Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
nobel sibiu curiozitati romana USL Limba frig brasov Când jazz monumente English problema drumetie 1 istorie placut altaintrebare 23 comment-143 informatica este triste
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

LEAPSA PE CITATE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Lun 06 Apr 2009, 21:46

"Nevastă-sa sări și-i ținu capul, dar cu greutatea și nepăsarea cu care ar fi ridicat un bolovan.
- Adică să ne lăsă-ă-ăm! țipă pe neașteptate o voce nazală, jignită. În loc de răspuns, un cor de glasuri dogite răsună:
- Bună sara dom'văstor!
Petre Cordiș, beat, făcu niște semne din mâna care parcă voia să-i zboare din cot, îi împinse pe toți din calea lui și, apropiindu-se de Picu, se aplecă și-l sărută pe obraji. Rănitul, biruit, începu să plângă, înecându-se cu lacrimile, mucii și sângele care-l sufocau. Cu o mișcare smucită, Cordiș se întoarse spre adunare.
- Rușine să vă fie, luncani! Așa ați fost totdeauna,...."

Titus Popovici, Setea, Editura Albatros, 1987

Anahoret

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Lun 06 Apr 2009, 23:23

— Pentru Dumnezeu, dar nu-i vorba de asta!! Pe urmă, ascultă aici, ieri a fost în vizită domnul primar cu familia. Un circ întreg. A trebuit să sărut mâna doamne, pilărița aceea. Primarul m-a întrebat aspru: "Mai vine pe la tine Lucică, bolșevicul acela? Vezi, rupe-o cu el." Și în sfârșit, – se grăbi Lucian, – astăzi, la masă, tata era foarte îngândurat. La cafea m-a luat de-o parte și mi-a spus să te anunț într-un fel să pleci din oraș. Se pare, – glasul lui Lucian scăzu până la șoaptă – că Siguranța... s-ar interesa de tine.
— Știu, răspunse foarte calm Andrei. În sinea lui simțea un tremur nervos. Îi era frică.

Titus Popovici – Străinul, Editura Eminescu, București, 1972.

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 07 Apr 2009, 00:06

"- Vă despărțiți atât de greu? se auzi ironică vocea leneșă a Ralucăi din living. Dacă mai întârzii două secunde, mă poți lăsa și pe mine cu mașina la școală, tot sunt în întârziere, mă auziți, tovarășe director-general?
Nu fu auzită. Tudor Cernat coborî iute cele câteva trepte de la intrarea vilei, traversă curtea cât palma, în care începuseră să moară trandafirii, brumați pe neașteptate în noaptea trecută și, urcându-se în mașină, îi făcu un semn cu mâna Carmiei, rămasă pe gânduri în ușa întredeschisă.
- Totdeauna ne salută ca din tribună, la manifestația de 23 August, constată dezamăgită Raluca, venită, cum credea ea, prea târziu și neașteptată, ca de obicei, de tatăl ei, care de fapt evita, elegant, să o ducă la școală cu mașina."

Dinu Săraru, Clipa, Editura Eminescu, București, 1988

zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 08 Apr 2009, 18:47

"- Sa stii, Kay, zise Ingeborg, ca asta chiar cu adevarat ma mahneste. Nu e frumos sa te rusinezi de mama ta si sa trebuiasca sa spui minciuni. Nu-mi pasa ca Donald nu castiga. Nu totdeauna cei valorosi sunt cei ce stiu sa faca bani. Imi pare rau pentru el. A nu avea de lucru e rau pentru oricine, iar pentru un baiat orfan... Lasa suspendate in aer teribilele probabilitati ale acestei situatii."

Atitudini anglo-saxone, de Angus Wilson, Editura Univers, 1985
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 10 Apr 2009, 19:46

Invitația la vals pe care Ostrovna a făcut-o în popasul ei mi-a amintit de două cărți ale lui Mihai Drumeș pe care le citeam în liceu pe sub bănci... Wink

― Mihaela, de ce nu mă înțelegi? Nu vreau să te las, nu pot să las soția mea în voia soartei, fără nici un sprijin. Am fost legați unul de altul, ne-am iubit, asta n-o poate nimeni tăgădui, și avem îndărătul nostru un trecut care va trăi cît vom trăi și noi.

La auzul acestor cuvinte Mihaela, mutilată, izbucni în plîns. O furtună violentă se dezlănțuise în ea rupînd zăgazul lacrimilor. Se căina cu respirația întretăiată și îngăima printre suspine:
― Ce nenorocită sînt! Cît mă doare nenorocirea mea!
― Nu spune asta... ești nedreaptă cu tine. Doar n-ai să oprești viața în loc din cauza unei greșeli. Ai curajul de a privi înainte.

Vorbele n-o potoleau, era nevoie de o forță mai mare decît a lor. Plîngea tot mai amarnic scuturată de sughițuri. Văzînd așa, am cuprins-o în brațe și am acoperit-o de sărutări pe fața răvășită de lacrimi, pe gura arsă. Surprinsă de această neașteptată atitudine surise palid a bucurie și se lăsă copleșită de mîngîieri.

Mihail Drumeș – Invitație la valshttp://www.scribd.com/doc/494875/Mihail-Drumes-Invitatie-la-vals

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 10 Apr 2009, 19:57

Pe trotuar, la câțiva pași, îl zăresc pe Basu care se apropie. S-a despărțit, se vede, de Păleață și acum se duce acasă. Îmi pare bine că mă vede la braț cu o fată atât de frumoasă. Când trece prin dreptul Lottei, rânjește cu gura lui de cal:
— Pe cinste puicuță, îi aruncă vulgar și-o ciupește de sân.
— Obraznicule, țipă fata, roșie de indignare, cum îndrăznești, roșie de indignare, cum îndrăznești să mă atingi?
Apoi, întorcându-se spre mine, ca la un protegiuitor suprem, adaugă:
— M-a insultat!
Mihail Drumeș – Elevul Dima dintr-a șaptea, vol. I, Editura Română, Craiova, 1992

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 10 Apr 2009, 21:06

"- Mham... Ne înmulțim mereu. Avem mai mulți redactori decât cititori și totuși, dacă n-ar fi foarfecele, n-am putea ieși. La leafă e îmbulzeală, la scris codeală. Dar asta-i treaba direcției. Eu mi-am declinat de mult orice răspundere...
Ca să se convingă, aruncă două cuvinte pe un petec de hârtie și trimise băiatul la administrație. Răspunsul sosi prompt și secretarul continuă:

- În regulă! Ești angajat! Foarte bine! Poate că dumneta ai și mâncărimea scrisului? Ce?

Încetul cu încetul se mai descreți. Avea suflet bun. Se credea cel mai iscusit secretar de redacție din România și, deoarece lumea nu-l aprecia ca atare, se simțea neîndreptățit. Îi era scârbă că trebuie să lucreze mai rău ca un hamal la un ziar obscur, în vreme ce alții, nedemni să-i stea alături, se îmbuibă și se lansează prin redacțiile jurnalelor de mare tiraj."

Liviu Rebreanu, Răscoala, Editura Dacia, Cluj, 1971

abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Sam 11 Apr 2009, 14:38

"Pupăza moțata și frumoasă-n pene,
Gunoinduși cuibul din nărav și lene,
Îl lăsăși merse iar în altă parte,
Ș-apucă să facă alt cuib, mai departe;
Dar văzând-o cucul îi făcu-ntrebare:
- Ce faci iar aicea, soru-mea cutare?
- Cuib îmi fac, răspunse; ș-o-ntrebă el iară:
-Dar făcuseși parcă altul astă-vară?
- Mi-am făcut - ea zise - ș-altul după dânsul,
Dar mai mult nu este d-a ședea într-însul,
Că, după cum, poate, e știut și ție,
L-am umplut cu totul de necurăție.
Cucul auzind-o zise iar: - Ei bine,
Dar îți lași năravul, or îl ei cu tine?"

Anton Pann, Povestea vorbii, Editura Albatros,
București, 1973

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 14 Apr 2009, 19:20

"Deci, iata un loc unde nemultumirea plutea in aer, de la sfarsitul primului razboi mondial, pregatindu-l pe al doilea. Atat as vrea, sa intreb pe un om cu pricepere, rugandu-l sa judece raspunsul pe toate partile; ii era mai bine Ungariei sub Franz Josef, ca parte secunda dintr-un imperiu atat de artificial ca s-a facut praf si pulbere la prima zguduitura? Sau ar trebui sa-i fie mai bine astazi, cand nimeni nu ravneste sa o cioparteasca, si, la urma urmelor, are o forma placuta, fara colturi care sa impunga vecinii."

O suta una lovituri de tun, de Radu Tudoran, Editura Eminescu, 1989
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 14 Apr 2009, 20:08

Și iată că-mi căzu și mie-n mână Radu Tudoran cu "Toate pânzele sus", în Editura Arta Grafică, 1993. Dar este vol. 2

"Cristea Busuioc privea catargele, visa la codrii împăduriți, și uneori, în legănarea largă a oceanului, i se părea că alunecă pe Bistrița, cu plutele la vale. Ceilalți, uneori, se mai opreu din vise, se strângeau laolaltă, la umbra pânzelor, și se mai apucau de sporovăit, în timp ce Mihu cânta încetișor, din fluier sau din caval, punându-și în cântec dorurile. Numai plutașul se ținea deoparte, tăcut, continuând să viseze.
În capul fiecăruia erau destule sipețele cu amintiri, frumos orânduite sau aruncate alandala, după firea omului...."

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 22 Apr 2009, 19:21

"Intr-un elan, sarira in sania ce prindea viteza, iesind din sat. Derdelusul din fosta lor copilarie li se deschidea in fata, neatins nici macar de ciori pribege. Ciopor, taranii isi faceau loc in sania ce da sa nu-i mai incapa. Coborara grabnic, in vesel zbor, peste costisa pe care se itea, ici-colo, cate un copacel - cei de la ceapeu incercasera sa puna pe rod o livada, dar nu reusisera, si-acuma terenul, distrus in urma terasarii, statea al nimanui."

Si cainele rade, de Eugen Mihaescu, Editura Eminescu, 1990
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 24 Apr 2009, 16:34

Radu Tudoran, "Toate pânzele sus", Editura Arta Grafică, 1993, vol. 1

"- Bun, nimic de zis, numai că perișoarele sunt tocate prea mărunt...
- Siktir!...
După ce sfârșiseră prânzul, oamenii noștri plecaseră spre port, zoriți, cu Anton Lupan în frunte, urmat de Gherasim. Haralamb se ținea mai în urmă, pe lângă vără-su, mușcând floarea în dinți.
- Zi, mă, pe Ghiocica n-o văzuși ?
- Nu-ți spusei? L-am văzut pe sacagiu!
Apropiindu-se de Căpitănie, auziră zarurile țăcănind. Căpitanul își făcea partida de table de după-prânz, luptându-se cu adversarul său închipuit, dar cu toată fierbințeala jocului, îi simți și se repezi la geam, aplecat în afară, mai-mai să dea cu trompa în nisip."

Anahoret

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 24 Apr 2009, 17:47

Să-ți dea Dumnezeu sănătate, Preacinstite! Mare bucurie mi-ai făcut cu citatul ăsta!
acord

Uite ceva mai jos un citat dintr-altă carte al cărei film rula cam în aceeași perioadă:

— Cum de-ai simțit atunci că vreau să fug cu circul, moș Timofte...
— Abia acum mă întrebi, zâmbi moșneagul. A trecut atâta amar de vreme că nici eu nu mai știu bine... Pesemne că te-am văzut prea des făcând tumbe și dând târcoale circului... M-am cam mirat și m-am dus la ei...
— Ai vorbit cu cei de la circ? întrebă inginerul uluit. La asta nu m-am gândit...
— Păi altfel de unde-aș fi știut că vrei să pleci?... I-am luat din scurt și mi-au spus totul... Ei, și fiindcă nu mai e niciun pericol, acum pot să-ți spun că tare puseseră ochii pe dumneata...
Râse și inginerul. Cam în doi peri. Îl încolțeau sentimente și senzații nelămurite.
— Știi ce n-am înțeles eu, moș Timofte?... Cum de nu i-ai spus nimic tatei...
Bătrânul se emoționase:
— Parcă mai știu... Dar mi se pare că mi-a fost teamă. Mi-a fost teamă că dacă se află ceva acasă o să fugi cu alt circ.

Constantin Chiriță – Cireșarii, vol. I (Cavalerii florii de cireș), ed. Albatros, București, 1985.

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 24 Apr 2009, 17:48

Mîine am să pun citate și din celelalte volume! Wink

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Sam 25 Apr 2009, 18:06

"Îndărătul acestei uși cu geam care dădea în stradă era o cămăruță, încăpere ruptă din spațiul șopronului-dormitor. Se putea citi pe ușa din stradă o inscripție mâzgălită cu cărbune: "Aici găsiți rarități". Expresia era folosită încă de pe atunci. Pe trei policioare, formând un fel de etajeră, în dosul geamului, puteai zări câteva oale de faianță fără toarte, o umbrelă de soare chinezească, pictată, ruptă pe ici pe colo, cu neputință de deschis sau de închis, mai multe cioburi de fier și de gresie, strâmbe și stricate, pălătii de damă și bărbătești cu fundul calotei rupt, trei sau patru scoici, mai multe pachețele cu nasturi vechi de os și de aramă, o tabacheră cu portretulMariei Antoaneta și un volum desperecheat din Algebra din Boisbertrand. Asta era dugheana. Acest asortismentforma "raritățile"."

Victor Hugo, Oamenii mării, Editura Ion Creangă, 1989

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Joi 30 Apr 2009, 20:11

"Marea inima bolnava palpita acolo. Imaginea creatorului barbar ii reaparu vie: ochii lui albastri ii sclipira sub fruntea inalta, buzele se stransera deasupra barbiei puternice, incarcate de senzualitate, de mandrie si de dispret."

Focul, de Gabriele d'Annunzio, Editura Minerva, 1979
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 06 Mai 2009, 16:38

"....spune dacă n-am fost cuminte și nu te-am ascultat ca pe-o mamă, dragă madame Arnold? Până azi n-am avut când mă uita împrejur; dar acuma încep să mă uit...
- Bine, dar nu te-ai gândit la altele? îi șopti cu blândeță madame Arnold.
- La ce să mă gândesc?
- La persoana care ne protejază...
Fata întoarse scurt o privire aprigă.Era privirea din ceasuri rele.
- Nu m-am gândit, răspăunse cu voce liniștită.
- Are pentru dumneata, urmă madame Arnold, un sentiment delicat și face jertfe...
- Cred că nu mă iubește... afirmă cu aceeași liniște Annette.
- Dar dumneata?
- Nu-l iubesc,...."

Mihail Sadoveanu, Venea o moară pe Siret, Editura Eminescu 1990

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 06 Mai 2009, 18:49

"Hei! Ce-i intunericul asta... Ce s-a intamplat? Esti aici?", "Da, iarta-ma, aprind lumina imediat...", gata-gata sa rastoarne cana de ceai cautand comutatorul de la veioza, "Buna dimineata, conasu' cum se simte?...", "Bine...", "Am adus lamaia...", si au inceput sa bea ceaiul, ea se schimbase iar, avea haine mai groase, o camasa de bumbac in carouri si un pulover prins pe mijloc cum ii placea lui sa si-l puna, "Tu nu-ti stergi parul?", "L-am sters... Oarecum... Sunt obisnuita cu el ud, nu-ti fa griji..."

In larg, de Bedros Horasangian, Editura Albatros, 1989
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 06 Mai 2009, 21:14

"Și-n juru-mi, cât vedeam cu ochii, pe lanuri și-n ogoare, muncitorii stăteau aplrcați asuprapământului.Ciocârlia cânta munca lor cinstită și grea. De departe, înfățișarea tuturor era poetică, mișcările erau armonioase și fețele luceau în soare. Ici-colo se auzeau chiar cântece de fete mari, melodii tărăgănate și duioase. Dar știam cum stau lucrurile și de-aproape. Știam că ciocârlia nu cântă numai numai priveliștea înșelătoare. Tremurul sunetelor ei se revarsă peste suferința muncitorului care e necontenită, mohorâtă, dungată cu puțină lumină; peste picături de sudoare, peste oftări și lacrimi."

Mihail Sadoveanu, Cântecul amintirii, Biblioteca pentru toți, Editura minerva, București, 1990

abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 19 Mai 2009, 00:39

"Cea mai sâmgeroasă încăierare din istoria meciurilor de fotbal s-a transformat într-o adevărată răscoală generală, în 1966, la Lima - capitala Peru-ului. Se disputa meciul "amical" dintre echipele Argentinei și Peru-ului. Publicul de 45.000 de oameni era format în majoritate din suporteri peruvieni, care din cauza înfrângerii echipei lor cu scorul de 1:0, la sfârșitul meciului au luat în nume de rău faptul că arbitrul nu a acordat un gol, care ar fi egalat scorul final. Mai mulțio suporteri au năvălit pe teren ca să-l snopească în bătăi pe conducătorul jocului, însă polițiștii au reușit să-i îndepărteze. Atunci au năvălit din ce în ce mai mulți în arenă, fapt pentru care arbitrul a anunțat sfârșitul jocului. Ca urmare, mulțimea înfuriată a pornit la atac; jucătorii împreună cu arbitrii au fost nevoiți să se refugieze în vestiare. Între timp, polițiștii folosind - în mod necugetat - pistoalele și aruncând gaze lacrimogene, au încercat să potolească pornirile rebele ale unora dintre spectatori. Ca rezultat al acestei acțiuni, cea mai mare parte a publicului, intrând în panică, a început să alerge spre porțile de la ieșirea din stadion, spectatorii călcându-se reciproc în picioare, pe treptele arenei rămânând întinse câteva sute de victime..."

Mari catastrofe în istoria omenirii, Editura Hiparion, Cluj-Napoca, 1998

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 19 Mai 2009, 18:57

"Dimpotriva, in mediile artistice si intelectuale ale Parisului, a fost o revelatie. Jouvet si cei din compania lui mi-au cerut sa joc spectacolul pentru ei, in matineu. S-a hotarat deci un matineu suplimentar pentru cativa colegi de meserie: intre altii, Michel Simon - al carui fiu Michel Francois juca in piesa - si inca vreo cincizeci de actori, autori si artisti..."

Amintiri pentru maine - de Jean-Louis Barrault, Editura Meridiane, Bucuresti, 1978
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 20 Mai 2009, 18:20

"Dică Secuianu plecă într-o ureche capul și rămase așa, cu o privire disprețuitoare, ca și când l-ar fi cântărit; apoi răspunse râzând cu superioritate:
- Ce te îndreptățește pe dumneata, domnule... judecător de instrucție, să te crezi mai deștept ca mine sau să mă crezi pe mine mai prost ca dumneata?
- Domnule Secuianu! protestă Dologa. Nu-ți permit astfel de...
- Permiteți, nu permiteți, puțin îmi pasă! zise Dică iarăși cu superioritate. Îți închipui poate că am venit aici ca să-ți exerciți asupra mea agerimea minșii dumitale? Am răspuns, domnule,n la chemarea justiției, dar te rog să nu încerci a mă prinde pe mine în rețeaua dumitale de abilități!...

Liviu Rebreanu, Amândoi,Editura Eminescu, București, 1971

abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 03 Iun 2009, 00:56

"... o pisică slabă mi-a țâșnit pe dinainte sticlindu-și în umbră ochii verzi.Am vârât capul în odaieși m-am uitat: întuneric, miros de fum și pustiu. Am trecut în ogradă: nimeni. Într-un ocol, mugea un vițel; o gâscă cenuție, beteagă, se depărta puțin șchiopătând. Am pătruns în a doua izbă, și-n a doua izbă tot pustiu. Am trecut în ogradă.
Drept în mijlocul ogrăzii, înecate de lumină, sta culcat în soare, cu fața în jos și cu sumanul peste cap, un băiețel, după cât mi s-a părut mie. La câțiva pași de dânsul, lângă o teleguță ca vai de lume, subt un șopron de stuf, un cal slab cu hamuri numai noduri. Soarele pătrunzând prin spărturile înguste ale acoperișului presăra pete mici de lumină în păru-i roib. Tot acolo, ăn cuibarul lor înalt, se auzeau sfătuind graurii care, cu o liniștită curiozitate, observau ce se petrece subt căsuța lor aeriană."

Ivan Turgheniev, Povestirile unui vânător, Editura Albatros, București, 1979

abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Joi 02 Iul 2009, 10:28

"....... o față roșcată, bărbierită proaspăt și cu niște ochi mici albaștri.

- O.K. spuse el, scoțîndu-și luleaua din gură și se îndreptă spre ușă. Vasul luneca ușor pe suprafața întinsă a apei, de parcă sta nemișcat. Numai zgomotul înfundat al motoarelor dădea de știre că se mișcă....."

V. Divatov - M. Mihailov, Hoții de icoane, Editura Junimea, Iași, 1976

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Joi 02 Iul 2009, 18:51

Am ajuns si eu...

"Si iata ca, intr-adevar, el a supravietuit, pentru ca prin aceste imagini - si tocmai prin ele - stabilim adevarul despre existenta lui reala. Profitam astfel si noi. Ne-am legat cu dublul printr-un interes reciproc. Momentul acesta, al recrearii vietii din datele mortii,este de fapt o inviere, o inviere care se intampla sau nu in functie si de dispozitia noastra, de stiinta cu care calcam pragul muzeului."

O calatorie spre Marea Interioara - III, de Romulus Rusan, Editura Cartea Romaneasca, 1990
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   

Sus In jos

LEAPSA PE CITATE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ARTA SI CULTURA-
Mergi direct la: