Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 22:32 Scris de Ion

» MAXIME, CUGETĂRI...
Ieri la 05:32 Scris de Ciprian

» Urari de sarbatori
Ieri la 05:11 Scris de Ciprian

» LUMEA IN CARE TRAITI
Ieri la 04:33 Scris de Ciprian

» BANCURI
Ieri la 01:05 Scris de Ion

» Ce mi-a placut azi
Dum 23 Apr 2017, 12:44 Scris de Anahoret

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Vin 07 Apr 2017, 22:54 Scris de Anahoret

» CAMERA DE WHISKY
Mier 05 Apr 2017, 00:48 Scris de Emil Condor

» Semnificatii istorice ale zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:39 Scris de dolion

» Subiectul zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:36 Scris de dolion

» PREFERINTE MUZICALE (II)
Dum 02 Apr 2017, 10:55 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Sam 01 Apr 2017, 10:02 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Vin 24 Mar 2017, 15:02 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Joi 23 Mar 2017, 21:08 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
romania limba drumetie cuvinte caleidoscop diverse sibiu 23 zilei stiri dolion poezie istorie bancuri curiozitati topic 1 exista poezii popasul brasov monarhia maxime problema folos triste
Aprilie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Traditie si conservatorism

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Ion

Numarul mesajelor : 4462
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 03:56

Ce ma enerveaa pe mine la Fb este faptul ca se folosesc de mine de doua ori.
Iata cum:
Fb face contract cu Statul pentru furnizarea de date, contra-cost.
Stat inseamna taxe. Platite de mine, nu?
Fb se foloseste de prezenta mea pe retea ca sa ia bani de la stat. Adica de la mine.
Deci eu sunt si marfa, si platitor in acelasi timp, nu?

Nu e vorba de niste date personale, pe care oricum le are statul.
Se fac diferite studii sociologice despre opinii in anumite domenii, de ex.

Unele ziare sau televiziuni nu permit comentarii decat daca esti pe Fb.
De ce? De ce trebuie sa treci pe acolo? Nu inteleg.
Si ar mai fi multe de spus, dar ma opresc aici.
Sus In jos
alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 70
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 04:09

Numarul mesajelor : 6881
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 05:00

Mihaela a scris:
Mie imi place facebook-ul pentru ca exista egalitate intre toti userii inscrisi iar daca vreau sa imi sterg contul pot s-o fac singura si sa nu mai intru acolo niciodata. In plus pot sa setez asa incat nimeni inafara de mine Laughing sa nu vada ce am scris. As putea face asta si aici pe forum? Nu.

Chiar dacă ți-ai "șters" contul el rămâne în continuare în Facebook. Și eu am avut cont în Facebook la un moment dat. Mă tot întrebau și la vreo două-trei luni de la dezactivare dacă sunt sigur că asta am vrut să fac când l-am șters. Deci... Twisted Evil

Iar a scrie în virtual fără ca nimeni să te vadă... mi se pare un nonsens! De ce mai scrii într-un loc public? Ai putea s-o faci într-un jurnal, acasă. Iar forumul... chiar asta înseamnă: dezbatere publică. Și, în mare măsură, chiar asta se face. Depinde de administrator și de moderatori ca să nu derapeze userii, ceea ce mie-mi convine.

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 05:12

Mihaela a scris:
De pe facebook am aflat cum votau romanii la Londra sau Paris in 16 noiembrie. In timp real! Datorita facebook-ului nu mai pot televiziunile sa minta si sa manipuleze lumea cu aberatii. Bine, cei care nu se uita decat la antena 3 inca mai pot fi manipulati!

Manipulare se face și prin, sau mai ales prin Facebook. Și, aș zice eu, cu mai multă eficiență decât prin presa scrisă sau audio-vizuală pentru că, deocamdată, este cel mai credibil mediu de comunicare. Totul este să știi să-ți alegi cu atenție comunicatorii și liderii de opinie. După aia este psihilogie de turmă. Adică exact ceea ce s-a întâmplat la alegeri: o influențare a celor nehotărâți într-o anumită direcție.

De data asta, probabil, a fost ceva spontan (cu toate că eu nu prea cred în spontaneitate atunci când e vorba de mulțime). Dar, pentru mine, a fost un experiment interesant. Și dacă a fost pentru mine, o persoană particulară, fii sigură că și alții au studiat fenomenul.

Dacă-ți mai amintești, Năstase a pierdut alegerile din cauza comunicării SMS-iste. Celebrul mesaj care circula prin rețelele mobile: "Dacă iese iarăși Bombo, îmi bag p*** în el de vot și emigrez în Congo" i-a furat mulți alegători. Ceva asemănător s-a întâmplat și acum, doar canalul de comunicare și forma mesajelor au fost diferite. Conținutul și direcția au fost aceleași.

Deci...  Twisted Evil

Numarul mesajelor : 22357
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 06:05

@Anahoret a scris:
Chiar dacă ți-ai "șters" contul el rămâne în continuare în Facebook. Și eu am avut cont în Facebook la un moment dat. Mă tot întrebau și la vreo două-trei luni de la dezactivare dacă sunt sigur că asta am vrut să fac când l-am șters. Deci... Twisted Evil

Depinde de administrator și de moderatori ca să nu derapeze userii, ceea ce mie-mi convine.
Din cauza asta nici măcar nu am încercat să-mi sterg contul, l-am lăsat acolo nefolosit, ca atunci când nici nu ar exista.

Referitor la moderare: fără coordonare atentă făcută întelept, grupul existent se destramă usor, civilizatia în sine are de suferit.

Personal prefer să discut cu trei  sau patru persoane de calitate decât cu un milion cărora să le placă doar propriile idei si în momentul când înteleg ceva gresit (adică nu înteleg, de fapt) să scoată sabia si s-o rotească deasupra capetelor din jur.

Citat :
Manipulare se face și prin, sau mai ales prin Facebook. Și, aș zice eu, cu mai multă eficiență decât prin presa scrisă sau audio-vizuală pentru că, deocamdată, este cel mai credibil mediu de comunicare.
Iar prin FB se face atât manipulare „locală” cât si globală.
Puterea „spălăturilor” făcute de Antena 3 este o glumă fată de ceea ce se poate face prin Facebook.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 11:52

@Anahoret a scris:
..

Iar a scrie în virtual fără ca nimeni să te vadă... mi se pare un nonsens! De ce mai scrii într-un loc public? Ai putea s-o faci într-un jurnal, acasă. Iar forumul... chiar asta înseamnă: dezbatere publică. Și, în mare măsură, chiar asta se face. Depinde de administrator și de moderatori ca să nu derapeze userii, ceea ce mie-mi convine.

Asta era o gluma (se pare ca trebuie sa mentionez, sa nu mai fiu asa subtila) apropo de ceea ce zicea Ion, si anume ca pe facebook daca scrii stie toata lumea si , gata, ti s-a deconspirat existenta.
Voiam sa spun ca oriunde scrii, pe forum sau pe fb sau pe blog sau whatever, ramane vesnic acolo.

Odata ce te-ai nascut, in mod automat incepi sa existi si sa lasi urme pe unde treci, daca esti un om cat de cat normal... Daca ai mers la scoala, exista cataloage in care figurezi tu cu numele tau si cu notele pe care le-ai luat, daca ti-ai luat o casa iarasi figurezi pe la notariate, la sectia financiara unde platesti impozit. Deci cam ghinion! Si daca scrii pe net ramane. Fie ca scrii pe forum sau fb.

Deci forumul este la fel de periculos ca si fb-ul. (periculos e gluma, pfffffffffffff)
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 12:02

@Anahoret a scris:
Mihaela a scris:
De pe facebook am aflat cum votau romanii la Londra sau Paris in 16 noiembrie. In timp real! Datorita facebook-ului nu mai pot televiziunile sa minta si sa manipuleze lumea cu aberatii. Bine, cei care nu se uita decat la antena 3 inca mai pot fi manipulati!

Manipulare se face și prin, sau mai ales prin Facebook. Și, aș zice eu, cu mai multă eficiență decât prin presa scrisă sau audio-vizuală pentru că, deocamdată, este cel mai credibil mediu de comunicare. Totul este să știi să-ți alegi cu atenție comunicatorii și liderii de opinie. După aia este psihilogie de turmă. Adică exact ceea ce s-a întâmplat la alegeri: o influențare a celor nehotărâți într-o anumită direcție.

De data asta, probabil, a fost ceva spontan (cu toate că eu nu prea cred în spontaneitate atunci când e vorba de mulțime). Dar, pentru mine, a fost un experiment interesant. Și dacă a fost pentru mine, o persoană particulară, fii sigură că și alții au studiat fenomenul.

Dacă-ți mai amintești, Năstase a pierdut alegerile din cauza comunicării SMS-iste. Celebrul mesaj care circula prin rețelele mobile: "Dacă iese iarăși Bombo, îmi bag p*** în el de vot și emigrez în Congo" i-a furat mulți alegători. Ceva asemănător s-a întâmplat și acum, doar canalul de comunicare și forma mesajelor au fost diferite. Conținutul și direcția au fost aceleași.

Deci...  Twisted Evil

Nu prea sunt de acord decat partial. In sensul ca nu poti sa existi fara sa fii influentat de ceea ce exista in jurul tau. Inca de mici ne influenteaza cartile si autorii cititi, filmele vazute, materiile studiate la scoala, unii profesori, prietenii, nu mai spun de parinti si familie si lista poate continua la infinit.

Manipularea facebook-ului este una cat de cat mai corecta, ca sa spun asa. In sensul ca acolo am toate opiniile celor care vor sa ma manipuleze. Pe facebook nu scrie numai Mihai Gadea ci si Plesu, Cartarescu, Lazaroiu si etc. Acolo pot sa citesc zeci sau chiar sute (daca am timp) de articole si postari si sa-mi fac o idee. Plus ca pot sa-l combat pe Gadea sau Cristoiu sau Lazaroiu sau Razvan Dumitrescu sau pe Herjeu sau etc.
Asta daca ma opresc doar la politica. Dar exista si alte sectoare sociale. Eu de exemplu am asistat la o faza cand comentam la o emisiune de divertisment (impreuna cu altii normal) si scriam acolo cum am vrea sa fie si tot felul de sugestii care au fost luate in considerare.

Iar la votarea din 16 noiembrie nu s-a putut manipula in nicio directie, sau, s-a manipulat/influentat in ambele sensuri. A fost o interactiune intre cei care votau in strainatate si cei care eram in tara. Da, copiii din strainatate care stateau la cozi imense in frig i-au manipulat pe cei de acasa si i-au scos la vot. Pai, scuze, dar asa ceva este mai mult decat benefic pt ca cei de acasa se uitau la TV la Firea care le spunea ca sectiile din strainatate sunt goale Evil or Very Mad .

Ultima editare efectuata de catre Mihaela in Joi 04 Dec 2014, 12:16, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 12:03

@Emil Condor a scris:
...
Iar prin FB se face atât manipulare „locală” cât si globală.
Puterea „spălăturilor” făcute de Antena 3 este o glumă fată de ceea ce se poate face prin Facebook.

Vorbesti doar aiureli. thumb_yello

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 12:06

@Anahoret a scris:

Si daca ramane ce ?????????

Si eu, odata ce m-am nascut, raman sa traiesc. Si tu la fel. E vreo problema?

Daca ma contraziceti as vrea s-o faceti cu argumente si nu cu bazaconii. Daca se poate. Daca nu, nu. Laughing
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 12:15

@Emil Condor a scris:

Asa cred si eu. Singura diferentă e că nu sunt foarte atras nici de bloguri - mi se par un pic cam monotone.
Dar astea sunt gusturile mele.
Uite că Mihaela si multi altii ca ea, iubesc FB.
Navigare plăcută, domnită!  Very Happy

Vrei sau nu, forumurile sunt de domeniul trecutului. Nu cred ca se va mai inscrie cineva pe forumuri (decat poate doar exceptii) , se vede si aici, sunt aceiasi useri de cand lumea. In general oameni trecuti de 40-50 care se adapteaza mai greu la noutati.

Da, iubesc facebook-ul. Cel putin deocamdata. Imi place sa "aud" gandurile oamenilor, sa vad puncte de vedere opuse, sa particip in mod liber la viata mea.

Ca sa nu mai spun ca aici pe forum e destul de plictisitor deja.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 12:33

Facebook-ul chiar e puternic prin faptul ca exista multi oameni de pe toata planeta, adunati intr-un loc si care pot sa comunice intre ei instant. Fara sa fie coordonati de adminul care decide ce si cum. Este ca in viata, de asta are asa succes.

Credeti ca degeaba cei de la TV urasc fb-ul? Credeti ca degeaba zice MB ca pe fb sunt numai prosti pe care i-ar ucide? Nu. Simte ca e pericol pt el iar minciunile si manipularile lui slabesc, nu mai are putere TV-ul. Castiga interactiunea dintre oameni.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 14:35

Am vazut emisiunea cu Sorin Ene, la d-l Chiotea..
Interesanta emisiunea!
As fi vrut sa-i scriu pe ''poenita'', dar e o cenzura creata de anumite retele de socializare, pe care eu le detest.

Iata c mi-a raspuns:

De obicei evit sa emit opinii in afara meseriei, pentru ca de cele mai multe ori, o opinie exprimata trezeste reactii la cei din jur, care doresc uneori cu toata ardoarea sa dovedeasca emitentului de pareri ca opinia lui nu este cea mai buna. Nu ignor faptul ca opiniile dumneavoastra sunt cele mai bune pentru dumneavoastra, evident pentru ca le emiteti chiar dumneavoastra. Din pacate sau din fericire, opiniile mele mi se par cele mai bune pentru mine, pentru ca le emit eu, Fiecare cu opiniile lui, fiecare cu fericirea lui. O opinie exprimata in contextul in care au fost exprimate opiniile mele in acea emisiune nici macar nu prea merita comentata, cu atat mai mult cu cat democratia merge inainte, indiferent de opiniile noastre. Va multumesc pentru aprecieri, va urez toate cele bune,
Sorin Ene
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 14:56

Mihaela a scris:
@Emil Condor a scris:

Asa cred si eu. Singura diferentă e că nu sunt foarte atras nici de bloguri - mi se par un pic cam monotone.
Dar astea sunt gusturile mele.
Uite că Mihaela si multi altii ca ea, iubesc FB.
Navigare plăcută, domnită!  Very Happy

Vrei sau nu, forumurile sunt de domeniul trecutului. Nu cred ca se va mai inscrie cineva pe forumuri (decat poate doar exceptii) , se vede si aici, sunt aceiasi useri de cand lumea. In general oameni trecuti de 40-50 care se adapteaza mai greu la noutati.

Da, iubesc facebook-ul. Cel putin deocamdata. Imi place sa "aud" gandurile oamenilor, sa vad puncte de vedere opuse, sa particip in mod liber la viata mea.

Ca sa nu mai spun ca aici pe forum e destul de plictisitor deja.

Eram profesor la un liceu, intr-un orasel de vreo 30 de mii de locuitori, la mica inaltime.
Era cam la 60 de km de Fes, capitala spirituala a Marocului si la 220 de km de Rabat.
Coleg cu mine era un parizian, ceva mai tanar decat mine.

In afara de vizitele intre noi si peisajul semimuntos din jur, cu cedri seculari si maimute, nu prea era nimic de vazut sau de facut. Un aer curat cum n-am gasit pe nicaieri in lume...

Francois imi zicea ca il ucide linistea acelor locuri.
Ca ii e dor de mirosul de metrou, de tumultul orasului, specific marilor orase, precum Paris.

Asa incat, Mihaela, eu te inteleg.
Si sunt de acord si cu partile pozitive ale fb, pe care le-ai mentionat.
Asta nu inseamna ca nu sunt sau nu pot fi si parti negative.
Cu efecte perverse asupra utilizatorilor. Si nu numai....

Cat priveste perisabilitatea unor lucruri sau idei, iarasi sunt de acord cu tine.
Generatiile de azi, daca ne referim numai la calculatoare, se schimba foarte des.
Nu au apucat sa apara ca sunt si depasite deja.

Asa si cu forumurile si asa va fi si cu fb-ul si alte retele asemanatoare.
Dinamica societatii de azi este ametitoare. Pentru unii chiar insuportabila.

De aceea unii au tendinta sa apeleze la ''traditie si conservatorism''.

Sau, daca nu te adaptezi, dispari.[/quote]
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 18:56

De ce ai bolduit fraza? Forumul este foarte plictisitor. Pentru mine. Probabil pentru ca imi plac discutiile si nu monoloagele.
Atunci cand discutia este in contradictoriu mi-ar placea sa fie argumentata. Eu incerc sa explic atunci cand sustin ceva, voi doar afirmati pur si simplu, ca si cum ati decreta.

Si repetati obsesiv ca va este scarba de facebook. Si? Asta e argument?? Nu e. Ion spune ca ar putea fi si parti negative la fb!!! tare sau ce? Dar sa nu mai insistam.  thumb_yello

Ioane, habar n-am cine e Sorin Ene, ce a vrut sa zica in paragraful ala in care n-a zis nimic si habar n-am ce e "poenita". Cum draq sa nu devina totul plictisitor? Laughing
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 19:34

Mihaela a scris:

Asta era o gluma (se pare ca trebuie sa mentionez, sa nu mai fiu asa subtila) apropo de ceea ce zicea Ion, si anume ca pe facebook daca scrii stie toata lumea si , gata, ti s-a deconspirat existenta.

Îmi cer scuze. Am prostul obicei să citesc pe fugă și, uneori, nu fac legătura cu ce-a fost înainte.

Mihaela a scris:

Odata ce te-ai nascut, in mod automat incepi sa existi si sa lasi urme pe unde treci,

Corect! Numai că, în viața reală, durează mai mult ca să ai acces la documentele despre care aminteai și să le studiezi.

În internet, lucrurile sunt mult mai simple și mult mai rapide: căutare pe cuvinte-cheie. Tipul ăsta de căutare este ca și pescuitul cu plasa: scoți tot ce pică. Mai departe... cred că se înțelege de la sine.

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 20:03

Mihaela a scris:

Manipularea facebook-ului este una cat de cat mai corecta, ca sa spun asa...

Îți recomand cartea "Homo videns – Imbecilizarea prin televiziune și post-gândirea" de Giovani Sartori. Este interesantă.

Ai aici o scurtă recenzie.

Părerea mea este că toată mass-media practică spălarea creierului, nu numai internetul. Principalul este să știi să mergi pe gheață fără să cazi. Adică să faci o medie din tot ceea ce vezi și să extragi esențialul. Și, cel mai important, să nu crezi cumva că vr-un canal TV, de orice natură ar fi el (știri, documentare, politică etc.), prezintă realitatea. În cel mai bun caz, prezintă realitatea la care are acces.

Uite, în ideea asta, am revenit la vechea semnătură! Very Happy

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 20:45

Mihaela a scris:
De ce ai bolduit fraza? Forumul este foarte plictisitor. Pentru mine. Probabil pentru ca imi plac discutiile si nu monoloagele.
Atunci cand discutia este in contradictoriu mi-ar placea sa fie argumentata. Eu incerc sa explic atunci cand sustin ceva, voi doar afirmati pur si simplu, ca si cum ati decreta.

Si repetati obsesiv ca va este scarba de facebook. Si? Asta e argument?? Nu e. Ion spune ca ar putea fi si parti negative la fb!!! tare sau ce? Dar sa nu mai insistam.  thumb_yello

Ioane, habar n-am cine e Sorin Ene, ce a vrut sa zica in paragraful ala in care n-a zis nimic si habar n-am ce e "poenita". Cum draq sa nu devina totul plictisitor? Laughing

Fraza bolduita de mine vine sa explice ideea de plictiseala intr-un anumit loc, asa cum spunea si colegul meu din Maroc, Francois. Plictiseala nu e ceva neaparat negativ. Este normal sa te plictisesti. Cum e si normal sa alegi altceva ce nu te plictiseste.

Cat priveste ideea de a avea ''scarba'' de ceva, nu-mi apartine.
Eu spun numai ca nu-mi plac anumite lucruri la acest fb.
Si anume:
1. Acapararea a incredibil de multe site-uri, pe care nu poti comenta decat cu conditia sa ai cont pe fb. Adica totul sa treaca e acolo. De ce? Si, pana la urma, asta nu e tot o plictiseala? Pe unde dai, pe un' te duci, dai numai de face-buci...
2. Postura in care am aflat ca sunt pus eu ca membru al acestei retele:
-ma ofer marfa gratuita patronului acestei retele, pe care el o vinde statului, pe bani grei, proveniti din taxele platite tot de mine.
Repet asta stiu din niste articole scrise in presa de aici.
Si eu cred ca ce a zis presa in legatura cu folosirea fb, in anumite scopuri, nu este o minciuna. Nu vreau sa spun mai multe acum. Cand o sa am un alt articol despre asa ceva, promit sa-l postez aici.

In rest, draga Mihaela, putem comenta orice lucru, exact cum vrem.
Putem avea opinii diferite sau nu.
Postul cu Sorin Ene vine sa explice acest lucru.

Sorin Ene este un tanar psihiatru, care a facut cariera in Romania.
A fost invitatul lui D. Chiotea la emisiunea "Oamenii Realitatii'', de pe Realitatea TV.
Daca dai un search cu numele lui, probabil vei da peste site-ul ''poenita'', unde l-am gasit eu.

Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 20:59

@Anahoret a scris:
Mihaela a scris:

Îți recomand cartea "Homo videns – Imbecilizarea prin televiziune și post-gândirea" de Giovani Sartori. Este interesantă.

Părerea mea este că toată mass-media practică spălarea creierului, nu numai internetul. Principalul este să știi să mergi pe gheață fără să cazi. Adică să faci o medie din tot ceea ce vezi și să extragi esențialul. Și, cel mai important, să nu crezi cumva că vr-un canal TV, de orice natură ar fi el (știri, documentare, politică etc.), prezintă realitatea. În cel mai bun caz, prezintă realitatea la care are acces.

Eram in Franta, cand un post de televiziune arata cum este o prezentata o stire
de diferite televiziuni. S-a ales o stire despre starea vremii.
Numai din felul in care era prezentata aceeasi stire, cu acelasi text, dar pe televiziuni diferite, de prezentatori diferiti, puteai sa afli ca a doua zi va fi de la ceva ploaie
pana la furtuna de nu poti iesi din casa.
Bineinteles ca s-a exagerat astfel ca tot omul sa inteleaga ca ei te pot face sa intelegi ce vor ei, oricare ar fi stirea transmisa.

Spalarea creierelor se poate face, in zilele noastre, in ciuda faptului ca lumea este cu mult
mai multa stinta de carte, cu mult mai multa usurinta decat altadata.
Un studiu despre spalarea creierelor se poate face exact pe userii de pe fb, si nu numai.

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 21:14

@Anahoret a scris:
Mihaela a scris:

Daca ai fi citit mesajele mele din acest topic ai fi vazut ca asta am spus. TV-ul este in declin deoarece nu este interactiv ci doar ofera informatie adica minciuni si manipulari dupa cum doreste, intr-un singur sens. In schimb fb-ul este interactiv, adica poti da replica, poti sa-i dai una inapoi celui care te minte livrandu-ti calupul de informatie, poti sa-l contrazici, poti sa-i trimiti calupul inapoi, sa-l respingi, exista posibilitatea asta.

O sa repet si faza de la alegerile din 16 nov (pe care am spus-o de atatea ori incat m-am plictisit eu de mine  Very Happy ) cand facebook-ul a dat replica dura televiziunilor care spuneau ca sectiile din strainatate sunt goale. Fb-ul i-a dat una peste ceafa televizorului aratand imaginile alea cu mii de oameni stand la coada sa voteze si aratand in mod clar ca TV-ul minte.

Ultima editare efectuata de catre Mihaela in Joi 04 Dec 2014, 21:25, editata de 4 ori
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 21:17

@Ion a scris:

Fraza bolduita de mine vine sa explice ideea de plictiseala intr-un anumit loc, asa cum spunea si colegul meu din Maroc, Francois. Plictiseala nu e ceva neaparat negativ. Este normal sa te plictisesti. Cum e si normal sa alegi altceva ce nu te plictiseste.

Plictiseala este ceva absolut negativ si nu vad cum sa fie ceva normal :keep normal: !!!!!!!!!!!!!

Devii din ce in ce mai plictisitor si asta nu e ceva dragut, crede-ma.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 22:02

Am folosit poate gresit cuvantul ''normal'', in loc de ''natural''.
Daca nu ar fi ceva care te plictiseste, atunci n-ai sti ce este distractia...
In sensul acesta vad eu cele doua lucruri, care exista unul prin opusul celuilalt.
Legea existentei si luptei contrariilor.

Posibilitatea comunicarii rapide, prin retelelele de socializare, nu o contesta nimeni.
Si nici a interactivitatii, care alunga orice plictiseala.

Asta nu inseamna ca cele doua puncte invocate nu atat de mine, ci chiar de presa, nu ar putea fi niste parti negative.

In orice lucru, oricat ar fi de bun, este imposibil sa nu fie si ceva, oricat de mic, dar rau.

Mi-ai zis ceva d faptul ca degeaba am venit aici ca gandesc tot prost despre cei care se imbogatesc prea repede, precum patronul fb.
Ei bine, sa stii ca eu m-am mirat dupa ce s-au mirat altii, care traiesc cu mult inaintea mea aici. De mirat au inceput sa se mire cei din presa, mai intai. Si la urma noi, cei de rand.
Sa nu crezi ca aici nu pot sa se imbogateasca necinstit si rapid.
Numai ca se mira unii, la timp. Iar altii sunt ceva mai atenti la cate semne de mirare se pun la sfarsit....
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj privat  Online
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 22:12

@Ion a scris:

Si nici a interactivitatii, care alunga orice plictiseala.

Interactivitatea de care spuneam eu mai sus NU ALUNGA PLICTISEALA, Ioane Ioane !!!!!!!! Ci este in masura sa anuleze manipularea televiziunilor!!

Oare chiar nimeni nu citeste ce scriu eu?? De fapt asta e motivul pt care ma voi opri, nu mai discut deoarece pur si simplu nu sunt auzita.

@Ion a scris:

Mi-ai zis ceva d faptul ca degeaba am venit aici ca gandesc tot prost despre cei care se imbogatesc prea repede, precum patronul fb.
Ei bine, sa stii ca eu m-am mirat dupa ce s-au mirat altii, care traiesc cu mult inaintea mea aici. De mirat au inceput sa se mire cei din presa, mai intai. Si la urma noi, cei de rand.
Sa nu crezi ca aici nu pot sa se imbogateasca necinstit si rapid.
Numai ca se mira unii, la timp. Iar altii sunt ceva mai atenti la cate semne de mirare se pun la sfarsit....

Desigur, ai fost influentat de un ziarist care a scris intr-un ziar o prostie. S-a mirat el asa (ca imbecilul) cum s-a imbogatit patronul fb-ului.

Dar cu capul tau ai incercat sa gandesti si sa vezi daca patronul fb a facut o afacere care pana acum n-a mai fost, care este efectiv o inventie la nivel de socializare globala, care are un succes nebun. Cum se inscriu oamenii acolo cu milioanele! Crezi ca le cere cineva vreo taxa? Sunt obligati? Ha?

Sau ce anume a putut el fura? Datele oamenilor? Tu stii cate conturi false sunt pe fb? Cine isi pune acolo datele reale? Foarte putini. Femeile se dau mai tinere, barbatii se dau altceva decat sunt. Ce vinde el? Pozele cu pisici? Sau maximele lui Dolion?
Cand o sa-mi spui ce crezi tu cu capul tau atunci discutam. Dar daca il suspectezi doar pt ca ai citit intr-un ziar ca un ziraist il suspecteaza si se mira, atunci iti spun clar ca asta e o prostie. Sorry.

Vezi ca Anahoret are o semnatura interesanta.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 22:52

Uite asta imi alunga mie plictiseala. Exact faptul ca, degeaba incerc sa-ti explic ceva,
tu nu intelegi ce vreau sa-ti spun eu, iar eu nu inteleg ce spui tu.
Faptul ca vei renunta la a mai combate pe acest forum, din aceasta cauza, nu e numai vina mea.
Pe care mi-o asum in procent de 50%.

In ceea ce priveste informatia de la presa sub forma de mirare, precizez ca nu a fost o acuzare, inca.
Am mai vazut aici asemenea mirari care s-au transformat in acuzari.
Destul de rar, dar se intampla....

Iar, daca o sa ma insele acei jurnalisti sau o sa ma insel singur in aceasta privinta, ma consolez cu ideea ca nu sunt singurul.
Mai greseste omul, nu?

In privinta modului in care se castiga banii de catre acei patroni de retele nu pot sa spun ca e vorba
de vanzarea pozelor cu pisici.

Spune-mi tu atunci pe ce crezi ca a putut face acest patron in jur de 50 de mil. de dolari, in numai cateva luni?

Taxa e platita cu varf si indesat prin faptul ca acele milioane inscrise acolo vor fi abonatii permanent la internet, vor cumpara milioane de calculatoare, pe care vor fi instalate milioane de programe, pe care se vor difuza milioanele de reclame, care vor plati milioane de dolari patronului retelei pentru difuzarea lor, etc....

In afara de astea, asa se pare, mai vin niste bani, pe alte cai, despre care a inceput sa scrie presa.
Acum eu nu cred ca presa ar scrie numai asa ca sa se razbune pe patronii de retele sau sa ma manipuleze pe mine...

Vom trai si vom vedea...
Orice minune dureaza 3 zile. Asa se spune.

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 23:14

1. Eu inteleg ce spui tu. Viceversa nu e valabila.
2. Tu nu te plictisesti. Eu insa, DA!

Deci prezumtia de vinovatie aruncata de un ziarist va plana for ever. Ma abtin cu greu sa ma mentin politicoasa.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 23:32

Mihaela a scris:
1. Eu inteleg ce spui tu. Viceversa nu e valabila.
2. Tu nu te plictisesti. Eu insa, DA!

Deci prezumtia de vinovatie aruncata de un ziarist va plana for ever. Ma abtin cu greu sa ma mentin politicoasa.

1.Daca tu intelegi ce spun eu, nu pot decat sa ma bucur.
Ce spui tu si nu inteleg eu? Te rog sa-mi repeti.
Punct cu punct. Iar eu o sa raspund ca la un test.

2. Imi cer scuze pentru plictiseala. Ma pot opri exact aici, acum.
Pentru ca nu pot suporta impolitetea, pun punct aici.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   

Sus In jos

Traditie si conservatorism
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: