Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
placut romana comment-143 23 curiozitati brasov noapteacahotii problema istorie 1 drumetie English sibiu Limba
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BIBLIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Ady

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: BIBLIA   Mar 26 Aug 2008, 01:23

Este Biblia cu adevărat o carte sfântă?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 27 Aug 2008, 03:49

Parerea mea este in sens afirmativ si anume DA Biblia este o carte sfanta dar cand spun Biblie eu ma gandesc de fapt la originalele evanghelii .
Nu lungesc acum subiectul,astept si alte pareri Basketball
Sus In jos
star

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 27 Aug 2008, 07:09

Dacă luam in considerare ca in ea e cuvantul sfant, atunci e sfintita de acel cuvant.
Nu ma bagati in seama, eu nu sunt tocmai religios dar mi-am dat si eu cu parerea daca nu va deranjeaza.
Sus In jos
Restauratorul

Numarul mesajelor : 327
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 28 Aug 2008, 08:09

Ady a scris:
Eu sunt Crestin-Ortodox!Biblia este adevarata cu exceptia unor idei ale apostolilor lui Iisus Hristos.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Joi 28 Aug 2008, 08:16

Ady a scris:
Biblia Crestin-Ortodoxa este Sfanta pentru ca in ea este scris Cuvantul lui DUMNEZEU.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 30 Aug 2008, 04:59

Restauratorul a scris:
Ady a scris:
Biblia Crestin-Ortodoxa este Sfanta pentru ca in ea este scris Cuvantul lui DUMNEZEU.
Celelalte Biblii sunt drăcesti?!
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 30 Aug 2008, 14:29

Emil Condor a scris:
Restauratorul a scris:
Ady a scris:
Celelalte Biblii sunt drăcesti?!
Eu am specificat Biblia Crestin-Ortodoxa (traducerea in limba romana) pentru ca sunt Crestin-Ortodox si sunt roman dar nu stiu celelalte Biblii (traduse in limba romana) cum sunt!?!?Cate tipuri de Biblii (traduse in limba romana) sunt?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Sam 30 Aug 2008, 20:08

Eu prefer să citesc în multe diferite Biblii, în orice limbă ce o pot pricepe.
Normal, ca român, îmi place studiul în româneste dar dacă văd că ar fi ceva ce nu corespunde manuscriselor mai vechi, mă orientez asupra a ceea ce îmi dictează Duhul că este mai aproape de realitatea dumnezeiască. Cred că astfel nu gresesc.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Dum 31 Aug 2008, 19:06

Emil Condor a scris:
Eu prefer să citesc în multe diferite Biblii, în orice limbă ce o pot pricepe.
Normal, ca român, îmi place studiul în româneste dar dacă văd că ar fi ceva ce nu corespunde manuscriselor mai vechi, mă orientez asupra a ceea ce îmi dictează Duhul că este mai aproape de realitatea dumnezeiască. Cred că astfel nu gresesc.
Eu as vrea sa citesc Biblia ebraica in original dar pentru asta ar trebui sa stiu bine limba ebraica.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 01 Sept 2008, 07:53

Restauratorul a scris:
Eu as vrea sa citesc Biblia ebraica in original dar pentru asta ar trebui sa stiu bine limba ebraica.
Învat-o! Chiar dacă ai 99 de ani, nu-i târziu pentru nimic.
Sus In jos
Restauratorul

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Lun 01 Sept 2008, 14:48

Emil Condor a scris:
Restauratorul a scris:
Învat-o! Chiar dacă ai 99 de ani, nu-i târziu pentru nimic.
Asa este!Toata viata avem de invatat!Daca invatam stim....dar asta nu inseamna ca implicit si credem ca tot ceea ce invatam este bine!?!??!!Cel mai bun mod de a invata limba unui popor este sa stai printre oamenii acelui popor si sa comunici cu ei.Care este deosebirea dintre ceea ce scrie in Biblia ebraica in "Facerea" capitolele 1,2,3 si 4 si in ceea ce scrie respectiv in traducerea romaneasca din Biblia Ortodoxa?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 23 Sept 2008, 05:40

Evreii nu au Biblie smile
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 23 Sept 2008, 06:29

MULTIPLELE VERSIUNI ALE BIBLIEI

Inaintea scrutinului nostru in multiplele versiuni ale Bibliei, sa clarificam punctul nostru(al musulmanilor) de vedere asupra cartilor Domnului. Cand noi musulmanii spunem ca noi credem inTauraat, in Zaboor, in Injeel si in Qur'an, ce vrem sa spunem cu adevarat?
Stim deja ca Sfantul Qur’an este, fara discutie, Cuvantul lui Dumnezeu, relevat Profetului nostru Muhammad Mustapha (Pacea asupra lui) cuvant cu cuvant, prin mesagerul Jibreel, (cunoscut sub numele de Gabriel), care este perfect protejat si pastrat de falsificarile umane de peste 1400 de ani!(verificati faptul ca Al-Qur’an este Cuvantul
lui Dumnezeu, citind “AL QUR’AN, Miracolul miracolelor”).
Chiar si cei mai ostili critici ai Islamului au recunoscut pana la urma puritatea Qur’anului: "PROBABIL
NU ESTE IN LUME NICI O ALTA CARTE CARE SA RAMANA 12 SECOLE
ASA DE PURA"–de acum s-au facut 14 secole.(Sir William Muir).

Tauraat (in araba), in care credem noi, musulmanii, nu este aceeasi “Torah” a evreilor si crestinilor (in ebraica). Noi credem ca orice ar fi provaduit profetul Moise (pacea asupra lui) oamenilor sai, a fost inspirat de Dumnezeu Atotputernicul, dar, Moise nu este autorul “cartilor” ce-i sunt atribuite de catre crestini si evrei.
Pe de alta parte, noi credem ca Zaboor i-a fost relevat de catre Dumnezeu lui Hazrat Dawood (David) – pacea asupra lui, dar, prezentii Psalmi asociati cu numele lui, nu este ceea ce i-a fost relevat. Crestinii, ei insisi, nu insista asupra faptului ca David este unicul autor al Psalmilor.
Dar despre INJEEL? INJEEL inseamna “Evanghelie” – sau “vesti noi” pe care Isus Cristos le-a provaduit de-a lungul scurtei sale misiuni. Autorii “Evangheliilor” au mentionat faptul ca Isus predica aceste “vesti noi” – INJEEL:
1.“Isus strabatea…provaduind Evanghelia…si vindecand orice fel de boala…”(Matei
9:35)
2.“…dar oricine isi va pierde viata din pricina mea si din pricina Evangheliei, o va
mantui.”(Marcu 8:35)
3.“…provaduia Evanghelia…”(Luca 20:1)

“Evanghelia este un cuvant foarte des folosit; dar, care Evanghelie provaduia Isus?
Din cele 27 de carti ale Noului Testament, doar o mica fractiune poate fi acceptata ca si cuvintele lui Isus. Crestinii se mandresc cu Evangheliile – dupa Sfantul Matei,dupa Sfantul Marcu, dupa Sfantul Luca, dupa Sfantul Ioan, dar nu este nici o Evanghelie dupa Sfantul Isus? Noi, sincer, credem ca orice a provaduit Isus (pacea asupra lui) a fost de la Dumnezeu. Aceasta a fost INJEEL – vestile bune dupa care sa
se ghideze copii lui Israel. Pe parcursul vietii sale, Isus, niciodata, nu a scris un singur cuvant si nici nu a instruit pe cineva sa o faca. Ceea ce luam drept Evanghelii astazi, este munca unor maini anonime!
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 23 Sept 2008, 14:29

Karina, ceea ce au scris niste "maini anonime" in locuri diferite se potrivesc foarte bine intre ele si deasemenea si cu VT. Lucru care confera o mult mai mare credibilitate decat ceva scris decatre o singura persoana (Mohamed de exemplu).
Sa-ti explic de ce din punct de vedere juridic marturia a mai multor persoane desi putn diferita la mici detalii este mult mai buna decat a unuia singur:
de exemplu: daca a fost o spargere si acuzata este persoana "X" de catre proprietarul Y care sustine ca l-a vazut pe pe "X" comitand spargerea
Insa instanta il va declara nevinovat pe "X" daca martorii care nu se cunosteau inainte: A, B si C spun ca Y si-a spart singur magazinul (pt banii din asigurari probabil) si toti declara ca Y purta de exemplu un pulover rosu....
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mar 23 Sept 2008, 18:19

Probabil ca nu ai inteles nimic ori nu ai replica.VT cine l-a scris,cine i-a dat asa o denumire?
Mohammed(saws) nu a scris nimic,el a transmis verbal revelatia bde la Dumnezeu
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 24 Sept 2008, 00:54

Karima a scris:
Probabil ca nu ai inteles nimic ori nu ai replica.VT cine l-a scris,cine i-a dat asa o denumire?
Nu înteleg!!!
Isus tot verbal a transmis celor ce apoi au scris învătăturile Lui.

Coranul s-a scris diferit?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 24 Sept 2008, 04:04

Reciteste Multiplele versiuni ale Bibliei de mai sus si vei gasi raspuns acolo si poate vei si intelege
Sus In jos
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Mier 24 Sept 2008, 15:14

Karima a scris:
Probabil nu vrei sa intelegi ce vreau eu sa spun!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 26 Sept 2008, 14:35

Sau poate chiar nu am inteles,deci reia-ti opinia,convinge-ma Neutral
Sus In jos
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 26 Sept 2008, 14:56

Restauratorul a scris:
Ady a scris:

si aici apostolii nu au nici o parere care sa te nemultumeasca.... in biblia ta ortodoxa?
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 03 Oct 2008, 02:44

Karima a scris:
Pe parcursul vietii sale, Isus, niciodata, nu a scris un singur cuvant

Isus era/este Cuvîntul vizibil sub formă de om care vorbea rostind cuvinte auzibile. Pentru ce ar mai fi trebuit să le mai și scrie? Ce a avut de transmis omenirii, EL a făcut-o prin viu grai. Dacă n-a instruit pe nimeni ca să scrie, nu înseamnă că cei care totuși au scris, ar fi simțit îndemnul din proprie inițiativă.

Nu te-ai întrebat niciodată de unde primești îndemnul ca să intri în discuții Biblice cu noi? Tu nu faci ce vrei tu, măcar că ai această impresie. Așa și cu cei care au scris cele 4 Evanghelii. Ei au fost îndemnați ca să le scrie, și nu s-au putut abține.

Nu uita că Domnul Isus a scris totuși ceva: "Isus S-a aplecat în jos, și scria cu degetul pe pămînt... Apoi S-a aplecat iarăși, și scria" (Ioan 8:6-8).
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 03 Oct 2008, 02:50

TUDOR a scris:
Karima a scris:

Isus era/este Cuvîntul vizibil sub formă de om care vorbea rostind cuvinte auzibile. Pentru ce ar mai fi trebuit să le mai și scrie? Ce a avut de transmis omenirii, EL a făcut-o prin viu grai.
Si nu numai atât - El a trăit Cuvântul ca om si ne-a arătat nouă, oamenilor cum este adevăratul Cuvânt viu, nu litera.
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 03 Oct 2008, 03:18

Prin puterea Lui de Dumnezeu, Iisus nu avea nevoie să scrie. Dacă ar fi vrut să lase Evanghelii scrise o putea face fără a folosi pana, prin tipărire directă pe papirus. Dar Iisus a vrut să rămână cuvântul, nu slova.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 03 Oct 2008, 03:20

abbilbal a scris:
Iisus a vrut să rămână Cuvântul, nu slova.
AMIN!
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BIBLIA   Vin 03 Oct 2008, 19:39

TUDOR a scris:
Karima a scris:

Isus era/este Cuvîntul vizibil sub formă de om care vorbea rostind cuvinte auzibile. Pentru ce ar mai fi trebuit să le mai și scrie? Ce a avut de transmis omenirii, EL a făcut-o prin viu grai. Dacă n-a instruit pe nimeni ca să scrie, nu înseamnă că cei care totuși au scris, ar fi simțit îndemnul din proprie inițiativă.

Nu te-ai întrebat niciodată de unde primești îndemnul ca să intri în discuții Biblice cu noi? Tu nu faci ce vrei tu, măcar că ai această impresie. Așa și cu cei care au scris cele 4 Evanghelii. Ei au fost îndemnați ca să le scrie, și nu s-au putut abține.

Nu uita că Domnul Isus a scris totuși ceva: "Isus S-a aplecat în jos, și scria cu degetul pe pămînt... Apoi S-a aplecat iarăși, și scria" (Ioan 8:6-8).

Departe de mine de a judeca sau de a comenta de ce Isus(pbuh)nu a scris ceva.
Poate ca nu ai inteles.
De fapt ideea mea a fost postat si vizibila clar;Cine au fost cei care au scris cele 4 evanghelii?ce credibiliatate au?de ce au fost alese doar 4 din cele peste 20 de evanghelii?de catre cine au fost alese ele?pe ce criterii?
Ai inteles acum?Raspunde-mi te rog la intrebarile referitoare la evanghelii.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BIBLIA   

Sus In jos

BIBLIA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: