Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
romana USL monumente istorie altaintrebare drumetie 23 nobel Limba Când frig este problema informatica 1 comment-143 brasov curiozitati placut sibiu English jazz triste
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Filme si carti.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
abba

Numarul mesajelor : 677
Varsta : 58
Localizare : Neaparat pe langa Dunare...
Data de inscriere : 03/10/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 28 Dec 2008, 08:54

Aurora, filmul de care zici, cel cu ultimele dorinte, adica "The bucket list", l-am vazut si eu, de 2 ori, si m-a impresionat. Parca totusi nu are un scenariu pe masura ideii, dar actorii salveaza filmul prin interpretare. Ma gandeam sa-mi fac propria lista de dorinte, dar filmul m-a lamurit ca viata le aseaza cum nu se poate mai bine si ceea ce crezi ca ti-ai dori s-ar putea sa nu fie exact ceea ce ai nevoie. Ai vazut ca isi doreau extravagante si cand colo, minunile erau chiar langa ei!

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 28 Dec 2008, 09:04

In alta parte , am deschis topic special pentru filmul "The Fountain", o drama SF care iti face creierii tandari, un film pentru oameni cultivati sau care au citit cel putin Biblia.

http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=14298

Nu pot sa nu va ofer un fragment, pentru ca muzica si imaginile sunt de exceptie!
http://www.youtube.com/watch?v=UOZuQ_r3ROY

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 28 Dec 2008, 10:13

Să ne trăiască la toți copiii, pentru că ei sunt bucuria noastră!
Mulțumesc pentru urare, Emile!

Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 28 Dec 2008, 11:00

Sunt si voi fi un cititor inrait.Nu stiu cum sa va spun dar eu o carte sau un film care e bun ,ma transpune in el si parca-l traiesc,parca as vedea actiunea sau a-s participa la actiune.Acest lucru nu e valabil pt ce-i doi fii ai mei.Unul a mai citit pe Sven Hassel si pe Pavel Corut ,dar al mic in afara de ziare si filme la tv nimic
.In schimb stie tot de motoare,a avut un IJ Planeta 5 si l-a vandut acum vrea sa stranga banipt un choper.dar va trebui sa astepte ca abia s-a insurat. oh da!
Un film bun ,o carte buna te face sa uiti sau te trezeste la realitate.Cititi,cititi.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 28 Dec 2008, 11:02

Las' că nici fi-miu, în afară de manualele de școală, n-a citit nimic altceva! Dar, trebuie să recunoști, mai avem o șansă cu nepoții! Laughing

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Lun 29 Dec 2008, 11:03

Citat :
Sper ca, puțin-puțin-de-tot, să-ți placă și ție!

Cum aici nu pot asculta, voi asculta clipul impreuna cu fiica mea, va avea 19 ani in martie 24 si asculta rock si mai nou folk (folkul e slabiciunea mea). Nu imi aduc aminte sa fi auzit la ea de Epica, sunt curioasa ce impresie ii va face... Wink
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
bulache

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Lun 29 Dec 2008, 11:09

@Anahoret a scris:
Las' că nici fi-miu, în afară de manualele de școală, n-a citit nimic altceva! Dar, trebuie să recunoști, mai avem o șansă cu nepoții! Laughing

oh da! oh da! Numai ca vezi ca nioci la asta parca nu se pricep.Au trecut de 30 de ani si gandul li la altceva.Cand io aveam 30 ei erau marisori si ma zbateam sa le asigur tot ce le trebuie.Deh!Alte idei alte obiceiuri.eu zilele astea am citit 5 romane SF.de pe net.Tare as dori sa stiu ce-i in capul lor? oh da!
Sus In jos
bulache

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Lun 29 Dec 2008, 11:12

Am tras de pe Hub un film fain Memoria Apei,documentar ,merita vazut. thumb_yello
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Lun 29 Dec 2008, 14:04

De reținut! study

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Lun 29 Dec 2008, 14:10

@bulache a scris:
Am tras de pe Hub un film fain Memoria Apei,documentar ,merita vazut. thumb_yello

Cred ca mi-a fost recomandat si mie... L-am deschis, am citit niste comentarii, si am ajuns la concluzia ca nu imi permit luxul sa il vad. Suntem in situatia celor din triburile amerindiene care aveau un totem, se identificau cu o pasare sau un animal. Asa functioneaza si vindecarea. Ne vindecam prin ceea ce credem, cu ceea ce ne inspira incredere. Si apa poate fi un tratament...si ajunge idolatrie...e doar o parere a ultimelor saptamani... Nu apa ne vindeca, ci credinta in ea.
Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Lun 29 Dec 2008, 22:28

Acum ruleaza , pe Cinemax, filmul "Scent of a woman". O capodopera!

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mar 30 Dec 2008, 03:10

@abba a scris:
Aurora, filmul de care zici, cel cu ultimele dorinte, adica "The bucket list", l-am vazut si eu, de 2 ori, si m-a impresionat. Parca totusi nu are un scenariu pe masura ideii, dar actorii salveaza filmul prin interpretare. Ma gandeam sa-mi fac propria lista de dorinte, dar filmul m-a lamurit ca viata le aseaza cum nu se poate mai bine si ceea ce crezi ca ti-ai dori s-ar putea sa nu fie exact ceea ce ai nevoie. Ai vazut ca isi doreau extravagante si cand colo, minunile erau chiar langa ei!
Totusi, abba... si-au dorit extravagante, si au avut extravagante, pentru ca a existat omul cu banii!!!

Din pacate, oamenii nu fac ca in filme, sau nu au oportunitatea sa o faca, sau nu au gandul, sau nu au curajul.
Ma gandesc acum la cumnatul meu... cred ca si-ar fi dorit enorm sa vada un concert Madonna, sau un alt mare concert, asa cum a vazut Rolling Stones, marea lui pasiune, la bcuuresti, in vara, cand inca nu era bolnav. Si cu cati bani au cheltuit dand in primul rand fuga la doctor, ar fi putut sa-s realizeze alte dorinte care ar fi insemnat mai mult pentru el. Dar nicicare dintre noi nu ar face ca in film. Ma gandesc la cei trecuti de o varsta, cu copii asezati deja.

Ar fi interesant de deschis un subiect pe tema asta, pe undeva...

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mar 30 Dec 2008, 03:14

@Anahoret a scris:

cu fiica-mea e altfel (poate si ca-i fata)
a citit mult si in scoala (la inceput de gura si modelul meu, apoi ca in liceu a avut un Profesor de ramana jos palaria, care ii punea sa citeasca si ii vertifica, nu mergea pe incredere sau vrajeala!)
acum insa citeste citeste citeste (si in engleza, mai uneori si in franceza, dar mai putin)
si mereu imi zice ca regreta cat nu a citit in facultate, cand ar fi avut mai mult timp

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mar 30 Dec 2008, 08:19

Eu zic ca cei doi, din film, s-au completat reciproc, s-au invatat unul pe celalalt ceva ce nu stiau, si-au daruit unul altuia ceea ce nu aveau. Bogatul avea bani, dar nu avea o familie in jurul lui, era certat cu fiica sa, nu-si cunostea nepotica, deci era un individ "amputat" sufleteste.
Celalalt l-a ajutat sa redescopere aceasta bogatie. Iar cel sarac avea parte de iubirea si de grija familiei, dar spiritul lui isi dorea sa vada lumea de pe acoperisul ei, si celalalt l-a ajutat s-o faca, sa capete curaj si indrazneala, sa iasa din amorteala si din banalitatea existentei cotidiene.
Tu zici ca niciunul dintre noi nu am face ca in film. Nici nu trebuie. Aceea e doar o parabola, o invitatie la depasirea propriilor limite si la descoperirea lucrurilor cu-adevarat importante in viata. Recunoaste ca cel mai greu e sa te desprinzi de rutina zilnica! Wink

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 31 Dec 2008, 01:30

da, abba, am inteles si eu parabola filmului, dar nu la filozofia lui ma refeream, ci la contextul strict al zilelor noastre, la ceea ce facem sau am face noi, oameni de zi cu zi.

de cele mai multe opri ne doboara boala, incepe panica, incepe teama, alergatura dupa vindecare ... nu mai suntem in stare sa ridicam capul si sa facem ceea ce poate ne-am dorit toata viata.

bine, ca cei doi nici nu par bolnavi, asta este alt aspect... daca boala chiar ar putea permite asa aventuri

Sus In jos
abba

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 31 Dec 2008, 06:34

Da, Aurora, realitatea e mult mai cruda si mai crunta! Mai ales la noi, in Romania, unde starea de boala are o infatisare tare urata. Atmosfera din spitale e deprimanta, modul in care sunt tratati pacientii, atat ca relatii interumane cat si strict medical, e la fel de deprimant. Stiu foarte bine cum e. Poate ca daca ar beneficia si romanii de aceleasi conditii de tratament ca in America sau ca in alte tari, nici boala nu ar mai fi atat de hidoasa si suferinta ar fi mai decenta.

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 31 Dec 2008, 09:22

Să te ferească Dumnezeu să te îmbolnăvești în România, că mori cu zile! Crying or Very sad

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Mier 31 Dec 2008, 12:10

Dragi mei aveti intrucatva dreptate.Eu am trecut prin asta,pana am gasit medicul bun,mi-a fost recomandat si m-a pus pe picioare.Altfel as fi deja oale si ulcele.Recomand cu caldura cabinetele private. thumb_yello
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Vin 02 Ian 2009, 13:02

@bulache a scris:
Dragi mei aveti intrucatva dreptate.Eu am trecut prin asta,pana am gasit medicul bun,mi-a fost recomandat si m-a pus pe picioare.Altfel as fi deja oale si ulcele.Recomand cu caldura cabinetele private. thumb_yello

Unii nu stiu sa caute, nu stiu unde sa caute...Iau de bun ce li se spune intr-un orasel... Si mai contribuie si vointa personala...Am stat pe coridoare sa astept pentru chestii minore...daca as fi avut ceva grav, asteptatul pe coridoarele alea te termina... Sad Ar trebui sa-i dai pe toti...undeva si sa mergi intr-un oras cu medici din spatiul universitar.

Se ingrozesc de banii care li s-ar cere la cabinetele private. Ai dreptate, ce sa pierzi timpul in sistemul de stat...timpul inseamna tot bani. Fiica mea a fost trimisa la un medic din Cluj care venea la Bistrita la un centru privat. Acolo nu ne-a costat mult consultatia, iar medicul ne-a chemat pentru investigatii la Cluj, unde lucra la stat si nu ne-a costat nimic acolo. Un medic, jos palaria!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Vin 02 Ian 2009, 13:32

Am scos "The Fountain", filmul recomandat de Abba, și am găsit și subtitrajul în limba română. Dacă interesează pe cineva, îl pun în 4Shared! Very Happy

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Vin 02 Ian 2009, 17:29

@Anahoret a scris:
Am scos "The Fountain", filmul recomandat de Abba, și am găsit și subtitrajul în limba română. Dacă interesează pe cineva, îl pun în 4Shared! Very Happy
Bravo! Abia astept sa-mi spui ca l-ai si vazut...e de tocat maruntel la el! aplauze

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Vin 02 Ian 2009, 17:37

N-am văzut decât cinci minute, cât să sincronizez subtitrajul, dar urmează! thumb_yello

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 04 Ian 2009, 16:06

Pe CINEMAX 2 rulează "Un bărbat și o femeie". A început la ora 16:00 Cool

http://www.imdb.com/title/tt0061138/

http://www.youtube.com/watch?v=Qfc4NPNMFro

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Dum 04 Ian 2009, 18:04

Un film vechi dar super Bun.L-am vazut de multe ori . thumb_yello
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   Lun 05 Ian 2009, 12:53

@Anahoret a scris:

Ma intereseaza pe mine. Daca mai poti, pune-l, te rog!... mwah1
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Filme si carti.   

Sus In jos

Filme si carti.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ARTA SI CULTURA-
Mergi direct la: