Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 01:40 Scris de Ion

» OFF TOPIC
Mar 23 Mai 2017, 15:33 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Lun 22 Mai 2017, 23:22 Scris de Anahoret

» PREUMBLĂRI COTIDIENE - prin cetate și nu numai (IV)
Sam 20 Mai 2017, 15:12 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Joi 18 Mai 2017, 09:11 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Lun 15 Mai 2017, 15:09 Scris de Ion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Sam 13 Mai 2017, 22:51 Scris de Anahoret

» Stiri IT
Vin 12 Mai 2017, 20:18 Scris de Anahoret

» Video amuzante
Joi 04 Mai 2017, 09:13 Scris de Anahoret

» Mens sana in corpore sano
Joi 04 Mai 2017, 08:34 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Mar 02 Mai 2017, 13:32 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

Cuvinte-cheie
drumetie limba istorie caleidoscop bancuri 23 curiozitati triste maxime zilei popasul poezie romania brasov topic monarhia stiri exista folos diverse 1 problema dolion cuvinte poezii sibiu
Mai 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Născut în România... român

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22360
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 02:34

Ce legătură are democratia cu îmbrăcămintea si casele?  smile 

Niciunde nu există Paradisul, aici jos, pe pământ.
Să nu-l căutăm degeaba...

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 02:36

@ostrovna a scris:
@Emil Condor a scris:
http://www.ziare.com/politica/guvern-ordonante/guvernul-a-modificat-legea-electorala-ce-se-schimba-pentru-romanii-din-strainatate-1281247

Comunistilor le-a fost mereu teamă de românii de afară, atât pe vremea lui Ceausescu dar si acum. Nimic nou!
Ei stiu că cei ce au plecat, au făcut-o din cauza lor.
În acelasi timp, cei plecati au experimentat democratia si nu se mai lasă „spălati” de Antene.

Foarte bine ca au schimbat-o...
Nu prea stii ce zici!
Cuvintele ce vin de la tine nu sunt ale unui român adevărat, asta e clar.

ostrovna

Numarul mesajelor : 13508
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 02:39

@Emil Condor a scris:
Ce legătură are democratia cu îmbrăcămintea si casele?  smile 

Niciunde nu există Paradisul, aici jos, pe pământ.
Să nu-l căutăm degeaba...

Vai Emil ,pai tu de ce ai plecat ? nu sa-ti fie mai bine tie si familiei? pe acest pamant ,sa fim seriosi ca intr-adevar Raiul nu e nici la noi si nici la voi ...

Ultima editare efectuata de catre ostrovna in Sam 08 Feb 2014, 02:44, editata de 1 ori
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 02:43

@Emil Condor a scris:
@ostrovna a scris:
@Emil Condor a scris:
http://www.ziare.com/politica/guvern-ordonante/guvernul-a-modificat-legea-electorala-ce-se-schimba-pentru-romanii-din-strainatate-1281247

Comunistilor le-a fost mereu teamă de românii de afară, atât pe vremea lui Ceausescu dar si acum. Nimic nou!
În acelasi timp, cei plecati au experimentat democratia si nu se mai lasă „spălati” de Antene.

Foarte bine ca au schimbat-o...
Nu prea stii ce zici!
Cuvintele ce vin de la tine nu sunt ale unui român adevărat, asta e clar.

Emil ,hai sa fim seriosi ca doar nu suntem copii si votul de la Paris l-au facut presedinte din nou pe cel mai rau roman,doar stim cat ne uraste presedintele autointitulat ,poate voua va merge mai bine si sunteti multumiti cu el cu adevaratul roman!!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 02:45

Am plecat să-mi fie mai bine si îmi este exact asa.
Am plecat si am găsit ceea ce am asteptat.
Nu visam câini cu covrigi în coadă!
Nu am venit aici să-mi dea tătucul Stalin toate cele de care aveam nevoie!
Am venit să mă desfăsor în viată după capabilitătile mele, nu să astept mură în gură, totul.
Sunt multumit, mai mult decât multumit asupra deciziei de a veni aici, mai ales asupra deciziei de a pleca de acolo.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 02:48

@ostrovna a scris:
...poate voua va merge mai bine si sunteti multumiti cu el cu adevaratul roman!!
Las' că o să vă meargă si vouă bine. Bine de tot!!! Cu Ponta.
Mai vorbim despre asta după câtiva ani!  mwah! 

ostrovna

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 02:55

@Emil Condor a scris:
@ostrovna a scris:
...poate voua va merge mai bine si sunteti multumiti cu el cu adevaratul roman!!
Las' că o să vă meargă si vouă bine. Bine de tot!!! Cu Ponta.
Mai vorbim despre asta după câtiva ani!  mwah! 

Cu Ponta care coabiteaza cu cel mai mare dusman al tarii ,vai si amar de noi romanii din tara...
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1280
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 22:54

@Ion a scris:
Nu stiu de ce romanul simte nevoia de a pune in evidenta faptul ca poporul roman este un popor inteligent.

Se numește complex de inferioritate. Și e oarecum ciudat că tocmai noi suferim de complexe, cei cu cel mai fain pedigreu din Europa și din lume, ca atare, din moment ce Europa este avantgarda civilizației umane, iar noi suntem avantgarda civilizației Europene!

Citat :
Nu cumva aceasta nevoie de a-si pune in evidenta inteligenta, va scoate la iveala, mai degraba, faptul ca nu am avea inteligenta de a beneficia de aceasta? Va scoate in evidenta, de fapt, o neputinta a inteligentei romanului?
Aici este diferența dintre inteligență și înțelepciune. De prima nu ducem lipsă. Pentru a doua este nevoie de un concept adecvat despre lume și viață (a worldview), cum ne zicea Tovarășul.
Citat :

Vorbim mereu despre cultura noastra generala si o comparam cu cultura generala a altora.
Care, chipurile, n-ar sti ce stim noi.
Dar noi stim ce stiu ei? Noi avem cultura lor generala?
Pentru ca si alte popoare au cultura lor generala.
O fi o parte comuna in toate culturile. Dar exista si o parte proprie, care face diferenta dintre culturile generale
ale popoarelor.

E bine sa facem intotdeauna, asa cum zice francezul, "la part des choses''.
Cultură noastră e, din lipsă de o mai bună catalogare, (doar) "generală". Adică ne slujește destul de bine la făcut de rebus, sau la discutat date istorice, și pentru cei mai pretențioși, arte. După ce am împăturat ziarul,și am terminat cafeaua, am terminat și cu folosul de "cultură". Punctele comune care le avem cu celelalte țări sunt legate de moștenirea comună, creștină, deci avem o sumă de principii de bază. Astea ne leagă și ne face să ne înțelegem unii pe alții, dar sunt și altele care noi nu le-am încorporat ca ale noastre, nu încă, cu toate că sunt vechi de sute de ani. Adică, doar un exemplu, credem în guvernare democratică, dar nu știm exact care-i e rolul și la ce trebuie să ne așteptăm de la guvern. Trebuie să menționez însă că aici e confuzie mare, crescândă, și pentru cei vestici, care sunt tot mai stângaci.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1280
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 23:05

@ostrovna a scris:
@Emil Condor a scris:

Foarte bine cau au schimbat-o ca stim foarte bine ce s-a intimplat in 2009 ,apoi cand am votat la referendum cu ce ne-am ales????tot cu basescu preferatul celor din afara tarii,vai si amar de noi ;(
Nu jucătorii sunt problemă, ci jocul în sine, care e stângaci. Sistemul TOT e de vină. Faptul că omul poate vota nu înseamnă democrație, nici prosperitate (a se vedea și Primăvara Arabă, ca alt exemplu) . Poți vota orice/ oricine, tot Hopa Mitică iese.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4468
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 08 Feb 2014, 23:11

@Ciprian a scris:
@Ion a scris:
Nu stiu de ce romanul simte nevoia de a pune in evidenta faptul ca poporul roman este un popor inteligent.

Se numește complex de inferioritate. Și e oarecum ciudat că tocmai noi suferim de complexe, cei cu cel mai fain pedigreu din Europa și din lume, ca atare, din moment ce Europa este avantgarda civilizației umane, iar noi suntem avantgarda civilizației Europene!

Citat :
Nu cumva aceasta nevoie de a-si pune in evidenta inteligenta, va scoate la iveala, mai degraba, faptul ca nu am avea inteligenta de a beneficia de aceasta? Va scoate in evidenta, de fapt, o neputinta a inteligentei romanului?
Aici este diferența dintre inteligență și înțelepciune. De prima nu ducem lipsă. Pentru a doua este nevoie de un concept adecvat despre lume și viață (a worldview), cum ne zicea Tovarășul.
Citat :

Vorbim mereu despre cultura noastra generala si o comparam cu cultura generala a altora.
Care, chipurile, n-ar sti ce stim noi.
Dar noi stim ce stiu ei? Noi avem cultura lor generala?
Pentru ca si alte popoare au cultura lor generala.
O fi o parte comuna in toate culturile. Dar exista si o parte proprie, care face diferenta dintre culturile generale
ale popoarelor.

E bine sa facem intotdeauna, asa cum zice francezul, "la part des choses''.
Cultură noastră e, din lipsă de o mai bună catalogare, (doar) "generală". Adică ne slujește destul de bine la făcut de rebus, sau la discutat date istorice, și pentru cei mai pretențioși, arte. După ce am împăturat ziarul,și am terminat cafeaua, am terminat și cu folosul de "cultură". Punctele comune care le avem cu celelalte țări sunt legate de moștenirea comună, creștină, deci avem o sumă de principii de bază. Astea ne leagă și ne face să ne înțelegem unii pe alții, dar sunt și altele care noi nu le-am încorporat ca ale noastre, nu încă, cu toate că sunt vechi de sute de ani. Adică, doar un exemplu, credem în guvernare democratică, dar nu știm exact care-i e rolul și la ce trebuie să ne așteptăm de la guvern. Trebuie să menționez însă că aici e confuzie mare, crescândă, și pentru cei vestici, care sunt tot mai stângaci.

I agree!
Explicatii corecte si adaugitoare la intrebarile sau nedumeririle mele.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 09 Feb 2014, 00:14

@Ciprian a scris:
@ostrovna a scris:
@Emil Condor a scris:

Foarte bine cau au schimbat-o ca stim foarte bine ce s-a intimplat in 2009 ,apoi cand am votat la referendum cu ce ne-am ales????tot cu basescu preferatul celor din afara tarii,vai si amar de noi ;(
Nu jucătorii sunt problemă, ci jocul în sine, care e stângaci. Sistemul TOT  e de vină. Faptul că omul poate vota nu înseamnă democrație, nici prosperitate (a se vedea și Primăvara Arabă, ca alt exemplu) . Poți vota orice/ oricine, tot Hopa Mitică iese.
Mda, asa este cu adevărat, sistemul trebuie schimbat, nu nea Gheorghe cu nea Costache.
Tot „jocul” acela e ca o partidă de sah - acum depinde de ceea ce alege poporul să fie, jucătorul sau piesele.
Până în prezent poporul nostru a ales să fie piesele...

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 09 Feb 2014, 17:10

http://adevarul.ro/news/politica/de-tem-politicienii-romani-votul-princorespondenta-1_52f65fbac7b855ff562dfe80/index.html

„Românii din afara granițelor nu merită, în logica politicienilor români, șansa unui vot masiv pentru alegerile din România. Vina lor este că nu au rămas să fie jecmăniți în fiecare zi, de cei ce stăpânesc cu mână de fier această țară, și pentru asta, și-au pierdut dreptul de a avea acces la un sistem de vot facil. Așa să fie?”

Ion

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 09 Feb 2014, 20:41

Iar a inceput sarabanda "electorala".
De adata asta, cei de la Putere au propus ca cetatenii cu drept de vot din strainatate sa se treaca pe o lista, cu 30 de zile inainte de votare.
Asta pentru ce? Ca sa vada intentia de vot, banuiesc, si sa stie cate sectii de votare sa infiinteze.
Pentru ca asta cista bani. Si, nefiind siguri pe votul lor, sa nu cheltuiasca de pomana.

Nu e asta. Subtilitatea este tot cea de la Referendum.
Problema cu Cvorumul.
Sunt inebuniti ca nu le va iesi schema cu 30% ca prag pentru realizarea cvorumului
pentru votarea Constutiei.
Cetatenii cu drept de vot din strainatate reprezinta atunci, ca si la Referendum, scaparea lor.
Atunci nu le-a mers cu Ioan (cel) Rus.

Acum o sa le mearga cu Iohanis cel neamt?

Mai clar, ce vor sa faca ca sa le iasa cvorumul.
Cetatenii romani cu drept de vot din strainatate, care s-au inscris pe lista, vor fi considerati si la cvorum. cilalti nu.
Adica: dreptul de vot nu ti-l ia nimeni, dar iti ia dreptul de a fi numarat.
Si atunci vor fi 15.5 mil. cu drept de vot din tara, plus 70-80 de mii sa zicem care se vor inscrie din strainatate, in total vreo 16 mil. cu totii. In loc de 15.5 cei din tara, plus 2.5 mil. de afara= 18 mil.

Una e 30% din 18 mil.=5.4 mil, si alta e 30% din 16 mil.=4.8 mil.

Votul electronic nu se va infiinta, pentru ca nu avem operatori care sa transforme cifrele obtinute.
Inchipuiti-va ce se intampla daca la o sectie de voatare s-au prezentat 2 alegatori si 3 zecimi dintr-un alegator?
Cum rotunzesc rezultatul?
Asa cum s-a intamplat si cazul accidentului aviatic cu gradele, minutele si secundele....
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21221
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 29 Apr 2014, 07:30

O tânără româncă, premiată de Casa Albă

O tânără cercetătoare de origine română a primit cea mai înaltă distincție a administrației americane pentru oamenii de știință aflați la început de drum.
Andreea Creangă este o româncă din Călărași stabilită de câțiva ani în Statele Unite. Tânăra lucrează în prezent la Centrul pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din Atlanta.
Andreea a fost premiată pentru cercetările în legătură cu mortalitatea maternă făcute la Centrul pentru Controlul și Prevenirea Bolilor, unde lucrează din 2009.
Primul studiu pe care l-a facut la centru a fost realizat în aproape 30 de spitale din New York și s-a concentrat pe efectelor virusului gripal H1N1 asupra femeilor însărcinate.
La ceremonia de la Casa Albă a participat și președintele Statelor Unite, Barack Obama.
Andreea Creangă spune că și-ar dori să se întoarcă în România, însă nu chiar acum. "Cred că s-au făcut anumite progrese de când am plecat eu din țară, dar se poate și mai bine", spune Andreea pentru TVR.
Unul dintre lucrurile pe care Andreea Creangă ar vrea să le facă în România ar fi să predea.

https://ro.stiri.yahoo.com/o-t%C3%A2n%C4%83r%C4%83-rom%C3%A2nc%C4%83--premiat%C4%83-de-casa-alb%C4%83-085237469.html?cmp=rofb

Numarul mesajelor : 6898
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mier 30 Apr 2014, 18:12

@dolion a scris:
Unul dintre lucrurile pe care Andreea Creangă ar vrea să le facă în România ar fi să predea.

Vai, săraca! N-a luat contact cu mafia educațională!  Twisted Evil 

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mier 30 Apr 2014, 19:25

Asa nu mai reusim niciodata, Anahoret...
Trebuie sa mai fie si cate un, o curajoasa, nu?
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 01 Mai 2014, 08:47

Curaj există, dar trebuie să ai genă de misionar sau de mucenic în tine ca să răzbești.
Nu știu cum o fi prin alte părți, dar aici mi se pare c-a luat-o totul razna. Parc-am fi in plină epocă fanariotă!

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 01 Mai 2014, 15:00

Da, ai dreptate. Si eu am aceeasi impresie, cand privesc la televiziunile de stiri din Tara.
Anormalul este normal.
Este anormal sa fii normal...
Sau: Este normal sa fii anormal, intr-o Tara anormala...

Aceasta este consecinta "pasivitatii" din perioadele Iliescu si Constantinescu.
Iliescu-cel cinstit si sarac.
Constantinescu-cel scarbit si invins de structuri.
Noroc cu Basescu-cel ju(de)cator!?....

Nu e nimeni sa ma trateze de "basist"?
Ciovica si ai lui?....

Basescu a promis ca o sa-i traga in teapa, nu?
Iar, acum, lumea nu e multumita de el.
Ca-i trage numai pe unii...
Pai, pe toti si dintr-odata, nu poate nimeni.
Si o veni si randul celorlalti...
Vremea nu e trecuta...
Vorba lui Becali, saracu:"....si se-ntoarce roata...."
Pana una alta, roata l-a calcat, mai intai, pe el...
Doamne, fereste!
Nu e bine sa doresti raul nimanui.
Dar, cand tu nu te feresti, nimic si nimeni nu te mai poate salva....
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 01 Mai 2014, 16:15

Basescu ii trage in teapa doar pe adversarii lui,dar nu mai are mult ,nu vreau sa ma bucur de raul LUI SI AL UDREI PARASUTISTA,poate mai traiesc sa-l vad cum hahaie ,o rusine pentru Romania acest om fara scrupule care ne-a umilit in ultimul hal si i-a lasta pe ai lui sa fure la drumul si parasuta mare !!!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 02 Mai 2014, 00:52

@Anahoret a scris:
Nu știu cum o fi prin alte părți, dar aici mi se pare c-a luat-o totul razna. Parc-am fi in plină epocă fanariotă!
Si de aici se vede la fel...
Nu stiu ce poate salva România...
De fapt as sti dar nu vreau să deranjez cu nimic pe cei ce se cred mari patrioti.
Doar atât as spune: pentru salvare e nevoie de sânge... de sânge nou.

Ultima editare efectuata de catre Emil Condor in Vin 02 Mai 2014, 01:15, editata de 1 ori
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 02 Mai 2014, 01:10

Sad Sad
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21221
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 28 Iun 2014, 07:27

Valentin Boancă este deținut al Penitenciarului Vaslui, acolo unde are de ispășit o pedeapsă de cinci ani. El a profitat încă de timpul în spatele gratiilor pentru a dezvolta un dispozitiv care să împiedice exact tipul de infracțiune pentru care el a fost condamnat.

Boancă a fost condamnat pentru că fabrica dispozitive de clonare a cardurilor. Mai precis, atunci când clientul folosea terminalul băncii pentru a retrage numerar, aparatul copia datelor pentru ca acestea să poată fi ulterior folosite ilegal.

Bărbatul, născut la Onești și absolvent al Liceului de arte plastice “Nicolae Tonitza” din București a realizat în timp ce era la închisoare macheta unui dispozitiv ce rotește cardurile în momentul introducerii acestora în terminal, astfel încât orice aparat ilegal de clonare devine inutil. El a trimis macheta către Salonul internațional de invenții de la Geneva și, spre surprinderea sa, a obținut Premiul internațional al presei în 2013.

“Sunt un băiat care a activat într-un domeniu greșit, am fost prins, mi-am recunoscut greșeala, îmi duc crucea, și sper să am o șansă să demonstrez că a fost o greșeală singulară”, a mărturisit Valentin Boancă, conform celor de la Vremea Nouă.

SURSA : http://www.businessmagazin.ro/

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 28 Iun 2014, 12:41

Păi și Iancu Jianu s-a pocăit și a devenit zapciu. Deci... nimic nou sub soare!  thumb_yello 

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 27 Noi 2014, 03:19

Horia Roman Patapievici

-Sa incepem cu actualitatea imediata. Cum ati trait ultimele zile, ultimele evenimente? Ce sentimente v-au produs? N-ati facut nicio declaratie publica pana acum.

Nici nu fac. Am spus ca m-am retras din viata publica complet. Dar nu din viata de cetatean.  O enorma satisfactie fata de miracolul care s-a petrecut. Cand aroganta, nesimtirea, lipsa totala de scrupule sunt tratate elegant cu 10 procente palma in obraz, nu pot decat sa ma simt mandru ca sunt roman.

-Cum de a pierdut dl Ponta alegerile cand era cotat de la distanta ca favorit? Ce s-a intamplat?

Supradoza. Ignorarea catorva date psihologice pe care daca inainte, adica a priori, nu-ti dai seama ca le abuzezi vei primi reactia contrara. Dar uneori se intampla exact ceea ce s-a intamplat. A fost o supradoza de propaganda, prin televiziunile aservite, prin jurnalistii care si-au tradat meseria dincolo de orice limita. Nici Nastase nu reusise sa faca asta. Ponta a reusit sa fie mai arogant decat a fost Nastase, daca e posibil asa ceva. Pe o structura temperamentala care nu era de domn, cum era in cazul lui Nastase, ci de golan obraznic, a dat societatii romanesti o supradoza de propaganda nerusinata si sfruntata. Acesta este primul element. Daca ar fi fost mai limitat in propaganda lui, si-ar fi atins obiectivele, probabil. Al doilea motiv este ignorarea caracterului diasporei. Realmente, votul a fost impiedicat. Asta e o chestiune penala. Dar n-ar fi fost resimtita ca o chestiune penala daca n-ar fi fost atat de nerusinat de spusa pe fata, prin gura a doi ministri de externe care s-au succedat. Si prin gura lui insusi. A fost impiedicarea votului oamenilor din strainatate, care s-au exprimat dupa primul tur prin fapte, in sensul ca n-au putut vota toti cati au vrut sa voteze; si doi, prin manifestatiile de strada si prin mesajele pe care le-au transmis: „noi vrem sa votam!” Reactia normala a unei institutii ar fi fost: „Da, de vreme ce BEC-ul a spus ca noi putem face lucrul acesta, trebuie sa-l facem, sa infiintam noi sectii.” Si atunci nu cred ca ar fi existat acest vot de protest masiv, pentru ca – iar acesta este cel de-al treilea element – a fost ignorat caracterul diasporei romanesti. Nu este o diaspora istorica, altfel spus, nu a plecat acum o suta de ani, nu are o existenta separata sau cvasi-separata de societatea romaneasca si nu functioneaza – cum sa spun? – ca un corp romanesc independent. Nu. Pentru diaspora romaneasca functioneaza legea vaselor comunicante. Fiecare om plecat in strainatate comunica cu toata familia lui din tara. Deci, diaspora romaneasca este strans legata prin multiplicatori, reprezentati de familii, de societatea romaneasca din tara, astfel incat votul de protest si de disperare al diasporei romanesti s-a multiplicat prin aceste canale cu votul din tara. Si, in acest mod, ceea ce am vazut este amplificarea protestului diasporei in interiorul fiefurilor traditionale pesediste. Adica le-a explodat mamaliga in fata!

http://www.contributors.ro/politica-doctrine/video-horia-roman-patapievici-despre-actualitatea-problemei-comunismului-si-despre-ce-detesta-cu-adevarat-„totalitarii”-capitalismul/

Anahoret

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 27 Noi 2014, 08:47

Horia Roman Patapievici este un intelectual remarcabil, cu toate derapajele sale (spun asta chiar dacă nu-l suport  tongue).
Păcat că și-a scos nasul din cărți și s-a băgat în politică. La fel și Theodor Paleologu. Ce i-o fi trebuit?!

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   

Sus In jos

Născut în România... român
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: