Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 11:14 Scris de dolion

» BANCURI
Dum 22 Oct 2017, 08:23 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
23 comment-143 Limba placut 1 drumetie istorie sibiu brasov English romana curiozitati problema
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Slava Domnului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Bartolomeu

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Lun 05 Ian 2009, 22:24

Ciprian a scris:

Irod este o vulpe

Era cît pe ce să-ți răspund eu, dar văzînd că ești în discuție cu Tudor, am stat un pic retras.
Sînt într-u totul deacord cu ce a postat Tudor, și vreau să mai adaug ceva.

,,Atunci s-a apropiat de El un carturar, si I-a zis: "Invatatorule, vreau sa Te urmez ori unde vei merge." Isus i-a raspuns: "Vulpile au vizuini, si pasarile cerului au cuiburi; dar Fiul omului n-are unde-Si odihni capul." (Matei 8:20).

La prima vedere, cărturarul pare de bună credință. Dar Domnul știa ce fel de duh avea în el.
Cărturarul era viclean ca o vulpe pentru că duhul care-l însuflețea era de la cel rău.
Ai văzut ce spune Domnul despre Cărturari și Farisei? Că ei sînt ,,un neam viclean și preacurvar" (Matei 12:38-39). Și totuși ei se manifestau ca niște oameni, dar de fapt erau niște vulpi.

Domnul însăși era Mielul pentru Jertfă care se manifesta ca un om.

,,dupa plecarea mea, se vor vîrî intre voi lupi răpitori, care nu vor cruța turma" (Fapte 20:29)
Cine erau lupii răpitori? Tot niște oameni însuflețiți de duhuri rele. Erau lupi care se manifestau ca niște oameni prin turma de oi care deasemeni se manifesta ca niște oameni. Doar comportamentul diferă (că oamenii sînt la fel ca înfțișare).

Știi cine era Beniamin din seminția lui Iacov? Era un lup care sfîșie. [Geneza 49:27] De aceea toți lupii sfîșietori din sămînța lui Beniamin erau să fie stîrpiți în ultima parte a cărții Judecătorilor. Vezi capitolul 20 începînd de la versetul 19, ca să ai dovada.

Tu trebuie să știi că nimic nu se pierde, nimic nu se cîștigă, totul se transformă.
În perioada celor 10 urgii, apele Egiptului au fost transformate în sînge. Dar ele au fost ape înainte de a fi sînge. Și era apă potabilă, dar cînd a devenit sînge nu mai putea să bea nimeni. Chiar și peștii au murit. A fost o consecință a transformării.

Domnul a transformat la Cana Galileii, acelaș fel de apă potabilă, în vin de cea mai bină calitate.
Atît apa cît și vinul se putea bea. Consecința a fost că vinul cauza beția (băut fără măsură).
Și a fost apă, înainte de a fi vin. Dar și vinul era transformat în interiorul omului, știm noi în ce.

Acelaș fel de apă potabilă a fost transformată de către Elisei în untdelemn. Dar înainte de a fi ulei a fost apă. Consecința a fost că uleiul nu se putea bea, dar puteai face mîncare folosindu-te de el. (dovada în 2Regi 4:1-7).

În predica ,,Lovește stînca și vorbește-i,, este demonstrat că apa poate apărea instantaneu prin transformarea stîncii Horebului doar prin faptul că s-a vorbit stîncii și a fost lovită cu toiagul de către Moise. În predică găsești versetele doveditoare din Biblie.
Sus In jos
ACCENT

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 01 Apr 2009, 01:29

Pentru că s-a deviat de la subiect, și a trecut destul de mult timp de cînd nu s-a mai scris nimic pe tema asta, revin la prima întrebare:
~ De ce femeia este slava bărbatului? Găsim scris în 1Corinteni 11:7.
Și vin acum cu cîteva elemente ajutătoare.
Ce era femeia atunci cînd fusese creat Adam? Unde era Eva de n-o vedea Adam?
Femeia era în Adam; era o coastă de-a lui Adam. De aceea Adam n-o observase, pentru că Eva era chiar în el sub forma de coastă.

Coasta nu se află în interiorul trupului, ci undeva pe la periferie.
Întregul era bărbatul (Adam). Dar pe la marginea întregului se găsea ceea ce numim femeie.
Adică femeia ar fi învelișul bărbatului.
Atît interiorul, cît și învelișul acestuia, au trebuit să se manifeste ca niște oameni.
Interiorul întregului se manifestă ca un bărbat, iar învelișul se manifestă ca o femeie.

Mă bazez pe faptul că orice mădular al unui întreg poate deveni un alt întreg separat.
De exemplu ~degetul Domnului~ a putut să se manifeste ca un om întreg în persoana lui Moise. Alt exemplu ~gura lui Moise~ se manifesta tot ca un om în persoana lui Aaron.
De aceea și coasta lui Adam a trebuit să se manifeste ca un om în persoana Evei.

Acum se poate intui de ce femeia este slava bărbatului. Adică este ceea ce emană din bărbat.
Slava unui magnet este cîmpul magnetic ce se manifestă în exteriorul întregului.
Așa și femeia; fiind slava bărbatului, se manifestă și ea în exteriorul bărbatului.
Mă aștept la bruiaj din partea lui Zuum, dar rog să se facă abstracție de postările lui, ca să disutăm la modul cel mai serios subiectul acesta. E bine să renunțăm la off topic.
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 01 Apr 2009, 02:42

Citat :
Acum se poate intui de ce femeia este slava bărbatului. Adică este ceea ce emană din bărbat.

Si ce mare branza e sa fii barbat! Adica e de ajuns sa fii barbat si gata, ai si SLAVA ?

Accentule.....pe tine nu te umfla rasul?
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 01 Apr 2009, 05:37

Bartolomeu, alias ACCENT a scris:
..... Cărturarul era viclean ca o vulpe pentru că duhul care-l însuflețea era de la cel rău.

Nu crezi că ar trebui revăzută această afirmație? De când duhul cel rău însuflețește, deci dă viață?

ACCENT a scris:
Coasta nu se află în interiorul trupului, ci undeva pe la periferie......
.....pe la marginea întregului se găsea ceea ce numim femeie....

Păi io știu că în Biblie scrie că acea coastă a fost luată din trupul lui Adam, nu de la periferia trupului lui Adam și era ultima coastă, e drept, care-și avea locul pe la mijlocul trupului lui Adam, ceea ce se numește popular "capul cheptului"

ACCENT a scris:
.......orice mădular al unui întreg poate deveni un alt întreg separat.......

Ha? Păi dacă-ți tai un deget cu săcurea, crește din el un alt Accent? Interesant. Este cumva o nouă formă de clonare?

ACCENT a scris:
...Acum se poate intui de ce femeia este slava bărbatului. Adică este ceea ce emană din bărbat.

Da, femeia este ccea ce a emanat din bărbat, dar din Adam, unicul bărbat care a dat naștere femeii. Deci, intuiția este falsă. Și apoi, ce slavă este femeia pentru bărbatul care o stâlcește în bătaie? Că femeile care reușesc să-i căsăpească pe bărbații nepricopsiți, vaiii că bine fac.

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Joi 02 Apr 2009, 01:20, editata de 1 ori
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 01 Apr 2009, 05:41

Slava (cuvânt de origine slavonă) = mărire (cuvânt de origine elenă)

Slava gâdilă mai fain urechea, dar eu prefer mărire.
Deci: Mărit fie Domnul!

zuum

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 01 Apr 2009, 06:37

abbilbal a scris:
ACCENT a scris:
Coasta nu se află în interiorul trupului, ci undeva pe la periferie......
.....pe la marginea întregului se găsea ceea ce numim femeie....
Păi io știu că în Biblie scrie că acea coastă a fost luată din trupul lui Adam, nu de la periferia trupului lui Adam și era ultima coastă, e drept, care-și avea locul pe la mijlocul trupului lui Adam, ceea ce se numește popular "capul cheptului"

Aoleo Alibabaule, ce spui ? Pai daca-i lua capul pieptului cu ce mai ramanea saracu Adam?
Poate ca accent are dreptate. O fi existat o coasta care-i atarna lui Adam la periferie , asa fara rost, si ce o fi zis Dumnezeu?! Ia, sa nu se impiedice baiatu' p'aici prin Rai cu chestia asta care-i atarna si sa facem ceva folsitor din ea! Asa ca Eva a iesit si ea dintr-o protuberanta de-a lui Adam......daca ma gandesc bine...d'acolo ne tragem cu totii...dintr-o protuberanta!

Citat :
ACCENT a scris:
.......orice mădular al unui întreg poate deveni un alt întreg separat.......
Ha? Păi dacă-ți tai un deget cu săcurea, crește din el un alt Accent? Interesant. Este cumva o nouă formă de clonare?

Nu glumi ca are dreptate. Si rama daca o tai in doua ies doua rame din ea. Si la om e la fel!

ACCENT a scris:
...Acum se poate intui de ce femeia este slava bărbatului. Adică este ceea ce emană din bărbat.
Citat :
Da, femeia este ccea ce a emanat din bărbat, dar din Adam, unicul bărbat care a dat naștere femeii. Deci, intuiția este falsă. Și apoi, ce slavă este femeia pentru bărbatul care o stâlcește în bătaie? Că femeile care reușesc să-i căsăpească pe bărbații nepricopsiți, vaiii că bine fac.

Oho si ce mai emana! Ia sa-i dai un blid cu fasole sa vezi ce mai emanatii ies din barbati !
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 01 Apr 2009, 11:29

După cum mă așteptam, bruiajul există. Îl lăsăm să-și facă damblaua, și continuăm discuția cu cine merită.
abbilbal a scris:

Bartolomeu, alias ACCENT a scris:
.....Cărturarul era viclean ca o vulpe pentru că duhul care-l însuflețea era de la cel rău.....

Nu crezi că ar trebui revăzută această afirmație? De când duhul cel rău însuflețește, deci dă viață?
Ai dreptate Abby. Se mai strecoară și greșeli din cauza vitezei. Am vrut să scriu ,,duhul care-l conducea", și ar fi sunat cam așa:
~ Cărturarul era viclean ca o vulpe pentru că duhul care-l conducea era de la cel rău.....
Dar n-am priceput de ce ai dublat/repetat prima parte a frazei.

*********************************************************************************
abbilbal a scris:

De ce ar fi ultima coastă pe la mijlocul cheptului? Eu știu că la mijlocul pieptului este ~osul stern~ de care sînt sudate coastele, ca să formeze un fel de carcasă, în interiorul căreia să fie protejată inima în mod special.
Și dacă numeri coastele tale, vei vedea că nu-ți lipsește nici una.
abbilbal a scris:

Nu este clonare. Tot trupul conține acelaș duh, deci inclusiv fiecare mădular. Prin secționare nu se separă doar un mădular de restul trupului, ci se separă și duhul.
Fiecare porțiune din întreg știe/cunoaște cum arată tot întregul.
Cît de mică va fi fracțiunea, ea tinde să devină din nou ceea ce a fost întregul, și reușește.
Fiecărui duh, Dumnezeu îi asigură o locuință dacă are de îndeplinit o misiune pe pămînt.

Dumnezeu nu înmulțește lumea doar prin împreunare, ci și prin secționare/despărțire. Și a demonstrat asta chiar de la început. Lui Adam i-a fost extrasă o coastă ca să apară al doilea om, și anume Eva. Iar cînd a extras coasta, Dumnezeu nu i-a mai suflat suflare de viață în nări și Evei. A fost suficientă doar suflarea de viață suflată din nările lui Adam, pentru ca Eva să devină un sflet viu.
Duhul, odată secționat, primind o nouă sarcină de la Dumnezeu, va face ca să se împreuneze un cuplu ales de acelaș Dumnezeu, iar din sămînța plantată și zămislită/țesută/zidită se va naște un nou întreg asemănător celuia din care tocmai a fost secționat. Și nu-i obligatoriu să apară în aceeași familie. Poate să apară în altă parte a globului, să vorbească altă limbă, și chiar de altă culoare.
abbilbal a scris:

Da, femeia este ccea ce a emanat din bărbat, dar din Adam, unicul bărbat care a dat naștere femeii. Deci, intuiția este falsă.
Problema este că nu a fost vorba de o naștere, ci de cu totul altceva. A fost o secționare și o extragere a unui mădular ce a fost remodelat cu chip de femeie. Eu cred că a mai fost adăugat ceva lut la coasta aceea, ca să ajungă la dimensiunea unei femei. Dar nu s-o mai adăugat altă suflare de viață.

Cel puțin așa înțeleg eu lucrurile, și nu impun nimănui să creadă ca mine.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 01 Apr 2009, 16:12

Wow...ce explicatii stiintifice! scratch
Oare cum explica accent tunetul si fulgerul...religios vorbind sunt de la diavolu'!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Joi 02 Apr 2009, 01:29

ACCENT a scris:
Ai dreptate Abby. Se mai strecoară și greșeli din cauza vitezei. Am vrut să scriu ,,duhul care-l conducea", și ar fi sunat cam așa:
~ Cărturarul era viclean ca o vulpe pentru că duhul care-l conducea era de la cel rău.....
Dar n-am priceput de ce ai dublat/repetat prima parte a frazei.

Nu a fost o dublare intenționată, ci o eroare tehnică, căci mesajul a fost citat prin copiere și lipire, nu prin scriere manuală la taste.
Am făcut corectura, mulțumesc pentru atenționare, deoarece eu nu am observat eroarea.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Joi 02 Apr 2009, 01:46

ACCENT a scris:
De ce ar fi ultima coastă pe la mijlocul cheptului? Eu știu că la mijlocul pieptului este ~osul stern~ de care sînt sudate coastele, ca să formeze un fel de carcasă, în interiorul căreia să fie protejată inima în mod special.

Păi osul stern nu este "capul cheptului" la care ajungi dacă mergi de la clavicule în jos pe verticală, căci în grai popular "capul" are dublu sens: de început, dar și de sfârșit. Deci ăn contextul nostru "capul cheptului" este sfârșitul șiragului de coaste situat la mijlocul bustului pe verticală, socotit la stern.

Accent a scris:
Și dacă numeri coastele tale, vei vedea că nu-ți lipsește nici una.

Ai dreptate că mie nu-mi lipsește nicio coastă, dar lu Moș Adan da, pentru că el avea cu una mai mult ca mine (anatomic vorbind, o pereche). Drept dovadă este osul stern mai lung decât șirul de coaste, lungime care acoperă ceea ce s-a luat de la Adam.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Joi 02 Apr 2009, 01:59

ACCENT a scris:
Nu este clonare. Tot trupul conține acelaș duh, deci inclusiv fiecare mădular. Prin secționare nu se separă doar un mădular de restul trupului, ci se separă și duhul.
Fiecare porțiune din întreg știe/cunoaște cum arată tot întregul.
Cît de mică va fi fracțiunea, ea tinde să devină din nou ceea ce a fost întregul, și reușește.
Fiecărui duh, Dumnezeu îi asigură o locuință dacă are de îndeplinit o misiune pe pămînt.

Dumnezeu nu înmulțește lumea doar prin împreunare, ci și prin secționare/despărțire. Și a demonstrat asta chiar de la început. Lui Adam i-a fost extrasă o coastă ca să apară al doilea om, și anume Eva. Iar cînd a extras coasta, Dumnezeu nu i-a mai suflat suflare de viață în nări și Evei. A fost suficientă doar suflarea de viață suflată din nările lui Adam, pentru ca Eva să devină un sflet viu.
Duhul, odată secționat, primind o nouă sarcină de la Dumnezeu, va face ca să se împreuneze un cuplu ales de acelaș Dumnezeu, iar din sămînța plantată și zămislită/țesută/zidită se va naște un nou întreg asemănător celuia din care tocmai a fost secționat. Și nu-i obligatoriu să apară în aceeași familie. Poate să apară în altă parte a globului, să vorbească altă limbă, și chiar de altă culoare.

Da, este interesant ceea ce spui, căci aceasta explică reîncarnarea într-o altă versiune și eu, deși sunt ortodox, cred în reîncarnare. Nemuritorul suflet este destinat să trăiască într-un trup și acel trup nu poate fi altul decât trupul din care provine.

zuum

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Vin 03 Apr 2009, 06:44

11. Totuși, nici femeia fără bărbat, nici bărbatul fără femeie, în Domnul.
12. Căci precum femeia este din bărbat, așa și bărbatul este prin femeie și toate sunt de la Dumnezeu.

(Corinteni, 11)

Femeia este "slava" barbatului iar barbatul este "slava" femeii...
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Vin 03 Apr 2009, 10:24

zuum a scris:

Trebuie de ținut minte citatul ăsta, că este de la Zuum citire.
Asta demonstrează cît de bine știi ce-nseamnă ,,slavă".

Dacă o să fii băiat cuminte și nu te mai ții de bruiaj, o să afli destul de repede ce este aceea ,,slavă".
Dacă nu, o să afli ceva mai tîrziu, dar tot o să afli.
Oricum, vei afla că bărbatul n-are cum să fie slava femeii niciodată.
Apropo; cum stai cu răbdarea?
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Vin 03 Apr 2009, 14:53

ACCENT a scris:
Apropo; cum stai cu răbdarea?

Daca nici cuvantul Bibliei nu te convinge, nu e nici o speranta....

..eu bine, tu?
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Lun 06 Apr 2009, 02:08

ACCENT a scris:
zuum a scris:
Daca nici cuvantul Bibliei nu te convinge, nu e nici o speranta....
Hai să vezi ce zice Biblia.
,,Barbatul este slava lui Dumnezeu" (1Cor.11:7).

Acuma ai văzut că bărbatul nu poate să fie slava femeii? Și am venit cu dovada Biblică.
Dar tu întreții bruiajul fără să te obosești a aduce dovezi Biblice.
Deci eu știu ce spun, că duci lumea în rătăcire... și nu vrei să te lași de sportul ăsta.

De imaginat ce efect ar fi avut asupra oricărui cititor, să fi rămas doar postarea lui Zuum, fără ca eu să răspund. Dacă cititorul nu este cunoscător al Bibliei, el ar fi crezut ce a scris Zuum, fiind dus în rătăcire. Și nu s-ar fi oprit numai aici. Ar fi spus și altora, care și ei ar fi fost duși în rătăcire, tot din cauza lui Zuum.

Și dac-ar fi doar un singur exemplu. Dar Zuum are cea mai mare vinovăție în distorsionarea Cuvîntului lui Dumnezeu. Cine vrea să se documenteze în acest sens, ar fi bine să urmărească măcar ultimile postări ale mele și de pe celelalte topicuri unde am intervenit ca să repar ce strica Zuum.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Lun 06 Apr 2009, 04:41

ACCENT a scris:
Hai să vezi ce zice Biblia.

Nu se intelege unde bati si ce vrei sa demonstrezi de fapt

Directivele astea sunt date de catre Pavel corintienilor care o cam luasera razna

17. Și aceasta poruncindu-vă, nu vă laud, fiindcă voi vă adunați nu spre mai bine, ci spre mai rău.
18. Căci mai întâi aud că atunci când vă adunați în biserică, între voi sunt dezbinări, și în parte cred.
19. Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați.

20. Când vă adunați deci laolaltă, nu se poate mânca Cina Domnului;
21. Căci, șezând la masă, fiecare se grăbește să ia mâncarea sa, încât unuia îi este foame, iar altul se îmbată.
22. N-aveți, oare, case ca să mâncați și să beți? Sau disprețuiți Biserica lui Dumnezeu și rușinați pe cei ce nu au? Ce să vă zic? Să vă laud? În aceasta nu vă laud.

Ce face Pavel aici , stabileste TRADITIA ! Sa faceti asta, si asta, si asta nici nu e nevoie de comentariu. textul vorbeste de la sine!
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Lun 06 Apr 2009, 09:32

Zuum.
Dacă vrei să fii tare de urechi, cum o să-nțelegi? De fapt ești tare și la cerbice. De unde pretenții?
Ia amintește-ți ce ai scris!
Citat :
Iar eu ți-am adus dovada din Biblie că:
Citat :
Așa că nu te mai eschiva. Te-am prinscu minciuna, și acum încerci să o dai cotită.
Deja te-ai făcut de rușine.
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mar 14 Apr 2009, 23:38

Pînă acum știm că:
~Femeia este slava bărbatului.
~Bărbatul este slava lui Dumnezeu.

Dar ce este ,,Slava"? (din punct de vedere Biblic ~ fără a studia DEX-ul)
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 15 Apr 2009, 08:00

Păi dacă tot ne supui la test, iată ce răspuns îți dau, fără a mă folosi de DEX:

"SLAVA" (gr. doxa, lat. gloria) este o stare de proslăvire sau de glorificare a firii umane și a creației, în Împărăția lui Dumnezeu, "căci Fiul Omului va să vină întru slava Tatălui Său". Deci slava este manifetarea sau prezența concretă a lui Dumnezeu în creație. Ca semne ale prezenței lui Dumnezeu în creație: "pământul plin de slavă", simbolurile din templul lui Solomon și revelațiile profetice. De exemplu Isaia, care vede slava Treimii în vocea serafimilor care strigă: "Sfânt, Sfânt, Sfânt este Domnul Savaot, plin este tot pământul de mărirea Lui".

Slava este oglindirea chipului lui Dumnezeu în om, lumina care a învăluit trupul înainte de cădere, "fiindcă toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu". De aceea, mântzirea este restatornicirea chipului și slavei primului om, zidit de mâinile lui Dumnezeu. "Cei înțelepți vor moșteni slava".

În Noul Testament slava văzută a lui Dumnezeu este unită cu Iisus Hristos după ipostas: "Slăvește-Mă pe Mine, Tată, la Tine, cu slava pe care am avut-o la Tine mai înainte de a fi lumea". Deci Slava este lumina ipostasului care pătrunde firea omenească a lui Hristos îndumnezeind-o. Biserica (lumea creștină) așteaptă "parousia", a doua venire plină de slavă a Domnului. Creștinii primesc slava Fiului: "Slava pe care Mi-ai dat-o Mie, Părinte, am dat-o lor; ca să fie una, precum și Noi una suntem".

Slava este strălucirea Duhului Sfânt în sufletele creștinilor, chemați să urce "din slavă în slavă" până ce vor deveni oglinzi perfecte ale sfințeniei lui Dumnezeu.

În literatura isihastă din sec al XIV-lea, slava este lumina harului dumnezeiesc, iradierea energiilor divine necreate, care s-a arătat pe Tabor în trupul lui Hristos. Lumina taborică nu este o vedere a firii dumnezeiești, ci a slavei firii Lui.

Slava nu este natura dumnezeiască, ci raza dumnezeirii. Slava este o realitate eshatologică nepieritoare și nemuritoare, fiind însuși conținutul Împărăției lui Dumnezeu viitoare.

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Mier 15 Apr 2009, 10:04, editata de 1 ori
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 15 Apr 2009, 09:43

Se pare că n-am pus întrebarea corect. Voiam să demonstrez altceva.

,, orice faptura este ca iarba, si toata slava ei, ca floarea ierbii" (1Petru 1:24).
Din acest verset aflăm că slava ierbii este tocmai floarea pe care o face.
Iar fiecare făptură este asemănată cu iarba.

Dacă știm cum arată slava ierbii ~ floare
Știm cum arată slava bărbatului ~ femeia
Cum arată Slava lui Dumnezeu?
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 15 Apr 2009, 10:01

Dau tot eu rezultatul, pentru că nu mai am timp să aștept răspunsul.
Din punct de vedere material, Slava lui Dumnezeu arată precum bărbatul.
De ce? Pentru că bărbatul este slava lui Dumnezeu.
Dumnezeu fiind îmbrăcat în Slava Sa de țărînă/lut.
,,Dumnezeu era în Hristos" (2Corinteni 5:19)
Și repet că este doar din punct de vedere material.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 15 Apr 2009, 10:01

[quote="ACCENT" ..... Cum arată Slava lui Dumnezeu?[/quote]

Simplu: Fără chip și asemănare. Fiecare muritor slăvește pe Dumnezeu așa cum se pricepe și slava fiecăruia este bine primită de Dumnezeu, căci Dumnezeu fiind modestia întruchipată nu pretinde nimic. El doar primește cu aceeași dragoste tot ce i se oferă și cum i se oferă.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 15 Apr 2009, 10:02

ACCENTULE, privește ora înregistrării mesajelor noastre.

ACCENT

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 15 Apr 2009, 10:04

Abyy. Mai discutăm după ce mă stabilesc în Mexic.
La mine este ora 09:05. La ce ajută să știm ora?
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   Mier 15 Apr 2009, 10:07

ACCENT a scris:
Abyy. Mai discutăm după ce mă stabilesc în Mexic.
La mine este ora 09:05. La ce ajută să știm ora?

Voiam doar să-ți atrag atenția că am fost pe mesaj telepatic.

Îți doresc să te ajute Dumnezeu să ajungi cu bine în Mexic și să găsești acolo ce ai căutat și nu ai găsit în Spania.
Eu ma să-ți scriu și celălalt mesaj la care-mi vei răspunde când vei putea.

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Mier 15 Apr 2009, 10:13, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Slava Domnului   

Sus In jos

Slava Domnului
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: