Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 17:35 Scris de dolion

» BANCURI
Astazi la 17:33 Scris de dolion

» Stiri politice internationale
Ieri la 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mier 15 Noi 2017, 18:31 Scris de Anahoret

» Personalitatea zilei
Mier 15 Noi 2017, 14:12 Scris de zaraza26

» ISTORIE DIVERSA
Mier 15 Noi 2017, 14:11 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 13 Noi 2017, 15:07 Scris de Anahoret

» Bășcălia la români
Lun 13 Noi 2017, 14:48 Scris de Anahoret

» Limba română
Lun 13 Noi 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 11 Noi 2017, 08:31 Scris de dolion

» JURNALISM
Vin 10 Noi 2017, 12:44 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Vin 10 Noi 2017, 10:20 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 10 Noi 2017, 09:29 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Joi 09 Noi 2017, 16:31 Scris de Anahoret

» 1 Decembrie 1918
Joi 09 Noi 2017, 16:23 Scris de Anahoret

» Invatamant
Joi 09 Noi 2017, 16:13 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
frig brasov curiozitati 23 comment-143 Limba este istorie sibiu romana placut drumetie 1 problema Când English
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

JURNALISM

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
res

Numarul mesajelor : 232
Data de inscriere : 07/01/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 18 Apr 2009, 23:10

@Emil Condor a scris:
@murfatlar a scris:
publicul,naiv ....inghite precum pelicanul.
Iar presa le dă exact ce vor!
"presa le da exact ce vor" patronii TVurilor pentru a mentine o anumita mentalitate si atitudine a populatiei educata intr-un anumit sens Wink

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 18 Apr 2009, 23:14

Patronii? Da, de acord iar acei patroni fac jocul politicienilor ce vor să mentină o stare de rătăcire a maselor, le dă ceea ce nu-i poate afecta pe ei în manevrele dorite . Este mai usor să conduci astfel, nu crezi?

Emil Condor

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Dum 19 Apr 2009, 17:08

@res a scris:
"presa le da exact ce vor"
Scandalurile găsesc mai mult ecou în inimile lor si normal să fie atrasi de ele! Din păcate!

res

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Dum 19 Apr 2009, 18:01

multi politicieni sunt de fapt niste marionete scoase in fata de cei care au bani si care de fapt trag sforile din spate Wink
In cazul preseiacest lucru este si mai accentuat, jurnalistii neprezentandu-si practic propriile opinii, ci cele dictate de cei ce-i finanteaza, astfel incat multe ziare, radiouri, tvuri, cu jurnalistii care le deservesc desigur, desi se declara ca fiind independete, ele prezinta evenimentele partinitor .

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Dum 19 Apr 2009, 18:06

Ceea ce spui acolo este parte din "adevărurile" jurnalisticii!
E bine că un om inteligent stie totusi să aleagă grâul din neghină!

murfatlar

Numarul mesajelor : 188
Varsta : 64
Localizare : pe val de mare si-un strop de soare!
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Dum 19 Apr 2009, 18:10

ceea ce spui acolo face parte din planul : manipularea in masa prin mass-media"mogulilor" de catre "mai marii afacerilor' depinde de zona.

cind Brucan a spus ;peste 20 de ani,ghicea el? aiurea asta a fost planul.
dupa 20 de ani stop! v-ati imbogatit aveti putere financiara ,v-am ajutat jucati dupa planul nostru.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7005
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Lun 20 Apr 2009, 16:59

@Emil Condor a scris:
@murfatlar a scris:
publicul,naiv ....inghite precum pelicanul.
Iar presa le dă exact ce vor!
Așa este. Dar depinde ce-i dai publicului să înghită!

Spre exemplu, dacă la cantină ai mânca timp de o lună mâncare de cartofi, după aia s-ar putea să-ți placă. Este un mod de a educa bunul-gust. Iar mâncarea de cartofi poate fi emisiunea culturală de la TVR; nu are un gust foarte bun dar, cu timpul ajunge să placă.

Bineînțeles că nu mă aștept ca televiziunile particulare să facă așa ceva. Dar mă îngrozesc când televiziunea publică (acum are patru canale) începe să alerge după rating. Și cade în capcana unui "comentator" precum Mircea Badea care compară audiența unei televiziuni particulare cu cea a televiziunii publice. Este ca și cum aș compara consumul de caviar cu consumul de icre de hering. Normal că televiziunea publică, prin modul de abordare a subiectelor, n-o să facă ratingul PRO-TV-ului cu "Știrile de la ora 5", cu al OTV-ului sau cu al Realității-TV, unde se "toacă" un eveniment timp de 24 de ore!

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Mier 22 Apr 2009, 13:21

@res a scris:
multi politicieni sunt de fapt niste marionete scoase in fata de cei care au bani si care de fapt trag sforile din spate Wink
In cazul presei acest lucru este si mai accentuat, jurnalistii neprezentandu-si practic propriile opinii, ci cele dictate de cei ce-i finanteaza, astfel incat multe ziare, radiouri, tvuri, cu jurnalistii care le deservesc desigur, desi se declara ca fiind independete, ele prezinta evenimentele partinitor .

Tu esti jurnalist?

Eu nu vorbesc nici macar in numele colegilor mei de breasla,
cum oare mi-as permite sa vorbesc in numele altora de alte profesii?

Poti tu spune cum si ce gandeste fiecare jurnalist?
Ii poti baga pe toti in aceeasi oala?

Nu-mi plac generalizarile. nu se poate

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
murfatlar

Numarul mesajelor : 188
Varsta : 64
Localizare : pe val de mare si-un strop de soare!

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Mier 22 Apr 2009, 18:38

de ce sa nu spuna ce parere are de jurnalisti?
cei despre care vorbesti sunt precum" florea de colt",in presa;doar naivii nu-si dau seama in ce parte bat.

o mica informatie;acum in iarna cineva din televiziunea Realitatea stiind ca detin multe secrete (surse de la izvor )neprelucrate,brute;imi propune un contract de colaborare.

o suma frumusica ,frumusica in euroi;am cerut un timp de meditatie!!!!!!!!! old

am testat terenul deoarece am principii sanatoase;nu tradez,nu sanatajez,nu profit si niciodata nu-mi voi bate joc da amici, de cunostinte,de neamuri etc pe ecranele tv;comunic personal ceea ce nu-mi place si vad altfel decit acele persoane.

ei!!!!!!!!!!!!!!! startul trebuia sa-l iau cu .....ghici? Basescu........ deoarece acel infirm nu numai la propriu ci si la figurat Vintu a fumat pipa pacii cu restul lumii.

asa ca,...am facut pe ei de euroi si va scriu voua.
cu toate pacatele ,nereusitele,gafele,lui Basescu eu nu pot ataca omul care aducea lapte praf ,calciu,pt toti copii amicilor inainte de '89.
s-o faca altii si sa -i judece D-zeu ptr relele intentii,adevarul nu trebuie deformat si pliat spre anumite persoane care intr-adevar sunt malefice Romaniei;Patriciu,Vintu;PopoviciuNastase.

hai !!sa raman asa cum sunt;
un om zdravan pe pamint,
cu iubire multa-n gind!! pupici cu lipiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

mwah!
Sus In jos
res

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Mier 22 Apr 2009, 21:20

@aurora a scris:
@res a scris:
In cazul presei acest lucru este si mai accentuat, jurnalistii neprezentandu-si practic propriile opinii, ci cele dictate de cei ce-i finanteaza, astfel incat multe ziare, radiouri, tvuri, cu jurnalistii care le deservesc desigur, desi se declara ca fiind independete, ele prezinta evenimentele partinitor .
Tu esti jurnalist?

Eu nu vorbesc nici macar in numele colegilor mei de breasla,
cum oare mi-as permite sa vorbesc in numele altora de alte profesii?

Poti tu spune cum si ce gandeste fiecare jurnalist?
Ii poti baga pe toti in aceeasi oala?

Nu-mi plac generalizarile. nu se poate
nu sunt jurnalist, dar sunt consumatorul activitatii lor si in aceasta calitate consider ca am dreptul sa-mi spun parerea Razz
Am dreptul sa-mi spun parerea despre activitatea oricarei institutii si desigur functionarii acesteia Wink Acum libertatea la opinie e consemnata si in Constitutie Wink

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Mier 22 Apr 2009, 22:46

@murfatlar a scris:

hai !!sa raman asa cum sunt;
un om zdravan pe pamint,
cu iubire multa-n gind!! pupici cu lipiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
mwah!
Uite un punct de vedere unde sunt totalmente de acord cu tine! Cool

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Dum 04 Apr 2010, 18:13

Uite că mai sunt unii care ne mai și laudă.
Lui Margaret Campbell de la "The Independent" i-a plăcut în România în perioada sărbătorilor pascale. A spus că la noi Paștele este fascinant.

http://www.independent.co.uk/travel/europe/trail-of-the-unexpected-easter-in-transylvania-1934339.html

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 22 Apr 2010, 09:32

hackeri romani au atacat site-ul cotidianului Le Monde

Dupa ce au atacat site-ul cotidianului britanic The Daily Telegraph, hackeri romani care s-au autodenumit "Securitatea nationala romana" au atacat si site-ul cotidianului francez Le Monde. Pe 19 aprilie, in locul anumitor pagini de pe site-ul francez aparea drapelul romanesc, insotit de urmatoarele fraze amenintatoare:

"Aceasta nu este o miscare de rezistenta, de protest sau de revolta. (…) Tiganii nu sunt romani. Nu ei sunt cei care au scris istoria. Cand vorbiti de compatriotii nostri, incetati sa-i numiti Tigani pe romani. Noi am respectat Franta, respectati si voi Romania", transmite publicatia Le Courrier International.

Atacurile informatice vin intr-un context delicat pentru imaginea romanilor in strainatate, comenteaza jurnalistii din Hexagon, care fac referire si la emisiunea de pe postul public France 2, care a ironizat asa-zisul salut romanesc. HotNews.ro a relatat luni ca, intr-o emisiune TV, umoristul Jonathan Lambert a facut un joc de cuvinte intre "Salutul Roman" si noul "Salut Romanesc" - "S'il vous plait, Messieurs, Mesdames!", rostit aplecat, cu mana intinsa si pe un ton rugator. Dupa un schimb de replici taioase la adresa romanilor intre realizatorul emisiunii si umorist, realizatorul a adaugat: "O sa ne trezim cu Ambasada Romaniei pe cap".

In urma cu o zi, ambasada Romaniei la Paris a transmis trei scrisori de protest cerand prezentarea de scuze si aplicarea de sanctiuni dupa prezentarea la un post public de televiziune francez a "salutului romanesc" - executat cu palma intinsa, in semn de cersit.

http://www.hotnews.ro/stiri-international-7153291-courrier-international-orgoliul-romanesc-revolta-internet-hackeri-romani-atacat-site-cotidianului-monde.htm?cfnl=

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21638
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 04 Iun 2010, 21:31

SEMNIFICATII ISTORICE PENTRU ZIUA DE 4 IUNIE

1783 - A fost efectuat primul zbor cu un balon de aer cald al fratilor Montgolfier
1798 - A incetat din viata celebrul aventurier Giovanni Giacomo Casanova de Seingalt. (n. 2 februarie 1725)
1812 - S-a nascut George Baritiu, om politic, publicist si istoric roman, participant la Revolutia romana de la 1848 din Transilvania.(d. 2 mai 1893)
1876 - La Bucuresti a fost creata "Societatea Nationala de Cruce Rosie a Romaniei"
1877 - S-a nascut chimistul Heinrich Wieland, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie, in anul 1927
1890 - S-a nascut filosoful si publicistul Nae Ionescu. ("Roza vanturilor", "Curs de metafizica", "Curs de istoria logicii") (m.15 martie 1940)
1893 - S-a nascut Armand Calinescu, om politic. A fost membru al Partidului National Taranesc. Intre martie 1939 - septembrie 1939 a ocupat functia de prim-ministru al Romaniei. (21 septembrie 1939)
1918 - A murit actrita Aristizza Romanescu, una dintre personalitatile artei dramatice romanesti. Aristizza Romanescu a jucat pe scena Teatrului National din Bucuresti si a celui din Iasi, in piesele Ovidiu de Vasile Alecsandri, O scrisoare pierduta, O noapte furtunoasa de I.L. Caragiale, in Romeo si Julieta, Othello si Macbeth de W. Shakespeare, Tartuffe de Molière. (n. decembrie 1854)
1920 - La Trianon a fost semnat Tratatul de Pace intre Puterile Aliate si Ungaria, prin care Ungaria a recunoscut apartenenta Transilvaniei la Romania
1925 - A incetat din viata compozitorul Gheorghe Dima. (n. 28 septembrie 1847)
1989 - Sute de manifestanti neinarmati au fost ucisi in Piata Tiananmen din Beijing cand armata a pus capat miscarii studentesti prodemocratice. China a justificat decizia prin necesitatea de a combate o rebeliune "contrarevolutionara"
1998 - La Spitalul de urgenta Floreasca a fost efectuata prima interventie pe cord deschis
1999 - Secretarul general al NATO, Javier Solana, a fost numit inalt Reprezentant al Uniunii Europene pentru politica externa si securitate comuna
2006 - Fosta republica iugoslava Muntenegru si-a proclamat independenta, Parlamentul adoptand decizia de a pune capat uniunii cu Serbia, luata de populatie prin referendumul de la 21 mai

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 53
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Dum 19 Dec 2010, 19:44

Știre de senzație!!!!!!!!!
Breaking news pe antene, pe realitatea!!!!!!!!!!!!!!
Emisiuni speciale dedicate evenimentului!!!!!!!!!!!!
Un interlop a fost împușcat! speriat
Pentru el s-a pus elicopter la dispoziție să fie dus la București.
PS. Un copil a murit ieri, în același județ, ,că salvările nu au putut ajunge la el.
Halal jurnalism, halal țară! no coment!

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Dum 19 Dec 2010, 21:10

@yzzy a scris:
no coment!

Cristina

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Lun 20 Dec 2010, 08:30

Vai si-amar Rolling Eyes ...
ps: si cum, n-au spus ca Basescu si Udrea sunt de vina ??? affraid

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13536
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Lun 20 Dec 2010, 18:19

@Cristina a scris:

ba da ei is de vina ca o ma tin pe hoata si multe altele:(
Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13536
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Lun 20 Dec 2010, 18:22

@yzzy a scris:
Știre de senzație!!!!!!!!!
Breaking news pe antene, pe realitatea!!!!!!!!!!!!!!
Emisiuni speciale dedicate evenimentului!!!!!!!!!!!!
Un interlop a fost împușcat! speriat
PS. Un copil a murit ieri, în același județ, ,că salvările nu au putut ajunge la el.

elicopterul a fost platit de parintii lui si era al armatei,din nefericire bebelusul avea o situatie materiala precara ca asa-i la noi una poarta pantofi cu toc de 12 si alta gumari:(
Sus In jos
yzzy

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Lun 20 Dec 2010, 18:59

@Cristina a scris:
No problem, e Geta pe-aici și recuperează deficiența lor! uhuu

@ostrovna a scris:
...

... bebelusul avea o situatie materiala precara ca asa-i la noi una poarta pantofi cu toc de 12 si alta gumari:(
doh
Sus In jos
VOTAN

Numarul mesajelor : 630
Localizare : brasov
Data de inscriere : 25/11/2010

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Lun 20 Dec 2010, 20:19

Ehe,inca functioneaza puterea banului.Stiti vorba aceea,dai un ban si stai in fata!Iar sanatatea la noi e la pamant!

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 20 Ian 2011, 19:11

Despre Antene, deontologie și felul în care unii își fac meseria sau audiențe.
Adică, în cazul sinuciderii lui Sorin Danilescu, trustul Intact dă acest comunicat:
Comunicat de presa

Bucuresti, 19 ianuarie 2011 – Suntem profund indurerati de vestea tragica a disparitiei colegului nostru Sorin Danilescu. Ii suntem alaturi familiei in aceste momente de suferinta. Dorim sa facem apel la compasiunea tuturor colegilor din mass-media, pentru a trata aceasta situatie cu toata grija si decenta, cu atat mai mult cu cat tragedia familiei implica un copil aflat abia la inceputul vietii.

în schimb, în cazul Mădălinei , cu toate că și în acest caz e vorba de un copil mic, jurnaliștii de la antene nu au niciun pic de bun-simț.
Chiar și comentariile merită citite.
http://lacoltulstrazii.wordpress.com/2011/01/19/infectia-numita-intact-antene-si-restul-puroiului/

Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 21 Ian 2011, 10:42

@yzzy a scris:
Despre Antene, deontologie și felul în care unii își fac meseria sau audiențe.

Yzzy, oamenii nu sunt prosti precum ii vrea si ii tot "educa" zilnic Felix, ..., ei incep sa-si dea seama cu cine au de-a face.

iote exemplu "deontolgic", in direct Laughing ...

... si cu spume la gura, ca si fanii lor so funny!

Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 21 Ian 2011, 11:26

Mediatizarea urii o vedem zi de zi, dar ea este o afacere cu doua taisuri. De la Fox News-ul american (vezi tragedia recenta de la Tucson- Arizona) la OTV-urile si antenele romanesti, ura - in diferitele sale forme televizuale- divizeaza popoare, profesii, categorii sociale. Iar cind incitarea la crima trece de la vorba la fapta, unii cauta explicatiile in alte parti. Aceasta sa fie deontologia, grija si decenta despre care vorbesc inclusiv jurnalistii antenelor? Cu siguranță, nu! Iar formulele folosite de acestia, la comanda patronului lor de presa, nu fac decit sa dezvolte ura, cu toate consecintele sale. Doar securistii cred ca se poate construi ceva pe temeiul urii. Oare comunicarea politica de criza poate justifica orice? Oare suntem in plin razboi civil psihologic? Si daca nu incetam aceasta spirala a urii, unde vom ajunge?

Sus In jos
yzzy

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 21 Ian 2011, 16:20

@Cristina a scris:

Yzzy, oamenii nu sunt prosti precum ii vrea si ii tot "educa" zilnic Felix, ..., ei incep sa-si dea seama cu cine au de-a face.

...
Cristina, eu știu, tu știi, el/ea nu știe! Tocmai de aceea mi se pare un lucru corect să vedem și celelalte fețe ale unora. :thumbs down:

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: JURNALISM   

Sus In jos

JURNALISM
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: