Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
English istorie romana curiozitati problema sibiu brasov noapteacahotii comment-143 23 placut 1 Limba drumetie
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 19:45

“Versiunile”, pana la Versiunea Revizuita din 1881, sunt dependente de COPIILE ANTICE/VECHI –care dateaza 600 de ani dupa Isus. Revizorii VRS 1952 au fost primii carturari care au fost capabili sa aleaga “CELE mai vechi copii” dar si acestea datand 3-4 secole dupa Isus. Suntem de acord cu faptul ca, cu cat esti mai aproape de sursa, cu atat
documentul este mai autentic. Natural, “CELE mai vechi” merita atentie mai multa decat simplul “vechi”. Dar, din cauza ca nu au gasit nici un cuvant despre: ”Isus s-a inaltat” sau “a fost inaltat” in CELE mai vechi manuscrise, parintii Crestini au cenzurat acele referiri din VRS 1952.
Traim in era masinilor de tiparit si ne este greu sa ne imaginam ca atunci cand s-au
scris cartile originale, nu exista tiparnita si toata munca de copiere se facea manual. In
aceste conditii este inevitabil ca multe dintre cartile vechi sa se piarda,
MANUSCRISELE ORIGINALE FIIND TOATE PIERDUTE!
Sigur ca ne punem atunci intrebarea: ce au ca suport pentru Biblia lor? Avem “Cele
mai vechi” manuscrise:
a) CODEX SINAITICUS un codex al Bibliei Grecesti, datand din sec. IV, in
stapanirea Uniunii Sovietice pana in 1933, recuperate, apoi, de Marea Britanie,
iar acum este in British Museum.
b) CODEX ALEXANDRINUS-probabil scris in sec. V, acum in British Meseum
si contine Biblia greceasca, dar 40 de foi lipsesc.
c) CODEX VATICANUS, in biblioteca Vaticanului, la Roma; scrisa in sec. IV
contine Biblia dar parti din ea sunt pierdute.

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 19:47

Karima a scris:
Emil Condor a scris:
Cu mare plăcere urmăresc toate mesajele de aici.
Eu voi interveni cât mai putin în discutii sau chiar deloc (încerc, oricum!) pentru că în pozitia de Administrator nu vreau să influentez sensul discutiei în nicio directie. Sunt convins că întelegeti si apreciati pozitia luată de mine. Asa cred că e bine.

Tot ce poti sa faci pentru mine este sa-mi accepti scuzele pentru ca am continuat discutia aici pe care ar fi trebuit sa o punem la topicul Biblia
Daca crezi ca este necesar putem muta acolo?
Nicio problemă! Scuzele nu sunt necesare. hug
Continuati, vă rog!

Biblia merge discutată la Titlul ce îl avem sus, nu-i asa?

Ultima editare efectuata de catre Emil Condor in Dum 01 Mar 2009, 19:50, editata de 1 ori
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 19:49

CIRCUL MAGARULUI
Cele prezentate anterior reprezinta o adevarata confesiune a crestinatatii care ne arata
ca “inspiratii” autori ai Cronicilor Evangheliilor nu au inregistrat nici un singur
cuvant despre ASCENSIUNEA lui Isus. Totusi, acesti “inspirati” autori sunt in
unanimitate de acord si inregistreaza cu de amanuntul faptul ca Stapanul si
Mantuitorul a calarit un magar cand a intrat in Ierusalim atunci cand misiunea lui se
apropia de sfarsit.
"Au adus magarita si magarusul, si-au pus
hainele peste ei, si El a sezut deasupra.” (Matei.21:7)
"Au adus magarusul la Isus, si-au arunc
hainele peste el, si Isus a incalecat pe el.” (Marcu11:7)
"Si au adus magarusul la Isus. Apoi si-au
aruncat hainele pe el, si au asezat pe Isus
calare deasupra.” (Luca 19:35)
"Isus a gasit un magarus, si a incalecat pe el…
(Ioan 12:14)
Ar fi putut Dumnezeu sa fie autorul acestor doua situatii – observam ca toti autorii
Evangheliilor au fost deci inspirati sa nu rateze intrarea “fiului Domnului” in orasul
Sfant, dar au fost inspirati sa “camufleze” vestile despre “fiul sau”, care a zburat la
ceruri pe aripile unui inger.

Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 27/02/2009

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 19:52

Karima,
dar observ ca te-ai enervat si vii cu povesti. Calificarile care le-am spus cred ca nici nu le-ai citit. Sau tu nu ti-ai pus mintea la contributie. Citeste bine si vezi ca sunt acolo lucruri prea mari pentru tine mai bine zis. Cine citeste nu cred ca este orb. Acolo sunt lucruri acumulate de veacuri. Aprofundeaza-le.
Ai venit aici ca sa expui Coranul. Subiectul deschis nu te priveste.
Am sa-ti aduc argumente in legatura cu Pavel pentru ca nu esti la subiect.
Cu ce vii sunt lucruri care le-ai luat de pe internet pentru ca sa-ti ridici in slavi religia. Coranul deja a cazut in fata celor care au citit din ce am scris eu Karina. Argumentele sunt prea puternice, doar ca nu vrei sa vezi tu. Eu nu-ti cer sa vezi. lucrul acesta il face Dumnezeu.
Vrei ca sa-ti daram religia ta? Daca da, continua. Voi aduce argumente care nu vei putea sa le stai in fata. Potoleste-te. Stiu ca sunteti educati de mici sa invatati sa muriti. Noi invatam sa traim vesnic.
Cu ce vii nu-si implineste scopul. Tu vrei razboi. Eu vreau pace. Nu este bine sa avem probleme legate intre mine si tine. Eu de credinta, tu de religie. Spun pentru ca nu sunt religios. Ar dura poate ani ca sa-ti explic raspunsuri la amalgamul care l-ai adus si la urma tot asa ramai. Tu esti cu ai tai, eu sunt cu ai mei. Aici nu suntem in Siria ca sa nu putem iesi pe strazi dupa o anumita ora. Dar imi irosesti timpul cu lucruri fara valoare. Nu ajungem la vreun rezultat. Eu cred intr-un fel, tu crezi intr-un alt fel. As putea sa-ti fac mizerii pe internet la fel si tu - unde ajungem?
Vad ca-ti place circul. De unde esti? Aici este vorba si de cultura.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 20:08

Wau wau sunt surprinsa si mai ales dezgustata ca ai trecut la amenintari.
Te darama documentele mele ?Dar nu sunt ale mele sunt ale crestinilor,nu eu le-am scris,le gasesti exact acolo unde ti le-am indicat
Ce te-a speriat asa? Shocked
Eu nu m-am enervat draga Sali nu am de ce,vad ca tu esti cel care faci spume dar sincer nu inteleg de ce

sunt lucruri acumulate de veacuri.

Asta iti demonstrez si eu

Cu ce vii sunt lucruri care le-ai luat de pe internet pentru ca sa-ti ridici in slavi religia. Coranul deja a cazut in fata celor care au citit din ce am scris eu Karina

Eu sa-mi ridic in slavi religia o fac daca sunt intrebata nu ca tine vii si-mi ridici in slavi tu religia ta de parca eu te-am intrebat ceva
Toate raspunsurile,postarile tale sunt pentru mine.
Ai continuat desi ti-am explicat clar ca nu sunt interesata si acum daca iti aduc argumente faci spume?

Vrei ca sa-ti daram religia ta? Daca da, continua. Voi aduce argumente care nu vei putea sa le stai in fata. Potoleste-te. Stiu ca sunteti educati de mici sa invatati sa muriti. Noi invatam sa traim vesnic.

Sa darami religia mea?Tu?
Pai au incercat asta teologi cu vieti de studiu si nu au reusit
Sa ma potolesc?Sa ma potolesc sa ce?Sa nu mai postez?Nu mi te mai adresa si gata nu-ti voi ma da replica nu crezi ca asta ar trebui sa faci?
Suntem educati sa murim?Adica ce vrei sa spui ca nu inteleg,si de altfel aceasta opinie este directa dar eu sunt oare subiectul topicului?
Ma cunosti tu pe mine sa stii cum sunt educata
M-am intrebat de foarte multe ori,oare multi crestini in loc sa dialogheze de ce cauta certa si ameninta si inventeaza asa ca tine?

As putea sa-ti fac mizerii pe internet la fel si tu - unde ajungem?
Vad ca-ti place circul. De unde esti? Aici este vorba si de cultura

Nu inteleg ce spui aici si imi pare sincer rau ca m-am coborat la nivelul tau
Stiu,adevarul doare dar asta este,degeaba tu cauti sa-l ascunzi caci multe pacate vei avea intr-o zi cand vei fi intrebat, pentru ca tu cauti sa orbesti oameni,asa gratuit,fara sa ti-o ceara nimeni

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 20:22

Karima,

observ ca intr-adevar esti suparata rau si nu prea mai judeci. Cand vii cu materialele ar trebui sa studiezi fiecare religie despre care iti expui materialele. Iti dau exemplu: la poporul evreu exista partida (printre altele), Saducheilor. Ei nu credeau in inviere. Apoi erau si Fariseii. Ei credeau in inviere. Dar luati dinafara cei care erau neinitiati ii vedeau pe toti ca sunt evrei si ca au aceeasi religie. Oare daca intrebi evreii in privinta lor si a partidelor care au existat ce-ti vor raspunde. Asa faci tu. Privesti dinafara si pentru ca esti confuza aduci ce ai.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 20:32

Sali

Te rog foarte mult sa postezi daca vrei fara a mi te mai adresa mie caci in cazul acesta ar trebui sa-ti si raspund si nu doresc sa o mai fac din mai multe motive:
-nu esti la nivelul meu ai demonstrat ca esti la nivel de mahala caci nu ai venit cu argumente contra argumentelor mele ci cu jigniri si vorbe deplasate
-eu nu sunt nici suparata caci cunosc oameni de genul tau deci imi pare rau ca ti-am raspuns in acest fel coborandu-ma la un alt nivel
-tu esti nou pe forum dar eu am avut discutii de toate genurile aici pe forum dar nimeni nu a jignit si nu s-a comportat ca tine
-nu e nevoie sa-mi explici mie nimic,cunosc foarte bine religie,nu ti-am cerut nici un fel de explicatie sau raspuns

Numai bine

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 20:52

"-nu esti la nivelul meu ai demonstrat ca esti la nivel de mahala caci nu ai venit cu argumente contra argumentelor mele ci cu jigniri si vorbe deplasate
-eu nu sunt nici suparata caci cunosc oameni de genul tau deci imi pare rau ca ti-am raspuns in acest fel coborandu-ma la un alt nivel
-tu esti nou pe forum dar eu am avut discutii de toate genurile aici pe forum dar nimeni nu a jignit si nu s-a comportat ca tine
-nu e nevoie sa-mi explici mie nimic,cunosc foarte bine religie,nu ti-am cerut nici un fel de explicatie sau raspuns"

Raspuns pentru Karina:

Ai putea sa-mi arati unde te-am jignit? Oare am vorbit vorbe care au un nivel scazut care sa-ti afecteze personalitatea?
Observ ca tu jignesti.
Ai observat? Daca nu vezi ai vrea sa o fac eu pentru tine?
Atacurile tale sunt nu la mine ci ataci ceva mai mult. Nu ti se pare? Crezi ca cei care sunt pe forum sau citesc sunt orbi?
Tu jignesti la un nivel (iarta-ma ca te fac sa vezi) de nationalism sau as spune chiar mondial. Lucrurile de care te legi nu sunt in masura ca tu sa le afirmi. Cand ai atacat pe cei dinaintea mea ei nu au avut cuvintele necesare ca sa ti le dezvaluie. Am intervenit si nu cu jigniri ci la ceea ce ai airmat pe forum. Daca imi apar credinta este un lucru care oricine doreste sa-l faca dar fiecare in masura capacitatilor lor.
Aici nu ai nici o dreptate ca te-ai coborat la nivelul meu. Nu stii inca nivelul meu si nu ma laud cu el. In schimb tu ai facut acest lucru tot timpul: te-ai laudat.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 21:38

Sali a scris:

Ai putea sa-mi arati unde te-am jignit?

Inseamna ca nu esti coerent in gandire si scriere

Citat :
Stiu ca sunteti educati de mici sa invatati sa muriti.

Asta era un compliment?
sau....

Citat :
As putea sa-ti fac mizerii pe internet

sau.....

Citat :
Vad ca-ti place circul. De unde esti?

Citat :
Tu jignesti la un nivel (iarta-ma ca te fac sa vezi) de nationalism sau as spune chiar mondial

Stau si ma intreb daca tu gandesti cand postezi.
Pai ce am postat eu,ti-am spus clar si de unde sunt luate,acei care au tot modificat Bibliile conform istoriei si documentelor au fost jignitori mondiali??

Citat :
Lucrurile de care te legi nu sunt in masura ca tu sa le afirmi.

Ce vorbesti frate,pai ce le-am luat de sub cenzura?Sunt manuscrise,sunt studii,sunt istorie a religiei,poti tu sa le combati?

Citat :
Daca imi apar credinta este un lucru care oricine doreste sa-l faca dar fiecare in masura capacitatilor lor.

Apara frate religia cine nu te lasa.Foarte frumos din partea ta dar fa-o cu argumente daca vrei sa fii credibil
Eu ti-am contrargumentat pentru ca tu mi te-ai adresat este singurul motiv pentru care eu ti-am replicat.
Eu nu am atacat nimic,eu doar ti-am expus niste argumente
Tie nu-ti convin argumentele,probabil te depasesc caci altfel nu ai fi atacat
In caz contrar ai fi raspuns la fel,cu argumente
Cat despre nivelul de cultura religioasa(caci despre acesta este vorba)pe care eu il afisez,este ca sunt mandra de el ,de ce nu mi-as respinge interlocutori nedoriti care nu se ridica la acelasi nivel?

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Dum 01 Mar 2009, 23:56

Raspuns pentru Karima

Karima spune: „Pavel - cetatean roman evreu de origine
Pavel nu l-a cunoscut niciodata pe Iisus”

Ceea ce marturisesc cei din vremea lui inclusiv Isus Cel viu:
Faptele Apostolilor 9:13. "Doamne," a raspuns Anania, "am auzit de la multi despre toate relele, pe care le-a facut omul acesta sfintilor Tai in Ierusalim;

Karima observi cat de mult tinea Isus iudaismul? Iudeii ii persecuta pe crestini, asta facea Saul (care se numeste Pavel mai tarziu) De ce? Oare crestinii care se trag din Cristos sunt iudei sau crestini? De fapt tu cunosti caci ai studiat mult lucrul acesta. Tu stii ce sunt crestinii.

Faptele Apostolilor 9:14. „ba si aici are puteri din partea preotilor celor mai de seama, ca sa lege pe toti care cheama Numele Tau.
Karima, cine l-a trimis pe Saul sa persecute crestinii, cei care-L urmu pe Isus?
Preotii evrei.
Pavel era oare intemeietorul religiei crestine? Ce reiese Karima de aici? Ei Il urmau pe Isus din Nazaret. Cum de totusi erau persecutati de catre evrei?

Tu ai spus: „
Cu alte cuvinte Pavel a creat o noua religie diferita de ceea ce evreii aveau prin Profetii care fusesera pana la acea vreme iar acest lucru Isus
nu l-a cerut,
nu l-a facut,
nu l-a impus caci el a spus clar ca nu a venit cu o lege noua ci a intarit ceea ce era dinaintea lui, lucru pe care de alftel l-au facut toti Profetii de-a lungul timpului.”

Acum ce spune Isus:
Faptele Apostolilor 9:15. „Dar Domnul i-a zis: "Du-te, caci el este un vas, pe care l-am ales, ca sa duca Numele Meu inaintea Nemurilor, inaintea imparatilor, si inaintea fiilor lui Israel;
Faptele Apostolilor 9:16. „si ii voi arata tot ce trebuie sa sufere pentru Numele Meu."
De ce trebuia sa sufere pentru Isus daca asa cum spui Isus nu a venit cu o lege noua?

Karina tu spui:
„Pavel nu l-a cunoscut niciodata pe Iisus”
17. Anania a plecat; si, dupa ce a intrat in casa, a pus mainile peste Saul, si a zis: "Frate Saule, Domnul Isus, CARE TI SA ARATAT pe drumul pe care veneai, m-a trimis ca sa capeti vederea, si sa te umpli de Duhul Sfant."
Oare crezi ca Anania ar fi urmat pe cineva (Isus) doar din auzite si l-ar fi cautat pe Saul ca sa se bage in gura lupului? Doar acest lucru despre acest om (Saul) erau toti crestinii in tema ca era un persecutor infocat. Saul l-ar fi urmat pe Isus daca nu-L vedea? Ar fi urmat o Fata Morgana?

Marturia lui Barnaba care l-a prezentat pe Saul ca sa fie acceptat de catre crestini:

Faptele Apostolilor 9:27: „Atunci Barnaba l-a luat cu el, l-a dus la apostoli, si le-a istorisit cum, pe drum, SAUL VAZUSE PE DOMNUL, CARE IA VORBIT, si cum in Damasc propovaduise cu indrazneala in Numele lui Isus.”

Karima tu ai spus:
„el a sustinut ca a avut cateva viziuni despre acesta.Cu alte cuvinte Pavel a creat o noua religie diferita de ceea ce evreii aveau prin Profetii care fusesera pana la acea vreme iar
ACEST LUCRU ISUS
nu l-a cerut,
nu l-a facut,
nu l-a impus
caci el a spus clar ca nu a venit cu o lege noua ci a intarit ceea ce era dinaintea lui,lucru pe care de alftel l-au facut toti Profetii de-a lungul timpului.”
Daca Isus a tinut iudaismul, cum de a fost rastignit de iudei. Cum de urmasii Lui au fost urmariti si persecutati chiar inainte de convertirea lui Pavel.

Pavel a fost un persecutor si a devenit chiar el un persecutat. Intrebarea care se pune: Ce l-a marcat pa el intrucat a lasat o asa functie si om cu vaza, ca sa vina sa fie persecutat in Numele lui Isus din Nazaret?
A venit ca sa infiinteze o religie sau era deja infiintata?

Karima, stii tu ce este crestinismul?
Daca vii cu ce au spus altii asa cum afirmi atunci cum de nu poti cadea in picioare?

Desigur ca am sa argumentez tot ce ai afirmat pana acum. Dar sa stii ca observ ceva foarte batator la ochi, adevarul nu sa oprit la poarta ta. Care este contrastul adevarului?

Daca nu esti crestina atunci nu ai cum sa stii ce este un crestin si nici revelatia Bibliei nu poti sa o ai. Ca sa stii ceva de Biblie trebuie sa cunosti pe Autorul ei.
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 00:42

Raspuns pentru Karima 1

Karima tu spui:

„Pavel a spus multe lucruri in contradictoriu cu VT,el a fost cel care a inaintat ideea de moarte a lui Isus pentru pacatele oamenilor desi in Ezechiel 18:5 este spus clar ca nici un om nu este judecat pentru pacatul altuia insa Pavel a sustinut ideea ca omul se naste cu pacatul lui Adam”

Ioan 1:29. A doua zi, Ioan a vazut pe Isus venind la el, si a zis: "Iata Mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii!

Ioan 3:14-18: „Si, dupa cum a inaltat Moise sarpele in pustie, tot asa trebuie sa fie inaltat si Fiul omului, pentruca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica. Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica. Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El. Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.”

1 Ioan 1:7-10: „Dar daca umblam in lumina, dupa cum El insus este in lumina, avem partasie unii cu altii; si sangele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curateste de orice pacat. Daca zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi. Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept, ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire. Daca zicem ca n-am pacatuit, Il facem mincinos, si Cuvantul Lui nu este in noi.”

Karima tu spui ca Pavel a sustinut:„omul se naste cu pacatul lui Adam”

Sa vedem ce a inteles Pavel

Sa studiem un pic legea ereditatii. O viata care are o anumita trasatura sau caracteristica particulara transmite aceeasi trasatura generatiri urmatoare. Abordand acest lucru intr-un alt mod, intr-un copil putem descoperi temperamentul si particularitatile tatalui. Dar tot ce este dobandit prin invatare nu este ereditar. De exemplu, un fierar poate dobandi brate puternice prin antrenament, dar bratele copiilor sai pot ramane mici si subtiri. Tot ce este dobandit dupa nastere nu poate fi transmis generatiei urmatoare. Acesta este un fapt si un fenomen recunoscut de biologie.
Unitatea oamenilor este un concept foarte important din Biblie. Potrivit Bibliei, separat de existenta noastra individuala, intreaga lume, indiferent cate milioane exista in ea, poate fi considerata ca fiind compusa din doi oameni. Acesti doi oameni sunt corporativi, cuprinzand milioane de alti oameni. Intreaga umanitate este inclusa in acesti doi oameni. Ei sunt doua persoane juridice. Datorita acestei consideratii a Bibliei, omul Isus a putut sa moara pentru noi toti si a putut lua asupra Sa toate pacatele noastre. Acum noi toti putem primi viata prin El.
Un student la biologie ne pote spune ca in biologie exista un concept uimitor, care este contrar conceptului nostru: viata unui fiu este considerata ca fiind mai veche decat a tatalui, și viata unui nepot este mai veche decat cea a bunicului. Acest lucru este perfect adevarat. Fiul mosteneste viata tatalui si o continua. Astfel, viata fiului este mai veche decat cea a tatalui. Deci, in mod natural, noi suntem mai „batrani” decat Adam caci viata lui s-a sfarsit la o varsta putin peste noua sute de ani. Dar tu si cu mine inca traim si vom continua sa traim.
Acestea sunt trei concepte foarte importante de care trebuie sa tinem cont atunci cand ne ocupam de relatia dintre Cristos si om: ereditatea vietii, unitatea oamenilor si continuarea vietii umane.

Va urma!
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 00:51

Om-Dumnezeu I

Daca Dumnezeu ar ramane Dumnezeu, noi nu l-am intelege niciodata. Daca El ne-ar vorbi in limba Sa, am fi cu desavarsire pierduti. Daca Dumnezeu ar vrea sa Se reveleze pe Sine prin vorbire si sa aiba partasie cu omul, El ar trebui sa se micsoreze intr-o asemenea masura incat sa fie la fel ca noi. Numai atunci El ne va putea vorbi si ne va putea spune despre El Insusi si despre tainele universului. Numai atunci noi am fi capabili sa-L intelegem.
Oare Dumnezeu a devenit om pentru a se revela pe Sine prin vorbire? Sa folosim metoda presupunerii. Ce s-ar intampla daca Dumnezeu S-ar revela pe Sine prin limba omeneasca? Ce s-ar intampla daca El ar deveni om si ar avea partasie cu omul? Implicatia de aici este extraordinara! Ar insemna ca, in aceasta lume, dintre toate fiintele umane care au trait in istorie, o singura persoana a fost nu numai om, ci si Dumnezeu! Daca admitem ca Dumnezeu a devenit om, atunci trebuie sa fi existat vreun muritor care sa fi fost si divin. Trebuie sa aflam mai multe despre aceasta Persoana.
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 00:52

Om-Dumnezeu II

Am sa dau calificarile pe care trebuie sa le aiba un om pentru ca sa fie Dumnezeu. Aceasta este o sarcina dificila. Vom folosi o metoda eficace stabilind cateva principii, apoi vom face unele cercetari avand in vedere aceste calificari si directive. Dorim sa ne bazam evaluarea pe modul de viata si pe calificarile pe care ar trebui sa le aiba un om daca ar fi vorba ca el sa fie Dumnezeu.

Prima conditie pe care acest om trebuie sa o indeplineasca este aceea ca el trebuie sa afirme ca este Dumnezeu atunci cand se afla pe acest pamant. El nu poate sa-si ceara scuze pentru aceasta. El trebuie sa declare cu indrazneala ca este Dumnezeu. Numai atunci putem sti cine este el. Daca nu declara acest lucru, noi nu avem nici o posibilitate de a-i ghici identitatea. Deci, declaratia este prima calificare necesara.

In al doilea rand, felul in care aceasta persoana a venit in lume trebuie sa fie diferit de felul in care noi insine am venit in lume. Daca eu as spune ca sunt Dumnezeu dar m-am nascut la fel ca oricare alt muritor, atunci cuvintele mele nu ar avea nici o greutate. Pe de alta parte, daca as fi venit din cer, afirmatia mea ar fi luata in serios. Felul in care acest om vine in fiinta trebuie sa fie extraordinar. El trebuie sa vina intr-un mod complet diferit; altfel cuvintele sale nu ar avea greutatea necesara.

In al treilea rand, acest om trebuie sa aiba un standard moral care sa fie mult deasupra tuturor celorlalte fiinte umane. El trebuie sa aiba sfintenia lui Dumnezeu, iar viata sa trebuie sa poarte amprenta divinitatii lui Dumnezeu. De exemplu, daca eu as deveni o pasare si as trai la fel ca celelalte pasari, fara sa le arat numic extraordinar, nu le-as putea convinge ca de fapt sunt un om. Daca este vorba ca Dumnezeu sa devina un om, comportarea Sa morala trebuie sa fie de cea mai inalta calitate. Acesta este singurul mod in care noi am putea sa-L identificam ca Dumnezeu.

Mai mult, daca un om este Dumnezeu, el trebuie ca neaparat sa faca lucruri pe care nici un muritor nu le poate face. Daca el poate realiza ceea ce noi nu putem realiza si cunoaste ceea ce noi nu cunoastem, atunci putem spune ca intr-adevar este Dumnezeu.

In cele din urma, aceasta persoana trebuie sa fie capabila sa ne spuna scopul divin al existentei omului. Care a fost scopul lui Dumnezeu in crearea universului si a omului? Cum Se ingrijeste El de durerile si necazurile omenesti? Care este originea si solutia finala a oricarui lucru din univers? Care ar trebui sa fie atitudinea noastra fata de Dumnezeu? Acest om trebuie sa ne reveleze toate aceste lucruri. Daca aceasta persoana nu ne arata ceea ce noi nu vedem, atunci nu putem spune ca ea ne-a aratat vreo revelatie.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 00:58

Nimic mai adevărat ca mesajele de mai sus, OM-DUMNEZEU I si II!
Le-am citit de două ori cu o plăcere deosebită.
Binecuvântările Cerului să se reverse peste tine, Sali, necontenit!

Ciprian

Numarul mesajelor : 1313
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 08:54

Sali a scris:
Tot ce este dobandit dupa nastere nu poate fi transmis generatiei urmatoare. Acesta este un fapt si un fenomen recunoscut de biologie.
Nu cred.
Citat :
Un student la biologie ne pote spune ca in biologie exista un concept uimitor, care este contrar conceptului nostru: viata unui fiu este considerata ca fiind mai veche decat a tatalui, și viata unui nepot este mai veche decat cea a bunicului. Acest lucru este perfect adevarat. Fiul mosteneste viata tatalui si o continua. Astfel, viata fiului este mai veche decat cea a tatalui. Deci, in mod natural, noi suntem mai „batrani” decat Adam caci viata lui s-a sfarsit la o varsta putin peste noua sute de ani. Dar tu si cu mine inca traim si vom continua sa traim.
scratch
Presupun ca traduceti din ceva limba straina; probabil ca viata mai veche se vrea viata mai lunga?! Suspect
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 09:35

Karima, studiaza mai mult si ai sa intelegi. Oricum vine continuarea si ai sa intelegi. Continuarea la acea serie.
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 09:37

Continuare la ce am scris in data 1 martie 2009 ora 11:56 – voi numi subiectul acestei serii de raspuns:

Acest lucru Isus NU L-A CERUT, NU L-A FACUT, NU L-A IMPUS (I)

Karima spune: „…Cu alte cuvinte Pavel a creat o noua religie diferita de ceea ce evreii aveau prin Profetii care fusesera pana la acea vreme iar acest lucru Isus nu l-a cerut,nu l-a facut,nu l-a impus caci el a spus clar ca nu a venit cu o lege noua ci a intarit ceea ce era dinaintea lui…”

Matei 16:21. De atunci incolo, Isus a inceput sa spuna ucenicilor Sai ca El trebuie sa mearga la Ierusalim, sa patimeasca mult din partea batranilor, din partea preotilor celor mai de seama si din partea carturarilor; ca are sa fie omorat, SI CA A TREIA ZI ARE SA INVIEZE.

Karima tu spui: „…Pavel a creat o noua religie diferita de ceea ce evreii aveau prin Profetii care fusesera pana la acea vreme iar acest lucru Isus NU LA CERUT, NU L-A FACUT…”

Ce facea Domnul Isus si ce cerea El?

Matei 9:9-15 - De acolo, Isus a mers mai departe, si a vazut pe un om, numit Matei, sezand la vama. Si i-a zis: "Vino dupa Mine". Omul acela s-a sculat, si a mers dupa El. Pe cand sedea Isus la masa, in casa, iata ca au venit o multime de vamesi si pacatosi, si au sezut la masa cu El si cu ucenicii Lui. Fariseii au vazut lucrul acesta, si au zis ucenicilor Lui: "Pentruce mananca Invatatorul vostru cu vamesii si cu pacatosii?" Isus i-a auzit, si le-a zis: "Nu cei sanatosi au trebuinta de doctor, ci cei bolnavi. Duceti-va de invatati ce inseamna: "Mila voiesc, iar nu jertfa!" Caci n-am venit sa chem la pocainta pe cei drepti, ci pe cei pacatosi." Atunci ucenicii lui Ioan au venit la Isus, si I-au zis: "De ce noi si Fariseii postim des, iar ucenicii Tai nu postesc de loc?" Isus le-a raspuns: "Se pot jali nuntasii cata vreme este mirele cu ei? Vor veni zile, cand mirele va fi luat de la ei, si atunci vor posti."

Ce faceau alti ucenici, si ce faceau ucenicii lui Isus? A-L urma pe El nu este ceva religios ci ceva in viata. Am sa-ti explic pe indelete mai tarziu.

Luca 15:1-2. ”Toti vamesii si pacatosii se apropiau de Isus ca sa-l asculte. Si Fariseii si carturarii carteau si ziceau: "Omul acesta primeste pe pacatosi, si mananca cu ei."
Iata CE A CERUT Domnul Isus sa facem: Matei 16:24. Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze.
Oare reiese din acest verset ca ucenicii care-L urmeaza pe Isus sa tina Legea si Profetii? Oare le cerea ucenicilor sa se faca iudei? El era Legea de fapt. El era si Profetii fiind Cuvantul intrupat. Acest lucru il vom dezbate mai tarziu.

Aceasta este religie Karima? Eu cred ca este o Persoana. Crestinismul este o Persoana. Crestinismul este Cristos.
Pavel ce facea de fapt dupa convertire? 1 Corinteni 11:1 „Calcati pe urmele mele (aici Pavel spune), intrucat si eu calc pe urmele lui Cristos.

Stii ce este crestinismul? Crestinismul de fapt este o persoana mare corporativa. Este organismul lui Dumnezeu. Desigur ca iti voi argumenta pe indelete mai tarziu si aceasta problema ca sa nu te las asa in suspans.

Va urma!
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 09:51

Raspuns pentru Karima 2

Omul nu este un simplu individ, care exista de unul singur si este responsabil numai de propria sa conduita si comportare, ci in acelasi timp el apartine unui om corporativ. Fiecare persoana este o parte a unei vieti uriase. El este o continuare, si el continua aceasta viata uriasa. Primul om din acest om corporativ a avut o viata care a cuprins orice alta viata omeneasca; conduita sa a devenit conduita oricarui om care a urmat, iar trasaturile sale sunt transmise tuturor generatiilor; toti au trasaturile pe care le-a avut el. acesta este un subiect vast, dar inainte de a vedea mantuirea lui Dumnezeu si relatia lui Cristos cu omul, trebuie sa intelegem aceste concepte.
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 10:04

Raspuns pentru Karima 3

Sa citim cateva versete din Cartea Evrei 7:1-10 „In adevar, Melhisedec acesta, imparatul Salemului, preot al Dumnezeului Prea Inalt, care a intampinat pe Avraam cand acesta se intorcea de la macelul imparatilor, care l-a binecuvantat, care a primit de la Avraam zeciuiala din tot, care, dupa insemnarea numelui sau, este intai, "Imparat al neprihanirii", apoi si "Imparat al Salemului", adica "Imparat al pacii"; fara tata, fara mama, fara spita de neam, neavand nici inceput al zilelor, nici sfarsit al vietii, dar care a fost asemanat cu Fiul lui Dumnezeu, ramane preot in veac. Vedeti bine dar cat de mare a fost el, daca pana si patriarhul Avraam i-a dat zeciuiala din prada de razboi! Aceia dintre fiii lui Levi, care indeplinesc slujba de preoti, dupa Lege, au porunca sa ia zeciuiala de la norod, adica de la fratii lor, cu toate ca si ei se coboara din Avraam. Iar el, care nu se cobora din familia lor, a luat zeciuiala de la Avraam, si a binecuvantat pe cel ce avea fagaduintele. Dar fara indoiala ca cel mai mic este binecuvantat de cel mai mare. Si apoi aici, cei ce iau zeciuiala, sunt niste oameni muritori; pe cand acolo, o ia cineva, despre care se marturiseste ca este viu. Mai mult, insus Levi, care ia zeciuiala, a platit zeciuiala, ca sa zicem asa, prin Avraam; caci era inca in coapsele stramosului sau, cand a intampinat Melhisedec pe Avraam.”

In acest pasaj, scriitorul cartii le spunea evreilor ca preotia de care depindeau ei provenea din linia lui Levi. Dar Cristosul in care credem noi nu provine din leviti. In loc de aceasta, El Isi are originea in Melhisedec (care de asemenea a fost un preot).

Va urma!
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 10:29

Om Dumnezeu III

Sa vedem omul care indeplineste toate cele cinci conditii. Vom stabili toate aceste cinci conditii si vom pune toata omenirea la incercare. Sa vedem daca cineva indeplineste cele cinci cerinte. O asemenea persoana cu siguranta ar fi calificata sa fie Dumnezeu.

Prima persoana supusa testului ar trebui sa fii tu Karima. Cu siguranta tu nu esti Dumnezeu deoarece nu ai pretins niciodata ca esti Dumnezeu. Nici eu nu am afirmat vreodata ca sunt. Deci aceasta conditie ne elimina pe mine si pe tine. Foarte bine; acum il vom prezenta pe Confucius. Daca-i citesti cartile, vei afla ca intr-adevar a dus o viata foarte morala si corecta. Dar nici el nu a afirmat vreodata ca este Dumnezeu. Astfel, el cade la acest test chiar de la inceput.

Dar ce se poate spune despre Sakya Muni, fondatorul budismului? In acest caz nu numai ca acolo nu s-a afirmat divinitatea, dar filozofia sa in sine este lipsita de divinitate. El nu credea in existenta lui Dumnezeu. Din moment ce el nu a avut nici un Dumnezeu, atunci nici el nu poate fi Dumnezeu.

In continuare sa-l analizam pe Mohamed. El a crezut in Dumnezeu. Dar el nu a afirmat niciodata ca este Dumnezeu. El L-a numit pe Dumnezeu Alah, iar pe el insusi s-a numit profetul lui Alah. Daca analizezi pe rand fiecare om din istorie, vei descoperi ca nici unul nu a pretins vreodata ca este Dumnezeu, in afara de Unul singur. Acela este Isus din Nazaret. El a afirmat ca este Dumnezeul cel viu. Nici o alta persoana nu a facut o asemenea afirmatie.

Va urma!
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 18:12

Raspuns pentru Karima 4

Cine este mai mare, Levi sau Melhisedec? Desigur, raspunsul este Melhisedec. Dar de ce? Aici scriitorul l-a introdus pe Avraam. Avraam i-a oferit lui Melhisedec ca dar o zeciueala din ceea ce dobandise. Melhisedec nu numai ca a acceptat, dar l-a si binecuvantat pe Avraam. Prin urmare, fara nici o discutie, Melhisedec este mai mare dacat Avraam.

Dar ce legatura are aceasta cu Levi? Legatura consta in faprul ca Levi „se afla inca in coapsele tatalui sau cand Melhisedec l-a intalnit.” Desi Levi s-a nascut dupa alti aproximativ o suta de ani, potrivit principiului unitatii, Levi i-a oferit zeciueala lui Melhisedec in timp ce se afla inauntrul lui Avraam. El a fost binecuvantat de catre Melhisedec inauntrul lui Avraam in aceeasi zi. Din acest motiv, Melhisedec este mai mare decat Levi.

Credinta noastra are un concept central: tot ce ar face un om sau modul in care ar actiona el afecteaza generatiile viitoare. Daca stramosii nostri au facut un lucru sau altul, asa am facut si noi. Nu conteaza daca eram nascuti sau nu, caci am facut acelasi lucru in timp ce eram in ei.

Va urma!
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 18:41

Om-Dumnezeu IV

Prima conditie: Afirmatia de a fi Dumnezeu – o chestiune serioasa. Cum putea Isus din Nazaret sa afrme ca este Dumnezeu? Inainte de a continua, trebuie sa ne oprim putin pentru a analiza in mod serios aceasta problema. Nu este usor sa afirmi ca esti Dumnezeu. Un om care face o asemenea afirmatie se incadreaza in una din trei categorii. El trebuie sa apartina uneia dintre aceste trei categorii; nu poate apartine tuturor celor trei. In primul rand, daca pretinde ca este Dumnezeu si de fapt nu este, atunci el trebuie sa fie nebun sau alienat mintal. In al doilea rand, daca nu este nici Dumnezeu, nici alienat, atunci el trebuie sa fie un mincinos care ii inseala pe altii cu minciua sa. In al treilea rand, daca nu este nici unul dintre acestia, el trebuie sa fie Dumnezeu. Nu poti alege decat una dintre aceste trei variante. Daca nu crezi ca El este Dumnezeu, trebuie sa-l consideri nebun. Daca nu-l poti considera nici Dumnezeu si nici nebun, atunci trebuie sa-l socotesti mincinos. Nu este nici o nevoie sa dovedim ca Isus din Nazaret este sau nu Dumnezeu. Tot ce trebuie sa facem este sa aflam daca El este un nebun sau un mincinos. Daca nu este nici unul, nici celalalt, atunci El trebuie sa fie Fiul lui Dumnezeu. Acestea sunt cele trei optiuni pe care le avem. Nu poate exista o a patra.

Va urma!
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 19:22

Om-Dumnezeu V

Ce a spus Isus din Nazaret despre Sine Insusi? In Ioan 10:30 El a spus: „Eu si Tatal suntem unul singur.” Avem nevoie de explicarea acestei afirmatii. In Biblie, Dumnezeul invizibil este numit Tatal. Fiul Il maifesta si Il exprima pe Tatal. Ceea ce este ascuns este Tatal, iar ceea ce este exprimat este Fiul. Fiul este Cel care poate fi vazut si atins. In spate, Il ai pe Tatal. In fata, Il ai pe Fiul. Cei doi sunt de fapt unul singur. Ei sunt cele doua aspecte ale aceleiasi realitati. Cand vorbim despre doi, ne referim la faptul ca unul este ascuns, iar celalalt este revelat. Cand vorbim despre ei, noi spunem ca Cel revelat este pur si simplu Cel ascuns in manifestare. Aceasta este interpretarea biblica a adevarului despre Tatal si Fiul.

De aceea, atunci cand intr-o zi Isus din Nazaret a spus „Eu si Tatal suntem unul singur,” aceasta a fost o afirmatie pe care nimeni altul nu a putut s-o faca. Acest om spunea ca, in realitate, El si Dumnezeul invizibil sunt o singura entitate. El este Dumnezeu si Dumnezeu este El. Dumnezeu este Tatal cel invizibil, iar El este Fiul manifestat. Tatal si Fiul sunt unul singur! Cine poate fi Cel care a facut o asemenea afirmatie? Este El un nebun? Oare vrea El sa ne insele?

Dupa ce Isus a spus asemenea cuvinte, care a fost reactia? „Iudeii au luat din nou pietre ca sa-L ucida. Isus le-a zis: ,V-am aratat multe lucrari bune care vin de la Tatal Meu; pentru care dintre aceste lucrari aruncati cu pietre in Mine?” Iudeii au raspuns: „Nu pentru o lucrare buna aruncam noi cu pietre in Tine, ci pentru ca Tu, care esti om, Te faci Dumnezeu” (Ioan 10:31-32). Din cuvintele lui Isus, iudeii au inteles foarte bine ca El pretinde ca este Dumnezeu. Dupa ce au auzit aceste cuvinte ei au vrut sa-L ucida cu pietre. Isus facuse o afirmatie, iar iudeii au formulat la adresa lui o acuzatie; ambele erau in legatura cu divinitatea Sa. Oare Isus era alienat mintal? Oare pur si simplu El vorbea prostii numai pentru a-i determina pe oameni sa-L ucida? Sau era un sarlatan care avea un plan? Daca da, atunci ce incerca El sa castige? Incerca El sa castige moartea?

Va urma!
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1313
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 22:21

Sali a scris:
Karima, studiaza mai mult si ai sa intelegi. Oricum vine continuarea si ai sa intelegi. Continuarea la acea serie.
Nu studiul sau lipsa face diferenta, ci atitudinea.
Sus In jos
Sali

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   Lun 02 Mar 2009, 22:55

Iarta-ma Ciprian. Intr-adevar nu am avut atitudine chiar buna. Sa-mi fie cu iertare. Nu vad chiar bine am ochelari si am scris alt nume. Iarta-ma. Dar ceea ce sa scris m-a luat cu asalt.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie   

Sus In jos

Rolul lui Pavel in stabilirea Crestinismului ca religie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: