, gelozie etc. Toate la un loc formează un tablou inedit pictat în culorile sufletului fiecăruia.
Cel mai mult mi-au plăcut citatele care preced fiecare capitol. Stăteam și mă gandeam la ele, apoi citeam mai departe. E genul de carte din care doar culegi. Celelalte etape dinaintea culesului sunt deja făcute așa că lectura nu poate fi decât una ușoară.

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 23 Aug 2009, 08:48

Un film de exceptie:

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 23 Aug 2009, 09:29

Interesant, incerc sa dau de el si dupa ce-l vad iti spun parerea. Multumesc, o zi buna si frumoasa ca tine!

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 23 Aug 2009, 10:19

Cu multa placere, om bun Dolion hug !

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 30 Aug 2009, 08:54

Dintre multele cărți citite de-a lungul anilor, s-au selectat cîteva pe care le recitesc periodic, asimilîndu-le ca o hrană pentru suflet. „Viața măicuței Veronica” este o carte de o simplitate de o naivitate înduioșătoare. Această ființă de excepție, contemporană cu noi, menținută cu rea credință în anonimat, a avut experiențe spirituale egalate doar de marii sfinți acceptați de biserică, a avut o viață atît de bogată, încît este dificil de cuprins în cîteva pagini.

Vasilica Gurău s-a născut pe 26.08.1920 în comuna Tudor Vladimirescu, copil natural al unei văduve de război cu 4 copii. Are viziuni și experiențe spirituale din primii ani de viață. În 1929, înainte de a muri, mama ei îi dă un ultim sfat care i-a marcat viata, trezind în ea o credință și o încredere de nezdruncinat în protecția divină: „… tu ai o altă mamă care de acum înainte îți va purta de grijă, e Maica Domnului. O vezi ? La ea să te rogi de acum că ea ți-e mama cea adevărată și numai de la ea să aștepți mila".

După moartea mamei, cei patru frați, pentru a o îndepărta de la moștenire, îi interzic să mai meargă la scoală, hotărînd să o omoare prin inaniție. Va fi închisă într-o magazie, sătenilor spunîndu-li-se ca a fost dată spre înfiere. După doi ani, într-o staere de degradare fizică vecină cu moartea reușește să fugă la fratele mamei care o va primi în familia sa. Credința și experiențele ei spirituale vor crea nedumerire și împotrivire. Deoarece i se interzice să meargă la biserică, în naivitatea ei, copila va alege un copac căruia să se roage, trăind experiențe mistice inegalabile: „Cînd eu mă rugam la Dumnezeu, a luat copacul foc și m-a cuprins și pe mine, fără să simt ceea ce ai putea simți cînd stai în preajma focului. Atunci am simțit o răcoare și o nesățioasă bucurie și fericire. Era un foc care lăsa o bucurie fără seamăn”.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 30 Aug 2009, 08:56

De-a lungul vieții va avea frecvent viziuni divine în diverse situații și locuri: „Deodată, din acea lumină apare Preasfînta Născătoare de Dumnezeu îmbrăcată în doliu, spunîndu-mi:
- Vasilico, nu te mîhni de necazurile ce vin asupra ta, ci veselește-te. Țara Românească și poporul ei este încercat în necazuri și ispite grele, dar să nu te mîhnească, că este o țară sfîntă și un popor ales de Dumnezeu. Țara va trece prin mari necazuri căci patru neamuri voiesc s-o împartă, dar eu vă voi ocroti. Am iubit neamul romanesc și-l voi iubi pînă la sfîrșit, dar voi să vă rugați”.(31.III.1940).

Cufundată în lungi și profunde rugăciuni asemeni sfinților din pustie, se va confrunta cu atacul forțelor malefice și asemeni marilor sfinți va ajunge la aceleași concluzii: „Am văzut că nu-i este îngăduit să facă ceva rău cuiva decît poate duce cel încercat de el. Numai să nu-ți fie frică deloc de el, că-i tare neputincios și chiar prost. Eu, pe satana cu toți fiii întunericului, așa îi cred că sînt: legați ca niște cîini care au o lungime de lanț. Ei latră veșnic și se aruncă și ei cît pot din lanțul în care se găsesc”.

Într-o zi aflată la munca pe cîmp, are viziunea Maicii Domnului care îi spune să construiască pe acel loc o mănăstire de maici fecioare care să-i fie închinată. Cei din familie o consideră bolnavă, dar doctorii aduși să o consulte o declară sănătoasă. Alarmat de ostilitatea sătenilor, unchiul ei hotărăște să o îndepărteze din familie, dar într-o zi, aflat la munca pe cîmp are o viziune pe care o acceptă ca semn divin. „Deodată vede un pătrat de lumină care a venit dinspre răsărit și s-a așezat cam acolo unde ai avut tu vedenia. Caii s-au speriat și au fugit…” După această viziune, unchiul ei îi va fi alături toată viața. Va dona o parte din pămîntul sau pentru construirea Manăstirii Vladimirești. În ziua de 8.IX.1939 cînd se serbează Nașterea Maicii Domnului, s-a pus piatra de temelie a manăstirii care îi va fi închinată. Biserica, prevăzută a fi construită în zece ani prin efort susținut și credință de nezdruncinat cu ajutoare ce apăreau miraculos în momente cînd nu mai exista nici o speranță, a fost terminată în trei ani. Devenită prin călugărire maica Veronica, apoi stareța a unui sobor de 300 călugărițe se vede nevoită să-și reia studiile, terminînd liceul în 1951. Ființe pure și dăruite total unui țel comun, măicuțele își vor diviniza stareța, vor suporta multe privațiuni, multă muncă, se vor sacrifica una pentru cealaltă, fiind unite prin credință și iubire.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 30 Aug 2009, 08:58

„Atunci am văzut că este destul să crezi din tot sufletul fără nici o îndoială în purtarea de grijă a Preamilostivului Dumnezeu și vei căpăta tot ceea ce ceri și îți este de folos. Părintele iubirii este lîngă inima ta și așteaptă să i-o deschizi ca să-și lase în ea mireasma bucuriilor cerești. Din ceasul acela totul a căzut, ce mă lega de ce-i după trup. Și mulțumeam Preamilostivului Dumnezeu că a rînduit ca toți să mă arunce și să mă părăsească pentru că eu de nimeni să nu-mi leg inima…”

Speriați de evoluția și prestigiul ei, frații o evită, dar asemenea lui Iosif care își iartă frații, la rîndul ei le va mulțumi pentru felul în care s-au purtat cu ea, fiindcă totul s-a petrecut prin voința divină pentru un scop neînțeles de oameni.

„Vă rog să nu mai mai plîngeți. Să știți că ceea ce ați făcut cu mine, felul cum v-ați purtat cu mine în copilărie a fost poruncit de Dumnezeu și pentru acest lucru vă rămîn recunoscătoare pentru ca viața din copilărie m-a ținut lîngă Dumnezeu și lîngă Măicuța Domnului”.

Se considera că de-a lungul vieții ei maica Veronica a făcut multe minuni, dar în realitate avea o putere incredibilă de a trezi în sufletul celorlalți credința de nezdruncinat în Dumnezeu și în puterea rugăciunii, realizîndu-se astfel vindecări de boli incurabile.

„În toate acestea eu am văzut Mila Cerului cu prisosință, cînd îl iei cu asalt. Am văzut că bunul Dumnezeu nu se supără cînd ești obraznic, dar obraznic cu scop sfînt... Cred că dacă ar fi o singură zi sau o singură oră în care pămîntul n-ar trimite nici o rugăciune către cer, acea zi său acea oră ar fi ultima oră a Universului”.

Tăvălugul celui de-al doilea război mondial nu a ocolit Mănăstirea Vladimirești. A refuzat să se refugieze, avînd încredere în protecția divină. Considerînd că fiecare om este fiu al lui Dumnezeu, nu a făcut nici o diferență între evrei, ruși, nemți.

În noaptea Învierii Domnului din anul 1942 ofrandele de hrană aduse de săteni au fost uriașe. Un gînd îndrăzneț i-a sugerat să dăruiască un strop de bucurie celor 4000 de prizonieri ruși dintr-un lagăr vecin. După ce le-a împărțit hrană a reușit să convingă conducerea lagărului să participe împreună cu prizonierii la slujba de Paști.

„- Măicuță, acești oameni ne sînt dușmani, sînt comuniști.

- Mai presus de toate sînt oameni… Cu o încredere de nestrămutat am alungat orice pericol căutînd să rog forța luminoasă care mă dirijase să fac tot ceea ce făcusem, zicîndu-mi că toate cîte le vrea, le și poate face.” Și ca într-o minune, toți, de la comandant la ultimul deținut au păstrat tăcerea asupra acestui eveniment.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 30 Aug 2009, 09:01

Într-o zi la mănăstire sosește preotul basarabean Stahia, om de o înaltă evoluție spirituală. Avînd puterea clarvederii îi va spune: „O, prin cîte ai să treci, copila mea! Vei sta sub cheia omului, vei schimba culionul cu verigheta și vei trece prin răzvrătire.” După ce va participa la înmormîntarea părintelui Stahia, maica Veronica va povesti: „Am văzut în jurul trupului neînsuflețit ființa lui spirituală, înveșmîntată cu veșmînt argintiu, cu potir de aur pe inima și un triunghi ca un fel de bec aprins în mijlocul frunții… Triunghiul de lumina aprinsă, copila mea, este al treilea ochi al celor care nu se împotrivesc voinței Marii Forțe de Lumină care este într-o permanentă activitate. Poți să te naști cu acest ochi, dar prin neatențiile frumoase ale vieții pămîntene să-l orbești. Îl poți vindeca doar cu mari eforturi. Potirul înseamnă cupa lucrătoare pentru binele semenilor în lumina adevărului.”

În anul 1944, trei soldați nemți urmăriți îi cer ajutorul. Fără a ezita, i-a ascuns, oferindu-le hrană și adăpost pînă la terminarea războiului, ajutîndu-i apoi să se reîntoarcă în țară. „…sînt clipe trăite cu bucurie înălțătoare pentru un dram de bine pe care-l faci fără a ține seama de neam sau religie. Ascult de Cel ce mă dirijează și chiar dacă cel ce a plănuit totul, mă va pune să culeg necazuri și suferințe, le voi duce cu ușurință, deoarece nu eu le-am cerut, ci El le-a hotărît, pentru care motiv, nu știu.”

Ironia sorții va face ca după terminarea războiului, cei trei soldați nemți sa îi trimită o scrisoare în care îi mulțumesc cu dragoste și recunoștință pentru ajutorul oferit. Această scrisoare a fost principala acuzare în procesul ei și ca „dușman al statului” va fi condamnată la 15 ani de muncă silnică. Mănăstirea Vladimirești va fi desființată și transformată în preventoriu pentru copii, călugărițele vor fi alungate sau arestate. După peregrinarea prin diverse închisori comuniste, ajunsă la Jilava află despre desființarea mănăstirii și despre martitiul celor 300 de măicuțe pe care le iubea și deodată, în sufletul ei se trezește o răzvrătire răscolitoare: „Doamne, Dumnezeule, poți fi crud și nedrept? Eu Te-am supărat, am știut că ne vei biciui, dar am crezut într-o bătaie cu milă pentru acelea care și-au părăsit totul venind alături de mine… Iartă-mă, Doamne, dar refuz să cred că din porunca Ta am făcut noi mănăstirea închinată Maicii Tale Preacurate! Nu, nu! Satana m-a pus s-o fac ca în cele din urmă să-și bată joc de noi împrăștiindu-ne. De ce Doamne m-ai lăsat să fiu înșelată? Exiști sau nu exiști?!”

Cade într-o depresie cumplită care va determina îmbolnăvirea de hepatită. Cîteva săptămîni se va zbate între viață și moarte. Nimeni nu îi dădea o șansă de supraviețuire. „Într-o zi, cu ochii deschiși l-am văzut pe părintele Stahia apropiindu-se de patul meu:
-Ai trecut și prin răzvrătire, hai scoală.”

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 30 Aug 2009, 09:03

Spre uimirea deținutelor din celulă care o pregăteau pentru moarte începe să își revină și după cîteva săptămîni face primii pași. Într-o zi privind cerul printre gratii are o viziune copleșitoare: „era un cer frumos, fără nici un nor, cu soare și perfectă liniște. Am început să mă rog în gînd.Văd un drum de lumină, iar la capătul lui o mulțime de ființe vii, din a căror licărire izvora o lumină aurie. Spațiul a început să se comprime, am văzut perfect un tron format din ființe luminoase, vii, nu știu să le descriu, apoi un bărbat luminos, căruia îi simțeam atît măreția și puterea cît și bunătatea împletită cu dreptatea. Îl priveam, îi transmiteam totul cu gîndul și la fel primeam răspunsul, fără cuvinte. Multe i-am transmis, dar răspunsul era foarte bogat, arătîndu-mi toate nelămuririle mele. Jignirea ce i-am adus-o, a înțeles-o cum numai o persoană divină poate să o înțeleagă… Nu se poate descrie imaginea în care mi se părea că toate au o singură pulsație în miliarde de particule ce formau un tot. Imensul Soare, Maica Iubirii, foarte multe mi-au vorbit cu privirea. Am înțeles totul.”

După aproape șase ani, va fi pusă în libertate, confruntîndu-se în continuare cu alt tip de persecuții. În 1964, forțată de împrejurări pentru a fi protejată, va accepta să se căsătorească, împlinindu-se astfel încă o dată previziunea părintelui Stahia: „vei schimba culionul cu verigheta.” Noi frămîntări interioare îi vor tulbura sufletul: „să nu-mi fi pregătit chemarea sau să mă fi trufit prin înrudire cu o lume a armoniei? Cel din inimă îmi șoptea că a trebuit să cunosc toate treptele mizeriei pămîntești și să-mi dau seama de valoarea sublimului. Nu m-am crezut niciodată sfîntă, ci doar un instrument pe care îl mînuiesc Maeștrii din altă lume la ordinul Aceluia care conduce întregul univers. Pentru aceasta nu trebuie dăcît să fii supus rob în cazul unei chemări”

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 30 Aug 2009, 09:04

În urma multor frămîntări și neînțelegeri legate de virtute și păcat, de menirea omului în această viață, de viață după moarte, prin grație divină, asemeni lui Dante condus de poetul Vergiliu, într-o zi în fața ei s-a deschis din nou drumul de lumina și însoțită de Filip, apostolul ei favorit, a pătruns în lumile subtile. Prin ceea ce a văzut cu ochiul spiritual a înțeles cum decurge evoluția sufletului după moartea corpului fizic, a înțeles că singura menire a omului în viață este de a se desăvîrși spiritual pentru a ajunge să-L cunoască pe Dumnezeu.

„Haina fiecăruia este țesută din propriile fapte bune în viața pămînteană…”

„Vin unii pe pămînt cu dorințe mari și cad în sînul unor familii inferioare , dar împrumutînd din caracterele lor, li se schimbă viața și se întorc mai lipsiți…”

„Există o zonă a întunericului, lipsită de lumina și speranță. Acolo stau acei care au călcat toate legile dreptății, ducînd viața pe pămînt în plăceri deșarte, fără a privi spre cei neajutorați…”

Prin relatarea experiențelor sale spirituale, maica Veronica aduce o nouă concepție asupra vieții și a evoluției spirituale și anume, aceea de reîncarnare, concepție aprig respinsă de biserică.

„O mare nedumerire am avut însă cînd am aflat că sufletul omului poate reveni de mai multe ori în trup, poate adică să se reîntrupeze, să facă mai multe călătorii luînd corp pămîntesc din pîntecele unei femei. La întrebarea aceasta tot apostolul Filip mi-a răspuns că e firesc să fie așa pentru ca întruparea da posibilitatea omului să se desăvîrșească. Tot Filip mi-a spus să cercetez cu amănuntul textele evanghelice și, într-adevăr, cercetînd am găsit citate în Matei XI-14, Matei X-13…”

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 30 Aug 2009, 09:05

De asemenea, în urma celor înțelese în lumile paralele spirituale, contrar normelor bisericești, aduce o nouă concepție asupra celorlalte religii.

„Voi trebuie să știți că Părintele Luminilor iubește pe cei drepți, indiferent de religia în care au trăit. Voi să nu fiți ca aceia care afirmă că doar religia lor este adevărată, iar celelalte rătăcite. Toate țările au avut trimișii Tatălui care să-i învețe și să-i călăuzească… De aceea sfatul meu este să fiți deschiși la minte, nu mărginiți, căci LUCRUL VOSTRU MERGÎND și la alte popoare să vadă și acelea ca Dumnezeu este nu numai Dumnezeul creștinilor, ci al tuturor".

În anul 1986 este aprobată redeschiderea Manăstirii Vladimirești. Sub conducerea maicii Veronica reîntoarsă la viața monahală se adună vechiul sobor de călugărițe și cu propriile economii s-a început reconstruirea manăstirii. Foarte contestată de presă și de autoritățile bisericești pentru ideile ei novatoare și inadmisibile, a avut de suportat în continuare persecuții și calomnii.

După o viață atît de bogată în care a respectat cu strictețe poruncile divine, după o viață de muncă, suferințe, aspirație, obstacole, persecuții, credință, iubire, sacrificiu, calomnii, după apriga ei răzvrătire împotriva lui Dumnezeu, maica Veronica a înțeles și a acceptat cu dragoste, smerenie și supunere că tot ceea ce se întîmplă sau ni se întîmplă face parte dintr-un perfect și armonios plan divin de neînțeles pentru noi.

A înțeles și a transmis mesajul că în această viață nu trebuie să te atașezi de nimic, nici măcar de o mănăstire pe care ai construit-o cu trudă și sacrificii pentru preamărirea lui Dumnezeu. Ființa umană de-a lungul reîncarnărilor are de învățat multe lecții, are multe meniri, dar principala menire ce trebuie împlinită în indiferent ce situații și condiții este aceea de a te desăvîrși spiritual de tot ceea ce te împiedică să-L cunoști pe Dumnezeu, de a te elibera de atractiva înlănțuire a ignoranței.

Bibliografie: Vasilica Gurău – „Viața măicuței Veronica”

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 30 Aug 2009, 19:50

Citat :
Dintre multele cărți citite de-a lungul anilor, s-au selectat cîteva pe care le recitesc periodic, asimilîndu-le ca o hrană pentru suflet. „Viața măicuței Veronica” este o carte de o simplitate de o naivitate înduioșătoare. Această ființă de excepție, contemporană cu noi, menținută cu rea credință în anonimat, a avut experiențe spirituale egalate doar de marii sfinți acceptați de biserică, a avut o viață atît de bogată, încît este dificil de cuprins în cîteva pagini.

De retinut, intr-adevar!
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
dolion

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 02 Sept 2009, 14:06

Masurarea lumii

Editura: Humanitas
An de aparitie: 2007
Numar de pagini: 244
Autor: Daniel Kehlmann
Editura: Humanitas

Spre sfarsitul secolului al XVIII-lea, doi tineri germani si-au pus in gand sa masoare lumea. Unul dintre ei, Alexander von Humboldt, infrunta pericolele -- strabate jungla si stepele, navigheaza pe fluviul Orinoco, gusta otrava, numara paduchi, se taraste prin grote, escaladeaza vulcani, are de-a face cu monstri marini si canibali. Celalalt, matematicianul si astronomul Carl Friedrich Gauss -- care, desi nu concepe viata fara femei, sare din pat in noaptea nuntii ca sa-si noteze o formula --, o tine una si buna, fara sa se clinteasca din Gotingenul de bastina, cum ca spatiul ar fi curb. Batrani, celebri si un pic nastrusnici, cei doi se intalnesc in 1828 la Berlin. Dar nici nu coboara bine Gauss din trasura sa, si amandoi se ratacesc in labirintul politicii germane de dupa caderea lui Napoleon.

Un roman filozofic de aventuri, ale carui forta si stralucire sunt de-a dreptul nemaiintalnite.

"Soarta lui Kehlmann este sa devina marele prozator german pe care lumea renuntase sa-l mai astepte." (The Telegraph)

„Un bestseller care marcheaza renasterea umorului in literatura germana contemporana.” (The Guardian)

„Kehlmann este un scriitor uluitor, care reuseste sa fie spiritual si amuzant fara a cadea nici o clipa in capcana superficialitatii.” (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

Romanul prezinta povestile a doua personalitati din secolul al XVIII-lea, care infrunta o multime de peripetii, luandu-si ca scop masurarea lumii.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 02 Sept 2009, 14:11

Audienta la un demon mut

An de aparitie: 2009
Numar de pagini: 264
Autor: Savatie Bastovoi
Editura: Cathisma

Audienta la un demon mut. Roman despre soarta Bisericii în vremurile de pe urma.
Pret: 20,00 lei

Audienta la un demon mut, este o carte perfecta pentru toti cei pasionati de istoria ideilor, de polemicile purtate între marile religii, de uneltirile organizatiilor oculte si teoria conspiratiei.

Documente hotarîtoare, începînd de la scrisorile secrete ale lui Lenin cu privire la exterminarea preotilor si pîna la dezbaterile recente din cadrul întrunirilor Consiliului Mondial al Bisericilor, fac obiectul cercetarilor unui profesor de fizica de la Chisinau, fost agent KGB, care, în anul 1987, a participat la sedinta secreta de la Kremlin unde au fost impuse noile strategii de infiltrare a agentilor securitatii statului în rîndurile ierarhiei bisericesti.

Actiunea se desfasoara pe axa Moscova-Chisinau-Bucuresti-Bruxelles.

Fragmente: Audienta la un demon mut

1.

Cine era Preasfintitul “K” în realitate nu stia nimeni. Vazut la diferite etape ale vietii sale, episcopul “K” parea sa fie nu un singur om, ci mai multi. Din copilarie si pîna la arhierie preasfintitul a suferit atîtea schimbari, încît marturiile celor care l-au cunoscut, puse fata în fata, apareau ca un proces mincinos.

Nici mama Preasfintitului nu putea spune ceva coerent despre propriul fiu. Sarmanul trup al episcopului “K” parea sa fie bîntuit de mai multe suflete. Fiecare din aceste suflete îl izgonea pe cel de mai înainte cu ura cu care un animal mai puternic îl izgoneste pe altul mai....

2. Comisarul European al Justitiei iesi pe cerdacul manastirii Vovidenie si scoase o tigara. Episcopul “K” se repezi cu un aer vinovat, oferindu-i bricheta aprinsa.

- Preasfintite! Cît timp o sa mai pierd eu pe dealurile României voastre nenorocite? ti se pare ca eu nu mai am si altceva de facut?
- Dar, Excelenta Voastra…
- M-ati asigurat ca scoaterea icoanelor si a crucilor din locurile publice nu este o problema! Ati promis ca nu va trece nici o luna de la intrarea României în Uniunea Europeana si nu va ramîne nici urma de icoana în scoli si în cabinetele functionarilor publici!
- Dar, Excelenta Voastra, am facut tot ce ne-a stat în puteri… Campania de presa a fost bine organizata…
- De ce nu v-ati tinut de cuvînt!? - striga comisarul european al Justitiei si îsi umplu plamînii cu fum.
- Dar, Excelenta Voastra, v-am prezentat înregistrarile emisiunilor de la televizor, ati vazut numarul semnaturilor adunate împotriva acestei actiuni… A fost prea în pripa…
- M-ati asigurat ca Biserica are cea mai mare credibilitate în România si ca Sfîntul Sinod face legea în Biserica! De ce nu ati actionat mai dur?
- Excelenta Voastra, asta asa este, dar s-au rasculat intelectualii, artistii, tot poporul. Daca am fi actionat mai dur, ne-am fi pierdut credibilitatea în fata lor. Excelenta Voastra ati spus-o în nenumarate rînduri ca Biserica trebuie sa ramîna si în continuare institutia cu cea mai mare credibilitate…
- Asculta, preasfintite - zise comisarul slobozind nervos fumul din piept - daca n-o sa va faceti treaba, tu si colegii tai o sa va vedeti mutrele astea idioate în ziarele de mîine, cu toata povestea vietii voastre! O sa va bag la puscarie, canaliilor si o sa punem altii în locul vostru!
- Dar, Excelenta Voastra, promit ca totul va fi rezolvat, e doar o problema de timp…
- Timpul costa bani, preasfintite!
- Promit sa rezolv aceasta problema…
- Fac ceva pe promisiunile tale! - zise printre dinti comisarul, tragîndu-l pe episcop de barba lui aranjata. - Iar acum, dispari din fata mea.
- Da, sa traiti! - rosti vinovat preasfintitul si se retrase cu pasi marunti, disparînd în întuneric.

La întrunirea secreta de la manastirea Vovidenie, care era doar una din multele care au avut loc în ultimii ani în România, s-a reluat discutia despre numarul mare al preotilor si al manastirilor pe teritoriul României. Comisarul european al Justitiei a aruncat furios harta turistica a României pe masa, strigînd:

- Cînd o sa dispara toate aceste ciori de pe harta României?!

„Ciori” erau numite crucile care marcau manastirile pe harta. Manastirile românesti atrag sute de mii de oameni. La unele hramuri se aduna de la zece mii la saptezeci de mii de credinciosi. Daca vreunui episcop i-ar trece prin cap sa-i puna pe toti acesti oameni sa semneze modificarea unei legi în România, toti parlamentarii cumparati de masoni ar deveni inutili. Administratia europeana trebuia sa prevada si sa combata aceasta posibilitate. România, aceasta „tara de popi”, era vînduta doar la nivelul politic, nu si religios. Lupta care trebuia dusa acum era aceea împotriva Ortodoxiei care reprezenta peste 80% din populatia tarii. Biserica Ortodoxa Româna a ramas singura institutie centralizata care poate influenta societatea mai mult decît sistemul de învatamînt. Masonii europeni se grabeau sa limiteze influenta Ortodoxiei, asa cum au limitat de-a lungul timpului influenta Catolicismului. Arma traditionala într-o astfel de lupta ramînea calomnia. Presa româneasca, aservita masoneriei mondiale, avea sa devina vehiculul principal care avea sa duca tonele de murdarie în casele si în inimile oamenilor creduli si dezinformati“.

Despre autor:

Savatie Bastovoi este autorul unui halucinant roman despre efectele manipularii comuniste asupra mintii copilului, "Iepurii nu mor", care l-a situat printre primii cinci cei mai vînduti autori români într-un top facut de Tîrgul International de Carte Gaudeamus (2007). În anul 2008 a fost premiat de Consiliul Europei pentru romanul "Nebunul" si volumul de eseuri "Cînd pietrele vorbesc – Biserica fata în fata cu propria imagine". Este detinatorul mai multor premii pentru poezie (fiind prezent în antologii din Franta, SUA, Germania s.a.) si al Premiului pentru Eseu, acordat de Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova în 2007 pentru volumul "Ortodoxia pentru postmodernisti".

Efectele libertatii religioase au depasit cu mult asteptarile Comitetului pentru Siguranta Statului. Bisericile s-au înmultit atît de mult pe teritoriul fostei Uniuni Sovietice, încît liderii politici, pentru a-si asigura voturile în alegeri, au început sa pozeze lînga episcopi si preoti. Loialitatea Bisericii fata de politica centrala nu era pusa la îndoiala. În decursul a douazeci de ani nici un episcop nu a contrazis public politica de la Kremlin. Atacurile din Cecenia si din Transnistria se faceau si cu încuviintarea publica a ierarhiei, iar liderii separatisti s-au învrednicit de medalii patriarhale. Asadar, înmultirea bisericilor si influenta crescînda a clerului nu putea aduce decît folos statului. Dar ce s-ar întîmpla daca într-o zi Biserica ar deveni constienta de forta pe care o reprezinta si s-ar întoarce împotriva politicii centrale?

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Joi 03 Sept 2009, 12:03

Viata parintelui Gheorghe Calciu dupa marturiile sale si ale altora
Categorii: Parinti Contemporani
Editura: Christiana
An aparitie: 2007
Nr. Pagini: 360

Parintele Gheorghe Calciu este un exemplu atipic de rezistenta anticomunista. Unii comentatori l-au enumerat printre "disidenti", categorie care, desigur, isi are aura ei. "Disident" insa este insul care are o alta opinie sau pozitie decat a grupului din care face parte. Or, Preotul Caliu nu a facut niciodata parte din partidul comunist roman. [...]
Facea parte insa din generatia destinata nu doar temnitei, dar si sinistrei reeducari de la Pitesti, puse la cale si dirijate de tot ceea ce comunismul avea mai abject.

Un exemplu atipic de rezistenta anticomunista, Parintele Gheorghe Calciu, al unsprezecelea copil al unei familii din Delta, mai exact Mahmudia, arestat de doua ori, prigonit si exilat, a fost mai intai in iad cu sufletul, dar l-a biruit in Hristos si s-a facut partas la Inviere.

"Sunt cuvinte care nu cuvanta/sunt taceri ce pot sa spuna tot", scrie Demostene Andronescu, unul dintre "colegii" de celula al Parintelui Gh. Calciu la un an de la adormirea sa.

"Gandul unei carti despre viata Parintelui Calciu s-a ivit imediat dupa mutarea sa la Domnul", spun ingrijitorii editiei de la Manastirea Diaconesti (comuna Agas, judetul Bacau), "cand am socotit ca toate cele traite de noi langa sfintia sa, in rastimpul ultimelor saptamani de viata petrecute la Spitalul Militar din Bucuresti, trebuie cunoscute".

Cercetand fondul de manuscrise al Arhivelor CNSAS, obstea Manastirii Diaconesti a gasit si fragmente ale Parintelui Calciu, confiscate in 1979, inainte de a doua arestare, cuprinzand relatari din prima detentie, selectate si adnotate de Monahul Moise.

Cartea "Viata Parintelui Gheorghe Calciu" - aparuta la editura Christiana prin Fundatia Filantropica Medicala cu acelasi nume, a fost lansata oficial in ziua de 2 noiembrie 2007 la sala "Dalles" din Bucuresti, in prezenta unui numeros public, a cunoscutului om de cultura Dan Puric, a parintelui Amfilohie Branza de la Manastirea Diaconesti, impreuna cu iubita lui obste, ceata cea duhovniceasca a maicilor lui Dumnezeu, "ceata" care a scos de sub tipar si volumul lui Ioan Ianolide "Intoarcerea la Hristos" (document pentru o lume noua) cu o prefata scrisa chiar de Parintele Calciu, in ultima sa zi de spitalizare in Bucuresti.

"Dupa ce voi muri, prea Cuvioase Maici, si daca Parintele Iustin imi va da binecuvantare sa fiu ingropat in cimitirul manastirii (Petru Voda - n.a.), sa veniti cateodata la mormantul meu sa-mi cantati din pricesnele Aiudului, fiind convins ca «n-am rade azi, de n-am fi plans aseara...», iar "drumul meu care duce catre o asa zisa moarte" mi-a fost inlaturat de Inalt Prea Sfintitul Bartolomeu, care a spus cu voce joasa «Moartea nu exista!»".
"Despre toate patimirile Parintelui Gh. Calciu, spre a fi partasi la viata lui, Manastirea Diaconesti a ingrijit aparitia volumului sus mentionat, a carei lansare va avea loc si la Tulcea, un al doilea volum - daca va binecuvanta Domnul - va cuprinde cuvinte de folos duhovnicesc ale Parintelui Calciu, material primit, in mare parte din America, precum si de la Institutul Roman din Freiburg", ne-a relatat, telefonic, parintele Amfilohie Branza, preotul manastirii ingrijitoare de aparitie.

Pentru ca volumul "Viata Parintelui Gheorghe Calciu" este dedicat unei personalitati tulcene ne-am permis sa evocam aceasta aparitie cu certitudinea ca, la momentul potrivit, si generatiile care vin trebuie sa stie lucrarile prin care unii semeni de-ai nostri s-au apropiat de Dumnezeu.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   

Sus In jos

Filme si carti.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ARTA SI CULTURA-
Mergi direct la: