Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Societatea și valorile ei
Ieri la 23:05 Scris de Emil Condor

» Politica se face cu... caricaturi
Ieri la 14:52 Scris de Ion

» BANCURI
Joi 19 Ian 2017, 13:41 Scris de ostrovna

» CAMERA DE WHISKY
Mier 18 Ian 2017, 12:54 Scris de Anahoret

» Una... Alta... în politică
Lun 16 Ian 2017, 23:28 Scris de ostrovna

» Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna
Lun 09 Ian 2017, 12:31 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Ian 2017, 08:48 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Dum 01 Ian 2017, 13:34 Scris de ostrovna

» LA MULTI ANI
Lun 26 Dec 2016, 16:40 Scris de alex andrei

» Stii care sunt diferentele dintre raceala si gripa?
Vin 09 Dec 2016, 15:23 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Dum 04 Dec 2016, 14:01 Scris de ostrovna

» Născut în România... român
Sam 03 Dec 2016, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mier 30 Noi 2016, 15:11 Scris de Ion

» CANADA
Mier 30 Noi 2016, 05:11 Scris de Emil Condor

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 29 Noi 2016, 10:18 Scris de dolion

» ION
Vin 25 Noi 2016, 19:38 Scris de Ion

» ENGLISH
Vin 25 Noi 2016, 18:09 Scris de Emil Condor

» Curiozități off topic
Lun 14 Noi 2016, 15:21 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
1 bancuri 23 caleidoscop triste topic monarhia drumetie dolion exista limba brasov problema romania curiozitati maxime popasul zilei sibiu folos poezie stiri istorie cuvinte diverse poezii
Ianuarie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Născut în România... român

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Anahoret

Numarul mesajelor : 6651
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 17:01

Mihaela a scris:
Topicul asta (nu) cred ca a fost creat cu gandul de a obliga sau inspaimanta pe cineva. Very Happy Very Happy
BAU!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Numarul mesajelor : 22241
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 17:17

"Tata Iliescu" e Bau-Bau? Învătăturile lui care încă sperie pe multi în România, printre care, văd că sunt Zaraza, Rolia, Yzzy!

Hai să vă spun ceva: pe lângă faptul că am trăit aprox 50% din viată în România si alt 50% aici, deci stiu despre ce vorbesc - în primii 20 de ani de Canada îmi ziceam că într-o zi vreau să mă întorc "Acasă". Era ULTIMA MEA MARE DORINTĂ! În ultimii doi ani sau trei, m-am convins că nu este locul unde să mă întorc nicicând decât în vizită. Din păcate este o concluzie asupra cărea am meditat ani multi si este corectă. Chiar dacă îiubesc România mult mai mult decât iubesc Canada, locul meu nu este acolo. Tot ce se întâmplă în tara noastră mă depărtează de ea.
Dacă vreti să vă spun mai mult, o voi face, chair dacă nu as face-o cu plăcere din cauza comentariilor negative ce ar urma.
Oricum, oricât voi trăi: RĂMÂN ROMÂN. mwah!

Anahoret

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 18:47

Emile, parcă ți-am mai spus: Vino acasă, dar în vizită! Laughing Laughing Laughing

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 52
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 18:51

@Emil Condor a scris:
"Tata Iliescu" e Bau-Bau? Învătăturile lui care încă sperie pe multi în România, printre care, văd că sunt Zaraza, Rolia, Yzzy!

Emil nu mă sperie "tătucul", nu l-am votat pe Iliescu și nici PSD-ul. Mi s-au părut un alt PCR. Evil or Very Mad
Cu toate că, cu timpul, mi-am dat seama că și celelalte partide sunt la fel. Twisted Evil
Dar, ce mă sperie e situația din țară. Mai ales acum, când copilul termină facultatea și intră în viață, cum se spune.
Dacă ar fi numai pentru mine, la vârsta mea știu să mă bucur de ceea ce am. ulala

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 18:59

Asa este, Yzzy, acum nici eu nu as mai pleca de acolo. Sunt total de acord cu tine.
Copilul tău, poate într-o zi o să găsească ceva după merit, poate acasă, poate prin alte părti, atunci ce vei face? Probabil exact ca fratele meu, urmând copiii oriunde...

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:00

@Anahoret a scris:
Emile, parcă ți-am mai spus: Vino acasă, dar în vizită! Laughing Laughing Laughing
Da, la concluzia ta am ajuns si eu în ultimii 3 ani.
Oricând cu plăcere deosebită, doar în vizită.

rolia

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 54
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 12/03/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:10

@Emil Condor a scris:

Hai să vă spun ceva: pe lângă faptul că am trăit aprox 50% din viată în România si alt 50% aici, deci stiu despre ce vorbesc - în primii 20 de ani de Canada îmi ziceam că într-o zi vreau să mă întorc "Acasă". Era ULTIMA MEA MARE DORINTĂ! În ultimii doi ani sau trei, m-am convins că nu este locul unde să mă întorc nicicând decât în vizită. Din păcate este o concluzie asupra cărea am meditat ani multi si este corectă. Chiar dacă îiubesc România mult mai mult decât iubesc Canada, locul meu nu este acolo. Tot ce se întâmplă în tara noastră mă depărtează de ea.
Dacă vreti să vă spun mai mult, o voi face, chair dacă nu as face-o cu plăcere din cauza comentariilor negative ce ar urma.

Emil, pe mine nu m-a invatat "Tata Iliescu" nimic. In 1989 eram deja matura aveam 28 de ani si crede-ma ca instinctiv nu mi-a placut individul. Nu fac parte din categoria "naivilor" care cred tot ce li se spune. Desi imi este greata de multe ori de ceea ce se intampla, asist zi de zi la degradarea morala ajunsa la loc de cinste. Este greu, insa nu imposibil de a trai in Romania. Eu cred ca sunt mai degraba realista, imi cunosc locul si limitele. Va admir pe cei care ati plecat, ati avut taria sa va urmati destinul. Mie una imi lipseste si, desi la un moment dat as fi avut toate motivele sa vreau sa plec, nu am facut-o... Nu din patriotism, de altfel nici nu cred in acel patriotism afisat. Cred ca ne iubim tara asa cum ne iubim parintii, instinctiv.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:21

Mă asteptam la reactia asta, pentru că stiu că nu sunteti genul acela de oameni.
Dacă am mentionat numele voastre, este doar pentru că v-ati exprimat teama asupra unei eventuale plecări, atât!

Acum astept si pe Zaraza să-mi zboare penele din mine! Laughing Laughing Laughing

yzzy

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:25

@Emil Condor a scris:

Dacă am mentionat numele voastre, este doar pentru că v-ati exprimat teama asupra unei eventuale plecări, atât!

Emil nu mi-a fost teamă să plec. Nu am plecat , nu din cauza patriotismului, ci din cauză că-mi iubesc familia, părinți, copil, și cum nu puteam pleca cu toții, am rămas.
Iar, de copil, ce să zic, se va duce acolo unde îi ESTE locul!

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:30

Adevărat! El o să decidă asupra a ceea ce i se potriveste. hug

Layla

Numarul mesajelor : 168
Data de inscriere : 24/02/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:30

Am fost plecata din tara, pe perioade scurte..de luni de zile...e drept,puteam ramane oriunde am fost..dar n-am putut..mereu m-a atras dorul de casa...mereu mi-am spus ca aici in Romania sunt acasa..si chiar daca voi pleca din nou,cu siguranta ma voi intoarce inapoi..pentru ca aici imi las multe,multe bucatele din suflet..si nu ! nu e vorba de patriotism..ci pur si simplu de a te simti acolo unde ti-e locul..si nu strain in alta parte,oricat de bine ar fi... mwah!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:34

Mda! Am experimentat si acel zdrobitor dor de casă despre care vorbiti, aveti dreptate.
Acum eu cred că am depăsit acele momente chiar dacă adesea mi-as dori să fiu acolo, cu voi, românii mei. hug
Despre rude: sunt peste tot în lumea asta, cred că am mai multe neamuri afară decât acasă.

Anahoret

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:39

Pe fi-miu l-am învățat că cel mai bine este acolo unde o duce el cel mai bine. Nu vreau să-l șantajez sentimental să rămână lângă noi și să-și îngroape cariera. Știu pe pielea mea ce înseamnă asta.

Recunosc, visez cu ochii deschiși, și mi-ar plăcea să facă carieră în străinătate apoi să vină în România și să-și deschidă propria afacere. Dar asta este SF! Corupția este foarte mare. Cred că, în ultimii ani, sicilienii-și trimit mafioții la perfecționare în România.

Nu știu cum o fi în zonele voastre, dar în regiunea Prahova-București este jale. Și la WC-ul public trebuie să dai șpagă, altfel stai la ușă și te p*** pe tine!

Numarul mesajelor : 168
Data de inscriere : 24/02/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:48

Pe vremea cand copilasii iti fac cunoscut cam ce vor ei sa fie cand vor creste mari,ei bine..Mihai,fiul meu care are acum 17 ani,spunea "eu vreau sa ma fac american"..nu tu doctor,vanator sau inginer oh da! acum e cel mai tere din parcare in privinta limbii engleze,citeste carti in engleza..activeaza numai pe forumuri in engleza...in plus s-a pus sa faca si traduceri de filme..na! e al meu si ma laud,da? aplauze ca el e ala dejteptuuuu...acum asteptam sa-si termine liceul,ca mai avem un an..apoi,intentinez sa-l ajut sa-si finalizeze un vis..acela de a fi american..dar evident si asta stie si el,multe depind de aptitudinile lui,perseverenta si curajul de a merge pana la capat hug
Sus In jos
yzzy

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 19:54

@Anahoret a scris:
Cred că, în ultimii ani, sicilienii-și trimit mafioții la perfecționare în România.

doh oh da! thumb_yello

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 20:33

@Anahoret a scris:
Mihaela a scris:
Topicul asta (nu) cred ca a fost creat cu gandul de a obliga sau inspaimanta pe cineva. Very Happy Very Happy
BAU!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Vaaaaai ce m-am speriat!!! Cred ca numai eu Laughing Laughing
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 20:59

Sărut mâna!

Vizitator

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Dum 05 Apr 2009, 21:35

<a href="http://www.bigoo.wswww.bigoo.ws' border='0' src='http://media.bigoo.ws/letters/style65/h.gif'><a href="http://www.bigoo.wswww.bigoo.ws' border='0' src='http://media.bigoo.ws/letters/style65/e.gif'><a href="http://www.bigoo.wswww.bigoo.ws' border='0' src='http://media.bigoo.ws/letters/style65/l.gif'><a href="http://www.bigoo.wswww.bigoo.ws' border='0' src='http://media.bigoo.ws/letters/style65/l.gif'><a href="http://www.bigoo.wswww.bigoo.ws' border='0' src='http://media.bigoo.ws/letters/style65/o.gif'>

Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Lun 06 Apr 2009, 12:34

@Anahoret a scris:

Nu știu cum o fi în zonele voastre, dar în regiunea Prahova-București este jale. Și la WC-ul public trebuie să dai șpagă, altfel stai la ușă și te p*** pe tine!
Eu, in locul tau, in clipa in care mi-ar fi cerut spaga, ma p**** pe el! Din greseala, evident... Si vorbesc serios. Nu stiu cum esti tu, insa eu nu mai dau spagi demult: iau imediat atitudine si actionez impotriva lor fara sa stau pe ginduri. La fel si in privinta abuzurilor: merg pina in pinzele albe ale sefului sefului lu' sefu', pina ii dau pe toti in git si-mi rezolv problema. Am apelat inclusiv la cel pe care l-am votat, aici, in circumscriptia mea, si care este un dusman declarat al abuzurilor si faradelegilor: tinarul senator PDL Iulian Urban.
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8185
Varsta : 51
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Lun 06 Apr 2009, 18:47

@Emil Condor a scris:

Ha-ha, iti raspund dupa ce am vazut ceva de pene! Wink
Atat voiam si initial sa spun: si eu iubesc muntele, dar nu as locui acolo - e frig, ai parte de mai putina verdeata... ma rog, ar trebui sa stau un pic pe-acolo ca sa mai gasesc motive. Laughing
hug
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Cristina

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Lun 06 Apr 2009, 19:50

@Emil Condor a scris:
Ilici nici macar bau-bau nu mai e...E doar un expirat si va ramine in istoria acestei tari ca unul dintre cei mai nocivi presedinti, atit pentru romani, cit si pentru imaginea Romaniei.
@Emil Condor a scris:
Hai să vă spun ceva: pe lângă faptul că am trăit aprox 50% din viată în România si alt 50% aici, deci stiu despre ce vorbesc - în primii 20 de ani de Canada îmi ziceam că într-o zi vreau să mă întorc "Acasă". Era ULTIMA MEA MARE DORINTĂ! În ultimii doi ani sau trei, m-am convins că nu este locul unde să mă întorc nicicând decât în vizită.
Este alegerea ta si ti-o respect. Asta nu inseamna ca nu-mi pare rau.
@Emil Condor a scris:
Din păcate este o concluzie asupra cărea am meditat ani multi si este corectă. Chiar dacă îiubesc România mult mai mult decât iubesc Canada, locul meu nu este acolo.
Romania este ca ciocolata, iti place s-o maninci, o iubesti, desi stii ca-ti face rau.
@Emil Condor a scris:
Tot ce se întâmplă în tara noastră mă depărtează de ea.
Exagerezi...Chiar "tot"?
@Emil Condor a scris:
Curaj, spune-ne...Comentariile negative le poti ignora, mai ales daca sunt tendentioase.
@Emil Condor a scris:
Eu voi fi romanca si cind voi muri...na, c-am zis-o si p-asta Laughing ...
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Lun 06 Apr 2009, 21:58

@Cristina a scris:
...Ilici nici macar bau-bau nu mai e...E doar un expirat si va ramine in istoria acestei tari ca unul dintre cei mai nocivi presedinti,

Este exact omul care a trebuit să fie la un moment dat, așa cum au fost de altfel: Cuza, Ferdinand, Carol, Mihai, Gheorghiu-Dej, Ceaușescu, Constantinescu, Băsescu....
Poate va veni și ziua în care istoria îi va prezenta pe fiecare așa cum se cuvine.

rolia

Numarul mesajelor : 535
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 12/03/2009

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Lun 06 Apr 2009, 22:08

@abbilbal a scris:
@Cristina a scris:
...Ilici nici macar bau-bau nu mai e...E doar un expirat si va ramine in istoria acestei tari ca unul dintre cei mai nocivi presedinti,

Este exact omul care a trebuit să fie la un moment dat, așa cum au fost de altfel: Cuza, Ferdinand, Carol, Mihai, Gheorghiu-Dej, Ceaușescu, Constantinescu, Băsescu....
Poate va veni și ziua în care istoria îi va prezenta pe fiecare așa cum se cuvine.

Liviu,
Ilici cu "zambetul de 16 mm" a fost omul care a trebuit sa fie la un moment dat, bine zici, dar intrebarea mea este pentru cine a trebuit (cui a fost de folos?!) a cui interese a servit? in nici un caz poporului roman.
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Lun 06 Apr 2009, 23:21

bancu' cu băsescu: bă, se scumpește totul!

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Mar 07 Apr 2009, 08:24

@aurora a scris:
bancu' cu băsescu: bă, se scumpește totul!

bancu' cu iliescu: Ilie, scumpeste Base totul! El e di vina! Pentru tot raul din tara asta!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Născut în România... român   Astazi la 10:28

Sus In jos

Născut în România... român
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: