Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
Când istorie problema monumente English drumetie USL informatica triste frig altaintrebare romana nobel curiozitati 1 brasov 23 placut Limba este jazz sibiu comment-143
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

TEATRUL ROMÂNESC

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
ostrovna

Numarul mesajelor : 13538
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 22 Apr 2009, 15:26

@Anahoret a scris:
Ei, în vremea de dinainte de '90 teatrul avea și acea tentă subversivă, când un actor bun făcea dintr-o replică clasică (un Caragiale de exemplu) un ecou al realității vremii. Și-l dau aici exemplu pe Toma Caragiu cu celebrele sale scenete, pentru că și acum circulă pe Youtube. O sprânceană ridicată și replica deja capătă un alt înțeles.

Cred că și ăsta era un motiv pentru care sălile de spectacol erau pline în vremea respectivă. Și iarăși revin la TV și la DVD-uri: atunci chiar că nu aveai alte posibilități de destindere, mai ales dacă erai deja familist. La discotecă nu prea mai ținea să te duci, la restaurant – doar dacă voiai să mănânci pui cu creveți, rămâneau doar cinematografele, teatrele și bibliotecile.

Un exemplu cu Caragiu (minutul 3.26):
http://www.youtube.com/watch?v=5HHB6aC5ses

... Pe parcursul celor 480 de minute ale petrecerii se pot spune și glume... se pot spune și glume... de către un lot de salariați atent selecționați în acest scop.
Aluzie destul de străvezie la bancurile "subversive" din acea vreme. Sceneta a apărut la televizor. Vă amintiți ce era în sală! Eu nu l-am prins pe Caragiu, pentru că eram mic pe atunci (aveam 15 ani când a murit). Dar pe ceilalți...

Nici eu nu l-am prins pe scena doar fazele de la revelion,c-asa-in in tenis,arunca bomba etc....

Tare mi-a placut:)
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 22 Apr 2009, 15:58

@abbilbal a scris:
@Emil Condor a scris:
@aurora a scris:
Sali goale la Teatru???????????? NUNUNUNU
Biletele se dau aproape imediat cand se pun in vanzare.
Nici macar in timpul saptamanii nu gasesti bilete la teatru, ce sa mai spun in week-end.
Eu merg la teatru aproape de fiecare data cand merg la Bucuresti,
dar intotdeauna Oana ia bilete din vreme.

si merge ff mult tineret
Să înteleg că este diferit de la zonă la zonă?

Asta cu siguranță și Aurora să ne spună care este viața teatrală la Hunedoara, că pe vremuri acolo era o sală de spectacole faină, sau cum se stă cu teatrul de estradă din Deva.

Sala de teatru de care spui exista in Hunedoara, este renovata si arata ff bine.
De asemenea la Deva este Casa de Cultura care are o sala ff buna de spectacole
si din cate stiu teatrul de estrada din deva este de asemenea renovat si redeschis destul de recent.
Cum am mai zis, spectacolele sunt mai putine parca decat onainte de '89
pentru ca turneele sunt scumpe si nu mai sunt obligatorii.
Dar la cate spectacole sunt, salile sunt pline. Familiile pe care le cunosc eu,
isi duc aproape cu religiozitate copiii la spectacole, se duce vestea si din om in om
nu numai din afise si reclame.
La Castelul Corvin sunt concerte, exista traditia "Toamn Hunedoreana" cu muzica
de calitate.
Avem o Galerie de Arta, unde pe langa expozitii, se organizeaza si seri de teatru
(a fost Maia Morgenstern cu un spectacol fffffffff bun pe text de Mircea Dinescu)
sau lansari de carte.
In Hunedoara avem scoala de muzica (clasa I-VIII),
in Deva avem Liceu de muzica si arte plastice.
Si elevi care au urmat de aici Conservatorul sau Academia de Teatru sau Arte Plastice.

Eu cred ca pentru doritorii de cultura, avem un pic si in Hunedoara-Deva.
Si ma bucur atunci cand vad parinti indemnandu-si copiii sau nepotii catre aceste activitati.

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 22 Apr 2009, 16:10

@Anahoret a scris:
Eu cred că teatrul este concurat serios de televiziune și DVD-uri și, mai nou, de cluburi; cel puțin în provincie. Apoi, cred că este vorba și despre actori. Era o întreagă pleiadă de actori: Albulescu, Iordache, Caramitru, Valeria Seciu, Carmen Stănescu, Olga Tudorache... asta doar ce mi-a venit în minte pe moment. Aveai pentru cine să te duci la teatru. În definitiv nu mergeam acolo ca să văd o anumită piesă ci ca să-l văd pe Ștefan Iordache jucând în acea piesă. În schimb, dacă mă puneți să enumăr trei actori din noua generație, nu cred că sunt în stare....

E vina actorilor mai tineri ca nu ii cunoastem?
Cel putin din multitudinea de productii tv romanesti care sunt pe toate canalele
(chiar daca le zicem cu dispret "telenovele")
Nicicare dintre marii actori nu au fost "mari" din tinerete, iar noi pe vremea aceea
aveam mult mai putine distractii. Si ii vedeam mult la tv, la toate specatcolele omagiale,
la toate revelioanele. Sigur ca ii cunosteam. Televiziunea putea transmite si spectacole
de toate felurile(concerte, teatru, opereta, opera) in direct.
Ceea ce acum nu se mai poate.

Si multi actori din vechea generatie, nume foarte cunoscute, joaca inca.

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 22 Apr 2009, 16:24

@zaraza26 a scris:
Comentariile din mass-media spun ca a scazut numarul de spectatori. Dar probabil nu precizeaza si ca a scazut si numarul de spectacole. Daca salile sunt pline nu e relevant, in caz ca numarul de spectacole a scazut...

Nu cunosc statistici, iar comentariile din mass-media de prea multe ori
nu mi se par relevante, sa nu zic adevarate sau cel putin exagerate.
(cum a fost acum de Paste ca s=au batut romanii sa cumpere, sa se imbuibe
sau alte aprecieri, pe care daca fiecare reporter ar fi facut-o cel putin judecand
dupa propria lui familie, nu ar fi sunat asa, cu siguranta)

Am zis, eu vorbesc de ceea ce vad in Bucuresti si aud de la fiica-mea.
Numarul de teatre "de stat" este acelasi, plus inca cel putin 3 teatre particulare.
Teatrele au spectacole in fiecare seara, uneori si matinee, au turnee
(poate mai multe in strainatate, nu stiu, dar si in tzara).
Vara au sp[ecatcole la Teatrele de vara sau pe litoral, sau in statiuni.

Zau, nu stiu ce sa zic despre asta "Daca salile sunt pline nu e relevant,
in caz ca numarul de spectacole a scazut.." pentru ca in Bucuresti
cu siguranta numarul de spectacole nu a scazut, ba dimpotriva.

Eu am o familie de prieteni in Constanta... ei merg de multe ori din Constanta
la Bucuresti special pentru un spectacol sau un concert.
Am fost cu ei impreuna la un concert a lui Tudor Gheorghe la Sala Palatului
sala a fost plina ochi, si asa este la fiecare concert al lui.
Am fost la unul dintre concertele de Craciun a lui Stefan Banica,
al cincilea an de concerte, cate 3-4-5 concerte, cu Sala Palatului plina.

In 30 aprilie merg la Bucuresti special pentru un spectacol de teatru
http://www.tnb.ro/index.php?page=spectacol&idspec=293

Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 22 Apr 2009, 16:42

@Anahoret a scris:
Eu nu l-am prins pe Caragiu, pentru că eram mic pe atunci

eu l-am vazut pe Caragiu jucand, l-am vazut si ca spectator la o avanpremiera,
am cunoscut-o pe sora lui Geta Caragiu, (n. 1929), o talentată sculptoriță.

Florin Zamfirescu a facut armata cu sotzul meu(si impreuna cu alt actor de la Teatrul Mic,
Mihai Dinvale). Am ramas buni prieteni, o vreme dupa cutremurul din 1977 a locuit
la noi (camera in care locuia la Teatrul Giulesti, ca si teatrul, a fost avariata la cutremur).
Asa am cunoscut si alti actori, Mircea Diaconu a dormit de multe ori la noi, tineri fiind.
Am avut ocazia sa fiu in culise, sa vorbesc, sa povestesc, e o lume...
Il stiu pe Vlad Zamfirescu de cand era copil, e foarte talentat.
O stiu pe fiica lui, si ea actrita talentata, de cand s-a nascut, e cu 4 luni mai mare decat fiica-mea
Amintiri... amintiri...

Very Happy

Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 22 Apr 2009, 16:46

ce i-am zis Oanei ca mi-ar placea sa vad... la Circul de Stat s-a inaugurat in week-enduri,
seara, spectacol de Cabaret. N-am vazut niciodata, sunt curioasa. Am vazut reclame,
e cum am vazut in filme, mese la care servesti bautura si te uiti la spectacol.

si mi-ar placea sa mai merg la un spectacol la Circul din Bucuresti...
mi-aduc aminte cat de impresionata a fost Oana cand am fost prima data cu ea acolo
ea stia circul la cort, asa cum vazuse in spectacolele din hunedoara

Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 22 Apr 2009, 22:16

@aurora a scris:
eu l-am vazut pe Caragiu jucand, l-am vazut si ca spectator la o avanpremiera,
am cunoscut-o pe sora lui Geta Caragiu, (n. 1929), o talentată sculptoriță... Very Happy
Te invidiez! hug
Gândește-te că în teatrul din Ploiești, Toma Caragiu a jucat cu normă întreagă, d-aia-i și poartă numele. Din păcate, la vremea aceea, aveam alte preocupări artistice: colecționatul nasturilor pentru jocuri, colecționarea timbrelor, jucatul fotbalului pe maidan... deh, ca băieții! doh

În legătură cu actorii de astăzi... nu vreau să par nihilist, dar parcă nu au vlagă. Ți-l aduci aminte pe Calboreanu în "Bădăranii"? Sau pe Birlic în "Două loturi"? Sau pe Ilarion Ciobanu în "nu-știu-ce și ardelenii"? Sau pe Gheorghe Dinică în orice rol? Aveau puterea să creeze personaje, să le dea viață încât să pară reale. De ce nu avem astfel de actori și acum? Să nu-mi spui că-i vorba de scenariști! Adu-ți aminte în ce filme comuniste a jucat Dinică și jurai că s-a născut ciocoi!

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 22 Apr 2009, 23:47

@Anahoret a scris:
... în teatrul din Ploiești ...

Daca nu ma insel, in Ploiesti joaca sora lui Zamfirescu, Raluca Zamfirescu.

Si tot la teatrul din Ploiesti a jucat o familie de actori, nu stiu cum se numesc,
care au avut o fetita ce a murit de leucemie pe la 11-12 ani, un copil exceptional,
violonista. Si ei au jucat toata perioada de tratament a fetei, si-au facut meseria

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Joi 23 Apr 2009, 03:50

N-am mai fost la teatru din '89. Ultima piesă pe care am văzut-o a fost "Floare de cactus", dar și atunci cu actori de la Naționalul bucureștean. A fost o perioadă, imediat după '90, când teatrul ploieștean cam decăzuse și n-am mai fost la spectacole, apoi s-a instalat comoditatea. Așa cum scriam mai sus am început să prefer teatrul radiofonic pe care-l pot asculta comod acasă. La teatru nu mai ajung decât foarte rar și atunci conjunctural.

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Joi 23 Apr 2009, 10:47

eeee... pai vezi? nu e bine!

mie imi place mult sa merg la specatcole!

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Joi 23 Apr 2009, 18:41

Da, recunosc, nu e bine!
Motive ar fi: ajung târziu acasă iar în București nu-mi vine să mă duc la teatru fără soția mea. Apoi cam fiecare sfârșit de săptămână îl petrec la Plopeni. Cu toate astea cred că, dacă aș dori cu adevărat, aș găsi o fereastră măcar la o lună sau două. Dar asta este: sfânta comoditate, ca să nu-i spun lene! Laughing

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Joi 23 Apr 2009, 23:03

@Anahoret a scris:
Da, recunosc, nu e bine!
Motive ar fi: ajung târziu acasă iar în București nu-mi vine să mă duc la teatru fără soția mea. Apoi cam fiecare sfârșit de săptămână îl petrec la Plopeni. Cu toate astea cred că, dacă aș dori cu adevărat, aș găsi o fereastră măcar la o lună sau două. Dar asta este: sfânta comoditate, ca să nu-i spun lene! Laughing

Macar atunci cand este o ocazie deosebita, o aniversare de exemplu.

mie imi place daca de ziua mea, sau a mamei mele, sau a sotzului,
fiica-mea imi face cate o surpriza de-asta, o masa la un restaurant, apoi un spectacol

Acum doi ani n-am stiut nimic dinainte, concertul lui Banica a fost exact in ziua mea de nastere, a fost asa o suprpriza...

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Vin 24 Apr 2009, 05:36

Da, frumoasă surpriză!
Eu voiam să merg cu fi-miu la concertul AC/DC care, chipurile, ar fi fost la sfârșitul lui mai... dacă nu ne-ar fi dat jidanii țeapă! Crying or Very sad

Eu mă refeream strict la teatru, pentru că la spectacole am mai ieșit, dacă concertele de la filarmonică le poți numi spectacole. Însă nici acolo n-am mai fost în ultimul timp pentru că sediul a fost în renovare. Cred că în stagiunea din toamnă se vor termina lucrările și vom putea să mergem din nou.

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Vin 24 Apr 2009, 17:54

@Anahoret a scris:
... Eu voiam să merg cu fi-miu la concertul AC/DC care, chipurile, ar fi fost la sfârșitul lui mai... dacă nu ne-ar fi dat jidanii țeapă! Crying or Very sad

pai si nu mergeti la concert? 31 MAI

http://www.jurnalul.ro/stire-muzica/ac-dc-in-concert-la-bucharest-rock-arena-504288.html
UN VIS ÎMPLINIT
AC/ DC în concert la Bucharest Rock Arena!

http://todoran.blogspot.com/2009/04/concert-acdc-la-bucuresti-romania-31.html

Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Vin 24 Apr 2009, 17:56

Eu am fost cu fiica-mea la Depeche Mode si la Rolling Stone, tot ea m-a dus Very Happy

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Vin 24 Apr 2009, 18:00

Nu Aurora!
Australienii nici nu auziseră de România, d-apăi să vină la noi! Evil or Very Mad
Firma israeliană a umplut țara cu afișe, a început să vândă bilete (o mulțime) apoi a anunțat că nu se mai poate ține concertul din motive... organizatorice. Acum oamenii încearcă (sper să și reușească) să-și recupereze banii pe bilete. Din câte am înțeles, firma a anunțat decontarea biletelor vândute, dar nu prea răspunde nimeni la telefon! Wink

În vinerea în care au anunțat știrea (pe 10 aprilie) tocmai ne hotărâsem (eu și fi-miu) să ne luăm bilete de la Diverta/Ploiești.

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Vin 24 Apr 2009, 18:12

@Anahoret a scris:
Nu Aurora!
Australienii nici nu auziseră de România, d-apăi să vină la noi! Evil or Very Mad
Firma israeliană a umplut țara cu afișe, a început să vândă bilete (o mulțime) apoi a anunțat că nu se mai poate ține concertul din motive... organizatorice. Acum oamenii încearcă (sper să și reușească) să-și recupereze banii pe bilete. Din câte am înțeles, firma a anunțat decontarea biletelor vândute, dar nu prea răspunde nimeni la telefon! Wink

În vinerea în care au anunțat știrea (pe 10 aprilie) tocmai ne hotărâsem (eu și fi-miu) să ne luăm bilete de la Diverta/Ploiești.

mai... ai citit stirea din Jurnalul ... e de azi, Vineri 24 aprilie 2009
http://www.jurnalul.ro/stire-muzica/ac-dc-in-concert-la-bucharest-rock-arena-504288.html

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Vin 24 Apr 2009, 18:55

Chiar că nu mai știu ce să zic!!!!
Uite aici o mostră. Caută în presă, în perioada respectivă, și ai să găsești știrea și în alte publicații:
http://www.cotidianul.ro/ac_dc_la_bucuresti_teapa_cu_premeditare-80879.html

Bineînțeles că nu consider topicul închis. Dar, până la tragerea oblonului, emoticonul mi se potrivește perfect!

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Sam 25 Apr 2009, 11:52

Astia-s dusi cu capul? Evil or Very Mad

Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Sam 25 Apr 2009, 17:13

@aurora a scris:
@Anahoret a scris:
Nu Aurora!

mai... ai citit stirea din Jurnalul ... e de azi, Vineri 24 aprilie 2009

Am auzit si eu de la radio, in zile diferite, a doua oara cu amanunte, despre pacaleala asta cu AC/DC. Daca va uitati la linkul din Jurnalul, o sa vedeti ca azi apare data de azi, iar exact sub textul asta
"La 31 mai, zeci de mii de români vor fi fericiți, unul dintre cele mai mari grupuri din istorie vine, în sfârșit, și în România. AC/DC este confirmat ca headliner, în ziua a doua a celui mai mare festival rock organizat până acum la noi în țară."

scrie data la care a aparut articolul: 13 aprilie. Sad
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mar 28 Apr 2009, 15:31

Petitie online "Apel pentru salvarea culturii vii"

"Anunțul public făcut de Ministrul Culturii, Cultelor și Patrimoniului Cultural Național în data de 14 aprilie cu privire la bugetul acestui minister pentru 2009 e de natură să trezească îngrijorarea întregului sector cultural și să genereze un protest similar cu acela din educație.
Din acest buget reiese că domeniul cel mai afectat este acela al proiectelor culturale, bugetele tuturor evenimentelor culturale aflate pe lista de priorități naționale a ministerului fiind drastic diminuate.

Într-una dintre cele mai proaste situații se află Festivalul Național de Teatru, manifestare reprezentativă pentru mișcarea teatrală românească, cu o tradiție neîntreruptă de 18 ani, care a primit în acest an un buget mai mic cu 78 la sută față de anul trecut. Reprezentanții UNITER, producătorul evenimentului - Cristina Modreanu, director artistic al FNT și Aura Corbeanu, director executiv, - au anunțat în plină conferință de presă că ne aflăm în pragul ruperii unei tradiții de 18 ani fiindcă bugetul alocat este cu totul insuficient pentru organizarea festivalului. Nu trebuie uitat că teatrul este o artă vie, care presupune întâlnirea directă – adică deplasări de oameni și decoruri, adaptări tehnice, promovare.

Dat fiind că toate celelalte proiecte culturale din țară care se bazau pe sprijinul ministerului (în afara Festivalului Enescu) sunt grav afectate de reducerile de buget, ne vedem datori, ca reprezentanți ai lumii culturale și ai societății civile să cerem public Guvernului României, reprezentanților noștri din Parlament să repună în discuție bugetul culturii și să cheme la masa de dialog reprezentanții evenimentelor afectate pentru a găsi împreună calea cea mai bună de salvare a culturii vii, singura de natură să promoveze autentic și consistent, imaginea țării noastre în context european și mondial.

Sprijinim, totodată demersul ministrului Culturii,Cultelor și Patrimoniului Cultural Național, Theodor Paleologu, de a repune în dezbatere publică modul de utilizare a fondurilor alocate, în vederea salvării unor proiecte esențiale pentru patrimoniul cultural al României.

Chiar și în vremuri de criză, cultura trebuie să rămână o prioritate națională, împreună cu educația, amândouă reprezentând investiții pe termen lung, absolut vitale pentru un stat modern, european. O gândire pe termen scurt ne face tuturor un rău imens."

http://www.petitieonline.ro/petitie-p47143046.html

Am auzit la radio ca, in functie de mersul evenimentelor, e posibil ca spectacolele sa fie sustinute intr-o sala de capacitate redusa. Sad
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mar 28 Apr 2009, 18:42

Zaraza a scris:
Într-una dintre cele mai proaste situații se află Festivalul Național de Teatru, manifestare reprezentativă pentru mișcarea teatrală românească, cu o tradiție neîntreruptă de 18 ani, care a primit în acest an un buget mai mic cu 78 la sută față de anul trecut...
Cristina Modreanu este, în opinia mea, unul dintre criticii teatrali de marcă ai zilelor noastre. Din păcate trebuie să acceptăm evidența. Ca și în cheltuielile casnice, când trebuie să facem economii, primele reduceri le facem de la cultură: nu mai mergem la film, nu mai mergem la teatru, nu mai mergem la spectacole. Din declarația doamnei Modreanu nu mă îngrijorează faptul că "se pierd" festivaluri tradiționale. Cu un management inteligent poți găsi sponsori, poți atrage publicitate și, în felul acesta, se poate continua festivalul. Bineînțeles, este mult mai ușor să stai "pe ouă" și să folosești banii de la buget decât să te zbați după sponsori. Dar, dacă vor dori să continue festivalurile, vor găsi și sponsorii.

Pe mine altceva mă neliniștește aici: promovarea culturii în rândul populației. În locul unor festivaluri unde vin numai "elitele" și al căror ecou nu depășește foarte mult cercurile inițiaților, aș da mai multe fonduri pentru subvenția tipăririi de carte. Pe vremea lui Ceaușescu o carte din colecția "Biblioteca pentru toți" costa 5 lei. Acum, "Jurnalul național" o vinde de trei ori mai scump. Este un subiect asupra căruia ar trebui să reflectăm, în condițiile în care oricum zona Gutenberg pierde teren în fața audiovizualului...

Zaraza a scris:
Dat fiind că toate celelalte proiecte culturale din țară care se bazau pe sprijinul ministerului (în afara Festivalului Enescu) sunt grav afectate de reducerile de buget, ne vedem datori, ca reprezentanți ai lumii culturale și ai societății civile să cerem public Guvernului României, reprezentanților noștri din Parlament să repună în discuție bugetul culturii...
Cred că, în primul rând, Ministerul Culturii și al Cultelor ar trebui să-și definească prioritățile, cu cea mai mare sinceritate, fără să țină seama de prietenii. Adică să meargă pe două-trei direcții strategice finanțate majoritar de la buget iar la celelalte să încerce să atragă și mecenatul. MCC nu este singurul căruia i s-a redus bugetul. Bani mai puțini are și Ministerul Apărării, spre exemplu, și acolo vedem că avem câte un mort în fiecare lună. La MCC nu moare nimeni decât de dor și de inimă rea.

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 29 Apr 2009, 09:33

Citat :
Ca și în cheltuielile casnice, când trebuie să facem economii, primele reduceri le facem de la cultură: nu mai mergem la film, nu mai mergem la teatru, nu mai mergem la spectacole.

Aici depinde de persoana. Eu si cu sotul, daca nu putem merge la spectacole, compensam altfel. Si tu faci la fel, sunt convinsa. Dar domnii de la minister nu pot compensa altfel... Nici macar nu suntem in situatia in care ne permitem sa "dam" mai putina cultura populatiei. Sad
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 29 Apr 2009, 09:34

Citat :
La MCC nu moare nimeni decât de dor și de inimă rea.

Dar moare incet spiritul natiei. Sad
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   Mier 29 Apr 2009, 09:35

Citat :
Bani mai puțini are și Ministerul Apărării, spre exemplu, și acolo vedem că avem câte un mort în fiecare lună.

Si ce, americani nu mor? Wink
Daca treci peste o mina, tot acolo esti! oh da!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TEATRUL ROMÂNESC   

Sus In jos

TEATRUL ROMÂNESC
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ARTA SI CULTURA-
Mergi direct la: