Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Ce mi-a placut azi
Ieri la 15:38 Scris de Ion

» Corupția din România
Vin 21 Iul 2017, 20:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Mier 19 Iul 2017, 18:01 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 19 Iul 2017, 07:02 Scris de dolion

» BANCURI
Mier 19 Iul 2017, 07:01 Scris de dolion

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Dum 09 Iul 2017, 11:29 Scris de Anahoret

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

» Invatamant
Lun 03 Iul 2017, 16:41 Scris de Ion

» PSD
Lun 03 Iul 2017, 15:39 Scris de Anahoret

» Politica se face cu... caricaturi
Vin 30 Iun 2017, 14:29 Scris de Ion

» OFF TOPIC
Vin 30 Iun 2017, 13:37 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
istorie 23
Iulie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Născut în România... român

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21337
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 27 Iun 2015, 11:19

Românul a cărui mașină de acum un secol încă le bate pe cele de la Ferrari!

Aurel Perșu nu este un nume de care mulți oameni să fi auzit și asta e un păcat imens. Românul este inventatorul primului automobil aerodinamic din lume.
Cu toate că acesta a fost construit în urmă cu aproape 100 de ani, designul folosit de Perșu este în continuare neîntrecut în ceea ce privește coeficientul aerodinamic.
Aurel Perșu s-a născut în București, pe 26 decembrie 1890 și și-a descopert în adolescență o înclinație deosebită spre inginerie. Reușește înaintea primului război mondial să termine cursurile Școlii Superioare Tehnice din Berlin-Charlottenburg. La finalizarea cursurilor în 1913, Aurel Perșu termină șef de promoție.
De parcă asta nu ar fi fost îndeajuns, el primește și o medalie din partea Ministerului Instrucțiunii Publice din Germania pentru studiul său asupra navelor în spațiul cosmic. Trebuie să vă fi conturat deja o idee despre ce fel de om a fost Aurel Perșu. Realizările nu se opresc aici, abia împlinise 23 de ani, de acum începem să descoperim adevăratele „minuni”.
Perșu a intrat în istorie datorită cererii de brevetare solicitată la 13 noiembrie 1922 și obinuta la 19 septembrie 1924, tot în Germania. Cererea lui de brevetare viza un domeniu peste care Aurel Perșu urma să troneze următorul veac. În 1920 începe studiul asiduu asupra aplicării formei aerodinamice a corpurilor în mișcare la automobile. Din bani proprii construiește un vehicul inspirat de o picătură de apa în cădere. Acesta a fost primul automobil aerodinamic din lume.
Trebuie să faceți o scurtă căutare pe Google și să vă uitați cam cum arătau mașinile anilor '20 pentru a vă da cu adevărat seama cât de revoutionar a fost autovehiculul lui Perșu. Principala caracteristică cu care se diferenția fiind roțile integrate în caroseria mașinii. Pare o ideea de-a dreptul juvenilă în zilele noastre, dar în același timp trebuie să ținem cont că la vremea respectivă era ceva cu adevărat nemaiîntâlnit. Îmi place să cred, într-o anumită măsură, că toți producători auto din ziua de azi îi datorează un „multumesc” lui Aurel Perșu pentru această revoluție a design-ului.
În industria auto, divizia de aerodinamică este printre cele mai importante. Aerodinamica unei mașini influențând foarte multe capitole, de la ținută de drum până la consumul de carburant. Aici tronează Aurel Perșu. La aproape 100 de ani de la invenția mașinii sale, producătorii auto se luptă pentru a atinge coeficientul aerodinamic de 0,22, atins de Aurel Perșu în 1922. Pentru a vă putea face o idee despre cât de extraordinară este realizarea domnului Perșu, un Ferrari 458 din Italia zilelor noastre are un coeficient aerodinamic de 0,33. Am stabilit, deci, că în 2015 Ferrari este întradevăr aproape de coeficientul atins de Aurel Perșu în urmă cu un secol.
Acum să nu va gândiți că doar a inventat mașina, a atins coeficientul aerodinamic dorit, după care a devenit o piesă de muzeu. Nu. Perșu a condus mașina 120.000 de kilometri, aceasta fiind capabilă de o viteză maximă de 80 km/h. Reluăm comparația cu zilele noastre în care și un scuter atinge acestă viteză și punem accentul pe cei 100 de ani trecuți de atunci. Autovehiculul avea un motor de 1.400 de centimetri cubi și în jur de 10 cai putere. Deși nu putea depăși 80 de km/h mașina s-a dovedit extrem de stabilă, fiind capabilă să abordeze curbele și cu 60 de km/h.
Stabilitatea se datora unei alte inovații. Distanța dintre roți fiind foarte mică, mașină nu avea diferențial. Motorul și transmisia erau amplasate în jumătatea din spate a mașinii, în timp ce pasagerul stătea în jumătatea din față. Da, încă o inovație. În final mașina a ajuns să fie piesă de muzeu în 1969, donând-o la Muzeul Național Tehnic ”Dimitrie Leonida”.
Și ca să ne dea o adevărată dovadă și lecție de patriotism, Aurel Perșu a refuzat să vândă patentul mașinii sale deși Ford și General Motors s-au oferit să îl cumpere. Inginerul nostru nu a fost de acord cu vânzarea patentului dacă producătorii respectivi nu aveau de gând să îl și comercializeze. Putem înțelege această mică clauza pentru care ar fi renunțat parțial la drepturi. Să îți vezi visul împlinit e una, dar să îl vezi împlinit la fiecare colț de stradă și nu numai pentru tine ci pentru întreaga omenire, este cu totul altceva. Nu știu cum vă simțiți voi, dar când realizez ce au făcut anumiți oameni pentru țara noastră nu pot decât să fiu mândru că sunt român.
Mulțumim pentru tot Aurel Perșu!

Numarul mesajelor : 4498
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Joi 01 Dec 2016, 14:09

La Multi Ani, Romania!
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 02 Dec 2016, 17:37

Cu aproape 5 ani in urma, am citit un articol de Bradut Florescu, e care nu-mi aduc aminte sa-l fi postat undeva pe acest forum. Daca da, atunci imi cer scuze.

Bradut Florescu, unul din "vechii" publicitatii romanesti, si-a incheiat contractul cu Realitatea Catavencu, unde coordona strategia de comunicare a grupului, si a plecat in Thailanda.

IATA CE ARTICOL A SCRIS, DUPA CE A PLECAT :
Rostul

Romaniei i-a disparut rostul. E o tara fara rost, �orice sens vreti voi. O tara cu oameni fara rost, cu orase fara rost, cu drumuri fara rost, cu bani, muzica, masini si toale fara rost, cu relatii si discutii fara rost, cu minciuni si �elatorii care nu duc nicaieri.

Exista trei mari surse de rost pe lumea asta mare: familia (batranii), pamantul si credinta.

Batranii. Romania �batjocoreste cu sadism de 20 de ani. � tine �foame si �frig. Sunt umiliti, bruscati de functionari, uitati de copii, calcati de masini pe trecerea de pietoni. Sunt scosi la vot, ca vitele, momiti cu un kil de ulei sau de malai de care, dinadins, au fost privati prin pensii de rahat. Vite slabe, flamande si batute, asta au ajuns batranii nostri. Caini tinuti afara iarna, fara macar o mana de paie sub ciolane.
Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolositi. O fonoteca vie de experienta si �elepciune a unei generatii care a trait atatea grozavii e stearsa de pe banda, ca sa tragem manele peste. Fara batrani nu exista familie. Fara batrani nu exista viitor.

Pamantul. Care pamant? Cine mai e legat de pamant �nbsp; tara aia? Cine-l mai are si cine mai poate rodi ceva din el? Majestatea Sa Regele Thailandei sustine un program care se intituleaza "Sufficiency Economy", prin care oamenii sunt �urajati sa creasca pe langa case tot ce le trebuie: un fruct, o leguma, o gaina, un purcel. Foarte inteligent. Daca se �ampla vreo criza globala de alimente, thailandezii vor supravietui fara ajutoare de la tarile "prietene".
La noi chestia asta se numeste "agricultura de subzistenta" si lui tanti Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca taranii sa-si cumpere rosiile si soriciul de la hypermarketuri frantuzesti si germane, ca de-aia avem UE.
Cantatul cocosilor dimineata, latratul vesel al lui Grivei, grohaitul lui Ghita pana de Ignat, corcodusele furate de la vecini si iazul cu salcii si broaste sunt imagini pe care castratii de la Bruxelles nu le-au trait, nu le pot �elege si, prin urmare, le califica drept niste arhaisme barbare. Sa dispara!

Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc acum. Neam de neamul lor n-a avut pamant, ca nu erau �stare sa-l munceasca. Nu stiu ce �eamna pamantul, cata liniste si cata putere � da, ce povesti � spune si cat sens aduce fiecarei dimineti si fiecarei seri. I-au urat �otdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineata si plecau la camp cu ciorba �sufertas. Pe toti gangavii si pe toti puturosii astia i-au facut comunistii primari, secretari de partid, sefi de puscarii sau de camine culturale. Pe toti astia, care au neamul �ropat la marginea cimitirului, de mila, de sila, crestineste.

Credinta. O mai poarta doar batranii si taranii, cati mai sunt, cat mai sunt. Un strai vechi, cusut cu fir de aur, un strai vechi, greu de �racat, greu de dat jos, care trebuie �aturit �r-un fel anume si pus la loc �lada de zestre �reuna cu busuioc, smirna si flori de camp. Pus bine, ca poate �va mai purta cineva. Cand or sa moara oamenii astia, o sa-l ia cu ei la cer pe Dumnezeu.

Avem, �schimb, o varianta moderna de credinta, cu fermoar si arici, prin care ti se vad si tatele si portofelul burdusit. Se poarta la nunti, botezuri si �ormantari, la alegeri, la inundatii, la sfintiri de sedii si aghesmuiri de masini luxoase, la pomenirea eroilor Revolutiei. Se accesorizeaza cu cruci facute �graba si cu un "Tatal nostru" spus pe jumatate, ca trebuie sa raspunzi la mobil. Scuze, domnu parinte, e urgent.

Fugim de ceva ca sa ajungem nicaieri. Ne vindem pamantul sa faca astia depozite si vile de neam prost pe el. Ne sunam bunicii doar de ziua lor, daca au mai prins-o. Bisericile se �ultesc, credinciosii se �utineaza, sfintii de pe pereti se gandesc serios sa aplice pentru viza de Canada .

Fetele noastre se prostitueaza pana gasesc un italian batran si cu bani, cu care se marita. Baietii nostri fura bancomate, joaca la pokere si beau de sting pentru ca stiu de la televizor ca fetele noastre vor bani, altfel se prostitueaza.
Parintii nostri pleaca sa culeaga capsuni si sa-i spele la c-- pe vestici. Iar noi facem infarct si cancer pentru multinationalele lor, conduse de securistii nostri.

Suna-ti familia,
pune o samanta �r-un ghiveci si aprinde o lumanare pentru vii si pentru morti.

Sa traiesti.

Bradut Florescu
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Sam 03 Dec 2016, 02:20

Apasand aici

http://www.libertatea.ro/monden/vedete-de-la-noi/poezia-lui-celentano-1673489

aveti poezia lui Celentano si video...

Poezia lui Celentano a ajuns la inimile românilor
Într-un timp foarte scurt, Adrian Văncică a primit sute de comentarii, în care fanii îi spuneau cât de emoționați sunt după ce au citit poezia scris de Celentano.

Poezia, în continuare:

„Românie, țara mea

Astăzi, este ziua ta

La mulți ani, să fii frumoasă

Îmi pun sufletul pe masă

La mulți ani, cu sănătate

Ți le zic, cu drag, pe toate

Eu n-am flori, tu n-ai bomboane

Ai oameni prin tomberoane

Ce ai fost și ce-ai ajuns

Că dau veselia-n plâns

Nu zic vorbe într-o doară

Nu e românaș în țară

Să nu aibă un văr, un frate

La muncă, în străinătate

Facem alte țări frumoase

Construim la alții case

Cât le îngrijim bătrânii

Aici, ne mănâncă câinii

Românii își lasă copiii acasă

Să pună o pâine pe masă

Și-i văd o lună pe vară

Atunci când se întorc în țară

Drumul ăsta nu-i ușor

Te usuci încet, de dor

Anglia, Italia,

Cei mai mulți în Spania

Ne-a bătut Albania

Că nici fotbal nu mai știm

Peste minge noi sărim

De ea zici că aproape fugim.

Vai de tine, vai de noi

Asta e, ăștia suntem

Noi, la supărare, bem

Europa ne cam ține la perete

Avem servicii mult prea secrete

Deși nu-s autostrăzi

La permise-s cozi de cozi

Mulți se chinuie de foame

Avem mai puține mame

De pădure, ce să spun

Că pădurea zici că-i drum

Școala e pe arătură

Se face pe scurtătură.

Gimnastică nu mai avem

Aia e, atât putem.

Nu mai face nimeni bârna

Nu mai strigă nimeni sârma.

Sănătatea nu-ți mai spun

Moare pacientu-n drum

Doctorii, precum se știe,

Sunt plecați în pribegie

Cei ce fură milioane

Au costume și sutane

De-ai trecut prin pușcărie

Nu-i rușine, e mândrie

Vai de tine, vai de noi

Asta e, ăștia suntem

Noi, la supărare, bem

Românie, țara mea, astăzi este ziua ta

Și în loc de o urare

Din pieptuțul meu de dac

Am să strig în gura mare

Iartă-mă că nu mai fac

Nu-i mai las să te mai fure

Nu-i mai las să te înjure

Nu-i mai las să-și bată joc

Și de-o fi, ți-i trec prin foc

Sper că în a mea viață

Să te văd din nou în față

În față pe harta lumii, la-mpărțeală cu jupânii

Asta e, ăștia suntem

Noi, la bucurie, bem

Și-ți mai spun, nu mă feresc

Românie, te iubesc”

Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6930
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 24 Feb 2017, 12:55

Alba Iulia face parte dintre cele trei orașe care-mi plac cel mai mult din România, celelalte două fiind Piatra Neamț și Timișoara. Când am ajuns pentru prima dată acolo, cel mai mult m-a impresionat curățenia orașului. Da, Alba Iulia este un oraș mic, cochet și curat. În plus, după ce potențialul turistic al Cetatății Alba Carolina a fost pus în valoare, Alba Iulia a devenit și unul dintre centrele culturale ale României, în zona pietonală din preajma Universității fiind organizate diferite evenimente culturale. Acolo au fost descoperite și vestigii romane, care au fost acoperite și amenajate pentru a fi vizitate de public. Cu doi ani în urmă am avut șansa să-l ascult pe Alexandru Tomescu, într-un concert susținut la Catedrala Romano Catolică, interpretând integrala Enescu pentru vioară și pian. Tomescu având, la purtător, celebra vioară Stradivarius.

Mai jos este un articol unde se prezintă modul în care un albaiulian s-a hotărât să vină în sprijinul concetățenilor săi.

"Alba Iulia, fă o cerere!". Cum s-a gândit un tânăr să rezolve problemele cu care se confruntă locuitorii orașului

Un tânăr din Alba Iulia a inițiat o acțiune interesantă, prin care și-a propus să adune 30 de petiții care semnalează diverse probleme cu care se confruntă locuitorii orașului și să le depună la primărie în 5 aprilie 2017.

Ideea i-a venit după ce acesta a avut experiențe legate de administrația locală și și-a dat seama că dacă ceri, problemele sunt rezolvate.

Pentru acțiunea intitulată sugestiv "Alba Iulia, fă o cerere!" a fost creat un site www.făocerere.info cu mai multe detalii, de unde oamenii pot descărca modelul de cerere și pot semnala problemele. "Numele meu este Marius Rusu și, în ultimul timp, constat, tot mai des, comoditatea persoanelor din jur, care preferă să critice administrația locală în loc să sesizeze problemele cu care se confruntă..."
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/iDytDx

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 24 Feb 2017, 14:35

S-a propus schimbarea Imnului .
Si a Zilei Nationale.

Pentru ca multe decizii importante si urgente se iau noaptea,
eu as propune sa se stabileasca, de ce nu, si "Noaptea Nationala" a Romaniei.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Vin 24 Feb 2017, 15:02

Expandabilii-1-76...
(722KB)

In legatura cu "Cei trei cu Muschii Tari", cred ca Grindea(nu) il va da "la grinda" pe Dragnea(nu).
Profesorul de matematica-informatica  se gandeste la metoda cea mai simpla, care ii va da solutia cea mai rapida
pentru a-l trage si a-l lasa sa cada brusc....

Anume: "drag and drop"....

Daca nu face asta, inseamna ca e prost sau ca Dragnea il are la mana....
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Sătul de buni români   Dum 26 Feb 2017, 15:24

Un articol pe care eu îl consider corect, însă, probabil, nu o să placă tuturor.

Sincer? Sunt sătul de buni români

Timp de șapte ani (1993 – 2000), am condus biroul Fundației Internaționale pentru Sisteme Electorale (IFES) din Republica Moldova. Partenerul nostru principal a fost Comisia Centrală Electorală, formată din judecători propuși de curțile de justiție, partidele politice, Parlament, Guvern și Președinție.

Am lucrat în acea perioadă cu oameni de toate înclinațiile politice, cu temperamente dintre cele mai diferite – de la extrovertitul Mihai Cotorobai la introvertitul Nicolae Timofti, care avea să devină și președinte al Republicii. A fost nevoie de mult efort spre a-l convinge pe reluctantul Nicolae Timofti să preia conducrea CEC, atunci când îi venise rândul. Dar când a acceptat, s-a achitat de răspundere cu integritate.

În 6 martie 1994, s-a desfășurat un referendum inițiat de președintele Mircea Snegur, pe atunci încă membru al Partidului Democrat Agrar, condus de Dumitru Moțpan. Referendumul s-a numit “Sondaj sociologic – La Sfat cu Poporul.” Înaintea desfășurării lui am avut primele două întâlniri cu președintele Snegur.

I-am spus ce cred. Mi-a explicat rațiunile pentru care se hotărâse desfășurarea referendumului. Am discutat aspectele tehnice ale mecanismului. Ba, i-am spus cu o eroare de 1.5%, care va fi rezultatul referendumului și interesele cui le va servi. Președintele Snegur s-a înnegurat și m-a rugat să-i spun pe ce se bazează analiza mea.
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/fSYI7s

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 28 Feb 2017, 15:22

Scriam, cu aproape o săptămână în urmă, că un albaiulian și-a deschis un site prin intermediul căruia concitadinii săi să poată face petiții la Primărie pe diferite probleme. Așa cum există agregatoarele de știri, ceea ce a făcut albaiulianul ar fi un fel de agregator de petiții.

Dar am aflat că albaiulianul nu este floarea cu care se face primăvara. Un popă din Cluj a constatat că organizatorii festivalului Untold nu au plătit timbrul monumentelor istorice. Articolul este mai lung, dar merită citit, în primul rând pentru a se vedea harababura și habarnismul care domnește în instituțiile statului.

Cetățeanul care pune statul la treabă și Untold la plată

Cum ar fi ca, "din cauza" unui simplu cetățean, care n-a făcut altceva decât să citească atent legile, proprietarii Festivalului Untold să fie obligați să plătească statului, retroactiv, circa 1,5 milioane de lei?

Lucian Todoran – un clujean care n-a împlinit 30 de ani, absolvent de studii teologice în Anglia – s-a ambiționat să înțeleagă limbajul deseori ambiguu și plin de capcane al Dreptului. A petrecut ultimii patru ani studiindu-i sintaxa și topica, împărțind fraze aparent confuze în propoziții principale și subordonate.

Așa a aflat că legislația administrativă din România are mai multe niveluri, ca și când ai sonda tot mai adânc în căutarea unui sens, și că în spatele oricărei legi stă o comoară – denumită norme de aplicare.

Aici a găsit Todoran argumente pentru a pune presiune pe tot felul de autorități publice, cărora le-a cerut să respecte litera legii – limbajul pe care acestea ar trebui să-l cunoască mai bine decât oricine.
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/jaxcF8

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 21 Mar 2017, 07:02

Cum cheltuiește madam Firea banul bucureștenilor:

Gabriela Firea vrea sa aloce 55 milioane de lei pentru biserici si Catedrala Mantuirii Neamului, plus 30 milioane lei pentru statui, printre care: statuia unui dac, a Hortensiei Papadat Bengescu si Printului Rainier de Monaco. nu se poate(2) doh

Citiți și vă minunați pe îndelete! » https://goo.gl/c1Osw9

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   

Sus In jos

Născut în România... român
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 7 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: