Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Corupția din România
Ieri la 17:53 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Mier 19 Iul 2017, 18:01 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 19 Iul 2017, 07:02 Scris de dolion

» BANCURI
Mier 19 Iul 2017, 07:01 Scris de dolion

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Ce mi-a placut azi
Lun 10 Iul 2017, 15:13 Scris de zaraza26

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Dum 09 Iul 2017, 11:29 Scris de Anahoret

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

» Invatamant
Lun 03 Iul 2017, 16:41 Scris de Ion

» PSD
Lun 03 Iul 2017, 15:39 Scris de Anahoret

» Politica se face cu... caricaturi
Vin 30 Iun 2017, 14:29 Scris de Ion

» OFF TOPIC
Vin 30 Iun 2017, 13:37 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
istorie 23
Iulie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Traditie si conservatorism

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
zaraza26

Numarul mesajelor : 8324
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 11:06

Sa reluam discutia despre traditie si conservatorism...

@Anahoret a scris:
Da, Zaraza, cu porcul ai dreptate în ceea ce privește condițiile în care-l crești. Trebuie să-i faci tot timpul curățenie, iar cotețul să fie ceva mai sus față de pământ ca să nu ai treabă cu șobolanii. La fel ca tine, și eu consider că este absolut necesar să duci mostre de carne la analiză ca să nu iei trichinela.

Dar eu vorbeam de tăierea porcului ca obicei, ca tradiție, cu tot ceea ce implică asta: cu vecinii care vin să te ajute, cu țuica băută cât timp stă țolul pe porc ca să se frăgezească șoriciul, tranșarea porcului (care începe, inevitabil, cu urarea "Să-l mâncați sănătoși") și cu pomana porcului. Trebuie să recunoști, este o mică sărbătoare!

A, partea cu guițatul și pe mine mă deranjează și, de fapt, nici nu stau în zonă atunci când se produce "asasinatul". Apar acolo după ce a terminat de guițat și mă alătur celorlalte "lucrări de laborator". Însă eu mă refer strict la tradiție. Și nu cred că noi, cu tăiatul porcului, așa cum l-am moștenit din bătrâni, suntem mai barbari decât spaniolii care ucid taurul la corrida. Iar exemple ar mai fi.

Bineinteles ca este o mica sarbatoare. Am vazut cum fac aici. Barbatii beau un paharel de tuica, dar nu se pune la fragezit soriciul...poate pentru ca barbatii din familie nu mananca sorici. Very Happy
Exista cel putin doua metode de a-i lua viata. Una din ele presupune ca porcului sa i se prelungeasca chinul. Altfel va guita doar de doua-trei ori si gata.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 11:17

@res a scris:
@Anahoret a scris:
[....] eu vorbeam de tăierea porcului ca obicei, ca tradiție, cu tot ceea ce implică asta: cu vecinii care vin să te ajute, cu țuica băută cât timp stă țolul pe porc ca să se frăgezească șoriciul, tranșarea porcului (care începe, inevitabil, cu urarea "Să-l mâncați sănătoși") și cu pomana porcului. Trebuie să recunoști, este o mică sărbătoare![....]
chiar daca atitudini fata de porcul sacrificat i se da o mai mica importanta, accentuandu-se importanta "sarbatorii" acestui prilej, eu as incerca sa dau o mai mare importanta atitudinii pentru ca ea se transmite mai departe in actiunile noastre si ne da un anumit mod de-a fi si de a actiona . La urma urmei "starea natiunii" depinde in primul rand de atitudinea membrilor respectivei natiuni Wink
Modul traditional in care este sacrificat porcul care asigura in mare parte hrana pe timp de iarna a unei familii, mi se pare plin de cruzime . (porcul este legat la picio, este trantit de doi trei oameni, timp in care el se zbate si zbiara, i se implanta cutitul in gat, este tinut strans pana i se scurge sangele si dupa ce este intepat pentru a se constata daca a murit, participantii la crima se bucura si sunt mandrii de isprava lor dand pe gat cate un pahar de tuica . ) Atitudinea fata de porcul sacrificat , ramane in mare parte aceeasi si fata de unii membrii ai comunitatii considerati inferiori doar pentru ca nu se supun unor tipare traditionale .
Eu cred ca porcului care asigura hrana unei familii pe timp de iarna ar trebui sa i se acorde mai mult respect, iar in acest sens mai este loc de o atitudine mai respectoasa . Ceea ce vine de la UE in acest sens nu cred ca ar trebui luat in sensul de impunere, ci de recomandare in ce priveste schimbarea de atitudine, nu numai fata de porc, ci in general fata de tot ce ne-nconjoara . A ne incapatana in pastrarea unei anumite atitudini, doar de dragul, sau sub motivul traditiei, consider ca reprezinta intentionat sau nu , doar o franare a evolutiei

Paharul de tuica nu are rol de sarbatorire decat dintr-un punct de vedere... Tuica scoate frigul din oameni, actiunea petrecandu-se devreme, poate chiar inainte de rasaritul soarelui. "Isprava" lor asigura cele necesare traiului zilnic. Dar din momentul cand, stiintific, aflam ca putem sa ne hranim fara carne, taierea porcului devine mai mult traditie decat necesitate.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6929
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 14:04

Exact! Dintr-o necesitate, tăierea porcului de Crăciun sau a mielului de Paște a devenit tradiție!

Oricât de sărac ar fi românul, tot încropește de o afumătură iarna sau de o pulpă de miel primăvara. Să te uiți la televizor, în preajma Paștilor să vezi ce economii și ce împrumuturi se fac pentru masa de Paști. Pentru că nimeni nu poate concepe să treacă sărbătoarea fără cozonaci, fără miel și fără ouă roșii.

Pentru că am ajuns la sărbătoarea asta (suntem deja în Postul Mare), profit că suntem forumiști cam din toate zonele țării și vreau să pun o întrebare tuturor:

Voi știați de Iepuraș când erați mici?

Eu nu știam. Cel puțin în zona mea (să zicem între văile Slănicului și Teleajenului) era obiceiul ca, de Paști, părinții să ne ia încălțări noi. Atât. Și mai era concursul cu ouăle roșii: le ciocneam și oul spart era mâncat de cel care rămânea cu oul întreg. Am avut un vecin din copilărie care, în ziua de Paști, a mâncat vreo 30 de ouă.
Mai trăiește și acum! Laughing Laughing Laughing

De ce am pus întrebarea de mai sus? Pentru că și Iepurașul mi se pare a fi "de import".

Numarul mesajelor : 232
Data de inscriere : 07/01/2009

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 14:59

@Anahoret a scris:
[....]Voi știați de Iepuraș când erați mici?[...]
nu stiu daca-i zicea tot iepuras, dar eu stiu ca imi curatam papucii si de Sf. Nicolae si de Craciun si de Pasti ca sa fie umpluti cu bomboane.
Mi se mai intampla cateodata sa gasesc doua trei bomboane in ei, dar de fiecare data speram ca data viitoare o sa fie plini Wink

Numarul mesajelor : 22373
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 16:29

Uite, eu nu am stiut de iepurasul de Pasti când am fost copil. De fapt, despre el am aflat aici, în North America. Pastele l-am asociat mereu cu Mielul, nimic altceva...

Are dreptate Anahoret: iepurasul este "de import", nimic românesc în obiceiul acela.

aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 16:30

Nu, eu nu stiu din copilarie nimic despre sarbatoarea de Paste. Eu am copilarit in Bucuresti,
tata era ofiter (parintii mei erau divortati, eu am copilarit la tata), cred ca in casa copilariei mele nu se sarbatorea Pastele, nu imi aduc aminte nimic din perioada aceea. Nici la tzara nu am fost decat vara, in vacante, in Banat. In clasa a X-a m-am mutat la mama, sotul ei era tot ofiter... Pastele tot nu era prezent in familia noastra. Era in timpul scolii, la tzara nu puteam merge. A devenit o sarbatoare abia cand eram studenta. Mergeam la Deva si la tzara pe aici, la rudele sotului. In alti ani am fost chiar la Rodna de Paste, dar mai rar ca era mai departe. N-a mai fost an fara sarbatoarea de Paste, cu tot de inseamna partea regigioasa si partea traditionala, obiceiuri si mancare. N-a mai fost an fara miel, drob, cozonac, oua rosii.
Ma bucur ca am putut creste copilul meu intr-o atmosfera pe care eu nu am cunoscut-o.

La servici am avut o colega nemtoaica, avea doua fetite. De la ea am aflat ca faceau cuiburi din iarba pentru iepuras, in care puneau daruri (maruntisuri, dulciuri) si le ascundeau prin casa, fetitele trebuiau sa le caute sa le gaseasca.

Mama imi povestea ca atunci cand era ea tanara, la Rodna, de Paste li se faceau costume noi, se imbracau frumos si mergeau la biserica. Feciorii le "stropeau" dar nu cu stropi de parfum, ci cu cate o galeata plina cu apa rece, in care picurau stropi de parfum.

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22373
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 16:39

Da, obiceiul cu stropitul era la noi, în Ardeal - influentă germană sau magyară? Nu stiu...

Spuneam mai sus de Mielul de Paste, am uitat că tot atunci erau si ouăle rosii.

res

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 18:51

@Emil Condor a scris:
Da, obiceiul cu stropitul era la noi, în Ardeal - influentă germană sau magyară? Nu stiu...[....]
cred ca de influenta saseasca , poate si din cauza ca in localitatea din care eram eu am vazut doar la sasi acest obicei . Incet incet insa l-au adoptat si romanii Wink

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 19:35

"Stropitul" vine de la catolici si simbolizează dorința de bunăstare și beatitudine,
gestul stropitului simbolizând alegoria comparării femeilor și fetelor cu niște flori
care trebuie îngrijite și stropite ca să crească și să nu se ofilească.
Baietii si barbatii chiar rostesc versuri in acest spirit, cand "stropesc".

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
res

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 20:38

@aurora a scris:
"Stropitul" vine de la catolici si simbolizează dorința de bunăstare și beatitudine,
gestul stropitului simbolizând alegoria comparării femeilor și fetelor cu niște flori
la noi sunt foarte putini catolici , iar obiceiul era de foarte mult timp la sasi (evanghelici)

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Dum 08 Mar 2009, 20:55

@res a scris:
@aurora a scris:
la noi sunt foarte putini catolici , iar obiceiul era de foarte mult timp la sasi (evanghelici)

no, io i-am bagat pe toti unguri-nemti, la "catolici"

angel frusty

Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Lun 09 Mar 2009, 09:02

Citat :

Nu. Si nici pe langa mine. In paranteza fie spus: Tatal meu a vrut sa ne dea o educatie ateista, asa ca traditiile legate de religie au patruns pe alte cai in copilaria si adolescenta mea. Parintii mei organizau o petrecere in familie la fiecare 1 Mai si atunci era un fel de Pasti pentru mine. Tin minte ca odata am primit un ou de ciocolata, mi se parea atat de mare!...
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Lun 09 Mar 2009, 09:21

@aurora a scris:
@res a scris:
@aurora a scris:

no, io i-am bagat pe toti unguri-nemti, la "catolici"

angel frusty

Aha, asa era sa scriu si eu...catolici... Obiceiul vine din vest, din religiile de acolo care au fost la origine toate, catolice.
Sus In jos
res

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Lun 09 Mar 2009, 17:06

@zaraza26 a scris:
[.....] Obiceiul vine din vest, din religiile de acolo care au fost la origine toate, catolice.
mi se pare totusi un obicei frumos chiar daca a fost importat Wink
In schimb obiceiuri ca turca, sau cele legate de alungarea duhurilor rele (nu stiu cum le cheama) , mi se par vulgare iar ritualurile salbatice .

Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Lun 09 Mar 2009, 17:10

@res a scris:
@zaraza26 a scris:
[.....] Obiceiul vine din vest, din religiile de acolo care au fost la origine toate, catolice.
In schimb obiceiuri ca turca, sau cele legate de alungarea duhurilor rele (nu stiu cum le cheama) , mi se par vulgare iar ritualurile salbatice .

Cam toate popoarele iuropene (ca la alea ne referim) au asa ceva... Unele le mai practica, altele nu...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
res

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Lun 09 Mar 2009, 18:53

@cactus a scris:
@res a scris:
@zaraza26 a scris:

Cam toate popoarele iuropene (ca la alea ne referim) au asa ceva... Unele le mai practica, altele nu...

ar fi bine de aratat cine le practica si cine nu si sa se compare cu gradul de civilizatie Wink

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 08:40

@res a scris:
@zaraza26 a scris:

A fost importat demult si deja a intrat in obicei, a capatat patina timpului si asta ii certifica valoarea.

Si Sfantul Valentin se acomodeaza...avem acum o sarbatoare a dragostei care tine de la 14 februarie pana la Dragobete. Very Happy
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 08:45

@res a scris:
@cactus a scris:
@res a scris:
@zaraza26 a scris:

ar fi bine de aratat cine le practica si cine nu si sa se compare cu gradul de civilizatie Wink

Primul exemplu ar fi Spania, care practica ale ei coride. Trebuie sa luam in considerare ca s-au dezvoltat cu fonduri europene, altfel nu ajungeau la nivelul care sunt.
Pe de alta parte, a fost (sper) o perioada in care civilizatia insemna mai multe deseuri toxice pentru mediu, iar lipsa civilizatiei insemna circuitul in natura al tuturor subproduselor din gospodaria individuala.
Sus In jos
res

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 17:30

@zaraza26 a scris:
[....]Primul exemplu ar fi Spania, care practica ale ei coride. Trebuie sa luam in considerare ca s-au dezvoltat cu fonduri europene, altfel nu ajungeau la nivelul care sunt.
Pe de alta parte, a fost (sper) o perioada in care civilizatia insemna mai multe deseuri toxice pentru mediu, iar lipsa civilizatiei insemna circuitul in natura al tuturor subproduselor din gospodaria individuala.
coridele se mai fac mai ales ca o afacere . Nu cred ca mai prezinta aceleasi semnificatii pe care le aveau la inceput Wink Si in USA se mai pastreaza traditiile indienilor bastinasi, dar la o anumita distanta de corturile si caii lor stau vilele cu piscina si masina pe care indienii le folosesc dupa terminarea programului cu turistii Wink La noi obiceiurile nu sunt afaceri sau divertisment, ci un mod de viata Razz

Apropo, si la noi asteapta o gramada de fonduri europene, dar nu sunt utilizate din lipsa de proiecte . Oare DE CE ? Rolling Eyes

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 17:47

@res a scris:
@zaraza26 a scris:
[....]Primul exemplu ar fi Spania, care practica ale ei coride. Trebuie sa luam in considerare ca s-au dezvoltat cu fonduri europene, altfel nu ajungeau la nivelul care sunt.
coridele se mai fac mai ales ca o afacere . Nu cred ca mai prezinta aceleasi semnificatii pe care le aveau la inceput Wink Si in USA se mai pastreaza traditiile indienilor bastinasi, dar la o anumita distanta de corturile si caii lor stau vilele cu piscina si masina pe care indienii le folosesc dupa terminarea programului cu turistii Wink La noi obiceiurile nu sunt afaceri sau divertisment, ci un mod de viata Razz

Apropo, si la noi asteapta o gramada de fonduri europene, dar nu sunt utilizate din lipsa de proiecte . Oare DE CE ? Rolling Eyes

Adica sa fim de acord cu cruzimea fatza de animale pentru ca aduce bani? scratch

In orasele mici iti spun parerea mea cu fondurile... Trebuie si bani "de acasa". Insa orice primarie are angajate credite pentru lucrari care sunt deja in lucru si nu mai poate face fatza la alte credite. Aia 2% pe care trebuie sa ii puna la bataie o autoritate publica, minimum, reprezinta destul de mult, avand in vedere ca lucrarile, proiectele cum zic ei, pornesc de la o valoare minima, nu poti sa faci o lucrare mica, ci una atat de mare cat vor ei! Plus ca pe urma tu platesti executantul, banii urmand sa vina de la UE abia ulterior, dupa ce sunt eliberate facturile, o data la trei luni. In plus, un oras mic nu prea corespunde conditiilor lor. Desi Nasaudul este un oras cu trecut bogat, nu am avut o cladire suficient de veche pentru restaurari de cladiri istorice. Iar cele care se potriveau ca varsta erau deja renovate.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 17:53

@Anahoret a scris:

Nu stiam. Chestia este ca atunci cand am aflat (dupa '89), am ramas destul de surprinsa, de fapt nici acum nu inteleg care este legatura dintre un iepuras si sacrificiul lui Iisus.............
Dar s-a luat atat de repede acest "obicei" incat parca ar fi de cand lumea.
Sus In jos
res

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 19:15

@zaraza26 a scris:
[....]Adica sa fim de acord cu cruzimea fatza de animale pentru ca aduce bani? scratch
sunt si obiceiuri mai putin violente care pot fi sursa unei bune afaceri ca sa stoarca bani de la turisti, mai ales straini, ca noi le traim din pacate pe propia piele Wink
Citat :
[....]In orasele mici iti spun parerea mea cu fondurile... Trebuie si bani "de acasa". Insa orice primarie are angajate credite pentru lucrari care sunt deja in lucru si nu mai poate face fatza la alte credite. Aia 2% pe care trebuie sa ii puna la bataie o autoritate publica, minimum, reprezinta destul de mult, avand in vedere ca lucrarile, proiectele cum zic ei, pornesc de la o valoare minima, nu poti sa faci o lucrare mica, ci una atat de mare cat vor ei! Plus ca pe urma tu platesti executantul, banii urmand sa vina de la UE abia ulterior, dupa ce sunt eliberate facturile, o data la trei luni. In plus, un oras mic nu prea corespunde conditiilor lor. Desi Nasaudul este un oras cu trecut bogat, nu am avut o cladire suficient de veche pentru restaurari de cladiri istorice. Iar cele care se potriveau ca varsta erau deja renovate.

decat sa se consume bani publici din care 90 % intra prin divere buzunare cu bordiri, carpirea drumurilor de mantuiala, festivitati, protocoale s.a. , mai bine s-ar retine din toate acestea si s-ar face niste lucrari ca lumea Wink

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 21:30

@res a scris:
@zaraza26 a scris:

Stați puțin să ne înțelegem... adică Corrida, care este un spectacol pe bani în care un animal este ucis cu cruzime poate fi acceptat ca atare, în schimb faptul că românu-și taie porcul tradițional pentru hrana familiei (și nu-l asomează), este o dovadă de barbarie?!?
Cred că nu prea mai înțeleg etalonul valorilor!

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 23:02

@Anahoret a scris:
[....]
Stați puțin să ne înțelegem... adică Corrida, care este un spectacol pe bani în care un animal este ucis cu cruzime poate fi acceptat ca atare, în schimb faptul că românu-și taie porcul tradițional pentru hrana familiei (și nu-l asomează), este o dovadă de barbarie?!?
Cred că nu prea mai înțeleg etalonul valorilor!
ai dreptate Anahoret !
Noi suntem educati sa plecam capul si sa executam ordinele venite de sus, sau sa imitam pe altii, nu sa avem o atitudine critica si creativitate.
Taierea traditionala a porcului si toate ritualurile care au loc cu acest prilej , ar putea fi o sursa foarte buna de bani daca s-ar exploata ca divertisment pentru turisti, dar nu cum se face la noi ca mod de viata Razz
Eu cred ca sunt destui care ar plati bani grei ca sa vada astfel de ritualuri, dar poate si conservatorismul din noi ne opreste "sa ne vindem " astfel traditiile Razz

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Mar 10 Mar 2009, 23:11

Nu, Res!
Nimeni nu trebuie să plătească pentru a vedea cum îmi tai eu porcul. Așa aș ajunge ca pigmeii care-și produc dansurile rituale în fața turiștilor.

Eu atâta vreau: sărbătorile mele să mi le petrec așa cum le-am moștenit de la părinți. Și consider că nimeni nu are dreptul să mă oblige să mi le schimb, așa cum nici eu nu am dreptul să le cer altora să-și schimbe propriile tradiții.

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   

Sus In jos

Traditie si conservatorism
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 9Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: