Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 13:41 Scris de ostrovna

» Societatea și valorile ei
Astazi la 03:08 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Ieri la 16:12 Scris de ostrovna

» CAMERA DE WHISKY
Ieri la 12:54 Scris de Anahoret

» Una... Alta... în politică
Lun 16 Ian 2017, 23:28 Scris de ostrovna

» Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna
Lun 09 Ian 2017, 12:31 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Ian 2017, 08:48 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Dum 01 Ian 2017, 13:34 Scris de ostrovna

» LA MULTI ANI
Lun 26 Dec 2016, 16:40 Scris de alex andrei

» Stii care sunt diferentele dintre raceala si gripa?
Vin 09 Dec 2016, 15:23 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Dum 04 Dec 2016, 14:01 Scris de ostrovna

» Născut în România... român
Sam 03 Dec 2016, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mier 30 Noi 2016, 15:11 Scris de Ion

» CANADA
Mier 30 Noi 2016, 05:11 Scris de Emil Condor

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 29 Noi 2016, 10:18 Scris de dolion

» ION
Vin 25 Noi 2016, 19:38 Scris de Ion

» ENGLISH
Vin 25 Noi 2016, 18:09 Scris de Emil Condor

» Curiozități off topic
Lun 14 Noi 2016, 15:21 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
exista limba sibiu stiri monarhia istorie problema curiozitati maxime folos topic zilei poezie triste diverse drumetie popasul brasov 1 romania cuvinte poezii caleidoscop bancuri 23 dolion
Ianuarie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

JURNALISM

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 26 Feb 2009, 16:34

Ceea ce ai scris tu mi se pare corect.
Cred ca "in mare" asa se face. In ziare sunt stirile nesemnate, cu mentiunea "Sursa: ... "
Prezentatoarele de stiri nu fac comentarii personale, doar "interpreteaza" stirea (uneori cu prea multe gesturi si grimase).

Dar un ziar de stiri? Nu are cum sa existe, cred.
Si atunci intervine intrebarea... "impartialitate", "echidistanta" la ziaristi? trebuie sa existe?
Nu prea, cred, doar buna informare, verificarea stirii (din 3 surse, parca asa scrie la carte!)

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6651
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 26 Feb 2009, 18:12

A fost și un ziar compus din știri, "Oglinda", scos de Dan Diaconescu pe când lucra la Tele 7 ABC. Nu știu dacă mai apare și acum. Era în format A4 și avea vreo 16 sau 24 de pagini. Toate știrile proveneau de la agenția Mediafax. Singura excepție era la jumătatea ziarului, unde se publicau interviurile sale de la emisiunea "Dan Diaconescu în direct". Nu îmi mai amintesc dacă era cotidian sau săptămânal.

După cum am observat, cotidienele sunt compuse, în marea lor majoritate, din știri și anchete. Uneori mai apar și interviuri. Am mai observat, de asemenea, că a cam dispărut reportajul, nu numai din ziare ci și din reviste. "Gândul", în primul an de apariție, publica câte un reportaj pe pagina 2. Nu știu dacă în "Formula as" se mai publică reportaje; apăreau pe la jumătatea ziarului, așa-mi amintesc eu.

Am mai observat încă ceva. Inclusiv pagina de cultură este acoperită cu știri. Înclin să cred că atât cronica teatrală cât și cea muzicală (operă, concerte de muzică clasică, balet) sunt pe cale de dispariție. Bănuiesc că nu prea mai are cine să scrie. Singurele ziariste de cultură pe care le știu (și care mai scriu încă) sunt Oltea Șerban Pârâu (muzică clasică și balet) și Cristina Modreanu (teatru). În rest... cam greu. La literatură sunt mai mulți: Eugen Simion și Dan C. Mihăilescu din vechea gardă și Daniel Cristea Enache din noul val. Pentru mine, ca cititor, acesta este un semnal de alarmă. Eu văd aici un declin al învățământului românesc, atâta timp cât ziarele nu mai găsesc reporteri pe teme culturale.

Imparțialitate n-are cum să existe, pentru că și ziariștii sunt oameni, au afinitățile lor. D-aia sunt (în toată lumea) ziare de stânga, ziare de dreapta, ziare de scandal sau ziare naționaliste. În schimb mi-aș dori mai multă exactitate, adică acea confruntare a știrii din trei surse, așa cum spuneai tu. Am auzit pe cineva la o emisiune TV (o ziaristă, nu mai știu cine) spunând că "Și pe mama, când spune că te iubește, trebuie s-o verifici din trei surse". Dovadă că, la nivel teoretic, stau bine. Practica-i cam omoară! Laughing

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 26 Feb 2009, 18:50

Mama mea a fost redactor la Radio - Cultural, la Arte Plastice. (si in televiune, a facut filme despre cei mai mari artisti plastici ai nostri).
Pai muncea de numa' pentru fiecare emisiune (saptamanala), teren si documentare, si interviuri foarte pregatite, documentate.

Acum tuna si fulgera impotriva redactorilor de la cultural de acum (ea asculta ff mult radio national)

Ba a mai avut si contract cu radioul pt monitorizarea unor emisiuni... zicea ca nici sa vorbeasca corect nu stiu, de limbaj, ce sa mai spun.

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Joi 26 Feb 2009, 18:57

Înseamnă că am fost pe aproape dacă și mama ta, ca o profesionistă, este de aceeași părere. Embarassed

Și eu ascult mai mult RR Cultural și mă uit la TVR Cultural. Din păcate, la TV, cele mai bune emisiuni sunt cele străine. Îmi pare rău că cei de la RRC dau teatru după ora 1 noaptea. Noroc că mai ascult piese pe Trilulilu.

Numarul mesajelor : 22240
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 01:50

@Anahoret a scris:
...două tipuri distincte de jurnalism: cel de infomare și cel de interpretare .
De acord!
Chiar înainte de a posta mesajul meu (aseară) am gândit că cineva, cu deplină acoperire o să mentioneze acest lucru si, ca să fiu mai concret: am gândit că Anahoret o să fie acela. smile
Da, asa este, ai dreptate.

Anahoret

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 04:42

Emile, nu-s Mafalda! Laughing
Pe unele le mai nimeresc... iar pe altele le-am mai citit prin tinerețe. Very Happy

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 04:52

Cititul din tinerete îsi face efect mai târziu.
Cine spunea "Citeste! Citind, mintea ta va deveni un laborator de idei si imagini din care vei întocmi filozofia si aspectul vietii"? Avea dreptate Eminescu, nu? Parcă el zicea aceea.

Nimeritul, în general (nu mă refer la discutia de sus), nu este de fapt... o nimereală. Stii bine si tu...

Anahoret

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 04:56

Citatul nu știu nici eu cui aparține.
"Nimeritul" meu se bazează pe logică, însă mai și dau greș iar asta se întâmplă destul de des. Mă bucur însă când am cu cine discuta pentru că așa aflu lucruri noi și, în plus, am ocazia să-mi îndrept greșelile. Laughing

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 05:06

@Anahoret a scris:
"Nimeritul" meu se bazează pe logică, însă mai și dau greș iar asta se întâmplă destul de des. Mă bucur însă când am cu cine discuta pentru că așa aflu lucruri noi și, în plus, am ocazia să-mi îndrept greșelile. Laughing
Este normal, oricât de logici am fi, tot mai dăm si gres!

Arată-mi perfectiunea si mă voi închina ei!

Da, ai dreptate, mai ales că la acest Popas avem multi ce pot întretine tot felul de conversatii interesante, din atâtea domenii.

Mai târziu, când vom fi mai puternici (la Site mă refer), doresc să invităm unele personalităti, chiar si din Jurnalism, pentru a purta discutii LIVE cu ei. CTP o să fie tinta mea... Dar, răbdare...

Anahoret

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 05:08

CTP-ul?
Cred c-o să mi se lipească ochii de monitor ca la melc! Laughing Laughing Laughing

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 05:10

Eu am încercat să-l contactez personal, mai demult dar nu mi-a răspuns. Neseriosul!
Poate, ochii lui nici nu au contactat mesajul meu trimis la Gândul...

Anahoret

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 05:19

Mi se pare a fi un tip foarte dificil, elitist și... arogant.

Acum, ca să dau jos coaja de pe portocală, nu-mi place neapărat tot ceea ce scrie iar uneori (cam de multe ori), din dorința originalității sau din dorința de a părea nihilistul de serviciu, mai dă și cu bâta în baltă. Ca atunci când a spus că drapelul României nu este altceva decât o bucată de cârpă colorată. Atunci, mai rămâne să spună că imnul național nu-i altceva decât o manea din secolul al XIX-lea și are tot tacâmul. În schimb ne plângem că nu suntem respectați pe unde ne ducem. Păi dacă noi nu ne respectăm simbolurile noastre...

Pe scurt, CTP îmi place doar ca ziarist. Ca scriitor de SF mi s-a părut prea alambicat (l-am citit în revista Anticipația înainte de '90) iar ca om... am oareșce rezerve. Cu toate astea-i dau Cezarului ce-i al Cezarului și recunosc că are o cultură remarcabilă! Și o putere de pătrundere fenomenală.

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 05:23

Mie îmi place stilul lui de a aborda problemele, se vede că e un om cult la care, creierul îi functionează excelent. Asupra calitătilor sale umane, nici eu nu pot să fiu entuziasmat dar am spus, îl iert pentru ascutimea mintii lui.

aurora

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 15:55

iaca, sa nu somati, sa aveti ce ceti

Camarila lui Nichipercea

de Cristian Tudor POPESCU | 27 FEBRUARIE 2009

N-am scris nimic în legătură cu nepoata de-a cincea a d-lui Boc. Mi s-a părut inutil. Trăim într-o țară în care morala e mai jos decât leul față de euro și cade mereu. S-a tot zis că nepotismul este ceva obișnuit la politicieni. Adevărat, dar incomplet: nepotismul, nășia, cumnăția, cuscria, într-un cuvânt neamuiala, sunt obiceiuri populare românești. Parcă-i aud pe cei care vor fi zis dând din membre: și ce, domne, după ce Năstase a furat cu amândouă mâinile, după ce Tăriceanu a dat la străini petrolul din Marea Neagră, și-a pus-o și Boc ceva pe la cancelarie pe fetița aia deșteaptă, că are două facultăți, și ziariștii îi sar în cap. Oricum, e o justificare mai bună decât „colaterala“ invocată de Boc, care spune că n-are „niciun amestec“, fără să priceapă că astfel nu se scuză, se autoacuză. Căci premierul trebuia „să se amestece“, adică să interzică pre­zența oricărei cimotii de-a
d-sale în aparatul guvernamental, indiferent de gradul de rudenie și de competența pe post, de pe această poziție putând ține ușa închisă în fața năvalei rubedeniilor întregii coaliții la putere. Dar fiindcă știe că n-o să se răscoale țara de indignare pentru mica lui potlogărie, îi e de-ajuns ca să râdă în nas presei și să-i dea înainte cu tupeu. Când neamuiala se va multiplica în avalanșă, d-sa va continua să declare senin „n-am niciun amestec“.

Asta gândeam alaltăieri. Ieri însă aflu că îmi făceam griji degeaba: până să mai vină și alții pe urmele nepoatei lui și ale cumnatului lui Geoană șef la Eximbank, dl. Boc e primul care lărgește gaura cu levierul: și-a pus șoferul de la partid consilier personal în cadrul Cancelariei.

Probabil, omul având o diplomă în inginerie alimentară, ca să facă meniuri de criză pentru dineurile premierului.

Din acest moment, pentru subsemnatul sensul concedierilor și numirilor operate de premier e limpede: ceea ce își făurește dl. Boc la Palatul Victoria se numește camarilă. Am mai văzut așa ceva în istoria României. Această structură pseudopolitică, organizată pe principiul famigliei, este creată cu un singur scop: menținerea la putere. Camarilei puțin îi pasă de guvern, de țară, de popor, de orice în afara controlului protecționist exercitat asupra vârfului de putere, pe care îl izolează de lume pretinzând că îl apără. Ce criză, ce reformă, ce măsuri, ce salvare, acest Nichipercea crescut în marsupiul Întunecimii Sale de la Cotroceni se pregătește să lupte numai și numai pentru taburetul lui prim-ministerial.

Și, totodată, încep să înțeleg și de ce Caligula și-a făcut calul senator: pentru că nu se inventase automobilul.

http://www.gandul.info/puterea-gandului/camarila-lui-nichipercea.html?4237;4002286

Sus In jos
res

Numarul mesajelor : 232
Data de inscriere : 07/01/2009

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 17:51

@Emil Condor a scris:
[....]Mai târziu, când vom fi mai puternici (la Site mă refer), doresc să invităm unele personalităti, chiar si din Jurnalism, pentru a purta discutii LIVE cu ei. CTP o să fie tinta mea... Dar, răbdare...
stiu ca o sa fiu in contradictie cu multi, dar mie CTP mi se pare cam increzut . Nu cred ca o sa vrea sa discute cu nimicuri ca noi Embarassed

Numarul mesajelor : 2464
Varsta : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/10/2008

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 18:51

@res a scris:

stiu ca o sa fiu in contradictie cu multi, dar mie CTP mi se pare cam increzut . Nu cred ca o sa vrea sa discute cu nimicuri ca noi Embarassed

Question Question Question
E problema ta cum te consideri. Eu nu ma consider un nimic. Dimpotriva.

res

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Vin 27 Feb 2009, 19:47

@nicuvar a scris:
@res a scris:

Question Question Question
E problema ta cum te consideri. Eu nu ma consider un nimic. Dimpotriva.

Wink nu putem fi toti elite, ca altfel n-ar mai avea sens notiunea Wink

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 28 Feb 2009, 06:22

@res a scris:
@Emil Condor a scris:
[....]Mai târziu, când vom fi mai puternici (la Site mă refer), doresc să invităm unele personalităti, chiar si din Jurnalism, pentru a purta discutii LIVE cu ei. CTP o să fie tinta mea... Dar, răbdare...
De ce crezi că esti în contradictie cu multi?! Nu, nu cred că esti! CTP se manifestă adesea în modul în care îl zugrăvesti tu: încrezut. Uneori are acoperire chiar dacă, personal nu apreciez aceea la oameni. El se cunoaste bine, stie ce posedă si de aceea vedem aerele respective.
Îmi amintesc că un prieten m-a numit încrezut (circa 2 ani în urmă) doar pentru faptul că aveam dreptate în niste probleme ridicate de el, gresit. Cei prrezenti - eram cinci atunci - au fost de acord că aveam dreptate iar faptul că am spus adevăruri incontestabile a fost receptionat de prietenul acela ca fiind infatuare!!! Deci nu eram eu de vină ci acela care receptiona mesajul meu într-un mod eronat.

În problema cu "nimicurile" sunt de acord cu Nicuvar. Ce ai zice dacă un CTP din acesta este în realitate, un nimic în comparatie cu unii dintre noi? Că este mai cunoscut la televiziunea noastră, nu înseamnă că este mai mare decât altii ce se mentin departe de lumina reflectoarelor. Nu crezi asa?

Emil Condor

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 28 Feb 2009, 06:28

@res a scris:
Wink nu putem fi toti elite...
Jiji din Pipera este? Deductiile sunt simplu de urmat...

res

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 28 Feb 2009, 19:20

@Emil Condor a scris:
@res a scris:
@Emil Condor a scris:
De ce crezi că esti în contradictie cu multi?! Nu, nu cred că esti! CTP se manifestă adesea în modul în care îl zugrăvesti tu: încrezut. Uneori are acoperire chiar dacă, personal nu apreciez aceea la oameni. El se cunoaste bine, stie ce posedă si de aceea vedem aerele respective.
Un om realist nu da verdicte, ci isi spune parerea cu un anumit grad de indoiala
@Emil Condor a scris:
[....]Îmi amintesc că un prieten m-a numit încrezut (circa 2 ani în urmă) doar pentru faptul că aveam dreptate în niste probleme ridicate de el, gresit. Cei prrezenti - eram cinci atunci - au fost de acord că aveam dreptate iar faptul că am spus adevăruri incontestabile a fost receptionat de prietenul acela ca fiind infatuare!!! Deci nu eram eu de vină ci acela care receptiona mesajul meu într-un mod eronat.[....]
sunt de acord cu tine. In situatia prezentata de tine, nu tu erai cel increzut, ci cel care nu putea accepta alte pareri diferite de-a lui Wink
Citat :
[...]În problema cu "nimicurile" sunt de acord cu Nicuvar. Ce ai zice dacă un CTP din acesta este în realitate, un nimic în comparatie cu unii dintre noi? Că este mai cunoscut la televiziunea noastră, nu înseamnă că este mai mare decât altii ce se mentin departe de lumina reflectoarelor. Nu crezi asa?
in urma cu vreo doi sau trei ani i-am trimis prin email lui CTP cateva din parerile mele rugandu-l frumos (si respectos in sens de supunere ) sa-si spuna parerea daca sunt nebun sau ....doar putin Wink . N-am primit insa niciun raspuns, chiar daca i-am trimis in vreo trei randuri, inclusiv la adresa de email de la "GANDUL" . Poate intradevar n-a primit mesajul de la mine, dar tare ma tem ca ma considera prea mic pentru a-mi raspunde Embarassed

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 28 Feb 2009, 19:22

@Emil Condor a scris:
@res a scris:
Wink nu putem fi toti elite...
Jiji din Pipera este? Deductiile sunt simplu de urmat...
si mai sunt din pacate si alti multi escroci si mafioti Razz

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 28 Feb 2009, 19:26

Si tu ai scris către CTP?
Deci îti plăcea individul în trecut dar nu mai este cazul acum... Asa e?

res

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 28 Feb 2009, 20:50

@Emil Condor a scris:
Si tu ai scris către CTP?
Deci îti plăcea individul în trecut dar nu mai este cazul acum... Asa e?
mi se parea diferit de ceilalti jurnalisti servili sistemului prin atitudinea sa critica . Mai tarziu mi-am dat seama de convingerile lui care se bazau pe elitism (ierarhizare) exprimandu-se in sensul ca doar elitele ar trebui sa aiba dreptul de as spune parerea, votul lor sa conteze mult mai mult decat a celorlalti, conducerea tarii sa fie realizata de specialisti (elitisti) , etc, ca sa nu mai vorbim de cultul personalitatii facut unor ......."personalitati"
Dupa parerea mea astfel de convingeri au mai putin de-a face cu democratia si mai mult cu dictatura Embarassed

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 28 Feb 2009, 20:57

@res a scris:
Dupa parerea mea astfel de convingeri au mai putin de-a face cu democratia si mai mult cu dictatura Embarassed
Dacă te întrebi pe tine însuti, ce fel de Presedinte ai fi în România, ce răspuns ti-ai da?
Eu îl dau cu usurintă: la situatia actuală as fi un dictator absolut pentru câtiva ani până pun totul la punct, apoi as renunta la putere în favoarea democratiei. Sună straniu, nu-i asa?

res

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Sam 28 Feb 2009, 21:23

@Emil Condor a scris:
@res a scris:
Dacă te întrebi pe tine însuti, ce fel de Presedinte ai fi în România, ce răspuns ti-ai da?
Eu îl dau cu usurintă: la situatia actuală as fi un dictator absolut pentru câtiva ani până pun totul la punct, apoi as renunta la putere în favoarea democratiei. Sună straniu, nu-i asa?
democratia nu se poate face la comanda asa cum se face dictatura, ci trebuie cultivata cu rabdare.
Noi am fost in dictatura pana in '89 si am crezut ca dupa "revolutie" o sa fie democratie si a ramas de fapt tot dictatura dar sub masca democratica, asa cum inainte era sub masca comunista Razz
Daca as fi presedinte as cere reforme democratice in tot sistemul si institutii, structuri, legi si Constitutie care nu doar sa enunte principiile democratice, ci sa le GARANTEZE . Desigur, inceputul o sa fie foarte greu mai ales datorita opozitiei marilor mafioti si a presei subjugate lor, dar si a mentalitatilor care s-ar opune cu indarjire la orice schimbare. Cu rabdare insa si desigur cu mare sprijin politic si din partea populatiei pana la urma vom reusi sa indreptam totul in aceasta directie Very Happy
Crezi ca cu astfel de convingeri, ma va alege cineva ?
Daca totusi printr-o minune voi fi ales, oare cat timp voi ramane in functie ? ( ma refer inclusiv la eliminare fizica )

MesajSubiect: Re: JURNALISM   Astazi la 14:57

Sus In jos

JURNALISM
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: