Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Joi 19 Oct 2017, 16:50 Scris de ostrovna

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 19 Oct 2017, 12:58 Scris de zaraza26

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
lastnightinsweden 1 romana Limba drumetie 23 istorie curiozitati problema English placut comment-143 sibiu brasov
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Mens sana in corpore sano

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 17:18

Daca mintea ne e bolnava si trupul va suferi.
Cum intelegi voi asta?
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 17:36

Păi tot trupul e coordonat de creier, normal să fie asa!
În momentul când ceva scârtie în creier, se simte si în trup.

Anahoret

Numarul mesajelor : 6967
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 18:25

Dacă se înțelege minte mai mult decât creier (ca organizare superioară a neuronilor), atunci toate stările psihice (negative sau pozitive) au efecte asupra trupului. Să ne gândim că, pe o stare de stres accentuat, ne îmbolnăvim mai repede. La fel, un optimist are o perioadă de convalescență mai scurtă decât un pesimist. Sunt fapte atestate medical.

Mai mult, voința și atitudinea pozitivă a unor pacienți a făcut ca aceștia să se vindece de boli destul de grave (urmând tratamentul prescris, se înțelege). Dealtfel, cei ce au fost prin spitale, este imposibil să nu fi auzit medicii spunând despre un anumit pacient că trebuie să aibă voința de a trăi (de a se vindeca). Să nu mai vorbim de concentrarea psihologică a sportivilor de performanță înainte de probe; recordurile, spun specialiștii, se datorează mai mult atitudinii, mentalității, decât pregătirii fizice. Fără a o subaprecia pe cea din urmă, bineînțeles.

În concluzie, cred că există o legătură foarte puternică între minte și trup. Și n-am amintit nimic de fachiri sau de yogini! Laughing Laughing Laughing

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 19:45

Emil Condor a scris:
Păi tot trupul e coordonat de creier, normal să fie asa!
În momentul când ceva scârtie în creier, se simte si în trup.

Deci suntem fericiti cu creierul?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 19:46

Eu stiu că tu sustii inima dar aceea este numai o pompă pentru sânge. Creierul dictează totul. Fericirea este din inimă doar când este redată poetic. Dar am mai discutat despre asta, tot cu tine, prin alte părti. Asa că te las pe mâna altora... Laughing

Anahoret

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 19:57

Eu nu prea pun semnul "egal" între creier și minte. Ar fi ca diferența dintre bibliotecă și cultură, ca să fiu mai sugestiv.

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 20:00

Arată-mi minte fără creier! Bineînteles că mintea este acumulată de creier (tot de el) si este altceva. Creierul coordonează absolut totul, asta e ideea.

Ultima editare efectuata de catre Emil Condor in Mar 03 Feb 2009, 20:02, editata de 1 ori
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 20:01

Corect! Laughing
Creier fără mite – câtă vrei! Du-te în Parlament! Twisted Evil

P.S.
Și nu uita de sistemul nervos vegetativ. Practic ăla controlează totul!

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Mar 03 Feb 2009, 20:07, editata de 1 ori
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 03 Feb 2009, 20:05

Laughing Laughing Laughing

Nimic nu ar fi în noi fără creier chiar dacă se poate veni în discutie cu Spiritul Universal, adică Dumnezeu care actionează asupra sufletului. Astea sunt imateriale si sunt coordonate de acelasi sistem central. Insist asupra acestor lucruri pentru că stiu unde o să ajungă Zuum cu discutia - cum am spus: am mai avut-o!
Gata, eu plec de la topicul acesta...

zuum

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mier 04 Feb 2009, 00:47

Emil Condor a scris:
Laughing Laughing Laughing

Nimic nu ar fi în noi fără creier chiar dacă se poate veni în discutie cu Spiritul Universal, adică Dumnezeu care actionează asupra sufletului. Astea sunt imateriale si sunt coordonate de acelasi sistem central. Insist asupra acestor lucruri pentru că stiu unde o să ajungă Zuum cu discutia - cum am spus: am mai avut-o!
Gata, eu plec de la topicul acesta...

Nu pleci nicaieri lasule!
ti-e frica de nu mai poti!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mier 04 Feb 2009, 02:59

Zuum, nu are rost să ne dăm suturi în târtită când deja am făcut-o în trecut (de atunci schiopătezi tu Laughing ).
În toată viata mi-a fost frică de o singură persoană - după acea persoană, de nimeni altul. Retine că nu mint...

Da, Anahoret, dar orice sistem (si cel vegetativ) este tot parte din creier, nu?
Stiu că nu spui altcumva. thumb_yello

zuum

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mier 04 Feb 2009, 04:44

Emil Condor a scris:
Zuum, nu are rost să ne dăm suturi în târtită când deja am făcut-o în trecut (de atunci schiopătezi tu Laughing ).În toată viata mi-a fost frică de o singură persoană - după acea persoană, de nimeni altul. Retine că nu mint...Da, Anahoret, dar orice sistem (si cel vegetativ) este tot parte din creier, nu?

Suturi in tartita...? Shocked Ce mai e si aia ? Probabil ca ai ramas marcat daca ai asemenea amintiri. Eu habar n-am despre ce vorbesti .
In orice caz acum am inteles in sfarsit unde bati.
Nu iti convine sa deschid eu subiecte noi. Ai gasit ceva de comentat derogatoriu la absolut tot ceea ce am scris. Sincer iti spun, imi pare rau ca n-am avut ce face dar ma sufocam sa bat calu' mort pe aceleasi discutii tocite de saptamani in sir. Daca vrei sa fii intr-adevar Tata Omida al acestui forum vino domnu' cu niste idei si invigoreaza admosfera ca murim de plictiseala..... 😴

Asta a fost un sfat prietenesc inainte de a te saluta prieteneste !
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mier 04 Feb 2009, 04:50

Văd că nu se poate discuta cu tine în seara asta. Asa că te las...

Anahoret

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mier 04 Feb 2009, 05:46

Emil Condor a scris:
Da, Anahoret, dar orice sistem (si cel vegetativ) este tot parte din creier, nu?
Da, cam cât face parte și măduva din șira spinării dacă e s-o luăm așa! Laughing

Am recitit ce am scris mai sus:
Anahoret a scris:
Creier fără mite – câtă vrei! Du-te în Parlament! Twisted Evil
Tastatura păcătosului adevăr grăiește! Laughing Difernța era că în Parlament există creier cu mite, mintea este cam rară p-acolo! cyclops

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mier 04 Feb 2009, 06:01

N-ai ce să faci cu mintea, atîta timp cît nu se găsește înțelepciune pe acolo.
De aceea cei din parlament iau decizii neînțelepte.

Mintea este a doua creație a lui Dumnezeu. Prima creație fiind Înțelepciunea.
Mintea nu este altceva decît locuința înțelepciunii.

Iar satan caută să umble la mintea omului ca să fure din înțelepciune.
Așa că parlamentarii nu-s vinovați de deciziile pe care le iau.
Ei doar sînt deposedați de înțelepciune. Și-i valabil în orice parlament.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mier 04 Feb 2009, 08:26

De acord cu tine Accent! Dar tare mi-e că Satan și-a pierdut timpul degeaba p-acolo! Ca și cum aș căuta eu căpșuni în deșert!

Numarul mesajelor : 8357
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mier 04 Feb 2009, 09:14

zuum a scris:
Cum intelegi voi asta?

Toate sunt in legatura cu toate... Nu se poate ridica un zid.
Trupul nu hotaraste nimic...el primeste ce hotaraste creierul sa primeasca... Si mancare, si odihna/oboseala, si alte conditii de viata.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Joi 05 Mar 2009, 06:00

zaraza26 a scris:
zuum a scris:
Cum intelegi voi asta?

Toate sunt in legatura cu toate... Nu se poate ridica un zid.
Trupul nu hotaraste nimic...el primeste ce hotaraste creierul sa primeasca... Si mancare, si odihna/oboseala, si alte conditii de viata.

Corect

Se spune ca toate zilele trebuie sa mancam un mar pentru fier si o banana pentru potasiu. De asemenea o portocala pentru vitamina C, o jumatate de pepene galben pentru a imbunatati digestia si o cana de ceai verde, fara zahar, pentru a preveni diabetul!

Toate zilele trebuie sa bei doi litri de apa (si apoi sa astepti timp dublu decat timpul pe care ti l-a luat ca sa le bei).

Toate zilele trebuie sa mananci Activia sau iaurt, pentru a avea "L.Cassei Defensis", care nu stie nimeni ce este, dar se pare ca, daca nu bei un
iaurt si jumatate in fiecare zi, incepi sa vezi lumea cam tulbure.

In fiecare zi o aspirina, pentru a preveni infarctul, si un pahar de vin negru, pentru acelasi lucru. Si altul de vin alb, pentru sistemul nervos. Si unul de bere, pe care deja nu-mi mai amintesc pentru ce era. Daca le bei pe toate impreuna, chiar si daca faci o congestie, nu te mai preocupa si probabil nici nu te mai intereseaza.

Toate zilele trebuie sa mananci fibre. Multe, foarte multe fibre.

Trebuie sa faci intre 4-6 feluri zilnic, usoare, fara sa uiti sa mesteci de 100 de ori fiecare inghititura.

Facand un mic calcul, doar pentru a manca, iti ia cam 5 ore.

Ah, dupa fiecare mancare trebuie sa te speli pe dinti, adica: dupa Activia si fibre, dintii, dupa banana, dintii, dupa mar, dintii...si asa, daca ai dinti, fara sa uiti sa folosesti firul dentar, masajul gingiilor, o sorbitura de Plax...
(Mai bine umple cada si pune muzica, pentru ca intre apa, fibra si dinti, iti vei petrece cateva ore aici, inauntru).

Daca dormi 8 ore si lucrezi alte 8, plus cele 5 pe care le folosim pentru mancare, fac 21.
Iti raman 3, in care intotdeauna se poate intampla ceva imprevizibil.
Dupa statistici, vedem 3 ore zilnic televizor..

Ei bine, deja nu se poate, pentru ca in fiecare zi trebuie sa mergi cel putin o jumatate de ora (adica sa te intorci dupa 15 minute, ca altfel dupa o jumatate de ora se face o ora de mers).
Si trebuie sa-ti pastrezi prieteniile, pentru ca sunt ca plantele: trebuie udate zilnic. Si cand pleci in vacanta, de asemenea.
Pe langa asta trebuie sa fii bine informat, asa ca trebuie sa citesti cel putin doua ziare si anumite articole de revista, pentru a compara informatia.

Ah !, trebuie sa faci sex zilnic, dar fara sa ajungi sa fie ca o rutina: trebuie sa fii inventator, creator, sa renovezi seductia.
Asta ia timp; si nici nu mai vorbim daca este sex tantric !!! (cu respect iti amintesc: dupa fiecare, trebuie sa-ti perii dintii!)

De asemenea trebuie sa-ti faci timp pentru curatenie, pentru spalat rufe, vase, si nu mai zic daca ai caine, sau alt animal... Copii?
In fine, dupa socoteala mea, imi ies cam 29 de ore zilnic.

Singura posibilitate care-mi trece prin minte este sa faci mai multe lucruri deodata, de exemplu: iti faci dus cu apa rece si cu gura deschisa, asa bei cei 2 litri de apa.
In timp ce iesi din baie cu periuta de dinti in gura, te duci sa faci amor (tantric) in picioare, cu perechea ta, care in treacat se uita la TV si comenteaza, in timp ce tu maturi.

Ti-a ramas o mana libera?
Cheama-ti prietenii. Si parintii !!! Bea vinul (dupa ce iti chemi parintii va fi nevoie).

Iaurtul cu mar ti-l poate da perechea ta, in timp ce isi mananca banana cu Activia si maine schimbati. Cel putin ca deja am crescut, nu mai trebuie sa luam obligatoriul Danonino Extra Calcio in fiecare zi.

Uuuf!!! Dar daca iti raman 2 minute, retrimite asta prietenilor (pe care trebuie sa-i uzi ca pe plante), in timp ce iei o lingurita de All Bran, care face foarte bine ..

Si acuma te las pentru ca intre iaurt, jumatatea de pepene, berea , primul litru de apa si a treia mancare de fibra din zi, deja nu stiu ce sa mai fac, dar am nevoie la closet urgent.
Ah, o sa profit si imi voi lua periuta de dinti...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Joi 05 Mar 2009, 12:50

M-ai scos din functiune! :surrender:

Citat :
iti faci dus cu apa rece si cu gura deschisa, asa bei cei 2 litri de apa.

Cand am ajuns aici citind in gand, m-am oprit ca inca mai puteam rade pe infundate, dar exista riscul sa fiu auzita in secunda urmatoare si de pe hol...

Citat :

In timp ce iesi din baie cu periuta de dinti in gura, te duci sa faci amor (tantric) in picioare, cu perechea ta

Noroc ca intr-un minut am ramas in birou numai cu sotul si i-am zis ca "ce bine ca nu s-a uitat la mine". Am inceput sa ii citesc, dar m-am oprit la fragmentul al doilea, deoarece nu mai puteam vorbi...ma ineca rasul. Am primit si eu intr-o vreme mailul asta. Trebuie sa-l trimit din nou la toti, sa ii scot si pe altii din functiune! oh da!
Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Dum 29 Mar 2009, 11:13

Am o întrebare despre sănătate, mă gândesc că nu e rău dacă o pun aici! smile
Am auzit acum ceva vreme despre beneficiile scorțișoarei amestecată cu miere de albine. Am citit și pe net și am găsit eu un remediu pentru constipația mea veche, antică și de demult. scratch
Am băut vreo 2 săptămâni, 1/2 linguriță scorțișoară cu 1 lingură miere într-un pahar cu apă, dimineața pe stomacul gol și m-am simțit f bine, chiar slăbisem 1 kg, fără a face nimic altceva, și nu aveam absolut nici o problemă cu digestia. Apoi, nu știu din ce cauză, poate că scorțișoara era la plic, nu ca cea vărsată ce o folosisem, în timpul fierberii scorțișoarei, aceasta se coagula ca un albuș și nu am mai putut bea amestecul meu minune. Și... mă simt din nou... constipată și la propriu și la figurat (nervoasă, apatică).
Acum, întrebarea! Question
Oare, dacă mănânc dimineața miere cu scorțișoară, fără a le fierbe, pt. a nu mai avea parte de acel "albuș", au același efect?
Am mai încercat remedii dimineața ca: apă caldă, oțet de mere cu miere, dar nimic nu a avut efect.
confused

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Lun 30 Mar 2009, 10:04

yzzy a scris:
Am o întrebare despre sănătate, mă gândesc că nu e rău dacă o pun aici! smile
Am auzit acum ceva vreme despre beneficiile scorțișoarei amestecată cu miere de albine. Am citit și pe net și am găsit eu un remediu pentru constipația mea veche, antică și de demult. scratch
Am băut vreo 2 săptămâni, 1/2 linguriță scorțișoară cu 1 lingură miere într-un pahar cu apă, dimineața pe stomacul gol și m-am simțit f bine, chiar slăbisem 1 kg, fără a face nimic altceva, și nu aveam absolut nici o problemă cu digestia. Apoi, nu știu din ce cauză, poate că scorțișoara era la plic, nu ca cea vărsată ce o folosisem, în timpul fierberii scorțișoarei, aceasta se coagula ca un albuș și nu am mai putut bea amestecul meu minune. Și... mă simt din nou... constipată și la propriu și la figurat (nervoasă, apatică).
Acum, întrebarea! Question
Oare, dacă mănânc dimineața miere cu scorțișoară, fără a le fierbe, pt. a nu mai avea parte de acel "albuș", au același efect?
Am mai încercat remedii dimineața ca: apă caldă, oțet de mere cu miere, dar nimic nu a avut efect.
confused

Am primit si eu un mail referitor la leacurile minune cu miere si scortisoara. Nu l-am trimis mai departe pentru ca toata lumea stie ca mierea e un remediu foarte bun. Dar nu vad de ce sa fierbi mierea... I se distruge tocmai avantajul de a fi naturala, neprelucrata, dispare legatura ei cu viata. Am gasit mailul...intr-adevar acolo scrie la tratament pentru slabire miere si scortisoara fierte. Eu n-as consuma miere fiarta din cauza a ce am scris mai sus...
Si sotul meu sufera de constipatie. A incercat mai multe tratamente, dar principala cauza e ca are nevoie constant de fibre si alimente care indeparteaza constipatia. Ori lui nu-i place diversitatea in alimentatie si mananca relativ putine legume si fructe. Unul din remedii sunt prunele uscate. Poti fie sa bei apa in care au stat peste noapte, fie sa le mananci si pe ele.
Acuma el ia cinci zile pe saptamana doua lingurite de tarate. Cand e plecat din localitate pe mai mult de doua zile ia preventiv tablete de rhamnolax. E regula ca atunci cand e plecat sa fie constipat.

Faptul ca ai vazut scoartisoara coagulata te-a facut sa nu mai incredere in tratament... Parerea mea e ca asta e explicatia.
Secundo: n-ai schimbat cumva apa folosita? Apa de robinet in loc de apa plata, alt izvor etc.
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Lun 30 Mar 2009, 10:12

mierea fiarta nu mai are nimic decat ca e dulce; in rest, potzi s-o uitzi...

Mierea cinstita se zahariseshte cu timpul; aia-i buna; o potzi "lichefia" daca o incalzeshti in baie de apa - dar nu o fierbi

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 31 Mar 2009, 06:25

Mulțumesc de sfaturi. Problema nu era că nu mai aveam încredere, pentru că mă simțam și eu un om normal, ci că nu puteam bea "întinzătura" aia. Mi-e silă de astfel de consistență.
Zaraza, cum se ia tărâța?

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 31 Mar 2009, 07:15

Yzzy, chiar azi am servit si eu pentru prima oară în viată niste tărâte, cum spuneti voi.
Am refuzat carnea în ultimile zile si ceva trebuia s-o înlocuiască. Le-am servit cu kefir. Se poate cu iaurt sau cu un înlocuitor de cafea făcut din cicoare, pe nume Bamboo. Acel Bamboo, deja are anumite grâne în el. Totodată am auzit la altii că le consumă cu lapte de capră.

Referitor la mierea de albine: unii nu o acceptă usor în starea pură pe care o avem de la abine si o fierbe. Dacă se fierbe, trebuie numaidecât să se elimine spuma făcută prin fierbere - este dăunătoare. Dar mai bine să nu ajungem acolo! Mierea cea mai bună este cea de luna Mai, de Accacia (salcâm) iar următoarea este din lunile de vară, de flori sălbatice.

Ca să te mentii departe de constipatii, e bine a se servi zilnic, suficientă fibră.
Fructele sunt bune si ele dar legumele sunt mult mai bune în astfel de situatii (si nu numai).

Trebuie să se stea departe de pâine, paste făinoase, chiar brânză...

zaraza26

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   Mar 31 Mar 2009, 08:31

yzzy a scris:
Mulțumesc de sfaturi. Problema nu era că nu mai aveam încredere, pentru că mă simțam și eu un om normal, ci că nu puteam bea "întinzătura" aia. Mi-e silă de astfel de consistență.
Zaraza, cum se ia tărâța?

Tarata se ia... cum iti cade bine. Sotul meu o inghite asa, simplu, cu apa. Eu nu pot nici cu lapte... Atunci am facut orez cu lapte, obisnuit, si am adaugat si tarata... Sau am amestecat cu branza de vaci si putina miere sau dulceata.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Mens sana in corpore sano   

Sus In jos

Mens sana in corpore sano
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SANATATE-
Mergi direct la: