Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 07:58 Scris de dolion

» MAXIME, CUGETĂRI...
Mar 25 Apr 2017, 05:32 Scris de Ciprian

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» LUMEA IN CARE TRAITI
Mar 25 Apr 2017, 04:33 Scris de Ciprian

» BANCURI
Mar 25 Apr 2017, 01:05 Scris de Ion

» Ce mi-a placut azi
Dum 23 Apr 2017, 12:44 Scris de Anahoret

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Vin 07 Apr 2017, 22:54 Scris de Anahoret

» CAMERA DE WHISKY
Mier 05 Apr 2017, 00:48 Scris de Emil Condor

» Semnificatii istorice ale zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:39 Scris de dolion

» Subiectul zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:36 Scris de dolion

» PREFERINTE MUZICALE (II)
Dum 02 Apr 2017, 10:55 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Sam 01 Apr 2017, 10:02 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Vin 24 Mar 2017, 15:02 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Joi 23 Mar 2017, 21:08 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
caleidoscop folos limba zilei brasov diverse maxime popasul triste curiozitati problema istorie topic stiri poezie romania poezii dolion 1 23 sibiu drumetie monarhia exista cuvinte bancuri
Aprilie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

JURNALISM

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 52
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 27 Ian 2011, 19:05

Ce minte bolnavă trebuie să ai , să chemi în emisiune pe ucigașul Mihaelei Runceanu, să-l faci vedetă, iar acesta să vorbească "de sus" cu judecătorul care i-a dat sentința?
Se întâmplă în România la Antena1. No

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13508
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 27 Ian 2011, 21:18

@yzzy a scris:
Ce minte bolnavă trebuie să ai , să chemi în emisiune pe ucigașul Mihaelei Runceanu, să-l faci vedetă, iar acesta să vorbească "de sus" cu judecătorul care i-a dat sentința?

Foarte naspa , pacat Sad
Sus In jos
nicuvar

Numarul mesajelor : 2464
Varsta : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/10/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 27 Ian 2011, 21:22

@yzzy a scris:

Din fericire, nu ma uit la asemenea porcarii. La niciun post de televiziune.

ostrovna

Numarul mesajelor : 13508
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 27 Ian 2011, 21:24

@nicuvar a scris:
@yzzy a scris:

Din fericire, nu ma uit la asemenea porcarii. La niciun post de televiziune.

Nicu tu crezi ca eu ma uit?? so funny! so funny! so funny!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22357
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 28 Ian 2011, 01:27

@yzzy a scris:
Problema nu este dacă urmărim sau nu astfel de emisiuni, ci faptul că acceptăm să existe asa ceva.
Aceste canale de televiziune există pentru că au suport - eh, acela trebuie aflat si tăiat cu desăvârsire.

Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 28 Ian 2011, 08:11

Uite asa ajunge mesajul “daca omori un VIP, ajungi VIP la antena 1” in creierele prostimii. :thumbs down:

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Momentul trecerii Realitatii Tv de la Sebastian Ghita, la Elan Schwarztenberg   Lun 24 Oct 2011, 16:23

Momentul trecerii Realitatii Tv de la Sebastian Ghita, la Elan Schwarztenberg

Scindare in direct la televizor, asta au vazut aseara telespectatorii Realitatea tv care urmareau postul la ora 18:00. Emisia postului a cazut timp de cateva secunde si a revenit apoi, cu aceleasi insemne grafice, dar dintr-o alta locatie, cu alt prezentator.

Recunosc, eu nu am fost pe faza cand s-a intamplat. Cool

http://www.youtube.com/watch?v=bLF6KIGOmj8&feature=player_embedded
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6881
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Antena 3, România TV, B1 TV și Realitatea TV sancționate de CNA   Joi 16 Feb 2017, 22:50

CNA a amendat 4 posturi TV pentru modul în care au transmis știri din Piața Victoriei

Fac parte dintre cei care susțin că libertatea mass-media susține democrația unei țări. În momentul în care mass-media nu mai este liberă, a început dictatura. Dar, în același timp, sunt adeptul postulatului american în presă: "Faptele sunt sacre, comentariile sunt libere". Adică, în momentul în care tansmiți știri, nu le combina cu părerile tale. Și, mai ales, bazează-te pe surse citabile. Asta-ți asigură și credibilitatea ca structură de mass-media (website, publicație, post radio sau TV).

În sfârșit, a dat Bunul Dumnezeu de s-a trezit CNA-ul din hibernare și a sancționat derapajele a patru posturi TV: România TV, Antena 3, B1 TV și Realitatea TV. "Premiile" au fost de câte 50.000 de lei pentru A3 și RTV, respectiv avertismente pentru B1 TV și Realitatea TV.

Articolul complet, cu opinii ale membrilor CNA, pot fi citite în website-ul "Pagina de media" ›› https://goo.gl/w3HlUU

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 16 Feb 2017, 23:10

Ca o completare la ce am scris mai sus, am descoperit un articol interesant în platforma "Republica". Este mai lug, dar cine are ceva timp (și stă relativ bine cu vederea) ar fi păcat să nu-l citească.

Titlul este "Acuzăm de manipulare. Dar, mai întâi, să vorbim de jurnalism și informarea de proastă calitate", autor Răzvan Mitroi ›› https://goo.gl/VosQJE

Numarul mesajelor : 4462
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 17 Feb 2017, 01:46

„Că politicienii mint e grav, dar nu mai miră pe nimeni. Că jurnaliștii mint nu mai miră pe nimeni, dar este mult mai grav decât că politicienii mint,

fiindcă, mai degrabă de la jurnaliști, decât de la politiceni așteptăm adevărul. Adevărul și de la unii, și de la ceilalți e un proiect utopic.”
( DORIN TUDORAN)

http://www.dorintudoran.com/de-la-watergate-la-trumpgate-via-rathergate/
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 17 Feb 2017, 09:18

Dorin Tudoran a scris:
"Cum ar veni, de la jurnalismul de investigație la jurnalismul de rigolă nu este decât o generație. Sau, mai bine zis, o degenerație…"

Jurnalismul de investigație, în afara curajului reporterului, presupune o resursă mare de timp și o logistică pe măsură. Or sunt foarte puține entități mass-media care și le pot permite. Pe de o parte din cauza concurenței de tip tabloid, pe de altă parte fiindcă nu sunt dispuse să suporte costurile suportului logistic. Și atunci avem ceea ce se vede. Este mult mai ușor să faci dezvăluiri "de chiloți" pe care apoi le rezolvi în culise cu avocații și cu o oarecare sumă pentru despăgubire, mult mai mică decât costurile unei investigații "pe bune".

Numarul mesajelor : 22357
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 17 Feb 2017, 16:27

Deci, ajungem la concluzia că jurnalismul adevărat e pe cale de dispariție?
Așa se pare, nu?

Anahoret

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 17 Feb 2017, 19:12

"Jurnalism adevărat" nu prea există. Jurnalismul întotdeauna a fost partinic. Dar, până la extinderea internetului, a fost făcut cu profesionalism și cu "școală". Adică, chiar dacă opiniile erau libere, ceea ce apărea în ziare era argumentat și probat, iar în presă de regulă nu ajungea fitecine. Sau, dacă ajungeau nu făceau carieră: rămâneau la partea tehnică a redacției.

Acum, la "trei articole din două" tongue (ca să mă exprim plastic) sursa ori lipsește ori bârfa este machiată cu sintagma "din surse care au dorit să-și păstreze anonimatul".

Spre exemplu, în România, Legea nr. 3/ 1974 (abrogată cu legea nr. 95/2012 – le-a trebuit 22 de ani să abroge o lege caducă, fără să pună nimic în schimb) deci acea lege, dincolo de partea ideologică, avea și partea practică. Astfel, la art. 48 se prevedea studiile pe care un aspirant la statutul de ziarist trebuie să le aibă și, de asemenea, stagiul minim într-o redacție înainte de a fi încadrat.

Acum... una se învață în facultate (cine trece p-acolo), alta este pe teren. De regulă, cum ajung în redacție, tinerilor (celor care au baftă) li se spune: "Uită ce-ai învățat în facultate, aici lucrezi cum îți spunem noi". Despre competențele celor care ajung ziariști (în România, că în alte părți nu știu) am mai scris și cu alte ocazii și am un citat preferat dintr-un interviu pe care directoarea unui program de la Societatea Română de Radiodifuziune l-a dat într-o emisiune difuzată pe Radio România Actualități acum vreo 3 sau 4 ani: "Înainte, în Radio aveau acces numai șefii de promoții". Iar asta, din punctul meu de vedere, spune tot.

Până la boom-ul mediatic al începutului anilor '90, dacă voiai să vezi cum se scrie corect un cuvânt, te uitai într-un ziar. Acum... jale! Am avut ocazia, de mai multe ori, să primesc texte scrise de colegi din radio. Bafta lor că în difuzor cuvintele doar se aud! oh da!

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Dum 19 Feb 2017, 15:40

Revin iarăși la jurnalismul actual pentru că am citit un nou articol publicat pe platforma "Republica". Alex Livadaru, autorul articolului, spune că tehnologia va naște o nouă "specie" de jurnaliști: fact-checkers în timp real. Pe scurt, aceștia, ajutați de tehnologie, ar trebui ca, la conferința de presă, să-i dea peste bot politicianului care minte sau spune jumătățile de adevăr ce-i convin. Autorul dezvoltă ideea și face apel la tehnologiile pe care și Facebook le dezvoltă în acest moment.

Bag seama că acum se încearcă acoperirea calității slabe a materialului uman (habarnismul reporterilor și moderatorilor) cu gadgeturi informatice. Alex Livadaru dă exemplul Alexandrei Andon, de la Radio România Actualități, care l-a pus la punct pe Dragnea, prezentând-o ca o excepție în jurnalismul actual românesc. Este fals! Alexandra Andon ar trebui să fie regula, nu excepția. Adică acel reporer care este trimis la o conferință de presă pe justiție, să aibă cunoștințe de drept și să știe dumnezeiește actele normative care vor fi obiectul confreinței. Cel care este acreditat la Ministerul Educației Naționale să știe dumnezeiește Legea educției naționale, cu toate actualizările, și să fie abonat permanent al site-ului ministerului pentru a fi la curent cu toate ordinele de ministru sau dispozițiile emise. Un bun jurnalist nu se naște, el se formează prin studiu continuu. Ca să-l citez pe Cristian Tudor Popescu, trebuie să aibă în spate o bibiliotecă întreagă citită. Asta numesc eu un jurnalist adevărat, nu acei "fuck-checkers" cărora trebuie să le spună telefonul dacă cel care dă declarația de presă minte.

Înainte de a trece la postarea teaserului pentru articol, vi-l aduc în atenție pe Cristian Țopescu, comentator sportiv, nu ziarist. Înaintea fiecărui meci (cu mult înainte de apariția internetului) își făcea un dosar care cuprindea date despre jucători, antrenori și arbitri, date despre orașul în care se juca meciul (dacă era un meci cu o echipă străină) date despre meciurile jucate anterior și o serie de alte date conexe cu care ne pigmenta "acalmiile" din timpul jocului. Toate adunate din presa tipărită! Acum avem la dispoziție cea mai mare bibliotecă din lume: internetul. Câți ziariști își mai fac astfel de documentări?

O nouă specie de jurnalist

Nașterea informațiilor de orice tip (false, adevărate sau viciate), modul de distribuție modern (live pe posturile de televiziune în orice moment, în direct pe feed-urile rețelelor sociale), evoluția emițătorilor, răspândirea extrem de rapidă a mesajelor, toate împing spre conturarea unui nou tip de jurnalism, dar și a unei specii noi de ziariști: fact-checkers în timp real.

În ultimul deceniu, dezvoltarea tehnologiei, internetul ieftin și succesul colosal al rețelelor sociale au avantajat deocamdată doar emitentul, receptorul și viteza de propagare a mesajelor, nu și calitatea informației raportată la fapte. Lumea modernă dominată de Facebook-ul lui Zuckerberg, Google și smartphones conștientizează astăzi că tocmai această calitate a informației trebuie ajutată cel puțin la fel de mult. Iar saltul va fi făcut în primul rând cu ajutorul tehnologiei.
Asistăm în ultimii ani, dar mai ales în ultimele luni la asaltul fake-news-ului. Am mai scris despre știrile false, care devin o chestiune de siguranță a umanității.  Termeni pretins-sofisticați, toți definesc, de fapt, minciuna sau informația viciată: post-truth (un termen ilogic și prost folosit, așa cum spune CTP aici), alternative facts.
Se naște, în mod natural, nevoia de a verifica afirmațiile emitenților imediat, chiar simultan cu momentele în care sunt distribuite și receptate aceste mesajele cu ajutorul internetului, telefoniei mobile și rețelelor sociale.
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/oMtf85

Numarul mesajelor : 8263
Varsta : 51
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Lun 20 Feb 2017, 11:00

@Anahoret a scris:
"Jurnalism adevărat" nu prea există. Jurnalismul întotdeauna a fost partinic. Dar, până la extinderea internetului, a fost făcut cu profesionalism și cu "școală". Adică, chiar dacă opiniile erau libere, ceea ce apărea în ziare era argumentat și probat, iar în presă de regulă nu ajungea fitecine. Sau, dacă ajungeau nu făceau carieră: rămâneau la partea tehnică a redacției.

Acum, la "trei articole din două" tongue (ca să mă exprim plastic) sursa ori lipsește ori bârfa este machiată cu sintagma "din surse care au dorit să-și păstreze anonimatul".

Spre exemplu, în România, Legea nr. 3/ 1974 (abrogată cu legea nr. 95/2012 – le-a trebuit 22 de ani să abroge o lege caducă, fără să pună nimic în schimb) deci acea lege, dincolo de partea ideologică, avea și partea practică. Astfel, la art. 48 se prevedea studiile pe care un aspirant la statutul de ziarist trebuie să le aibă și, de asemenea, stagiul minim într-o redacție înainte de a fi încadrat.

Acum... una se învață în facultate (cine trece p-acolo), alta este pe teren. De regulă, cum ajung în redacție, tinerilor (celor care au baftă) li se spune: "Uită ce-ai învățat în facultate, aici lucrezi cum îți spunem noi". Despre competențele celor care ajung ziariști (în România, că în alte părți nu știu) am mai scris și cu alte ocazii și am un citat preferat dintr-un interviu pe care directoarea unui program de la Societatea Română de Radiodifuziune l-a dat într-o emisiune difuzată pe Radio România Actualități acum vreo 3 sau 4 ani: "Înainte, în Radio aveau acces numai șefii de promoții". Iar asta, din punctul meu de vedere, spune tot.

Până la boom-ul mediatic al începutului anilor '90, dacă voiai să vezi cum se scrie corect un cuvânt, te uitai într-un ziar. Acum... jale! Am avut ocazia, de mai multe ori, să primesc texte scrise de colegi din radio. Bafta lor că în difuzor cuvintele doar se aud! oh da!

Cu toate astea raman chestii pe care le gresesc... Sotul meu se oftica atunci cand aude rugbi, cu u. Un singur comentator sportiv mai spune rugbi cu a. Si asta nu e o problema din punctul meu de vedere... Eu aud altele... Dar ascult 99% numai radio Actualitati.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

Numarul mesajelor : 8263
Varsta : 51
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Lun 20 Feb 2017, 11:03

@Anahoret a scris:
Revin iarăși la jurnalismul actual pentru că am citit un nou articol publicat pe platforma "Republica". Alex Livadaru, autorul articolului, spune că tehnologia va naște o nouă "specie" de jurnaliști: fact-checkers în timp real. Pe scurt, aceștia, ajutați de tehnologie, ar trebui ca, la conferința de presă, să-i dea peste bot politicianului care minte sau spune jumătățile de adevăr ce-i convin. Autorul dezvoltă ideea și face apel la tehnologiile pe care și Facebook le dezvoltă în acest moment.

Bag seama că acum se încearcă acoperirea calității slabe a materialului uman (habarnismul reporterilor și moderatorilor) cu gadgeturi informatice. Alex Livadaru dă exemplul Alexandrei Andon, de la Radio România Actualități, care l-a pus la punct pe Dragnea, prezentând-o ca o excepție în jurnalismul actual românesc. Este fals! Alexandra Andon ar trebui să fie regula, nu excepția. Adică acel reporer care este trimis la o conferință de presă pe justiție, să aibă cunoștințe de drept și să știe dumnezeiește actele normative care vor fi obiectul confreinței. Cel care este acreditat la Ministerul Educației Naționale să știe dumnezeiește Legea educției naționale, cu toate actualizările, și să fie abonat permanent al site-ului ministerului pentru a fi la curent cu toate ordinele de ministru sau dispozițiile emise. Un bun jurnalist nu se naște, el se formează prin studiu continuu. Ca să-l citez pe Cristian Tudor Popescu, trebuie să aibă în spate o bibiliotecă întreagă citită. Asta numesc eu un jurnalist adevărat, nu acei "fuck-checkers" cărora trebuie să le spună telefonul dacă cel care dă declarația de presă minte.

Înainte de a trece la postarea teaserului pentru articol, vi-l aduc în atenție pe Cristian Țopescu, comentator sportiv, nu ziarist. Înaintea fiecărui meci (cu mult înainte de apariția internetului) își făcea un dosar care cuprindea date despre jucători, antrenori și arbitri, date despre orașul în care se juca meciul (dacă era un meci cu o echipă străină) date despre meciurile jucate anterior și o serie de alte date conexe cu care ne pigmenta "acalmiile" din timpul jocului. Toate adunate din presa tipărită! Acum avem la dispoziție cea mai mare bibliotecă din lume: internetul. Câți ziariști își mai fac astfel de documentări?

O nouă specie de jurnalist

Nașterea informațiilor de orice tip (false, adevărate sau viciate), modul de distribuție modern (live pe posturile de televiziune în orice moment, în direct pe feed-urile rețelelor sociale), evoluția emițătorilor, răspândirea extrem de rapidă a mesajelor, toate împing spre conturarea unui nou tip de jurnalism, dar și a unei specii noi de ziariști: fact-checkers în timp real.

În ultimul deceniu, dezvoltarea tehnologiei, internetul ieftin și succesul colosal al rețelelor sociale au avantajat deocamdată doar emitentul, receptorul și viteza de propagare a mesajelor, nu și calitatea informației raportată la fapte. Lumea modernă dominată de Facebook-ul lui Zuckerberg, Google și smartphones conștientizează astăzi că tocmai această calitate a informației trebuie ajutată cel puțin la fel de mult. Iar saltul va fi făcut în primul rând cu ajutorul tehnologiei.
Asistăm în ultimii ani, dar mai ales în ultimele luni la asaltul fake-news-ului. Am mai scris despre știrile false, care devin o chestiune de siguranță a umanității.  Termeni pretins-sofisticați, toți definesc, de fapt, minciuna sau informația viciată: post-truth (un termen ilogic și prost folosit, așa cum spune CTP aici), alternative facts.
Se naște, în mod natural, nevoia de a verifica afirmațiile emitenților imediat, chiar simultan cu momentele în care sunt distribuite și receptate aceste mesajele cu ajutorul internetului, telefoniei mobile și rețelelor sociale.
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/oMtf85

Problema ca in internet se pot manipula multe chestii. Asa ca... interesul poarta fesul. Nu conteaza adevarul, ci rezultatul... manjit de minciuna, insa. Vom dezvolta o industrie sa scapam de asemenea interese, sa curatam internetul.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: JURNALISM   

Sus In jos

JURNALISM
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: