Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» Limba română
Mier 04 Apr 2018, 10:16 Scris de zaraza26

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 03 Apr 2018, 13:47 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 01 Apr 2018, 18:41 Scris de Anahoret

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» BANCURI
Mar 27 Mar 2018, 17:06 Scris de dolion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Joi 22 Mar 2018, 13:39 Scris de zaraza26

» STIRI SOCIALE
Lun 19 Mar 2018, 11:02 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Lun 19 Mar 2018, 10:59 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Dum 18 Mar 2018, 13:11 Scris de Anahoret

» LUMEA IN CARE TRAITI
Dum 18 Mar 2018, 12:02 Scris de Anahoret

» Stiri IT
Joi 15 Mar 2018, 15:26 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Joi 01 Mar 2018, 16:32 Scris de dolion

» Romanii si sarbatorile lor
Joi 01 Mar 2018, 16:00 Scris de dolion

» Știri politice interne
Mier 28 Feb 2018, 09:47 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Mar 27 Feb 2018, 18:26 Scris de Anahoret

» Stiri politice internationale
Vin 16 Feb 2018, 17:43 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
problema Literatura curiozitati drumetie Vremea Patapievici internet mediu brasov comment-143 muzica_traditionala politica Când LegiuneaDeOnoare google Limba taieri romana reclame 23 istorie 1918 Popasul 1 padure sibiu
Aprilie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Romanii si sarbatorile lor

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21983
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Lun 03 Mar 2014, 10:02

Postul Mare

Postul Mare (lat quadragesima) sau Păresimile, în creștinism e o perioadă de asceză și pocăință, care durează patruzeci de zile la care se adaugă săptămâna Patimilor, a cărui dată se fixează în funcție de data Paștilor. În perioada Postului Mare, creștinii ortodocși manifestă o grijă sporită fată de suflet, înfrânându-și trupul prin renunțarea la alimentele de proveniență animală și se înaltă sufletește prin rugăciunea însoțită mereu de faptele cele bune. Pe întreg parcursul Postului Mare, slujbele săvârșite în biserică au un conținut deosebit, menit de a stârnii sentimentul de pocăință pentru păcatele săvârșite, celor care i-au parte la ele. Efortul sufletes și trupesc din această perioadă se încheie și se încununează cu spovedirea și împărtășirea credincioșilor cu Trupul și Sângele Domnului Iisus Hristos, sub forma pâinii și a vinului.

sursa:wikipedia

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Lun 03 Mar 2014, 10:07

Despre Post
Părintele Arsenie Boca

Cand potrivnicul mantuirii noastre se vede batut la prima piedica - cea mai usoara - ce o ridica in calea robilor lui Dumnezeu prin lume, mandria nu-l lasa sa se dea batut, ci le starneste a doua piedica prin viciile trupului, sau o iubire trupeasca de sine. La o atare inaintare a luptei pentru mantuire se tanguie trupul, ca sa te milostivesti de el; e tanguirea vicleana a stricaciunii, care nu trebuie ascultata, ci scoasa din radacina si firea facuta iarasi curata. De aceea Parintii i-au zis trupului: vrajmas milostiv si prieten viclean. In vremea negrijei de mantuire trupul se naravise cu patimile si poftele, iar acestea l-au desfranat si l-au scos de sub conducerea mintii, sau, mai bine zis, au scos mintea de la conducere, incat se rascoala cu nerusinare impotriva sufletului, chinuindu-l in tot felul, si se intarata pana si impotriva lui Dumnezeu. "Caci pofta carnii este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu, fiindca nu se supune legii lui Dumnezeu, si nici nu poate." Asa vine ca fiecare ducem o povara in spate - trupul de pe noi. De la starea asta si pana la a-l face sa fie templu sau Biserica a Duhului Sfant e de luptat de cele mai multe ori viata intreaga.

Firea trupului fiind surda, oarba si muta, nu te poti intelege cu el decat prin osteneala si foame, acestea insa trebuie conduse dupa dreapta socoteala, ca sa nu dauneze sanatatii. Acestea il imblanzesc, incat nu se mai tine vrajmas lui Dumnezeu. Rugaciunea si postul scot dracii poftei si ai maniei din trup. Foamea imblanzeste fiarele.

Cu tot dinadinsul se atrage luarea aminte ca toata lupta aceasta sa nu se duca fara indrumarea unui duhovnic iscusit care stie cumpani pentru fiecare ins aparte: masura, trebuinta si putinta fiecaruia. Postul adica sa fie masurat dupa varsta, dupa sanatatea ramasa - desi postul pe multi i-a facut sanatosi - si dupa taria si felul ispitelor. Asa cere dreapta socoteala. Cei ce s-au grabit fara sfatul dreptei socoteli, toti au intarziat sau, indaraptand, au pierdut. De aceea au zis Parintii, gandindu-se la cei grabiti sa stinga patimile, ca mai multi s-au pagubit din post, decat din prea multa mancare, si preamareau dreapta socoteala, ca virtutea cea mai mare. Pretuirea patimasa a trupului pe multi ii intoarce impotriva duhovnicului, desi invrajbirea nu-i tine mult, boala ii intoarce; pe altii, insa, muscati la minte de mandrie, nici nu-i lasa sa mearga vreodata la duhovnic, desi le tanjeste cugetul. La vreme de umilinta - care cearca pe toti - si acestia biruie piedica si intra in lupta mantuirii.

Sursa: credo.ro

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Mar 18 Mar 2014, 09:14

Craii de la Mocod, Bistrița-Năsăud

Craii de la Mocod este un obicei care face parte din ciclul sărbătorilor populare de primăvară, fiind înrudit cu “Plugarul”, “Tânjaua” și “Ieșitul întâi la arat”, ceremonii agrare practicate în zona Maramureșului. George Coșbuc referindu-se la originea “Crailor” a apreciat că este un obicei specific războinic, aducând aminte de felul cum își aleg popoarele primitive căpeteniile lor, la echinoxiul de primăvară. În ținutul Năsăudului, obiceiul “Crailor” este prezent numai la Mocod și se performează în cele trei zile de sărbători ale Paștelui. Până în 2007, la Mocod, de paște, sătenii se adunau la biserică din localitate îmbrăcați în straie populare, după care îi "pedepseau" pe feciorii din sat care au încalcat normele de conviețuire și-i lăudau pe gospodarii care au ieșit primii la arat.

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Lun 24 Mar 2014, 12:07

Sărbători de import
Publicat în 25 noiembrie 2013 de Cristian Țurcanu

Este foarte interesant cum are loc importul de obiceiuri și sărbători de la o civilizație la alta. Factorul economic a fost întotdeauna predominant în dezvoltarea vieții oamenilor și el a impus trendurile inclusiv în ceea ce privește evoluția culturală și spirituală. Am preluat foarte multe sărbători de la cei care erau la un moment dat în „fruntea” lumii, am abandonat multe sărbători care nu mai corespundeau cu realitățile tehnologice ale societății. Nu este neapărat o problemă faptul că lucrurile evoluează, că sărbătorile se schimbă, că ne influențăm unii pe alții. Ce este pentru mine oarecum curios este faptul că am important doar niște sărbători oarecum frivole și care au un substrat economic substanțial: Valentin’s day și Halloween și n-am reușit pînă acum să importăm o sărbătoare cu adevărat minunată și anume: Thanksgiving – Ziua Recunoștinței. Este una dintre cele mai frumoase sărbători! Ziua recunoștinței este cu adevărat o sărbătoare a sufletului, o sărbătoare în care ne manifestăm mulțumirea pentru tot ceea ce este minunat în viața noastră, o sărbătoare în care mulțumim celorlalți pentru tot ceea ce ni s-a dăruit. Este o sărbătoare a conștientizării faptului că ne bazăm destul de mult în viață pe ceea ce primim de la ceilalți și că ar trebui să fim mai recunoscători pentru tot ceea ce primim și ne bucură. O sărbătoare în care să știm că trebuie să mulțumim și să manifestăm în suflet o stare de mulțumire continuă este oricînd binevenită. Eu aș pune-o în calendar în fiecare zi. Tare aș vrea să importăm această sărbătoare și să dăm înapoi Halloween-ul. Aș da înapoi și Valentin’s day numai să putem lua Ziua Recunoștinței.

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Sam 06 Dec 2014, 11:51

Am venit prea devreme? Intreb si eu...

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Sam 06 Dec 2014, 21:51

@dolion a scris:
Am venit prea devreme? Intreb si eu...

Pentru copii, nicodată nu e prea devreme pentru asta!
Iar dacă noi, întreaga viată simtim precum copiii... smile

dolion

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Dum 07 Dec 2014, 07:41

Bucurandu-ne și petrecand cu cei dragi, să ne lăsăm pătrunși de veselie, de armonie și de iubire. Toate se transfigurează în jurul nostru în perioada sărbătorilor de iarna. Împodobim totul pentru a face din lumea în care trăim un loc care să ne reflecte bogăția sufletului. Ploaia de lumină care cuprinde marile orașe nu este decat o reflectare a luminii interioare. Priviți și bucurați-vă de luminile care strălucesc la ferestre și pe străzi. Bucurați-vă, mai ales, de luminile din sufletele celor în care s-a trezit dragostea!

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Vin 19 Dec 2014, 15:39

Ce parere aveti de Piatra Neamt?

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Sam 20 Dec 2014, 07:23

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Sam 20 Dec 2014, 07:25

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Dum 21 Dec 2014, 20:14

MASA DE CRĂCIUN, BUCUREȘTI, PERIOADA INTERBELICĂ

Am găsit, într-un vechi "carnet de bal" lista pentru masa de Crăciun, anul 1937, listă făcută de dom' Pascale, negustor și meseriaș cinstit și stimat din Obor și de doamna sa Uța, băcăniță cu marfă bună și ieftină dar și proprietară a multor terenuri din jur, aflate pe foaia de zestre - de pe Mașina de Pâine, numărul 52, lângă Fabrica de sifoane, la bariera Oborului.
Pe la ora 13, în ziua de Crăciun, se strângeau musafirii: d'alde Malaxa, Asan și Predoleanu, boierii Șerbănescu, Florescu și Ștefănescu, generalul Petroff, avocatul Petrovicescu, ambasadorul X și consulul Y.
Întâi se servea domnilor care se așezau la masa uriașă de 24 de persoane, cu farfurii de porțelan de Bavaria cu două spade, albastre încrucișate, și tacîmuri de argint sterling englezești, se servea alune sărate și țuică de Văleni.
Doamnele se învârteau pe la bucătării, "își pudrau nasul", iar copiii deschideau cadourile aflate sub Pomul de Crăciun.
Apoi doamnele, vesele și foarte bine dispuse cu mastică de Chios - începeau să umple masa.
Ouă umplute, cu o pastă al cărui secret s-a pierdut, dar cred că era pe bază de ficat de pasăre, unele poate și cu anșoa, decorate cu frunzulițe de pătrunjel sau murături, roșii umplute cu brânză de vaci de la olteni, mezeluri, neapărat salam de Sibiu, ghiudem, babic, kaizer, trei-patru feluri de brânzeturi, cașcavaluri, Camembert.
Totul așezat pe platori mari de alpaca argintată ! Măsline naturale marinate,nu din cele negre.
Se aduceau sticlele de țuică, neapărat de Văleni și Pitești.
Apoi venea marea salată de beuf, făcută din maioneză pregătită în casă cu ouă de la Sărulești și cu un ulei special adus din Albania, nu, nu ulei de măsline, altceva, dar nu se mai știe calitatea în ziua de astăzi !
Cu o cruce mare, roșie, din murături roșii, gogoșari, peste maioneză strălucitoare.
Pâine albă și neagră, de pe Lizeanu.
Erau la rând, tremurând de nerăbdare, piftia de porc și de curcan cu murături și felii de ou în aspic.
Apoi se făcea o mică pauză, domnii vorbeau de afaceri, politică și curse de cai, iar doamnele despre modă, copii și actori.
Iarăși doamnele se ridicau de la masă, evacuau farfuriile și platourile folosite, ca să apară cu alte bunătăți: icre și pescărie.
Icre de Manciuria și Beluga (negre) și autohtonele icre de știucă.
Cu lămâi frumos tăiate, în spirale și la icrele negre se mai adăuga unt de Sinaia și gălbenuș tare de ou.
Pâine prăjită, de la cuptorul de pe Zece Mese.
Apoi urmau șalău cu maioneză în sos alb de lămâie și somn la grătar.
Se servea un vin alb sec, Fetească.
Se mai făcea o pauză, bărbații jucau table sau stos, iar doamnele își scoteau pantofii înalți ca să încalțe papuci de blană, de la Brașov.
La un moment dat gazda întreba: "Măi băieți, dar vouă nu vă este foame?"
Semn pentru aducerea celor trei sute treizeci și trei de sarmale, cu mămăliguță făcută cu lapte din mălai de moară de piatră și smântână tot de la olteni.
La sarmale mai apăreau pe masă și două-trei feluri de muștar, hrean și alte mirodenii de dres gustul, după poftă.
Cine voia putea lua, înaintea sarmalelor, o ciorbică de perișoare sau o supă de pui!
Apoi fără întrerupere, apăreau fripturile de porc, curcan și vânat, cartofii prăjiți pai-franțuzește, murăturile de multe feluri, gogonele, castraveți, gogoșari.
Apoi mici bucățele de cârnat, ficat, rinichi, șorici, lebăr, caltaboș, mititei, POMANA PORCULUI!
Două feluri de vin roșu sec, Băbească și Pietroasele.
Pentru copii se făcea un meniu separat, cu piure și șnițel vienez !
Cine voia, comanda o cafea, făcută neapărat din cafea braziliană de la "Armeanul".
Doamnele preferau o ciocolată caldă cu frișcă atunci bătută!
Se mai sta și se mai discuta preț de la vreo oră, se puneau la cale logodne și încuscriri, călătorii și vacanțe.
Undeva, în salonul mic, se auzea un PATEFON, iar domnii invitau doamnele la DANS !
Apoi începeau să fie aduse fructele și dulciurile, toate odată, ca să aleagă omul și să se sature numai văzându-le !
Portocale, mandarine, banane, ananași, mere, pere și un... pepene !
Urmau cozonacii, imenși, parfumați, plini de nucă, stafide și de cacao.
Rahat nu se punea pe atunci! Vinul se schimba cu dulcele Cotnari!
Fursecuri de multe feluri și mărimi, prăjituri făcute numai în casă, cu gust fantastic, cum nu se mai fac, două torturi, mereu două.
Un tort pentru Prunc și unul pentru Mama Lui, Fecioara Maria!
Apoi urma dansul, "konga" în toată casa, cadourile trăznite pe care și le făceau unul altuia mesenii, jocuri de societate, glume, bancuri, păcăleli, "mima" etc.
Oamenii chiar se distrau cât puteau și râdeau în hohote!
De Crăciun nu se bea șampanie... doar de Revelion!
Pe la ora zece noaptea se aducea o a doua cafea (sictir caffe), semn că musafirii trebuie să se cam ducă pe la casele lor.
A doua zi, prin curier, dom' Pascale și conița Uța primeau carțile de vizită ale mesenilor cu câte o scrisoare de mulțumire în care se arăta cât de bine s-au simțit...

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Dum 21 Dec 2014, 20:20

Câteva zile în urmă când am citit sotiei, articolul dat de dolion mai sus, ea a zis: dar cine mănâncă atâta?
Când eram mai tineri făceam si exagerări, dar acum ne alimentăm foarte echilibrat.

dolion

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Dum 21 Dec 2014, 20:23

Dar de shaorma asta cu de toate, ce zici?

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Dum 21 Dec 2014, 20:26

Si fiecare invitat trebuie să mănânce câte una, nu-i asa? Laughing

dolion

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Dum 21 Dec 2014, 20:28

Cred ca aia-i pentru tot satu'...

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Dum 21 Dec 2014, 20:43

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 71
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Dum 21 Dec 2014, 21:48

Dragii mei, nu știu cum era pe la voi (imi închipui "de neuitat") dar în Pădurea Spânzuraților (vatra strămoșilor mei și glia rădăcinilor mele) evenimentul nu era numit nici pomana porcului nici tăiatul porcului ci simplu: "sacrificăm purcelul" (chiar dacă era porc în toată firea sau scroafă de câțiva ani cu cel puțin două fătări la activ, probabil unii știu de ce spun aceasta). mai rar i se mai spunea "ignatul" (amintind și în acest caz de martiriul sf. Ignație din Antiohia).
Dacă ar fi probleme numai de limbaj, mai treacă-meargă, dar aici este vorba de ceva mult mai mult.
Încerc să vă povestesc și vouă. Bunii mei plecau de la convingerea că acest act de sacrificare este unul dorit si de animal, deoarece "numai așa i s-a dat prilejul să devină om!". Prin urmare el își oferea viața cu drag pentru a asigura viața celor scumpi lui. Și mai spuneau bătrânii că înainte de a fi sacrificat purcelul înălța Domnului această rugăciune: "Doamne, dincolo de trecere păzește-mă de 2 nenorociri: să nu fiu nevoit să viețuiesc în curvar (desfrânat) și-n bețiv! dacă se poate dă-mi fericirea să viețuiesc în copii nevinovați!".
Apoi, ca momentul să fie întâmpinat cumsecade (cumsecădenia de altă dată), familia pregătea animalul astfel: ultimele 7 zile de viați era absolut liber și toți îl mângâiau dăndu-i câte ceva bun de gustat, rupeam de la gură mâncând noi mai puțin numai să avem de unde-i purta ceva bun..., în dimineața zilei de sacrificiu i se dădea pâine proaspătă îmbibată cu un tip de țuică făcută cu diferite buruieni și alte ingrediente ca să nu simtă nici frica și nici durerea. Așa își înfrunta animalul (nu doar porcul) ceasul jertfei sale. 
Sincer, uneori stau și mă gândesc dacă nu cumva această viziune și acest mod de a proceda nu era cel mai bun dintre toate; în momentul trecerii sale dincolo nu simțea nici frica nici durere astfel că nici glandele endocrine nu emanau în corpul său toxinele despre care astăzi se spune că sunt cancerigene.
(va urma?)

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Lun 22 Dec 2014, 05:54

Mi-ai rascolit amintirile, Andrei... imi aduc ca prin ceata aminte de obiceiul cu tuica data porcului inainte de sacrificare... Poate continua periplu prin copilarie...

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Lun 22 Dec 2014, 08:42

Datini din Moldova - Bacau

Venite din adâncul istoriei, obiceiurile de iarnă alcătuiesc o lume miraculoasă în care românii, cu mic cu mare, se regăsesc în preajma zilei celei mai lungi a anului vechi, întâmpinându-l pe cel nou, sărbătorind reînvierea presimțită a firii. Păstrate cu grijă, obiceiurile de iarnă colorează într-un chip aparte trăirea comunităților românești și nobila lor spiritualitate.
La aceasta ediție au participat formații de jocuri cu măști din Dărmănești, Parjol, Dofteana, Vultureni, Berești-Tazlău, Zemeș, Plopana, Lipova, Balcani, Livezi și cele mai reprezentative colective artistice de obiceiuri populare din județele Suceava, Botoșani, Iași, Neamț, Vaslui, Vrancea.

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Lun 22 Dec 2014, 09:12

Moș Crăciun a intrat în România! Iată dovada:

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 77
Localizare : USA
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Lun 22 Dec 2014, 16:00

Eu imi aduc aminte ziua cand taicu taia porcul.
Eram mici. Se trezea inaintea noastra ca sa faca focul in soba.

Cand il taia, noi stateam chirciti pe langa soba.
Ne astupam urechile sa nu auzim ghitaitul porcului.

Imediat, dupa injunghiere, taicu venea in casa cu un somoldoc de paie in mana,
imbibat cu sange de porc, sa ne dea cu el pe frunte. Asa era obiceiul.

Apoi urma arderea porcului sub un foc de paie. Pe urma se punea pe o lacra de gard
si urma spalarea si racairea pielei sub apa calda.

Cand era gata, punea un sac de iuta pe el si ma lua in brate si ma punnea pe porc sa-l incalec, tinandu-l de urechi.

Urma despicarea porcului cu crucea facuta intre urechi, in cap.

Pe focul, pe vatra deja incinsa, asteptau caldarile speciale pentru taierea porcului, pregatite inca din vara, cand Marita-taganca venea si le cositorea.

Toata noaptea mirosea a fiertura de mate si alte maruntaie..

In dimineata Craciunului, copiilor li se dadea soric din frunte sa manance.
Ca sa fie fruntasi.
Si or mai fi si altele...
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Lun 16 Mar 2015, 07:32

Prima zi din Bacchanalia - sărbătoare antică închinată zeului Bacchus

Bacchanalia (română : "bacanală") reprezenta o sărbătoare antică mistică compusă din festivaluri închinate zeului Bacchus. În prezent, "bacanală" este denumirea alternativă pentru petreceri cu excese.

Dionysus, în mitologia greacă, zeul vinului și al viței de vie, denumit (la romani) și Bacchus. Era de asemenea poreclit Bromius, Liber, Lyaeus etc. Dionysus era una dintre cele mai importante divinități cunoscute în vechime și al cărei cult era răspîndit în întreaga lume. El era fiul lui Zeus cu muritoarea Semele, fiica regelui Cadmus și a Harmoniei. Făcea deci parte din cea de-a doua generație de olimpieni. Se spunea că, îndemnată de Hera, Semele l-a rugat pe Zeus să i se arate în toată forța și splendoarea sa zeiască. Zeus îi împlinește ruga: el i se înfățișează ca un nor de foc. Neputînd suporta însă strălucirea acestei priveliști, Semele cade fulgerată și naște, înainte de vreme. Zeus ia copilul și-l adăpostește în propria lui coapsă de unde, la termenul stabilit, se naște viu și nevătămat Dionysus. (De aceea se spunea că Dionysus era zeul „care s-a născut de două ori”). Ca să-și pună la adăpost copilul de gelozia Herei, Zeus îl încredințează regelui Athamas și soției acestuia, Ino, ca să-l crească. În casa lor Dionysus trăiește travestit în haine femeiești pentru a nu fi recunoscut. Hera îi dă totuși de urmă și, drept răzbunare, le ia mințile lui Ino și lui Athamas. Atunci Zeus îl trimite pr Dionysus departe, la Nysa, și-l dă în grija nimfelor de acolo ca să-l crească (v. și Hyades). Cînd s-a făcut mare, Dionysus a început să cutreiere întreaga lume: Aegyptus, Syria, Phrygia, Thracia și, în sfîrșit, India, răspîndind peste tot în drum cultul lui. Pe cei care i-au stat împotrivă i-a pedepsit aspru, fie luîndu-le mințile (ca, de pildă, regelui Lycurgus, lui Pentheus, Agave etc.), fie metamorfozîndu-i în rechini (ca, de exemplu, pe pirații care voiau să-l vîndă ca sclav în drum spre Naxos). În sfîrșit, Dionysus a coborît în Infern ca să caute acolo umbra mamei lui și să-i redea viața. Hades s-a învoit să i-o dea și Dionysus a dus-o pe Semele cu sine în Olympus. El a mai participat la lupta zeilor cu giganții și se spunea că l-ar fi ucis pe Eurytus cu o lovitură de tirs. Este de asemenea cunoscut episodul dragostei dintre Ariadne și zeu, după ce aceasta fusese părăsită de către Theseus (v. și Ariadne). Cultul lui Dionysus era răspîndit în întreaga lume veche. La serbările date în cinstea lui (dionysia sau bacchanalia) participa toată lumea dar, mai ales, femeile. Atunci zeul era sărbătorit în cîntece și dansuri, adesea cu caracter orgiastic. Dionysus era închipuit însoțit de un cortegiu alcătuit din bacchante, sileni, satiri etc. Misterele lui Dionysus s-au celebrat în Italia pînă tîrziu în epoca imperială.

Numarul mesajelor : 8463
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Joi 01 Mar 2018, 14:22

@dolion a scris:
Ce parere aveti de Piatra Neamt?

S-a facut un sondaj zilele trecute, au dat rezultatele la radio Actualitati. Cele mai bine cotate orase sunt 1. Brasov 2. Oradea.

Am cautat un articol online... Ciudat ca articolul care contine informatiile auzite la radio e din iunie 2017.

http://www.bihon.ro/oradea-este-cel-mai-avantajos-oras-din-punct-de-vedere-al-facilitatilor-de-recreere-din-romania/1854059

Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

Numarul mesajelor : 8463
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Joi 01 Mar 2018, 14:24

Dar eu intrasem aici ca sa va spun ca in calendar e prima zi de primavara! Sa o sarbatorim... virtual si... la gura sobei! smile

Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Ion

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 77
Localizare : USA
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   Joi 01 Mar 2018, 14:58

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Romanii si sarbatorile lor   

Sus In jos