Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
frig sibiu istorie monumente brasov romana USL 1 problema altaintrebare triste drumetie nobel jazz Limba comment-143 23 este English Când informatica curiozitati placut
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

LEAPSA PE CITATE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 18 Feb 2009, 22:15

"Hameleonul, dară, așe de acolo spre monarhiia dobitoacelor purcegând, Șoimul înaintea Corbului lucrurile Bîtlanului a aședza să apucă, pentru ca și pe Hameleon de minciunos să dovedească și credința sa și a Bîtlanului să întărească și toată vredniciia Inorogului precum ieste și precum au cunoscut-o, să o perigrăpsască."

Istoria ieroglifică, Dimitrie Cantemir, Editura Minerva, Biblioteca pentru toți, București, 1983
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Lun 02 Mar 2009, 04:51

" - Să te văz, acum este timpul.
- Lasă pe mine, răspunse ea cu un accent ce se stinse pe frumoasele ei buze, precum se stinge o armonie de tonuri muzicale purtată pe aripile vântului din locuri depărtate; apoi intră în iatacul grecului și șezu lângă dânsul pe sofa. Vestmintele ei simple, dar bine tăiete, coafura cea împănată cu roze și micșunele, parfumurile cu care era stropită și mai presus de toate grațiosul aer ce avea în acea seară arătau până la evidență necesitatea ce avea ea de a încânta și a ameți pe fanariot mai mult decât totdauna."

Nicolae Filimon, Ciocoii vechi și noi, Editura Editex și Nimbus, Sibiu, 1995

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Lun 02 Mar 2009, 22:18

"- Eu sînt Nicolai Zubovski... le zise ușor și în chip firesc vînătorul. Trebuie să fi auzit dumneavoastră de mine, căci nimeni n-are cîni ca mine și erete ca al meu... Mă costă o avere! adăogi el cu fală, înălțînd spre ei brațul cu eretele."

Neamul Șoimăreștilor, de Mihail Sadoveanu, Editura Tineretului, 1958
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 03 Mar 2009, 03:23

Mda, te văzui Zarazo !

"- E ceva de speriat, parol! adaogă tanti Mița.
Pe când Goe își mănâncă afară ciucalata, cocoanele se dau în vorbă de una, de alta... Trenul aleargă acuma de spre Crivina către Periș.
- Ia mai vezi ce face băiatul afară, mamițo! zice mamițacătre mam'mare."

I.L.Caragiale, Momente, Editura Fundației culturale române, București, 1994

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 03 Mar 2009, 17:10

"Un suflet bolnav insa inca nu pricepe cum poate sa fie o astfel de inima despartita de toate, dupa cum un om trupesc nu intelege descatusarea unui om duhovnicesc.
Cu toate acestea, cine vrea cu adevarat sa duca o viata duhovniceasca, e nevoie sa se desfaca atat de cei mai departati, cat si de cei mai apropiati si sa nu se fereasca de nimeni mai mult ca de sine insusi."

Urmarea lui Hristos, de Toma de Kempis, Bucuresti, 1991
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Joi 05 Mar 2009, 00:42

"... rezolvarea sarcinilor de învățare derivă, deci, din acele procese, operații și acțiuni care se integrează în unitatea funcțională a activității de învățare. S-ar putea ca la nivelul de învățare spontană, intuitivă, imediată, unii copii mai mici să aibă performanțe egale sau chiar mai bune decât cei mai mari sau decât alții, dar în același timp sunt depășiți de aceștia atunci când se cere o activitate de învățare planificată, organizată, controlată."

B. Zorgo și I. Radu, Studii de psihologie școlară, Editura Didactică și Pedagocică, București, 1979

Anahoret

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Joi 05 Mar 2009, 21:04

Clark se holbă prostește. Și, totuși, chipul familiar al celuilalt nu străbătea prin șuvoiul vorbelor pe care le rostise.
— Uită-te bine, îl îndemnă imaginea de pe teleecran.
Clark începu:
— Nu cred că...
Deodată înțelese.
Se trase înapoi ca și cum ar fi fost pălmuit. Întinse mâna să-și apere ochii de o imagine prea strălucitoare. Simțea cum i se golesc obrajii de sânge și de clătină pe picioare ca de o slăbiciune. Vocea, devenită între timp familiară, îl readuse la normal:
— Revino-ți, îi spuse vocea, și ascultă. Vrei să te întâlnești cu mine mâine-seară pe plaja din "Paradisul Glalnteriei"? Uită-te încă o dată la mine, convinge-te și să nu lipsești de la întâlnire.
Clark nu avea nevoie să se mai uite, dar ochii lui căutară totuși fața din imagine. Nu mai încăpea nicio îndoială. Fața care îl privea din teleecran era chiar a lui.
Cayle Clark se uita la Cayle Clark – la 4 octombrie, anul Isher 4784, ora două și zece post-meridian.

A. E. van Voght – Arsenalele din Isher, editura Nemira, București, 1992

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Joi 05 Mar 2009, 22:11

"Ne-nvaluia misterul unei iubiri de zei
Ce si-au ales salasul in lumea trecatoare;
Ciclopeene ziduri de dragoste-nfipsei
In carnea ta uituca si alunecatoare...
S-a naruit iubirea, de lut la temelie;
Nici patimile - stilpii - n-au mai ramas...Stam sterpi..."

Ultimele sonate inchipuite ale lui Shakespeare in traducere imaginara, de Vasile Voiculescu, Editura Minerva, Bucuresti, 1981
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 13 Mar 2009, 02:24

"... acumulând adjective plastice, care au lăsat urme asupra scrisului meu de mai târzuiu.
De partea cealaltă, erau cochetele cărți ale lui Marponși Flammarion, de format mai micuș, pe hârtie satinată, cu o literă ca mărgeaua, cre era însăși o plăcere, cu ilustrațiile de un impresionism tânăr și îndrăzneț, amestecând în redarea figurilor nelămuritul unui capriciu simpatic."
N. Iorga, O viață de om așa cum a fost, Editura Minerva, București, 1976

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Vin 13 Mar 2009, 19:39, editata de 1 ori
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 13 Mar 2009, 18:30

"Viata acestei biserici in catacombe ne aminteste de cuvintele episcopului martir Ioan Suciu: "Daca ne vor lua bisericile, vom face biserica din fiecare din casele noastre si vom astepta cu rabdare si speranta ziua eliberarii, care va veni".

Biserica furata, de Alexandru Ratiu, traducere de Dana Mocan dupa editia din limba engleza, aparuta in 1979 in S.U.A., Editura Argus, 1990, Cluj-Napoca
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 13 Mar 2009, 18:46

Aveam, în sfârșit, parte de viață reală, cu inima la adăpost și condamnat să mor de dragoste adevărată în agonia fericită a oricărei zile după ce aveam să împlinesc o sută de ani.

Gabirel García Márquez – Povestea târfelor mele triste, ed. RAO, București, 2005.

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 13 Mar 2009, 18:57

"Cainele ezita putin, pentru ca tot se mai rusina pentru figura urata ce facuse, dar stapanul il chema iar, asa ca trebuia sa mearga. Se apropie cu capul in jos si nu-l ridica decat atunci cand simti, ca putin mai inainte, apasarea afectuoasa a mainilor pe gat si solduri. "

Omul si cainele, Carlo Cassola, Editura Univers, 1984
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 13 Mar 2009, 19:43

"Cel mai mare chin al temniței din Sighet a fost foamea."

Ioan Ploscaru - Lanțuri și teroare (Nu mai știu alte detalii)

Anahoret

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Sam 14 Mar 2009, 10:22

Sincer vorbind e greu să privești oamenii și lucrurile de la tropice din cauza culorilor pe care le răspândesc. Sunt în fierbere culorile și lucrurile acestea. O micuță cutie de sardele deschisă la amiază pe drum aruncă atâtea reflexe diferite, încât, pentru ochi, capătă importanța unui accident. Nu numai oamenii sunt isterici acolo, lucrurile sunt și ele la fel.

Louis-Ferdinand Céline – Călătorie la capătul nopții, ed. Nemira, București, 1995

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Sam 14 Mar 2009, 10:50

" - Tu, Născătoare care ai născut pe Tămăduitorul, tămăduiește-mi sufletul de patimile care mi s-au cuibărit în inimă. Ascultă-mi, Maică Precistă, plânsul sufletului și ajută-mă.
Și urla tare, cu lacrimi în ochii verzi:
- Scoate-mi credința și nu te uita, Doamne, la faptele mele, nici nu mă răsplăti pentru ele, după cum mi s-ar cuveni...."
Maxim Gorki - Copilăria, Editura Raduga, Moscova - Albatros, București, 1988

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Sam 14 Mar 2009, 19:49

"De sus il vede perfect pe tovarasul Lupu Esca din blocul H8, scara A, etajul patru. E primul barbat cu care da ochi, in zori, la ocuparea postului de observatie. Sus-numitul si-a amenajat in balcon o gradina suspendata. L-a urmarit inca din primavara trecuta cum, incet-incet, putin cate putin, folosindu-se de-o punga alba de plastic, a carat pe balcon cam un car de pamant."

Garduri si leoparzi, de Stefan M. Găbrian, Editura Cartea Romaneasca, 1985
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 17 Mar 2009, 23:17

— Splendid! murmură Violaine. O catedrală de douăzeci de ori mai mare ca Sfântul Petru de la Roma!

În pereți erau săpate mai multe excavații de formă regulată, de unde ieșiră mai multe duzini de trpezi. Printre ei, Șeful Implicit. Și lângă el, mai în spate, cea care mă făcuse să cunosc "un extaz ce ținea de magie și care mă înflăcăra precum, odinioară, zeițele puteau înflăcăra pe un grec mistic – o afecțiune fără asemănare cu vreo afecțiune cunoscută"

Voi cunoaște oare decepția fatală a reînceputului? O atmosferă de o delicatețe infinită emana din ea: Violaine își pierdu prestigiul; frumusețea ei deveni mai greoaie și se încețoșă; ea era prea asemănătoare cu mine însumi.

Dealtfel, Grația o hipnotiza; Violaine o contempla cu un fel de stupoare,
— De neconceput, șopti ea.

J.H. Rosny Aîné – Navigatorii infinitului, ed. Brâncuși, București, 1992

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mier 18 Mar 2009, 19:43

"Iata-l sosind!
Al lumii plan
Intruchipand,
Marele Pan.
Inconjurati-l in azur,
Cu masti dansati-i imprejur!
Caci daca-i bun si grav, - vioi!
Va vrea in juru-i si pe voi.
Chiar sub albastrul arcuit
El treaz ramane, neclintit;
Izvoare-i murmura in cor.
Zefiri il scalda-n pacea lor.
Cand la amiaza doarme dus,
O frunza nu clinteste sus;
Balsam de ierburi sanatos
Se-nalta-n aer radios;
Nici nimfele un semn nu fac,
Ci-adorm pe locul unde zac."

Faust, de J.W.Goethe, Editura Univers, 1983
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Joi 19 Mar 2009, 18:55

"Virginia îl recunoștea după sonerie și zori pe jupâneasă să-i deschiudă, ca să nu-l supere așteptarea. Ea însăși îl întâmpină în prag drăguț:
- Au venit părinții...
Toma puțin absent și obosit, ca omul cu grave răspunderi, zise indulgent:
- A, foarte bine...
Trecu în salonaș măndru, frecându-și mâinile, dar se opri brusc, aproape speriat, continuând cu alt glas:
- Credeam că e vorba de părinții tăi, porumbițo, și tocmai mă miram că doar tatăl tău se află în București de trei zile..."

Liviu Rebreanu - Gorila, Editura Eden, București, 1991

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Vin 20 Mar 2009, 18:43

"Falsificatorii de istorie sunt denuntati si de M. Stoles in cartea sa The Politics of the Second Front, aparuta in 1977. Dar sa nu uitam ca Istoria este scrisa de invingatori.
Multi istorici americani si recent chiar englezi au avut curajul sa scrie adevarul. In The Shattered Peace, cunoscutul si excelentul istoric Daniel Yergin scrie la pagina 60:
"In realitate, procesele verbale ("the minutes") ale conversatiilor de la Moscova arata clar ca Churchill stia exact si indiscutabil ce facea. El cauta un sprijin permanent."

Agonia Romaniei 1944-1948, de Nicolae Baciu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1990
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Sam 21 Mar 2009, 10:00

Când am revenit din baie, m-am uitat la ceas. Era unu fără un sfert. M-am dezbrăcat și am stins lampa, apoi m-am oprit o clipă în fața ferestrei deschise. Se simțea un vag miros de canal în aerul nemișcat, probabil de la vreo hazna. M-am așezat în pat și m-am culcat gândindu-mă la Conchis.

Nu-l puteam prinde, toate raționamentele mele se terminau într-un paradox. Dacă într-un fel ceea ce povestise îl făcea mai uman, mai supus greșelii decât îl văzusem până acum, știam că nu era prima dată când o spunea. Sinceritatea premeditată, calculată nu se compară cu spontaneitatea haotică. Obiectivitatea lui avea o dimensiune în plus, fatală, care semăna cu cea a romancierului față în față cu personajul, și nu a bătrânului care-și rememorează trecutul. Ceea ce intenționa să fie autobiografie era de fapt biografie, era o lecție deghizată sub forma confesiunii. Nu eram atât de orb încât să nu înțeleg morala. Dar cum putea oare face asemenea calcule când de fapt nu mă cunoștea? Și de ce? Și ce era cu pașii, apoi foarte multe imagini și incidente nu se legau, fotografia de pe vitrina cu bizarerii, priviri piezișe, Alison, o fetiță cu numele Lily ivindu-se în plin soare. Eram gata să adorm.

John Fowles – Magicianul, ed. Univers, București, 1992

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Sam 21 Mar 2009, 10:34

Citi înălțimea: o mie șapte sute de metri. Apăsă cu palmele pe comenzi, pentru a începe să o reducă. Motorul vibră foarte tare și avionul se zgudui. Fabien corectă la din cap unghiul de coborâre, apoi, pe hartă, verifică înălțimea colinelor: cinci sute de metri. Pentru a-și păstra libertatea de acțiune va zbura la șapte sute de metri.

Își sacrifica înălțimea așa cum ți-ai juca la cărți averea.

O rafală coborî avionul care dârdâia și mai tare. Fabien se simțea amenințat de avalanșe invizibile. Se închipui făcând cale întoarsă și dădea iar peste o sută de mii de stele, dar nu viră nici cu un grad.

Antoine de Saint-Éxupéry – Curier de sud • Zbor de noapte • Pilot de război • Pământ al oamenilor, editura RAO, București, 1994.
Citatul este din "Zbor de noapte".

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Dum 22 Mar 2009, 20:03

"E foarte lesne de banuit ca Elena, in faza cand se aprinsese dupa Marcian, isi dorise ca Ghighi (piedica in calea proiectata a noii casnicii) sa nu fi existat. Refulase violent, desigur, un asemenea gand. Dar ca existase candva, nu incape indoiala."

"Hortensia Papadat-Bengescu, la psihanalist", din cartea Cinci prozatori in cinci feluri de lectura, de Ovid S. Crohmalniceanu, Editura Cartea Romaneasca, 1984
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Dum 22 Mar 2009, 20:47

"- Sărut mâna, coconașule. Bine-ai venit... Niște sărmăluțe de piept de gâscă ! Susură galeș bucătăreasa răsărind în urma lui Dănuț și a Monicăi, roșie la față.
- Să trăiești, babo ! Mi-ai ieșit cu plin ! Unu, doi, trei, începu să numere Herr Direktor pe cei din pridvor, socotindu-l și pe Kulek. Babo, ai la mine un bacșiș: ai făcut abatajul cel mare! Nouă, Iorgule, strigă el cu ochii de vizionar ai jucătorilor de chemin-de-fer. S-a spart ghina !"

Ionel Teodoreanu, La Medeleni, vol.I, Biblioteca pentru toți, Editura Minerva, București, 1971"

zaraza26

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   Mar 24 Mar 2009, 18:21

"Maryam ascultase tacuta, cu ochii plecati, dar deodata, ridicand privirea spre Rahel, l-a intrebat pe Khalil, coplesita de tristete:
- Pesemne c-ai indraznit inca o data sa le vorbesti acelor oameni haini starnindu-le mania de te-au putut izgoni pe vremea asta cainoasa, cand oricui i-ar fi mila pana si de cel mai inversunat dusman..."

Aripile frante, de Djubran Khalil Djubran, Editura Minerva, 1989
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: LEAPSA PE CITATE   

Sus In jos

LEAPSA PE CITATE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ARTA SI CULTURA-
Mergi direct la: