Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Ieri la 22:14 Scris de ostrovna

» Invatamant
Ieri la 21:42 Scris de Ion

» ENGLISH
Ieri la 16:52 Scris de Ion

» Morala crestina
Dum 17 Sept 2017, 01:54 Scris de Ciprian

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Americane
Vin 08 Sept 2017, 13:24 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 31 Aug 2017, 14:29 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

Cuvinte-cheie
English
Septembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Născut în România... român

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 27 Noi 2014, 13:05

Astfel a devenit cunoscut maselor largi care nu prea stau cu nasul in carti. Eu consider ca niste pareri mai avizate sau ma rog, ale unor oameni care apartin intelectualitatii pot influenta (de dorit in bine) parerile generale care se nasc din minti mediocre.

Nu vad de ce intelectualii ar discuta doar intre ei. Este un lucru absolut remarcabil faptul ca unii intelectuali au ales sa se adreseze celor multi, ca sa spun asa. Adica sa vorbeasca la televizor sau sa scrie pe facebook. E un risc asumat pt ca nici macar ei nu cred ca se asteapta sa fie aprobati, intelesi si aclamati de toata lumea.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6949
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 27 Noi 2014, 14:53

Mihaela a scris:
Nu vad de ce intelectualii ar discuta doar intre ei. Este un lucru absolut remarcabil faptul ca unii intelectuali au ales sa se adreseze celor multi, ca sa spun asa. Adica sa vorbeasca la televizor sau sa scrie pe facebook. E un risc asumat pt ca nici macar ei nu cred ca se asteapta sa fie aprobati, intelesi si aclamati de toata lumea.

Corect!
Spre exemplu Octavian Paler și Neagu Djuvara (primele persoane care mi-au venit în minte) au apărut la televizor, și-au spus părerea (avizată) asupra unor stări de fapt, dar nu s-au băgat în politică.

Vizitator

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 27 Noi 2014, 17:32

Pai si de ce nu s-ar baga in politica? Chiar nu inteleg. Rolling Eyes Doar politica nu e numai pentru tampitei de-alde Plagi, mincinosi si hoti la drumul mare.
Bine, acum in politica sunt doar de-astia. Insa de preferat ar fi sa se bage in politica si oameni mai respectabili, ba chiar respectabilii sa fie majoritari.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 27 Noi 2014, 21:44

Îți amintești că Ilie Șerbănescu (economist cu experiență) a fost vreo câteva luni ministru în Brambureala Democrată? N-a făcut nimic! De ce nu a făcut nimic? Pentru că nu l-au lăsat ceilalți, începând cu prim-ministrul Radu Vasile.

Deocamdată politica în România este o gașcă de afaceriști. Când îi vezi la televizor, zici că nu mai pot dormi de grija țării... dar nu urmăresc decât să-și facă afacerile. Or, în cazul ăsta, ce "rată de supraviețuire" ar avea intelectualii care, tâmpiții, chiar ar vrea să facă treabă?

Vizitator

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 27 Noi 2014, 22:52

Anahoret a scris:
Îți amintești că Ilie Șerbănescu (economist cu experiență) a fost vreo câteva luni ministru în Brambureala Democrată? N-a făcut nimic! De ce nu a făcut nimic? Pentru că nu l-au lăsat ceilalți, începând cu prim-ministrul Radu Vasile.

Deocamdată politica în România este o gașcă de afaceriști. Când îi vezi la televizor, zici că nu mai pot dormi de grija țării... dar nu urmăresc decât să-și facă afacerile. Or, în cazul ăsta, ce "rată de supraviețuire" ar avea intelectualii care, tâmpiții, chiar ar vrea să facă treabă?

Pai cazuri sporadice, cate unul izolat asa, nu va reusi sa faca nimic. Eu am spus ca as vrea ca intelectualii si oamenii care chiar vor sa faca ceva sa fie majoritari. Insa nu vor sa se implice si se descurajeaza singuri.

E bine ca au macar interventii publice, care sunt oricand binevenite.

Cred ca ar fi interesant de deschis un topic "Intelectualii si politica". scratch
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4541
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 28 Noi 2014, 01:41

Intelectualii si politica?

Exista munca fizica, munca intelectuala si munca politica.

Deci: politicienii nu sunt intelectuali....

Asa incat n-au ce cauta in politica....
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22378
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 28 Noi 2014, 01:49

As dori să întreb:
cine ar fi cel mai potrivit ca Ministru al Culturii dacă nu un intelectual?
Sau ca Ministru în Educatie...

Ion

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 28 Noi 2014, 02:00

Normal ca un intelectual ar trebui.
Numai ca, chiar si un intelectual, dupa ce intra in politica, numai face
munca intelectuala pura. E obligat, prin natura functiei, sa faca politica. Adica, munca politica, nu intelectual...
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 28 Noi 2014, 02:14

E adevărat ce spui.

Realitatea României de azi ne cere oameni capabili în toate functiile guvernamentale
pentru a iesi din dificultătile ce le întâmpinăm în prezent. Asa cred eu.

Anahoret

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 28 Noi 2014, 09:39

Păi la Cultură a fost, într-un timp, Caramitru și s-au mișcat niște lurcruri...
La Educație, în schimb, de la Marga încoace, toți s-au crezut Spiru Haret și au vrut să reformeze învățământul... și avem ce se vede.

...și se vedeți ce-o să apară peste vreo 5-10 ani când ultimele generații vor intra în pâine! Twisted Evil

Vizitator

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 28 Noi 2014, 12:24

Ion a scris:
Intelectualii si politica?

Exista munca fizica, munca intelectuala si munca politica.

Deci: politicienii nu sunt intelectuali....

Asa incat n-au ce cauta in politica....

Nu sunt de acord cu tine, Ion. Este ca si cum ai spune ca la carma tarii n-au ce cauta cei mai buni din clasa ci doar repetentii.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 28 Noi 2014, 23:57

Cristian Petru Bălan la 28 noiembrie, 14:23 a spus:

Domnule Tudor Gheorghe, Maestre Tudor, Întâmplarea a făcut ca anul acesta să trăiesc două mari surprize, una mai mare decât alta: prima este alegerea, cu o majoritate impresionantă de voturi (și nu printr-o "lovitură de stat", cum apreciază un bolnav mintal), a domnului Klaus Iohannis ca nou președinte al României, iar a doua - lipsită de orice urmă de probe - este chiar declarația Dv. precum că "ați dat de unul care chinuie limba română", cu referințe directe la președintele ales "printr-o manipulare" . Foarte curioasă o asemenea aserțiune ! Dacă sala unde v-ați divagat opiniile în public v-a aplaudat butada, asta nu înseamnă că o și apreciază neapărat ca pe o aprobare, ci pentru că atunci ați folosit un ton mucalit care i-a distrat pe toți, fără să convingă prin "profunzimea" ei auditoriul. De frică sau din politețe, prin gesturi mecanice, românii i-au aplaudat minute întregi, de-a lungul timpului, și pe Stalin, și pe Dej, și pe Iliescu, iar efortul politeții lor nu a întârziat să fie primit cu șirul lung de răsplătiri sângeroase rămase în istorie... După zeci și zeci de ani de selectări de lideri din această categorie, a celor de stânga, românii din anul acesta (îndeosebi tineretul) ce și-au zis ? Haideți - pentru prima data în istorie - să experimentăm și pe unul "de dreapta" și... iată că l-au ales pe domnul primar al Sibiului, pe profesorul sas Klaus Werner Iohannis, sută la sută cetățean român ca și Dv., un deosebit de harnic administrator local, foarte iubit de milioanele de români ardeleni. Poate că dacă reprezentantul Alianței Civice Liberale ar fi fost domnul Ponta și nu domnul Iohannis (fiindcă, în mod real, dl. Ponta avea aceste șanse pe când era prieten la toartă cu domnul Crin Antonescu), atunci, în mod categoric Viorel Ponta ar fi ocupat acum înalta funcție de președinte al României. Dar... n-a fost să fie, deoarece el a ales să fie lansat de puternicul partid înființat de dl. Iliescu, un foarte nepopular ex-president în fața românilor, prin greșelile imense pe care le-a săvârșit. În plus, domnul Ponta s-a compromis și pentru că în spatele lui se aflau și politicienii penali Adrian Năstase, Dan Voiculescu și alții, la fel de neiubiți de grosul populației din țara noastră. De ce să nu fim realiști, fiindcă aceasta este realitatea ? - iar prietenul Dv. Viorel, recunoaște deschis că a făcut asemenea greșeli ireparabile. Să revenim însă la substratul lingvistic al declarației Dumneavoastră... Ați declarat cu prea multă nonșalanță că domnul Iohannis chinuie limba română, deci că o deformează, că o stâlcește printr-o serie de erori sintactice și morfologice sonore. Ca scriitor, ca profesor de limba română, ca un pasionat cercetător al studiilor de lingvistică și dialectologie, precum și al gramaticii limbii române, auzind opinia Dv. lansată cu prea multă lejeritate "urbi et orbi", m-ați făcut foarte curios să ascult o serie întreagă de înregistrări audiovizuale în care, cu creionul în mână, am fost foarte atent să vânez ce fel de inadvertențe comite noul președeinte al țării în discursurile și interviurile dumnealui. Urmăream îndeosebi logica conținuturilor exprimării, acordurile gramaticale, valorile sintactice ale asamblărilor figurative, dacă ele corespund sau nu limbii noastre literare, precum și accentul folosit în pronunția fiecărui cuvânt românesc în parte. Ei bine, am să vă dezamăgesc, dar cu excepția unei tonalități muzicale aparținând graiului specific transilvănenilor, domnul președinte Iohannis vorbește perfect românește, mai bine decât mulți parlamentari români, fără urme de accent teutonic (l-am audiat și în germană, unde folosește "Hoch Deutsch", nicidecum dialectul săsesc sau accente românești). Nu apelează la intonații înalte, nu strigă de la tribună, precum alți politicieni. (uneori poate ar trebui să apeleze și la clamări sonore mai intense, în anumite subiecte. Suntem siguri că se va perfecționa). Dar este un plăcut orator, un perfect vorbitor bilingv, deși cei care îl cunosc mai bine afirmă că vorbește destul de corect și alte idiomuri, inclusiv engleza britanică. În plus, este un bărbat prezentabil, un bun sportiv, cu o ținută atletică impresionantă, cel mai înalt șef de stat din toată Europa (1,92 m), probabil de pe tot mapamondul, deci, pe lângă alte calități, ca aspect fizic, ne face cinste să ne repreznte țara noastră pretutindeni. Ați văzut că, după ce v-ați grăbit să-l criticați pe noul ales, o mulțime de români au rămas dezamăgiți de Dv. și v-au certat cu vehemență. Cred că ați pierdut mulți admiratori și prieteni. O reacția de respingere similară nu am mai văzut decât după ce tribunul Vadim Tudor s-a afiliat candidatului Ponta după ce înainte îl împroșcase cu noroi. Spre deosebire de dl. Vadim, Dv. ați făcut și o declarație frumoasă când ați spus că aveți toată stima pentru domnul președinte Iohannis. Dacă într-adevăr este așa, atunci corect ar fi acum să vă cereți scuze și să declarați public că regretați ceea ce ați afirmat, poate în glumă. Vă asigur că publicul v-ar aplauda mai tare ca niciodată și v-ar stima în continuare, deoarece "errare humanum est". Cu cele mai bune sentimente, Prof. Cristian Petru Bălan Membru titular al Uniunii Scriitorilor din România Membru titular al Academiei Româno-Americane de Știițe și Arte
(3) raspunsuri, (84) voturiVoteaza Raspunde Raporteaza
YON_RIJKSADELAAR OF KING la 28 noiembrie, 17:13 a spus:
Oare Carol I CTITORUL ROMANIEI MODERNE sau celebra REGINA MARIA, englezoaica mai romanca decat atatia romani, prin patriotismul aratat in tot razboiul ca mama a ranitilor sau acolo in Iasiul asediat de nemti cand s a opus ca o leoaica capitularii asa cum multi generali si oameni politici romani romani erau tentati sa o faca, s a m d stiau perfect romana de adoptie? ,;,,dar socialdemocratul asta de tip pontist, un pic cam legionar simist(ADICA SECURIST)si nu codrenist regal(adica adevarat legionar patriot a la PETRE TUTEA), vorbeste germana mai bine ca un sas de la noi, care desigur ca limba materna primeaza dar slava Domnului ca sasii si swabii nostrii nu s ca ungurii si vorbesc corect l romana.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 29 Noi 2014, 03:58

Da, am citit declaratiile lui Tudor Gheorghe si m-am rusinat pentru un moment că e român ca mine. :thumbs down:

Frumos si adevărat articolul de mai sus, Ion! Multumim!

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 29 Noi 2014, 14:19

Pai e foarte frumos ca d-l Iohannis a acceptat sa intre in politica. El fiind totusi un intelectual fin, manierat, corect.

Lumea l-a votat masiv, toti il vrem pe el si nu pe mincinosul golan Plagi.

Si totusi unii striga: "Intelectualii n-au ce cauta in politica, ei sa mearga la ... cratita, probabil  Laughing "

Deci domnilor, azi e sambata si am chef de glume. thumb_yello Nu aruncati cu sageti, pliz. oh da!
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21384
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 27 Dec 2014, 21:13

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 27 Dec 2014, 21:17

Nicicând... „țara nu pleacă din noi...”.

dolion

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 03 Feb 2015, 18:26

Luni 02 Feb 2015

Dragă românule stabilit peste hotare,

Îți scriu această scrisoare pentru că am remarcat că îți place stilul epistolar, pe care l-ai tot folosit în ultimele luni.
Mai întâi îți scriu pentru a-ți spune că te înțeleg. Și eu m-am luptat și mă lupt cu gândul de a pleca din România. Nu e deloc ușor să trăiești în România. E greu să găsești motivația să insiști să rămâi pe aici. Cu toate acestea am rămas, pentru că… e totuși țara mea și aici chiar și lucrurile care mă enervează cel mai tare îmi sunt mai intime, mai familiare decât lucrurile care mi-au plăcut cel mai mult prin străinătate.
Nu pot să bag mâna în foc că nu va sosi momentul în care voi pleca din România. Viața e al naibii de complexă. Și tu chiar știi mai bine decât mine lucrul acesta. Doar ai plecat din țară, de lângă familie, uneori la… dracu în praznic.
Însă ce nu pot să înțeleg este faptul că, după ce ai luat decizia asta, de a părăsi România, continui să te implici în viața ei politică, să votezi, să protestezi, să faci petiții, grupuri de presiune, etc.
Iartă-mă, dar nu mi se pare onest. Mai întâi față de țara aceea care te-a primit și te-a adoptat după ce ai părăsit România. Nu ar trebui să te integrezi în ea, să îi acorzi loialitatea și energiile tale? Ai ales-o de bună-voie și te-a primit cu drag.
Mi se pare firesc ca odată ce ai primit cetățenie canadiană, americană, franceză, engleză, germană, italiană, loialitatea ta să meargă spre țara al cărei cetățean ai devenit. Și să renunți la cetățenia țării din care ai provenit. Dacă, Doamne ferește, va fi un conflict între România și noua ta țară, mă aștept de la tine să fii principial și să stai alături de patria ta, cea pe care tu singur ai ales-o.
Asta nu te face mai puțin român. Însă trebuie să te facă cât mai puțin cetățean român. Sper că sesizezi diferența!
Apoi nu mi se pare onest nici față de România. De ce să decizi tu pentru noi, cei care trăim încă în România, cine să ne guverneze, cine să ne dea legi, cine să ne administreze? Ți s-ar părea firesc ca eu, din România, să influențez deciziile care privesc viața ta în… Canada? Mie nu.
Cu toate astea la ultimele două alegeri prezidențiale am fost pricopsit cu președinți impuși de obsesiile tale de atotștiutor. Nu știu cum va fi cu ultimul de mi l-ai băgat pe gât (nu sunt optimist), dar știu cât de greu mi-a fost cu Băsescu, președintele pe care mi l-ai ales tu, românule din străinătate.
Tu nu trăiești aici. Nu te afectează cu nimic legislația de aici. Nu ai problemele pe care le am eu când ies pe stradă. Așa cum nici eu nu le am pe ale tale. Dar așa cum nu decid eu pentru tine, de ce să decizi tu pentru mine?
Și, te rog, nu mă lua cu argumentul acela de m-a enervat toată toamna, cu faptul că trimiți bani în țară. Nu mi-i trimiți mie, așa cum nu îi trimiți nici Statului român. Îi trimiți rudelor tale din România, părinților tăi, nu țării. Că se plătesc taxe și impozite și din banii ăștia de îi trimiți tu, asta e… spune-mi și mie statul din lume cu taxe și impozite 0 și o să emigrez și eu acolo.

Cu prietenie,
Bogdan Duca

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 03 Feb 2015, 18:37

Comentarii la articol:

Felicitari ar fi o apreciere mult prea mica pentru acest excelent articol. Pe aceasta tema gandesc 100% ca tine. As vrea ca romanii sa nu mai poata fi impiedicati niciodata sa emigreze si, in subsidiar, le doresc celor care au emigrat sa se realizeze deplin acolo, sa fie fericiti, multumiti de noua lor tara. Dar la fel de mult doresc ca o data plecati acolo sa simta si sa traiasca doar pentru noua lor tara, iar pe Romania sa o considere doar ca pe o alta tara de pe mapamond, unde poate veni oricand ca simplu turist. Covor rosu permanent? = nu! (nu au facut nimic eroic prin plecarea lor, pentru a merita un statut de ruda cea bogata si desteapta in timp ce noi am fi ruda saraca si proasta; li s-au intins covoare rosii lui alde Tiriac & co. ca vin ca buni samariteni sa "ajute" Romania si de fapt s-au ajutat pe ei insisi, dar mai mult ne-au incurcat pe noi pentru ca de fapt s-au transformat in niste racheti care au parazitat investitiile straine adaugand costuri suplimentare de "comisionar" sau au venit cu pretentii de a obtine posturi-cheie bine platite din Romania, ei care veneau in saracia noastra de salam cu soia, direct de la sampanie si caviar. Drept de decizie politica pentru Romania? = nu! Romanul e de fel "atotstiutor", dar mai ales in politica si mai ales in preziua alegerilor si asta dupa ce s-a uitat un an intreg doar la concursurile inepte cu bucatari, cu talente ratate si cu alte dive. Sunt multi in Romania care ar trebui sa dea un minim examen de cunostinte politice inainte de a li se inmana votul ca sa-l stampileze si sa-l bage in urna, daramite aceste tufe de Venetia sau verze de Bruxelles diasporeze. Ce stiu ei despre ce se intampla aici? – nimic. Sunt victime facile ale oricarei propagande perverse de pe mediile de socializare. Daca li se vorbeste putin de comunism, de rusi, de unguri, de mineri, de oricare alte vechi marote romanesti, gata, aidoma omului de Neanderthal, sar cu bata sa sparga capete. Cred ca ajunge. Aceste ultime alegeri prezidentiale, manipulate grosier de papusari isteti, ar trebui sa fie ultimele alegeri in care aceasta masa de manevra facila a diasporei ar trebui sa mai decida pentru fosta patrie. Au plecat, sa stea acolo! Eu nu decid nimic pentru ei, ei sa nu aiba dreptul sa decida nimic pentru mine!
PS: nu sunt de acord nici sa platesc eu, mancator de salam cu soia si prost, sectii de votare in fata fiecarei case din strainatate, pentru ei, consumatorii destepti de caviar si sampanie – vor sectii, sa plateasca din buzunarul propriu si personal, caci eu platesc aici impozite pentru a-mi exercita dreptul de vot, ei nu!

Ion Margarit

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 03 Feb 2015, 18:39

Bogdan Duca said:
2 februarie 2015 la 4:50 pm

Văd că scrisoarea mea către românii din străinătate face niscaiva valuri așa că simt nevoia unor clarificări:

1. Scrisoarea se adresează acelor români care au plecat definitiv din țară (chiar dacă ei spun că nu ar fi așa- simpla dorință de a te întoarce la bătrânețe în România nu se pune).
Cei care din n motive sunt plecați temporar din țară, pentru studii, ca expați, delegații, etc.,nu sunt beneficiarii scrisorii mele.

2. Mulți îmi reproșează că, vezi Doamne!, nu cunosc legea și că legea permite dubla cetățenie și garantează drepturile și obligațiile cetățenești.
Le cunosc. Dar asta nu înseamnă că aș crede că dacă o chestie este permisă de lege este automat și morală, și ok. Dacă ar fi așa….

3. Cred că am depășit de mult faza în care să fim urecheați de către cei ce trăiesc în străinătate pentru că nu am fi “cu lumea”. Măcar că am ieșit și noi prin străinătate și știm că sunt departe de a fi un paradis. Exceptând niște standarde de bunăstare materială mai ridicate, standarde de care- mai șchiop, mai lent, mai….- ne apropiem și noi, ăștia din țară, nu pot să doresc României nici să se umple de imigranți dubioși, nici să își transforme bisericile în moschei sau crâșme, nici să devină paradis al libertinajului și tuturor nebuniilor ieșite din minți perverse, nici pe de altă parte să se scufunde în politici autoritarist-schizoide.
Oricum, se ocupă UE să îndeplinim și standardele astea de degradare morală, nu?

4. Legat de banii trimiși de românii din străinătate în țară, aceștia nu sunt donații către Statul român (or fi și din ăștia?) ci bani trimiși rudelor, prietenilor, etc. Nu poți să trimiți bani la părinți și apoi să ceri României să îți fie recunoscătoare. Nici măcar părinților cărora le trimiți, nu e așa? Măcar așa am învățat în cei 7 ani de acasă. E drept, nu sunt acești 7 ani de acasă din România compatibili cu moralitatea relativă occidentală, dar…

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 03 Feb 2015, 18:46

Draga Bogdane: In primul rand da-mi voie sa iti spun ca pe mine nu ma intereseaza votul din diaspora si nu am sa votez niciodata din alta tara mai ales ca la ultima votare, mi-am pierdut toata duminica nereusind sa anulez votul meu pt. ca asa am vazut eu lucrul asta. Atata timp cat nu mai sufar in Romania este firesc sa nu decid pt cei care traiesc acolo, pe langa asta te anunt ca nu am decat pe mama, o fata care este casatorita si o sora care si ea este casatorita si nu o duc rau ei acolo. In mintea mea consider ca cel mai sarac om de pe planeta nu este cel care nu are o mana, un picior, mancare, casa, masina, etc., ci cel care nu are nimic din: vise, dorinte, aspiratii si teluri in viata. Ala este om sarac. Prietene, faptul ca mai trimit bani in tara inseamna ca am si imi ajut familia excluzand rudele, iar ca tu nu ai nu este vina mea. Se spune ca nu este nimeni vinovat ca te nasti sarac, dar daca mori sarac insemna ca nu ai avut nimic in cap si nu ai facut nimic sa schimbi asta. Referitor la o eventuala situatie neplacuta intre tara mea si tara unde locuiesc, ma rog la Dumnezeu sa nu se intample lucrul asta si nu se va intampla, sa fi sigur de asta atata timp cat gandesti optimist. In alta ordine de idei prietene, mi-am dat seama ca filosofia ta este mare si fara margini fata de mine, atotsiutorule, ar trebui sa scrii o carte cum sa iti dezvolti capacitatile mintale spre optimism, cum sa faci ceva, nu doar sa incerci. Pentru mine, a incerca nu exista; si iti dau un ex: stai jos pe scaun la birou, scrie cartea de care am amintit mai sus, eu iti zic. -Incearca sa te ridici ., sa nu imi spui ca ai reusit ….Prietene am o intrebare pt tine : – Poti sa imi spui si mie ce faceai in data de 21 dec 1989?… eu eram arestat si dus la Jilava pt ca am vrut mai mult, am vrut LIBERTATE. De asta sunt aici pt ca atunci cand vrei ceva de la viata si sa faci ceva in ea, nu conteaza varsta atunci avand 21 de ani, fapul ca tu doar te gandesti ca vei pleca, poate... cred ca te gandesti prea mult dar cel putin termina cartea aia, macar fa ceva ca sa-i ajuti pe cei mai slabi la minte ca tine care inca esti acolo. Deci: FAPTE nu VORBE, copiate de prin vreo carte. Sper sa nu mi-o iei in nume de rau Filozofule, eu fiind cu mai putine clase ca tine, poate…

Vlioncu Cristian

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 03 Feb 2015, 18:48

Stimate Domnule Bogdan,

Recunosc – mi-a placut epistola.
Si mi-am amintit cum gandeam si simteam inainte de a ma stabili in Canada si a obtine cetatenia canadiana.
De-atunci, am inteles mai multe lucruri si as enumera cateva care mie imi sint importante:
Tara este MAMA – biologic, istoric, spiritual, sufleteste…
Ca om/fiinta nascuta acolo (roman are mai mult conotatie materiala, oficiala, documentara – termen saac, totusi si oricum insufficient!).
Tara inseamna tarana din care sint facut, cu apa care-I uda fata si-I racoreste trupul… aceeasi tarana care s-a refacut din parintii mei (ai nostri!), ai parintilor si parintilor lor… NU ESTE “DIRT” – cum se zice in engleza, cu semnificatie si de “murdar”!
Ce nu este TARA sint teritorii ocupate numite state, nu pot si nu vor fi niciodata TARA.
Iar cetatenia este doar inregimentarea intr-un sistem de organizare a grupului uman, sistem in care esti un numar, un fel de „echipament” care are obligatia sa produca achitarea taxelor in schimbul „circului” si si al unei custi poleite careia nu i se vad gratiile…
Sa nu le amestecam….
Tot ce se intampla in Tara este important pentru mine (si ma refer atat la particularitatea relatiilor mele cu cei vii dar si cu cei morti, ingropati acolo… dar si la intregul sau – cat de ciuntit este teritoriul neamulului nostru vechi cat lumea! – cu tot cu oameni, rude nestiute pana la spitza a „n”-a, cu nume care nu ne arata legaturile si cu influente genetice si de mediu care ne-au facut sa ne credem straini fara a fi.
….
Epistola Dumneavoastra sugereaza o „suparare” politica si nu una sufleteasca.
Nu cred ca va imaginati emigrantul ca fiind deja un om mort iar drepturile naturale nu pot fi negociate – eu imi iau ceea ce este al meu fara sa cer aprobarea nimanui – nu am nevoie sa imi „dea scris” cineva despre ce si cum este ceva sau altceva; pentru asta iti trebuie libertate interioara si forta sufleteasca. Nu iti trebuie nici bani, nici adeverinte, nici arme….
Nu cred ca emigrantul care dobandeste inca o identitate ar putea sa anuleze identitatea organica, naturala cu care a venit pe lume…. fara sa se auto-distruga, eventual sinucide – cum poti trai numai in minciuna???
Nu cred ca TARA din mintea si sufletul meu sint obiect de analiza politica si nici de santaj sufletesc – vedeti, eu cred ca omul are suflet dar vad si eu ca multi nu cred asta.
Chiar fara drepturile civile, politice, cetatenesti…. oricare ar fi cele permise de stat eu voi avea legatura cu Tara de nezdruncinat, de iubire si recunostiinta si voi muri astfel!
(Statul este doar o organizatie atee, de tip masonic, corupta de gasti succesive orbite de pofta de imbogatire si de exercitarea puterii pentru idei in majoritate perverse!)
Daca ar intra Canada in Razboi cu Romania… De ce??? Ca vrea „Big Brother”???
Sa il linistim pe cel care initiaza aceste idei distructive dar fiti linistit – eu nu voi lupta impotriva Tarii, e mai injositor decat sinuciderea pe care oricum nu a o am in vedere pentru ca – asa cum am spus – eu cred ca am suflet si nu refuz mantuirea (desavarsirea, perfectionarea!) sufletului pe care Ortodoxia ne-a daruit-o din tata si mama catre copiii deveniti parinti, in forme venite din ceea ce neamul nostru traia si se „tinea”dinainte de Hristos.
Nu este o fericire sa traiesti in strainatate.
Da, iti faci un loc, un mod de viata, poti sa fii ceva mai relaxat cu ceva posibilitati financiare mai mari decat ale unuia ramas in urma, in tara… dar tot ca leul in cusca te simti, cu toate vacantele facute prin alte continente… Sufletul simte falsul, artificialul si raceala mortuara din toata poleiala inconjuratoare.
Poate ca Romania va deveni „MARE” cu cei plecati „afara” care nu renunta la identitatea vie de roman, la credinta care ne-a tinut aproape, chiar fara multe din „bogatiile” lumesti fluturate in fata ochilor ca biletul pentru Paradis.
Eu stiu ca asa se cuvine sa masuram onestitatea, si am ajuns la aceasta convingere abia dupa ce am trait mai multi ani ca “roman din strainatate”; nu am devenit un strain decat pe hartie… poate… ca asa “vrea” politica, asa le “place” corporatiilor…
Sanatate si numai bine!

gheorghe

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 03 Feb 2015, 18:50

Liliana said:

3 februarie 2015 la 3:18 pm

Eu sant de acord. Sant cetateana franceza si votez in Franta. Ma intereseaza ce se intampla in Romania caci e tot sange de roman in venele mele, insa nu cunosc parlamentarii si toata sfera politica din Romania, netraind in tara nu am aceeasi perceptie si aceeasi implicatie ca romanii din tara. Consider deci ca nu pot sa iau o decizie corecta si mai mult, nu prea am de ce sa ma implic. In cel mai fericit caz voi petrece doua saptamani pe an in tara, in concediu. Platesc impozite in Franta unde lucrez, am casa si o familie, nu in Romania. Cu ce drept sa decid eu cine sa fie presedintele fratilor mei din tara ? Ei nu voteaza pt mine in Franta. Consider ca atata timp cat traim suspendati intre doua lumi, nu ne integram si de fapt nu facem parte din nici una. Esti o persoana fara tara, cu fundul in doua barci cum ar zice batranii nostri din popor. In schimb, cei plecati pentru o perioada (fie studii, contracte de munca, etc) si care vor reveni in Romania sant indreptatiti sa se implice, sa voteze. Si in mod normal, sa continue sa plateasca impozite pe veniturile dobandite in strainatate. Ori esti roman si-ti pasa, ori nu.

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 05 Feb 2015, 04:46

Liliana a scris:
Eu sant de acord.
De acord cu ce?
După cum văd, ești de acord cu... orice!  Laughing  :thumbs down:

Citat :
Sant cetateana franceza si votez in Franta.
Da, și?
Cetățenii români votează pentru România. Care e noutatea?

Citat :
Ma intereseaza ce se intampla in Romania...  insa nu cunosc... Romania
Pentru că „te interesează”, dar rău de tot te interesează!!!  :thumbs down:
Tu nu ai cunoscut România nici când trăiai în ea!!!  :thumbs down:

Citat :
... netraind in tara nu am aceeasi perceptie si aceeasi implicatie ca romanii din tara.
În ce priveste implicarea în viata României, e normal să fie cum spui.
Cu perceptia e altceva: îți lipseste capacitatea de a percepe sau pricepe (cum vrei tu)...  :thumbs down:
Perceptia unui fenomen depinde de capabilitățile pe care le ai și care, după cum îmi pot da seama îți cam lipsesc.

Citat :
Consider deci ca nu pot sa iau o decizie corecta...
Dar, totusi ai luat o decizie corectă în viată: ai plecat din tara pe care nicicând nu ai cunoscut-o decât ca nume (poate nici atât!).

Citat :
Cu ce drept sa decid eu cine sa fie presedintele fratilor mei din tara ? Ei nu voteaza pt mine in Franta.
Pentru că ei nu sunt fracezi, dar tu ești româncă (după cum susții!!!) și nu se vede. :thumbs down:

Citat :
Consider ca atata timp cat traim suspendati intre doua lumi, nu ne integram si de fapt nu facem parte din nici una. Esti o persoana fara tara, cu fundul in doua barci cum ar zice batranii nostri din popor.
Mda! Așa sunt unii, mai greoi cu integrarea!

Citat :
In schimb, cei plecati pentru o perioada (fie studii, contracte de munca, etc) si care vor reveni in Romania sant indreptatiti sa se implice, sa voteze. Si in mod normal, sa continue sa plateasca impozite pe veniturile dobandite in strainatate.
Ești praf, „franțuzoaico”! :thumbs down:

Citat :
Ori esti roman si-ti pasa, ori nu.
Aici ne-ai pierdut pe drum! O „cugetare” așa de adâncă! :thumbs down:
După cum văd, tu ești româncă și nu-ți pasă. :thumbs down:

Considerati că am vorbit cu o Liliană imaginară!  Very Happy
Voi puteți continua dialogul pe tema asta, atât cu mine (promit că nu sunt imaginar, chiar dacă plin de imaginație!) sau între voi.

dolion

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 05 Feb 2015, 07:30

De aceea am postat comentariile... fiecare (dar mai ales voi cei plecati din tara) puteti combate cele spuse de ei... eu, avand rude plecate definitiv, pot spune doar atat: sa-si vada de tara guvernantii nostri si cand totul va fi cum trebuie sa fie, atunci sa-i invite pe cei de dincolo sa revina in "raiul" numit Romania... pana atunci, mucles, cum zice tiganul!

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 06 Feb 2015, 03:50

dolion a scris:
De aceea am postat comentariile...
Și bine ai făcut!

Sunt mulți, prea mulți cei ce consideră că punctul lor de vedere trebuie să fie lege pentru toți ceilalți,
că modul lor de a trăi viața trebuie să fie după un standard, cel pe care ei îl urmează.
Cu astfel de oameni nici nu e bine să intri în dialog pentru simplul fapt că nu prea ai ce învăța și pe deasupra mai și pierzi timp prețios pe care poți să-l dedici altor activități utile.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   

Sus In jos

Născut în România... român
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: