Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 04:36 Scris de Emil Condor

» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
comment-143 romana problema istorie curiozitati Când 23 triste turism sibiu Limba brasov nobel 1 placut frig jazz drumetie English este
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 04:44

Dacă slovele de la Matei 28:19 erau viată, căpătau în realitate viată dar stim bine că nimeni în întreaga istorie biblică nu a dat viată acelor slove, adică nu a botezat niciun suflet în numele trinitătii! Ce viată mai e si aceea?! E viatăăă?! Nu, nici vorbă de asa ceva!

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 07:56

Mi-a placut ce ai scris Emile....... altadata ai sustinut exact opusul! Asta e bine!
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 09:50

@zuum a scris:
Mi-a placut ce ai scris Emile....... altadata ai sustinut exact opusul! Asta e bine!

Noa și tu acuma Zumule, de ce nu lași omul să-și mai revizuiască ideile și, pe ici, pe colo, să-și mai schimbe opiniile.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 17:05

@zuum a scris:
În continuare sustin ce am sustinut dar în ce priveste litera scrisă, stiu că este moartă.
Duhul dă viată literei, în noi, în inimile noastre. Păi, viată este doar Dumnezeu, Biblia scrie cu claritate. Nu avem mai multe origini ale vietii! Degeaba încercăm să jonglăm Cuvântul asa cum place fiecăruia, Viata este doar în UNUL.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 17:06

@abbilbal a scris:
@zuum a scris:

Noa și tu acuma Zumule, de ce nu lași omul să-și mai revizuiască ideile și, pe ici, pe colo, să-și mai schimbe opiniile.
Nu, nu mi le-am schimbat, doar le-am întărit.

zuum

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 20:51

@Emil Condor a scris:
litera scrisă, stiu că este moartă. ........
viată este doar Dumnezeu, Biblia scrie cu claritate.

scratch
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 20:56

Păi, Zuum, Biblia este Oglinda spre care te uiti. Acolo găsesti pe Cel ce este Viata. Acolo, ochiul face contact cu ceea ce există... Nu stiu cum să mă fac înteles... scratch

abbilbal

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 21:36

@Emil Condor a scris:
Păi, Zuum, Biblia este Oglinda spre care te uiti. Acolo găsesti pe Cel ce este Viata. Acolo, ochiul face contact cu ceea ce există... Nu stiu cum să mă fac înteles... scratch

Milule, nu știu ce să zic, dar ideea ta nu este cam încâlcită SmileyCentral.com

Ochiul nu face contact cu ceea ce există în natură? Unde vede el (ochiul) case, oameni, copaci, legi, fărădelegi, și căte și mai câte ? că doar acum nu mă apuc să înșir tot ce vede ochiul.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 21:46

Ochiul face contact cu slova, care slovă redă anumite aspecte despre Dumnezeul nostru. Asta e toată filozofia exprimată mai sus.
De încâlcit au încercat să ne încâlcească predecesorii nostri si au reusit în mare măsură - uite câte religii avem pe pământ!

abbilbal

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 22:06

@Emil Condor a scris:
Ochiul face contact cu slova, care slovă redă anumite aspecte despre Dumnezeul nostru. Asta e toată filozofia exprimată mai sus.
De încâlcit au încercat să ne încâlcească predecesorii nostri si au reusit în mare măsură - uite câte religii avem pe pământ!

Da, numai că pe lângă ochi și urechea ne pune în contact cu Dumnezeu. Cum l-ar cunoaște pe Dumnezeu orbii dacă nu ascultând predici. Dar mergând cu acastă idee mai departe, și pipăitul ne pune în contact cu Dumnezeu, căci surdomuții orbi, doar prin pipăit se descurcă cu cititul. Și atunci... iată cum se complică situația și cum se diversifică spusa ta.

zuum

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 22 Mar 2009, 23:47

@Emil Condor a scris:

Emile imi scarpinam chelia fiindca zici ceva si in urmatoarea propozitie zici exact opusul. Am si subliniat contradictia.

Ca sa ajungi la Dumnezeu n-ai nevoie de o carte ! Asta ar insemna ca Dumnezeu ar fi accesibil doar celor educati! Ori asta a si fost esenta crestinismului. Legatura dintre om si Dumnezeu se face prin revelatie, Sf Duh,Taina..nu prin foi tiparite!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 23 Mar 2009, 00:01

Contradictia este aparentă, pe moment doar. Esenta rămâne aceeasi.
Unii dintre noi află despre Dumnezeu prin viu grai, altii prin video, altii prin Duhul, altii prin texte scrise. Nu e nimic deosebit si contradictoriu în informatiile acestea. Acum depinde si de cel ce receptionează mesajul, în ce pozitie (spiritual vorbind) se află el...

Eu stiu, Zuum că ai vrea (mă însel?) să vezi că toată lumea este împotriva acelei Cărti, dar nu se poate, în ea sunt ascunse multe adevăruri de necontestat care pot fi întelese dacă suntem condusi de un Spirit adevărat. Eu sunt convins că tu întelegi acestea chiar dacă în aparentă pari a lupta împotriva lor.

zuum

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 23 Mar 2009, 03:20

@Emil Condor a scris:
Eu stiu, Zuum că ai vrea (mă însel?) să vezi că toată lumea este împotriva acelei Cărti, dar nu se poate, în ea sunt ascunse multe adevăruri de necontestat care pot fi întelese dacă suntem condusi de un Spirit adevărat. Eu sunt convins că tu întelegi acestea chiar dacă în aparentă pari a lupta împotriva lor.

Ntz! Nu, vreau asa ceva! Sper sa nu dispara in timpul Apocalipsei fiindca...ce or sa mai citeasca supravietuitorii?? Iti dai tu seama? La ora actuala intreaga lume depinde de litera scrisa. Carti, Internet,celulare,coputere,discuri, softuri...totul SCRIS ! Nu trebuie decat un mic "virus" sau o pana de curent si umblam ca bezmeticii!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 23 Mar 2009, 03:27

Sunt alături de cele spuse de tine.

Disparitia lor la o eventuală Apocalipsă ar fi... o altă Apocalipsă! smile

zuum

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 23 Mar 2009, 06:01

@Emil Condor a scris:
Sunt alături de cele spuse de tine.

Disparitia lor la o eventuală Apocalipsă ar fi... o altă Apocalipsă! smile

Da Emile dar cineva care o stie pe de rost poate scapa....! cheers
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 23 Mar 2009, 06:05

Cunoastem că le ai cu ironiile...

zuum

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 23 Mar 2009, 06:13

A fost Pavel un om politic?
Sus In jos
bulache
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 616
Data de inscriere : 18/10/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 23 Mar 2009, 09:24

Bine ai revenit Zuum,ai lipsit si s-a simtit lipsa ta. thumb_yello Poate ca chiar a fost om politic Pavel.Si religia e o politica ,nu? idee
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Mar 24 Mar 2009, 18:14

Da Bulache, religia este o politică și o putem numi fără să greșim "politica teologilor"

elvil

Numarul mesajelor : 55
Data de inscriere : 25/01/2009

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Mar 24 Mar 2009, 20:41

zuum, e mai important sa-l cunosti pe El nu cartea,pe aceasta o cunosteau destul de bine si pavel inainte sa i se intimple ce s-a intimplat pe drumul Damascului CIND L-A CUNOSCUT PE EL PERSONAL, degeaba stii biblia ca vechii farisei si carturari.stii ca asupra literei se poate ,,cobori'' Duhul Sfint?atunci cind se intimpla asta il cunosti pe El personal.
Sus In jos
ACCENT

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Mar 24 Mar 2009, 22:05

@zuum a scris:

Ntz! Nu, vreau asa ceva! Sper sa nu dispara in timpul Apocalipsei fiindca...ce or sa mai citeasca supravietuitorii??

Raportat la numărul de locuitori ai Pămîntului, cam cîți supraviețuitori ai Apocalipsei estimezi?
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Mar 24 Mar 2009, 22:22

@ACCENT a scris:
Raportat la numărul de locuitori ai Pămîntului, cam cîți supraviețuitori ai Apocalipsei estimezi?

Eu estimez mai mulți decât de la potopul lui Noe.

ACCENT

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Mar 24 Mar 2009, 22:27

M-ar interesa și răspunsul lui Zuum, apoi mai discutăm.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Mier 25 Mar 2009, 02:14

@ACCENT a scris:
@zuum a scris:

Ntz! Nu, vreau asa ceva! Sper sa nu dispara in timpul Apocalipsei fiindca...ce or sa mai citeasca supravietuitorii??

Pai MUSAI sa supravietuiasca protestantii....deci destul de multi! Vor fi probabil cei mai multi americani deci suntem asigurati de......"libertati" !
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Mier 25 Mar 2009, 09:20

Nu-i cazul să ironizezi Zuum. Vreau să discutăm la modul cel mai serios.
Dă și tu mai multe amănunte! De exemplu, cam cît timp va ține Apocalipsa, cum se va sfîrși ea, impactul ei asupra supraviețuitorilor, cum se vor comporta ei în continuare, etc.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   

Sus In jos

Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: