Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Ce mi-a placut azi
Vin 28 Apr 2017, 19:18 Scris de Anahoret

» BANCURI
Vin 28 Apr 2017, 18:49 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Vin 28 Apr 2017, 18:28 Scris de Anahoret

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Vin 07 Apr 2017, 22:54 Scris de Anahoret

» CAMERA DE WHISKY
Mier 05 Apr 2017, 00:48 Scris de Emil Condor

» Semnificatii istorice ale zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:39 Scris de dolion

» Subiectul zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:36 Scris de dolion

» PREFERINTE MUZICALE (II)
Dum 02 Apr 2017, 10:55 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Sam 01 Apr 2017, 10:02 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Vin 24 Mar 2017, 15:02 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Joi 23 Mar 2017, 21:08 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
problema limba 23 monarhia brasov folos caleidoscop cuvinte exista maxime romania topic sibiu 1 poezii diverse bancuri popasul triste dolion drumetie zilei istorie curiozitati poezie stiri
Aprilie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Traditie si conservatorism

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Joi 04 Dec 2014, 23:37

Eu nu am spus ca nu voi mai combate pe acest forum (asa cum zici in mesajul anterior) ci ca nu voi mai continua aceasta discutie , dialog al surzilor.
Apoi, consideri ca ceea ce tie iti alunga plictiseala e valabil si pt mine, ceea ce e gresit.

Si mai sunt din astea dar nu sunt masochista sa stau acum cu tine si sa-ti explic ce n-ai inteles din prima sperand ca vei intelege din a doua sau din a cinspea.

Deci noapte buna.
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4462
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 00:51

Noapte buna!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22357
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 01:59

Mihaela a scris:
@Emil Condor a scris:
...
Iar prin FB se face atât manipulare „locală” cât si globală.
Puterea „spălăturilor” făcute de Antena 3 este o glumă fată de ceea ce se poate face prin Facebook.

Vorbesti doar aiureli. thumb_yello
Mai important e ce si cât se întelege.
Receptia e mai importantă decât transmisia.
Dacă cineva receptionează aiureli, nu o să vină nimeni să-i impună o mai amplă întelegere. Imposibil!

Asta îmi aminteste de un coleg de aici care zicea:
„Un prieten a citit o carte pe care si eu am citit-o.
În una din zile a început să-mi spună ceva din actiunea ei si nu-mi aminteam nimic din ceea ce povestea el.
Ne-am întâlnit apoi la el acasă si l-am rugat să-mi arate unde e scris ceea ce mi-a povestit. Amabil, a deschis cartea si mi-a arătat. Era scris ceva ce eu am înteles total diferit decât el. Atunci mi-am dat seama că, de fapt creierul nostru receptionează imagini diferite date în realitate de măsura educatiei fiecăruia. Practic, având acelasi titlu si autor, el citea o carte iar eu, alta”.

Mai sunt si alte plângeri? smile

dolion

Numarul mesajelor : 21218
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 07:27

Ai pus punctul pe "I"... asta e explicatia simpla si corecta... fiecare intelege cat il duce capul!

Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 09:09

@Emil Condor a scris:
Mihaela a scris:
@Emil Condor a scris:
...
Iar prin FB se face atât manipulare „locală” cât si globală.
Puterea „spălăturilor” făcute de Antena 3 este o glumă fată de ceea ce se poate face prin Facebook.

Vorbesti doar aiureli. thumb_yello

Mai sunt si alte plângeri? smile

Alta aiureala! Era o constatare, nu o plangere. Dar tu repede ai imbracat roba de judecator.  Laughing

Ceea ce am bolduit sunt niste afirmatii facute de tine care n-au niciun suport. Adica sunt aiureli. Sunt convinsa ca nu ai putea sa explici ceea ce ai afirmat (ma refer la frazele bolduite, in special prima, aia cu antena 3).
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 09:26

@dolion a scris:
Ai pus punctul pe "I"... asta e explicatia simpla si corecta... fiecare intelege cat il duce capul!

Laughing A pus punctul fix pe p. Iarasi a facut niste afirmatii care , de data asta, nici macar n-au legatura cu ce s-a discutat aici. Simplele afirmatii nu au valoare de axioma. Trebuie argumentate iar asta nu s-a facut.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 15:15

A face o afirmatie, dspre cineva sau ceva, fara o argumentatie, nu este o demonstratie.

A contrazice o afirmatie, spunand ca este o aiureala, fara alte argumentari, iar nu este o
demonstratie....

Q.E.D.!?...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 15:17

Bun.

El face doar afirmatii. N-a argumentat nimic. Insa face aceste afirmatii dupa ce eu mi-am tot explicat si argumentat punctul de vedere pe 6 sau 7 pagini.

Afirmatia lui e aiurea, deoarece spune doar ca "nu e de acord" si atat. Fara sa explice si de ce.

Ca ce chestie trebuie sa-i demonstrez/argumentez eu afirmatiile lui? Eu am argumentat afirmatiile mele!
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 15:29

In lupta dintre cei cu opinii diferite, nu trebuie neaparat sa-ti sustii opinia cu demonstratii logice. Sau cu argumente palpabile.
De multe ori, afirmatiile sunt facute pe baza de intuitie, pe baza de experiente traite de tine sau de altii.
Sau influentat de alte opinii, cu care esti de acord sau nu, pur si simplu, fara alte argumentatii.

In plus, pe mine m-a impresionat opinia lui Sorin Ene, un tanar medic psihiatru, cu privire la opinii...
De aceea am pus acel mesaj pe care l-am primit de la el.

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 15:48

Nu e nicio lupta. Exista doua opinii diferite. Pana aici e totul ok.
Insa eu am explicat de ce sustin opinia mea pe n-spe pagini iar la sfarsit vine Emil si tranteste doar "nu e adevarat". Si atat. Pai in primul rand nu-i corect. Si e aiurea! Sa explice de ce!!! Daca poate, evident.

Sau na, sa spuna ca asa a citit el in ziar sau asa i-a spus vecina, sau asa a zis Gadea, Ghita sau altcineva in care are incredere oarba. Accept si asta daca e asa.
Tu in felul asta ai explicat de ce facebook-ul e de tot rasul, ca asa a zis nenea ala psihiatru sau un ziarist... Indicat e sa ajungi singur la anumite concluzii dar daca nu se poate, asta e. Eu aseara incheiasem discutia.

Acum Emil ar trebui sa explice de ce facebook-ul manipuleaza muult mai cumplit decat antena 3. Afirmatie care, repet, mi se pare complet aiurea ! Laughing.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 16:31

Nu stiu cum manipuleaza fb-ul, de ce sa zic. Mai cu seama ca, asa cum ai zis si tu, eu nici nu activez acolo.
Ceea ce stiam, insa, este faptul ca aceasta retea, si nu numai, are contract cu statul, caruia ii delivreaza contra-cost, niste lucruri de care statul se serveste.
Nu e vorba de identificarea persoanei, care e user al acestei retele, ci de activitatea acsteia, ca individ anonim intr-o cercetare. Sa nu credem ca, daca ne ascundem in spatele unui pseudonim, nu se poate ajunge cu usurinta la cine este individul.
Pe cei care beneficiaza de acele date, nu-i intereseaza, insa, identitatea exacta a individului, care face obiectul cercetarii.
Hai sa-ti dau un exemplu:
Majoritatea userilor pun poze din concediu. O anumita societate de turism poate sa faca un studiu despre acest lucru si sa faca niste predictii, in vederea castigarii de teren in acest domeniu.

Se spune ca fiecare user are ''un pasaport'' propriu, din care poti sa-ti iei ce-ti trebuie pentru studiul
pe care vrei sa-l faci.

Daca ceea ce sustin acei jurnalisti ar fi fals, atunci retelele de socializare ar fi trebuit sa reactioneze.
Nici vorba! Ele isi vad de treaba lor in continuare. Iar numarul userilor creste pe zi ce trece.

Vei spune: Ei, si ce e cu asta?
Nu e nimic, zic si eu. Asta/asa e lumea de azi si asa suntem si noi, tot ca ea.
Ca sa-l parafrazez pe poet.
La care, te adaptezi sau dispari.

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 17:41

@Ion a scris:
Nu stiu cum manipuleaza fb-ul, de ce sa zic.
Emil a zis . NU tu trebuie sa explici ce a vrut Emil sa spuna. Si nici altcineva nu e in masura sa vorbeasca in locul lui.
@Ion a scris:

Mai cu seama ca, asa cum ai zis si tu, eu nici nu activez acolo.
Ha ha ha, NU eu am zis ci tu. Eu nu aveam de unde sa stiu pana nu ai spus tu daca activezi sau nu.
@Ion a scris:

Ceea ce stiam, insa, este faptul ca aceasta retea, si nu numai, are contract cu statul, caruia ii delivreaza contra-cost, niste lucruri de care statul se serveste.
Daca statul se serveste si ii sunt folositoare acele informatii de pe facebook inseamna ca statul le-a cerut si nu vad ce vina are Mark Zuckerberg ca firma lui detine ceva ce ii aduce venituri. Vina lui este ca firma pe care a construit-o are succes? Acesta este merit, nu vina. Nu cred ca s-a dus el sa dea spaga la stat pt niste studii complet nefolositoare doar ca sa incaseze el de la stat banu' gros. Nu e nicio problema sa faci afaceri cu statul atata timp cat afacerea e pe bune si nu capusa.
@Ion a scris:
Sa nu credem ca, daca ne ascundem in spatele unui pseudonim, nu se poate ajunge cu usurinta la cine este individul.
Eu de exemplu nu ma ascund in spatele niciunui pseudonim, asta e numele meu si localitatea unde locuiesc. NU vad de ce m-as ascunde, sincer.
@Ion a scris:

Hai sa-ti dau un exemplu:
Majoritatea userilor pun poze din concediu. O anumita societate de turism poate sa faca un studiu despre acest lucru si sa faca niste predictii, in vederea castigarii de teren in acest domeniu.
Societatile de turism sunt private, pot sa faca studii , ba chiar e indicat sa vina in intampinarea eventualilor clienti pt a nu achizitiona pachete turistice care nu au cautare. Asta pana la urma este si in avantajul clientilor, adica a noastra, a oamenilor de rand. Iar facebook este firma privata , de asemenea poate face afaceri cu orice alta firma privata. Asta e perfect legal.
Ce treaba are statul in studiile firmelor private si cu modul in care acestea isi stabilesc strategiile de marketing?
@Ion a scris:

Daca ceea ce sustin acei jurnalisti ar fi fals, atunci retelele de socializare ar fi trebuit sa reactioneze.
Nici vorba! Ele isi vad de treaba lor in continuare. Iar numarul userilor creste pe zi ce trece.
Ha ha ha! De ce sa reactioneze? Pentru ca unul s-a trezit si face niste speculatii, niste supozitii, presupune el ca s-ar face studii sau aia si ailalta?
Ar reactiona daca vreun ziarist ar sustine ca facebook incalca legea, ca Mark Zuckerberg este infractor, ca a furat, ca a comis infractiuni, etc. In cazul asta facebbok ar cere dovezi, sau l-ar da in judecata pe cretinul care afirma aiureli.
@Ion a scris:

Vei spune: Ei, si ce e cu asta?
Nu e nimic, zic si eu. Asta/asa e lumea de azi si asa suntem si noi, tot ca ea.
Ca sa-l parafrazez pe poet.
La care, te adaptezi sau dispari.
Fii sigur ca asta e normal sa spun: Si ce daca se fac afaceri, si ce daca cineva castiga bani pe inteligenta si munca lui? Bravo lui, asta ar mai trebui zis.

Deocamdata Mark Zuckerberg nu e suspect ca ar fi facut infractiuni. Iar cei care se afla in treaba aruncand suspiciuni de genul asta, fara sa aiba nicio dovada, sunt oameni josnici.

Ultima editare efectuata de catre Mihaela in Vin 05 Dec 2014, 17:55, editata de 2 ori
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 17:52

Mark Zuckerberg Very Happy  este un programator american și antreprenor în domeniul internetului. Este co-fondatorul și președintele rețelei Facebook. Zuckerberg a studiat informatica la Universitatea Harvard. El a fondat Facebook în 2004.
Nascut la 14 mai 1984, New York, SUA.

Asadar omul este pur si simplu destept!  thumb_yello

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 18:32

Culegerea și vânzarea de informații personale către terți

Încă de la crearea sa facebook a făcut obiectul unei controverse privind respectarea vieții private a utilizatorilor. Aplicația utilizează informațiile personale ale utilizatorilor cu scopul de a introduce anunțuri publicitare adaptate profilului fiecărui utilizator în parte și chiar de a vinde aceste informații unor intreprinderi private, așa cum și este menționat în carta facebook cu privire la viața privată. Această cartă indică pe de altă parte că facebook poate recolta informații despre membrii săi și din surse exterioare rețelei, cum ar fi ziarele, bloguri sau orice alte surse din cuprinsul Internetului.
Informațiile despre utilizatori sunt colectate de către facebook pentru ameliorarea continuă a bazei sale de date și pentru a permite clienților săi (plătitori) să adreseze mesajele lor publicitare cu mai mult succes, cunoscând comportamentul de consum al utilizatorilor. Grație reclamelor de la facebook site-urile terților pot folosi informațiile adunate de facebook pentru a trimite publicitate țintită în funcție de profilul utilizatorului: aceste mesaje pot face uz, de exemplu, de date despre sexul, nivelul studiilor, opiniile politice, religia, locurile de muncă sau posturile ocupate de utilizatori.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Facebook

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 18:34

Cele mai mari nemulțumiri sunt legate de ușurința cu care datele personale ale membrilor rețelei pot ajunge pe mâna oricui. Utilizatorii pot intra în această rețea din orice loc unde există acces la Internet, pe baza unei parole, stabilite odată cu completarea formularului de înscriere, ce conține mai multe întrebări personale. Din acest motiv, în 2010, peste 30.000 de persoane au renunțat într-o singură zi la contul lor de pe rețeaua de socializare, fiind nemulțumite de problemele de securitate și de confidențialitate. „Ca să fi avut impact, decizia de renunțare ar fi trebuit luată de zeci de milioane de consumatori”, au afirmat însă inițiatorii mișcării de protest.

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 18:35

În ultima vreme facebook a fost infectat cu mai mulți viruși, unul dintre ei a fost chiar înainte de Crăciunul din 2011. Mark Zuckerberg creatorul site-ului a recunoscut că site-ul nu mai este protejat cum era.

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 18:51

Bravo lui, ca e destept. Zic si eu. Pana la proba contrarie.

Insa eu am mai vazut unul, tot aici, la fel de destept. Dar, pana la urma, s-a dovedit de unde i-a venit destaptaciunea. Ce e drept ca n-a patit nimic. La fel ca Ponta cu plagiatul lui. Ghici cine e?

N-are decat sa faca afaceri cu statul, dar fara contributia mea, hai s-o numim ''involuntara''...

Ion a scris:

Mai cu seama ca, asa cum ai zis si tu, eu nici nu activez acolo.

Ha ha ha, NU eu am zis ci tu. Eu nu aveam de unde sa stiu pana nu ai spus tu daca activezi sau nu.

Da, poate era bine sa zic "asa cum ai remarcat si tu, dupa ce eu am spus ca m-am retras de acolo cu greu,  in raspunsul urmator:

[quote="Mihaela"]Fara sa stii ce e ala facebook, ai citit un articol si gata, te-a influentat....

Eu ti-am dat un exemplu din care sa rezulte cum pot fi folosite anumite date. Si nu pentru ca asta ar fi un lucru rau in viziunea mea. Cei care pot stabili acest lucru se numesc judecatori. Poate ca or fi si altii care le pot folosi si in alte scopuri. Asta n-am de unde sa stiu decat daca cineva semnaleaza acest lucru si se dovedeste apoi a fi adevarat.

Iata ca, acum, spre exemplu, e o dezbatere ampla la noi, pe toate televiziunile, de felul in care a fost folosit fb-ul pentru mobilizarea la vot din 16 niembrie.
Din care  pot trage anumite concluzii cei specializati in studii de natura respectiva.

Ultima editare efectuata de catre Ion in Vin 05 Dec 2014, 19:02, editata de 1 ori
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 18:59

@dolion a scris:
Cele mai mari nemulțumiri sunt legate de ușurința cu care datele personale ale membrilor rețelei pot ajunge pe mâna oricui. Utilizatorii pot intra în această rețea din orice loc unde există acces la Internet, pe baza unei parole, stabilite odată cu completarea formularului de înscriere, ce conține mai multe întrebări personale. Din acest motiv, în 2010, peste 30.000 de persoane au renunțat într-o singură zi la contul lor de pe rețeaua de socializare, fiind nemulțumite de problemele de securitate și de confidențialitate. „Ca să fi avut impact, decizia de renunțare ar fi trebuit luată de zeci de milioane de consumatori”, au afirmat însă inițiatorii mișcării de protest.

Da, dolion. Tot ce scrie in acest link, tradus in romaneste, a aparut intai aici, in englezeste.

Trecerea prin fb a tuturor comentariilor de pe alte site-uri este un fel diminuare a libertatii de exprimare. Si, in acelasi timp, de control impus.
In felul acesta iti poate alcatui acel ''pasaport'', pe care sunt toate stampilele site-rilor pe unde ai umblat, spre ex.
La acest fel de articole, aparute aici, in timp, am facut si eu referinta.
Multumesc pentru postare. Nu mai e nevoie sa mai caut eu pe aici.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 19:17

Nu e nimic ilegal in toate articolele alea !!! Nothing! Ce sa spun, vai extraordinar! Iti foloseste datele. Nu esti obligat sa-ti scrii datele, asta am mai spus si urasc sa ma repet intruna. Daca dai datele fara sa te oblige cineva prostul esti TU! Deci ciocul mic, n-ai voie sa te smiorcai dupa aceea.

Eu iubesc facebook-ul si pentru ca datorita lui n-a iesit Ponta presedinte. Bravo Facebook!! dance Yupiii

Faza cu "e destept pana la proba contrarie" e aiureala. Pentru ca el a demonstrat cu varf si indesat ca e destept. Ce draq sa mai demonstreze? Sa mai faca inca un facebook? Sa planeze peste el prezumtia de vinovatie pentru ca asa vor frustratii invidiosi?    so funny!    

Daca facea vreo porcarie s-ar fi sesizat justitia. Asa incat pe aceasta planeta avem prezumtia de nevinovatie! Nimeni n-a dovedit ca ar fi vinovat de ceva.

Asa ca hai, gata! Mai vorbiti si despre altceva.

Facebook is the best!!!  ulala  dans
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 19:29

Facebook is the best!!

Dixit Mihaela.

Asa ca hai, gata! Mai vorbiti si despre altceva.

Corect!
Am vorbit, poate , mai mult decat merita.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 19:36

Acuma vine si Dolion cu copy-paste de pe wiki. OMG! bounce scratch Pe bune? Pe facebook nu e atata copy-paste ca pe forumul asta...

Creca n-am innebunit sa raspund la copy-paste  so funny!    

Sa nu uit: Facebook is the best! oh da! thumb_yello
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6888
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 19:40

Facebook nu este nici mai bun nici mai rău decât alte rețele de socializare sau canale media.

Ideea că pui acolo datele pe care le vrei tu, da, așa este. Numai dacă Facebook ar fi o entitate izolată. Însă Facebook este o parte a Internetului. În ziua de astăzi este imposibil ca cineva să nu fi cumpărat ceva dintr-un magazin online. Acolo și-a lăsat niște date... foarte concrete. Iar IP-ul a lăsat urme adânci acolo. Pur și simplu, dacă vrei să afli ceva despre cinvea trebuie să-i iei urma IP-ului în internet. Iar rețelele de socializare (toate, nu numai Facebook) sunt o "binecuvântată" bază de date.

Să nu-mi spuneți că magazinele online sunt pe servere sigure, bla-bla, bla-bla, bla-bla, și că datele personale sunt în siguranță. Abia am mâncat și-mi face rău să râd în hohote! Laughing

Pe de altă parte, nu mi se pare nimic ne la locul lui că băiatul Facebook a făcut avere. Din publicitate, la așa trafic, poți câșitga extrem de mulți bani. Însă sunt foarte sceptic să cred că o rețea de o asemenea întindere și o asemenea complexitate a scăpat tentaculelor "serviciilor". Măcar și pentru simplul fapt că este o imensă și suculentă bază de date.

Ca atare, este fals să spui că dacă nu ai cont în Facebook ești în siguranță. Din momentul în care ai intrat în internet trăiești ca-ntr-un acvariu: vezi tot și te văd toți. Este un "beneficiu" pentru care trebuie să ne asumăm neplăcerile.

Cel puțin asta este părerea mea.

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 20:03

@Anahoret a scris:
Facebook nu este nici mai bun nici mai rău decât alte rețele de socializare sau canale media.

Ideea că pui acolo datele pe care le vrei tu, da, așa este. Numai dacă Facebook ar fi o entitate izolată. Însă Facebook este o parte a Internetului. În ziua de astăzi este imposibil ca cineva să nu fi cumpărat ceva dintr-un magazin online. Acolo și-a lăsat niște date... foarte concrete. Iar IP-ul a lăsat urme adânci acolo. Pur și simplu, dacă vrei să afli ceva despre cinvea trebuie să-i iei urma IP-ului în internet. Iar rețelele de socializare (toate, nu numai Facebook) sunt o "binecuvântată" bază de date.

Să nu-mi spuneți că magazinele online sunt pe servere sigure, bla-bla, bla-bla, bla-bla, și că datele personale sunt în siguranță. Abia am mâncat și-mi face rău să râd în hohote! Laughing

Pe de altă parte, nu mi se pare nimic ne la locul lui că băiatul Facebook a făcut avere. Din publicitate, la așa trafic, poți câșitga extrem de mulți bani. Însă sunt foarte sceptic să cred că o rețea de o asemenea întindere și o asemenea complexitate a scăpat tentaculelor "serviciilor". Măcar și pentru simplul fapt că este o imensă și suculentă bază de date.

Ca atare, este fals să spui că dacă nu ai cont în Facebook ești în siguranță. Din momentul în care ai intrat în internet trăiești ca-ntr-un acvariu: vezi tot și te văd toți. Este un "beneficiu" pentru care trebuie să ne asumăm neplăcerile.

Însă sunt foarte sceptic să cred că o rețea de o asemenea întindere și o asemenea complexitate a scăpat tentaculelor "serviciilor". Măcar și pentru simplul fapt că este o imensă și suculentă bază de date.

Mai trebuia mentionat asta?
Fara a o imita pe Mihaela, zic si eu:
Ha, ha, ha!

In loc de concluzie:

Este un "beneficiu" pentru care trebuie să ne asumăm neplăcerile.

Pentru cine vrea asemenea beneficii, neplacerile sunt la liber...

Suntem intr-o lume libera, nu?

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 20:13

@Anahoret a scris:

Anahoret, spune-i te rog lui Ion ca si acest forum face parte din baza aia de date.

Magazinele online sunt sigure in privinta tranzactiei, a platii. Insa nu exista siguranta 100% nici in viata reala si nici pe net.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6888
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   Vin 05 Dec 2014, 20:14

Mihaela a scris:

Anahoret, spune-i te rog lui Ion ca si acest forum face parte din baza aia de date.
oh da!

MesajSubiect: Re: Traditie si conservatorism   

Sus In jos

Traditie si conservatorism
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: