Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Corupția din România
Ieri la 17:53 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Mier 19 Iul 2017, 18:01 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 19 Iul 2017, 07:02 Scris de dolion

» BANCURI
Mier 19 Iul 2017, 07:01 Scris de dolion

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Ce mi-a placut azi
Lun 10 Iul 2017, 15:13 Scris de zaraza26

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Dum 09 Iul 2017, 11:29 Scris de Anahoret

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

» Invatamant
Lun 03 Iul 2017, 16:41 Scris de Ion

» PSD
Lun 03 Iul 2017, 15:39 Scris de Anahoret

» Politica se face cu... caricaturi
Vin 30 Iun 2017, 14:29 Scris de Ion

» OFF TOPIC
Vin 30 Iun 2017, 13:37 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
istorie 23
Iulie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

"DEVIRUSAREA" CREIERULUI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22373
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Sam 21 Feb 2009, 21:27

@res a scris:
@Anahoret a scris:
Administratorul de rețea de la mine de la serviciu este convins că Confliker a fost făcut de o companie. Argumentul lui a fost că "este prea bine făcut". El este printre puținii din România care a reușit să izoleze virusul fără cere ajutor de la Microsoft. Și este un tip până în 30 de ani! thumb_yello
cei tineri sunt foarte creativi in domeniul calculatoarelor si telefoanelor Very Happy
Ai dreptate, noile generatii se specializează pe un lucru doar,
nu ca noi în trecut, fiind nevoiti să stim totul! Laughing

Ultima editare efectuata de catre Emil Condor in Mar 24 Feb 2009, 02:23, editata de 1 ori
Sus In jos
res

Numarul mesajelor : 232
Data de inscriere : 07/01/2009

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Sam 21 Feb 2009, 22:18

@Emil Condor a scris:
@res a scris:
@Anahoret a scris:
Administratorul de rețea de la mine de la serviciu este convins că Confliker a fost făcut de o companie. Argumentul lui a fost că "este prea bine făcut". El este printre puținii din România care a reușit să izoleze virusul fără cere ajutor de la Microsoft. Și este un tip până în 30 de ani! thumb_yello
cei tineri sunt foarte creativi in domeniul calculatoarelor si telefoanelor Very Happy
Ai dreptate, noile generatii se specializează pe un lucru doar,
nu ca noi în trecut, fiind nevoiti să stim totul! Laughing
nu au principii sau o privire de ansamblu a lucrurilor si poate din aceasta cauza nu pot explica ceea ce fac. Poate si asta ii face sa actioneze ca niste roboti si de foarte multe ori enervanti, dar in ce priveste tehnica moderna (telefon, calculator, ap. foto, MP3, .....) lucreaza foarte usor cu ele si de foarte multe ori le cer ajutorul Embarassed

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Sam 21 Feb 2009, 23:04

Da, RES, sunt de acord cu afirmatiile tale despre acea "privire de ansamblu" - nu oricine o are si adesea este necesară. Despre robotizarea noilor generatii nici nu mai trebuie să spun: toti stiu că spre aceea se tinde azi în politica ce se aplică în cadrul învătământului de oriunde pe această planetă. Este un lucru cert, totusi că depinde de fiecare individual în parte, cât este interesat să mentină o gândire liberă si s-o cultive asa cum crede el, nu guvernele!

Cum computerul se virusează, tot asa si creierul uman - dacă nu avem grijă de el.

res

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Sam 21 Feb 2009, 23:30

@Emil Condor a scris:
[.....] Despre robotizarea noilor generatii nici nu mai trebuie să spun: toti stiu că spre aceea se tinde azi în politica ce se aplică în cadrul învătământului de oriunde pe această planetă. Este un lucru cert, totusi că depinde de fiecare individual în parte, cât este interesat să mentină o gândire liberă si s-o cultive asa cum crede el, nu guvernele!

Cum computerul se virusează, tot asa si creierul uman - dacă nu avem grijă de el.

eu nu prea vad nicio deosebire intre virusarea calcului si a creierului uman . Amandoua sunt virusate intentionat, unii profita foarte mult de pe urma virusarii lor, iar propietarul (capului sau calcului) Wink ramane doar cu durerile de cap Wink

PS. Imi place modul in care gandesti mai ales ca si eu am cam aceeasi parere si aproape toti ma ridiculizeaza sau imi fac semne ca sunt cam dus cu capul Embarassed
Cel putin asa nu sunt singurul
Ideea care apare obsesiv in interventiile mele este sa cultivam gandirea in locul formarii de subordonati care se practica in prezent in educatie . Sunt de acord ca tendinta oamenilor este spre robotizare, dar asta trebuie decizia fiecaruia in parte NU sa fie impusa de guvern Cool

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Sam 21 Feb 2009, 23:36

@res a scris:
Imi place modul in care gandesti mai ales ca si eu am cam aceeasi parere si aproape toti ma ridiculizeaza sau imi fac semne ca sunt cam dus cu capul Embarassed
Cei care afirmă astfel de lucruri, în majoritatea cazurilor sunt inconstienti - pur si simplu incapabili de a întelege realitatea pe care le-o transmiti. Si tu, sunt convins că stii: adevărul neînteles pare nebunie pentru cei ce nu-l înteleg.

zaraza26

Numarul mesajelor : 8324
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 18:17

@res a scris:
@Emil Condor a scris:
[.....] Despre robotizarea noilor generatii nici nu mai trebuie să spun: toti stiu că spre aceea se tinde azi în politica ce se aplică în cadrul învătământului de oriunde pe această planetă. Este un lucru cert, totusi că depinde de fiecare individual în parte, cât este interesat să mentină o gândire liberă si s-o cultive asa cum crede el, nu guvernele!

eu nu prea vad nicio deosebire intre virusarea calcului si a creierului uman . Amandoua sunt virusate intentionat, unii profita foarte mult de pe urma virusarii lor, iar propietarul (capului sau calcului) Wink ramane doar cu durerile de cap Wink

PS. Imi place modul in care gandesti mai ales ca si eu am cam aceeasi parere si aproape toti ma ridiculizeaza sau imi fac semne ca sunt cam dus cu capul Embarassed
Cel putin asa nu sunt singurul
Ideea care apare obsesiv in interventiile mele este sa cultivam gandirea in locul formarii de subordonati care se practica in prezent in educatie . Sunt de acord ca tendinta oamenilor este spre robotizare, dar asta trebuie decizia fiecaruia in parte NU sa fie impusa de guvern Cool

Sau asa cum se discuta intr-o emisiune la radio, invatamantul de masa formeaza oameni care nu sunt capabili sa ajunga in varf. Invatamantul particular este mult mai potrivit pentru aceasta, el cultiva calitatile proprii ale fiecarui om.
Bineinteles ca exista si exceptii...
Fiecare om are un talent sau mai multe, depinde de el si de profesori ca sa fie descoperite, unele razbat mai usor la suprafata, altele sunt mai greu de depistat.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Emil Condor

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 18:28

@zaraza26 a scris:
Sau asa cum se discuta intr-o emisiune la radio, invatamantul de masa formeaza oameni care nu sunt capabili sa ajunga in varf.
Eheee! Si când te gândesti că ei reprezintă liderii nostri de mâine...

Citat :
Invatamantul particular este mult mai potrivit pentru aceasta, el cultiva calitatile proprii ale fiecarui om.
Si eu sunt suporter al scolilor private. thumb_yello

Anahoret

Numarul mesajelor : 6929
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 18:30

Cam așa se vede uniformizarea caracterelor în școală. Și cam asta a fost liceul pentru mine: o mașină de tocat... personalitatea.
D-asta-mi place mie Pink Floyd! thumb_yello

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 18:40

@Emil Condor a scris:
Citat :
Invatamantul particular este mult mai potrivit pentru aceasta, el cultiva calitatile proprii ale fiecarui om.
Eu sunt mai reticent cu învățământul particular, cel puțin cel universitar. Am avut ocazia să privesc sistemul din interior. Forme fără fond, cum ar zice Maiorescu. Pe hârtie totul stă bine, dar în clase este dezastru iar examenele au devenit o simplă formalitate; este destul să fii prezent în sală. Nu-i interesează decât să aibă cât mai mulți studenți ca să aibă de unde colecta taxele. După ce universitățile particulare și-au luat acreditarea, inclusiv examenul de licență a devenit o formalitate.

Prost este că flagelul a început să cuprindă și învățământul universitar de stat (mai ales în zona științelor umaniste), care era mai serios. Nu vreau să par nihilist dar parcă totul în lumea asta se degradează. Dumnezeu știe ce ne-o mai aștepta!

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 18:53

@Anahoret a scris:
parcă totul în lumea asta se degradează. Dumnezeu știe ce ne-o mai aștepta!
Mda! Asistăm (oarecum) neputinciosi la degradarea despre care vorbesti - este o realitate care probabil (mai mult decât "probabil") convine celor din guvernământ.

Anahoret

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 18:56

Uneori – mai în glumă, mai în serios – spun că noi suntem dinozaurii acestei ere. Trebuie să dispărem ca să lăsăm locul liber pentru alte specii.

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 19:00

Adesea mă exprim si eu la fel asupra generatiilor, asa cum spui tu, mai mult în glumă darrrr...!

res

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 19:21

@zaraza26 a scris:
[....] invatamantul de masa formeaza oameni care nu sunt capabili sa ajunga in varf. [....]
de ajuns ajung in varf, dovada cei care ne conduc acum, dar problema se pune din punct de vedere moral, legal si intelectual . La noi o diploma este mai importanta decat ceea ce stii sa faci in realitate, ca oricum ajungand sef poti da (legal) vina pe subalterni Wink
Problema nu este dupa parerea mea a scolilor de sta sau particulare , ci a directiei principale in care se indreapta educatia , sau mai bine zis a ce se intelege prin educatie . Daca doar diploma este importanta si scolile particulare vor da doar diplome, ca altfel dau faliment Wink
cred ca s-a deviat cam mult de la subiect, dar s-ar putea face totusi o legatura spunand ca pentru a curata un calculator (sistem) de virusi ( mafioti) ar trebui in primul rand identificati si cunoscuta actiunea lor Wink

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 19:29

Uite ce bine să mai vină cineva (RES în cazul de fată) care să aplice liantul între cele discutate, astfel suntem cu totii... ON TOPIC. smile

Adevărul este că avem generatii tot mai virusate iar Companiile ce detin antivirusii, au interes să fie asa pentru un control mai bun.

res

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 19:46

@Emil Condor a scris:
[....]Adevărul este că avem generatii tot mai virusate iar Companiile ce detin antivirusii, au interes să fie asa pentru un control mai bun.
deci controlul se poate obtine prin virusare si/sau indoctrinare Wink

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Dum 22 Feb 2009, 19:52

@res a scris:
@Emil Condor a scris:
[....]Adevărul este că avem generatii tot mai virusate iar Companiile ce detin antivirusii, au interes să fie asa pentru un control mai bun.
deci controlul se poate obtine prin virusare si/sau indoctrinare Wink
Categoric adevărat!

zaraza26

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Lun 23 Feb 2009, 10:45

@res a scris:
@zaraza26 a scris:
[....] invatamantul de masa formeaza oameni care nu sunt capabili sa ajunga in varf. [....]
de ajuns ajung in varf, dovada cei care ne conduc acum, dar problema se pune din punct de vedere moral, legal si intelectual . La noi o diploma este mai importanta decat ceea ce stii sa faci in realitate, ca oricum ajungand sef poti da (legal) vina pe subalterni Wink
Problema nu este dupa parerea mea a scolilor de sta sau particulare , ci a directiei principale in care se indreapta educatia , sau mai bine zis a ce se intelege prin educatie . Daca doar diploma este importanta si scolile particulare vor da doar diplome, ca altfel dau faliment Wink
cred ca s-a deviat cam mult de la subiect, dar s-ar putea face totusi o legatura spunand ca pentru a curata un calculator (sistem) de virusi ( mafioti) ar trebui in primul rand identificati si cunoscuta actiunea lor Wink

Fireste ca ajung in varf...cineva trebuie sa fie si acolo... Dar e lucru dovedit ca invatamantul de masa nu se remarca prin dezvoltarea personalizata a copiilor. La noi, cine ajunge in varf, e pentru ca are ambitie si isi urmareste interesele personale. Nu au o viziune istorica, nu-i intereseaza soarta Romaniei... dupa ei, potopul.
Bineinteles ca un invatamant de masa facut cu cap, poate suplini deficientele lui.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Lun 23 Feb 2009, 10:47

@Anahoret a scris:
@Emil Condor a scris:
Citat :
Eu sunt mai reticent cu învățământul particular, cel puțin cel universitar. Am avut ocazia să privesc sistemul din interior. Forme fără fond, cum ar zice Maiorescu. Pe hârtie totul stă bine, dar în clase este dezastru iar examenele au devenit o simplă formalitate; este destul să fii prezent în sală. Nu-i interesează decât să aibă cât mai mulți studenți ca să aibă de unde colecta taxele. După ce universitățile particulare și-au luat acreditarea, inclusiv examenul de licență a devenit o formalitate.

Prost este că flagelul a început să cuprindă și învățământul universitar de stat (mai ales în zona științelor umaniste), care era mai serios. Nu vreau să par nihilist dar parcă totul în lumea asta se degradează. Dumnezeu știe ce ne-o mai aștepta!

Invatamantul universitar particular are alte functiuni... Cand e vorba de dezvoltarea personalitatii copilului, asta se poate face cel mai bine in primii doisprezece ani de scoala.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Lun 23 Feb 2009, 12:57

Corect, personalitatea copilului se dezvoltă și în primii doisprezece ani de școală. Eu mă refer însă la învățământul universitar, deoarece acolo este creuzetul (sau ar trebui să fie) unde se formează specialiștii. Ori, din moment ce a fi student a devenit sport de masă... am mari îndoieli asupra calității acestor specialiști.

Gândiți-vă, ca un exemplu, că din facultăți ies cei care ne vor reprezenta în ambasade sau se vor bate la Haga pentru drepturile României... cum Dumnezeu or face asta dacă ei sunt zero la meserie?

Îmi amintesc de un panseu al lui Dinescu de pe vremea când încă mai scria la "Gândul". Referindu-se la Justiție, el nu se înfiora că este coruptă ca o codoașă bătrână ci îl înspăimânta gândul la noile cadre care vor veni în instituție: "Diseuze, fripteuze și prietene de fotbaliști care, în timpul liber, fac Facultatea de Drept".

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Lun 23 Feb 2009, 19:33

Primii ani de viată, primii ani de scoală sunt extrem de importanti în dezvoltarea proprie a omului. Dacă nu este îndrumat si sprijinit cum trebuie este ca atunci când un copăcel începe să crească strâmb si nu este îndreptat corect din primii ani - el o să rămână strâmb toată viata lui.
Nu contează câte facultăti face, dacă primii 7 ani ai vietii sunt nereusiti, asa o să continue. În primii ani se formează caracterul pe care nu-l poate îndrepta mai târziu nicio scoală de pe pământ. Sunt si exceptii de la regula asta, normal!

res

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Lun 23 Feb 2009, 20:22

@Emil Condor a scris:
[....]În primii ani se formează caracterul pe care nu-l poate îndrepta mai târziu nicio scoală de pe pământ. Sunt si exceptii de la regula asta, normal!
caracterul este totusi dat de convingerile acumulate. Astfel de convingeri (ma refer in primul rand la cele stintifice) pot fi cultivate mai ales in scoala

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Lun 23 Feb 2009, 22:56

N-ar fi mai bine dacă am muta noi discuția asta la Social?

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Lun 23 Feb 2009, 23:50

@Anahoret a scris:
N-ar fi mai bine dacă am muta noi discuția asta la Social?
ar fi mai bine, dar trebuie cineva care s-o mute si gasit un titlu Wink
Pentru ca totul a plecat de la virusi, eu as propune "devirusarea creierului" Wink

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Mar 24 Feb 2009, 02:22

Am separat Topicul de la Calculatoare asa cum ati dorit si cum era normal, de fapt:
"DEVIRUSAREA" CREIERULUI la Social (titlul este dat după singura sugestie de la RES, avută până în prezent si poate fi modificat oricând la dorinta majoritătii). Celălalt subiect rămâne cum si unde a fost, adică la STIINTĂ - Calculatoare.

Anahoret

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   Mar 24 Feb 2009, 02:23

Gata, Res, acum putem să ne luăm cu șefii la trântă! Laughing

MesajSubiect: Re: "DEVIRUSAREA" CREIERULUI   

Sus In jos

"DEVIRUSAREA" CREIERULUI
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul